WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 AUTO OMGESLAGEN. Een der inzittenden gedood. Aneta seint uit Batavia: De heer J. F. de Calonne, employé van het Reclame-be drijf „Aneta", is Zondag, toen hij met zijn echtgenoot© en broeder per auto op weg naar Soebank was, 8 K.M. van Tjikampek verongelukt. De auto sloeg, toen met een vaart van 60 K.N. werd gereden, om, na via de berm van den weg geheel te zijn om gezwaaid. De heer de Calonne is vermoe delijk met het hoofd bekneld geraakt tus- schen den weg en den auto en is kort na het ongeluk overleden. Motorrijders verongelukt. Aneta seint uit Batavia: De heer Krijgs man, employé van het Reclamebedrijf „Aneta" is terwijl hij gisteren met groote snelheid op den Priokweg motorreed bij het passeeren van een auto verongelukt. Hij vloog over den motor heen en werd vrij wel op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen na. Te Medan is overleden de 30-jarige as sistent Hugo Kuttner, die op 15 Septem ber, terwijl hij op zijn motorfiets reed, te gen een afsluitboom opbotste. Groote Dessabrand. Aneta seint uit Djokjakarta: Zondag middag is brand uitgebroken in de dessa Kebon, welke oversloeg naar de dessa Kranen, vlak bij de suikerfabriek Tjandi Sewoe, van de N.V. Cultuur Maatschappij Randoe Goenting-Tjandi-Sewoe, gelegen. Vier en zestig huizen gingen in vlammen op. De onderneming Steunt de dakloozen. BUiTENL. BERICHTEN DE GEVOLGEN VAN DEN JONGSTEN STORM. Talrijke visschersgezinnen in rouw gedompeld. De hevige storm, die aan de Noord- Fransche kust, boven den Atlantischen Oceaan en het Kanaal heeft gewoed, heeft vreeseÜjke gevolgen gehad. Niet alleen heeft hij een mateneele schade veroorzaakt, die in de millioenen loopt, maar bovendien zijn er honderden visschersfamilies in rouw gedompeld. Tot nu toe blijken er dertig personen om het leven te zijn gekomen,terwijl het aan tal gewonden zeer groot is. Men vreest echter, dat het aantal slacht offers nog belangrijk grooter zal blijken te zijn, aangezien men omtrent het lot van vele visschersschepen nog in het onzekere verkeert. De marine heeft eenige torpedobooten ■uitgezonden, om een onderzoek in te stel len" en eventueel hulp te verleenen. EEN PLAAG VAN GEHEIM- ZINNIGHID. In het geheimzinnige Rusland. De sovjet-autoriteiten worden op het oogenblik geweldig verontrust door de wer king van een geheimzinnig radiostation. Geheel het uitgestrekte gebied van het rijk der vereenigde sovjet-republieken, van de Europeesc-he grens tot Wladiwostock wordt voortdurend gestoord door de uit zendingen van een onbekend radio-station. Zelfs in het .verre Oosten is dit station duidelijk te hooren. Een onbekende stem vertelt aan de luis teraars in sovjet-Rusland, hoe de stem ming is onder de Russische emigranten in het buitenland. lederen keer als de uitzen ding begint, dient dit radio-station zich aan als de zender van generaal Koetjepoff. Het is in ieder geval zeker, dat dit sta tion zeer krachtig uitzendt, en volgens de verklaring van deskundigen ligt dit sta tion in Europa, waarschijnlijk in Frankrijk. Het radio-station van generaal Koetje poff, over wiens lot nog steeds een ge heimzinnige sluier ligt, zendt geregeld uit iederen Dinsdag, Donderdag en Zondag 's avonds om 10 uur Oost-Europeeschen tijd. De omroeper geeft dan het laatste nieuws over den politieker) toestand in West-Europa, waarover de lezers van de Russische kranten, tengevolge van de cen suur der sovjets nooit iets te hooren krij