VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 SPORT VOETBAL NEDERLAND—HONGARIJE. De Hongaarsche Voetbalbond heeft de uitnoodiging om hier te lande in het sei zoen 19311932 een returnwedstrijd te ko men spelen, aanvaard. De datum wordt nader bepaald. ATHLETIEK Internationale atletiekwedstrijden te Keulen. In het Miingersdorferstadion te Keulen vonden voor 10.000 toeschouwers interes sante atletiekwedstrijden plaats. Vier namen van wereldrecordhouders hadden hun aantrekking bij het publiek niet ge mist. In zooverre is het publiek teleurge steld, dat Ladoumegue niet mocht uitko men in verband met het feit, dat hij a.s. Zondag tijdens den landenwedstrijd twee nummers moet loope-n. Dr. Peltzer kon zoodoende gemakkelijk winnen. Nurmi stel de teleur, een recordpoging op de vier Engels-che mijlen mislukte. De uitslagen luiden: 1000 Meter: 1. Dr. Peltzer Stettin tijd 2 min. 30 sec.; 2. Hobus Hannover 2 min. 30.8 sec. Speerwerpen: 1. Matti J'arvinen Finland 68.84 Meter. 2. Maser Koningsbergen 63.59 Meter. 3. Weimann Leipzig 58.55 Meter. 4 Engelsche mijlen: 1. Bedarri (Parijs) 400 Meter voorgift. tijd 19 min. 21.3 sec. 2. Schaumburg Duitschland 200 Meter voor gift. 3. Michot Parijs. 4. Dieckmann Hanno ver. 5. Siegers Diiren 300 Meter voorgift. 6. Petri Hannover. 7. Nurmi tijd 20 min. 3.5 sec. van meet. 400 Meter hardloopen: 1. Nöller Keulen 48.7 sec. 2. Münzinger Stuttgart 51 sec. SCHIETEN Nationale wedstrijden te Oudenrijn. De stand van de te Ouden Rijn gehouden schietwedstrijden uitgeschreven door de schietvereeniging De Ouden Rijn luidt op heden als volgt: Vrije baan: 1. J. van Bekkum, Ouden rijn 90 steun 11 X 30; 2. C. van Roon, Vlaardingen 90 steun 1 X 30; 3. B. Rui ten beek, Doorn, 90 steun 1 X 30; 4. H. de Groot, Amerongen, 90 steun 6 X 29 5. J. van Luipen, Utrecht, 89 steun 1 ^Personeel: 1. W. Rijkhoek, De Lier, 49; 2. F. Beijer, Millingen, 48; 3. -A. Dek, Was senaar, 47; 5. Rijnbende, Vlaardingen. Vaste Baan: 1. O. van Roon, Vlaardin gen 144; 2. W. van Vliet, De Lier, 143; 3. Van Dongen, Wassenaar, 142; 4. J. C. van Lingen, Utrecht, 141; 5. W. H. Taets van Aemrongen, Oudenrijn 140. Meesterflobertschutterswedstrijd: 1. C. van Roon, Vlaardingen, 44 kartons; 2. van Bekkum, Oudenrijn, 43 kartons. LUCHTVAART DE EERSTE 1ND1E-P0STVLUCHT. Van Dijk te Boedapest. De P.H.A.G.R. is gistermidda-g om 1.10 Nederlandseben tijd te Boedapest ge land. Volgens de officieele opgave worden met het vliegtuig 26 pakken luchtpost vervoerd, met ©en totaal gewicht van 219.80 K.G. bruto en 107.000 K.G. netto. De zending bevatte 22.054 brieven, 832 briefkaarten, 204 drukwerken, 27 postwissels, 2 pakjes en 13 monsters, totaal 23.132 stuks. Hiervan werden aangeteekend verzonden 694 brie ven, 37 briefkaarten, 1 drukwerk, 2 pakjes, 4 monsters, totaal 738 stuks. Van het totaal aantal brieven waren er 16.135 met een gewicht beneden de 5 gram. Militair vliegtuig bij Tunis neergestort. Bij Tunis is een militair vliegtuig naar beneden gestort. De piloot, een onderoffi cier, was op slag dood. De mecanicien liep ernstige verwondingen op. EEN NEDERLANDSCHE MACHINE VOOR KUNSTMATIGE GOLFSLAG. Op het prachtige landgoed „Uytwyck", aan dén Utrechtsohem weg te Hilversum, is dezer dagen het eerste zwembad in Ne derland met kunstmatigen golfslag in ge bruik genomen. Het bad, dat 1200 M2. groot is, is ontworpen door den architect A. J. W. de Groot, te Hilversum, die er naar gestreefd en er ook uitstekend in ge slaagd is het bad één geheel te doen wor den met de rustieke omgeving. Het bijzondere bij dit bad is dat de ma chine, welke den golsslag te weeg brengt, een Nederlandseh product is, ontstaan uit de samenwerking' van den architect met de machinefabriek van de fa. Einsink te Hilversum. Het was den architect geble ken, dat de Duitsche machines onrustig werken, reden waarom b.v. te Dusseldorf de golf inrichting slechts 1 uur per week werkt, voor de speciale liefhebbers. Er is toen getracht een machine te construeeren die in staat is een rustigen golf te con strueeren, zonder