STADSNIEUWS De Slavin van het Zwijgen WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 GEMEENTERAAD. Aan de agenda van a.s. Maandag zijn als nog te behandelen punten toegevoegd: Begrooting van den Keuringsdienst van Waren voor het district Leiden, voor het dienstjaar 1931. Voorstel a. tot het verleenen van medewerking aan de tusschentijdsche beëindiging van de overeenkomst met P. J. den Ambtman, in zake de verhuring van de woning aan de Heerenstraat no. 48; b. tot verhuring van de sub a genoemde woning aan C. ten Haken. Voorstel tot 'beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de verbetering van de bestrating van het Hawenplein en het onmiddellijk aan de Groote Havenbrug aansluitende gedeelte van de Haven, be nevens het doen uitvoeren van eeni'ge daarmede samenhangende werken. Verhuur winkel. In hun voorstel van 27 Juni jl. betreffen de de verlaging van de 'huur van het per ceel Heerenstraat Nb. 48 van 625.tot 500.deelden B. en W. mede, dat op de basis van den verminderden huurprijs getraoht zou worden zoo spoedig mogelijk een nieuwen huurder te vinden. Thans heeft zich als gegadigde voor de huur van de woning aangemeld de heer 0. ten Haken, alhier, die voornemens is in heb perceel een winkel* in vischwaren te Belanghebbende gaat met den vastge- stelden huurprijs van 500.accoord en kan zich ook vereenigen met de aan de verhuring te verbinden voorwaarden. In overeenstemming met het advies der Commissie van Fabricage geven B. en W. den Baad mitsdien in overweging te be sluiten :i a. medewerking te verleenen aan de tusschentijdsche beëindiging van de over eenkomst met P. Ambtman inzake de verhuring van de woning aan de Heeren straat no. 48, zulks met ingang van een nader door hun College te bepalen datum; b. de woning aan de H'eerenstraat no. 48, ingaande op een nader door het College te bepalen datum, tot 1 Mei 1931 te verhu ren aan C. ten Haken, te Leiden, tegen een huurprijs van 500.per jaar, met dien verstande, dat de huur verder geacht wordt telkens voor den tijd van één jaar tegen denzlfden huurprijs en onder dezelf de voorwaarden te zijn verlengd, indien zij niet drie maanden tevoren door één der partijen is opgezegd, zullende de huur in elk geval eindigen op 30 April .1941, zon der dat eenige opzegging wordt vereischt, en voorts onder de in de Leeskamer ter visie liggende voorwaarden. DE BOUW VAN DE HAVENBRUG. De bestrating van het Havenplein. Bij besluit van 17 October 1927 stelde de Baad de noodige gelden ter beschikking voor het vernieuwen van de Groote Haven- brug c.a. In dit werk waren begrepen de onmiddellijk daaruit voortvloeiende straat werken op de aan de brug grenzende straatgedee'lten, derhalve het herstellen, en, waar noodig, verbeteren van de aan wezige keibestrating ter plaatse. De vraag rijst echter, of het niet wensohelijk is, om in aansluiting aan de totstandkoming van de nieuwe brug thans over te gaan tot het aanbrengen van een meer moderne, bestra ting op het Havenplein en het op de brug uitkomende gedeelte van de Haven, B. en AV. meenen, met de Commissie van Fabricage, deze vraag bevestigend te moe ten beantwoorden. H. i. toch behoort op deze uit verkeersoogpunt zeer «belangrijke straatgedeelten een modern, aan de eischen van het verkeer beantwoordend wegdek aanwezig te zijn, terwijl bij behoud van de bestaande bestrating, gezien het verkeer, algeheele vernieuwing toch niet lang zal kunnen uitblijven. Voorts past een nieuwe bestrating bij de nieuiwe brug en bij de ver betering van den Lagen Rijndijk, de om geving van de Zijlpoort en de Haven, wel ke binnenkort zal tot stand komen en het onmiddellijk aan de groote aansluitende gedeelte niet omvat. Als wegdek komt voor de onderhavige gedeelten naar de meendng van B. en AV. in aanmerking een bestrating van koper slakkeien met voegvulling. Om de in de overgelegde stukken aangegeven redenen zou hier tegen een asphaltdek overwe gend bezwaar bestaan.