BELGIE—HOLLAND 4-1 MAANDAG 15 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 De officieele opening van het nieuwe „Stade Centenaire" te Heysel bij Brussel in tegenwoordigheid van den Kroonprins Défilé van honderden vaandels Atletiekwedstrijden De voetbalwedstrijd, het hoogtepunt van den dag, door de Belgen verdiend gewonnen BELGIEHOLLAND. In het nieuwe stadion te Brussel werd Zondag een interland-wedstrijd gespeeld tusschen BelgiëHolland, welke wedstrijd met 41 door de Belgen werd gewonnen. De Belgische doeiverdediger treedt handelend op (Van onzen eigen BRUSSEL, 14 September. ,.L© grand événement du jour" ver meldden de Belgische bladen Zaterdag reeds, doelend op de officieele opening van het Stadion Heysel, dat- ter gelegen heid vaii het Belgische eeuwfeest is ge- gebouwd en daarom ook officieel „Stade Oentenaire" geheeten is. Dus togen wij dezen keer naar Brussel inplaats van naar Antwerpen om de „big match" BelgiëHolland, hot hoogtepunt der opening van het nieuwe stadion bij to wonen. Overvolle trams reden vanuit de stad naar buiten naar het nieuwe stadion. Maar het gaf nog langdurige omzwer vingen om en in het stadion vooraleer wij op de plaats geraakt waren, waar wij zijn moesten. Na het eindpunt van de tram hadden wij eerst nog een kwartiertje te waden door de Belgische klei, die door de regen nog overvloedig zacht geworden was. Maar na velerlei omzwervingen geraak ten wij dan toch waar wij wezen moesten. Wij zaten in het nieuwe Belgische sta dion. Voorzeker heel wat beter dan Beer schot of Antwerp F. CL, maar lang niet ons Amsterdamsch stadion, hoewel het 75.000 menschen bevatten kan. De officieele opening geschiedt dan ook reeds, terwijl het gebouw zelf, laat staan de wegen en omgeving eromheen, nog niet eens geheel klaar zijn. Het belooft echter toch een grootsch festijn te worden, want reeds onderweg ontmoeten we vele mannen met vaandels voor het défilé, die echter voorloopig nog al tijd schijnen te hebben, want vele gaan er in de „Distillerie St. Lambert" eerst nog eentje pakken. Het begin van het festijn staat officieel genoteerd op kwart over twee. De journalisten door burgemees ter Max ontvangen. Eerst worden de aanwezige journalisten in het Stadion-persgebouw ontvangen door Burgemeester Max van Brussel, aan wien door den vertegenwoordiger der Pers een sportbeeld wordt aangeboden, waarna deze ons hartelijk toespreekt. En we drinken champagne Eerst om kwart voor drie kan het festijn aanvangen. Midden op het voetbalveld staan honderden afgevaardigden van sport- en andere vereenigingen met vaan dels opgesteld. Wat voor vereenigingen het allen zijn is in de verste verte niet te bevroeden. Ik zie er zelfs een met het por tret van Harold Lloyd. Wat die nu op het stadion moet doen, is ons een raadsel. Daarvoor staat een aantal piotten met de vlaggen der Belgische provincies en weer daarvoor 10 piotten ieder met een. mandje. In dat mandje moeten duiven zitten om bij de officieele opening van het stadion weg te vliegen. Dat is een nationale sport in België, de duivensport; en deze mag na tuurlijk bij zulk een sportfestijn niet ont breken. Heel vooraan staan twee piotten met de vlaggen van België en Brussel. Het wach ten is nu op Z. K. H. Prins Leopold, her tog van Brabant. Alle vaandeldragers staan met het ge zicht naar de Koninklijke loge gekeerd om bij het binnenkomen van den Prins den vaandelgroet te brengen. Plotseling wordt er een leger van pa ra pluie's gespreid op de onoverdekte ran gen, die wel niet geheel maar toch zeer goed zijn bezet. Op het reeds drassige veld komt een malsche regenbui de feest vreugde nog verhoogen. De openingsplechtigheid. Dan komt Prins Leopold binnen, die doof Burgemeester Max wordt verwel komd. Hij wordt met muziek begroet en nadat verschillende autoriteiten aan hem zijn voorgesteld, gaat hij vooraan de eer ste rij langs, waar de oorlogsinvaliden ge zeten zijn en begroet hen allen persoon lijk met een kort woord en een handdruk. Aanwezig waren vervolgens: Procureur Ooruil, Comte de Baillet Labour O. O. B., Général de Ceuninck et madame. Baron de Laveleve et madame, mr. De Marteau, Vice-Presid. van het Cour des Comptes, mr. en mad. Francqui, Min. d'Etat, mr. Goddijn, le Pres. van het Cour de Cassa tion, de heeren C. A. W. Hirschraan, Vice- Pres. K. N. V. B., ir. J. W. Kips, Voorzit ter van den K. N. V. B., Burgemeester Max van Brussel, Seeldrayers. Pres. IC. B. V. B., Verdijck, Secr.