\y 21ste Jaargang WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1930 No. 6697 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND Abonnementen De millioenennota verschenen 3)e £eicbe!ie Gou/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 ppr kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 VOLKENBOND DE V. B. VERGADERING. Pan-Europa-resolutie. De Assemblée heeft gistermiddag kennis genomen van een door bijna alle delegaties geteekende resolutie aangaande het plan van Briand. In deze resolutie erkent de Assemblée, dat een nauwere aaneensluiting der Europeesche staten op a-lle gebieden der internationale samenwerking van ka pitaal belang is voor den vredezij spreekt de meening uit, dat een dergelijke samen werking binnen het kader van den Volken bond moet blijven en noodigt de Europee sche Bondsleden uit een studie-commissie te benoemen, welke met de hulp van het secretariaat een soort Volkenbondscom missie zou vormen en advies kan vragen, wanneer zij dat noodig acht, aan de niet- Europeesche leden of nieb-leden van den Bond en aan de Europeesche staten, die niet tot den Volkenbond behooren.-Deze commissie zal rapport moeten uitbrengen aan de volgende Assemblée. Morgen zal deze resolutie in stemming worden gebracht, waarbij een meerder heid van twee derden vereischt is, indien men voorafgaande bestudeering in de zes de commissie wil vermijden, zooals de be doeling is. De Perzische gedelegeerde heeft in de Assemblée medegedeeld, zoo juist., telegra fisch bericht te hebben ontvangen, dat zijn regeering is toegetreden tot de faculta tieve clausule betreffende het Int. Hof. Briand de vredesengel. De internationale vereeniging van bij den Volkenbond geaccrediteerde journalis ten heeft gisteren haar jaarlijksch noen maal gehouden, dat overeenkomstig de tra ditie werd aangeboden aan den voorzitter der Volkenbondsvergadering en de leden van den Volkenbondsraad. Op deze bijeen komst heeft o.a. Briand een belangwekkend pleidooi gehouden voor de politiek van vrede en volkerentoenadering. Briand be gon met op aangrijpende wijze Stresema.nn te herdenken en verklaarde, dat geen te leurstelling of tegenslag den staatsman, die den vrede wil, zal mogen weerhouden zijn vredespolitiek voort te zetten. Volharding is één der eerste voorwaarden voor den staatsman, die den vrede inderdaad wil, en mocht hij door zijn vredespolitiek eens worden ten val gebracht, dan zal deze staatsman met des te grooter energie zijn politiek van den vrede voortzetten en trachten weer op te btaan en aan het be wind te komen om opnieuw voor den vrede te kunnen werken. Deze woorden, die een duidelijke toespeling waren op de geva ren, die Briand in Frankrijk bedreigen en die de stellige belofte inhielden dat Briand in ieder geval de vredesstaatsman zal blij ven, die hij op het oogenblik is, lokten don derende toejuichingen van alle aanwezigen uit. Ook waren deze woorden natuurlijk bestemd als een aansporing aan Curtius om eveneens vast in zijn schoenen te blij ven staan. De redevoering van Briand juist giste ren, een dag nadat de uitslag van de Duit- sche verkiezingen was bekend gewórden, werd te Genève algemeen opgevat als een rede van groote politieke beteekenis, om dat daaruit blijkt, dat Briand ondanks de teleurstelling van Maandag onverzwakt naar toenadering met Duitschland zal blij ven sreven. Eveneens bestond de algemee- ne opvatting, dat de groote waardeering, die Henderson in zijn tafelrede jegens Briand en zijn politiek heeft uitgesproken, een besliste politieke beteekenis gehad heeft en bedoeld was de positie van Briand tegenover de teleurstelling uit Duitschland te versterken door deze waardeering van Engelsche zijde. BELG1E EEN ANTI-VLAAMSCHE „DAG". Door het bestuur van de Légion Natio nale Beige is een oproep verspreid voor het houden van „een nationalen dag" in de eerste helft van October, te Antwerpen, Mechelen en Brussel, bedoeld als antwoord op de relletjes welke zich tijdens de pe riode der eeuwfeestviering, op verschillen de plaatsen in het Vlaamsche