L. 1. V. KERKNIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Agenda STADSNIEUWS DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 TSJECHO-SLOWAKIJE ANTI-DUITSCHE RELLETJES. Ernstige ongeregeldheden te Praag. Nadat reeds Dinsdagavond te Praag be toogingen tegen Duitache geluidsfilms had den plaats gehad, waarbij de betoogers Tsjechische films eischten en verwenschin- gen tegen Duitschers en Joden uitten, is het gisteren tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Zij moeten voor een deel op re kening gesteld worden van de fascistische boulevardpers, welker ophitsende woorden echter een bizonder gunstige bodem von den, daar het nationalistische gevoel door verschillende gebeurtenissen de laatste da gen ten zeerste was geprikkeld. Duizenden jongelieden hadden voor gis teravond een georganiseerden aanval tegen de Duitsche inwoners van Praag op touw gezet. Op de boulevards begon het tegen half tien onrustig te worden, en weldra wa ren de ongeregeldheden in vollen gang. Vrachtauto's kwamen aangereden, waarin oen aantal personen, blijkbaar de belha mels, met steenen gewapend, hadden plaats genomen. Ruiten werden ingegooid. Men trok langs de Duitsche café's, joelde, zong zooge naamde vaderlandsche liederen en mole steerde voorbijgangers. De politie was ditmaal volkomen over rompeld. Zij kwam vrijwel overal te laat. Een tramwagen, waarin politiemanschap pen naar een der bedreigde stadswijken reden, werd van achteren door gepeupel besprongen, dat o.a. het koord van de beu gel doorsneed en maakte, dat de wagen niet verder kon, zoodat de kameraden de gelegenheid hadden in een bioscoop, bij de uitgeverij Orbis, een staatsbedrijf, waarmee ook het regeeringsblad „Prager Presse" in relatie staat, en bij een Duitsch- joodsch café de ruiten in te slaan. Hetzelf de geschiedde in de binnenstad in een ander joodsch café en in het bekende Duitsche koffiehuis Continental op de Braben. Voor de bureelen van de Ceske-Slovo, de krant van Benesj, werd ketelmuziek gemaakt. Van den Duitschen schouwburg bleef vrijwel geen ruit heel. Het publiek, dat een voorstelling der Reinhardt-Dühne volgde, werd zeer onrustig en het doek moest zakken. Later ontzette de politie het gebouw en trok er een cordon om heen, waarop de voorstelling werd voort gezet. Eenige Duitsche naamplaten werden van de muren gerukt en stukgeslagen. Ongeveer houder^ personen zijn gear resteerd, doch de meeste belhamels konden uit de handen der politie blijven. DEKEN H. A. TH. VAN DAM. Huldigingsavond in „De Twee Steden". Gisterenavond is in de groote zaal van „De Twee Steden" te Den Haag, de hoog- cerw. deken, kanunnik H. A. Th. van Dam, in verband met zijn heengaan als pastoor der St. Jacobusparochie door zijn paro chianen gehuldigd. Staatsraad mr. dr. Kooien 'bood als be wijs van sympathie namens 1700 gezinnen uit de parochie een gouden miskelk aan (voorloopig in model) als blijvende her innering, overtuigd dat de deken bij het opdragen der H. Mis aan zijn oude paro chianen zou blijven denken. Deken van Dam heeft met gevoelvolle woorden dank gezegd voor alles wat zijn parochianen voor hem hebben gedaan en gaf hun de verzekering 'hen steeds te blij ven gedenken. NIEUWKOOP. Gemeenteraad. In de gisteren gehou den vergadering van den Raad werden de waterleidingplannen met algemeene stem men goedgekeurd. Tot leden van het al gemeen bestuur werden benoemd de hee- ren A. J. den Hartog en C. Breedijk en tot hun plaatsvervangers P. Augustinus en S. Splinter. Tot hulpkeurmeester werd benoemd A. J. de Haas te Noordeloos. Verslag volgt. Aanbesteding. Op