BINNENLAND RECHTZAKEN DINSDAG 23 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 MEJ. DE WED. G. BOSMAN—VAN BEEK te Ermelo (Gld.) herdacht Maandag haar honderdsten geboorte dag. De 100-jarige (zittend) in gesprek met haar 89-jarige zuster DE OUDE KERK TE KATWIJK AAN ZEE, schilderij van den kunstschilder Joh. Windhorst, door de school kinderen van Katwijk aangeboden aan H. K. H. Prinses Juliana, ter gelegenheid van Haar afscheid van Katwijk BIJ GELEGENHEID VAN HET 25-JARIG BESTAAN DER TECHN. H00GESCH00L TE DELFT is in de stads^oelen aldaar een feestbanket gegeven. V. 1. n. r.de Heeren Fockema Andreae, prof. Hallo, minis ter Terpstra, Z. K. H. Prins Hendrik, ir. Vogel, Jhr. Feith, ir. Damme DE TICKERMACHINE. In Hotel de l'Europe te Amsterdam is Maandag middag voor autoriteiten op uitnoodiging van het Persbureau Vaz Dias een demonstratie gegeven met het overbrengen van Beurs- en Nieuws berichten door middel van de Tape- of Tickermachine van de Siemens en Halske A. G. uit Berlijn DE INTERNATIONALE VLIEGFEESTEN te Evere bij BrusseL De Nederlandsche aviateurs maj. Bakenes en kapt. Verst maken zich voor het vertrek gereed DE 12-CYL. VOISIN, die op de Montlherybaan het 12- dagen wereldrecord sloeg met een gemiddelde snelheid van 123 K.M. per uur en een af gelegden afstand van ruim 35.000 K.M. ZILVEREN JUBILEUM DER TECHNISCHE H00GESCH00L. Rectoraatsoverdracht en eere-promoties. In de Stadsdoelen te Delft heeft gister middag de aftredende rector-magnificus der Technische Hoogeschool prof. ir. Wes tendorp het rectoraat overgedragen aan zijn opvolger prof. dr. H. G. Hallo. In de rede, welke hij daarbij heeft gehouden, herdacht de rector het zilveren jubileum der Hoogeschool, dat reeds enkele maan den geleden viel, maar eerst gisteren of ficieel werd herdacht. Het aantal ingenieursdiploma's, in de jaren 1906Juni 1930 uitgereikt, bedraagt 4.722. Het aantal promoties bedroeg 177, daaronder waren 17 civiel-ingenieurs, 2 bouwkundige ingenieurs, 19 werktuigkun dige ingenieurs, 1 scheepsbouwkundig in genieur, 9 electrotechnische ingenieurs, 100 scheikundige ingenieurs, 28 mijninge nieurs en 1 doctorandus in de wis- en na tuurkunde. Het aantal hoogleeraren is gestegen van 43 op 69; dat der lectoren van 2 op 15, dat der assistenten van 57 op 117. Het budget bedroeg in 1906: 726.877 en in 1930: 2.719.120; berekend per stu dent is het in die jaren gestegen va-n 619 op 1.729. Spr. vroeg eenige aandacht voor de studentenwereld. Het totaal aantal inge schreven studenten steeg va-n 1176 (in 1905) tot 2434 (in 1920) en daalde daarna tot 1430 (in 1927) om daarna weder eenigs- zins toe te nemen. Het aantal vrouwelijke studenten, daarin begrepen bedroeg min stens 45 en hoogstens 121. In 1906 werden 76 ingenieurs-diploma's uitgereikt, in 1924- 1925 echter 394, in 1929-1930 weder belang rijk minder: 183. Sterk wisselende cijfers dus en als gevolg daarvan sterk wisselen de stemmingen. Na deze rede hadden de eere-promoties plaats van prof. ir. F. K. T. van Iterson, ir. P. Jcost-ing en ir. J. A. Ringers, den bouwmeester van de grootste sluis ter wereld. RADIO-DISTRIBUTIE TE HAARLEM. Afwijzend prae-advies van B. en W. B. en W. van Haarlem hebben prae- advies uitgebracht over een in October van het vorige jaar ingediende motie-Pe per om va-n gemeentewege radio-distributie in te stellen. B. en W. komen, na ingewonnen deskun dig advies, tot de conclusie, dat wanneer op 6000 aansluitingen gerekend kan wor den, een kapitaal zal noodig zijn van on geveer 400.000. Het abonnementsgeld zou dan 2 