BUJT2NL. BERICHTEN RECHTZAKEN WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 ONGELUKKEN GEHEEL GEZIN DOOR KOLENDAMP- VERGIFTIGING OMGEKOMEN. In eon plaatsje in liet departement I's ere is een gezin van Italiaansche af komst, vader, moeder en vier jonge kin deren, door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Door den electrischcn stroom gedood. Gedurende een hevig onweer, dat zich Maandagmiddag boven de omgeving van Göteborg ontlastte, sloeg de bliksem in een boerderij. Daarbij werd de electrische geleiding vernield en viel op den grond. Een dienstmeisje, dat met de draden in aanraking kwam werd gedood; twee an dere personen, die haar te hulp schoten kwamen eveneens om het leven. Doodelijk ongeluk in de bergen. Het W. B. meldt uit Berlijn; In de ber- Ïen van Salzburg is bij het plukken van Sdelweiss een dame uil Berlijn neerge stort en om het leven gekomen. Toen haar begeleider trachtte haar hulp te verlee- nen, stortte ook hij in de diepte. Het lijk der dame en de zwaar gewonde toerist werden later door een reddingsbrigade geborgen. Autobus met schoolkinderen in een greppel Bij Warrenvillo in de buurt van Cleve land is een autobus in een greppel gestort én omgeslagen. Een $n vijftig kinderen werden daarbij gewond. Eenige hunner zóó ernstig, dab voor hun leven wordt ge vreesd. HET WERKLOOSHEIDSPROBLEEM. In Engeland. Het aantal ingeschreven werkloozen in Groot-Brittannië bedroeg op 8 September 2.139.571 of 79.127 meer dan de voorafgaan de week en 989.879 meer dan een jaar ge leden. Ook in de V. S.,neemt de werk loosheid toe. Het Amerikaansche departement van Arbeid heeft de werkloosheidsstatistieken over Augustus gepubliceerd. Volgens deze cijfers is het aantal te werk gestelde ar beiders in de Vereenigde Staten" in de maand Augustus met 1.4 pet. verder terug- geloopen, terwijl het totaal bedrag der uit betaalde loonen met 2.6 pet. is gedaald. Déze cijfers zijn opgemaakt uit de gege vens, verstrekt door 39.828 Ondernemingen, verdeeld* over 13 der voornaamste indüs- trieele groepen. Gedurende de maand Augustus waren bij deze ondernemingen 4.711.900 personen té werk gestéld, wier totale loon per week 117.997.000 dollar be droeg, Vier van de dertien industrieele groepen konden melding maken van sei- zoenherleving, doch in de negen andere moest een daling geconstateerd worden. De vermindering van de werkgelegenheid en de uitbetaalde loonen was het sterkst in de gebieden waar de automobiel-indus trie het meest ontwikkeld is. Het juiste aantal werkloozen in het ge- heele land is onbekend, dooh berekeningen gemaakt door leidende economen 'op basis van de onvolledige opgaven van het depar tement van Arbeid, komen voor April tot niet minder dan 4 millioen werkloozen, wanneer men hierbij ook de tijdelijk ont slagen werklieden rekent. Het indexcijfer voor werkgelegenheid gedurende April was 89.1, waarbij het gemiddelde van 1926 als 100 wordt aangenomen. Voor Augustus was dit oijfer 79.9. Werkloosheidsbestrijding in Canada. Ter bestrijding van de werkloosheidscri sis in Canada heeft het Lagerhuis gisteren in derde lezing een wetsontwerp aange nomen, waarbij een crediet wordt geopend van 20 millioen dollar. Dit bedrag zal voornamelijk worden aangewend voor open bare werken in den herfst en winter. MOEDIGE AUTOTOCHT VAN TWEE ENGELSCHE MEISJES. Van Kaapstad naar Cairo. Twee Engelsche meisjes, miss Beleer en miss Badgell, zijn gisteren tegen midder nacht per auto uit Kaapstad in Cairo aan gekomen, meldt de Times. Zij zijn de eer ste vrouwen, dié dezen „trek" van meer dan 13.000 K.M. gemaakt hebben. Slechts enkele gedeelten van den Soedan hebben zij niet op eigen kracht afgelegd, daar de wagen wegens de overstrooming per schip verder moest worden vervoerd. De