-Generaal K. B. V. B., Yandekelder, Pres. van het Milit. Ge rechtshof. Vervolgens de ambassadeurs van Japan, Spanje en Engeland en de ge zanten van Holland, Denemarken, Perzië, Bolivia, Egypte en Roemenië. Dan spreekt Burgemeester Max eenige woorden voor de microfoon, welke toe spraak beëindigd wordt door een begroe ting met artilleriegeschut. Dan klinkt ba zuin- en jachthoorngeschal en de piotten openen hun mandjes, een groot aantal duiven fladdert de lucht in. De vaandels verslaggever) neigen en de Belgische en Brusselsche vlaggen worden langzaam omhoog aan de masten geheschen. Een peleton militaire vliegtuigen vliegt over het stadion. Het Stadion is officieel geopend. Intusschen klinkt de muziek van een groot militair muziekcorps door het sta dion. Athletiekwedstrijden. Dan staan er athletiekwedstrijden op het program. Eerst een estafette van 4 X 200 M. tusschen Frankrijk, Holland en België. Van de eerste drie start- van den Ber- ghe slecht, maar spoedig liep hij de an deren voorbij, zoodat nummer twee, Pau- len, met een flinken voorsprong kon star ten. Deze voorsprong wordt echter door den Franschman te niet gedaan. De derde Benz, loopt maar weinig uit, maar Berger, die de laatste 200 M. heeft te loopen neemt een flinken voorsprong en wint gemakke lijk in een tijd van 1 m. 32 sec. Uitslag: 1. Holland 1. m. 32 sec.; 2. Frankrijk 1 min. 33 4/5 sec., 3. België. Het nummer 100 M. hardloopen met voorgift wordt gewonnen door Delfasse in 2 min. 11 2/5 sèc. Coenjaarts, die zonder voorgift liep maakt een tijd van 1 min. 41 4/5 sec. De Hollander Effern werd 14de. Het nummer speerwerpen werd gewon nen door Degland (Frankrijk) met een worp van 56.30 M., tweede werd Herremans (België) met 56.18 M., derde Declercq (Bel gië). The big match. Dan komt het hoogtepunt van den dag, de clou van het openingsfeest, the big match BelgiëHolland. De militaire muziek klinkt forsch en luid, maar plotseling verstomt het. De Hollan ders komen binnen, zooals het luidt, hoe wel zij toch eigenlijk buiten komen. Zij stellen zich op voor de Koninklijke loge. Het Wilhelmus weerklinkt. Dan nadert een aardige attentie. Een jongen in Oranje voetbalshirt en een meisje met een oranje rokje aan bezwijken haast onder een reus achtig bouquet, dat zij den Kroonprins ko men aanbieden. Dan komen de Belgen voor de koninklij ke loge. Ook nu biedt een meisje aan deu Kroonprins bloemen aan. De „Brabangonne", die weerklinkt is al leen aanleiding tot een relletje op de open tribune tusschen eenige Walen en Vlamin gen, dat echter spoedig wordt onderdrukt. De wedstrijd vangt aan. Dan laat scheidsrechter Cejnar (Tsjecho- Slowakije) tossen. De Belgische aanvoerder wint en kiest het eerst het voordeel van den wind. De volgende elftallen stellen zich nu op: België Badjou Nouwens Hoydonckx Van Poucke Hellemans Moeschal Verhoof Vanderbauwheden Secretin Versijp Bastin Scheidsrechter Cejnar (Tsj, Slowakije) v. d. Heijden Landaal Strijbosch Van Reenen Tap Van Heel v. d. Wildfc Kools Van Kol Vermetten Van der Meulen Nederland Van Reenen trapt af cn de bal kouit voor het Belgische doel maar zonder re sultaat. Direct moet van der Meulen red dend optreden. Beurtelings volgen er nu eenige aanvallen. Tap krijgt een kans en schiet van dicht bij, maar Badjou houdt den bal. Het spel is tot nu toe zeer kalm, zoo nu en dan zijn de Belgen iets in de meer derheid. Dan komt de eerste corner voor Holland. Landaal