21ste Jaargang VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1930 No. 6705 3)e Zeidóchz (Sou/fca/itt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 oent per week Bij onze Agenten 20 cent per week Franco per post Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent f 2.50 per kwartaal f 2.60 per kwartaal f 2.95 per kwartaal Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woordèn, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen BUITENLAND VOLKENBOND DE VOLKENBONDSVERGADERING Verkiezing van rechters voor den Haag. De Assemblée is gisteren begonnen met de verkiezing der rechters voor het Permanent Hof. Bij de eerste stemming hebben de vol gende candidaten de absolute meerderheid verkregen: Prof. Van Eysinga (Nederland), Adatsji (Japan), Altamira (Spanje), Anzilotti (Italië), Bustamente (Cuba), Fromageot (Frankrijk), Guerrero (Salvador), Rostowo- rofski (Polen), Schucking (Duitscbland), sir Cecil Hurst (Engeland), Wang Tsjoeing-Hoei (China), Kellogg (Amerika), Rollin Jacque- myns (België) en Negulescu (Roemenië). Om trent den 15den zetel kon niet tot overeen stemming komen. Na herhaalde stemmingen werd tenslotte Urutia (Columbia) gekozen. De nieuwe 15 rechters zijn thans voor een periode van 9 jaar gekozen. DUITSCHLAND HITLER IN DE GETUIGENBANK De derde dag van het Rijksweerproces te Leipzig kreeg een bijzondere beteekenis, door dat Hitier als getuige zou verschijnen. Reeds om acht uur had zich een groote menigte voor het gerechtsgebouw verzameld. Als de drie verdachten arriveeren klinken de afkeu rende kreten over het plein; er komen poli- tie-versterkingen en men begint het plein te ontruimen. Eenige minuten over negen ver schijnt Hitler per auto met eenige van zijn medewerkers, op geestdriftige wijze begroet. De menigte tracht het politie-cordon te ver breken, doch de politie slaagt er spoedig in het plein weder te ontruimen. Aan de over zijde van het plein heffen eenige toeschouwers nationaal-socialistische liederen aan. De rechtszaal is tot de laatste plaats bezet; de aanwezigen worden aangemaand zich bij de komst van Hitier te onthouden van alle manifestaties, daar anders de zaal onverbid delijk zal worden ontruimd. In de zaal hoort men de geestdriftige begroeting, die het pu bliek buiten aan Hitier geeft en die eindigt in een driewerf „Heil". Als de leider der na- tionaal-socialisten binnenkomt, heerscht er diepe stilte, doch buiten blijft het rumoerig en hoort men kreten als „Duitschland ont waak". Hitier wordt als getuige gehoord omtrent, de vraag of de nationaal-socialistische partij haar doeleinden uitsluitend langs legalen weg nastreeft en geen gewelddadige omverwerping der grondwet beoogt, dat de partij haar leden en aanhangers niet oproept tot een dergelijke omverwerping en dit ook in 1929 niet heeft Hitier verklaart o.a. het volgende: Ik was tot den herfst van 1918 als Duitsch soldaat aan het Westfront en door dezen vierjarigen dienst heb ik mijn vroeger staatsburgerschap verloren. Bij de ineenstorting in 1918 lag ik met een ernstige gasvergiftiging in een lazaret. Volgens mijn politiek inzicht moest de cata strofe komen en ik was er mij van bewust, dat met de toenmalige politieke organisaties de toestand niet kon worden verbeterd. Drie fac toren sterkten mij in die overtuiging, n.l. het afnemen der eigen volkskracht, het afaien van deze kracht en het huldigen van vreemde in vloeden in het algemeen, zooals die tot uiting kwaen in de invoering der democratie en het democratisch parlementaire systeem en ten slotte de vergiftiging van het Duitsche volk met pacifistische denkbeelden. Deze verschijn selen zijn de oorzaak geweest van de Duitsche ineenstorting en het sprak voor mij vanzelf, dat ter overwinning der moeilijkheden een jonge nieuwe beweging noodig was. De oude waren niet in staat verbeteringen aan te bren gen; er was dus een nieuwe partij noodig