üste Jaargang WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1930 No. 6703 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND Sk (Bowïcmt i DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per "postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 VOLKENBOND DE EUROPA-COMMISSIE. Briand voorzitter. De Europeesche commissie te Genève hield gis ter namiddag haar constitueeren- de vergadering. De zitting werd geopend door den secretaris-generaal van den vol kenbond, sir Eric Drummond. Op voorstel van Henderson, den Brit- schen minister van buitenlandsche zaken, werd Aristide Briand met algemeene stemmen benoemd tot voorzitter dezer commissie, welke voortaan heeten zal stu die-commissie voor een Europeesche unie. Briand dankte voor zijn benoeming en verklaarde, dat thans nog niet beslist zal worden, of ook sovjet-Rusland en Turkije tot de beraadslagingen zullen worden uit- genoodigd. Overigens staat de commissie open voor alle staten, die lid van den volkenbond zijn. De vraag, of niet-Europee-sche staten, die van den volkenbond lid zijn, zullen worden uitgenoodigd, zal, evenals de kwestie der toelating van sovjets en Tur ken, het eerste punt uitmaken van de agenda der eerstvolgende zitting der com missie, welke in Januari, tegelijk met de bijeenkomst van den volkenbondsraad-, zal plaats vinden. Briand blijft voorzitter der commissie tot de volkenbondsvergadering van het volgend jaar. Economische vraagstukken. In de tweede commissie van den vol kenbond heeft Riddel (Canada) het Cana- deesche standpunt ten opzichte van drie vraagstukken uiteengezet. Met het Deensche voorstel om de meest begunstigings-olausule scherper te defi- nieeren, was spreker het eens. Met het Indische voorstel, om een ern stige studie te doen maken van de oor zaken van de wereldcrisis ging hij even eens accoord. Doch de studie moest op zuiver wetenschappelijke basis geschieden. Het Poolsche agrarische voorstel kan worden toegejuicht doch de voorkeur rechten voor landbouwproducten moeten worden afgewezen. De Michelis (Italië) wees op het ver schil tusschen de meest-begunstigings en voorkeursrechten. Hij waarschuwde voor deze laatste. Het Indische voorstel is voor verder onderzoek naar de economische commis sie verwezen. In verband met een brief van den in ternationalen mijnwerkersbond betoogde Michelis, dat de zoo belangrijke kolen- kwestie moet worden geregeld tusschen de productie- en consumptie-landen en niet tusschen de consumptie-landen alleen. Een oprechte oplossing van al deze vraagstukken zal de economische veilig heid in Europa verzekeren. Tot 4 October werk. In verband met den stand van verschil lende werkzaamheden wordt verwacht, dat de vergadering van den volkenbond tot 4 October zal duren. Minister Henderson vertrekt tegen het einde van deze week naar Londen, doch Briand en Curtius zullen met korte onder breking tot het einde van de vergadering te Genève blijven. NEDER L.-S CANDINAVISCHE OVEREENKOMST. Handelscnnventiie wordt geratificeerd. De te Genève vertoevende delegaties van Nederland, Zweden, Noorwegen en Denemarken hebben gisteren een commu niqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de ministers van Buitenlandsche Za ken der genoemde staten van hun verblijf te Genève geprofiteerd hebben, om den toestand op het gebied der handelspolitiek na te gaan, alsmede den terugslag in hun resp. landen van de tariefverhoogingen in verschillende staten. Het communiqué vervolgt: „De minis ters zijn het eens geworden over de wen- schelijkheid van gemeenschappelijk over leg tijdens de conferentie, die zal moeten beslissen over de inwerkingtreding van de handelsconventie, die op 24 Maart j.l. is geteekend. Zij hebben gemeenschappe lijke maatregelen onder het oog gezien, die tot strekking hebben, de toepassing der beginselen, die aan de conventie ten grond slag liggen, ten minste wat betreft de handelsbetrekkingen tusschen hun resp. landen te