HOLLANDSCH ZWITSERSCHE VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 KIND VOOR DE VARKENS GEWORPEN? Vreeselijke mededeeling van een vrouw. Naar de „Tel." verneemt, heeft zich aan het bureau Warmoesstraat te Amsterdam een vrouw gemeld, die een afschuwelijk ge heim aan de politie openbaarde. De per soon in kwestie, die ongeveer vijf en dertig jaren oud is, woonde in 1921 in Duitsch- land, namelijk in een klein boerendorpje nabij Oldenburg. Zij deelde mede voortdu rend normaal geweest te zijn, doch toen een kind geboren werd, greep de drang naar misdadigheden haar aan. De gedach te dit kind te dooden of te doen dooden werd ten slotte een obsessie en op zekeren dag nam zij het wicht op en wierp dit in het varkenshok. Zij zag, in hevige gemoeds beweging toe hoe de varkens het kind ver slonden. Na dien, in 1922 kwam zij naar Holland en huwde hier met een havenarbeider. Door dit huwelijk werd zij Hollandsche. Alles ging goed tot ongeveer drie weken geleden uit dezen echt een kind geboren werd. En opnieuw kwamen misdadige ge dachten bij haar op. Ten slotte werd zij zóó bang voor zichzelf, da-t zij, toen haar man uit was, door een groote emotie aan gegrepen, naar de politie van het bureau Warmoesstraat liep en daar het geheim openbaarde. Op last van den commissaris begeleidde men deze ongelukkige vrouw naar het hoofdbureau waar men voorloo- pig op haar zal letten. Of aan de beweringen van deze vrouw waarde moet worden gehecht, staat nog niet vast. De Centrale Recherche zal zich eerst in verbinding stellen met de Duit- sche politie van het bewuste dorpje,, ten einde nadere inlichtingen in te ^winnen. Volgens haar mededeelingen zijn er geen getuigen bij het misdrijf geweest. Indien echter komt vast te staan nasporingen zouden zulks mogelijk kunnen maken dat de vrouw wel gehandeld heeft als zij verklaart, kan zij niet uitgeleverd worden, daar zij Nederlandsche is geworden. Daar entegen zou het misdrijf wel door den Ne- derlandschen rechter berecht kunnen wor den. DE MOORD TE KERKRADE. Nog eenige bijzonderheden. Ondanks het meest uitgebreide onder zoek van de politie, kon nog geen spoor van den dader van den Zondag te Kerkra- de gepleegden moord worden ontdekt. Dins dagavond laat is door de Justitie uit Maastricht de sectie op het lijk van het slachtoffer, den drie-en-twintig-jarigen mijnwerker Gerritsen, verricht. De politie hoopt den dader, van wien men een vrij nauwkeurig signalement heeft, spoedig te kunnen arresteeren. Bij de verrichte sectie is nog gebleken, dat G. door een revolver kogel is gedood. De kogel zat nog in het lichaam. Het schot moet op zeer korten afstand gelost zijn. Voor zijn dood heeft G nog verklaard, den dader niet te ken nen. Goede vangst der Enschedesche politie. De politie te Enschede is een bende op het spoor gekomen, welke in verschillende magazijnen diefstal heeft gepleegd. Een groot aantal gestolen costuums, schoenen enz. zijn reeds in beslag genomen. Acht personen zijn aangehouden. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet, j Daar men vermoedt dat de bende zich nog aan andere feiten heeft schuldig gemaakt. De millionnair uit Canada. Een Goudsche schoone ontmoette in de j Residentie een* charmante jongeling, keurig in de kleeren en zeer voorkomend. De jongelieden verstonden elkaar bijzon der goed en het Goudsche meisje werd al spoedig in vertrouwen genomen. Onze charmeur kwam uit Canada. Hij was de zoon van een inmiddels overleden million nair, en had een schitterende betrekking op een groote