WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 DE AFGEBROKEN ONDERHANDELINGEN IN DE GRAFISCHE VAKKEN. Een tweede verweer van werknemerszijde. Namens den Ned. R. IC. Grafischen Bond wordt ons opname verzocht van het vol gende: De R. K. vereeniging van Ned. Drukkers patroons verstrekte ook in uw blad eeni- ge mededeelingen als antwoord of verweer op hetgeen u op ons verzoek publiceerde, betreffende de afgebroken onderhandelin gen. In aanhef van de mededeeling van ge noemde R. K. patroonsvereeniging, wordt gezegd, „dat de besturen der patroonsbon den zich van mededeelingen aan het pu bliek wenschte te onthouden, tot het oogen- blik waarop het publiek de gevolgen van het conflict zouden ondervinden". Deze mededeeling is onjuist, want reeds in de ochtendbladen van 10 September kwam de eerste mededeeling van de Werk geversbonden, gevolgd door een vrij uit voerig bericht in de avondbladen van den zelfden dag, waarin de voorstellen van de werkgevers- en werknemersdelegaties kort samengevat werden vermeld. De eerste publicatie ging dus van de Werkgevers uit. De R. K. Patroons ontkennen nu onze bewering, dat de werkgevers „absoluut af wijzend" stonden, tegen elke verbetering der arbeidsvoorwaarden, door te beweren dat zij „in beginsel" niet afzijdig stonden tegenover verbeteringen in de positie der arbeiders, doch dat de huidige economische omstandigheden geen verzwaring van den bedrijfslast toelieten. Het is aardig gevonden, dat „in begin sel bereid zijn", doch het neemt niet weg dat de werkgeversdelegatie niet alleen geen enkele verbetering in de arbeidsvoor waarden meende te kunnen aanvaarden, doch in tegendeel een aantal zeer belang rijke verslechteringen heeft voor gesteld. Het beroep op de economische omstan digheden gaat hierom niet op, omdat het Grafisch bedrijf gedurende de laatste ja ren een zeer gezonden bedrijfsgroei ver toont, waarvan de regelmatige uitbreiding van de bedrijven, vernieuwing en verbete ring der bedrijfsoutillage, vertneerdering van werkkrachten, het toepassen van dub bele ploegendiensten enz. de overtuigende bewijzen zijn. De werkgeversdelegatie er kende ook, dat er geen crisis heerseht in het grafisch bedrijf, doch dat deze nog komen kan. Of en wannéér deze crisis kwam, wist men niet te voorspellen, zoodat het be grijpelijk is, dat de werknemersdelegatie zich door deze sombere voorspellingen dan ook maar niet liet beïnvloeden. De R. K. patroons hebben zich gestooten aan onze mededeeling inzake het werkge- versvoorstel tot „afwenteling van het be drijfsrisico op de werknemers" en noemt deze mededeeling tendentieus. Letterlijk luidt heb voorstel als volgt: De werknemer is aansprakelijk voor de schade, ontstaan door fouten in zijn werk, tenzij hij aanne melijk maakt, dat deze schade buiben zijn schuld is ontstaan". Nu moet de lezer goed begrijpen dat de werkzaamheden in het typografisch bedrijf zeer nauw in elkaar grijpen. Het werk van zetter meesbal reeds voorafgegaan van de aanduidingen van den chef, voorman of ontwerper wordt overgenomen door den opmaker, daarna volgt de stypeur, na do zen den drukker. De zetmachine wordt op een dag vaak door twee, soms drie of meer verschillen de personen bediend, zoodab zonder groote kans op willekeur, zelden precies is vast te stellen, waar de schuld van gemaakte fouten is te zoeken. Dat we onder dergelijke omstandigheden een bepaling van zóó algemeene strekking als voorgesteld, niet wenschen te aan- voorden, is toch begrijpelijk. Bovendien hier moet de beschuldigde bewijzen, dat hij onschuldig is, inplaats dat hij die beschuldigt het bewijs te leveren