neemt deze goed, maar een Bel gisch been voorkomt verder succes. Eenigen tijd blijven de Hollanders nu gevaarlijk voor het Belgische doel zwe ven. Van der Heijden geeft eens een voor zet, waarbij Badjou resoluut ingrijpt. Ineens breken de Belgen door, even is er gevaar voor het Hollandsche doel. Een goede Hollandscke aanval strand op dubieus buitenspel. Bij een Belgische aanval ontstaat corner. Deze wordt goed genomen en dan kei hardovergeschoten. Dan vertoont van der Meulen een onge loof elijk staaltje van keeperskunst. Als van Kol is gepasseerd, komen er plots twee Belgen met den bal op hem af. Van der Meulen loopt uit en verhindert te schieten. Een der Belgen speelt dan terug en dan volgt een schot op het leege 'doel, dat. over gaat. Vermetten veroorzaakt dan free-cick, die eveneens over wordt geschoten. Nu komen de Hollanders weer eens aan het woord, maar het schot van van Ree nen gaat naast. Aan den anderen kant slaat Bastin weer ongedekt, een schot volgt-, rakelings naast. Het blijkt duidelijk dat het spel der Hollanders veel te kort en te peuterig is, om succes te hebben. Immer grijpen de Bel gen in, zoodat deze dan ook bijna voort durend in den aanval zijn. De scheidsrechter geeft een zeer vreem de beslissing als Landaal den bal goed heeft vrij gewerkt, en bijna klaar staal om te schieten, door dan te fluiten voor een free-cick tegen Landaal, daar dit een na deel voor de Hollanders beteekent. De Belgen komen intusschen weer terug en van der Meulen krijgt het hard te ver antwoorden. Een keer stopt, hij een hard hoekschot. Hij komt te vallen en er volgt weer een schot, dat nu rakelings langs gaat. Even later weer een Belgische aan val. Bastin krijgt een bal en komt vlak bij het doel te staan. Juist als hij wil schie ten loopt van der Meulen uit met het ge volg dat Bastin tegen zijn been schiet. De bal verandert daardoor van richting en gaat naast. Het Belgische overwicht is nogal sterk en de Hollandsche aanvallen beloven niet veel. Een keer speelt Tap zeer goed naar van Reenen, Badjou loopt uit en van Ree nen schiet in. Hij stond echter buitenspel en deze goal telt d\is niet. Holland neemt de leiding. Toch blijven de Belgen sterker. Na een mislukte aanval van Holland-, krijgt ineens van Reenen den bal, hij maakt met een handig trucje keurig vrij en schiet hard op doel. Te hard voor Badjou, die den bal wel grijpt, maar door zijn handen heen in het net laat verdwijnen 0—1. Gejuich in het Hollandsche kamp, gefluit in het Belgische. Direct na den aftrap moet van der Meu len bij een verwoede Belgischen aanval redden door weg te trappen. Maar ook de Hollanders laten zich nu niet onbetuigd. Bastin wordt veel te veel los gelaten. Ge volg is dat hij vrij voor doel komt en schiet. Zijn schot gaat echter rakelings langs. De stand wordt gelijk. Het is echter uitstel van executie, want even later wordt er aan de Hollandsche zijde een corner geforceerd. Doze wordt goed genomen en dan krijgt Vanderbouw- hede den bal. Een formidabel schot, volgt, de bal vliegt tegen den onderkant van de lat en draait het doel in. De stand is gelijk 11. Juist is er weer afgetrapt of de arbiter fluit teaen. Rust. De tweede helft vangt om kwart over vijf aan met- een Hollandsche aanval. Lan daal rent langs de lijn, vanwaar hij ten slotte met een boogschot voor doel zet. Van den Heijden vangt den bal op, maar plaatst zijn schot- verkeerd, zoocla-t Nou wens kan wegwerken. Bastin wordt, evenals in de eerste helft, weer te veel losgelaten, terwijl deze zelfde fout Holland toch in Antwerpen twee doel punten kostte. Hij krijgt ook nu weer den bal, rent de geheele Oranje-achterhoede voorbij, maar zijn voorzet wordt door Versijp naast gekopt. Even later lost Voor hoof een kei, die naast gaat en Secretin denkt daarna, alle goede dingen in drieën en doet .eveneens. De Belgen zijn veel sterker en het Hol landsche heiligdom verkeert in voortdu rende bedreiging. Een