dames vertrokken 1 April j.l. en volgden de route Johannesburg, Boelawayo, Livingstone, Abercorn, Nairobi, Khartoem, Assoean en Cairo. Gedurende zeven weken werden zij door de overstrooming in Rhodesia opge houden en 14 dagen in Khartoem. Gedurende den geheelen tocht werden de meisjes door de inboorlingen zeer hof felijk bejegend. Tweemaal kwamen leeu wen rond haar tent snuffelen en drie da gen hebben zij zonder voldoende water in de woestijn rondgezworven, doordat de gidB, die slechts gewend was aan de ge ringe snelheid van kameelen, zich in den vlugrijdenden wagen niét' kon oriënteeren. Slechts vijfmaal hebben de meisjes ban- denpech gehad. Bomaanslag bij onafhankelijkheidsfeesten. Bij de viering van het onafhankelijk- heidsfeest in Mexico is op een der groot ste pleinen van de stad, waar zich duizen den personen bsvonden, een bom ontploft, waardoor talrijke personen gewond zijn, gedeeltelijk ernstig. HOE ANDREE EN ZIJN BEIDE GEZELLEN OMKWAMEN. Zeer vermoedelijk doodgevroren, i» Gistermorgen is het expeditieschip „Is- bjoern" te Tromsö aangekomen, begeleid door de Zweedsche kanonneerboot „Svens- ksund" en het Noorsche expeditieschip „Michael Sars". De „Isbjoem" nam on middellijk ligplaats bij den landingsstei ger van het kusthospitaal te Tromsö. In den loop van den dag zijn naar dit hospi taal de kist met het 'lijk van Frankel, de waarschijnlijk van Andrée afkomstige schedel, het dagboek, alsmede de overige vondsten van het Witte Eiland overge bracht. De stoet werd voorafgegaan door officieren en buitenlandsche consuls. De wetenschappelijke commissie zal on middellijk met haar arbeid aanvangen. Van Frankel zijn slechts de beenderen overgebleven; de schedel van Andrée is vrij gaaf bewaard gebleven. Alles wijst er op, dat de dood niet door ziekte is veroor zaakt, doch dat de ontdekkingsreizigers zijn doodgevroren. De kist was bedekt met de vlag, welke door Andrée op de Pool zou worden neergeworpen. Mot bijzondere be langstelling ziet men het onderzoek van het gevonden fotografische materiaal tege moet. Ook zijn een groot aantal persoon lijke brieven van Frankel en Strindberg gevonden, waaronder eenige gestenogra feerde epistels van laatstgenoemde. HET LAND DAT STERFT. „Een dorpje in Frankrijk ligt op sterven; er zijn nog maar negen inwoners, ouden van dagen waarschijnlijk, die zich vast hechten aan hun stukje grond, die nog standhouden rond hun torentje, rond hun kerkhof. Geen .oorlog heeft dit gehucht ontvolkt en verwoest; het zal wel om de moeilijke levensomstandigheden zijn, dat de menschen het de een voor, de ander na verlaten hebben; de meisjes zijn gaan werken in de fabrieken, de jongens zijn bij de spoor gegaan, laten de gelaten ouders maar trachten een handjevol aard appels te winnen van den ondankbaren bodem „Dit is niet het eerste dorp, dat zijn le venssappen vefliest en verdwijnt, maar ongelukkigerwijze is het ook niet het laat ste. Er zijn negorijen, waaruit de jonge mannen en de jonge meisjes een voor een wegtrekken; de arbeiders, die op het land werken, zijn vreemdelingen, die misschien nog eens eenmaal onzen bodem in bezit zullen hebben. Dan zal men op de winkel puien Tsjechoslowaaksche, Italiaansche of Poolsche namen zien, in plaats van die van al de Cannes', Trémeaux en Cruchets uit de Sologne en de Touraine. „Zeker, ons geslacht zal de volledige verandering niet beleven, dat kost tijd, maar heel wat minder dan men denkt. „Dit afsterven van de liefde voor het land heeft diepe oorzaken, die vaak an ders zijn, dan men denkt. De Slechte oog sten zijn niet andei's dan een voorwendsel te meer. Het meerendeel van hen, die el ders een gemakkelijker en profijtelijker werk gaan zoeken, acht zich te verstandig, te ontwikkeld óm kool te planten. De ver laten