REEPEN SPORT LUCHTVAART UIT DE OMGEVING LAND- EN TUINBOUW DINSDAG 16 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 ONGELUKKEN WERVELSTORM BOVEN CAROLINA. Naar gemeld wordt, heeft boven Caro lina een wervelwind gewoed. Tal van hui zen werden vernield, telefoon- en telegraaf- leidingen verbroken. De aangerichte scha de is zeer groot. Volgens nadere berichten moet de wer velstorm naar het N. O., naar de open zee, gedraaid zijn. Men vreest dat hij de scheepvaartwegen zal kruisen. Zes dooden bij auto-ongeluk in Spanje. Te Cuenca heeft gisteren een ernstig verkeersongeluk plaat-s gehad. Twee auto's zijn hier met groote snelheid met elkaar in botsing gekomen, waarbij zes personen om het leven kwamen. Brand in een Spaanschen schouwburg. Omstreeks middernacht is gisteren een hevige brand uitgebroken in het casino te Guadalajare. De brand sloeg over op den schouwburg, terwijl eveneens verscheidene belendende huizen worden bedreigd. De brand is nog niet bedwongen. Casino en schouwburg zijn reeds in de asch- gelegd. HET BANDITISME IN CHINA. Hoe een missionaris bevrijd werd uit roode handen. Te Rome is een belangrijke brief ontvan gen van Pater Burroni uit China, die oog getuige Was van de gevangenneming en be vrijding van den Italiaansclien Pater Ju lius Baima. Deze brief werpt een zuiver licht op de tegenwoordige toestanden in China. „In deü avond van den 27en Juli hadden de troepen van generaal Hotschien lafhar tig de stad Tschangtscha verlaten. Onder aanvoering van den opperbevelhebber Pong-te Hoai rukten de roode troepen de stad binnen en stormden rechtstreeks naar het paleis van den gouverneur om dit in brand te steken. De communisten der stad hielpen dapper mee aan de plundering: de groote winkels en de huizen der rijke Chi- neezen werden het eerst verwoest, dan kwamen de huizen en nederzettingen der Europeanen aan de beurt. In deze stad woedde de brand verschillende dagen ach-* tereen en legde geheele wijken in asch. Op den 2Ssten Juli werd Pater Baima gevangen genomen, juist toen hij zijn wo ning verlaiten had om tegen de Overste der Franciscanessen te gaan zeggen dat hij van plan was om zich te verkleeden en te gaan vluchten. Vanaf het balcon van ons hüis zag ik dat Pater Baima werd gevan gen genomen, men had mij nog niet ontdekt en daarom nam ik de kans waar om de wijk te nemen naar het huis van een van onze Christenen. Men gaf mij den raad om mijn baard af te knippen; ik trok mijn lange toog uit en zoo snel mogelijk spoedde ik mij naar den oever van de rivier. Ik ont moette daar de overste der zusters, die ten einde raad besloten was om te vluchten. Twee bedienden hadden haar vergezeld. Een kleine sloep bracht ons aan boord van een Enge-lsche kanonneerboot „de Aphis" die reëds koers zette naar Hankau. Intus- schen werd de commandant van de Ita- liaansche kanonneerboot „Charlotte' per radio-bericht in kennis gesteld van de ge vangenneming van Pater Baima. De kani- tein verliet onmiddellijk de haven van Han kau om indien eenigszins mogelijk te trach ten zijn landgenoot te bevrijden. Wij ont moetten de Charlotte in Sin-ti alwaar ik van de Engelsche kanonneerboot op heb Italiaansche oorlogschip overging. Men vroeg mij om bij voorkomen-de gelegenhe den als tolk te willen optreden. Op 30 Juli kregen wij de stad Tschangt scha in het zicht. Tegen den avond zond ik twee Chineesohe matrozen naar den in- landschen priester Paul Kenk om te ver nemen waar Pater Baima gevangen zat. De matrozen brachten een brief mee die Pater Baima- zelf geschreven had en