per maand moeten zijn. Met het oog op de sterke prijsdaling in de radio-toestellen en het in den handel brengen van zeer goedkoope toestellen, meenen B. en W., dat het inrichten van radio-distributie door de gemeente niet verantwoord zou zijn. WEDEROM EEN RADIOLEZING VERBODEN. Gisteravond zou de heer mr. J. H. Schultz van Haegen voor den Nederland- schen Omroep, algemeen programma, dat gisteren verzorgd werd door de V. A. R. A., spreken over het onderwerp: „Noodzake lijke verbeteringen in het gevangenis- en reclasseeringswezen". Naar wij van den secretaris der V. A. R. A., den heer G. J. Zwertbroek, vernamen, werd de inhoud van deze rede niet geacht in het Algemeen Programma te passen. Inplaats van deze rede werden gramo- foonplaten gegeven. „0PP0SITI0NEELE COMMUNISTEN". Een nieuwe partij te Rotterdam gevormd. Zondag is, naar het „Volk" verneemt, te Rotterdam een groep oppositioneele com munisten opgericht, bestaande uit drie le den van de C. P. H. centraal comité, die zich niet wenschen neer te leggen bij de fusie van de groep-De Visser met de groep- Wijnkoop. In het bestuur hebben de hee ren J. J. Net, B. v. Arend en J. Ce Toos Jr. zitting. Samenwerking zal gezocht, wor den met soortgelijke groepen te Amster dam en Zaandam. MALAISE IN DEN SCHEEPSBOUW. Massa-ontslag bij Wilton. De inkrimping van het aantal arbeiders bij Wilton te Schiedam duurt tengevolge der Scheépsbouw-inalaise nog steeds voort. Zaterdag zijn wederom niet minder dan 750 arbeiders ontslagen, terwijl 300 man slechts om de week' te werk worden ge steld Het aantal arbeiders is hiermede bin nen één jaar tijds tot de helft geredu ceerd. Middelbare Technische School te Haarlem. Het bestuur der Vereeniging voor Nij verheidsonderwijs te Haarlem verleen.Te aan dei heer ir G. Hofstede op zijn ver zoek op de meest eervolle wijze ontslag als directeur der Middelbare Technische School te Haarlem, met ingang van 1 No- verber e.k., wegens zijn benoeming tot In specteur-Generaal van het Nijverheids onderwijs. Tot zijn opvolger werd benoemd de heer dr. ir. G. de Gelder, thans directeur der Electrotechnische school te Amsterdam. De heer H. A. M. Werner te Rot terdam, bestuurslidvan de R. K. Arm- en Weeshuizen, is benoemd tot ridder in de Orde van St. Gregorius den Grooten. DE MOORDZAAK-LANS De procureur-generaal eischt twintig jaar gevangenisstraf. Gisteren werd de behandeling van de zaak-Lans voor het gerechtshof te 's-Gra- venhage voortgezet. Op verzoek van mr. Kokosky wordt voor lezing gedaan van de verhooren van den getuige Jacob Hagen uit Arnemuiden, die in eerste instantie gehoord is en verklaard heeft, dat hij op den weg-van Arnemuiden naar Middelburg twee mannen, een langen en een dikken, heeft hooren praten over een inbraak, waarbij de een zeide: „dan gaat hij maar net als Lans", waarop de ander antwoordde: „O, man, houd op!" Te Rotterdam, waar hij werd gehoord, heeft hij één der mannen, den dikken, eenige malen gezien, waarbij hij den indruk kreeg, dat deze hem volgde. Ook wordt voorlezing gedaan van de verhooren van Boender, chauffeur te Rot terdam, die twee verdachte mannen in de buurt tegenover de zaak van Lans heeft zien loopen. De procureur-generaal verzoekt voorle zing van een door hem ontvangen brief van de Rotterdamsche politie, bevattende een informatie over een intercommunaal tele foongesprek met mevrouw Lans des avonds om halfacht. REQUISITOIR. De procureur-generaal vangt thans zijn requisitoir aan. De stof laat zich in tweeën deelen: ten eerste de malversaties, ge pleegd en erkend