Zaterdag a.s. des namiddags 8 uur zal door B. en W. dezer gemeccnte den bouw van het transforma- torslation te Noorden, onder de aanne mers in deze gemeente worden aanbe steed. Goede vangst. Dinsdag had de heer Koopmans uit Amsterdam liet geluk bij het vissahen in de plassen alhier aan den hengel een snoek te vangen met het ko lossale gewicht van 15 pond. Voorwaar een buitenkansje voor den Amsterdamschen hengelaar. Geboren: Lambertus Gerardus z. v. H. P. Yermeij en P. M. Blom. Andreas Gerardus z. v. A. A. Wansinck en W. Hoo- gerwerf. Arie z: van A. van der Ma- rel en H. Bos. Overleden: Alida van Trigt, ongeh. 57 j. KOUDEKERK. Ziekenverpleging. Het Bestuur van de Vereeniging voor Ohr. Ziekenverzor ging verzoekt ons mede te deelen, dat blij kens het jaarverslag in het afgeloopen jaar voor patiën 84 keer is gekookt. Bo vendien heeft de vereeniging nog uitge reikt 170 liter melk, 164 porties vleesch en 130 eieren. Wel een reden dus om deze nut tige vereeniging zooveel mogelijk finan cieel te steunen. Het boekjaar sloot met een batig slot van ruim 47. ALPHEN AAN DEN RIJN. DE OPENING DER WINKELWEEK. In het „Huis der Gemeente". Gistermiddag had in het „Huis der Ge meente" de officieels opening plaats van de winkelweek. De bovenzaal was feeste lijk met bloemen en planten versierd. On der de aanwezigen merkten wij B. en W. en de Gemeentesecretaris, de Hoofdcom mies ter Secretarie, de heer A. P. Tolk, de archivaris der gemeente, de heer De Regt-, de Winkelweekcommissie, de besturen van de Hanze en de Ned. Middenstandsver- eeniging, de directeur van Gemeentewer ken, ir. Waardenburg, de voorzitter van de Kamer van Koophandel, versohillende raadsleden, de vertegenwoordigers van plaatselijke bankinstellingen en vele deel nemers aan de winkelweek. De voorzitter van de Winkelweek-com missie, de heer D. Raaphorst, sprak een woord van welkom, speciaal tot den voorzitter van den Kamer van Koophan del en tot de bankdirecteuren. Bijzonderen dank bracht spr. aan B. en W. voor de financieele steun en het afstaan van deze zaal. Spr. noodigdo daarna den Burgemees ter uit het openingswoord te spreken. Toespraak van den burgemeester.» Wanneer in onzen familiekring dagen zijn waarop het een of ander herinnerings feest wordt gevierd, kun men dat in huis bemerken,- omdat vooraf alles gereed ge maakt wordt, om de bezoekers zoo goed mogelijk te ontvangen. Hetzelfde heeft men in Alphen kunnen zien. Op een laat uur door de stad wan delend, heeft spr. gezien, hoe de winkeliers nog bezig waren, de bezoekers, die, naar wij hopen, in grooten getale zullen komen, te ontvangen. Er was de laatste dagen een drukte en beweeg te bemerken, dat prettig aandeed, omdat daaruit bleek, dat men er wat voor over had zijn bestaan zoo goed mogelijk te verdedigen, en te laten zien, wat in Alphen te verkrijgen was. Wanneer spr. zich niet bedriegt, is dit de derde winkelweek, welke hier wordt gehouden en steeds heeft men getracht die winkelweek zoo goed mogelijk te ma ken. We hebben den laatsten tijd veel ge hoord over een crisis een crisis die in het maatschappelijk leven zich steeds ver der ingraaft. Gelukkig mag men consta- teeren, dat deze crisis de ondernemings lust niet heeft gedoofd. Ondanks alle theorieën, ondanks alle beschouwingen, blijkt ook nu nog, dat de middenstand onmisbaar is, en hij een taak heeft in onze samenleving, waarvan de be langrijkheid eer vermeerdert, dan ver mindert. Deze winkelweek zal weer hetzelfde ka rakter dragen als zijn voorgangers, en spr. hoopt, dat deze dezelfde gunstige resulta ten zal hebben. Zij moge dan niet een rechtstreeks