ger1- Na ieder bericht wordt een muzieknum mer uitgezonden, afwisselend Russische volksliederen en dansmuziek. Het station van generaal Koetjepoff werkt op korte golf, zoodat de ontvangst voor de radio-toestellen in Rusland, die al le op korte golf afgestemd zijn, zeer dui delijk is. De officie el e zenders der sovjets probee- ren wel om de uitzending van Koetjepoff te storen, maar voor de Russische luiste raars is het toch een kleine moeite om hun toestel uitsluitend op Koetjepoff af te stemmen. Deze geheimzinnige uitzendingen, die ook in Moskou met zeer veel belangstel ling beluisterd worden, vormen in sovjet- Rusland het onderwerp van de gesprek ken van den dag. SPIRITISTEN GAAN EEN „KLOOSTER" BOUWEN. Naar wij uit betrouwbare bron verne men is men :n de kringen der Duitsche Spiritisten van plan om te Berlijn een „klooster" op te richten voor hunne Me dium's. In het Noorder-kwartier van Ber lijn heeft men beslag weten te leggen op eeu geschikt bouwterrein; de koopsom en de b-?noodigde gelden voor den bouw van dit klooster" worden vrijwillig beschik bar,r geateld door drie welgestelde voor standers van de Spiritistische beweging. In dit nieuwe „klooster" zullen alleen uiterst begaafde Medium's worden opgeno men: do regels van dit huis zullen in vele op-zichWi een betrekkelijke overeenkomst Jvertoonen met de bestaande voorschriften strenge Observantie. Deze „moderne kloos terlingen" zullen absoluut van de wereld afgescheiden moeten leven, terwijl zij ge durende den dag tal van „geestelijke oefe ningen" zullen moeten verrichten. De Medium's mogen het klooster alleen verlaten wanneer zij moeten deelnemen aan experimenten van Spiritistische ver- eenigingen in het buitenland of wanneer zij voor een of ander „wetenschappelijk" insti- tuur moeten optreden. Tot nog toe werd Londen steeds beschouwd als het middel punt van de Spontistische beweging, maar als dit „klooster" te Berlijn gereed zal zijn dan zal de hoofdstad van het Duitsche Rijk weldra op dien titel aanspraak kunnen maken. Een andere kwestie echter is, of dit instituut rendabel zal zijn en of het wel die voordeelen zal opleveren die de op richters er zich van voorstellen! GRAFZERKEN ALS STRAAT- PLAVEISEL. In de laatste dagen boden de straten van Moskou een eigenaardig tooneel. Groo te vrachtautomobielen van den Dienst van Openbare werken waren bezig om op de hoeken der straten een massa grafzerken af te laden, die door de werklieden der gemeente ter plaatse in stukken werden geslagen. De grafzerken, die werden weg gehaald van de begraafplaatsen, worden thans gebruikt om net plaveisel der straten te herstellen. Voor het aanleggen van trot toirs worden soms heele grafzerken gebruikt en dan geeft men zich niet eens de moeite om de grafzerken om te keeren. zoodat het opschrift onder komt te liggen. Zoo kan men b.v. op een trottoir der Stolbowaja- straab lezen: „Hier rust in den Heer, de dienaar GodsDe protesten van het volk tegen een dergelijke ontheiliging van de laatste rustplaats hunner dierbare doo- den wordt door de autoriteiten afgewezen met. te zeggen, dat ruwe steenen duurza mer zijn als gladde zerken en tengevolge van die opschriften waren de steenen ruw. De Inca-schat gevonden? Uit Zuid-Amerika wordt gemeld, dat het na lange vergeefsche opsporingen, den ad vocaat Torres uit Panama gelukt is, den legendarischen Inca-schat te vinden. Tor res was uit Panama aan het hoofd van een troep schatgravers naar Venezuela getrokken om den schat