landerijen zijn misschien wel het los geld voor den socialen vooruitgang....'' Aldus een beschouwing in L'Oeuvre, die nog eens de wonde plek van het huidige Frankrijk blootlegt. Een bakkerstaking te Lissabon. Gisteren is te Lissabon een staking uit gebroken onder e©n deel van het bakkers- personeel. De regeering heeft een aantal bakkerijen in beslag genomen, ten einde de levensmiddelenvoorziening te verzeke ren. Eenige leiders zijn gearresteerd. Rechter door bandieten ontvoerd? Sedert een maand is een rechter van het hoogste gerechtshof te Washington ver dwenen, zondjer dat men een spoor van hem heeft kunnen ontdekken. Thans heeft de vrouw van den rechter echter een brief ontvangen, waarin van haar de betaling van een bedrag van 20.000 dollar wordt geëischt, indien zij haai man levend wil terug zien. Men neemt daar om aan, dat de rechter door bandieten is ontvoerd. Gevangenen ontvlucht. In de gevangenis te Marche in de pro vincie Luxemburg waar zich slechts drio gedetineerden bevonden, wisten deze een bewaker bewusteloos te slaan en van zijn sleutels te berooven, waarna zij de gevan genispoort openden en de vlucht namen. Twee der vluchtelingen konden eenige uren later door de gendarmerie gevat wor den, de derde bleef echter tot dusver on vindbaar. LETTEREN EN KUNST St. Augustinus-Oratorium. De feestuitvoering van het St. Augus- tinus-Oratorium (ter gelegenheid van het 15e Eeuwfeest van St. Augustinus) gister avond in het Concertgebouw te Amster dam gegeven, werd onder meer bij gewoond door Z. D. H. Mgr. W. Bouter, Bisschop van Nellore (Britsch-Indië) en den H. E. Pater Provinciaal dr, Th. Ma- kaay. Zooals reeds gemeld zal Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, de uitvoering op Vrijdag 19 Sep tember te Utrecht bijwonen, terwijl Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, de toezegging gedaan heeft de uitvoering te Haarlem op Zaterdag 27 September met zijne tegenwoordigheid te vereeren. (Reclame) 875 HAAGSCHE RECHTBANK. Verduistering. Voor de strafkamer der rechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren terecht ge staan Th. H., wien ten laste was gelegd verduistering in dienstbetrekking tot een bedrag van 1500. Verd. bekende. De officier van justitie, mr. Blok, meen de in verband met het feit dat verd. reeds eerder een belangrijk bedrag heeft ver duisterd, waarvoor hij evenwel niet is ver volgd, thans 4 maanden gevangenisstraf te moeten eischen. Een konijn levend gevild. Voor het Gerechtshof te Den Bosch werd de behandeling voortgezet der bekende veel besproken en beschreven strafzaak tegen J. M. F., landbouwer te Lage Zwa- luwe. Verdachte werd door de rechtbank te Breda, veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf, ter zake dat hij te Lage Zwaluwe op 18 September 12 opzettelijk een konijn, na het eenigen tijd te hebben opgehangen, de huid heeft afgestroopt, zulks terwijl dat konijn nog leefde en daar van teekenen gaf doof te spartelen en te schreeuwen, terwijl vóór die handelwijze geen redelijk doel aanwezig Was. Verdachte bleef ontkennen en beweerde het konijn eerst gedood, daarna gevild te hebben. De getuigen, die de handeling hadden gezien, bevestigden de meermalen reeds afgelegde verklaringen, dat ver dachte uit de schuur kwam met een levend konijn en het dier daarna heeft gevild. De advocaat-generaal concludeerde tot bevestiging van .het vonnis. De verdediger, mr. dr. Van Leeuwen, Den Bosch, pleitte primair op juridische gronden ontslag van rechtsvervolging, süb- sidair voorwaardelijke veroordeellUg. Pl. voerde in een uitvoerig betoog o.m. aan, dat het zeer goed mogelijk kan zijn ge weest, dat het konijn door verdachte ge dood was en bij het villen nog teekenen van leven gegeven heeft. Volgens den vee