waar neembaar resultaat hebben, toch hoopt spr., dat deze week moge bijdragen tot den bloei van den winkelstand. Er is trouwens vooruitgang te bespeuren en spr. hoopt, dat de Alphensche middenstanders zich een goede plaats mogen veroveren, in het belang ook van de geheele gemeente (ap plaus). De voorzitter der R. K. Middenstands- vereeniging, de heer Y. P o n s i o e n, zei- de, dat het hem verheugde, dat de loyale samenwerking tusschen beide vereenigin- gen zoo voorspoedig geleid heeft tot deze winkelweek. Dat deze samenwerking nog in lengte van jaren moge duren! Spr. betuigde zijn bijzonderen dank aan den burgemeester, dat hij het eere-voorzit- terschap heeft willen aanvaarden. Daarin ziet spr. een groot blijk van belangstelling voor den Middenstand. Op de tweede plaats wilde spr. danken den voorzitter van de zustervereenigingen en den voorzitter van de Winkelweekcom- missie. De jongeren mogen een voorbeeld nemen aan de werklust van den voorzitter. Ook dankte spr. den wakkeren' secreta ris. Aan het secretariaat van de Winkel week is ontzaglijk veel werk verbonden. Nachten heeft de secretaris daarvoor op gezeten. Een woord van spijt uitte spreker over het uitblijven van de verlichting, eertijds aangeboden door de gemeentelijke lichtbe- drijven. De burgemeester sprak ditmaal over onze „stad", terwijl hij Alphen tot nog toe een dorp noemde. Dit geeft spr. de ge gronde hoop, dat de langbegeerde sproei wagen in deze stad niet zal uitblijven! Ook hoopt spr., dat meer speciale tarie ven voor gas en electriciteit voor den middenstand spoedig zullen komen. Ook speciale tarieven voor étalage-verlichting, wat bij de vervroegde winkelsluiting zeker van belang is om onze stad des avonds een aardig aanzien te geven. Spr. besloot met den wensch, bij een volgende winkelweek niet meer van deze onvervulde wenschen te moeten gewagen. De heer Ten Cate Brouwer, voor zitter van de Ivamer van Koophandel, sprak zijn bewondering uit, dat in dezen tijd de winkeliers de moed hebben een winkel week te organiseeren. Wij leven in een ernstigen crisis, en spr. verwacht dat deze tijd van malaise nog wel een poosje zal voortduren. Tot zijn genoegen constateerde spr., dat de ijverige middenstand de zorg heeft van de regeering. Zooals bekend, is ingesteld een Instituut tot Voorlichting van den Middenstand. De gezamenlijke Kamers v. Koophandel zullen 35.000 daartoe bij dragen. De middenstand heeft blijkbaar meer zorg van de Regeering dan de Industrie! Dat benijdt spr. den middenstand en daar feliciteert spr. den middenstand mede. Wat de Alphensche winkelweek betreft, spr. heeft eens opgeteld, wat de Alphen sche bevolking besteden kan aan voeding en kleeding. Spreker raamt, dat op» een halve ton per week. Het lijkt spr. de taak van den A'lphen- schen middenstand een enquête in te stel len, welk bedrag van het door de inwoners bestede geld vloeit naar de stad Leiden. Spr. hoopt, dat in sommige branches uit breiding van zaken zal worden voorkomen. Uitbreiding zou zeer nadeelig werken op de plaatselijke verkoopkracht. Op dit ge bied vertrouwt spr. op een behoorlijke wijze van voorlichting. Als inwoner van deze gemeente, raadt spr. den middenstand aan met kracht te blijven aandringen op het aanschaffen van een sproeiwagen! Namens de ouden van dagen zeide spr., den middenstand hartelijk dank voor de moeiten, om ook de ouden van dagen een aardigen dag te bezorgen. Wethouder Herngreen wilde graag iets zeggen in antwoord op het gesproke ne door den heer Ponsioen, over het gemis van de verlichting. Dezen keer hebben wij het niet kunnen doen