op te sporen. Toen indertijd de Spaansche veroveraar Cortez het land binnendrong, vond hij daar de verborgen tempels en steden der Inca's. De Inca's bleken over een over vloed van goud te beschikken, waarvan ve le voorwerpen waren vervaardigd, en ook voor de Spanjaarden bleek bet goud vrij makkelijk verkrijgbaar. Toen tenslotte echter de hebzucht der Spanjaarden aandreef tot moord en plun dering, verborgen volgens de overleve ring de Inca's hun schatten in rotsklo ven en bergmeren, terwijl ook veel kost baarheden begraven werden. Torres deelt thans .mede, het graf te hebben gevonden van den laatsten Inca koning Atahualpa, dat bij de inboorlin gen als een heiligdom staat aangeschre ven. De in het gra-f gevonden voorraad goud en smaragden zou een reusachtige waarde hebben. Torres heeft assistentie van militairen en politie gevraagd, aangezien hij een over val van de iuheemsche Indianen vreest. In het dorp Yaraquis wonen nog recht- streeksche afstammelinegn van den laat sten Inca-koning Antahualpa, terwijl ook de regeering van Venezuela wel aanspra ken zal maken op de vondst. Jack Diamond in Amerika gearresteerd. Jack Dia-mond, de beruchte bendeleider, is Maandag met de vrachtboot „Hanno ver" uit Hamburg te Philadelphia aange komen. Rechercheurs brachten hem naar het stadhuis, naar zij zeiden om te hooren, wat alles wat hem overkomen was bij zijn mislukt bezoek aan Europa te beduiden had. Diamond schreef zijn moeilijkheden in Europa toe aan de campagne, die een Lon- dcnsch dagblad tegen hem gevoerd had. Deze^ campagne had ook zijn uitz.etting uit puitschland ten gevolge gehad. Diamond werd daarop door de recher cheurs gearresteerd, als zijnde een „ver dacht persoon". SPORT GYMNASTIEK DIOCESAAN HAARLEMSCHE GYMNASTIEKBOND. Bestuurswijziging. In den Diocesaan Haarlemsche Gymnas- tiekbond he'bben belangrijke bestuurswijzi gingen plaats gevonden. In verband met drukke werkzaamheden hadden de heeren W. Groot, A. C. Teleng en W. v. Sohaick resp. voorzitter, secretaris en penning meester, hun functies moeten neerleggen. In een dezer dagen te Amsterdam ge houden buitengewone bestuursvergadering werd nu het bestuur als volgt samenge steld: Voorzitter H. Goris, Haarlem; Se cretaris F. Olthoff, Jozef Israelkade 15, Amsterdam, Zuid; penningmeester L. v. d. Weetering, Amsterdam: archivaris A. C. Teleng, bestuursleden: Mej. A. Montauban Haarlem, P. Olthoff Amsterdam en W. van Sohaick, Rotterdam. Deze samenstelling blijft van kracht tot de eerstvolgende al- gemeene vergadering. VOETBAL DIOC. HAARL. BOND. Uit het Leidsche District. De Juniorencompetitie. A'lle inschrijvingen zijn binnen. Elf ver- eenigingen uit het Leidsche District zullen aan de junioren-competitie deelnemen, en wel: V. V. B. met 2, Teijlingen met 2, O. V. V. met 1, Leiden met 1, V. V. L. met 1, S. N. A. met 1, Alphensche Boys met 1, Lisse met 1, A. S. C. met 1, J. C. met 2 en Meerburg met 2 elftallen. In totaal zul len dus 15 elftallen aan de competitie deel nemen, wat dus een vooruitgang betee- kent. En de kans, dat eenige vereenigin- gen, die nu met 1 elftal ingeschreven heb ben, er binnenkort 2 van zullen maken, is heel groot. In de Dinsdag jl. gehouden bestuursver gadering van het Leidsche District, is door het bestuur de competitie-indeeling ge maakt. Evenals andere jaren, bestaat er ook nu weer een afdeeling A. en B. In de afdeeling A spelen 7 elftallen, in afdeeling B 8 elftallen, de indeeling is als volgt: Afdeeling A: Lisse