verzekeren. Aangezien een vol komen overeenstemming in de zienswijze is geconstateerd, werd besloten de onder handelingen tusschen de regeeringen der bovengenoemde landen voort te zetten met het oog op een te sluiten conventie". De bedoeling der vier genoemde delega ties is dus de handelsconventie in ieder geval tusschen die vier staten in werking te doen treden, ook wanneer in November blijkt dat een van kracht worden op rui me schaal niet mogelijk is. Hieruit mag men afleiden, dat Nederland en de drie Scandinavische landen besloten de han delsconventie te ratificeeren, terwijl alle andere staten zich bij hen kunnen aanslui ten. In dit verband kan worden opge merkt, dat iedere staat, die met een der bovengenoemde staten een handelsverdrag heeft gesloten het recht heeft op grond van de meest-begunstigingsclausule aan spraak te maken op precies dezelfde voor- deelen, die de vier staten elkaar toestaan. Van dieafspraken kunnen dus ook die staten profiteeren, die niet trouw blijven aan de Geneefsche economische begin selen. «Tel." BRITSCH-INDIE BOMAANSLAG IN BENGALEN. Gisteravond is te Khulna (Bengalen) een bom geworpen in het politiebureau. Het hoofd der politie werd zwaar, een onder-inspecteur licht gewond. De dader slaagde er in te ontkomen. CHINA FENG'S LEGERS VERSLAGEN. Medegedeeld wordt dat de legers van Feng Joe-sjïang door de Nanking-troepen zijn verslagen en vluohtten, zoowel op het Loenghai-front als op het Tinghan-front. De verdedigingslinies van Feng zijn totaal gebroken. ZUID-AMERIKA ERNSTIGE GEVECHTEN IN CHILI? Uit Buenos Aires wordt gemeld, dab in Chili regeeringstroepen met revolution- naire troepen zijn slaags geraakt en dat hevige gevechten worden geleverd. De opstand schijnt voor een deel van het leger het sein geweest te zijn om zich bij de opstandelingen aan te sluiten, zoo dat de toestand voorloopig wel niet als opgelost mag worden beschouwd. Voorts zijn berichten ontvangen over talrijke arrestaties in het Zuiden van Chili, in verband met de pogingen der re geering om den opstand te dempen. In een officieel communiqué wordt ge zegd, dat de toestand kalm is, doch de ge ruchten blijven aanhouden, dat de opstan dige beweging ernstiger is dan men wil toegeven. DREIGENDE OPSTAND IN ECUADOR? Met het oog op den bedenkelijken eco- nomischen toestand in Ecuador is de re geering van dien staat voornemens, de militaire uitgaven aanzienlijk te vermin deren. Deze maatregel heeft in militaire krin gen de noodige verbazing verwekt. Ge vreesd wordt, dat er een opstand zal uit breken. De regeering heeft krachtige maatrege len ter verzekering van de veiligheid van den staat genomen. Ford met de productie van auto's; hij zocht langen tijd naar goede materialen en besloot in 1905 tot de constructie van den standaard-wagen. Langzaam maar ze ker bereidde Ford zijn expansie voor, tot hij in 1905 plotseling het bericht lanceer de, dat hij maar één type zou fabriceeren, nJ. T., welke bovendien alleen maar met zwarte ca-rosserie in den handel zou wor den afgeleverd. Inderdaad begon toen een enorme uitbreiding van het bedrijf en dit steeds meer in het kader van het Taylor- systeem. In 1913 bereikte Ford e.a. dat de monteering van 9 uur 54 min. op 5 uur en 56 min. werd teruggebracht, door invoering n.m. van den loopenden band; het gevolg is, dat de productie iB gebracht tot 1J^ 2 millioen wagens per jaar. Wat Fords persoon van heden betreft, Ford leeft zeer eenvoudig en heeft voor zijn familie niet meer dan 5000 dollar per jaar noodig. 