vol gens de grondbeginselen van het fanatieke „Deutschtum", een absolute leidersautoriteit en een onverzettelijke strijdlust. Van den eersten dag af was het doel der Putsch-afdeelingen niet tegen den staat front te maken, doch hem te beschermen tegen de terreur van illegale machten. Zou het mogelijk zijn, aldus Hitler, in een organisatie, welke honderdduizenden menschen omvat, in het ge heim andere doeleinden na te streven dan die, welke in het openbaar worden bekend ge maakt? Kan ik de stormafdeelingen bevelen, dat zij geen wapens mogen hebben en toestaan dat zij die in het geheim bezitten? Dat is uit gesloten, en zou ook dwaasheid zijn. De natio naal-socialistische beweging wordt door mij geleid en mijn bevelen zijn geldig, doch boven allen staat het principe, dat zij slechts mo gen worden uitgevoerd als zij niet in strijd zijn met de wet. Ieder kan mijn redevoeringen en PROF. JHR MR. DR. W. J. M. VAN EYSINGA DE OPVOLGER VAN MR. LODER. Onze Leidsche hoogleeraar in het Vol kenrecht prof. jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga, is, zooals men onder het Buiten land kan lezen benoemd tot rechter in het Permanent Hof van Internationale Justi tie te 's-Gravenhage. Opnieuw heeft dus een Nederlander een zetel in het Haagsche Hof verkregen. Terwijl 9 jaar geleden mr. B. C. J. Loder het vertrouwen der Volkenbondsvergade ring en van den Volkenbondsraad genoot en met groote meerderheid tot rechter in het Haagsche Hof gekozen werd, is thans deze zelfde^ onderscheiding ook te beurt gevallen aan prof. van Eysinga, ongetwij feld een reden tot verheugenis. Doch aan den anderen kant kan men niet voorbij zien, dat het voor de Nederlandsche regee ring een groot verlies is den steun van prof. van Eysinga als adviseur in volken rechtelijke kwesties voortaan te moeten missen. Ook voor de Volkenbondsvergade ring is het heengaan van prof. van Eysin ga een ernstig verlies. Maar, hoeveel zwaarder verlies lijdt dan de Leidsche Universiteit, nu door deze be noeming prof. van Eysinga per 1 Januari a.s. zijn hoogleeraarsambt aan deze Uni versiteit zal neerleggen! Jhr. Willem Jan Marie van Eysinga werd den 31sten Januari 1878 te Noord- wijkerhout geboren. Op 18-jarigen leeftijd werd hij aan de Leidsche Universiteit in geschreven als student in de faculteit der rechtsgeleerdheid. Na volbrachte studie promoveerde jhr. van Eysinga den 2den Februari 1906 in de rechts- en staatswetenschap, en wel in laatstgenoemd vak op een proefschrift ge titeld: „Proeve eener inleiding tot het Nederlandsch Tractatenrécht." Van 1902—1908 was jhr. mr. van Eysin ga werkzaam aan het .Departement van Buitenlandsche Zaken te Den Haag, de laatste jaren als chef van de afdeeling „Po litieke Zaken." In 1908 werd jhr. mr. van Eysinga be noemd tot hoogleeraar te Groningen, welk ambt hij aanvaardde met een rede over: „Leer en leven der Statenvervormingen". Den 23sten October 1912 volgde zijn be noeming tot hoogleeraar in het Volken recht te Leiden. Bij zijn ambtsaanvaarding hield de hoogleeraar toen een rede over: „De studie van het internationale recht". Van zijn hand zijn verschillende wer ken bekend, als: Ontwikkeling en inhoud der Nederlandsche tractaten sedert 1813 (:s-Gravenhage 1916); „Evolution du droit fluvial intern, du Congrès de Vienne au Traité de Versailles 18151919 (Leiden 1919)De Imperial Conference van 1926, (A'dam 1927 med. der Kon. Acad. v. We tenschappen afd. Letterkunde) en „Eenige kanten van het internationaal statuut van den wordenden Noord-Nedorlandschen Staat", welke laatste rede jhr. van Eysin ga hield bij de diësviering der Leidsche Universiteit op 8 Februari van het vorig jaar. Prof. van Eysinga had voorts voor Ne derland als gedelegeerde zitting in ver schillende arbitrage-commissies, waarin hij door zijn veelomvattende kennis en diep inzicht een figuur van beteekenis was. Na den oorlog was Hij een