wegens bijzondere omstandigheden. Spreker wil echter de verzekering geven, dat hij volgend jaar alle moeite zal doen om de verlichting dan dubbel goed te laten uitkomen. De voorzitter van de Boskoopsche Mid- denstandsvereeniging bracht daarna nog een woord van ge'lukwensdh uit. Wijlen de heer Chris Jansen heeft het organiseeren van de winkelweek genoemd „het gezamelij'k presenteeren van hun vi sitekaartje door de middenstanders aan de burgerij". Spr. hoopte, dat het bestuur pleizier van deze onderneming zal hebben. Een telegram was ingekomen van den Kon. Ned. Middenstandsbond, dat de Bond verhinderd was zich te doen vertegen woordigen. Tussdhen de verschillende redevoeringen werden ververschingen rondgediend. Aan het einde heeft de heer Fr. de Vries als middenstander-winkelier, aan de commissie voor de winkelweek dank ge zegd voor den arbeid en de moeite, die zij zich heeft getroost in het belang van de winkeliers alhier, waarna de eere-voorzit- ter dr. Lovink na nog eenige woorden te hebben gesproken de bijeenkomst sloot. DE AVONDDRUKTE. Welk een gewoel gisteravond op straat, den eersten dag der winkelweek! In sommi ge etalages trokken de aangebrachte attracties soms zooveel bekijks, dat het verkeer er door belemmerd werd. Het mu ziekgezelschap „Crescendo" maakte bovon- dien een muzikale rondgang door de ge meente, gevolgd door een vroolijkë me nigte. B. en W. der gemeente, benevens de commissie maakten in open landauers een rondgang ter bezichtiging der etala ges van de deelnemende winkeliers. Jam mer dat het af en toe regende. TENTOONSTELLING VAN KUNST NIJVERHEID EN ARCHITECTUUR. (Dit verslag kon door bijzondere om standigheden eerst heden worden opge nomen). Wel staat Alphen deze week in het tee- ken van manifestaties en, tentoonstellin gen. Gelijk met de winkelweek wordt een tentoonstelling gehouden van Kunstnijver heid en Architectuur, georganiseerd door de Zuid-Hollandsche Vereeniging tot be vordering van Kunstnijverheid en Volks kunst en van het Instituut voor Stad en Landschap van Zuid-Holland, welke ten toonstelling tot 1 October duren zal. Door de burgemeester, dr. H. J. Lovink, werd als eere-voorzitter van het comité deze tentoonstelling geopend. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. behalve de verschillende raadsleden, tal van gemeentebesturen uit omliggende plaatsen, het plaatselijk tentoonstellings comité, het bestuur van de afd. Rijnstreek van den Ned. Aannemersbond en tal van andere genoodigden op. Rede van den Burgemeester. De tentoonstelling heeft ten doel voor lichting te geven op het gebied van nij verheids- en bouwkunst. De steden genie ten deze, uit den aard der zaak, in veel ruimere mate dan het platte land, dat er toch niet minder behoefte aan heeft. Wij locypen alle het gevaar te blijven voortgaan op oude wegen. Dat zou niet gevaarlijk zijn als deze wegen goed waren. Helaas moe ten wij erkennen, dat dit dikwijls niet het geval is. Een periode van verval ligt ach ter ons en het is onze taak om, zooveel in ons vermogen is, mede te werken om haar te boven te komen. De vooruitgang van de techniek zooals wij die uit de vorige eeuw kennen en die nog steeds verder gaat, heeft in menig opzicht een zeer on gans tigen invloed gehad op de kunst. Dit moge niet zoo sterk geweest zijn ten opzichte van letterkunde en schilder kunst, die in het laatst der vorige eeuw tot herleving kwam, in des te droeviger staat geraakten de nijverheids- en bouw kunst. Gelukkig is ook hier een kentering gekomen en wij genieten het voorrecht deze te beleven. Ondertusschen is door jarenlang