Deken- PrachtOadtaux Z e b- SPORT VRAGENBUS LAND- EN TUINBOUW UIT DE OMGEVING Agenda STADSNIEUWS VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 hoe Ziet U wel hoe de cene soort van zebra van de andere verschilt 1 Maar hoe ook hun prachtige huidteekening onderling geheel anders is, elke zebra op zichzelf is toch een bijzonder fraai dier. Zoo zijn ook de i Kr cymborg - j as sen, ook verschillend kleur en dessin en van velerlei model, toch in één ding overeenkomend: Ze zijn allemaal gemaakt volgens den eigen stijl en het fijne naaldwerk der Kreymborg-coupe. Dat maakt elke Kreymborg- jas tot iets bijzonders. Kreymborg Haarlemmerstraat 143 VOETBAL DIOC. HAABL. BOND. District Leiden. Ook in ons district begint a.s. Zondag .iet competitierad weer te draaien, en bin den de vereenigingen den strijd op het groene veld weer aan. Laten wij hopen met succes Met de Sportillustratie is overeengeko men, dat in het vervolg ook tijdingen uit Leiden en omstreken zullen worden opge nomen. Wij hebben den heer Joh. de Brou wer, Schelpenkade 46, Leiden, bereid ge vonden hiervoor te zorgen. Alle vereenigin gen moeten zooveel mogelijk medewerken en zorgdragen dat de uitslagen voor 8 uur 's avonds in het bezit zijn van den corres pondent. (Telefonisch te bereiken onder no. 2340). Indien alle vereenigingen nu mede werken is dit wederom een stap in de goe de richting en een goede propaganda voor ons District. Tevens zal er dit seizoen de uiterste zorg besteed worden aan onze ju nioren, „onze toekomst". Het „junioren- vraagstuk" moet niet worden onderschat. Hoe dikwijls komt het niet voor, dat er een inzinking in een vereeniging komt, alleen omdat er niet de noodige aandacht? aan de junioren werd gèschonke.n? De heeren Hoogprvorst (S.J.C.), Th. Ber gers (Meerburg) en v. Velen (Teylingen) vormen een juniorenelftal commissie en zullen de junioren steeds begeleiden. Hier wordt een z-g. „punlenstelsel" ingevoerd, dus denkt er aan junioren, wie de meeste punten verovert in deze competitie krijgt een plaatsje in het Districtselftal. Tot slot worden de vereenigingen er nog maals aan herinnerd toch bijtijds de ver schuldigde gelden in te zenden; anders wordt boete opgelegd. Onderstaande vereenigingen worden ver zocht hun rekening van het vorig seizoen te voldoenS. J. C. 5 inleggeld junioren 1929. O. V. V. 2.50 boete w.egens niet te genwoordig zijn op de Algemeene Jaarver gadering van het District. A. ROOZEN. Secr.-penningm. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zaterdag. Eerste klasse. S. C. O. IA. R. C. II 3.30 uur; Quick B. ITerleede 3.30 uur; S. L. F. IRijnsb. Boys I 3.30 uur. Tweede klasse. A. R. C. Ill—Quick B. Til 3.30 uur; Rijnsb. Boys II—S. L. F. II 3.30 uur. ATHLETIEK De estafette dwars door Leiden. Morgen wordt voor de 7de maal de estafette dwars door Leiden geloopen als slot van het athletiek-seizoen. De route is onveranderd gebleven, n.l. start bij de Burggravenlaan, Hooge Rijndijk, Zoeter- woudsche Singel, Korevaarstraafc, Br ee st ra at (om den verkeersagent heen), Ra penburg, Kaiserstraat, Witte Singel, finish voor het Leidsch Dagblad. De v.m. Kweekschool voor de Zeevaart is wederom kleedlokaal en daar zal ook de prijsuitreiking plaats vinden. Om uiter lijk 3 uur zullen de auto's <le loopers naar hun plaatsen brengen, terwijl om half vier het startschot zal vallen. De afstand is pl.m. 4 Iv.M. Voor iedere ploeg komen 10 loopers uit. Dit jaar is het hoogste aantal deelne mers bereikt: acht. Alle deelnemers zul len op hun rug den naam der vereeniging dragen, waarvoor wordt uitgekomen. De ploegen zullen