aangewezen representant van Nederland in de diverse Volkenbondsorganen; speciaal interesseer de hij zich te Genève voor de Bondsfinan- ciën en de vraagstukken van verkeer en doorvoer. Ook presideerde hij de commis sie voor de kalenderhervorming en de con ferentie, die de Amerikaansche reserves op het Hof-statuut behandelde. Hoe buiten landsche regeering doordrongen waren van zijn onpartijdigheid, bleek wel uit het feitj dat hij in drie van de vier verzoenings commissies werd benoemd, die krachtens de verdragen van Locarno werden inge steld. BINNENLAND instructies altijd controleeren. Tegenover alle leiders heb ik verklaard, dat nooit een ge heim bevel mag worden gegeven, tenzij het gaat om dingen, die wij onzen politieken te genstanders willen verbergen. Er mag echter ook hier nooit een geheim bevel worden ge geven, dat als het bekend wordt geen absolute rechtvaardiging voor ons vormt. Ik ben ook overtuigd, dat zulke bevelen nooit gegeven TS JECHO-SLO W AKI JE ANTI-DUITSCHE BETOOGINGEN TE PRAAG DUREN VOORT. De betoogingen te Praag die bij, de opvoe ring van Duitsche klankfilms hebben plaats gevonden, hebben den burgemeester van Praag aanleiding gegeven, bij het ministerie van Binnenlandsche Zaken om een algemeen verbod van Duitsche sprekende films voor Praag te verzoeken. Ook gisteren werd in de straten van Praag tegen de opvoering van Duitsche sprekende films gedemonstreerd. Gisteravond vonden stormachtige betoogingen plaats. De menigte, aangevoerd door nationalisten verzamelde zich onder luide kreten voor de bioscopen in kwes tie, waar de ruiten werden ingegooid en an dere schade werd aangericht. Ook bij het Neue Deutsche Theater werden de ruiten in- OOSTENRIJK. HET KABINET-SCHOBER AFGETREDEN. Collectief ontslag ingediend. Na conferenties, die verscheidene dagen hebben geduurd, is thans eindelijk de beslis sing over het al- of niet-aanblijven van het Oostenrijksche kabinet gevallen. De regeering heeft namelijk gistermiddag besloten collec tief af te treden. Bondskanselier Schober be gaf zich onmiddellijk naar president Miklas, ten einde dezen de ontslag-aanvrage van het kabinet te overhandigep De Bondspresident heeft de demissie van het kabinet aanvaard en dit verzocht zich, tot een nieuwe regeering zal zijn gevormd, met de behartiging der loopende zaken te belasten. De demissie van het kabinet werd door ex tra-edities der bladen aan de bevolking be kend gemaakt. Veel verrassing baarde het be sluit na de dagenlange conferenties niet. Algemeen is men van oordeel, dat vice- kanselier Vaugoin, de leider der christelijk- sociale partij, met de vorming eener nieuwe regeering zal worden belast. Welk standpunt de beide andere burgerjijke partijen, t.w. de Landbund en de Groot-Duitschers, daartegen over zouden innemen, is nog niet bekend. Men veronderstelt echter, dat de kabinets formatie op groote moeilijkheden zal stuiten. RUSLAND DE RUSSISCHE KERKVERVOLGING. Weer een slachtoffer der Gepeoe in de gevangenis overleden. Naar de „Croix" van absoluut betrouwbare bron verneemt, is den 8sten September in de gevangenis van Smolensk de katholieke gees telijke Chrysogonus Przëmocki, oud-deken van Sloutsk en van Smolensk, en ex-hoog leeraar aan het katholiek seminarie te. St. Petersburg, overleden. Drie jaar geleden werd deze priester, toen maals pastoor te Roslavl, niet ver van Smo lensk door de Gepeoe gearresteerd, omdat hij een Katholiek een bewijs van goed gedrag had uitgereikt, „een enorm vergrijp", decreteerde de Gepeoe, „wijl de pastoors onder het so vjet-regime geen recht hebben, de gedragingen hunner parochianen te beoordeelen". Voor deze „misdaad" werd de pastoor in de gevangenis geworpen. De gevangenbewaarder en de dokter waren van oordeel, dat voor de zen geestelijke, die 67 jaar oud was, het regime der gevangenis van Smolensk wel wat te zwaar was, maar de Gepeoe was van een andere meening. De