plantage in Canada. Om Holland te leeren kennen, verbleef hij thans in deze gemeente. Het jongmensch, dat zooals reeds ge zegd een goeden indruk maakte, was zeer royaal en tracteeerde zijn gezellin rijke- 1st Is het te verwonderen, dat het meiske den jongeman verzocht, eenigen tijd in haar geboorteplaats Gouda te komen door brengen Hij voldeed aan haar bede. Huurde een paar fraaie kamers, betaalde vooruit, en wist door zijn geheele optreden veler har ten voor zich te winnen. Hij gaf veel geld uit In hel bijzonder op een fancy-fair, werd hij de gevierde man omdat hij een belangrijk aandeel had in het financieel welslagen van deze onderne ming. Maar na een week kwam er een einde aan zijn rijk. In Gouda ontmoette hij een eigenaar van een schiettent, die o.a. in Wassenaar standplaats had gekozen. Deze eigenaar herkende in den millionnairszoon hetzelfde jongmensch, dat eenige dagen te voren, uit zijn tent te Wassenaar een bedrag van ongeveer zeshonderd gulden had gestolen. Hij werd ingerekend en toén bleek de Canadees een rare Chinees te zijn, die het ouderlijk huis in Schiedam had verlaten, diefstal had gepleegd en vervolgens een millionnairsleventje leiddea Hij bekende. Regisseur bedreigd Dinsdagavond gedurende een voorstel ling van het Rotterdamsch Hofstadtoo- neel in den Koninkl. Schouwburg te 's-Gra- veahage, leidde een meeningsverschil van jen regisseur Eduard Veterman met den toneelknecht J. v. C., waarbij harde t.warden vielen, er tee, dat C. werd ont- •gt-u. Deze dreigde toen Veterman te moorden. In de Schouwburgstraat bleef wachten. E. V. verwittigde de politie, verd aangehouden en in arrest gesteld, ir.ta V. veilig huiswaarts keerde. Het smokkelbedrijf aan de Duitsche grens. Als in de eerste na-oorlogsjaren raakt het smokkelbedrijf weer tot bloei. De groo te werkloosheid langs de beide zijden der grens werkt daartoe krachtig mee. De oude smokkeltrucs herleven eveneens. Zoo treden de valsche douane-beambten, die de met waren beladen fraudeurs overvallen en van hun goederen berooven, eveneens weer op. Over de grens werden in de nabij heid van Kevelaer drie smokkelaars uit genoemde plaats, die bepakt zich naar huis spoedden, door valsche tolbeambten, die herhaaldelijk van hun revolvers gebruik maakten en er wild op los schoten, aanse- houden. De geheele voorraad smokkelwa ren viel hun daarbij in handen. Het schie ten lokte do Duitsche politie evenwel na derbij, die een paar der belhamels arres teerde en in het cachot opsloot. Daaruit wisten zij te ontvluchten, doch later wer den zij opnieuw in arrest gesteld. De aan voerder van het stel pseudo-commiezen heeft zich door de vlucht nog steeds aan een aanhouding kunnen onttrekken. Jeugdige brandstichters aangehouden. Te Amersfoort zijn door de politie dc zeventienjarige R. en de zestienjarige v. L. aangehouden, verdacht van brandstich ting in het Padvindershuis aan den Berken- weg aldaar. De fabrieksbrand te Tilburg. Naar wij nader vernemen, bedraagt de schade door den brand bij de timmerfa briek J. A. Stevens te Tilburg ongeveer 60.000 a 70.000. Alles is verzekerd op beurspolis. Onveilig strand. Het strand te Scheveningen is onveilig tot het Wassenaarsche Slag op Dinsdag 2 en Vrijdag 3 Oct a.s., telkens van elf uur tot zes uur, wegens het schieten met ge schut. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN TRIBUNE BIJ BARCELONA INGESTORT. Dertig personen gewond. Bij een stierengevecht nabij Barcelona is e entribune ingestort. Dertig toeschouwers werden hierdoor min of meer ernstig ge wond. Instorting in gasfabriek bij Parijs. In de gasfabriek te Xanterre heeft een instorting palats gehad van een gedeelte der gebouwen, waarbij, voor zoover thans bekend, vie personen werden gedood en drie gewond. Oppasser in Duitschen dierentuin door een beer doodelijk gewond. In den dierentuin te Mannheim is een oppasser door een beer aangevallen en doodelijk gewond. Toen het niet gelukte den man te bevrijden, moest politie gealar meerd worden, die den beer doodschoot. BOMAANSLAG OP 0EKRAINSCH KLOOSTER. In de nabijheid van Lemberg is een bomaanslag gepleegd op een Oekrainsch klooster. De ontploffing was zoo hevig, dat zij in geheel Lemberg gehoord werd. De politie, die terstond gealarmeerd werd, vond in den kloostertuin nog een pakket, dat eveneens een bom bleek te zijn, die gelukkig niet ontploft was. Nieuw schandaal bij Berlijns inkoopbureau? In het inkoopbureau van de stad Ber lijn zijn een gedeelte der correspondentie en een aantal dossiers in beslag genomen. Tegelijkertijd werd een huiszoeking ver richt bij de Deutsche Papiermanifaktur in de Wallstraat. De reden voor dit optreden is, volgens de „Voss.Ztg.", dat de chef van de afdee- ling schrijfbehoeften en drukwerken zijn ontslag bij het inkoopbureau heeft geno men en mede-firmant is geworden van ge noemde papierfirma. Het O.M. vermoedt, dat de ambtenaar de firma reeds direct of indirect, tijdens de waarneming van zijn functie, heeft bevoordeeld. Bloedige botsing in Spaansche stad. Vit Santiago de Compostella wordt ge meld: Gisteravond hebben groepen arbei ders getracht wanordelijkheden uit te lok ken; de civiele garde, die werd aangeval len moest charges uitvoeren. Een jonge man werd gedood en vier manifestanten gewond, terwijl een agent ernstig gewond werd. Wolven naar de vlakte. In Midden-Rusland, in de buurt van Tschevcpowez zijn in de laatste dagen groote zwermen wolven gesignaleerd. In andere jaren vertoonen zich deze roofdie ren, wier aantal schrikbarend toeneemt, zich uitsluitend bij het begin van den win ter. De boeren zijn van meening dat hun vroeger verschijnen verband houdt met een zeer strengen en vroegtijdigen winter. Een Nationaal congres der Katholieken in Swazi-lartcJ. Uit Brcmersdorp (|l?^9^*lA6d) wofdt ons gemeld: Dc "groote nabionjwW Katholieken dag die enkele weken geleden met al den praal der liturgische eeredienst in de Apos tolische Prefectuur van Swaziland (Zuid- Afrika) gehouden 'werd is schitterend ge slaagd. Ondanks de ondragelijke hitte kwamen de negers van heinde en verre samen om deel te nemen aan dezen groo- ten Katholiekendag. Sommige groepen had den een ^fstand afgelegd van meer dan 150 K.M. De voornaamste onderwerpen die behan deld werden waren de volgende: „Hoe moe ten de Katholieken in de Missielanden ge organiseerd worden". „Eucharistie en veel vuldige H. Communie en „Over den geest van liefde en eensgezindheid onder de Ka tholieken". Er werd besloten om in iedere Missie post- het —erk van de voortplanting des geloofs op te richten, en enkele andere broederschappen, alsmede overal afdee- lingen te stichten van de Katholieke actie. De gouverneur van Swanziland alsmede talrijke Europeanen *namen deel aan het Congres en aan de Sacramentsprocessie. De negers waren ten zeerste vereerd met de deelname der autoriteiten aan hun ker kelijke feesten. Satanisme in Warschau. In Warschau heeft men een sekte der Satanisten ontdekt, waartegen de justitie thans haar maatregelen genomen heeft. Hun leider was de opperbevelhebber van het Russische