uitkomen in volgend tenue Roodenburg: blauw-zwart verticaal ge streept shirt met zwarte broek; U. V. S. I: blauwe broek met wit shirt, waarop schild met letters U. V. S.j U. V. S. II: witte broek met blauw-wit verticaal gestreept shirt. De Zijl: wit shirt met zwarte broek. R. K. Sportvereen. „Meerburg" (Zoe- terwoude): zwarte broek met wit shirt; Leidsche Zwemclub: zwart zwemtricot met. L. Z. C. insigne en zwart sportbroekje; Donar: witte broek met wit shirt waar op groene ster; le Reg. Veld-Art.: witte broek met oranjeshirt. De wisselprijs, de Leidsch Dagblad- Estafettestok, is vorig jaar gewonnen door Donar, die dezen derhalve zal verde- digen. Als 2e prijs is beschikbaar de bronzen Leidsch Dagblad-plaquette, terwijl de di recteur van dit blad wederom 10 zilveren en '10 bronzen draag-medailles voor de twee eerste ploegen heeft uitgeloofd. Als het weer nu morgen medehelpt, be looft het een spannend sportgebeuren te zullen worden. De politie heeft alle medewerking toe gezegd en dit belooft een uitnemend ver loop. Mogen wij echter ten overvloede fietsers nog eens dringend waarschuwen, vooral niet te trachten, den wedstrijd te volgen 1 Vraag: Is een patroon verplicht, de eerste twee dagen, die de Ziektewet niet uitkeert, uit te betalen volgens het B. W. Antwoord: Art. 1638 c. waarborgt den arbeider voor een betrekkelijk korten tijd behoud van loon bij ziekte of ongeval. Komt hem in zoodanig geval krachtens eenige wettelijk voorgeschreven ziekte- of ongevallenverzekering eene geldelijke vergoeding of uitkeering toe, dan wordt het loon verminderd met dat bedrag. Het Burgerlijk Wetboek zegt dus zeer duidelijk, dat de patroon wel degelijk ver plicht is het loon uit te keeren, voorzoo ver de ziektewet daarin niet voorziet. Vraag: Ik heb een huis gehuurd, wat ik gedeeltelijk gebruik voor kantoor. Nu ben ik voor de personeele belasting aan geslagen volgens de gcheele huurprijs. Is dit juist Antwoord: Als u het geheele huis gehuurd hebt, moet u volgens den gehee- len huurprijs betalen. ALLERLEI. Te veel vocht. Op laag gelegen tuinen heeft men thans last van te veel water; ooral de nog te veld staande aardappe len hebben hier sterk onder te leiden. Ook voor het rooien is het vochtige weer zeer hinderlijk, alsook voor het plukken van het late goed. Ook gaat het bewer ken van den grond, welke is vrij gekomen den komkommer- en meloenenteeelt, met groote moeilijkheden gepaard. De nieuwe sla-teelt. Overal worden de plantenrijen voor sla weer ia orde ge bracht; zelfs heeft men hier en daar al •eeds uitgezaaid. Thans wordt in hoofdzaak „Meikoning" voor den vroegen teelt uitge zaaid, hoewel dit soort heel vatbaar voor cultuur ziekten is, o.m. het „randen". Voor den laten teelt wordt het meest de varië teit „Zwart Duitsch" genomen. De late wortelenteelt. Tal van kwee kers gebruiken thans reeds de late worte len, ook wel koepeen genaamd, als veevoe der. De stand van het gewas is heel goed en ook is het tot op het einde uitge groeid, hetgeen aan de grootte der peen duidelijk is op te merken. De noteeringen van deze peen zijn niet zoo hoog, hoewel de voedingswaarde zeer groot is. Men heeft ook den bodem flink bemest om het wel slagen van deze teelt te verzekeren. Een goed soort perki. Onder de thans in den handel komende boomsoorten der leiboomperziken, trekt de verbeterde „Rou ge de Mai" de algemeene aandacht der kweekers. Dit soort, hoewel lang niet nieuw, heeft zich gekenmerkt door een snellen groei en mooie, gave vruchten; te vens onderscheidt zich deze perzik door een buitengewoon fijnen smaak. Vooral voor nieuwe