arts van Lage Zwaluwe is verdachte voor zijn boerderij zeer bezorgd, zindelijk in het overdrevene en goed bij de verzorging van zijn vee. De advocaat-generaal repliceerde, waar na de verdediger van antwoord diende. De uitspraak werd bepaald op 29 Sept. a.s. Volgde behandeling der strafzaak tegen A. A. F., 50 jaar, landbouwer te Lage Zwaluwe, broer van vorigen verdachte, door de rechtbank te Breda veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, wegens meineed, als getuige in voormelde straf zaak tegen zijn broer.. Verdachte heeft ais getuige valsch onder eede verklaard, dat het konijn dood was vóór het gevild werd. Hij had achter een hoop biels gezeten, bezig aan aardappelen, terwijl zijn broer het konijn door middel van ophangen ging dooden en het later dood gevild heeft. Doch niemand heeft verdachte daar gezien. Uit een lang en ingewikkeld getuigen verhoor bleek, dat door twee broers en een zuster F. te Lage Zwaluwe getracht was twee getuigen te bewegen tot valsche verklaring, om daardoor den eersten ver dachte vrij te krijgen. Aan getuige van Dijk zou zelfs door Janus F. geld als belooning in uitzicht zijn gesteld. De advocaat-generaal requireerde na lang getuigenverhoor tot een jaar gevan genisstraf. De verdediger, mr. Kokotsky, achtte ge tuige Van Dijk niet betrouwbaar en trok de verklaringen van het meisje Kouwen- berg in twijfel. Pleiter concludeerde tot vrijspraak, terwijl hij, mede in verbaiïd met verklaringen van de getuigen a dé-- charge, betoogde, dat het konijn werkelijk dood zal zijn geweest, vóór het gevild was. Subs, vroeg pl. clementie! Uitspraak 29 September. De doodslag te Stamproy. Voor de Rechtbank te Roermond is de zaak hervat tegen den slager H. H. uit Stamproy, die destijds naar aanleiding van een kwestie over een kip den zoon van den landbouwer Donders een doodelijken steek toebracht en ook den vader van het slachtoffer zwaar verwondde. Door dr. Schim van der Loeff uit Venray was een rapport uitgebracht betreffende de geestvermogens van H., waarin deze toerekenbaar werd verklaard. Het O.M. persisteerde bij den eisch van acht jaar gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. Poging tot doodslag. De gedetineerde C. L. V., mijnwerker, wonende te Schandelen-Heerlen, had op 13 Juni, des middags tusschen 12 en 1 uur, op den mijnwerker F. J., die met eenige an dere personen op de stoep van zijn woning zat, met zijn revolver twee schoten gelost. Terwijl hij schoot liet hij de revolver op zijn anderen arm rusten om het schot meer zekerheid te geven. Beide schoten kwamen tercht in hot deurkozijn. Tusschen de families J. en V. bestond reeds lang een veete. Eerstgenoemde staat trouwens ongunstig bekend en werd reeds herhaaldelijk veroordeeld. Het O. M., waargenomen door mr. Fa bius, noemt het feit zeer ernstig. Er wordt gedronken, er is een oude ruzie en als men elkander ontmoet, dan wordt er maar raak geschoten. Aan de politie had verdachte verklaard dat hij J. had willen doodschieten. Spr. eischfc vier jaren gevangenisstraf. Mr. Tripels pleit clementie. DE VOLKENBONDSMAAND TE GENEVE ii De groote redevoeringen. (Eigen correspondentie).' GENEVE, 14 Sept. Heel deze eerste week heeft de Volkenbonds- vergadering gespendeerd aan de groote debat ten, welke men hief zooveel als algemdene be schouwingen zou kunnen noemen. Immers, de discussies bewegen zich rond het rapport dat de secretaris-generaal over de activiteit der verschillende Volkensbondsorganen gedurende het vorige jaar, heeft opgesteld. Eiken morgen halfelf is de zaal van het Batiment Electorale, welke wij in onze eerste correspondentie reeds beschreven, geheel vol- geloopen. Tot één uur in den regel duren de morgenzittingen, terwijl de namiddagvefgade- ringen doorgaans pas