draaikolken opzij, en van een zoo kléine afmeting dat zij gemakke lijk in een wand is in te bouwen. Het prin cipe der machine werd ontwikkeld naar het op natuurlijke wijze ontstaan van de golven in de zee. Bij de vormgeving aan het bassin en bij de de plaatsing der ma chine is er voorts rekening mede gehou den, dat aan de langzaam oploopende strandzijde de golven, die tot 60 c.M. hoog te kunnen worden opgevoerd, tot ontwik keling komen, terwijl bij het ruim 3 M. diepe gedeelte, waar de springplank is, het water betrekkelijk rustig blijft. Waar de machine op geheel andere prin cipes berust dan de Duitsche, is reeds octrooi aangevraagd. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE HOOFDDORP De Schoolwet. B. V. te L e i m u i d e r d ij k is ver dacht zijn dochtertje van school te hebben gehouden. V erd. erkent, dat 't thuis ge houden is, maar verd. heeft het meisje Nijverheidsonderwijs laten volgen. Eohter is deze nijverheidsschool ndet in over eenstemming met de wettelijke eischen. Verd. is 't bekend, dat dit zoo 4s. Eisclv O. M. f 2 of 2 dagen. Uitspraak conform. De niet versohenen verd. S. aldaar heeft hetzelfde feit begaan. Wordt- ook tot de zelfde boete veroordeeld. De zieke moeder. C. V. te L i s s e, is verdacht zijn leer plichtig kind van 29 Mei tot5 Juli de school te hébben laten verzuimen. Verd. erkent, maar zijn vrouw is zenuwziek en zonder hulp. 't O. M. merkt op, dat verd. tegen 't Hoofd, den heer De Jong te Lisse, heeft gezegd: Ik wil wel eens zien, wat ze er van maken, en meent dat 't verd. onverschillig is. Eisch f 2 of 2 da gen. Verd. zegt, dat het kind absoluut- thuis nooddg is. Uitspraak f 0.50 of 1 dag. Aansluiten aan de waterleiding. A. E., te Aalsmeer, is verdacht een wening in gebruik te hebben genomen, die niet was aangesloten aan de Water leiding. Verd. ontkent eigenaar der wo ning te zijn. Verd. heeft het beheer over zijns vaders eigendommen wegens diens hoogen leeftijd. Verd. zegt: Ik heb geen water nood-ig. Het pompwater is eohter scheikundig onderzocht en gebleken niet goed te zijn. Het O. M. eischt- f 5 of 5 da- geg. Uitspraak conform. Achter z'n rug om. H. J., koopman en caféhouder te Haarl.- meer, heeft zijn leerplichtige zoon van 14 jaar uit de school gehouden op 22 Mei. Verd. erkent'het ten laste gelegde. Verd. is lid van de schoolcommissie te Oude Wetering, waar zijn zoon school ging. Het leerjaar liep van Mei bot Mei, maar op een vergadering voor Mei, toen verd. er niet aanwezig was,heeft de schoolcom missie gebruik gemaakt van verd.'s niet aanwezig zijn, en het,, schooljaar gebracht van Sept. tot Sept., zoodat- zijn zoon, die 22 Mei 14 jaar was, nog naar school had gemoeten tot Sept. Het O. M. wil rekening houden met verd.'s verweer en ook daarmede, dat van herhaling geen sprake is. De zoon is nu toch van school af. Eisch f 0.50 of 1 dag. Uitspraak conform. Een dubbelganger? J. W. K., huisschilder t© Haar J.m eer, is verdacht te Haarl.meer gehengeld te hebben met 2 hengels en zonder acte. Verd. ontkent gehengeld te hebben. Verd. zegt: 't Is een sport, die ik verafschuw. Ik hengel nooit, 't Verbaal luidt, dat °P 30 Juni om 6 uur G. v. d. Tang en W. van Twigt, beidén Rijkspolitie te Haarl.meer, verd. zagen hengelen. De geverbaliseerde heeft alles zeer nauwkeurig opgegeven, als geboortedatum, naam, voornaam, wijk en huishr. 't O. M. vindt het zeer vreemd, maar wil de zaak aanhouden om verd. met de twee verbalisanten te confron- teeren, of de-ze verdachte als de hengelaar 1 herkennen. Aldus werd besloten UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. De Kwakelkwestie. Ook door het be stuur der Christ. Hist. Kiesvereeniging is aan den Raad gerequestreerd voor het behoud van de Kwakelbrug terwijl alle bewoners van het Overrijn Z. Oostzijde evenzoo een dergelijk verzoek aan dit Col lege indienden. Bijzonderheid. Als een buitengewoon iets kan vermeld worden, dat aan den Achterweg, tegenover de woning van den heer D. de L. een kastanjeboom voor de tweede maal in dit seizoen in bloei staat. Tevens