bederf de goede smaak en stijl veelal teloor gegaan en is het noodig ge worden voorlichting te geven om dit ver lies te boven te komen. De tentoonstelling is een van de middele'n om dit doel te be reiken. Een belangrijk deel is gewijd aan producten der nijverheid. Daar wordt aan getoond, dat ook de machine in staat is voor hetzelfde geld een voorwerp goed te maken als dat zij iets zou voortbrengen van slechten vorm en kwaliteit. De voor waarde- is, dat zij wordt beheerscht door den kunstzinnigen geest van hem, die haar laat werken. En veelal zal ook hier een voud het kenmerk zijn van het ware. De inzenders zullen aanteonen, dat de mee ning als zou het goede duur zijn, in zijn algemeenheid onjuist is. Integendeel, de verbetering van vorm door vereenvoudiging beteekent dikwijls vermindering van pro ductiekosten. Voor de bouwkunst geldt hetzelfde. Zij is op de tentoonstelling in een afzonderlijke afdeeling ondergebracht. De inrichters hebben zich ten doel gesteld te laten zien goede en slechte voorbeelden van architectuur, zooa-ls die op het plat teland voorkomt. Ook hier geldt, dat het goede zeker niet duurder is dan het slechte. Doordat deze expositie grootendeels samenvalt met de winkelweek, die heden aanvangt, mag ver wacht worden, dat beide aan eikaars wel slagen bevorderlijk zijn. Ik verklaar hier mede de tentoonstelling van nijverheids kunst en architeotuur, welke wij straks hopen te bezoeken, geopend. Rede van den voorzitter. De voorzitter van het plaatselijk comité de heer W. C. van Ree, dankte het ge meentebestuur en de samenwerkende cor poraties. In dien dank wil ik tevens be trekken den heer N. P. de Koo, binnen huis-architect te Rotterdam, die reeds meermalen dergelijke tentoonstellingen heeft ingericht. Ik eindig met de opwekking tot een druk en herhaald bezoek aan de plaatse lijke tentoonstelling van Kunstnijverheid en Architectuur en met het uitspreken van den wensch, dat zij aan het aan haar ge stelde doel moge beantwoorden. Namens de twee vereenigingen nam de heer Van Hoey Smith, voorzitter van het instituut van Stad en Landschap van Z.- Holland, het woord, om in welgekozen bewoordingen den burgemeester te belan ken, voor de welwillendheid om deze ten toonstelling te openen. Spr. bracht voorts dank aan den Raad dezer gemeente, voor de royale wijze waarop zij aan de finan ciering der tentoonstelling heeft medege werkt. Daarna bracht de burgemeester dank aan den voorzitter der plaatselijke commissie voor de vriendelijke woorden tot hem gericht. Nadat vervolgens de thee wa-s geserveerd,- trokken de aanwezigen naar het Nutsgebouw voor het bezichtigen de-r tentoonstelling. De tentoonstelling. De inrichting en de betimmering der verschillende stands met- doek en de wijze, waarop de verschillende artikelen zijn ge- exposeerd is tot in alle puntjes verzorgd. Hieruit blijkt wel dat de leiding bij be kwame vaklieden heeft berust, waarvoor den heeren N. P. de Koo, binnenhuis architect en W. H. Gispen te Rotterdam alle lof toekomt. Wat de tentoonstelling zelf betreft, la ten wij de beoordeeling van de keur der inzendingen aan de bezoekende lezers zelf over. Wat in Alphen te koop is. In ver band met de Nijverheidstentoonstelling, welke alhier gedurende de winkelweek in het Nutsgebouw wordt gehouden, werd door de winkeliers de navolgende circulai re verspreid. In verband met de heden ter bezichti ging gestelde kunstnijverheidstentoonstel- ling hebben wij de oer het geachte pubjiék te berichten, dat alle daar tentóongestelde artikelen in Alphen's winkelzaken te koop zijn, zoowel luxe als gebruiksartikelen. Verscheidene