waar in hij mededeelde dat hij kans gezien had om uit de handen der Communisten te ont snappen en dat hij zich nu schuil hield in het huis aan de rivier, maar hij zag geen kans om den oever te bereiken en hij waarschuwde mij ook om aan wal te gaan, want de plaatselijke communisten lagen overal op de loer om vreemdelingen ge vangen te nemen. Men moest maar een gunstige gelegenheid afwachten. In den vroegen morgen van den 31en Juli hield de commandant van „de Char lotte", krijgsraad met de officieren van de Engels-che, Amerikaansche en Japansche oorlogsschepen die bij Tschangtscha voor anker lagen. Tegen vijf uur wierp „de Char lotte" haar anker uit voor de stad. De tal rijke roode sol-daten die op den oever la gen begonnen te schieten, eerst met gewe ren, toen met kleine snelvuurkanonnen. Maar toen ook het Italiaansch oorlogsschip het vuur opende gingen de communisten spoedig op de vlucht. De communisten liepen in wilden draf naar het andere einde der stad. In den vol genden nacht kon Pater Baima met behulp van twee Chineesche matrozen en eenige getrouwe dienaren bevrijd worden. Met een kleine sloep werd hij naar het Italiaansche oorlogsschip gebracht. Op het oogenblik zijn wij hier als vluch telingen in Hankau, zeven Franciscanen en zeven Franciscanessen. Wij weten nog niet wanneer wij kunnen -terugkeeren. De roode soldaten houden de stad nog steeds bezet. Het Bolsjewistisch gevaar vermin dert niet, integendeel het wordt steeds groo- ter en neemt steeds dreigender houding aan. Ook in Hankau zijn we nog niet veilig cnmin als in de andere Zuidelijke provin- AVONTUREN VAN DEN ZWEED OEBERG. Een Zweed, wiens avonturen Jack Lon don tot een zijner bekende verhalen heb ben geïnspireerd, is onlangs, na ongeveer 35 jaar in den archipel van Polynësië te heb ben doorgebracht, naar Zweden terugge keerd. Het is de heer Oeberg, die in 1888 Zwe den verliet om naar Suwa op de Fid-sji- eilanden te gaan, waar hij als planter, zee vaarder, koopman enz. werkzaam is ge weest ten tijde, dat het kannibalisme on der de inboorlingen nog welig tierde. In Nieuw-Pommeren was hij er eens ge tuige van hoe vier blanke zendelingen door de inboorlingen gedood en opgegeten wer den. Het was hem toen onmogelijk, iets te doen om te trachten de zendelingen le redden. Hij zelf heeft dit lot Weten e ontgaan, door de verschillende stamhoof den, die altijd onderling oorlog voerden, tegen elkaar uit te spelen. Daar hij ongehuwd was, zijn hem her haaldelijk dochters van stamhoofden als vrouw aangeboden, waarbij de inboorlingen slechts ten doel hadden, in het bezit te ge raken van geweren en andere goederen, waarin de blanke handel dreef. Na verschillende kruistochten naar de verschillende Salamonseilanden, om werk krachten voor zijn plantage te verkrijgen, vestigde hij zich op Nieuw-Hannover, een afgelegen eiland, waarvan de inboorlingen als zeer onbetrouwbaar bekend stonden. Ma'andenlang was hij daar alleen met zijn koelies, die spoedig vriendschap met de inboorlingen van het eiland loten. Eens, toen de betrekkingen tusschen hem en zijn koelies zeer gespannen waren, werd hij aangetast door malaria, zoocla/t hij langen tijd alleen in zijn huis lag. O-p een goeden dag hoorde hij ineens het slaan van de oorlogstrommen en het oor- logsgeschreeuw van de inboorlingen uit het dorp. Zij maakten aanstalten om den blan ke van kant te maken. Met veel moeite slaagde hij er in, uit zijn bed te komen en zich naar de veranda van het huis te be geven, waar hij, gewapend met een geweer en voorzien van een grooten