I, Teijlingen II, V. V. B. I, Leiden I, O. V. V. I, Alphensche Boys I, S. J. C. I: Afdeeling B.: Teijlingen II, V. V. B. II, S. J. C. II, S. N. A. I, A. S. C. I, V. V. L. I, Meerburg I, Meerburg II. De competitie begint Zondag 5 October a.s., de vastgestelde wedstrijden worden eiken Woensdag in dit blad gepubliceerd. Voor een vereeniging wordt edhter geen wedstrijd vastgesteld, voor die vereeniging aan ondergeteekende het verschuldigde be drag a 2.50 per elftal heeft gezonden. (Men neme daar goed nota van!). De secretarissen behoeven, en dit in te genstelling met andere berichten, geen lijst meer in te zenden, vermeldende naam leeftijd en adres hunner junioren. Met den heer Roozen heeft ondergeteekende een regeling getroffen. Vereenigingen, die met twee elftallen deelnemen, moeten vóór Zaterdag 26 Sept. a.s. de elftalopgave van hun eerste elftal hebben ingestuurd, op straffe van 1. boete. De Competitieleider, P. DE VRIND. R. K. Sportvereeniging „Meerburg" Zoeterwoude (H. R.). Een ernstig woord total onze leden! Zooals velen onzer leden wel vernomen zullen hebben, worden er den laatsten tijd systematisch vele lasterpraatjes ver spreid omtrent ons bestuur en onze ver eeniging, en zooals het altijd gaat, worden er ook hier menschen gevonden, die deze praatjes gelooven, en érger nog, deze verder verspreiden, totdat een en ander een fantastische hoogte bereikt heeft. De bron, waaruit deze laster ontstaan is, kun nen wij wel vermoeden, doch hieromtrent willen wij meerdere zekerheid hebben. Wij meenen echter ten opzichte van onze leden en vrienden er goed aan te doen, hierbij nog eens nadrukkelijk en naar volle waarheid to verklaren, dat door het bestuur in geenerlei opzicht verkeerde handelingen zijn gepleegd, noch dat het zich heeft schuldig gemaakt aan ontdui king der amateursbepalingen in welken vorm ook, noch dat het op unfaire wijze voor „Meerburg" nieuwe leden heeft ver worven, terwijl ook geen enkel lid van „Meerburg" zich schuldig heeft gemaakt •aan ontduiking der ama-teursbepalingen. De groei van ons ledental is te danken aan een eerlijke reclame in dit blad, door persoonlijke vriendschapsbetrekkingen en door het ijverig werken van leden en be stuur. Niet te ontkennen valt ook, dat de groote reclame voor de R. K. Sport in Lei den door de R. K. Sportcommissie gevoerd ook in onze omgeving weerklank gevon den heeft en ook aan „Meerburg" is ten goede gekomen, iets, waarover allen, het met de R. K. Sportbeweging, eerlijk mee- nende menschen behoorden verheugd te zijn. Ook het feit, dat enkele leden zich door verschillende omstandigheden niet langer meer in hun oude vereeniging thuis ge voelden, is oorzaak geweest, dat deze per sonen zich tob ons hebben gewend, en wel juist tot onze vereeniging, omdat zij we ten, dat onze nog jonge vereeniging krach tig bestuurd wordt en wij onzen leden, hoewel met groote moeite, alles kunnen bieden, wat zij wensohen (voetbal, gym nastiek, abhletiek). De lasteraars blijken niet in staat te zijn er betere gedachten op na te houden; zij willen nu eenmaal in alles het kwade zoeken. Dit kenmerkt hun waar Jcnra.kt.er en daarom is het zoo diep te betreuren, dat zulke menschen zich nog langer in onze R. K. Sportbeweging bevinden. Het zou immers voor onze zaak in hei bijzonder, en voor de goede harmonie tusschen de vereenigingen onderling, in 't algemeen, beter zijn, als zulke personen werden ver wijderd. Wij meenen, dat voor diverse be sturen hier een taak is weggelegd,- welke