door verdachte; ben twee de de moord, subsidiair doodslag. Toen verdachte procuratiehouder werd in 1923, had hij 10.000 in de zaak gestoken. Hij verdiende ongeveer 4800 per jaar. En toch heeft hij groote bedragen verduisterd. Het totaal-bedrag dat hij verduisterde was ruim elfduizend gulden. Elk jaar ging het crescendo: in 1928 heeft hij bijna vijfduizend gulden verduisterd. Waarvoor had deze man zooveel geld noodig? Het is niet gebleken. Wel is door hem af en toe geld afgelost, zelfs eenmaal zesduizend gulden, maar dat neemt niet weg, dat hij steeds meer geld noodig had en dat hij zijn vrouw slechts een klein be drag van zijn salaris gaf. Deze man had een vertrouwenspositie. Hij zag zijn patroon dagelijks, zat tegen over, hem. Men zegt dat hij zich goed kan beheerschen, en dat is gebleken, doordat hij vier jaar lang zich beheerschtte tegen over den patroon, die hij op de grofste wijze bedroog. Op zichzelf reeds zijn deze malversaties zóó ernstig, dat de verdachte daarvoor een ernstige straf verdient. Spr. komt nu tot de andere tenlasteleg ging. Hij legt er den nadruk op, dat ook het O.M. objectief moet nagaan, of het be wijsmateriaal voldoende is voor een veroor deeling van den verdachte. Politie en justi tie hebben hun ujterste best gedaan, dezen moord op te helderen. En nu kan men zeg gen, dat er fouten zijn gemaakt in het vooronderzoek, maar het complex bewijs materiaal was toch van dien aard, dat ver oordeeling door de Rotterdamsche recht bank gevolgd is. Men moet ook niet ver geten, dat men aanvankelijk dacht aan een inbraak, en nu is het gemakkelijk achteraf critiek te leveren. Het Hof heeft te oordee- len over het bewijsmateriaal, dat het O.M. op tafel heeft gelegd. Er is aanmerking op gemaakt, dat de mat niet in beslag is genomen. De politie heeft daarop niets ge vonden en daarom de mat niet in beslag genomen. Opdracht tot fotografeeren van het benedenportaal is gegeven, doch door een misverstand is dit niet denzelfden avond gebeurd. Ondanks de beweerde omissie van de politie heeft de rechtbank een logisch von nis geconstrueerd: In een zaak als deze is het verder zeer goed mogelijk, dat in klei nigheden afwijkende verklaringen worden gegeven. De wijze, waarop Lans dood werd ge vonden, deed een schok gaan niet alleen door Rotterdam, maar door geheel Neder land. Spr. gaat dan uitvoerig na, hoe de politie den toestand in het kantoor van de N.V. De Haas vond, en welke uitgebreide maatregelen de politie en de deskundigen hebben genomen. .Bij diepgaand, onderzoek werd vermoed, dat men met een gefingeerde inbraak te doen had. Het spreekt vanzelf, dat men den procuratiehouder haalde, om te weten te komen, wat er vermist was. Men stelt het voor, alsof menschen van buitenaf zijn binnengekomen. Maar buiten is geen spoor van braak ontdekt, en de beide hekken wa ren gesloten, hetgeen niet op den weg van een inbreker ligt. Deze inbrekers hebben ook, wat geld betreft, weinig meegenomen. En welke inbreker gaat zóó te werk, dat hij alle sieraden en al het geld op het lijk laat, maar wel de sleutels' van de brand kast op het lijk vindt? En welke inbreker neemt chequeboekjes mee, die voor hem zoo hoogst gevaarlijk kunnen zijn? DE EISCH. De procureur-generaal heeft ten slotte geconcludeerd, dat het Hof het vonnis der rechtbank zal vernietigen en, opnieuw rechtdoende, verdachte wegens valschheid in geschrifte, vier maal gepleegd, wegens verduistering en wegens doodslag zal ver- oordeelen tot twintig jaar gevangenisstraf. Op een vraag van den president, ver klaart verdachte: „Ik kan voor God ver klaren, dat ik onschuldig aan moord ben en dat ik er niet om lieg. Ik kan volhou den, dat ik onschuldig ben". Tot 2 uur werd de zitting geschorst. Dan komt de verdediging aan 't woord. PLEIDOOIEN. Na heropening der zitting was het woord aan de verdediging. De malversaties. Mr. v. d. Meer besprak de malversaties. Verd. erkende ruiterlijk, dat hij ze heeft gepleegd. Doch verd. heeft zeker wel den indruk gehad, dat hij over zijn eigen geld, dat toch in de zaak zat, beschikte. Wat deed hij met het verduisterde geld? Zijn vrouw gebruikte het geld, dat zij kreeg voor een groot deel voor zichzelf; verd. moest allerlei dingen uit andere mid delen bekostigen. Hij vertrouwde zijn vrouw niet in financieel opzicht, vandaar ook, dat hij zich tot mevr. Weijne wendde. Mr. Kokosky betoogde, dat weinig za ken in de laatste jaren zoozeer de aan dacht hebben getrokken als deze, vooral ook om de processueele wijze van behan deling. Spr. schetste de verschillende pha ses, welke deze zaak heeft doorleefd. Spr. bracht lof aan de Rotterdamsche rechtbank, die alles heeft gedaan om licht te verschaffen, doch dit is haar niet gelukt omdat er teveel verknoeid was. Spr.'s con clusie daaruit is deze, wanneer in een zaak als deze verslagen en beschouwingen in de kranten verschijnen, wanneer het langza merhand een eerezaak voor de politie is geworden, dan al is het verre van spr., te beweren, dat men tegen beter in v. O. beschuldigt is het volkomen verklaar baar, dat men fouten tracht uit te wis- schen, dat men tracht iets mooier te ma ken dan het eigenlijk is. Het Hof moet kunnen gevoelen, dat deze getuigen niet meer onbevangen zijn. In de juridische literatuur wordt erop gewezen (spr. vond het Zaterdag nog in een nieuw werk), dat verklaringen over tijdstippen zelden nauwkeurig zijn. De taak van den appèlrechter is da* ook moei lijk, en dubbel moeilijk als e«n bekwaam ambtenaar van het O. M. vertelt hoe z.i. de zaak is geweest. Het doet spr. genoegen, dat de Off. van Justitie te Rotterdam niet aanwezig is, maar alleen de proc. gen. bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, omdat hij nu vrijuit critiek op de politie kan uit oefenen! Maar of. v. justitie en proc.-gen. zijn helaas dezelfde personen. De man, die de zaak heeft opgezet, die overtuigd is van de schuld van verd., zit hier als proc.-ge- neraal. De overtuiging van den proc.-g». is niet gevestigd door een objectief nieuw onderzoek van den proc.-generaal, maar bestond reeds bij den aanvang van dit on derzoek. Het onderzoek onvoldoende. Spr. behoeft niet aan te toonen, wie het wel gedaan heeft. Onbillijk zou het zijn, de politie een verwijt ervan te maken, dat commissaris Dijkstra en Hermans niet be kwaam zijn, maar het onderzoek is onvol doende geweest. Moeilijk is de taak van het Hof, moeilijk die van de verdediging, maar het moei lijkst heeft het de verdachte. Spr. herinnert zich hoe" v. O. bij hem kwam. Het was 's avonds 8 uur en spr. be gon natuurlijk over den moord. Maar v. O. zei: daar kom ik heelemaal niet voor; ik heb malversaties gepleegd en ik kom vragen wat ik doen moet, want ik ben bang, dat er verband met den moord ge legd wordt. Hij vertelde toen, dat hij een hoofd in de boeken had en toen spr. zeide, dat daar dan geen haan naar kraaien zou, antwoordde deze man: dat kan ik met mijn geweten niet verantwoorden. Het requisitoir opgebouwd uit hypothesen. Het verhaal van den proc.-generaal klinkt logisch. Hoe komt dat? Omdat men

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5