voorraad mu nitie den aanval afwachtte. Toen de inboorlingen uit het woud te voorschijn kwamen, vuurde hij verscheidene schoten af, die doel troffen, zoodat de ;n- boorlingen terugtrokken en de opstand on derdrukt was. Eenigen tijd later kwamen Jack London en zijn vrouw met de „Snark" op het eiland aan, waar zij Oeberg ontmoetten, die hun zijn avonturen vertelde, welke door Jack London in een bekend verhaal verwerkt zijn. De heer Oe'berg, die thans 65 jaar oud. is, was niet de eenige Zweed in dit gedeel te van de Stille Zuidzee. Niet ver van Nieuw Hannover, op Tabor, was een Zweed, koning Karl Pettersson, die door zijn hu welijk het hoofd van het eiland was gewor den, dat hij tot grooten bloei wist te bren gen, tot groote voldoening van zijn onder danen. Toen Koning Karl verleden jaar Tabpr verliet om naar Zweden terug te keeren, kende de droefenis van zijn onderdanen geen grenzen. De vergiftigde bonbons. Na weken nauwgezet onderzoek is de politie er in geslaagd, het geheim van de met arsenicum vergiftigde bonbons uit een fabriek te Stoke-on-Trent op te lossen. Dit blijkt het gevolg te zijn van een fa tale vergissing van den leverancier, die in- plaats van krijt arsenicum geleverd had- Frauduleuze bankroeten in Jeruzalem?** In handelskringen te Jeruzalem is men zeer verontrust door een aantal faillisse menten van aanzienlijke Arabische koop lieden' Men meent, dat er in sommige ge vallen sprake is vaii bedriegelijke bank breuk, en dat een bedenkelijke algemeene malaise hiervan het gevolg zoil kunnen zijn. ATHLETIEK WERELDRECORD SPEERWERPEN VERBETERD. Tijdens wedstrijden te Helsingborg heeft Jarvinen het wereldrecord speerwerpen (72 M. 38) verbeterd. Hij bracht het op 72.93 M. De Singelloop van Rood-Wit In den uitslag van den Singelloop der R. K. Athletiek- en Sportvereeniging Rood- Wit is de tijd van den tweeden aankomen de, den heer Th. Stijnman, onjuist gepu bliceerd. Zijn tijd was niet 18 min. 40.4 sec., doch 18 min. 39 sec., waardoor het kleine verschil op nummer één nog boter tot uiting komt. De estafette dwars door Lelden. Zooals gemeld zal deze jaarlijksche ont moeting om den Leidsch Dagblad-esta fette-stok Zaterdag 27 dezer worden ver- loopen. Inschrijvingen worden tot en met 22 dezer ingewacht bij den heer Ph. v. d. Lof, Oude Singel 62. Naar wij vernemen hebben reeds een 6-tal ploegen ingeschreven, w.o. die, welke nog immer medededen. Het belooft derhalve een spannenden strijd te worden! WIELRENNEN VOETBAL Om den Trianonbeker. Hedennamiddag te half zes zal op het Pomona-terrcin de eindstrijd om den Tria nonbeker gespeèld worden tusschen de Leidschó Politie en het 6e Reg. Veld-elftal. Het Leidsohe PolitiemuziekgeZelschap zal den wedstrijd opluisteren. KORFBAL NEDERLANDSCHE kORFBALBOND. BELGIE—HOLLAND. Op Zondag 21 September wordt ter ge legenheid van de Belgische Eeuwfeesten in het Daring Stadion te Brussel een Korf balwedstrijd BelgiëHolland gespoeld. Het Nederlandsche twaalftal is als volgt samengesteld Vak 1: De Meij, Wedemoijer, Mcj. Voor- denberg en Mej. Smits allen Deetos. Vak 2: Dorsman, Looy, Mej. Klamer en Mej. Richel, allen Het Zuiden. Vak 3: Arends (Swift), Bakker (D. D. V.), Mej. Vaandrager (Het Zuiden), Mej. Reijs (D. O. S.). Invaller: Seits (Deetos), invalster: Mej. Bruggeman (Deetos). Als scheidsrechter fungeert do heer De Bruijn (België). De ploeg wordt vergezeld door de offi cials N. Broekhuijsen en -K. J. Heijboer. Hol gezelschap vertrekt Zondagmorgen 9.08 uit Rotterdam (D.P.). DE CLUBKAMP!0EN8CHAPPEN OP DE VELUWE. De Bataaf