land hebben voorgedaan. Aan de personen die zich bij de betooging willen aansluiten zullen des- gewenscht door het bestuur der Légion Nationale, dat op de medewerking van en kele patriottische groepeeringen meent te mogen rekenen, kostelooze vervoerbewij- zen worden bezorgd. In politieke kringen verwacht men echter dat de burgemeesters der drie betrokken steden op een wenk an de regeering het houden van een der- lijke betooging welke, zonder twijfel, tot -miwe relletjes aanleiding zou geven, niet ilen toelaten. „N. B. C." DE INGEBRUIKNEMING DER NIEUWE ST. JOSEPH-SCHOLEN TE N00RD- WIJKERHOUT. Een photo van de genoodigden; in 't midden Pastoor Quant en Burgemeester Van Iersel DUITSCHLAND NA DE RIJKSDAGVERKIEZINGEN. Het kabinet-Brüning wil blijven. Volgens de „Germania" zal het kabinet- Brüning zich in zijn tegenwoordige samen stelling aan den nieuwen rijksdag, die, zoo als men weet, vermoedelijk 13 of 14 Octo ber bijeenkomt, voorstellen. Naar de socialistische persdienst echter verneemt, is een desbetreffend besluit door den rijkskanselier nog niet genomen. Wel is een dergelijk voorstel gisteren in de ver gadering der ministers door minister Tre- viranus gedaan, doch een beslissing is eerst te wachten, als de leider van het centrum, prelaat Kaa-s, tegen het einde van de week uit Genéve teruggekeerd zal zijn. De kleine rechtsche groepen in één fractie vereenigd? Er zijn onderhandelingen gaande tus- schen de landvolkpartij, de Christelijk-so- cialen, de Duitsche boerenpartij en de con servatieve volkspartij over de vorming van een gemeenschappelijke fractie in den rijksdag, welke onderhandelingen goede kans van slagen hebben. Deze fractie zou dan over 43 stemmen beschikken; ze kan als een versterking van het kabinet-Brüning worden be schouwd, daar deze groepen gedeeltelijk voortgekomen zijn uit de gematigde Duitsch-nationalen, die het met het beleid van Hugenberg oneens waren en daarom de Duitsch-nationale volkspartij den rug hebben toegekeerd. Bij de beslissende stemming vóór de ont binding van den rijksdag hebben, zooals men zich herinneren zal, de meeste leden van deze nieuwe fractie voor de regeering gestemd. Hitler's program. In een persgesprek met den Berlijnschen correspondent van .de „Kurjer Czerwony" heeft Hitler zijn program uiteengezet. Hij zeide, dat het program der Na-tionaal-So- cialisten zich van dat van andere partijen onderscheidt door een categorische duide lijkheid. Wij vragen, dat de boeien van het Verdrag van Versailles en het Plan-Young worden verbroken, wij vragen de opheffing van de belemmeringen van onze bewa pening en het herstel van èen groot natio naal leger. Wij willen de trusts nationali- seeren en uit het publieke leven van Duitschland de elementen van niet-Ger- maansche rassen weren. De Duitschers zijn een volk zonder land. 20 Millioen Duitschers zijn in de onmogelijkheid om een eigen haard te hebben. Voor deze 20 millioen moet de mogelijkheid geschapen worden van vestiging in het Oosten; vooral in Rusland. TURKIJE ALGEMEEN KIESRECHT VOOR MANNEN EN VROUWEN. Naar Reuter uit Konsta-ntinopel meldt, zullen in de buitengewone zitting van de wetgevende vergadering, die eerstdaags bijeenkomt, twee wetsontwerpen worden ingediend. Het eene voert in Turkije het algemeen rechtstreeksch kiesrecht in en geeft vrouwen het recht aan de verkiezin gen voor de wetgevende vergadering deel te nemen. Het.andere geeft toestemming tot de stichting van alle politieke partijen, echter onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de republikeinsche en democratische beginselen geëerbiedigd worden, overeen komstig de grondwet, terwijl reactionnai- re bewegingen en organisaties evenals re- volutionnaire stroomingen worden uitge sloten. BRITSCH-INDIE BOMAANSLAG TE KARATSJI. Gisteravond werd een bom geworpen naar een politieburt. j te Karatsji, door een onbekend gebleven persoon. Niemand werd gewond, doch de brand, die na den bomaanslag uitbrak, richtte groote schade aan. Daar aan de bedreiging door de concen tratie van vijandige stammen in het