der daar tentoongestelde ar tikelen zult u tijdens de winkelweek bij plaatselijke winkeliers geëtaleerd kunnen zijn, terwijl zij in staat zijn niet in voor raad zijnde artikelen binnen zeer korten tijd te leveren in elk gewensoht fabrikaat of ontwerp. Wij zijn derhalve zoo vrij uw welwillende aandacht er op te vestigen, dat het niet noodig is zich aan de op de tentoonstelling opgegeven adressen te ver voegen maar wel degelijk ook bij uw plaats- genooten terecht kunt. Alle winkeliers houden zich ten zeerste aanbevolen U een en ander te toonen. Personalia. Voor het examen wiskun de L. O. is geslaagd de heer J. Dwarswaard Vefkooping. De uitslag van de giste ren ten overstaan van Notaris H. B. v. d. Kreke in café „De Rustende Arend" ge houden openbare verkooping van het dub bel burgerwoonhuis van wijlen wed. v. d. Bosch aan den Steekterweg was als volgt: Het perceel werd na inzet en toeslag toe gewezen voor de som van ƒ3500 aan de fa. Spreij en Zn. te Zwammerdam. De brug. De afsluitkettingen bij de Alphensche brug gaan verdwijnen en zul len eerstdaags plaats moeten maken voor een tweetal flinke afsluithekken. Een dief. Gisteren werd door een ze kere P. G., afkomstig uit Haarlem bij ver schillende rijwielhandelaren getracht een rijwiel van de hand te doen. De politie werd gewaarschuwd, die G. arresteeerde. De aangehoudene gaf eerst een valsche naam, doch bij een verder verhoor beken de hij liet rijwiel te hebben ontvreemd van de spiritusfabriek te Delft. Heden werd G. benevens het rijwiel op transport gesteld naar Delft. BOSKOOP. Te water. Maandagmorgen geraakte mej. T. S. met rijwiel en al in de Laag Boskoopsc'he Wetering. Door toegeschoten hulp werd zij spoedig op het droge ge bracht. Voorschotten woningbouw. Door de Bouwvereenigingen „St. Joseph" en „Pa trimonium" is aan B. en W. een schrijven .gericht oim uit de Gemeentekas voorschot ten te mogen ontvangen voor den bouw van 30 arbeiderswoningen waarvoor ge bruik zal worden gemaakt van het ge meentelijk bouwterrein aan de Juliana- straat en de Emmakade. B. en W. stellen den raad voor dit verzoek in te willigen. NOORDEN. Bloemenkas, Voor rekening van den heer J. Pietersen Jzn. alhier zal op een ter rein ter Westzijde van de Ned. Herv. Kerk een bloemenkas gebouwd worden ter groot te van ongeveer 800 M.2 De bouw is opge dragen aan N. Vink, timmerman, alhier. ZEVENHOVEN. Rijksgocdereru De inlevering van Rijksgoederen van de verlofgangers 1915 moet plaats hebben op Vrijdag 3 October des voqrm. 10.30 uur N.T. in het Gemeen tehuis te Roelofarendsveen. Gehuwd: G. v. As en A. L. v. Leeu wen. Overleden Aaltje Dompeling, eohtgenoote van J. van Vloten 62 jaar te Leiden. LEIDEN. Donderdag 25 Sept. Tentoonstelling Mis sienaaiclub „St. Franciscus Xa-- verius", Kleine Stadszaal 7—10 uur. Vrijdag, 26 Sopt. Tentoonstelling Missie- naaiclub „St. Franciscus Xave- rius", Kleine Stadszaal, 210 uur. Zaterdag, 27 Sept. Tentoonstelling Mis sienaaiclub „St. Franciscus Xave- rius", Kleine Stadszaal 210 uur. Zondag 28 Sept. Tentoonstelling Missie naaiclub „St. Franciscus Xave- rius", Kleino Stadszaal 1210 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 Sept. a.s. waarge nomen door Apotheek: W. Pcllc, Kort Rapenburg 12, Tel. 594. Leidsche Installateurs Vereeniging Ifflet Uw eigen Radiotoe stel geen 4 stations maar 40 stations. DE OPENING DER WINKELWEEK. Zooals wij gisteren reeds uitvoerig hebben gemeld, is gistermiddag de Leid sche Winkelweek in de kleine zaal der Stadsgehoorzaal geopend door den loco burgemeester wethouder Reymeringer, na dat de voorzitter de