Nederlandsoh kampioen. Maandag is op de Veluwe op het beken de 8S K.M. traject, dat twee maal moest wordeti afgelegd, de wielerwedstrijd ge houden om het clubkampioenschap van Nederland. De wegen waren tengevolge van de véle regens der laatste dagen vrij slecht en het aantal uitvallers in dezen spannenden wedstrijd was dan ook zeer groot. Vrijwel alle clubs kwam slechts met drie leden binnen, terwijl verschillende ande ren den wedstrijd moesten opgeven. De wielerclub „De Bataaf" uit Halfweg, sloeg ditmaal een uitstekend figuur, doch evenals alle clubs, had zij meerdere malen met den pechduivel te kampen. Meer dan drie rijders hield ook „De Bataaf' tenslot te niet' over, maar dit drietal, bestaande uit de rijders Scheltes, de Reus en Coenen, heeft gereden, zooals wij nog zelden heb ben meegemaakt. Maar enkele minuten waren zij uitgeloopen op „Excelsior", toen ongeveer acht K.M. voor de finish ook Scheltes een lekke baud kreeg. In andere omstandigheden zou even de strijd onder broken worden, maar er was geen minuut te verliezen, zoodat er niets anders over bleef dan vol te houden tot het bittere einde. Door de Reus en Coenen getrokken, vlo gen de rijders over den weg, om tenslotte bejubeld door een groote menigte van wielerenthousiasten, de finish, welke nabij het openluchtmuseum was gelegen, te pas- seeren. Waar het drietal vernam, dat „De Bataaf" kampioen van Nederland was ge worden. Aan de vreugde der supporters van de Halfwegsche Wielerclub „De Ba taaf" scheen geeti einde te zullen komen en de voorloopige huldiging was ont roerend, vervuld als men was van dank baarheid en. hulde tegenover het kranige drietal. Het was voor Olympia o.a. een slechte dag, zij moest eerst Goosens en -daarna v. Nassau verliezen en tenslotte gaf een hun ner beste rijders, de kampioen van Ne derland, v. d, Heijden, ook op. Olympia kon daardoor niet meer voor de eerste plaats in aanmerking komen. Een slecht figuur maakte „De Volharding" uit Utrecht die reeds des morgens ver achler was ge raakt en des middags bleek, dat zij onmo gelijk den achterstand meer konden inha len. Doch de rijders dezer Utrechtsche vereeniging deden den naam van hun club eer aan, al wisten zij. dat de laatste plaats zeker hun lot zou zijn. Nadat de eerste 88 K.M. waren gereden, ging de strijd nog voornamelijk tusschen „De Bataaf", „Excelsior" en „Hpart.a", die de snelste tijden hadden gemaakt en wei nig voor elkander onderdeden. Dat het Zuiden ditmaal niet zoo krachtig voor den dag kwam, viel te begrijpen, wanneer men bedenkt, dat Hans Bockum en Vlennix niet van de partij waron. Hoek, die voor Vlenix inviel, reed goed, doch als geheel was de ploeg sterk gehandicapt. De uitslag van den wedstrijd luidt: 1. „De Bataaf", Halfweg, tijd 5 uur 41 min. 39 sec.: 2. „Excelsior", Amsterdam, 5 uur 44 min. 23 Bec.; 3. „Sparta", Den Haag tijd 5 uur 48 min. 34 sec.; „Het Zuiden", Eindhoven, tijd 5 uur 52 min. 37 sec.; 5. „Olympia", Amsterdam, tijd 5 uur 54 min. 17 sec.6. „Volharding", Utrecht, tijd 6 uur 18 min. 28 sec. POSTDUIVEN SCHOOLVLIEGTUIG NEERGESTORT. Twee dooden. Bij de vlieghaven van Stockholm is gis teren een vliegtuig van de school voor ver keersvliegers neergestort. De beide inzit tenden werden zwaar gewond en stierven in hét ziekenhuis. Piloot was de vlieger Nielssen. een der voornaamste deelnemers aan de Zweedsche expeditie tot redding van de bemanning van de „Italia".