leger, Nikolai Nikolajewitsch Chaplin, GO jaar oud, die sinds 1923 in War schau woont. Deze satanisten deden zwar te missen voor het beeld van een bok dat in een driehoek was opgesteld. Onder het b:eid stond den naam van den toovenaar 'Simon, die door de Satanisten als de stich ter van liun leer beschouwd wordt. De dag bladen in Polen beweren dat deze sekte ten nauwste samenhangt met de orde der Martinisten, doch dat is onjuist, omdat de Martinisten, wier leclen tot de Russische aristocratie behoorén, een christelijke oor sprong hebben, terwijl de Satanisten zich op den Satan beroepen en zeer vijandig staan tegenover het christendom. HENRI FORD IN EUROPA. Zooals men weet zal Henri Ford, gedu rende zijn bezoek aan Europa, ook ons land waarschijnlijk aandoen. De aanleiding tob zijn reis is de eerste steenlegging van z'n groote automobielenfabriek in Keulen. De plannen daartoe zijn met de grootste zorgvuldigheid voorbereid. Zoo heeft Ford aan 't Internationaal Bureau van den Ar beid te Genève een afdeeling toegevoegd die tot taak heeft statistieken samen te stellen ter vergelijking van de Europee- sche loonen met de Amerikaansche. Daar na kregen de plannen voor den bouw te Keulen waar zes millioen mee gemoeid zijn, hun beslag. Van Keulen en Berlijn uit wil Ford mei zijn beroemde goedkoope kleine auto de Europeesche 'markt ver overen. In de jaren na den oorlog, jaren waar in voor alle landen van 'b continent aller lei moeilijke politieke en economische vraagstukken vielen op te lossen werd de Amerikaansche automobielenkoning in Europa zeer populair. Er waren er, die in hem den socialen heiland zagen 't „Ford isme" werd mode. Wetenschappelijke man nen reisden naar Amerika, om 't in sociaal opzicht model-bedrijf van Ford in Detroit te bezichtigen en ze stonden er perplex vanZou er wel ooit 'n zakenman zijn geweest, die over de heele wereld zoo hoog stond aangeschreven? En daarom was de propaganda van de Europeesche intellectueelen voor 't Fordisme zoo be grijpelijk en ook zoo succesvol. Velen scheen 't- een sociaal werk toe, een Ford auto te koopen, want 'gaf men daarvoor immers geen steun aan 'de ideale onderne ming van een groot sociaal hervormer? Zoo was de gedachtèngang Ford van zijn kant heeft natuuilijk alles in het werk gesield om dien goeden naam van verlosser voor de, aan den socialen afgrond gebrachte wereld te behouden en' te \ersterken. Maar hij had 't dan ook erg gemakkelijk, om dat aureool rond z'n sla pen te bewaren. Want in Amerika heeft z'n automobielenfabriek zoo goed als geen concurrentie. Hij heeft 't eerst den nieu wen vorm der rationaliseering, de loopende band toegepast, hij is er de meester van. Dank zij de door den loopenden band be langrijk vereenvoudigde werkzaamheden, hebben duizenden ki'eltpelen en invalieden in Detroit werk gekregen. De grootste ver dienste die men Ford toekent is wel de verlossing van 't conflict- tussöhen kapitaal en arbeid. Door de invoering van den loo penden band heeft hij de productiekosten belangrijk verlaagd, waardoor hij in staat werd gesteld de hoogste loonen uit te be talen. Z'n geweldige centrales voor con sumptie-artikelen levéren aan de arbeiders legen spotprijzen alles, wat hun hartje be geert. Door gansche dorpen, kolonies, voor z'n arbeiders te bouwen, onttrok hij hen aan de groote stad. Eu hij weet hen aan zich te verbinden door hun 't gehuurde huis, na 'n bepaald aantal jaren van ar beid voor de Ford-fabriek, in eigendom te schenken. Tennisbanen heeft hij laten aanleggen, waardoor