zoo spoedig mogelijk dient te worden ter hand genomen. Wij vermoeden, dat hoofdzakelijk jalou- zie op ons stijgend ledental oorzaak is van hun streng af te keuren handelingen ook het feit, dat wij onze ernstig trainende le den op wedstrijden lieten uitkomen, waar zij eenige successen behaalden, zal hier aan wel niet vreemd zijn. Maar laat men bedenken, dat dit ons goed recht is, zeer veel zorg en opoffering is hiervoor noodig; met pleizier hebben wij dit er voor over, omdat dit immers de bloei onzer vereeni ging bevordert. Laat men hier een voor beeld aan nemen. Tot al onze leden nu richten wij het dringend verzoek in geen geval geloof te hechten' aan de lasterpraatjes door zekere lieden verspreid, doch ten volle te ver trouwen op uw bestuur, dat uwe vereeni ging van den grond af heeft opgebouwd en nog steeds alles in het werk stelt, en al les er voor over heeft, dit gebouw zoo ste vig mogelijk te maken! Negeert zooveel mogelijk die lieden cn als U soms iets verneemt, meldt ons dit onmiddellijk met juiste vermelding van de namen van die personen, die den' laster i'ondstrooien, dit kan ons dienen voor ons onderzoek. Want te gelegenertijd zullen wij tegen onze belagers weten op te tre den, en vertrouwen er dan op te kunnen rekenen op den steun van Sportcommissie en Districtsbestuur. Want ook him taak is het de toestand in onze R. K. Sporbbe- weging zoo zuiver mogelijk te houden en daaruit te verwijderen, wat niet deugt. Leden! Blijft doorgaan goede leden van onze vereeniging te zijn en waar u ook komt, op het voetbalveld, op het athletiek- terrein of in de gymnastiekzaal, gedraagt u steeds en overal, zooals wij het u dezer dagen nog per circulaire hebben gevraagd, laten onze voetballers, athleten en gym nasten graag geziene gasten zijn bij andere eerlijke sportbroeders en zusters, houdt onze wit-zwarte „Meerburg"-vlag hoog en rein. Ook uw bestuur zal voor dit laatste ten zeerste blijven waken! Dit is tevens ons duidelijk antwoord aan degenen, die direct of indirect nl. op on omwonden en insinueerende wijze, laster over ons bestuur en onze vereeniging heb ben verspreid. Vooral voor de insinueeren den zij men extra op zijn hoede. Namens het bestuur van de R. K. S. V. Meerburg: Pastoor I. J. MEIJER, Voorzitter. P. J. A. DE VRIND, Secretaris. TH. BERGERS, Penningmeester. A. C. GODDIJN, Commissaris. HOCKEY WEST DUITSCHLAND—NEDERLAND B Naar wij vernemen zal op 1 Februari 1931 te Dusseldorf en Duisburg een wed strijd West-DuitschlandHolland B plaats vinden. Een datum voor een dameshockeywed strijd tussc'hen West Duitschland en Ne derland is nog niet bepaald, doch de ont moeting zal in ieder geval in Duitschland worden gehouden. ATHLETIEK R. K. Sportvereeniging „Leiden". De athleten die wensdhen deel te nemen aan de wandeling in groep over 25 K.M., uitgeschreven door de R. K. Athletiekver- eenigiixg Graaf Willem II, Den Haag, kun nen. zich hedenavond opgeven aan het se cretariaat Jac. Janson, Pieterskerkhof 30. Zij worden morgenavond (Donderdag) om half acht op het „L e id e n "-t e rr e in ver wacht, om de eerste traiuing-smarsch te 'loopen. De wedstrijd zal gehouden worden op Zondag 5 October a.s. te Scheveningen. De estafette dwars door Leiden. Nu de inschrijving gesleten is, blijkt, dat •voor de estafette dwars door Leiden acht •vereenigingen hebben ingeschreven, nl. Donar (houder van den Leidsch Dagblad- Estafettestok), U. V. S. met 2 ploegen, •Meerburg (Zoeterwoude), Roozenburg, 6c •reg. Veld-Artillerie, Zweinvereeniging De •Zijl en de Leidsche Zwemclub, allen alhier. Het moment van aanvang is nader be paald op 3.30 uur. POLITIE-WEDSTRIJDEN. Tot besluit van de sportfeesten, georga niseerd ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Utrechtsohe Politie-Sport- vereeniging (U. P. S.) hadden op het ter rein aan de Thorbeckelaan te Utrecht wed strijden plaats, waaraan door ploegen van Politiesportvereenigingen uit ons land werd deelgenomen. Er werden drie nieuwe politie-records gevestigd, maar op nummers waarop tot heden nog geen records voor politie-athle- ten bestonden. Deze waren: Zweedsohe estafette, 800 meter hardloopen en 1500 M. wandelen. Het eerste werd gewonnen dooi de Amsterda-mséhe ploeg, het tweede door F. Gunnink van U. P. S., en het derde door W. H. Tieman, eveneens U. P. S. De uitslagen waren: Zweedschë estafette (kampioenschap): 1. A. P. G. C., Amsterdam 2 min. 22 sec.; 2. U. P. S., Utrecht, 2 min. 23.6 sec.; 3. Politietröepen Nieuwersluis. 800 meter hardloopen (kampioenschap): 1. F. Gunning, U. P. S., Utrecht, 2 min. 13 sec.; 2. J. J. Hollander, Leiden, 2 min. 14.1 sec.; 3. H. Eleveld, polibietroepen Nieu wersluis. 1500 meter snelwandelen (kampioen schap): 1. W. H. Tieman, U. P. S., Utrecht 8 min. 34.2 sec.; 2. J. Schipper, Hilv. P. S. V. 8 min. 37.2 sec. 100 meter hardloopen: 1. W. Beekman, Hilv., P. S. V., 12.4 sec.; 2. F. H. Keijzer Hilv. P. S. V., 12.5 sec.; 3. H. Bussen, po- litietroepen Nieuwersluis; 4. F. Winters, A. P. G. S., Amsterdam; 5. Van Es, Leiden. Hoogspringen met aanloop: 1. P. Hen driks A. P. G. S., Amsterdam 1.50 M., 2. 0. Kooiman, idem 1.50 M.; 3. G. van Noort Rotterdam 1.50 M. Deze volgorde werd door loting be paald. Verspringen met aanloop: 1. W. Beek- ma Hilv. P. S. V. 5.89 M.; 2. G. van Noort Rotterdam, 5.70 M.; 3. Van den Brink, Haagsche P. S. V., 5.68 M. Kogelstooten: 1. W. Beekman Hilv. P. S. V. 10.16 M.; 2. F. Winter's A. P. G. S., Amsterdam 9.91 M.; 3. J. H. van Vliet, idem 9.73 M. EEN NIEUW WERELDRECORD? Mej. Walasiewiez te Warschau heeft de 100 M. afgelegd in een wereldrecordtijd van 11.8 sec. Het is niet zeker of het reoord erkend wordt. Het oude record staat op naam van Miss Cook met 12 sec. „Hbld" ZWEMMEN EEN WERELDRECORD VERBETERD. Uit San Francisoo wordt gemeld, dat Helen Madison het wereldrecord over 200 M. vrije slag heeft gebroken. Ze deed 2 min. 36.4 sec. over den afstand. MOTORSPORT Een reis om de wereld op een Ariel. Zoo juist ontvingen wij bericht van lui tenant I. S. Kraliohek-Soboleff, welke vroeger bij het Russische „Witte Leger" was, dat hij in Vancouver aangekomen was. Ongeveer een jaar geleden begon hij in China zijn wereldreis op een 500 c.c. Kop- klep Ariel, en reisde in Zuidelijke richting via Britsch-Indië, Perzië en Egypte, het vaste land van Europa door en Engeland, stak toen over naai' Amerika, waar hij ge heel Zuid- en Noord-Amerika, alsmede Canada doortrok. Thans in Vancouver aan gekomen, wil hij van hieruit oversteken naar Japan, om met deze étappe zijn we reldreis (e volbrengen. Op het oogenblik vertegenwoordigt lui tenant Kralichek-Soboleff de Russische Y. M. C. A. in Shanghai en hij is vol lof over de betrouwbaarheid van zijn Ariel, waarop hij de aardbol rondtrekt. Hij heeft reeds 51200 K.M. afgelegd, waaronder heele stukken waren zonder wegen of paden, en nog geen fout heeft hij in zijn Ariel kun nen ontdekken. Dit is weer een bewijs te meer, dat de Ariel het meest betrouwbare motorrijwiel