heeft. In het huidige contract zoowel art. 2 als art. 34 bevatten voldoende bepalingen, om ingeval van werkelijke schuld, door moed wil of grove nalatigheid te straffen. De R. K. patroons vragen om nadere aan duidingen van de woorden: Verder nog eenige verslechteringen in de rechtspositie der werknemers. Naast het door ons gepubliceerde werd nog voorgesteld: a. Als reserve-machinezetters ook te erkennen jonggezel machinezetters. Tot heden werd de functie van reserve-machi- nezetter gereserveerd voor de handzetters, die door de steeds verder gaande macha- niseering van het bedrijf langzaam aan overbodig gaan worden. De werkgevers willen nu echter jonge, goedkoope arbeids krachten op de zetmachine als reserve la ten dienst doen. b. De res.-macbinezetter mag den ma- chinezetter bij „onstentenis" vervangen. Aan het woord „ontstentenis" willen de werkgevers ruimere beteekenis gehecht Wat die ruimere beteekenis inhouden kan, begrijpen slechts zij, die bekend zijn met den stillen strijd die al jaren gevoerd wordt, om dit woerd binnen zijn juiste be teekenis te houden. Bedoeld wordt niet meer „vervanging" van den machinevetter, doch aanvulling, dus op uren waarop de machinezetter zijn dagtaak reeds be ëindigd heeft. Dit wenschen de werknemers echter niet. c. Tot heden goldt de bepaling, dat de gediplomeerde, 18 k 19-jarige leerling hand- zetter, als hij leerling-machinezetter werd, het loon ontving van den jonggezel-hand- zetter van 20 jaar. Voorgesteld werd nu door de werkgevers om deze bepaling zoo danig te wijzigen, dat de leerling-machine- zetter gewoon als hand-zetter naar zijn leef tijd zal beloond worden. De werkgevers stellen dan ook voor, om oen loonstaatje te ontw«rc*n voor 18 en 19-jarige machinezetters. De bedoeling hiervan is wel duidelijk. d. De huidige C.A.O. bevat in art. 34 de volgende bepalingen: „In zeer bijzondere gevallen kan de werkgever zich tot de Centrale Commissie wenden, met het ver zoek, een werknemer, die den geregelden ga-ng van het bedrijf belemmert, of gere geld beneden zijn werkkracht arbeid ver richt, de dienstbetrekking te mogen opzeg gen. Indien de Centrale Commissie bij gebrek aan bewijs dit verzoek niet kan toestaan, maar de werkgever volhoudt, dat de toe stand van dien aard is, dat van hem rede lijkerwijze niet kan worden verlangd, dat hij de dienstbetrekking doet voortduren, dan zal de Centrale Commissie zeer ernstig pogen, partijen tot elkaar te brengen. Gelukt dit niet dan zal de werkgever den werknemer de dienstbetrekking mogen opzeggen onder betaling van een schade vergoeding, welke door de Centrale Com missie wordt vastgesteld op een bedrag, wiselende tusschen twee weken en vier maanden loon. Bij de bepaling van dit bedrag zal rekening moeben worden gehouden met- het- aantal dienstjaren en den leeftijd van den werknemer en alle andere omstandigheden, welke naar billijk heid hierbij in rekening worden gebracht. De werkgever moet vooraf de noodi#e waarborgen geven dat heb door de Cen trale Commissie te bepalen bedrag zal worden betaald.' Indien in de Centrale Commissie de stemmen staken, dan kan het ontslag niettemin worden gegeven, maar dan met betaling der maximum scha devergoeding". Deze bepaling dankt haar ontstaan aan een zeer onaangename geschiedenis, doch heeft bewezen niet overbodig te zijn. De werkgevers stellen nu voor om dfeze beschermende bepaling te verzwakken, door de vier maanden op twee terug te bren gen. Dat zijn dan de door ons bedoelde „nog eenige verslechteringen", die we in onze vorige publicatie niet genoemd hadden. Het publiek zal hopelijk nu eenig meer