- Het verdient aanbeveling, tegelijk met deze verbetering op het Havenplein eeni ge voorzieningen te treffen met het oog óp de regeling van het verkeer. Dit plein toch is een belangrijk verkeersknooppunt: uit niet minder dan zes richtingen stroomt het verkeer daar samen. Ten einde een be vredigende regeling van het verkeer ter plaatse mogelijk te maken, zullen eenige verkeersheuvels, met de noodige stoplijnen moeten worden aangebracht, terwijl voor de verkeersregeling op drukke uren een verkeersagent op het plein zal moeten wor den geposteerd, waarvoor een standplaats noodig is. Voorts is het wenschelijk, dat de tram sporen van het 'plein verdwijnen. Met de N.V. Gemengd Bedrijf Haagsche Tramweg- Maatschappij is hieromtrent overleg ge pleegd, met het resultaat, dat deze maat schappij zich bereid heeft verklaard hier toe mede te werken, op voorwaarde, dat de daaruit voortvloeiende kosten voor re kening van de gemeente komen. Met de Commissie van Fabricage meenen B. en AV., dat deze voorwaarde i.e. kan worden, aanvaard. Vermits derhalve de tramsporen van het Havenplein zullen verdwijnen, zal de meest nabij de Oude Vest ontworpen vluchtheuvel kunnen worden vergroot. De kosten van een en ander zijn als volgt geraamd. De bestrating (imet inbe grip van den trottoiraanleg) van het Ha venplein zal een uitgaaf vorderen van pl.m. 12.500.die van het desbetreffen de gedeelte Haven van pl.m. 7300.in het geheel derhalve van 19.800. Zooals in den aanhef reeds is opge merkt, waren in het ontwerp van de Nieu we Havenbrug begrepen eenige bestratings werken, waarvoor van het voor de brug c. a. beschikbaar gestelde bedrag een be drag van 6000.was gereserveerd. De thans voorgestelde bestratingswerken zul len dus meer kosten pl.m. 13.800. Hierbij komt dan nog een bedrag van pl.m. 1350.voor de verkeersvoorzieningen op het Havenplein, terwijl het verwijderen van de tramsporen van het Havenplein een uitgave van 2400.zal vergen. Een ge deelte van de voor dit laatste noodige werkzaamheden, van welk gedeelte de kos ten bedragen 250.was reeds begrepen in het plan voor den bouw der nieuwe Ha venbrug, zoodat nog noodig is een bedra-g van 2150. In totaal zal thans mitsdien beschikbaar gesteld moeten worden 13.800.plus 1350.— plus 2150.— is 17.300.—, welk bedrag wij zouden willen putten uit het „Fonds voor Stads verbetering, AVerkver- sohaffing en andere Sociale Do el eind em Aangezien het, gelet op den stand der werkzaamheden over de nieuwe brug, wensohelij'k is met de verbetering van de onderhavige straatgedeelten ten spoedig ste een aanvang te maken, geven B. en AV. met verwijzing naar de ter visie gelegde stukken en in overeenstemming met de Comm. van Fabricage, den Raad in over weging, door vaststelling van den bijge voegde begrootingsstaat, model D, dienst 1930, alsnog en bedrag van 17.300.te hunner beschikking te stellen voor de ver betering van de bestrating van bet Ha venplein en bet onmiddellijk aan de Groo te Havenbrug aansluitende gedeelte van de Haven, het maken van vluchtheuvels c.a. op het Havenplein en het verwijderen van de tramsporen van dat plein. VEERTIG-JARIG BESTAANSFEEST. Morgen bestaat de bekende slagerszaak der firma AV. Th. A. Bergers, Haarlemmer straat 216, thans bestuurd door den heer Arn. Bergers, den zoon vati den oprichter d?r zaak, 40 jaar. Dat dit veertig arbeidzame jaren zijn geweest, moge de groei van deze zaak ge tuigen, die eenvoudig opgezet, weldra moest worden uitgebreid en zoo allengs een goe den naam in Leiden gekregen heeft. Op 25 Sept. van het jaar 1890 werd de zaak opgericht door den heer AV. Th. A. Bergers in het perceel Haarlemmerstraat 180, dat echter spoedig te klein bleek voor het snel groeiend sla-gersbedrijf. Merkwaardig i9 intusschen het verschil in de outillage der zaak van toen en nu. Toen was de zaak verstoken van hulpmid delen, die wij nu zelfs primitief zouden noe men. Toen geen fietsen, telefoon, ijskasten, koelmachines, snijmachines, toen echter ook geen keuring, geen arbeidswet, geen abattoir, die groote veranderin gen noodzakelijk