dis trict Koerram, aan de noodwestelijke grens, een einde is gekomen, heeft de Britsch- Indische regeering den hoofdcommissaris van het grensgebied een boodschap gezon den, waarin dank wordt gebracht aan al len, die hulp hebben verleend. Gedurende een jaar behoeven de bewoners van de Koerram krijgen een maand extra soldij geen belasting te betalen, de soldaten in Koerram krijg eneen maand extra soldij en ook de andere verdedigers worden rijke lijk beloond. Bij de verdediging werden negen soldaten en 14 dorpelingen gedood en 5 gewond. De verliezen van de vijandi ge stammen zijn veel grooter. CHINA. DE JANGTSE-KIANG ONVEILIG. De Amerikaansche consul-generaal van Hankou maakt bekend, dat rood-e strijd krachten, gepost op vijf verschillende pun ten der Jangtse-Kiang, dagelijks aanval len doen op schepen der Amerikaansche marine en koopvaardij. Fransche, Britsche en Japansche sche pen werden eveneens onder vuur genomen, dat zij niet onbeantwoord lieten. ZUID-AMER1KA ARGENTINA'S NIEUWE HEERSCHERS. Volgens berichten uit Buenos Aires heeft de voorloopige regeering van Argentinië bekend gemaakt, dat alle door Irigoyen uitgevaardigde decreten in strijd zijn met de wetten, welke vóór het optreden van den ex-president van kracht waren. De nieuwe bewindvoerders gaan voort met het arresteeren van de leiders der Irigoyen-partij. Er is een beweging gaande, welke tot doel heeft, een nationale partij te vormen, die alle groepen omvat, welke tegen den ex-president gekant zijn. De regeering van Paraguay heeft de nieuwe regeering van Argentinië erkend. In een andere officieele mededeeling uit Buenos Aires heet het, dat thans bewe zen is, dat de ex-secretaris van Irigoyen, den llden September j.l. 1.700.000 piaster naar Montevideo heeft geëxpedieerd. Ofschoon het aanvankelijk plan was der nieuwe regeering, den ex-president vrij te laten, wordt deze nog steeds aan boord van de „Belgrano" vastgehouden. De meeste beambten van het oude re gime, welke gearresteerd waren, zijn weer in vrijheid gesteld. Zij, die zich vanaf heden opgeven als abonné, ontvangen de courant tot 1 October a.s. gratis DE ADMINISTRATIE VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Briand over de politiek van vrede en toenadering. Het kabinet-Brüning in Duitschland wil aanblijven. Dit nummer bestaat uit twee bladen BINNENLAND. De Millioenennota is ingediend. Een te kort over 1931 wordt in het vooruitzicht gesteld. Persstemmen over de Troonrede. De accijns op het gedistilleerd wordt, nu de smokkelhandel onderdrukt is, we derom verhoogd. De kritiek van het R. K. Bouwblad op Dudok's Raadhuisplan. (2de blad, pag. 4). Het nadeelig saldo over 1931 wordt geraamd op 9 millioen Toename der geldmiddelen wordt niet meer verwacht Overmatige bezorgdheid onnoodig De Minister van Financiën heeft bij de Staten-Generaal ingediend de Staatsbe- grooting 1931 begeleid door de gebruike lijke millioenen-nota waarin een beeld ge geven wordt van den toestand van 'sLands Financiën. Blijkens deze nota beloopt de begrooting over 1931 voor den gewonen en den kapitaaldienst: A Gew. dienst B. Kapit-dicnst Ontv. 603.447.281 53.859.115 Uitg. 612.543.367 155.356.920 Voord, verschil Nad. verschil '6.086 101.497.805 Voor de beoordeeling van den financiee- len toestand des Rijks dient de z.g. kapi- taaidienst buiten beschouwing te worden gelaten. Beziet men de resultaten die de voorgaande jaren ten aanzien van den ge wonen dienst hebben opgeleverd dan blijkt dat de volgende overschotten sinds 1924 konden worden gekweekt: Overschotten gewone diensten. 