DINSDAG 23 SEPTEMBER 1931 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND KERKNIEUWS RECHTZAKEN LUCHTVAART Abonnementen 21ste Jaargang No. 6702 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week Bij onze Agenten 20 cent per week Franco per post f 2.50 per kwartaal f 2.60 per kwartaal f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden óf gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 VOLKENBOND DE MEESTBEGUNSTIGINGS- CLAUSULE. Het Nederlandsche standpunt. In de tweede commissie der volken bondsvergadering heeft gisteren de Neder landsche gedelegeerde, mr. L. J. A. Trip, het standpunt der Nederlandsche regee ring inzake de economische vraagstukken uiteengezet. Mr. Trip begon met de verklaring, dat de Nederlandsche delegatie het volkomen eens is met den Deenschen minister van Buitenlandschen Zaken, Munch, dat zoo spoedig mogelijk een studie moet worden gemaakt van de juiste beteekenis, die men hecht aan de meest-begunstigingsclausule.. De staten met de liberale handelspolitiek moeten zoo spoedig mogelijk weten, waar aan zij toe zijn. Mr. Trip wees er op, dat de volkenbond steeds is geweest een aanhanger van on beperkte uitlegging der meest-begunsti gingsclausule. Deze vastlegging te gaan veranderen, zooals Roemenië en Bulgarije wenschen, ter wille van de landbouwstaten van Euro pa, zal slechts mogen geschieden na een zeer nauwkeurig onderzoek. Op de economische conferenties, die in November en Januari zullen gehouden wor den, zal er volop gelegenheid bestaan tot nadere bespreking. De meest-begunstigingsclausule is tot dusver geweest de hoeksteen van de Ne derlandsche handelspolitiek. De druk op de staten die tot dusverre vrijhandelsstaten zijn gebleven, om hun politiek te wijzigen wordt steeds grooter, naarmate de uitvoermogelijkheid af neemt. Mr. Trip geloofde echter, dat het we reldbelang eischt, dat de tegenwoordige vrijhandelsstaten vrijhandelsstaten blijven. Doch een verandering in die richting i3 slechts te vermijden, indien men aan de onbeperkte toepassing der meest begunsti gingsclausule blijft vasthouden. De Nederlandsche regeering wil alles doen, om een economischen oorlog te ver mijden en zal steeds streven naar economi sche samenwerking. Het beste zal zijn, indien de tegenwoor dige protectionistische staten tot algemeen tariefsverlaging zouden besluiten. Doch waar dit practisch niet denkbaar is, zou de Nederlandsche regeering ook bereid zijn en hier opperde mr. Trip een inte ressant nieuw denkbeeld tot het sluiten van conventies, waarbij de landen met libe rale handelspolitiek zich zouden verbin den, deze politiek te handhaven, hetzij in het geheel, hetzij ten aanzien van een be paalde groep van goederen tegenover die protectionistische staten, die door tariefs vermindering hunnerzijds, hetzij in het ge heel hetzij ten aanzien van bepaalde groe pen van goederen, er toe zouden medewer ken, den uitvoer van de staten met libe rale handelspolitiek te vergemakkelijken. Dit denkbeeld zou kunnen worden neer gelegd in multilaterale óf bilaterale con venties. FRANKRIJK. PléTRI OVER INDO-CHINA. Lof voor Nederlands werk in Insulinde. Ter gelegenheid van de opening der ko loniale jaarbeurs te Marseille, heeft de Fransche minister van Koloniën, Piétri, een rede gehouden, waarin hij met voldoe ning wees op de groeiende sympathie in alle politieke kringen, met uitzondering van de communisten, voor Frankrijks kolo niale werk. Wat Indo-China betreft, wees de minis ter de insinuatie van de hand, dat Frank rijk de Indo-Chineezen aan zich zou willen onderwerpen. Spreker wees er op, dat dank zij den door het Fransohe bestuur uitge- vaardigden verordeningen op hygiënisch gebied, de bevolking