inzicht hebben inzake de bedoeling dei- werkgevers, die „in principe niet ongeneigd zijn tot verbetering der positie van de ar beiders", mede te werken. HET BROOD MET AARDAPPELMEEL. Een dwingend voorschrift? Gelijk gemeld, is bij Kon. besluit toe stemming verleend voor het gebruik van aardappelzetmeel als grondstof voor de bereiding van brood. Dit is een crisismaatregel, welke ten doel heeft den landbouw, speciaal de aard appelverbouwers, te helpen aan een ruimer afzetgebied voor aardappelen. Is het „Hbld." wel ingeiicht, dan. is dit K. B. een eerste stap. Het Broodbesluit verbood tot nu toe aardappelmeel in brood te verwerken. Dat verbod is thans opge heven. Het moet in de bedoeling liggen eer lang, als crisismaatregel, te komen tot een verplichting voor de bakkerij een zeker quantum aardappelmeel in brood te ver werken. Anti-papistische actie te Hoogeveen. Het Katholieke hoofd der openbare school weggedfeind Men meldt aan de „Msbd.": B. en W. van Hoogeveen hebben aan het Katholieke Hoofd der Openbare school in het Noorden van Hoogeveen zooals men weet, besloten de ouders demonstratief om de kinderen van de hoogste klassen, die door hem onderwezen werden, thuis te houden een ziekteverlof verleend tot 8 November e.k. In de plaats van het hoofd is een niet-Katholiek onderwijzer tijdelijk belast met de waarneming van het hoofd schap. De ouders zenden nu hun kinderen weer naar de school en men wacht op de dingen, die komen zullen. Vermoedelijk heeft de actie tegen zijn persoon dat hoofd geheel overstuur ge maakt, zoodat hij tijdelijk zijn werk heeft moeten staken. Hij zal er tegen op zien weer beter te worden, want hij weet, dat dan het spel weer beginnen gaat, en dat men in Hoogeveen niets zal nalaten om hem het leven onaangenaam te maken, daar men nu eenmaal er niet aan denkt zijn kinderen te laten onderwijzen door een Katholiek Hoofd. Massa-ontslag bij de Kunstzijdefabriek te Ede. Maandagmorgen is het ontslag ingegaan van ruim 80 man personeel der kunstzijde fabriek te Ede. Het betreft meest personeel uit de buitenploeg. Ook zijn verschillende meisjes uit het bedrijf ontslagen. Vermoe delijk zal nog ontslag volgen van 500 man. Het meisjespersoneel uit Utrecht zal vermoedelijk voor de helft worden ontsla gen, terwijl ook een belangrijk deel der meisjes uit Nijmegen ontslag zal krijgen. Een en ander houdt verband met de door gevoerde rationalisatie van het bedrijf. Het gaat er om te concurreeren met de Duit- sche industrie. De ontslagenen krijgen 2 weken loon. De juiste tijd per telefoon! In het Rijkstelegraaf- en telefoonkan toor le Haarlem wordt officieel, ingaande 1 October, een tijdseininrichting in dienst gesteld die is vervaardigd door de Elka- Watch in samenwerking met den Rijkste lefoondienst. Naar men ons gistermiddag verzekerde bij ons bezoek aan het Rijks- telefoonkantoor is dit de eerste installatie van dien aard in ons land en wellicht in Europa. Nu reeds kan de abonné op het Rijks- net, wanneer hij nummer 15290 opbelt, te weten komen hoe laat het precies is. Hij telle dan eerst de doffe slagen waarmee het tijdsein begint en die de heele uren aangeven, daarna de afwisselend heider- doffe slagen die de kwartieren melden (op te tellen bij het heele uur) en daarna een aantal heldere slagen die de minuten ge ven. NATIONALE VAANDELGR0ET AAN DE KONINGIN. Een kleurige hulde voor het Huis ten Bosch. Prinsjesdag had men uitgekozen voor den nationalen vaandelgroet aan H. M. de Koningin, die bedoeld was als een algemee- né hulde aan onze Vorstin ter gelegenheid van Haar 50sten verjaardag. Deze keuze scheen niet