kassen is dit soort zeer aan te bevelen. Cultuurgebreken in de druiven. On der de thans aangeboden partijen druiven van de soort „Frankenthaler" komt veel „lam" voor. Men schrijft dit toe a-an het koele weer, dat een schrille tegenstelling vormt met dat van een veertien dagen ge leden. De overgang blijkt voor deze teere vrucht te groot te zijn geweest. Flinke vooruitgang in den tomatenhandel Als een bijzonderheid kunnen wij mel den, dat de tomatenprijs heel snel omhoog is gegaan. Het product, dat de vorige week nog geen 10 cent per kilo maakte, noteerde men heden voor 25 cent per kilo. De vorige week verliep voor dezen handel zeer gun stig. Schade door den storm aangericht. De storm heeft Zaterdag j.l. veel schade aan de boomgaarden aangericht; veel fruit is geheel verloren gegaan. Ook het glas op kassen en warenhuizen is zwaar beschadigd. Bloemen in het najaar. De bloemen veilingen worden overstroomd met chry santen en andere najaarsbloemen en hoe wel de aanvoer nog steeds tooneemfc. blij ven de noteeringen vrij goed. Dit is ook wel toe te schrijven aan den werkelijk goe de kwaliteit der bloem. Tvos^chryaanten komen nog aan de 30. Bloembollen per vliegtuig naar Br.-lndië. Naar wij vernemen wordt niet het twee de IC. L. M.-vliegtuig van den dienst Am sterdamBatavia, dat 2 October a.s. van Schiphol vertrekt, een zending bloembol len meegevoerd van de firma De Jager en Zonen uit Heilo, geadresseerd aan een vertegenwoordiger der Britsche regeering in Britsoh-Indië. HAARLEMMERSTR. 245 NIEUWE RIJN 58 Effen Satinet Deken Wollen Fant. Deken Wollen Wi- Molton meprijs Wollen F 160/210, Wollen Fa^f. Deken 2-p. .Prima Wollen Deken wit met strepen DOET GEDURENDE DE WINKELWEEK UW IN- K00PEN BIJ ONS, WIJ GEVEN le prijs 1 zwar'e Wolllen Deken 2e prijs 1 mooie Satinet Deken 3e prijs 1 Gobelin Tafelkleed OEGSTGEEST. Woningbouwvereeniging „Buitenlust". In café „Centraal" hield de woningbouw vereeniging „Buitenlust" haar jaarvergade ring. De opkomst was groot. Omstreeks 8.15 uur opende de voorzitter, de heer J. A. Verkuilen, de vergadering met een woord van welkom, waarin hij memo reerde de groeiende belangstelling in het werk der woningbouwvereeniging. Hij is er van overtuigd, dat de gang naar een vergadering een opoffering beteekeiit van een huiselijken avonddaarom is een woord van dank zeker even goed geplaatst als een woord van welkom. Na voorlezing der notulen, die onver anderd werden goedgekeurd, werden de in gekomen stukken voorgelezen. Het jaarverslag van den secretaris en van den penningmeester werden goedge- gekeurd. Na enkele besprekingen kwam bouwplan II ter sprake. De voorzitter gaf daarop een breedvoerige uiteenzetting, waarin hij o.a. het volgende memoreerde; dat tijdens de behandeling van het bouwplan, bevat tende 72 woningen in de raadszitting van December 1929 was toegegeven door den voorzitter dat er ongeveer 40 personen in aanmerking konden komen voor een wo ning, hoewel wij meer dan 100 gegadigden hadden. Ook tijdens de besprekingen in die raadszitting bleken meerdere leden voor een kleiner aantal te gevoelen. Hieruit had het bestuur de conclusie ge trokken om een nieuw bouwplan bevattende 42 woningen in te zenden. Dit bouwplan werd ingezonden in April j.l. Op de raads vergadering van 29 April werd op voorstel van den voorzitter dit plan' in handen ge steld van B. en W. om praeadvies. In de raadszitting van 12 Sept., dus on geveer 4 maanden na de indiening van het plan kwam ons bouwplan II in behan deling met een afwijzenr praeadvies van B. en \V. Blijkbaar hebben B. en W. al dien tijd gezocht