maakten. Nu zijn al die dingen tot in de fijnste perfectie present, tot zelfs het allernieuwste kasregister toe, dat niet alleen bedragen registreert, maar bovendien ook automatisch in één secon de schriftelijk optelt. Intusschen werd reeds na 1 jaar ligt perceel verkocht, zoodal? de heer Bergers naar een andere gelegenheid moest om zien. De zaak werd toen voortgezet in perceel Haarlemmerstraat 218, waar de zaak 7 jaar lang gedreven werd. Door het gestadig uitbreiden der zaak werd dit perceel echter te klein en toen daarnaast op no. 216 een gesloten Tiuis vrij kwam, werd dit aangekocht en verbouwd om daar het bedrijf voort te zetten. Hier werd het bedrijf keurig ingericht. Niet alleen een winkel werd er ingericht, maar ook een werkplaats, zouterij en slach terij, van welke laatste de heer Bergers evenwel slechts kort pleizier had door de spoedige oprichting van het abattoir. Hier onderging het bedrijf de grootste verandering, het werd gemoderniseerd, en van de beste machines voorzien, zoodat het nu reeds jaren lang prachtig geoutilleerd is. Geen wonder dat de producten der fir ma, vooral de worst, meermalen bekroond werd. Sinds 1928 wordt, zooals gezegd, de zaak bestuurd door den heer Arn. Bergers, toen de oprichter welverdiende rust geniet-en ging. Ter gelegenheid nu van het 40-jarig be staan is door den heer Bergers een aar dige reclame bedacht, terwijl ook den kin deren een verrassing te wachten staat. Hiervoor verwijzen wij naar een adver tentie der firma in dit nummer. Bij dit 40-jarig jubileum wenschen wij de firma ook verder weer goed succes. INTREEREDE VAN PROF. DR. J. DROSTE. De eenheid der wiskunde. Dr. J. Droste, benoemd tot hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit als opvolger van prof. dr. J. 0. KI u ijver om onderwijs te geven in de hoogere stelkunde, de dif ferentiaal- en integraalrekening, de theo rie der functiën en de waarschijnlijkheids rekening, heeft hedenmiddag in het groot auditorium dezer universiteit zijn ambt aanvaard met het houden van een rede getiteld: „De eenheid der wiskunde". Spreker stelt de vraag, waardoor zich de wiskunde van de overige wetenschap pen onderscheidt en wat de gemeenschap- UIT DE RADIO WERELD Programma's voor Donderdag 25 September Huizen. Tot 6 uur 298 M. 8.009.15 KRO. Gramofoonpl. 10.0010.30 NCRV. Zang door Dameskoortje 10.3011.00 Ziekendienst. 11.3012.00 KRO. Godsdienstig halfuurtje. 12.01—1.30 Concert. KRO-Trio. I.302.00 Gramofoonpl. 2.002.45 NCRV. Cursus Fraaie Handwer ken. 2.45 ca. Opening van de Zeehaven te Dor drecht door H.M. de Koningin, Spreker: bur gemeester P, L. de Gaay Fortman. 6.30 Concert. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.006.30 Concert. Mevr. R. Stern-Frank, sopraan, Mej. L. Lauenroth, piano, W. Wester- houd, orgel. 6.306.40 Koersen. 6.406.45 Gramofoonpl. 6.457.00 Knipcursus. 7.007.30 Gramofoonpl. 7.308.00 Cursus Malei$ch. 8.0010.10 Uitz. vanuit de „Domkerk" te Utrecht. Sprekers: Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, ds. K. J. v. d. Berg, ds. L. J. v. Leeuwen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Muzik. medew.: Mevr. A. Noordewier- Reddingius, sopraan, A. v. d. Horst, orgel, Chr. Oratoriumvereen. te Utrecht. 10.10—10.20 Persber. 10.2011.30 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. Uitsluitend AV.R .O.-uitzending. 8.019.45 Granupfonpl. 10.0110.15 Morgenwijding. 10.2012.00 Concert. AVRO-Kwintet. Inter- 8.019.45 Gramofoonpl. 12.152.00 Concert. Nieuwe Amsterd. Or- kestvereen, W, Sasbach, cello. 2.303.30 Gramofoonpl. 3.304.00 Half uur voor de dames. 4.005.00 Ziekenuurje, 5.005.30 Gramfoonpl. 5.306.45 Concert. De Huiskapel van het Theater Tuschinsky te Amsterdam. 6.457.15 Sportpraatje door H. Hollander. 7.157.45 Radio-Volks Universiteit L. J. Jordaan: „Van lantaarn-plaat tot talkie". 8.01Ï8.45 Concert. Omroeporkest. 8.459.30 AVRO-Radio Tooneel. „Het won derlijke avontuur". 9.3010.00 Vervolg concert. 10.00 Persber. 