omstreeks vijf uur aan vangen. De lezer denké niet dat gedurende die heele lange middagpauze de gedelegeer den een siesta houden, integendeel, het Is juist dan dat er in de commissies het hardste ge werkt wordt. Van één der zes groote com missies is onze landgenoot oud-minister Colijn president; het is de zijne, welke de moeilijke oeconomische, financieele en technische vraag stukken behandelt. Het zou natuurlijk volmaakt ondoenlijk zijn om zelfs in resuraée alle groote redevoeringen weer te geven met welke in de afgeloopen da gen de vooraanstaande staatslieden geschitterd hebben. Doch wel niemand was meer geschikt de groote debatten te openen dan Sir Robert Borden, die destijds minister-president van Canada en vice-president van de Britscha dele gatie op de vredesconferentie van Versailles aan den wieg van den Volkenbond gestaan heeft. Na tieft jaren kwam Sir Robert thans voor het eerst weer in Gcnève terug en de vergelijking welke hij ons zoo levendig afschil derde, tusschen het bijna in zijn windselen ge storven volkenbondswicht van 1919 en de veel belovende stoere knaap van 1930, Was er een welke alle pessimisten ten spijt, een overtui gend beeld gaf van de groote successen welke bereikt zijn. Pakkend was zijn peroratie, toen hij God dankte, dat deze het idéalisme van de eene generatie in het succes der komende be kronen doet. Geen geschikter inleiding „curtainraiser" (schermophaler) had Borden zichzelf geestig aangekondigd kon men zich indenken voor de piece de resistance van al de debatten, de groote rede van Briand. Langer dan een uur heeft de blozende, dikke Briand, met de hang wangen en de zeerotten-snor, op de redenaars tribune gestaan. Wie Briand van dichtbij be kijkt en daar hij bij ons in de journalisten- bar nogal eens een aperitif komt drinken en een sigaret rooken, is daartoe ruimscho >ls ge legenheid zou hem voor den typischen bour- gois satisfait eener Fransche comedie verslij ten. Doch op de redenaarstribune ondergaat deze grootste Demosthenes der moderne tijden een transformatie, welke volmaakt is. Een uur lang heeft een ademlooze zaal aan zijn lippen gehangen, zij het dat bijna elke minuut een klaterend applaus zijn woorden en gestes en thousiast onderlijnen kwam. En wel nooit werd hem grooter ovatie gebracht dan toen hij hier voor het forum der wereld die Woorden sprak, welke bestemd zijn historie te zullen worden: „Hoe groot ook de gevaren en moeilijkheden mogen zijn, één ding kan ik u verzekeren, dat zoolang ik de post bekleed, welke ik thans be zet, zoolang zal er geen oorlog zijn in Frank rijk". Niemand minder dan de groote katholie ke staatsman van Zwitserland, bondsraad Giuseppe Motta, heeft in zijn speech van gis teren over Briand en diens rede het woord van Tacitus geciteerd: „Uw naam, welke de ge slachten elkaar zullen doorgeven, zal nooit meer uit de geschiedboeken verdwijnen". En inderdaad, hoe sceptisch men ook belieft INGEZONDEN STUKKEN Kinderuurtje en Kinderkrant. Hooggeachte Redactie! Tevoren wisten wij reeds, wat bij de aan kondiging van de uitgave eener kindercourant met betrekking tot dc Katholieke Radio ons te wachten stond. Wij hebben dan ook de moeilijkheid, die gemaakt zou worden ons niet verheeld en zelfs vóór alles zijn beslag had, ter bevoegder plaatse besproken. Wij mochten niet terug, omdat wij met ze kerheid wisten, dat de AVRO, en de VARA, en waarschijnlijk ook de NCRV, met een radio-kinderöourant zouden debuteeren. Wij mochten toen onze kinderen' het ge vaar niet laten loopen het katholieke kinder uurtje vaarwel te zeggen voor dito AVRO. of VARA. Wie de attractie der kinderen voor een radio-kinderuurtje kent, weet dat het gevaar zeer groot was. Toen nu de N.V. Fidelitas bij ons kwam om te vragen of zij haar uit te geven kindercou rant in verband mocht brengen met het KRO.