« Kostbare vliegtuig-lading. Naar de Times meldt, zijn zéven en twin tig kisten, gevuld met Perzische tapijten en andere kunstschatten van onschatbare waarde met vier vliegtuigen door de regee- ring uit Teheran verzonden naar de kust, waar zij op een BritBche boot zullen wor den verscheept. Dit zijn kunstschatten voor de groote Perzische tentoonstelling, welke dezen winter in Burlington House zal wor den gehouden, en wel op dezelfde wijze nis de Belgische, Italiaansche en Nederland sche tentoontellingen, die hier in vooraf gaande jaren zijn gehouden. Tot verzending per vliegtuig werd besloten, omdat de ver binding over land door de onveiligheid in vele streken niet te vertrouwen was.v Het meest opmerkelijke onder de kunst schatten is eeh beroemd zijden vloerkleed uit de gouden moskee van Khara, terwijl juweelen van ongekende pracht, waaron der een wapenschild met tfcn grootsten smaragd ter wereld, de kostbare tapijten vergezellen. Tevens gaat een groote ver zameling antieke manuscripten mede, waarvan enkele uit de tiende eeuw dateo- reft. Verder zijn zilveren schotels verzonden, dié naar gezegd wordt hebben toebehoord aan Haroen al Rasjid, die een zoo groote plaats inneemt in de verhalen van den 1001-nacht. De beschieting van de Zeppelin aan de Russische grens. Zooals gemeld, zijn aan de Letlandsche regeering, in verband met de beschieting van de „Graf Zeppelin" tijdens zijn jong ste 'Rusland-reis, door de Duitsche autori teiben eenige vragen gericht. In antwoord hierop is thans van Letland sche zijde ten stelligste officieel alle schuld aan de beschieting ontkend, en er werd bijgevoegd, dat de Letlandsche grens posten, die van de komst van het luchtschip verwittigd waren, schoten hoorden aan de andere zijde der grens, toen de Zeppelin deze reeds had gepaseerd. Zij hielden deze voor saluutschoten, docb maakten er hietbemin bij hun superieuren melding van. „De Blauwband" (Alphen). Wedvlucht vanaf Vilvoorde (België). Uitslag als volgt: 1. H. Martens, 2. A. Ho- gendoorn, 3. idem, 4. J. J. Rooda, 5. G. Hulscher, 6. C. van Ofwegen, 7. K. R. Kuipers, 8. idem, 9. J. Vernes, 10. H. Mar tens, 11. J. Rooda, 12, 13, 11 M. Martens, 15. A. Hoogendoorn, 16. H. Martens, 17. C. van Ofwegen, 18 en 19 H. Hulscher, 20. M. Martens, 21. IC. R. Kuipers, 22. A. Hogen- doorn, 23, 24 en 25 H. Hulschei. Aankomst eerste duif 11.4330, laatste 12.310. R. K. BOND VAN MELKVEEHOUDERS. Kring Den Haag. Gisteren vergaderde in het gebouw „Amicitia" te 's-Gravenhage de kring Den Haag van den R. K. Bond van Melkvee houders onder voorzitterschap van den heer J. C. Paardekooper. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter den toestand voor de melkvee houders in den afgeloopen zomer. Deze is tengevolge van de lage zuivelprijzen en den druk van de buitenlandsche tai>evert allesbehalve rooskleurig geweest. Ondanks de tamelijk groote melkproductie is de op brengst beneden de nor-male gebleven. Nadat de notulen, voorgelezen door den secretaris, den heer A. Suyker, waren goed gekeurd, werd een bespreking geopend over deh wintèrprijs voor de aan de in dustrie té levéren melk. De voorzitter wees erop, dat de boter- prijs met 10 cent is verhoogd. Op grond daarvan zou de melkprijs met een halve cent verhoogd dienen te worden en op 8 cent gebracht. Na ampele bespreking werd besloten te trachten den prijs zoo spoedig mogelijk op 8 cent te brengen. De voorzitter deelde nog mede, dat de zen zomer pogingen zijn gedaan om tob samenwerking te komen tusschen den ka tholieken en den neutralen bond van Melkveehouders. Op een vergadering van de besturen der beide organisaties ver klaarde de neutrale bond zich tot samen werking