van Indo-China sinds de komst der Franschen is kunnen verdrie voudigen, terwijl de omvang van den han del vervijfvoudigd is. De huidige agitatie in Indo-China bestempelde Piétri als een manifestatie van localen aard, waarbij men misbruik heeft gemaakt van de tijdelijke malaise. Spreker noemde Nederlandsch-Indië het model van een georganiseerde en vrucht dragende kolonisatie, die opgebouwd is op een breeden socialen grondslag, doch waar- bij men tevens sedert drie jaar tegen elke wanordelijkheid krachtig optreedt. De mi nister deed een beroep o£) het Fransche volk, de gebeurtenissen in Indo-China met dezelfde koelbloedigheid onder het oog te zien, als de Engelsohen en de Nederlanders in heel wat moeilijker omstandigheden heb ben betoond. ENGELAND ALGEMEENE LOONSVERLAGING IN ENGELAND? Naar de „Daily Herald" bericht wordt in Engelsche werkgeverskringen een loons verlaging mogelijk geacht, voornamelijk voor bouwvakarbeiders, spoorwegarbeiders en havenarbeiders alsmede voor winkelbe dienden en gemeente-ambtenaren. Invloedrijke werkgevers zijn echter tegen dit voorstel daar dit h.i. op den handel funest moet werken. POLEN HET OPTREDEN TEGEN DE P00L- SCHE OPPOSITIE. Het systematisch optreden tegen de Poolsche oppositie zal over het geheele land met kracht worden voortgezet. Te Krakau zijn huiszoekingen uitgevoerd bij vele leden der socialistische organisaties. Bij twee hunner zouden twee handgranaten, ze9 revolvers en andere wapens, benevens munitie, gevonden zijn. Beiden zijn gear resteerd. Dergelijke huiszoekingen hadden ook plaats te Sosnowice (district Dombrow). Bovendien meldt de „A. B. C." dat bij Domeski en Wrona, twee vooraanstaande boerenleiders, eveneens huiszoekingen heb ben plaats gehad, zoomede bij vele leden der boerenpartij. RUSLAND DE GEPEOE ONTDEKT EEN NIEUW COMPLOT. Een uitgebreide revolutionnaire organisatie Volgens een bericht van het Russische telegraafagentsckap is de Gepeoe een uit gebreide contra-revolutionnaire organisa tie op het spoor gekomen, welke zich ten doel stelde le verzorging van de bevol king met vleesch, visch, conserven en groen ten te sabotteeren. Het doel was hongersnood te doen ont staan en zoodoende ontevredenheid bij de groote massa der arbeiders te verwekken en de dictatuur van het proletariaat op deze wijze ten val te brengen. De organisatie strekte haar werkzaam heid uit zoowel tot de vleesch-, visch-, con serven- en groententrust als bot het com missariaat van den handel. Leiders waren prof. R. Jansanzef, een vroegere grootgrondbezitter en Karatysin, die voor de revolutie hoofdredacteur van het blad voor handel en industrie was. Voorts behoorden tot de organisatie ver schillende vroegere tsaristische officieren, handelaars en fabrikanten, leden van de kadêttenpartij en mensjewiki. Zij stonden in betrekking met Russische emigranten van de Witte garde en buitenlandsche ka pitalisten, van wie zij geld en instructies ontvingen. Zeventien leden van de organisatie, die reeds gearresteerd zijn, hebben een beken tenis afgelegd. De regeering heeft het verdere onderzoek aan het opperste col lege van de Gepeoe overgelaten. ZUID-AMERIKA REVOLUTIE IN CHILI? Zooals in 't kort gemeld, zou in de Chi- leensche stad Conoepcion Zondagmiddag een oproer zijn uitgebroken. Omtrent deze aangelegenheid heeft de Chileensche regeering een officieel com muniqué gepubliceerd, waarin het volgen de wordt medegedeeld: „Zondagmiddag kwam een vliegtuig uit Argentinië te Con- cepcion aan, waarin zich de vroegere ge neraal Enrique Bravao, ex-kolonel Mar- maduque Grove en drie burgers bevonden. Zij kwamen om ongeveer vijf uur te Con- cepcion aan. Gezamenlijk gingen zij naar de kazernes van het Chacabuco-regiment, die