- kinderuurtje, hebben wij niet geweigerd, omdat wij wisten, wat er aan gelegen was. Ziedaar dan ook alles wat wij hebben toegestaan. Derhalve: De KRO. geeft geen kindercourant uit. De KRO. is geen aandeelhouder in Fidelitas. De KRO. verzorgt de redactie niet van de Kindercourant. De KRO. schrijft zelfs niet in de Kinder courant. Redactie, administratie, financiering, alles is in handen van de N.V. Fidelitas. De KRO. begeeft zich dus niet op uitgevers- gebied. Hij is ook niet van plan dit ooit te doen, maar zal zich bij zijn eigen zaak houden. Hij heeft alleen aan de N.V. Fidelitas (katho lieke vakmenschen) de vergunning gegeven om zijn kinderuurtje te bespreken, te illustreeren, om het zoo voor de katholieke kinderen ge nietbaar te maken en deze te behoeden voor de neutraliteit van den AVRO., en ook om deze relatie met het Kinderuurtje op de voor pagina aan te duiden. Hiermede meent hij voor eerst een hoogst noodzakelijk werk verricht te hebben voor de luisterende katholieke jeugd (hij voorkwam de andere omroepen) en vervol gens zooveel als maar eenigszins mogelijk is, buiten de uitgeverij te zijn gebleven. Met dank voor de plaatsing, L. H. PERQUIN. te staan tegenover het tasten en zoeken en toenaderen tot een betere onderlinge verstand houding der naties, geeft eerlijké beschouwer zal kunnen ontkennen dat deze man voor den vrede gearbeid heeft als geen ander. En het groote publiek dat dikwijls zoo intuitief juist voelt, bewijst dit in Genève al evenzeer als het Haagsch^ publiek het ter recente Herstel- conferentie bewezen heeft: ook hier wachten honderden dagelijks om een glimp van hem of van zijn automobiel op te vangen. Indien ik de andere redevoeringen, zooals die van den Britschen minister Henderson, diens Belgische collega Hcyraans, of van den Oostenrijkschen bondskanselier Schober over sla, dan is het om leis meer ruimte te geven aan de groote rede welke onze minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Beelaerts van Blokland, Vrijdagochtend gehouden heeft. Ook voor Hem was de zaal geheel volgeloopen en ook hij werd hartelijk beapplaudisseerd toen hij de redenaarstribune beklom onder de oproeping van Titulesco, die hem „son Excel lence le Junker" aansprak, een fout welke door den Engelschen vertaler onmiddellijk als „His Excellence de Jonkheer" gerectifi ceerd werd. Jhr, Beelaerts spreekt voortreffelijk Fransch, en droeg zijn stylistisch, zoowel als in redeneering uitstekend verzorgd betoog vöor met een zekerheid en rust, welke hem onaf gebroken de volmaakte attentie van zijn enorm gehoor verschafte. De lezer kent natuurlijk reeds uit deze krant de inhoud der rede. en wij mogen dus alleen als commentaar verniel den de onmiddellijke reactie welke ter zitting viel te constateeren. Toen de Nederlandsche woordvoerder zich ontpopte als een verstekt vrijhandelaar, en het protectionisme een ora torische por in de ribben gaf, was het applaus slechts vrij matig, doch sterk zwol het aan bij menig andere passage en niet het minst in de krachtige doch opbouwende critiek wel ke onze spreker en ongetwijfeld sprak bij hier uit het hart van heel ons volk leverde op den nog veel te langzamen gang, met name in ratificaties van overeenkomsten codificatie van het internationaal recht, doch vooral in zake een mogelijke beperking der bewapening Toen de minister zijn rede geëindigd had en de tribune verliet, hield het applaus der gede legeerden minutenlang aan. Minister Beelaerts heeft, wij kunnen het hier dagelijksch consta teeren, ontelbare vrienden in Internationale kringen en zijn rede van deze week heeft er ongetwijfeld toe bijgedragen vele dier vrienden ook tot bewonderaars van zijn talenten te