10.1511.00 Vervolg concert. II.0012.00 Gramofoonpl. D a v entry, 1354.4 M. dj ding, 10.35 Morgem 11.05 Lezing. 12.20 Concert. 1.202.20 Orgelspel door R. Foort. 2.30 Uitz. voor scholen. 3.20 Kerkdienst. 4.25 Lezing. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en Nieuwsber. 7.00 Koorzang. 7.20 Lezingen. 8.05 Liederenvoordracht door A. Cranmer, bariton. 8.20 ConcerJ. Orkest. H. Cohen, piano, ko:r. 10.05 Berichten en Lezing. 10.4512.20 Dansmuziek 12.2012.25 Televisie. „R a d i o - P a r i s", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Dansmuziek. 8.20 „lTnfidèle". Blijspel van Porto-Riche. 9.05 Concert. Koor, piano, strijkkwartet en solisten. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert, 10.3511.35 Gramofoonpl, 12.30 Gramofonpl. 1.252.50 Orkestconcert. 5,506.50 Orkestconcert. 8,209.15 Orkestconcert. 9.20 Concert. Orkest en violist. Daarna tot 12.20: Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkestconcert. 3.205.20 Orkestconcert en voordracht. 8.209,35 Orkest en solistenconcert, 10.0010.15 Piano-recital. 10.3511.30 Orkest en solisten-concert. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6,55 Gramofoonpl. 8.35 Orgelconcert. 9.35 Dansmuziek (gramofoonpl.). Zeesen, 1635 M. 6,057.20 Lezingen. 7.20—7.50 Gramofoonpl. 10.2012.20 Lezingen. 12.201,15 Gramofoonpl. 1.152.20 Lezingen. 2.202.50 Gramofoonpl. 2*504.50 Lezingen. 4.50—5.50 Concert. 5.508.15 Lezingen. 8.20 Orkestconcert. H. Depser, zang, 9.20 Concert. Orkest, koor en solisten. Daar na tot 12.50: Dansmuziek. Het Pauselijk Radio-station. Reeds deden berich'ben de ronde, dat Z. H. de Paus, zoodra het Vaticaansche ra diostation gereed is voor in gebruikneming, voor de microfoon zal spreken. Naar verluidt, zou heb in het voornemen liggen, zeer dikwijls de gelegenheid te baat te nemen, om via de radio tot de christen heid en de geheele wereld het woord te richten. Verschillende Europeesohe stations zou den 's Pausen inwijdingstoespraak bij de opening van het Pauselijk radio-station op nieuw uitzenden. pelijke grondslag is harer onderdeelen. Het antwoord op de eerste vraag is, dat de wiskundige kennis kan worden verkregen door denken alleen, zonder waarnemingen. Bij de meetkunde', waarbij men dit het makkelijkst zou kunnen betwijfelen, is dit evengoed het geval als bij de rekenkunde. De verschillende soorten meetkunde, zijn axiomatische stelsels; de voornaamste eisoh, waaraan zoo'n stelsel heeft te vol doen is, dat het vrij is van innerlijke te genspraak. De meetkundige overtuigt zich door de meetkunde op de rekenkunde af te beelden, terwijl de wijsgeer in den trant van Kant de zuivere aanschouwing te hulp roept. De getallenleer is zoodoende voor de wiskundige de groildslag voor de ge heele wiskimde. Bij de verdere ontwikkeling der wiskun de is in de negentiende eeuw de verzaime- lingenleer op den voorgrond getreden en is de hoop gewekt, dat het begrip verza meling een nog eenvoudiger en bevredigen der grondslag voor de geheele wiskunde zou blijken. Maar de omstreeks 1900 be kend geworden antinomieën hebben die verwachting den bodem ingeslagen. Te genwoordig zijn er drie opvattingen over de fundeering der wiskunde. De intuitio- nisten stellen de oerintuitie van het tellen op den voorgrond en verwerpen de stelling van het uitgesloten derde; de logica gaal niet aan de wiskunde vooraf, maar heeft deze noodig. De logicisten staan juist op het tegengestelde standpunt. De derde richting is de aniomatische, die de geheele wiskunde aniomatisch wil opbouwen; om zeker van een niet strijdig stelsel te zijn, behoeft zij een zoogenaamde bewijstheorie, waardoor toch eigenlijk het tellen weer als grondslag binnengehaald wordt. Van het intuitionisme verschilt zij zoodoende min der in het punt van uitgang dan in de uit werking; zij hoopt de onaangename con sequenties van het intuitionisme echter te kunnen vermijden. A'l is er dus verschil van meening over de grondslagen der wiskunde en verwer pen de intuitionisten vele uitkomsten van anderen zinloos, de wiskundigen zijn het nochtans in zooverre met elkaar eens, dal zij nooit verschillende antwoorden geven "op vragen, waarvan zij allen den zin er kennen. Spreker besloot zijn rede met de gebrui kelijke toespraken. FEUILLETON Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. 