bijna ver laten waren in verband met den feestdag. Zij slaagden er in de wacht tot muiterij te bewegen, maar de aanwezige officieren en manschappen weigerden. Generaal Lira, commandant van het garnizoen, vertrok daarop naar de kazernes, waar hij bevel gaf de rebellen te arresteeren, die over gebracht werden naar het marine-station Talcahuano en die nog heden voor den krijgsraad zullen verschijnen". In weerwil van dit communiqué is er goede reden om aan te nemen dat de be weging van ernstiger aard is dan aanvan kelijk werd aangenomen. Het is n.l. bekend geworden, dat verscheiden regimenten in fanterie en artillerie, en op zijn minst een deel van de marine te Concepcion den op-' standelingen gunstig gezind waren. De bladen mogen slechts de officieele bulle tins publiceeren. Volgens sommige berichten zouden de opstandelingen te Concepcion de overwin ning hebben behaald; andere berichten bevestigen echter, dat troepen uit de stad Talcahuano de leiders der opstandelingen, met name generaal Bravao, hebben ge vangen genomen'en dat deze gefusilleerd zullen worden. CHINA DE BURGERKRIJG IN CHINA. Een officieele mededeeling. De Ohineesche legatie te 's Gravenhage doet mededeeling van het volgende tele gram. Op de fronten van Peiping-Hankon en van Lunghai hebben de regeeringslegers aanhoudende successen behaald; zij nade ren thans Kai-feng, Tchengtchou en Loijan, drie belangrijke steden. De opstandige generaals Yen Shi-Shau en Feng Yoe Hsiang, gedwongen den strijd op te geven, geven valschelijk het gebruik van verstikkende gasen door de regeerings- troepen voor. De waarheid is dat de opstandige troe pen tegenover de onmogelijkheid om weer stand te bieden, verplicht zijn terug te trekken. De troepen van maarschalk Tsjang Hsoe Liang zijn gisteren Peking binnengerukt, waar zij door de bevolking met geestdrift werden ontvangen. De ttoepen der tegen- regeering hebben zich teruggetrokken. De bezetting van Peking had zonder eenig in cident plaats. BENOEMINGEN. In het Bisdom Haariem. Z. D. H. heeft benoemd de volgende weleerw. heeren: tot Rector van het St. Franc. Gasthuis te Rotterdam C. Hesp; alsmede tot kapelaan te: Noordwijk E. Meijnders, Purmerend: J. van Ettinger, Voorburg (H. Mart.): M. van Rhn, Den Haag (H. Willibr.)J. Groen. Passingen: M. v. d. Togt, Bovenkerk: B. Drost, Neom. Den Haag (H.H. Mart. v. G.): J. van Woesik, Haarlem (H. Liduina): G Luken, R'dam (H. Laur.): H. Coppens, die kape laan was te Den Haag (H. Jac.V tot assistent te Pijnacker: A. Olierok, neom. Poging tot doodslag op een inspecteur van politie. Terzake van poging tot doodslag, in den nacht van 21 op 22 Juli 1.1. te Maastricht gepleegd op den adjunct-inspecteur van politie W. Boersma, werd gisteren door de Arr. Rechtbank te Maastricht J. M., fabrieksarbeider, thans gedetineerd, ver oordeeld tot acht maanden gevangenis straf, zulks met aftrek van voorarrest. De eisch luidde één jaar gevangenis straf. De vlieger Gronau gehuldigd. De Duitsche Oceaanvlieger Wolfgang von Gronau is Zondag met het watervlieg tuig, waarin hij den grooten tocht over den Oceaan heeft volbracht, van Hamburg naar Potsdam gevlogen, waar hij door een geestdriftige menigte werd ontvangen en door vertegenwoordigers van de Pruisische regeering en den opperburgemeester der stad werd begroet. NOORDWIJK. Raadsvacature. Door den voorzitter van het centraal stembureau is tot opvol ger van dr. H. van Nes als lid van den gemeenteraad aangewezen de heer C. den Hollander. Villabouw. Aan den heer Lindhout is door B. en W. vergunning verleend voor het bouwen van een dubbel landhuis aan den Gooweg. NOORDWIJKERHOUT. Diefstal. Bij den heer J. T. aan den Heerenweg alhier is in den nacht van