of gewacht tot er een middel kwam, waardoor het voor de bouwvereeni- ging onmogelijk werd. AVij consteereu dat er tot heden in deze gemeente na bouwplan I onzer vereeniging niets gedaan werd in het belang der volks huisvesting. Wat er nu van particuliere zijde ge daan zal worden, zoogenaamd in het be lang der volkshuisvesting, kunnen wij ge voegelijk in twijfel trekken. De ondervin ding elders wijst in geheel andere rich ting waarvoor B. en W. in den Raad hun oogen gesloten hielden. Bouwexploitanten werken met andere doeleinden dan woning bouwverenigingen, welke koninklijk zijn goedgekeurd en toegelaten. De bouwexploitanten kunnen wel wer ken onder een vermomming van het volk een woning te verstrekken, maar het eind van het lied is geheel anders. Hier is de zaak wel heel eenvoudig opge zet, maar waarschijnlijk zonder voldoende voorzorgen van het gemeentebestuur. Wel ke zijn nu de garanties, welke door de bouwondernemers gestort zijn, wanneer zij hun plannen in 't geheel niet of niet vol gens opzet uitvoeren. Zijn de huren van die woningen vastge steld voor de eerstvolgende 50 jaren 1 Dit is bij een woningbouwvereeniging allemaal zoo geheel anders. AVanneer bouw crediet door den bouwondernemer wordt afgelost, blijven dan de bepalingen gelden, of zijn zij dan vrij om tot huurverhooging over te gaan Dit zijn allemaal zaken, welke geheel onaangeroerd blijven tijdens de openbare behandeling van de zaak der volkshuis vesting. Dat er hulde werd gebracht in de gemeenteraadszitting aan een bouwonder nemer is iets zeer bedenkelijks, daar het hier een gewone particuliere onderneming geldt: het is toch geen geschenk aan de gemeente 1 De bouwvereeniging welke volgens hare statuten werkt in het belang van de ge meenschap kreeg geen dank voor haar wer ken om de huren van arbeiderswoningen zoo laag mogelijk te houden. Spreker be dankte dan ook wel onze volksvertegen woordigers voor deze uitingen. Spreker - betreurde ook de verdediging van ons Raadslid de heer Uitenboogaard, die op^ het lustrumfeest der woningbouw vereeniging geheel ongevraagd de toezeg ging had gedaan de plannen te zullen steu nen. Hoe geheel anders is dit verloopen. In het vuur van spreker's rede hield hij aan verschillende raadsleden door of van wege de bouwondernemers. In het vuur van spreker's rdede hield hij nog een propagandistisch woord voor do a.s. verkiezingen, om alleen die vertegen woordigers te kiezen, die de belangen der gemeenschap zullen behartigen. De rede werd met applaus onderbroken. ervolgens hadden de bestuursverkie zingen plaats en voor den Raad van Com missarissen. Van de rondvraag maakten velen ge bruik, waarna de vergadering werd geslo ten. HILLEG0M. Personalia. Tot le onderwijzer «an de Boazschool alhier (vacature-J. C. Bol) is benoemd de heer J. Troost te Dikshoom bij Alkmaar. Jubileum. Maandagavond wordt door en voor de leerlingen van mej. Rie Kruy- denberg een voorspelavond gegeven, die ditmaal een bijzonder karakter zal dragen, i Het is dan n.l. 12x/a jaar geleden, dat mej. I Kruydenberg aanving met haar lessen in j piano en zang. AVij twijfelen niet, of uit j dankbaarheid voor hetgeen mej. IC. deed j voor kunstgenot op velerlei gebied (mede in betrekking tot Kerk en Congregatie) zal op 29 dezer getoond worden, dat men zulks op hartelijke wijze weet te waar- 1 deeren. j Personeels-uitstapje. Gisteren werd door de directie der N.V. Hill. Houthandel j en haar personeel een gratis uitstapje naar de wereldtentoonstelling te Antwer pen aangeboden. AAraar deze groöte zaak niet toelaat, lang te sluiten, werd daarvoor slechts