laatste levensjaren van den moedigen priester waren een ware doodstrijd. Eindelijk, begin September, maakte de dood aan zijn lijden een einde. DE FILM „MOEDERWEELDE". Mgr. J. D. J. Aengenent zal niet aanwezig zijn. Naar „De Tijd" verneemt heeft Mgr. J. D. J. Aengenent besloten de vertooning van de film „Moederweelde" in het Joan nes Roothaanhuis niet bij te wonen. Deze film, waarover wij dezer dagen in de krant berichtten, is gebleken voor het beoogde doel niet geschikt te zijn. NIJMEEGSCHE UNIVERSITEIT. Benoeming van een lector in de Engelsche taai. Naar wij uit goede bron vernemen, zal aan de Universiteit te Nijmegen binnenkort als lector in de Engelsche Taal en Letter kunde worden benoemd de heer W. A. G. Doyle Davidson. 3e GROENE KRUIS-CONGRES. Het Groene Kruis heeft „met internatio nale medewerking" te Utrecht een natio naal congres belegd, dat speciaal aan de huiselijke verpleging en de hygiëne in het gezin gewijd is. Dit derde Groene Kruis-congres, dat drie dagen duurt, is gistermiddag geopend door den Minister van Arbeid, mr. T. J. Ver schuur. ZIJN BAKFIETSEN RIJWIELEN? De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben een adres gezonden aan den minister van Wa terstaat naar aanleiding van de uitspraak van den Hoogen Raad. volgens welke een driewielig voertuig (carrier of bakfiets) voor wat betreft de toepassing van art. 66, lid 1, van het Motor- en Rijwielregle ment, wordt gelijk gesteld met een rijwiel. Zij zetten daarin uiteen, welke bezwaren die uitspraak oplevert voor wielrijders, daar die driewielers hierdoor van de rij wielpaden mogen en op bepaalde wegen zelfs moeten gebruik maken. Zij verzoeken in verband daarmede den minister het daarheen te willen leiden, dat die drie wielers zoo spoedig mogelijk zullen worden aangemerkt als andere voertuigen dan rij wielen. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Bespreking tusschen Directie en Personeelraad. Op 7 October a.s. vindt tusschen de Di rectie der Nederlandsche Spoorwegen en den Personeelraad een bespreking plaats, waar naast het voornemen om de wijziging van het R. D. V. een jaar uit te stellen, zullen worden besproken de aanstelling van arbeiders bij den Dienst van het Ver voer, de benoembaarheidsvoorwaarden van het technisch- en technisch-administratief personeel bij den Dienst van Weg en Wer ken, de toekomstige positie der arbeiders remmer in verband met de invoering der Kunze-Knorr-rem op de goederentreinen, de benoeming van wagennoteerders te Eindhoven en Enschede tot voorman-arbei der, invoering voor het spoorwegpersoneel van overeenkomstige bepalingen als voor komen in titel III van de Ambtenarenwet 1929, inzake inhouding, beslag en korting op het loon en de uitbreiding van de ka ders rangeerders. Goedkoope trein naar Antwerpen. Op Zaterdag 4 October a.s. zal een ex- tratrein loopen van Amsterdam C.S. naar Antwerpen Centraal, die op Zondag 5 October van daar zal terugkeeren. De trein vertrekt om 12.35 uit Amster dam en neemt aan de voornaamste sta tions reizigers op. Bij de zeer lage prijzen voor de retour biljetten is tevens inbegrepen een toe gangskaart voor de Wereldtentoonstelling en een voor de tentoonstelling „Oud Bel gië", terwijl op verzoek tevens voor logies zal worden gezorgd. Voor vex-dere inlichtingen zie men de strooibiljetten op de Stations. Bond van Jongenspatronaten in het Aartsbisdom Utrecht. Woensdag had in het St. Josephgebouw te Deventer de jaarvergadering plaats van den Bond van R. K. Jongenspatronaten in het Aartsbisdom Utrecht, onder voorzitter schap van pastoor W. H. de Grijs (Uit hoorn). Het jaarverslag meldde o.m., dat de bond 120 afdeelingen telt, met 5040 leden, onder leiding van 702 commissieleden. Het verslag werd goedgekeurd, evenals de re kening, welke sloot met eindcijfers van 1642.24 en een batig saldo van ƒ236.42. De offerweek heeft ƒ244.72 opgebracht, in 59 