1924 1925 1926 1927 192S 1929 1930 (geraamd) 1.200.000 44.000.000 56.000.000 75.000.000 57.000.000 50.000.000 7.000.000 Totaal 290.200.000 Voor zooveel den gewonen dienst van 1930 betreft, merkt de minister op, dat het aanvankelijk geraamde overschot ad zeven millioen (zie bovenstaand staatje) reeds tot een bedrag van rond twee millioen bestem ming heeft gevonden door de aanneming van eenige suppletoire begrootingen, ter wijl reeds bekend is, dat nog meerdere sup pletoire begrootingsontwerpen te wachten zijn. Ten gevolge van een en ander zal het aanwezige overschot een verdere daling on dergaan. Daar staat intusschen tegenover, dat de opbrengst der middelen over de eerste zeven maanden de raming met een niet onaanzienlijk bedrag overschrijdt, zoodat, naar het zich laat aanzien, wel als waarschijnlijk mag worden aangenomen, dat het dienstjaar 1930, voor zooveel den gewonen dienst betreft, met een overschot zal sluiten. Vooruitzichten voor 1931. Op het budget van den gewonen dienst- 1931 wordt, gelijk uit de hierboven gepubli ceerde cijfers reeds gebleken is, een tekort geraamd van ruim negen millioen. Ten aanzien daarvan merkt de minister op, dat hij geen bezwaar heeft om terug te keeren tot het stelsel van vóór 1914, waar bij aan het einde der begrooting een be drag als „besparing" wordt geraamd, ge lijk aan het verschil tusschen de raming der gewone uitgaven en de in werkelijkheid gedane uitgaven. Deze besparing werd be- j rekend op grond van de ervaring tijdens J vroegere dienstjaren opgedaan. Aan de hand van de daarbij gebruikelijke methode j kan men, volgens den heer De Geer, de j „besparing" voor 1931 op circa 3 millioen j taxeeren. Door het aanbrengen van deze j correctie wordt het tekort op den gewonen I dienst verminderd tot een bedrag van ruim 6 millioen. Het ontwerp tot verhooging van den ac cijns op het gedistilleerd, dat te gelijk met deze begrooting wordt ingediend, zal een hoogere opbrengst leveren van ruim 4 millioen. Het geraamde tekort zal hierdoor dalen tot onge veer 2 millioen. De minister meent, dat dit tekort voorshands geen aan leiding behoeft te geven tot het nemen van buitengewone maatregelen. De minister knoopt daaraan eenige be schouwingen aangaande den algemeenen toestand vast. Waarvoor de overschotten gebruikt werden. Zoowel licht- als schaduwzijden zijn daarbij naar voren gebracht. Een lichtzijde is, dat het bij deze begroo ting is mogen gelukken, de wet op de fi- nancieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten budgetair „onder dak" te brengen, zonder dat tot verzwaring van lasten behoeft te worden overgegaan. Ge lijk men weet, heeft de hoog-conjunctuur van de laatste jaren, in verbinding met een bepaalde financieele gestie, allengs de mo gelijkheid geschapen tot het nemen van een reeks van noodige maatregelen, waar door de budgetbalans aanmerkelijk werd bezwaard. Die maatregelen betroffen ten deele vermeerdering van uitgaven, ten deele vermindering van inkomsten (verla ging van belastingen). De wet op de finan cieele verhouding was er de. laatste van. Het stond te voren nog niet vast, dat ook deze maatregel die voor het eerst op den dienst 1931 zou drukken zonder een nieuwe heffing zou kunnen worden inge voerd. Nu hieromtrent meer zekerheid is verkregen, moge de vorenbedoelde reeks, van maatregelen hier nog eens worden in herinnering gebracht; tevens om te doen uitkomen, dat de in voorafgaande jaren verkregen „overschotten" ruimschoots em plooi hebben gevonden in nieuwe lasten, op het budget gelegd. De bedoelde maatre gelen zijn de volgende: verlaging successiebelasting 10 millioen verlaging inkomstenbelasting 20 schrapping rijwielbelasting 6.5 herstel invaliditeitsbijdrage 17.5 spoorwegsaneering 5,5 n pensioensaneering 3.5 M herstel 7e leerplichtjaar 4 herstel leerlingschaal 3.5 salarisherziening n 7 Zuiderzee 5.5 w financieele verhouding 23 Tezamen 106 millioen Ernstige schaduwzijde. Een zeer ernstige schaduwzijde staat hier echter tegenover. De minister beschouwt als zpodanig uiteraard niet de omstandigheid, dat een voorstel tot verhooging van den gedistil- leerdaccijns bij dit budget niet kan wor den gemist. De wolk, die over het huidige budget hangt, ligt dan ook elders. De hoogconjunc tuur van de jongstverloopen jaren, waar van hierboven sprake was, is in haar tegen deel verkeerd. Niet alleen zal het buiten gewoon middelenaccres, dat tot de straks vermelde reeks van maatregelen mede in staat stelde, een einde nemen, maar ook

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1