50) Maar er was geen enkel kenteeken, waaraan hij zien kon op welke manier dat gedaan werd. Berrington zette de bloe men weg die op de tafel stonden, nam het tafelkleed af en monsterde de tafel met de grootste aandacht van bovenen van onderen, maar vond niets verdacht. Tot hij eindelijk iets ontdekte 1 Met den achterkant van zijn zakmes klopte hij op de stevig-uitziende pooten, en hoorde een helder geluid. Met een glim lach van voldoening opende hij het mes. Hij ging op de knieën liggen en schrapte aan een van de pooten. De punt van het mes verboog en een smalle reep metaal kwam onder de houtkleurige verf te voor schijnt. Dat wist hij dusde pooten van de tafel waren van hol metaal Dat was in elk geval heel eigenaardig. Eetkamertafels hebben gewoonlijk geen holle metalen pootenBerrington trachtte de tafel opzi] te schuiven, zoodat hij haar kon omkantelen en deze poging had tenge volge dat hij ontdekking nummer twee deed. te fel zat aan den vloer vast. Asws. den vloer velf was niets bijzonders te bespeuren, aan het Turksche tapijt even m/in. Berrington sloeg het zoover mogelijk om, maar er was niets verdachts te zien. Toen hij het kleed weer liet vallen, stoot te zijn voet tegen de omlijsting van den haard en de eene kant gleed plotseling weg. Die kant van de eikenhouten omlijs ting van den haard scheen dus op een spil te werken en hij duwde den rand verder op zij tot hij stuitte. Een moment later sprong de kolonel met een onderukten vloek tot vlak op den haard. Het was op het laat ste nippertje geweest, want de heele vloer zakte langzaam was, over een oppervlakte van den omvang van het karpet, terwijl de houten randen op hun plaats bleven. Door 'n gelukkig toevad had Berrington het my sterie van de eetkamer ontsluierd. De druk van een voet op den haardrand had een of anderen hefboom in werking gesteld en het verder wegschuiven der hou ten omlijsting, dat waarschijnlijk eveneens snel met den voet kon geschieden, bracht de verdere vernuftige machinerie in bewe ging. Berrington keek nieuwsgierig omlaag. De vloer zonk weg; hij scheen om een spil te draaien want hij kantelde zachtjes om. De andere kant kwam weer naar boven er was precies zoo'n karpet op bevestigd als op de keerzijde en de tafel die er op stond vastgeschroefd was eveneens een duplicaat van de andere. De beide tafels bleken de eigenaardigheid te hebben dat door een ingenieus samenstel van veeren en beugels, het blad steeds in horizontalen stand werd gehouden, zoodat er niets kon afvallen bij het omdraaien van den vloer. „Het lijkt wel op een sprookje uit de dui zend-en-een-nacht", mompelde Berrington. „Ik wou dat ik het zaakje halverwege kon laten stilstaan, dan kon ik de ruimte daar beneden eens onderzoekenHij besloot het eens te probeeren door den houten haardrand halverwege terug te duwen. Zijn veronderstelling was juist geweest, toen hij dat gedaan had, bleef de vloer in derdaad op zijn kant atil staan. De kolonel boog zich over den rand van het vloerge deelte dat was blijven staan en hij ont dekte een soort kelder, die met tegels be dekt was. Het electrische licht uit de eet-' kamer wierp er een vaag lichtschijnsel in. Met een sprong was Berrington beneden. In een hoek lag een hoop oude kleeren, Berrington haalde ze overhoop en er viel een boord uit, een gewone witte boord, die gedragen was geweest. De kolonel kreeg een schok toen zijn oog viel op den naam die met merkinkt in den binnenkant van den boord geschreven stond. „Groote hemel", mompelde hij. „Dat is een boord van Sir Charles Darryll HOOFDSTUK XXXII. Beatrice in het nauw. Berrington was het niet direct met zich- zelf eens, of zijn ontdekking van belang was of niet. Het was mogelijk dat hij een sleutel had gevonden tot