op de geheele wereld is, voor zoover dit bewijs tenminste nog noodig is. LUCHTVAART ZWEEFVLUCHT BIJ N00RDWIJKERH0UT. Over de vlucht, die Zondag jl. gemaakt werd meldt men ons nog: Het was een zeer groot succes voor het bestuur en de leden van de Eerste Neder- 1 and sche Zweef-Olub, dat Zondagmiddag het Nederlandsche zweefrecord op 1 uur 36 min. en 35 sec. gebracht kon worden. Nadat de leden om 11 uur aan den han gar te Noordwijkeibout waren bijeenge komen, is het toestel naar het strand ge bracht, waarbij het op het laatste moment toen het op den uitersten duinenrand arri veerde, bijna door den wind gegrepen en zonder bestuurder werd weggeblazen. Met vereende krachten werd het echter in be dwang gehouden, op het daarvoor be stemde duin voor de start in gereedheid gemaakt en in stelling gebracht. Precies om 1 uur commandeerde ir. Mayer „los". Alle aanwezigen verwachtten, dat de heer Mayer onmiddellijk door den sterken wind, die een snelheid van 60 tot 70 K.M. had, achter den duinenrand zou geworpen worden. Mayer echter buitte onmiddellijk dezen sterken wind uit om met een lachend gezicht te stijgen en ging kaarsrecht langs de kust in de richting Noordwijk. Na ongeveer een kilometer afgelegd te hebben, zwenkte de heer Mayer langzaam Noordwaarts om en met een 100 km. gan getje ging het nu in de richting Zandvoort. Het Nederlandsche zweefrecord, dat op naam van dr. v. d. Maas op 4 min. 12 sec. stond, werd zeer spoedig door den heer Mayer gebroken. Zelfs toen deze laatste een half uur in de lucht was, dadht hij er nog niet aa.n om beneden te komen en riep hij van boven: „Ioh bleibe oben". toen hij een uur gezweefd had, wei'd deor een dol leden van de Club in het zand op het strand geschreven: „Eine Stunde", en na dat deze tijd nog acht min. was overschre den, daalde de heer Mayer met een sier lijken zwaai op het smalle strand. Hier werd hem door alle aanwezigen een ware ovatie gebracht. Na de lundh werd voor de tweede maal gestart. Met een sierlijken zwenk ver dween de heer Mayer wederom in de rich ting Noordwijk, waar hij tot bijna aan <\r boulevard naderde. Toen kwam een regen bui den vlieger echter verrassen. In cl/ i stroomenden regen ging het nu met een flink gangetje wederom naar Noordwijkei - hout. Na eenige evoluties, bochten en zwenkingen verdween de heer Mayer in noordelijke ridhting naar Zandvoort om de regen- en windvlagen te ontvliegen. Do heer Mayer constateerde onderweg, dat nog vele goede plaatsen met mooien op wind voorkwamen en hij kon daardoor tot aan Zandvoort toe komen. Toen kwam het groote experiment. De heer Mayer zweefde bij de opgaande luchtstrooming boven de huizen aan de boulevard van Zandvoort rustig door, totdat hij midden in het dorp was aangekomen. Daarna zwenkte hij linksom en ging weder in de richting Noordwijkerhoub, waar inmiddels de regen iwas opgehouden en het waterig zonnetje tden wachtenden weder een weinig ver warmde. Groot was dan ook het enlhou siasme van het publiek, dat in ademloozo 'spanning de terugkomst van den zilveren vogel afwachtte. Inmiddels had de heer Mayer zijn in den ochtend gevestigd record van 1 uur 8 min. weder geslagen door Tiur 30 min. 35 sec. boven te blijven. Hel •zweeftoestel werd met een meesterlijke' 'landing vlak aan den rand van den zee 'spiegel neergezet, doch niet voordat de 'heer Mayer de aanwezigen nog vergast ha •op eenige mooie bochten en sierlijke ni •noeuvres.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7