slecht, ohidat tienduizenden uit den lande op dien dag de Residentie bezoeken en reeds daarom groote belang stelling kon worden verwacht, maar ook omdat de ruim 20.000 dames en heeren, die aan de huldebetuiging zouden deelnemen, nu tevoren in de gelegenheid waren den Koninklijken stoet te aanschouwen op zijn weg van het Noordeinde naar het Binnen hof. Zoo begaven zich, cenigen tijd nadat de Koninklijke stoet aan het paleis Noord einde was teruggekeerd, duizenden naar het Malieveld, waar de oustellinsc met de vaandels plaats had. Niet minder dan 414 vereenigingen en bonden namen aan de huldiging deel, te zamen vertegenwoordigd door ongeveer 20.000 personen, gekomen zijnde van Noord en Zuid, van Oost en West. Onder de cor poraties waren 42 zang- en 21 muziekver- eenigingen. Voorop gingen de Harmonie der N.V. Hollandsche Kunstzijde-Industrie uit rBeda en „Rursum Corda" uit Vlaardin- gen, waarna volgden de Kon. Vereeniging „Oranjebond" en de Bond van Rotterdam- sche Oranje vereenigingen „Voor Oranje en Vaderland". Hierachter volgden 1500 zan gers en zangeressen. Op een versierde auto reed vervolgens het bloemstuk mede. dat H. M. zou worden aangeboden. Het be stond uit het Nederlandsche wapen, ge flankeerd door een oranje en een rood-wit- blauwe vlag, op een veld van oranje-rozen staande, waarop tevens een boek met de jaartallen 1880—1930. Het wapen, de vlag gen en het boek waren van bloemen. De vertegenwoordigers der overige ver eenigingen marcheerden hierachter, inge deeld naar de verschillende provincies. Circa half drie zette de lange stoet zich in beweging om in een vroolijk tempo naar het Huis ten Bosch op te marcheéren langs Kerkpad, Laan v. Nieuw-Oost.Indië, Bezui- denhout, Huis Ten Bosch. Hoewel in flink marschtempo werd voort getrokken liep het reeds tegen half vijf voor de laatste groep bij het Paleis in Het Bosoh arriveerde. De WeerbaarheidskorpseD der studenten uit Leiden en Utrecht posteeerden zich bij wijze van eerewacht voor de vleugels van het paleis. Op het voorplein merkten wij den burgemeester op, die den stoet on- wachtte. De bloemenhulde voor de Konin gin werd op het bordes geplaatst. Toen begon de opstelling der deelne mers. Het was 10 minuten voor half 5 toen het slot van den stoet op het plein arri veerde. De heer Ter Hall had bij deze rege ling ook de leiding. Vooraan stond het vaandel opgesteld van „Het Vaderland Ge trouw" te Rijswijk. Toen de Koninklijke Familie onder don derend hoera op het bordes van het paleis had plaats genomen werd door het koor van alle aanwezigen het Wilhelmus gezon gen, begeleid door 18 muziekkorpsen en onder leiding van den heer P. H. Kwaker- naat, oud-kapelmeester van het korps van het 6e reg. inf. te Breda. Hierna inspec teerde de Koningin de studenten-eere- wacht en onderhield Zij zich eenigen tijd met de commandanten dier korpsen. De heer A. C. Verbeek, voorzitter van het comité, bood vervolgens H. M. een prachtig bloemstuk aan, waarop door een 130-tal dames en heeren het „Koningin- nelied" werd gezongen voor deze gelegen heid gedicht door den heer H. den Engels man te Middelburg en getoonzet door den heer A. J. de Maare te Rotterdam. De laat ste dirigeerde zelf. Vervolgens was het woord aan den heer G. Kruis uit'Rotterdam, die liet zingen en zelf dirigeerde „Hulde aan H. M. de TTo- ningin", woorden van Johanna BreevoOrt en muziek van den heer G. Kruis. Hier be geleidde de Vlaardingsche Harmoniever- eeniging „Sursum Corda". De heer Kwakernaat besteeg daarna op nieuw den dirigen tens toe] en leidde onder scheidene muzieknummers van de corpsen tezamen. Nadat eenige