heer J. Meyers een welkomstrede had gehouden. Nadat de officieele opening had plaats gehad, hebben nog het woord gevoerd dc heer G. Molkcnboer, voorzitter van de af deeling kleinbedrijf der Kamer van Koop handel, die zeide, dat de K. v. Iv. daarom met veel genoegen deze uitnoodiging had aanvaard, omdat zij nu haar sympathie kon uitspreken met het doel der winkclwPck. Spr. zeide met warme belangstelling de pogingen te hebben gadegeslagen om in dezen tijd van depressie te komen tot dit doel. De middenstand is het stootblok tus schen kapitaal en arbeid, de middenstand moet zich zelf meer bewust worden, beter zijn taak begrijpen om door samenwerking te komen tot 'gemeenschappelijk doel. Voor de samenwerking tijdens de voor bereiding tot deze winkelweek brengt spr. hulde aan den voorzitter. Moge hierdoor, aldus spr., de bloei der organisaties toenemen, want te velen nog zijn ongeorganiseerd. De middenstand moet nog krachtiger optreden, meer gebruik maken van de instituten, die voor den mid denstand nuttig zijn. Moge dit de vrucht zijn van deze winkelweek. Spr.' besloot ten slotte met den wensch tot veel succes. Hierna verkreeg het woord de hoor Th. Bergers, voorzitter der Leidsche Middeu- standsoentrale. Spr. begon met dank te brengen aan het gemeentebestuur en alle aanwezige autori teiten voor de verleende hulp. Door samenwerking, aldus spr., kan veel worden bereikt, getuige het groolerc aantal deelnemers aan deze winkelweek. Spr. hoopt dat de middenstand in zal zien, dat hij niet alleen moet staan en spoort degenen, die buiten het midden standsleven staan, toch ook mede te hel pen aan de organisatie. Hierna sprak tenslotte de heer J. Meyer, de voorzitter der winkelweekcommissie, die dank bracht aan wethouder Reymerin ger en andere autoriteiten en zeide te ho pen, dat de winkelweek zoo moge zijn, dat. geen der deelnemers van zijn deelname spijt zal hebben. Spr. verzocht ten slotte allen door het uitsteken van vlaggen het aanzien i.er win kelweek te verhoogen. Hierna vereenigden zich bestuur en pc noodigden in de koffiekamer, waar een dronk werd gewijd op het succes van deze winkelweek. De reclame-optocht. Hierna zou de winkelweek wijders wor den geopend met een reclame-optocht, een stoet van veie vervoermiddelen der deel nemende winkeliers. Door de geringe deel name is deze optocht echter niet ge slaagd. Dc vier eerste auto's, o.a. dor firma's Philips, Van Cleef, Kasper Hiddink en Meyers, deden de beste verwachtingen koesteren, maar daarna kwamen nog slechts een 10-tal gewone onversierde auto's zoodat de optocht als. een nachtkaars uitging. De deelnemende winkeliers van de Doezastraat hebben iutusschen wéét een bijzondere attractie bedacht. Gedurende de winkelweek zal daar iederen avond mu ziek ten gehoore worden gebracht, terwijl tevens voor attracties zal worden gezorgd. De muziekommegang. Hedenavond van 810 uur zal de torsie muziekommegang door de Leidsche Post- harmonie gehouden worden. De route is als volgt: Koninginnelaan, Heerenslraat, Doezastraat, Steenscluiur, Breestraat, Ivorenbeurs6teeg, Vischmarkt, Aalmarkt, Kippenbrug, Vrou wenst eeg, Haarlemmerstraat, Mare, Oude Vest, Koe straat, Haarlemmerstraat, Pelikaanstraat, Hooigracht, Nieuwe Rijn, Hoogstraat, Donkersteeg, Haarlemmerstraat, Pelikaan straat, Hooigracht, Nieuwe Rijn, Koren beurs, Ivorenbeurssteeg, Breestraat, Kort Rapenburg, Princessekade, Haarlemmer straat, Donkerstee°;, Hoogstraat, Maars- manssteeg, Breestraat, Gangetje, Boter markt, Vischmarkt, Aalmarkt, ontbinding bij het Waaggebouw.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2