de vo]ledige op lossing van het raadsel van Sir Charles' verdwijning, maar het kon best zijn, dat het niet meer was, dan een bevestiging van iets, dat vrijwel voor hem vaststond, namelijk het feit dat het lichaam van den edelman hierheen was gebracht. Het was blijkbaar een nieuwe boord dien hij gevon den had, hij maakte den indruk van nog niet gewasschen te zijn er stond ook geen merk van een wasscherij op. Maar hij was erg vuil, vuiler dan men van een boord van een zoo goed-verzorgd man als Sir Char les zou verwachten. Verder was er in de kelderruimte niets bijzonders te vinden en in gedachten ver- i zonken klom Berrington er weer uit. Hij bracht den vloer weer in den oorspronkelij- ken toestand terug, want hij wenschte geen sporen van zijn onderzoekingen achter te laten. Hij wilde nu op Beatrice wachten <en zorgen dat ze veilig en wel dit huis weer verliet. Hij opende de deur van' de eetkamer en luisterde. Hij hoorde dat het discours nog al opgewonden klonk en besloot Beatrice een teeken te geven van zijn aanwezigheid. Geruischloos opende hij de deur die naar den wintertuin voerde en keek naar bin nen. Op hetzelfde oogenblik zette Beatrice voor den spiegel haar hoed recht en hun oogen ontmoeten elkaar. Berrington was tevreden: hij had Beatrice doen weten dat hij in de nabijheid was en dat ze op zijn hulp kon vertrouwen als die noodig mocht blijken. Toen sloop hij' stil weer terug. Hel was goed dat hij dat deed, want de straatdeur ging open, twee bezoekers kwa men binnen en hij kon zich nog juist bij tijds in de eetkamer terugtrekken. De ko lonel herkende het tweetal dat binnenge komen'was, onmiddellijk; hij had ze in de zelfde kamer ontmoet, toen het lichaam van Sir Charles hier op tafel had gelegen. Dat het edel duo veel goed in den zin had, geloofde Berrington geen oogenblik en hij wenschte zichzelf geluk met het feit dat Satoris hem van een bruikbaar vuur wapen had voorzien. Hij zou niet ver weg gaan, maar hij wilde toch het spoor vol gen dat Sir Charles' boord hem gewezen had en hier en daar in huis nog eens goed rondkijken of hij het verdwenen lichaam ook kon ontdekken. Als er in den winter tuin iets gebeurde, als Beatrice om hulp zou roepen of wanneer hij andere verdachte ge luiden hoorde, zou hij in staat zijn om de noodige assistentie te verleenen. En als I hij zijn onderzoekingstocht had geëindigd moest hij zien in contact met Field te ko men; er zou buiten wel politie-hulp zijn. Beatrice stond nog steeds tegenover het drietal in den wintertuin; zij had een sen- sationeele ontdekking gedaan en de an deren waren zich van dat feit bewust. Het gaf haar een groot gevoel van veiligheid te weten dat Berrington bij de hand was. „Ik ben niet van plan hier langer te blij ven", zei het meisje kalm. „Ik heb den in druk dat ik hier overbodig ben. Gaat u als tublieft opzij en laat me door. Verstaat u me Reggie grijnsde gemeen. Hij maakte niet de minste beweging om opzij te gaan eti de deur, die hij achter zich gesloten had, vrij te laten en hij zou Beatrice hebben aangegrepen als deze niet haastig een stap achteruit had gedaan. „Ik wensch u niet op te houden", zei hij, „maar u hebt een opmerking gemaakt, die eenige toelichting van uw kant vereischt. U meende dat deze dame en ik „U weet heel goed wat ik bedoel", ant woordde Beatrice uit de hoogte. Ze werd boos bij het onbeschaamde optreden van den man en de hoonende glimlach op het gezicht van Satoris droeg er niet toe bij om haar stemming te verbeteren. „Uit uw eigen mond heb ik zooeven iets gehoord, dat me »og niet bekend was namelijk na melijk dat u een paar gevaarlijke dieven bent." „Zoo meent u dat? AVeet u wel dat het strafbaar is wat u daar zegt „Ik geloof niet dat u een aanklacht zou durven riskeeren", was het koele ant woord. „Ik weet wat ik zeg de waarheid is. Die foto's daar bewijzen genoeg. Dat hebt u daarnet immers zelf erkend Ik ben u j hoogst dankbaar voor de inlichting." I (AVordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5