de werklui zich kun nen vertreden op een wijze, die tot heden was voorbehouden aan dc beter gesitueer de kringen. Andere feiten uit Fords so ciale bedrijfspolitiek zijn b.v. de arbeiders krijgen aandeel in de winst en 'n jaarlijk- sehc gratificatie; over technische bedrijfs- kwesties- worden idéë'ën uitgewisseld tus- schen werklieden en' chefs't Rijke Amerika, dat met den wereldoorlog zulke uitstekende zaken gemaakt heeft, en dat in ecoiTomiscl^^pRcht voor kort z'n hoog tepunt baafiffej wa-s voor 'n man als Ford de nae^vgeschikte bodem, om de econo mische filosophie van dezen waren kun- tenaar onder de moderne zakenmenschen, gedachten in z'n geweldig brein geboren, tot werkelijkheid te maken. Typeerend voor z'n ideeën is 't volgende citaat: „Wat ons geslacht ontbreekt, dat is 't vaste ge loof, de onuitroeibare overtuiging dat ook in de industrie rechtschapenheid, recht vaardigheid en menschelijkheid onont beerlijk zijn, om tot 't doel te geraken. Als we deze eigenschappen niet kunnen berei ken, dan ware 't beter, dat er geen indus trie bestond. Sterker nog: als deze eigen schappen niet tot werkelijkheid worden, dan zijn de dagen der industrie geteld Als 't maar 's zoover kwam, dat 't egoisme werd uitgeroeid, dat de eeuwige waarden in 't juiste licht kwamen te staan, dat de mannen, die aan het roer zitten begrepen hoeveel verstandiger 't is, in de plaats van 't erbarmelijke loon der winzucht, 't loon van dienstprestaties aan de raensch- heid te stellen, ach, dan zou er niets meer te wenschen overblijven, dan was alles mogelijk". Spreekt uit deze economische filosofie niet 'n au-fond christelijk-katholieke ge dachte? In de ideeën van Ford schuilt een Christendom, verborgen, gemaskerd, aan hemzelf en z'n vereerders onbekend ge bleven. En 't is voor de moderne wereld van de grootste beteekenis dat de au-fond katholieke opvattingen in de economie van een der meest-geavanceerde zaken menschen 't gaan winnen van de drog redenen der „Schwarmerei". In Amerika moest men eerst komen tot de ontdekking dat rechtvaardigheid, menschelijkheid en werken voor de behoeftige menschheid de groote sociale ideeën van onze eeuw zijn. Maar, moderne heeren, deze ideeën zijn nochtans zoo oud als de wereld. Doch laten we er ons dan toch over verheugen, dat ze voor u weer koerswaarde hebben gekregen. Want blijkbaar hebt ge nog nooit bemerkt, dat de christelijke arbei dersbeweging reeds tientallen van jaren niets anders heeft nagestreefd. Toch zijn wij in Europa niet zoo heel erg achterlijk: in verschillende landen is er reeds con tact gekomen tnsschen werkgevers en werknemers en de sociale passage in de laatste Troonrede wijst op analoge ideeën van minister Verschuur. Niet volgens de ideeën van Karl Marx, maar volgens die der christelijke moraal wordt de kapitalistische economie omge bouwd. Maarde socialisten merken daar niets van NED. OOST-INDIE UIT DE PERS KR0K0DILLENPLAAG OP SUMATRA. Dertien slachtoffers. Aneta seint uit Medan: De omgeving van Siak Sri Indrapoera afd. Bengkalis Sum. O.kust wordt geteisterd door een kro- kodillenplaag. In den tijd van twee weken zijn dertien mensehen, grootendeels kinde ren, door de krokodillen weggehaald. DE VLEERMUIZENGROT VAN BALI. Men schrijft aan het „Bat-. Nwsbl.": Ge durende zijn recente trip door Bali heeft de heer A. de C. Sowerby, de bekende na tuuronderzoeker, die thans Nederlandsch- Indië bezoekt voor wetenschappelijke doel einden, en ten behoeve van The China Tra- de Journal, (Shanghai), waarvan hij uitge ver