één dag ge no mén. Des morgens zeer vroeg werd met de Touring Car van den heer van der AVerff naar Leiden gc- reden, waar de reis zoo was uitgekeken, j dat de groep, bestaande uit 20 personen, i waaronder de directeuren, te rond 10 uur te Antwerpen aankwam. Daar is alles (al- thans het voornaamste) bezien, terwijl de J inwendige mensch niet werd vergeten. Te rond 12 uur des nachts was men weer te Leiden terug, waar de Touring Car wacht- J te, die allen huiswaarts bracht. Het per- i soneel was uiterst dankbaar voor deze i daad van sympathie; een en ander ken- i merkt den goeden geest tusschen patroons en arbeiders, hetgeen allen en ook het be- drijf ten goede komt. LEIDEN. Vrijdag, 26 Sept. Tentoonstelling Missie naaiclub „St. Franciscus Xave- rius", Kleine Stadszaal, 210 uur. Zaterdag, 27 Sept. Tentoonstelling Mis sienaaiclub „St. Franciscus Xave- rius", Kleine Stadszaal 210 uur. Zondag 28 Sept. Tentoonstelling Missie naaiclub „St. Franciscus Xave- rius", Kleine Stadszaal 1210 uur. Dinsdag. R. K. Bond voor Groote Gezin nen, afd. Leiden, Den Burcht, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 S e p t. a.s. waarge nomen door Apotheek: W. Felle, Kort Rapenburg 12, Tel. 594. RIJNSBURG. Tuinbouw. Er is in den tuinbouw thans niét bijster veel te doen. De vroege bloemkool is weg en de late kool komt nog pas in kleine., kwantums en zal niet in groote partijen komen, omreden de teelt hiervan inkrimpt en over de gewassen in het algemeen niet geroemd mag worden. De prijzen waren voor 1ste en 2de soort deze week zeer goed. 1ste varieerend van 10.60 tot 15.40, 2de soort van 4.40 tot 7.30. Ook komt er al eenige aanvoer van roode en gele kool, waarvan de prijs te laag is, varieerend van 6.20 tot 9.10. Voor de bloemkweekers was het weer niet gunstig. Veel is den laatsten tijd door regen en wind vernield en de prijzen maak ten het vernielde niet goed. Deze waren ook maar matig. Velen zijn thans aan het planten voor de trekkassen. Er wordt a.s. winter een groote aanvoer van bloemen verwacht tengevolge der lagere bollen- prijzen. W0UBRUGGE. Uit het museum. In het museum al hier bevindt zich een schilderstukje op een tabaksdoos, dat herinnert aan de opstand der Belgen in 1830. Bekend is, dat Koning AVillem I aan alle Belgen in Noord-Nederland in garnizoen, vrijheid gaf naar hunne haardsteden we der te keeren. Een enkele Belg voldeed daaraan niet, blijkbaar met booze bedoeling. Den 3en Augustus 1831 werd ontdekt, in een ge vecht bij Ravel, dat een dier Belgen ver- radelijk op Hollandsche officieren schoot. Hij werd ter plaatse onmiddellijk gefusil leerd. Deze executie is op genoemd schilder stukje afgebeeld met onderschrift: „gevegt in het bosch bij Ravel 3 Aug. 1831". Het Krijgsgeschiedkundig archief te 's Gravenhage bewaart de verdere bizon- derheden daaromtrent. LEIDSCHENDAM. Volksbond. AVoensdaguvond te 7.30 uur hield de R. K. Arolksbond te Leidschen- dam zijn maandelijkscho ledenvergadering in het Patronaat. De Harmonie „St. üccilia" opende den avond met een vroolijk stukje muziek, ter wijl zij verder de vergadering op aange name wijze met eenige keurige muziek nummers opluisterde. Hierna werd de bijeenkomst door den voorzitter met het voorgeschreven gebed geopend. Hij heette allen hartelijk welkom op deze le vergadering van het nieuwe winterseizoen, in het bijzonder ook den zeereerw. heer Pastoor en den heer Bonte. Spr. vraagt te mogen hopen op een goede opkomst op de vergaderingen en zeker op een grootere opkomst. Hij spoort de leden aan tot goede samenwerking, wat in den huldigen tijd zoo noodig