bereid op twee voorwaarden, nl. dat de katholieken zich provinciaal zou den organiseeren en dat de molkveiling zou worden opgeheven. Tegen de eerste voorwaarde bestaat practisch geen be zwaar, daar de kringen bij bepaling van den melkprijs reeds onderling voeling hou den, maar tot opheffing van de melkveiling wenscht het bestuur van den R. K. Bond van Melkveehouders na overleg met het Veilingbestuur niet over te gaan. Nu heeft het bestuur van den neutralen bond mede gedeeld, waarmee de onderhandelingen als geëindigd kunnen worden beschouwd. Bij de rondvraag drong de heer Van Leérsuin er op aan, dat meer propaganda zal worden gemaakt, om de katholieke boe ren in de katholieke organisatie te bren gen. De voorzitter vroeg in dit verband den heer van Leersum aan het bestuur van de Veiling Voor le stellen, dat alleen degenen, die lid van hun organisatie zijn, hun melk zullen kunnen veilen. De heer van Leersum wees dit denk beeld niet van de hand, maar bedoelde voornamelijk door propaganda meer leven en belangstelling te brengen in de plaatse lijke afdeelingen. Hicihia werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. N00RDWIJKERH0UT. INWIJDING NIEUWBOUW ST. JOSEPHSCHOOL Gistermorgen Is* het thans gereed gekomen nieuwe gedeelte van de St. Josephschool, be staande uit 4 leslokalen, gymnastieklokaal, naaischool- en bewaarschool-lokalen, met kleinere kamertjes, sanitaire inrichtingen en kelder met centrale verwarmingsinstallatie op plechtige wijze ingewijd. Te 10 uur kwamen daartoe in de gymnas tiekzaal bijeen pastoor H. Quant, burgemees* ter, wethouders en secretaris van deze ge meente, rijksinspecteur Baak uit Leiden, bis- schopelijk inspecteur, rector Elzenbroek uit Noordwijkerhout, priorin en eerw. Zusters der St. Josephschool, het geheele onderwijzers corps der St. Josephs-jongens- en meisjes scholen. verschillende eerw. geestelijken en andere overheidspersonen uit de omgeving, vertegenwoordigers van directie en uilvoerders van hét werk en een gedeelte der schoolkin deren. Allereerst had dan plaats het liturgische gedeelte der inwijding, zegening van lokalen en kruisbeelden door pastoor Quant, geassis teerd door pater C. de Klerk, C.s.s.R. en fa ther P. Verstege e.a. Nadat allen weer terug gekeerd waren In het gymnastieklokaal, nam pastoor Quant het woord. Spr. releveerde wat het schoolbestuur, waar van de leden reeds jarenlang veel zorgen had den gekend, thans weer door noodzakelijkheid gedwongen, toch nog op de schouders hadden rr.eenen te moeten nemen. De uitbreiding der scholen was thans een feit en... de gebouwen mochten er zijn. Spr. bracht dank aan allen die hadden medegewerkt zulks tot stand te kunnen brengen, schoolbestuur, B. en W. in specteur Baak, directie en uitvoerders. Het onderwijzend personeel werd gefeliciteerd met een inriohting van Werklokalen, waarbij niets hen ontbrak en waarin zich hunne toewijding in hun liefdevolle maar zware taak, tot het volmaakte zou kunnen ontplooien. Spreker herdacht de afwezigheid van den heer J. v. Parera, aannemer der werken, welke wegens ziekte zijn oudste zoon als vertegenwoordiger had gezonden en sprak de höop uit, dat de algeheele gezondheid hem spoedig mocht her geven worden. Na hem voerde het wöord burgemeester v. Iersel. Hij wenschte allen wiert zulks betrof, geluk met het tot stand gekomene, echter... nu de inrichting Van de school niets meer te wenschen overliet, hoopte hij, dat de groo te kwaal die in deze gemeente heerscht, het schoolverzuim, thans een wending ten goede mocht nemen. Daarna