afdeelinirf>- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Prof. v. Eysinga gekozen tot rechter in het Permanente Hof van Internationale Justitie te den Haag. Hitier als getuige. Het Oostenrijksche kabinet afgetreden. Openbare en Bijzondere School onder één dak. Naar de „N. A. C." verneemt, heeft ge meentewerken van Arnhem in opdracht van den wethouder van onderwijs een plan in voorbereiding tot den bouw van een groot schoolgebouw in de nabijheid van de Thomas a Kempislaan, achter de Ja- cobiberg. In dit gebouw zouden onder één dak worden ondergebracht een openbare en een roomsch-ka tholieke school voor bui tengewoon lager onderwijs (onderwijs aan onvolwaardigen). Bijeenkomst der R.-K. Indischgasten. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de eerstvolgende bijeenkomst van R.K. Indischgasten, Oud-Indischgasten en hen, die zich binnenkort in Indië denken te ves tigen, zal plaats hebben op Woensdag 1 October a.s. in „Huize Voorhout" aan het Lange Voorhout No. 19 te Den Haag, des avonds om 8 uur. Zij, die deze bijeenkomst wenschen bij te wonen, kunnen zich in ver binding stellen met het „Katholiek Indisch Bureau" te Carpentierstraat 153, te Den Haag. H.M. de Koninging Moeder heeft de vereemging „Simavi" („Steun In Medische Aangelegenheden Voor Inheemschen"), welke zich ten doel stelt den medischen nood in Oost en Westlndië te helpen le nigen, met een belangrijke gift verblijd. De leden der Twe-ede Kamer zijn in openbare vergadering bijeengeroepen op Dinsdag 30 September a.s. te één uur. RECHTZAKEN BLOEMBOLLENDIEFSTAL TE ALKEMADE. De Haarlemsche rechtbank behandelde gis teren een zaak tegen den 46-jarigen tuinbou wer J. T., wonende te Alkemade, die te rechtstond wegens diefstal van vijf zakken bloembollen. In deze zaak werden 7 getuigen gehoord. Het O.M. eischte een gevangenis straf van 10 maanden. De verdediger, mr. H. O. Drilsma pleitte vrijsprak. Daarna stond terecht de 21-jarige zoon van den vorigen verdachte, eveneens wegens bol- lendiefstal, gepleegd ten nadeele van zijn pa troon J, W. R, De verdachte bekende. Ge- eischt werd een gevangenistraf van 4 maanden KANTONGERECHT TE ALPHEN. Door het kantongerecht te Alphen werden de navolgende verstek-vonnissen gewezen we gens overtreding van het politie-reglement voor de Rijnbrug te Alphen a. d. Rijn. G. F. te Leidschendam 3 x 2 subs. 3 x 1 d. Overtr. Motor- en Rijwielverord. der gemeente Bos koop A. V. te Zeist 1 subs. 1 d. M. H. O. te Boskoop. C. de G. te Waddingxveen, A. V. te Boskoop allen tot 3 subs 2 d. Motor- en rijwielwet T. A. K. 5 subs. 2 d. G. P. A. C. te Leiden id., P. T. P. te Den Haag 10 subs. 5 d. H, F. 3 subs. 2 d. Leerplichtswetovertr. A. de V. te Boskoop 6 subs. 3 d. R. de W. 50 subs. 25 d. M. de V. te Benthuizen 5 subs. 2 d. Overtr. Veewet L. v. d. V. 100 subs. 20 d. Regl. van politie voor de Gouwe J O. te Katwijk a. Zee. N. N. te Rotterdam J R. te 's Gravenhage allen ontslag van rechtsvervolging, daar geen strafbaar feit is begaan. Alg. Pol. Veror, der gemeente Koude- krk C. P. K. te Leiden 3 subs. 1 d. A. B. te Leiden id. Terzake wegens overtr. art. 453 wetb. v. Strafr. J. T. H. H. zonder bekende woon- of verblijfplaats 5 subs. 2 d. G. W. zonder bekende woon- of verblijfplaats 5 subs. 2 d. C. J. v. W. zonder bekende woon- of verblijfplaats 10 subs 6 d. C. J. S. zon der bekende woon- of verblijfplaats 2 x 8 subs. 2x4 dagen. D. D. te Beilen 6 subs. 3 d. H. T. en H. te Rotterdam 12 subs. 6 d W. v. d. S. te Boskoop 3 d. hechtenis. Over treding Warenwet, S. T. te Boskoop 5 subs. 2 dagen. Motor- en Rijwielverord. der gem. Nieuwveen L. S. te Wadidnxveen 5 of 2 d. Art. 424 Wetm. v. Strafr. G. V. 15 of 15 d. id. vrijspraak. N. J. v. V. 12 subs 6 d. Bouw- en Woningverordening der gemeente Woubrugge 5 subs. 2 d. Waar geen woon plaats is vermeld is deze Alphen a. d. Rijn.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1