is. AVij moeten één geheel vormen, aldus de voorz., en hand in hand samenwerken, ook de Arak- en Standorganisaties, opdat men sterk sta en veel tot stand brengen kan. Het bestuur doet alles om de vergaderingen zoo aange naam mogelijk te maken en zal in de ver gadering van October met liet winterpro- gramma- komen. Hij vertrouwt, dat allen met het bestuur zullen medewerken en propagandist zullen zijn, opdat de vereeni ging moge groeien en bloeien. Onder begeleiding der Harmonie wordt door allen staande hot Strijdlied gezon gen, waarna de Notulen worden gelezen, welke onveranderd onder dank worden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de op brengst van den gehouden voetbalwedstrijd voor den bouw van het nieuwe Sanatorium bedroeg 60.Aterder is door de dames ruim 140.opgehaald, terwijl nog giften zijn ingekomen van verschillende onderaf- deelingen, zoodat dat alles bij elkaar een mooi bedrag is. Hij brengt hiervoor allen hartelijk dank. Verder deelt de voorz. mede, d^t de oude Tooneelclub is ontbonden, doch dat weder een nieuwe Tooneelclub „St. Ge- nesius" is opgericht uit oud-leden. Op een gecombineerde bestuursvergade ring is besloten van het houden van een jeugdcursus af te zien. De voorz. zet de reden hiervan duidelijk uiteen. De heer de Langen brengt een keurig verslag uit van de Centrale Raadsverga dering, waarvoor hij dank en applaus heeft te accepteeren. Voor de vragenbus is een vraag ingeko men; waar echter de steller dezer vraag niet aanwezig is en bovendien de vraag hier niet te beantwoorden is, wordt dit punt als afgehandeld beschouwd. Van de rondvraag wordt een zeer ruim gebruik gemaakt, o.m. inzake jeugdcursus, tooneelclub, doktersfonds, enz. De vragen worden naar genoegen door den voorz. en den Pastoor beantwoord. Hierna sloot de voorz. onder dank, bij zonder ook aan de Harmonie de vergade- rihg. MISSIE-N AAI VEREENIG ING „ST. FRANCISCUS XAVERJUS". De jaarlijksche tentoonstelling. In de kleine Stadsgehoorzaal is gister middag de jaarlijksche tentoonstelling van de voor de Missie vervaardigde goederen door de leden van de Missie-Naaivereeni- ging „St. Franciscus Xaverius", onderafd. van den R. K. Vrouwenbond, weder ge opend. In de keurig ingerichte zaal kwamen om vier uur het bestuur der vereeniging en een groot aantal genoodigden bijeen om de opening der tentoonstelling bij te wo nen. Onder de aanwezigen waren o.a. de hoogeerw. Deken A. H. M. J. Homulle, die de officieele opening zou verrichten, de zeereerw. heer Pastoor Th. Beukers en de weleer\v. heeren Kapelaans AV. Hessing, L. Gudde namens Pastoor J. C. Arijverberg en Pater M. Jorna O.F.M., en mevr. J. Manders-Vermeulen, presidente van den R. K. Vrouwenbond. Klokslag 4 uur nam de presidente der Missie-Naaivereeniging, mej. E. Brüne, het woord om de bijeenkomst in te leiden. Spr. zeide met groote ingenomenheid voor de aanwezigen te staan om hen wel kom te heeten, maar zeide dit allereerst te willen doen met den Ohristelijken groet. Het is nu voor de vierde maal, aldus spr., dat wij op het punt staan de tentoon stelling der Missie-Naaivorecniging te be ginnen en wij doen dit met groote blijd schap, omdat daarmee de kroon wordt ge zet op het werk van een jaar en vooral van de twee laatste dagen. Dit werk is geschied voor de Missie, waarvoor wij zoo gaarne arbeiden. Maar er is bij de leden een bijbedoeling bij deze tentoonstelling n.l. om uwe lief dadigheid op te wekken. Spr. sprak vervol gens de hoop uit, dat deze tentoonstelling de vorige weer zou overtreffen en -bracht

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2