Brabantsche vendel- zwaaiers hun vaardigheid hadden getoond, kon het défilé beginnen. Even na 6 uur was het défilé geëindigd. De Koningin heeft toen allen leden van het Comité hartelijk dank gebracht en verzocht dien dank over te brengen aan alle deelnemers en deelneemsters. H. M. zeide zeer getroffen te zijn door de groote deelneming en had dit huldebetoon, dat echt nationaal was geweest, op hoogen prijs gesteld. De taptoe. Op het Plein 1813 werd gisteravond door de Kon. Miltaire Kapel en de staf- muziek der Marine -een groote militaire taptoe gehouden die door duizenden en duizenden werd bijgewoond. Op het gereserveerde gedeelte werden o.m, opgemerkt de Minister van Defensie, dr. Deckers en Minister Tei'pstra. De taptoe maakte een overweldigenden indruk en de vele fakkels, door huzaren gedragen, verhoogden door hun geheim zinnig lioTit de plechtige avondstemming. Het publiek wist het gebodene op hoo gen "prijs te stellen. Na verscheidene num mers klonk een luid applaus. Na afloop ontstond een geweldig gedrang in de enorme menschenmenigte, waarbij verschillende personen verwondingen heb ben opgei oopen. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer kwam gisteren in ver gadering bijeen. Besloten werd de Troon rede met een adres te beantwoorden. Do vergadering werd verdaagd tot Woensdag middag 2 uur. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer kwam gisteren in vergadering bijeen. Op de voordracht voor voorzitter der Kamer werd als eersten ean- didaat geplaatst mr. J. R. H. van Schaik, rnet 85 van de 96 stemmen, op mr. Heems kerk waren 2 stemmen en op den heer Schokking 1 stem uitgebracht. Blanco 8 stemmen. De heer Vliegen (S.D.A.P.) verzocht vervolgens een interpellatie te mogen hou den over de relletjes te Maastricht, de heer Cramer (S. D. A. P.) over het toe zicht op de radio-uitzending etc. Donderdag a.s. te 1 uur komt de Kamer weer bijeen en dan zal over het lot dezer interpellaties beslist worden. R. K. Bond van Schilderspatroons. Onder voorzitterschap van den heer C. Notenboom uit Roosendaal is gisteren te Tilburg aangevangen het tweëdaagseh bondscongres van den Ned. R. K. Bond Van Schilderspatroons. De congressisten werden welkom ge- heeten door den voorzitter der jubileeren- de afdeeling Tilburg, den heer J. Franken. Een denkbeeld tot opheffing van de com missie voor partieele besteding werd niet voldoende ondersteund. In de vacature J. Giling werd aangewezen de heer Van Lent, Haarlem. Een voorstel van de z.g. Fondsencom missie om de oprichtingskosten voor de Middenstands-Onderlinge (Ziekenfonds) ad 5000 onmiddellijk in zijn geheel af te los sen, omdat door de totstandkoming van de Ziektewet liet fonds zal Worden opgeheven werd krachtig bestreden door de afdeeling Nijmegen. Hierbij sloten zich verschillende afdeelingen aan. De voorzitter daarentegen was van oor deel, dat het bedrag ad 5000, uitstekend voor organisatorische doeleinden zou kun nen worden gebruikt. Besloten wordt, dat de Bondsleden zich bij de nader door het Fonds te nemen be slissing zullen neerleggen. Ten aanzien van de eventueele vernieu wing van het landelijk collectief contract deelde de voorzitter mede,, dat het be stuur eene zoodanige wijziging van art. 6 zal aanbrengen, dat massa-klasse-vergade ring in de toekomst niet meer mogelijk zal kunnen zijn. Voorts is een rapport van. den permanen ten Raad in het Schildersbedrijf een rege- ling^ ontworpen, om de vergoeding voor Christelijke feestdagen en vacantiedagen voor gezamenlijke rekening te nemen. Te vens is daarbij een regeling voor kinder bijslag in uitzicht gesteld. En