is, ook een bezoek gebracht aan de vleermuizengrot bij Kloenkoeng. Deze bui tengewone bezienswaardigheid, meldt de heer Sowerby, herinnerde hem aan een reis, die hij ondernam in de Fukien-provin- cie, in Zuid-Oosh-China, boen hij bezig was niet de samenbrenging van een collectie voor het United States National Museum. In een diep bergdefie bij Yenpingfu, in het centrum van de provincie, vond hij een vleermuizengrot, die in den bergwand in drong, en bestond uit een groot aantal ka mers, door nauwe en kronkelende gangen met elkaar verbonden. Duizenden vleermui zen leefden in deze kamers, juist als op Bali, en hij verlangde natuurlijk levendig eenige exemplaren voor het United States National Museum te bemachtigen. Hij had de oTofc reeds met zijn Chinee- sche assistenten bezocht, #n ofschoon toen reeds honderden exemplaren verzameld wa ren, was hij nog niet voldaan. Op een goeden dag, zonder zijn assisten ten te vertellen wat hij ging doen, stak hij daarom zijn kleine opvouwbare lantaren bij zich, nam zijn vlindernet, en ging hij de grot nogmaals bezoeken, alleen. Hij zoent zich den kortsten weg naar de verst-ver- wijderde kamer, waarin een verjiooging was van losse rotsblokken, maar dicht be dekt met hetgeen tallooze opeenvolgende geslachten van vleermuizen daar hadden laten vallen. Hij beklom de verhooging, en begon de vleermuizen met zijn vlindernet te vangen. Plotseling liet het blok, waarop hij stond los, en viel hij met een massa rots- steenen de stijlc helling af in een diepe kloof achterin de grot. Zijn lantaarn was uitgegaan en uit zijn hand gevallen, en daar lag hij te midden van rotsblokken en stee- nen in een Egyptische duisternis op den bodem van een ravijn, omringd door net vuil van de grot, en in gezelschap van onge dierte. Langen tijd kon hij zijn lantaarn niet vinden, en hij had maar enkele lucifers bij zich. De vreeselijkhcid van zijn positie werd hem duidelijk toen hij er aan dacht dat hij niemand verteld hacl waar hij heen ging. Gelukkig was hij bij zijn val niet verwond, en na ongeveer twintig minuten in het DE SLOOMHEID OP DE DEPARTEMENTEN. Een paar jaar ten achter met het beantwoorden van brieven Wij lezen in de „R o 11 e r d a m m e r" onder: Een departementaal maalgebod. Het mag bekend heeten, dat de wijze, waarop aan enkele ministeries soms de aangelegenheden worden afgewikkeld, in bepaalde gevallen wel voor eenige bespoe diging vatbaar is. Het gebrek aan vlotheid van behande ling in meerdere gevallen heeft tengevolge gehad, dat men generaliseerend ging spre ken van „departementalcn sleur". En de volksmond die zich gaarne aan sluit bij eenig nationaal bedrijf, sprak ty peerend van den departementalcn (en par lementairen) molen, die zoo langzaam maalt. Wat echter het verslag betreffende de werkzaamheden der Algemeene Heken- kamer over 1939, dat dezer dagen ver scheen, omtrent den tragen gang aan somige ministeries verhaalt, is wel ge schikt om prikkelend te werken op het ge moed van al wat den ambtenaren gram is, maar moet ook ieder goedgezind staatsbur ger onaangenaam aandoen. Reeds eerder, maar ook in 1929, was de Rekenkamer genoodzaakt geweest de aan dacht van verschillende ministeries te vra gen voor de omstandigheid, dat zij meer malen onredelijk lang op beantwoording harer brieven en opmerkingen moest wachten Werd deze grief ook ten opzichte van. enkele andere Departementen met grond geuit, vooral ten aanzien van het ministerie van Onderwijs had zij reden van bestaan. In Februari 1929 deed de minister van Onderwijs