maken. Minister Henderson, de Britsche hoofd gedelegeerde, schijnt trouw aan het Credo en de politiek van zijn levensovertuiging op deze Septerabervergaderlng tot een duidelijken vooruitgang In dc geleidelijke ontwapenings- gedachte te willen komen. Geen land is ia een betere positie tot zulke actie dan Engeland onder zijn huidige regeering. En het was daar om juist een te gelukkige coïncidentie dat de Nederlandsche critiek welke zich bij deze ver gadering zoo markant uitsprak, geheel in de lijn ligt welke minister Henderson thans be wust wil gaan doortrekken. Een der merkwaardigste sprekers van dit jaar was Generaal Hertzog, de minister-presi dent der Unie van Zuid-Afrika. Ook zijn con tributie tot een algemeen debat lag geheel in de lijn van Henderson en Beelaerts van Blok land. Een der aardigste verhoudingen der hui dige Volkenbondszitting wel de voortreffe lijke onderlinge vriendschap en verstandhou ding tusschen de Nederlandsche en de Zuirï- Afrikaansche delegaties. Kort na Beelaerts sprak de beroemde Boeren-premier van goed- Hollandschen bloede. Wanneer zal de tijd aanbreken dat ook het derde lid van den groo- ten Dietschen stam, een Vlaamsch-sprekend en Vlaamsch-voelend hoofdgedelegeerde van Bel gië in den Volkenbond met de beide andere stambroeders een stevig bolwerk zal vormen van gezond en vooruitstrevend pacifisme. Katholieke Bonden en Vereenigingen en het Feest van Christus' Koningschap. Aan de actie, door den Diocesanen R.K Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem begon nen, om op het „Feest van Christus' Koning schap" de door ons in omloop te brengen in signes in de kerkelijke kleuren (het wit-gele kruisje) te propageeren onder de Katholieken, werd verleden jaar reeds door bijna honderd plaatsen deelgenomen. Waar de Katholieke Kerk in deze tijden van droevige propaganda voor de anti-christelijke gedachte het feest van „Christus' Koningschap" instelde mede als een reactie hierop, lijkt het zoo schoon, wanneer deze daad in het open baar door heel ons Roomsche volk onderstreept wordt door het dragen der door ons verstrekte uniform-insignes op den laatsten Zondag van October. Juist de uniform-insignes, die het teeken zijn van Christus-scepter: „Het Kruis' zullen tevens onze eenheid demonstreeren. Al is de opzet en het doel de eer van God te zoeken door de erkenning van Christus' sou- vereiniteit ook in het openbare leven, toch kon deze beweging evenals bloemen- en speldjes- dagen ten goede komen aan liefdadige, sociale werken, of religieuse doeleinden, Daardoor kunnen bonden, vereenigingen en clubs een nieuwe bron van inkomsten aanboren voor hun liefdadige en sociale werken. Hoofdzaak blijft echter de getuigenis voor het Koningschap van Christus. Daarom dient bij deelname vooral er voor geijverd, dat de koopers werkelijk heel den dag het insigne zullen dragen. Wij zijn verzekerd, dat ons katholiek volk, op openbare meetings zoo spontaan het lied der „Roomsche Blijdschap" uitjubelend, op den laatsten Zondag van October door het opste ken van het insigne hun geloof vrijuit willen en durven belijden. Het wacht af, of vereenigingen of priester- hun de kruisjes doen aanbieden. We hopen, dat deze schoons actie ook dil jaar weer moge groeien, zoodat op Zondag 26 October e.k. in eerv groot gedeelte van ons land openbaar hulde gebracht zal worden aar het Koningschap van Christus. Binnen enkele jaren moeten we heel katholiek Holland voor die heerlijke manifestatie gewonnen hebber Dringend verzoeken we tijdig tc besteller opdat in de laatste weken niemand teleurgr steld behoeft te worden. Inlichtingen te bekomen bij: TOOS POST, Presidente Dioc. R.K. Vrouw bond, in het Bisdom Haar' Noordeinde 6, Delft.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7