richtte rijksinspecteur Baak zich tot de aanwezigen met een stijlvolle rede. Ook hij wees erop, dat, alhoewel thans over deze streken een golf van welvaart henen vaart, wij toch niet blind moeten zijn voor komende dagen van mindere welstand en alleen hij, die dan toegerust is met schatten van kennis en geestelijke kracht, zal dèn ook het hoofd bo ven water kunnen houden, Het schoolverzuim hier is onrustbarend groot. Slechts kortzich tigheid doet daarin geen gevaar zien. Hij be aamde ten volle wat burgemeester v. Iersel reeds gezegd had: de kleintjes zullen wel naar school gezonden worden, maar om ook de grooteren trouw te zenden, daarvoor is een opoffering noodzakelijk, echter tot heil voor de toekomstige belangen van het kind, dat later de maatschappij zal vormen. Spr. richtte zich ook tot de kinderen zelf. Wanneer gij leest in een mooi boek en, juist op een spannend gedeelte, zijn eenige bladzij den verdwenen, wel dan kunt ge wel door lezen, maar het mooie is er af. Zoo ook hel schoolbezoek. Het is wèl erg, wanueer gij één of meerdere dagen de school verzuimt. Uw regelmatige ontwikkeling lijdt daaronder. Tenslotte had spreker nog een ernstig woord te richten tot de onderwijzeressen en onder wijzers. Bij een dergelijke schitterende inrich ting van werklokalen was elk excuus voor ambitie-loosheid ongemotiveerd. Thans dien de iedere leerkracht, geholpen door de thans gestelde middelen, den kinderen hun volle toewijding niet te onthouden. Nog werd even een kort woord van geluk- wensch gesproken door rector Elzenbroek, bisschoppelijk inspecteur, die hoewel pas kort als zoodanig werkzaam, steeds groote be langstelling had getoond voor den bouw. In het bizonder stelde hij op prijs, dat de rijks inspecteur zich de moeite had willen getroos ten bij deze plechtige opening aanwezig te willen zijn. Hierna werden door de aanwezige jongens en meisjes eenige toepasselijke liederen ge zongen, werden door Jo Vioen en Leo Ver beek namens alle meisjes en jongens eenige woorden van gelukwensch en dank gesproken en werd, nadat eenige ververschingen waren rondgediend, overgegaan tot bezichtiging der lokalen. Alles ziet er perfect uit. Pastoor Quant had den architecten lof toegezwaaid voor hun werk, dat de eigenschappen droeg van schoon heid, praclische bruikbaarheid en soliditeit, welnu, die lof is zeer zeker niet misplaatst. Hij had, de gymnastiekzaal beschouwend, de hoop uitgesproken, dat voor de kinderen wel ke daar hun krachten kunnen ontplooien, het „mens sana in corpore sano' zoude bewaar heid worden, welnu, de ruimte en de outilla ge aldaar zijn in orde. De sanitaire inrichtin gen zijn alle volgens de beste eischen gesteld, de verwarming geschiedt door een moderne olie-stook-installatie, automatisch werkend, zoo hygiënisch mogelijk dus. Wij kunnen de ouders aanraden zelf eens een kijkje te gaan nemen op de plaats, waar hun kinderen in den vervolge zullen verblijven, en het is, voor wie zulks aangaat, te hopen, dat zij dan, waal zoovelen zich moeite en .zor gen niet te zwaar hebben geacht, ook hunne volle medewerking zullen geven, door hunne kinderen trouw te zenden, opdat allen mogen opgroeien met Gods hulp en de voorspraak van den patroon der school, den H. Joseph, tto ontwikkelde, gezonde en brave katholieke en vrouwen. WOUBRUGGE. Gevonden voorwerpen. Ter socvoUuio zijn inlichtingen te verkrijgen van gevon den voorwerpen als: oen beursje met oenig geld, een kindortaschje, een brocho on twee rijwielplaatjes.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7