toezegging van spoedige beant woording van verschillende brieven, maar op 22 April moest de Rekenkamer er op wijzen, dat deze belofte niet in vervulling was gegaan. Een lijst van brieven uit de jaren 1927 en 1928, die nog steeds op ant woord wachten, werd eraan toegevoegd. Dit schrijven, tot den minister persoon lijk gericht, was niet zonder vrucht: het grootste deel der brieven werd binnen een maand beantwoord, over een viertal werd nog correspondentie gevoerd, doch, zoo schreef de minister, de Chefs der Afdee- lingen waren tot spoedige afdoening aan gezet. Op 16 September 1929 waren deson danks nog twee brieven uit 1928 onbeant woord- gebleven, hetgeen ter kennis van den minister werd gebracht, terwijl een herhaald persoonlijk schrijven aan Zijn Excellentie zonder resultaat bleef. De klachten van de Algemeene Reken kamer betreffen een aangelegenheid welke aan velen, die met de verschillende Depar tementen in aanraking komen, niet vreemd is. Ook in den kring der gemeentebesturen wordt meermalen geklaagd over don tra gen gang van zaken ten Departemente, en ook dan is het heb ministerie van Ónder wijs, dat de kroon spant. Zoo is ons een gemeentebestuur bekend, waar men het advies inwon van den mi nister van Onderwijs over een kwestie van financieelen aard tusschen Rijk en ge meente. Het gemeentebestuur ontving eveneens in dit geval geen antwoord, on danks herhaald schrijven, en was toen wel genoopt om des tijds wil zelfstandig een beslissing te nemen. Een jaar later (was de schoonmaak a'chter den rug?) ontvAngt men echter een doodleuk antwoord. <ïat zich aandient als een onmiddellijke terug slag op het schrijven van de gemeente Gelukkig had de gemeente destijds gehan deld in den geest van het latere advies, doch het trage antwoord deed de gemeen te langen tijd risico loopen. Kan dit nu niet anders? Wij hopen, dat deze belangrijke zaak- de aandacht heeft der Regeering Ten slotte is het beter, dat personen, die remmend werken op den gang van za ken en een behoorlijke behandeling onmo gelijk maken, van de Departementen wor den verwijderd, dan dat de geheele amb tenaarsstand door een dergelijk optreden in opspraak wordt gebracht. Een vlotte afwikkeling der zaken mag men als eisch stelen aan hen, die onze ministeries bezetten. In onze dagen wordt als een der midde len tot bestrijding van de landbouwcrisis aangeprezen een agrarisch maalgebod. Zou een departementaal maalgebod, althans aan Onderwijs, misplaatst zijn duister te hebben rondgetast, vond hij zijn lantaarn. Bij het licht daarvan kon hij uit de kloof klimmen, en den weg uit de grot naar buiten vinden. Hij achtte zich echter beloond, toen het bleek dat hij elf verschil lende soorten vleermuizen bemachtigd had, waarvan drie nieuw-voor de wetens-chap. Waarom vleermuizen bepaalde grotten voor hun verblijf uitzoeken, en andere mij den, is een raadsel, maar het feit bestaal. In de grot op Bali kon hij niet meer dan één soort vleermuizen vinden, een tamelijk groote soort, zooiets als de vliegende hond. In Nederlandsch-Indië verzamelt de heer Sowerby geen specimina van dieren; do tijd ontbreekt hem daartoe. Zijn eigen ter rein daarvoor is China, waar hij dan ook wellicht de beste naturalist is. Begrijpe lijkerwijs stelt hij wel een levendig belang in de zoölogie en botanie van Nederlandsch- Indië waaraan hij eene beschouwing zal wij den in een binnenkort te verschijnen spe ciaal nummer van The China Journal over Nederlands-ch-Indië.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10