is de boom weer van jonge blaren voorzien. Tuinbouw. Met de prijzen van meer dere producten liep het deze week heel goed. En dan hebben we voornamelijk op het oog de bloemkool en de peen. Doch het weer was niet gunstig voor de ont wikkeling van het product en hieraan zal het wel voornamelijk zijn toe te schrijven, dat b.v. in bloemkool te veel 2de kwaliteit werd aangevoerd in verhouding tot het kwantum 1ste soort. En ook het slachte weer was oorzaak, dat de aanvoer nog be perkt was. Dit laatste zal ook z'n goede kant wel weer hebben, in aantnerking ge nomen dat bijne alles voor binnenland be stemd blijft. Blijkbaar zijn de prijzen voor export te hoog. Dit laatste omdat er zulke hooge invoerrechten op komen, en de al- gemeene toestand in het buitenland, voor namelijk Duitschland, niet toelaat dat ab normaal hooge prijzen kunnen worden be taald. Voorloopig mag men echter nog te vreden zijn. Oud-tuinbouwcursisten. Gisteravond werd alhier onder leiding van den heer C. v. Zijst, gemeente-tuinman, definitief opgericht een afdeeling van den Ned. Bond van oud-leerlingen van Tuinbouwcursussen. In zijn openingswoord heette hij allen welkom, in het bijzonder dén heer C. A. Allers uit Leiden. Vervolgens bracht spr. den dank over aan den heer Nic. Bos voor het belangloos disponibel stellen der zaal. Het doel, aldus spr., waarom we hier zijn samengekomen, is de oprichting van de afdeeling van den Ned. Bond van oud- leerlingen der Tuinbouw-cursussen. Er was reeds eerder een commissie gevormd die tob taak had te onderzoeken of hier een afdeeling bestaansmogelijkheid had. En inderdaad is gebleken dat zulks het geval zal zijn. Katwijk a. d. Rijn bestaat voor namelijk uit tuinbouwers. Voor de. gehou- deq cursussen wa-s veel animo. Doch thans is de tijd aangebroken om de kennis, bij de cursussen en in de practijk opgedaan, INDISCHE WELDADIGHEIDSZEGELS. Wij vernemen, dat op een nader te bepalen datum in December 1930 in Nederlandseh Indië gedurende één maand zullen wor den uitgegeven en ook hier te lande aan de philatelis- ten loketten ver krijgbaar zullen worden gesteld weld-adigheidsze- e x t r a-opbrengst ten bate komt van de stichting „Jeugdzorg" te Buitenzorg, welke stichting zich ten doel stelt kinde ren vanaf den b'abyleeftijd tot hun zeven de jaar te verzorgen en op te voeden en tevens in hare huishoudschool eh inrich ting voor Maatschappelijk Werk aan meis jes van alle landaarden een nuttige oplei ding. te geven. De zegels worden naar in Indië vervaardigde ontwerpen in koper diepdruk (rotogravure) uitgevoerd door de firma Joh. Enschedé Zonen te Haarlem, in het formaat 40 X 24 m.M. Zij zullen verschijnen in 4 typen, elk in 2 kleuren, te weten: frankeer- verkooppr. kleur waarde middenveld omlijsting 2 cent 3 cent Sepia paars 5 cent 7 y» oenb groen 12 ys cent 15 cent rood 15 cent 20 cent blauw onderling te bespreken en door gedachten- wisseling zooveel mogelijk uit te breiden. Bij genoemden Bond worden alleen onder werpen besproken, de tuinbouw betref fende. Over het huishoudelijk reglement, het welk artikelsgewijze wordt voorgelezen, ontstond meermalen een aangename dis cussie. Ten slotte werd besloten tot definitieve oprichting. Een 15-tal personen gaven zich als lid. op, terwijl 3 aanwezigen hun sym pathie betuigden door zich op te geven als donateur. Tot voorzitter werd dan gekozen de heer C. v. Zijst, terwijl als bestuursleden zul len fungeeren de heeren G. Oosterlee, G. v. d. Does, J. Heemskérk Az., en E. de Vries. Hierna sluiting dezer vergadering. DE VER. „HET NEDERLANDSCHE WEGENCONGRES" heeft Donderdag haar jaarlij ksche excursie in de omgeving van Den Haag gehouden. Het bezoek aan de bekende Molenlaan tusschen Wateringen en Naaldw'ik DE ZEEHAVEN TE DORDRECHT. H. M. de Koningin neemt de haven in oogenschpuw GEWELDIG WAS DE BELANGSTELLING DER BEVOLKING bij gelegenheid van het bezoek der Koninklijke Familie voor de opening der nieuwe Zeehaven te Dordrecht. op het Begijnhof De stoet

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5