Zondag op Maandag een kloek met zeven kuikens ontvreemd. Den schijn is gewekt alsof een hond daaraan debet is. Echter wijzen andere teekenen er op, dat een per soon den dader moet zijn. Waterleiding. De hoofdleiding langs den Heerenweg is bereids gereed gekomen en reeds gecontroleerd en in orde bevon den. Men is thans bezig de verschillende woningaansluitingen te maken. OEGSTGEEST. Hernummering gebouwen. Zooals Burgemeester en Wethouders in de laatst gehouden Raadsvergadering mededeelden, hebben zij besloten verschillende straten te hernummeren. Men gaat hierbij van de gedachte uit, dat een bepaald systeem dient gevolgd. Zoo hebben B. en W. het Raadhuis als centrum ogenomen en van hieruit gaat men voor zoover dat mogelijk is nummeren. De volgende straten ondergaan hierdoor verandering: Het Wilhelminapark wordt even en on even genummerd: no. 1 te beginnen bij Dr. Hugenholtz en no. 2 bij den heer G. Kam steeg. Tot duBver liep de nummering in dit park door. De Geverstraat begon te nummeren van uit de richting Leiden en ook hier liepen de nummers door. Voortaan begint no. 1 bij den heer Sala en no. 2 bij den heer Juf fermans. De Leidsche straatweg begon te numme ren aan den Warmonderweg. Dit is nu om gekeerd en de nummering begint bij Wed. Kamerlingh Onnes met no. 1. De nummers loopen hier door daar slechts een zijde be bouwd is. De Rijngeesterstraatweg begon te num meren bij splitsing van Wijttenbachweg, voortaan begint dit vanaf het Witte Huis. De Dorpsstraat was genummerd vanaf de Kanaalbrug en de nummers liepen door. Voortaan begint de nummering vanaf Bij dorp en wordt even en oneven genummerd. No. 1 is Mej. Zeestraten (Grunerie). De lanen in het Prins Hendrik en Julia- napark worden alleen genummerd vanuit de richting Geversstraat. De van Wijttenbaohweg wordt genum merd vanaf de richting Terweeweg. VOORSCHOTEN. Kindje verdronken. Hedenmorgen om 11 uur is bi; de Steenen Muur het 1 1/2-jarig kind van D. Lange- veld in een onbewaakt oogenblik achter de ouderlijke woning te water gevallen en verdronken. Dit nummer bestaat uit drie bladen Zij, die zich vanaf heden opgeven als abonné, ontvangen de courant tot 1 October a.s. gratis DE ADMINISTRATIE VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het Nederlandsche standpunt inzake tie uitlegging der meestbegunstigingsclausule. Weer een nieuw complot in Rusland. Wat gebeurt er in Chili? BINNENLAND. De gemeente-secretaris van Epe (Gld.) door een auto overreden en gedood. (Gem. Berichten, 3de blad). VOORHOUT. Concert. Gisteravond had het uitge stelde concert plaats, hetwelk werd gege ven door de R. K. Muziekvereeniging „St. Cecilia" en de Zangvereeniging „Voor- houtsch Gemengd Koor" in de muziektent. Ongeveer kwart over acht begon de muziekvereeniging met het „Wilhelmus" gevolgd door een tweetal andere muziek stukjes. Hierop trad de zangvereeniging met enkele zangnummers op, om vervol gens wederom opgevolgd te worden door eenige nummers gegeven door de muziek vereeniging. Het concert werd vergezeld door Plu- vius en vandaar dat de belangstelling voor dit concert niet. bijster groot was te noe men. Ondanks alles wist de zang- zoowel als de muziekvereeniging toch nog ap plaus te behalen bij de weinige luisteraars. WARMOND. Gemeentebegrooting. De begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1931, die in den Raad is aangeboden bedraagt in ontvangst en uitgaaf voor den gewonen dienst een bedrag van 135657.687a «n voor den kapitaaldienst een bedrag van 8500.