eindelijk wa-s de voorzitter van mee ning, dat de Centrale Commissie voortaan niet meer als arbitrage-commissie dient op te treden. De besprekingen over dit onderwerp werden in een huishoudelijke vergadering gevoerd. Gedurende de namidd^agbijeenkomst bracht de bisschop van Den Bosch, mgr. Diepen, een bezoek' aan de vak-tentoon stelling en verwijlde ook eenige oogen- blikken ten congresse. Te Haarlem werd door den Bisschop het nieuwe Kindertehuis van de Eerw. Zusters Carmelitesesn aan den Zijl- sdngel plechtig ingewijd en geopend. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Aan de gevolgen overleden. Het meisje, dat dezer dagen te Van den Elsendorp bij Gein er b (N.B.) door een auto ernstig werd verwond, is in het gasthuis te Veghel aan de bekomen wonden over leden. Kind overreden en gedood. L'l de Irislaan te Groningen is gistermor gen een kind door een auto overreden en gedood. Zesjarig meisje door een auto overreden, Dinsdagmiddag te ongeveer kwart over vier heeft op den >St. Joris weg tegenover het gebouw „Kunstmin" te Dordrecht een ernstig ongeval plaats gehad. Het zes jarig meisje J. Fok, wonende Kromme El leboog 46, aldaar, liep op liet trottoir in de richting Jorisbrug. Juist toen een vracht auto van de firma Verheyden langs kwam, stak zij plotseling de straat over en werd door de auto gegrepen, met het noodlottig gevolg dat zij overreden werd. Het kind was onmiddellijk dood. Den chauffeur, die zer kalm reed, treft, geen schuld. Khaapje door en vrachtauto overreden. Dinsdagmiddag is nabij de R. K. Jon gensschool in de Raadhuisstraat te Gilze het tien-jarig zoontje van den landbouwer A. van Opstal door een vrachtauto overre den. De geneesheer, die spoedig ter plaat se was, constateerde een ernstige schedel breuk en zware verwondingen. Een geeste lijke voorzag het knaapje van de laatste H.H. Sacramenten. Onder een tram geraakt. Slachtoffer van het opsprin gen. Maandag geraakte de ongehuwde werk- looze arbeider A. te Kerkrade bij het op springen op de electrische tram onder de tram. In het St. Joseph Ziekenhuis werd het rechterbeen van A. geamputeerd. Hij bekwam verder nog een ernstige huidwonde en is des avonds overleden. Hij was negen en veertig jaar oud. DE ONGEWAAKTE OVERWEGEN. Wagen door een trein gegrepen. Op den onbewaakten overweg aan den Molenakker onder de gemeente Heeze bij Eindhoven is een ongeluk gebeurd, dat goed is afgeloopen. Toen de landbouwer Groenen den spoorovergang passeerde met paard en kar, kwam uit de richting Eind hoven een sneltrein aanrijden. De locomo tief greep het achterste gedeelte van den wagen en rukte er de wielen af, terwijl de landbouwer van de kar werd geslingerd. De man bleef eenigen tijd bewusteloos lig gen, doch bleek ongedeerd te zijn, evenals het paard. Kokend water over het lichaam. Te Kampen kreeg het éénjarig meisje A. K. een ketel heet water over het lichaam. Het kind is aan de bekomen brandwonden overleden. Door een vallenden steigerpaal getroffen. Toen men Dinsdagmorgen bezig was met het verwijderen van en steiger aan de oliefabrie „De Vlijt" te Wormerveer, kwam plotseling een vallende steigerpaal terecht op den vicr-cn-twintigjarigen ge huwden arbeider J. Roos, wollende aldaar. Met een ernstige inwendige verwonding werd de getroffene opgenomen en per auto naar het ziekenhuis te Zaandam overge bracht. Zijn toestand is redelijk wel. Door een stier aangevallen. Gastermorgen omstreeks 9 uur had W. v. d. L. te Nijeveen per auto een stier naar de Groningsche veemarkt geleid. Toen liij het dier op de daarvoor bestemde plaats aan een hek wilde vastbinden, drukte