's Morgens staat hij om half zes op en soms zelfs nog.eerder; hij is dus het eerst op de fabriek. Zelden is hij op het r'genlijke kantoor, maar gaat meestal zelf de fabriek in, om toe te zien, hoe de productie kan worden opgevoerd. En achter dit alles zit zijn allesbeheer- schende idee „service" scheppen voor de maatschappij; daarop is geheel zijn bedrijf gebaseerd. Ford is thans een van de rijk ste mensohen uit Amerika met een kapitaal van zeshonderd millioen, maar leeft niet tegenstaande dat zeer sober. Zoo had hij eens al zijn geld weggegeven en toen hij onderweg zin had in aardbeien, wilde hij die gaan koopen en ging een winkel bin nen. Maar toen hij zeide: „Schrijf het maar op de rekening van Henry Ford", zag men hem aan voor een inbreker. Ford is een heed goede vriend van Edison, de thans 81-jarige uitvinder der electriciteit, die al evenmin als Ford het werk kan laten lig gen. De revolutie in Argentinië. De ruïnes in de straten van Buenos Aires voor het huis van ex-president Irigoyen, nadat dit door de menigte was geplunderd. paarde hij nog een groote ondernemings geest, welke later de wegwijzer was naar zijn rijkdom. Een aardig staaltje weet men ons daarvan mede te deelen. Eens wilde hij met zijn makker graag zwemmen, vlak bij huis. Maar er was geen bassin, en dus moest dit worden gemaakt; de jongens damden een klein riviertje af, dat vlak bij lag en hoopten nu spoedig hun wensch vervuld te zien. Het onverwachte gevolg der afdamming was echter, dat niet slechts een kleine vijver ontstond, maar de heele boerderij onder water kwam te staan. Het eind was in ieder geval, dat de dam werd opgeruimd. Henry werkte wel graag op de boerderij, maar ging liever niet om met de beesten; veel liever hield hij zich met de machines bezig. Zijn vader was de eer ste farmer, die een eigen maai-machine bezat en Henry was natuurlijk de grootste bewonderaar ervan. Op de boerderij waren volgens hem niet genoeg machines; hoe meer hoe liever was zijn leus. Hij voelde zich dan ook sterk getrokken tot heb ma chine-wezen, waarom, toen hij pas zeven jaar was, een oude Schot tegen hem zei- de, dat hij een geboren machinist was. Wat was Henry meer welkom, dan dat men hem prees om zijn aanleg voor het. boeren bedrijf. Trouwens de jongen kon er op den duur niet aarden, want, wat ouder gewor den, was hij in zijn vrijen tijd op de farm niet te vinden, dooh veel meer in de smidse. Niet alleen dat het mechanisme hem trok, maar hij maakte er ook vorderingen in, en zoo ge/beurde het, dat hij op zestienjari gen leeftijd reeds de machines op de farm repareerde en zelfs bij anderen. Men zag wel in, dat de jongen niet thuis kon blij ven en het beste hier of daar machinist kon worden, waarom men hem dan ook naar Detroit liet gaan, waar hij aanvanke lijk zes gulden per week verdiende. Met rasse schreden ging hij eohter vooruit en wist zich spoedig tot een zelfstandig be staan op te werken. Omstreeks 1896 begon Abonnementen Zij, die zich vanaf heden opgeven als abonné, ontvangen de courant tot 1 October a.s. gratis DE ADMINISTRATIE VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nederlandsch-Scandinavische overeen komst tot ratificatie der handelsconventie. Ernstige gevechten in Chili? In Ecuador ook al een opstand? Te Dordrecht heeft in verband met de opening der Zeehaven en het bezoek van H. M. de Koningin een lichtweck plaats. Het verlichte Stadhuis. HENRY FORD NAAR NEDERLAND. Den len October a.s. zal de heer Ford, e bekende Amerikaansche Autokoning, voor een tweetal weken een bezóek bren gen aan ons land. Henry Ford werd den 29en Juli 1869 géboren op een groote boer derij in de Vereenigde Staten. Ofschoon hij veel op de farm werkte, bezocht hij toch ook de school en moest om deze te berei ken iy2 mijl loopen over een zeer slecht onderhouden weg; maar reeds, als knaap zag hij tegen geen moeilijkheid op. Hij was een sterke en schrand leerde werken. Aan Dit nummer bestaat uit vier bladen Bij dit nummer behoort een speciaal Winkelweek-N ummer. Als opvolger van ir. G. Hofstede is be noemd tot directeur der Middelb. Techn. School te Haarlem, de heer dr. ir. G. de Gelder, direct, der Electro Techn. School te Amsterdam. De gevolgen van den storm boven het Kanaal. (Buitenl. Berichten, 2de blad). LEIDEN. De officieele opening van de Leidsche Winkelweek.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1