—. R. K. Wijkverpleging. Tot secreta resse van de R. K. Wijkverpleging alhier is benoemd mej. N. van Delft en zulks ter vervanging va-n mevr. Sonsbeck-Verwer die vertrokken is naar Overveen, Huize Duinrust. Bode-concierge. Tot bode-concierge dezer gemeente zal worden aangesteld de heer B. G. Steekers, thans gemeente-veld wachter. De voor deze functionaris gebouwde woning nabij het nieuwe gemeentehuis zal door hem eerstdaags worden betrok ken. Daar het nieuwe gemeentehuis een telefonische doorverbinding heeft met Leiden, bestaat bij hem gelegenheid des' nachts, bij dringende noodzakelijkheid, van de telefoon gebruik te maken. GEMEENTERAAD VAN ALKEMADE ABBENES. Bekroond. Het fanfarecorps „Wilhel- mina" alhier behaalde onder de bekwame leiding van zijn directeur, den heer A. van Leeuwen, op het concours te Hazerswoude, eer eerste prijs in de concertwedstrijd en een eerste prijs in de marschwedstrijd. Mooi zoo „Wilhelmina". De Raad dezer gemeente vergaderde Maandagmiddag ten 2.30 uur. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig alle le den. Na opening der vergadering met het gebruikelijke gebed worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveran derd' vastgesteld. Aan de orde de agenda: lo. Aanbieding van de gemeente-begrooting. De gemeen tebegrooting door B. en W. opgemaakt en sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 20.984.25, wordt in handen gesteld van de commissie voor onderzoeir. Het suppletoir-kohier Hondenbelasting, dienstjaar 1930 wordt vastgesteld met een bedrag ad 16.In bespreking komt een voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan mej. A. Sehweer, onderwijzeres aan de openbare lagere school te Kaag, ingaande 1 Januari 1931, wegens opheffing van hare betrekking. en W. deelen den Raad mede, dat wegens de stichting van een R. K. Bijzondere la gere school in een naburige gemeente het getal leerlingen op de openbare lagere school te Kaag zoodanig is teruggeloopen, dat het gemiddeld aantal leerlingen over het jaar 1930 naar den maatstaf van arti kel 28, 6e lid der Lageronderwijswet bene- I den 33 zal blijven. Het gevolg hiervan is, dat aan deze openbare school op 1 Januari 1931 slechts één hoofd mag verbonden zijn, wiens jaarwedde door het Rijk aan de ge- meente wordt vergoed, zoodat deze ge- meente bij niet-ontslag aan mej. Sehweer thans onderwijzeres haar jaarwedde voor rekening dezer gemeente dient te nemen. Aangezien B. en W. de noodzakelijkheid niet inzien om haar vanaf 1 Januari 1931 voor rekenirig dezer gemeente te nemen, terwijl bovendien uit de aanwezigheid van een boventallige leerkracht groote finan- tieele offers voor deze gemeente kunnen voortvloeien, wordt voorgesteld de onder wijzeres met ingang van dien datum eer vol ontslag te verleenen uit hare betrek king. Uit 's Rijks kas wordt dan aan haar wachtgeld verleend. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot onderhandsche verhuring van drie woonhuisjes te Oude-Wetering, een woon huis te Nieuwe Wetering, een woonhuis te Rijpwetering en tot onderhandsche verhu ring van een perceel tuinland gelegen in het water de Poel te Roelofarendsveen. De Voorzitter deelt mede, dat de huurter mijnen van deze eigendommen binnenkort afloopen, zoodat opnieuw tot verhuring dient te worden overgegaan. B. en W. stellen den Raad voor de drie woonhuis jes te Oude-Wetering wederom op dezelf de voorwaarden aan de tegenwoordige huurders te verhuren, evenzoo het woon huis te Rijpwetering aan P. Zoetemelk, het woonhuis te Nieuwe Wetering wenscht te huren P. van Leeuwen, te Rijpwetering, terwijl de tegenwoordige huurder van het tuinland M. A. Otten den wensch te ken nen heeft gegeven dit tuinland weer voor den tijd van drie jaren te willen inhuren tegen dezelfde voorwaarden zijnde tegen 1.20 per R.R. cn onder voorwaarde dat voldoende grond op het land wordt ge-

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1