de stier hem tegen het hek en sprong op hem. De politiedokter, die spoedig ter plaatse was, heeft den man voorloopig ver bonden, waarna hij naar het academisch ziekenhuis is overgebracht. Daar is geble ken dat de man een hersenschudding had gekregen, een nekwervel had gebroken en verscheidene verwondingen had opgeloo- pen. Zijn toestand is ernstig. INBRAKEN EN DIEFSTALLEN. Diefstal van werkliedenicon. Op de terreinen van de Gem. Drinkwa terleiding te Enschedé had men gister middag de loonzakjes in een kist gebor gen om het loon als gewoonlijk uit te be talen. Van die gelegenheid heeft iemand die in het struikgewas op den uitkijk heeft gestaan, gebruik gemaakt om de kist open te breken. Ongeveer 1400 gulden werd gestolen. On middellijk heeft men toen met politiehon den een onderzoek ingesteld met het re sultaat, dat het geld en een aantal inbre kerswerktuigen werden gevonden, die in de nabijheid in het bosch in den grond waren begraven. De dader is nog niet aan gehouden. Diefstallen in Zuid-Limburg. De politie doet een goede vangst. Gedurende de laatste veertien dagen werden de dorpen om Maastricht onveilig gemaakt door een reeks van nachtelijke inbraken. Haast geen nacht ging voorbij, of er werd op een drietal plaatsen in een zelfde gemeente ingebroken. Van de zijde der politie werden uitge breide voorzorgsmaatregelen genomen om den dader of de daders in handen te krij gen. De gemeenteveldwachter Hakens van Heer, die in den nacht pp surveillance was, zag omstreeks half drie een persoon op een rijwiel in volle vaart uit de richting Gros- veld komen. Op de sommatie van den veldwachter om af te stappen, trok die persoon al rijden de een revolver, waarmede hij dreigde te schieten, maar werd door den veldwachter ontwapend. Op de vraag, waar hij vandaan kwam, verklaarde hij eerst van zijn werk te komen van de Zinkwitfabriek te Eijsden, wat in aanmerking genomen het uur niet erg aan nemelijk klonk. Bij fouilleering bleek die persoon, die opgaf J. H. L. uit Maastricht van beroep veedrijver te zijn, in he bezit te wezen van inbrekerswerktuigen, waarop zijn arrestatie volgde. Weldra bleek, dat met deze aanhouding een goede vangst gedaan was en dat einde lijk de persoon, die sinds weken Zuid-Lim- budg onveilig maakte, gesnapt was. Bij verder ingesteld onderzoek beken de J. H. L. aan de marechaussée zich aan een twintigtal inbraken schuldig gemaakt te hebben en werden L. M» J. chauffeur, wonende te Maastricht als mededader en P. S. H. N. te Limmel-Maastricht, als me deplichtige en heler door de marechaussée in den loop van den dag aangehouden. Met deze vangst is de politie een reeks van inbraken welke de laatste maanden in Zuid-Limburg plaats hadden, op het spoor gekomen. Familietwist. Maandagavond heeft in een huis aan de v. d. Duynstraat te Den Haag een familie twist plaats gehad tusschen een man cn zijn beide zoons. De zoons, 27 en 29 jaar oud, waren de ouderlijke woning binnen gedrongen en hadden daarbij de deur in getrapt. De vader meende zich hiertegen te moeten verzetten en greep een beitel. Daarmede heeft hij zijn zoons vrij ernstige verwondingen toegebracht, zoodat beiden in het ziekenhuis moesten worden opgeno men. De vader is door de politie gearres teerd. Een avontuurlijk onderwijzer. Te Grevenbicht is sedert een paar we ken de onderwijzer J. H., afkomstig uit N'ubh, spoorloos verdwenen. Ook dezen zo mer was deze onderwijzer twee weken zoek. Hij vertoefde toen in het buitenland. H. schijnt meer te houden van avonturen, dan 1 van regelmatig voor de klas staan.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6