corner van Versijp wordt door van der Meulen weggestompt. De bal belandt echter bij Moeschal die over de koofden heen scoort. (21). Er is dan 6 minuten gespeeld. Versijp en Bastin blijven de gevaarlijken in de Belgi sche voorhoede. Maar ook van den anderen kant ont snapt het Belgische doel ternauwernood aan een doorboring, als Landaal fraai voor plaatst, als Badjou is uitgeloopen. De bal belandt bij van der Heijden, die laag en te zacht inschiet, zoodat Nouwens, die zich in het doel heeft opgesteld, kan wegtrap pen. Landaal is de eenige, die er nog iets van maakt in de Hollandsche voorhoede. Een schot van van der Heijden wordt door Badjou gestopt Toch blijven de Belgen in de meerderheid. Tap plaatst nog eenmaal naar St-rijbosch, maar deze schiet in moei lijke positie naast. Van Kol komt dan in botsing en gaat „down", hij moet worden bijgewerkt. Voorhoof knalt juist in de handen van van der Meulen en als van Reenen bet maar eens alleen gaat probeeren, faalt zijn schot. De Belgen behouden het overwicht en vooral de spil Hellemans speelt eèn voor treffelijke partij. Het let beslist. Ondanks de felle aanvallen der Belgen blijven toch doelpunten uit. Totdat 6 mi nuten voor het einde Versijp zich vrijmaakt en cloor geeft aan Vauderbouwhede, die niet aarzelt en den stand op 31 brengt. De Belgen juichen. Er is reeds weer af getrapt en Bastin krijgt een vrije schop te nemen. De Hollanders stellen zich echter goed op, zoodat de Belgen geen kans krij gen. Na een Hollandsche aanval, waarbij Tap naast schiet, volgt weer een Belgische, welke van Ivol slechts tot een corner kon forceeren. Het wordt 4—1. De hockschep wordt- fraai voor doel ge plaatst en Voorhoof kopt op verrassende wijze in (41). Een minuut later fluit scheidsrechter Cejnar het einde. De Kroonprins komt dan het terrein op om de overwinnaars, zoowel als de verlie zers de hand te drukken. Slotbeschouwing. Een korte nabeschouwing gevend van dezen wedstrijd moeten wij zeggen dat de Belgische overwinning volkomen verdiend is. Over 't algemeen waren de Belgen veel sneller dan de Hollanders, die nog boven dien een short-passing speelden, waardoor de Belgen immer konden ingrijpen en mees ter van het terrein bleven. De grootste hiaten zaten weer in de voorhoede, waar alleen Landaal nog wat tegen de Belgen was opgewassen. Van Reenen en Tap waren wel eens be ter, maar van Reenen scoorde tenminste nog een goed doelpunt. Het weder optreden van van Heel was een succes, de andere spelers der midden linie werkten hard, doch onproductief. De beide backs waren weifelend en veroor zaakten veel gevaar. Van der Meulen heeft vooral in do eerste helft door resoluut op treden een uitlcopen verschillende malen onheil voorkomen, maar toch was hij wel eens beter. De Belgen hebben snel en vooral een goccl positiespel gespeeld en daardoor had den zij bijna voortdurend een overwicht. Uitblinkers wa-ren. de spil Hellemans, Versijp, Bastin en Moeschal. Hot slot van het festijn. Na afloop.-van deze voetbalgebeurtenis, een mislukking zooals we de laatste jaren niet meer gewend zijn, vonden «le athletiekwedstrijden verderen doorgang. Er volgde de *100 M. le serie: 1. Van den Berghe (Holl.) 11.4 sec. 2. Rousscaux (Frankrijk). 2o serie: 1. Berger (Holl.) 11.4 sec. 2. Tschopp (Zwitserland). 3e serie: 1. Dujardin (België) 11.4 sec. 2. Ga rain (België). Finale 100 nieter: 1. v. d. Berge (Neder land) 11.4 sec.; 2. Berger (Nederland) hand breedte; 3. Dujardin (België); 4. Rous- seaux (Frankrijk). 5000 meter: 1. Michot (Frankrijk) 16 min. 10.8 sec.; 2. Van Ramst (België) 100 me ter; 3. Zeegers (Nederland) 3 meter; 4. Defleurquem (België); 5. Linsen (België). KON. NED. VOETBALBOND. De uitslagen. INTERNATIONAAL. België—Nederland 41. AFDEELING I. Tweede klasse A. Z. V. V.West Frisia- 22; D. E. C. A. F. C. 1—2; ZeeburgiaH. R. 0. 7—0. Tweede klasse B. Haarlem—De Spartaan 3—1; Bloemen- daalBaarn 23; VeloxZand voort 51; V. V. A.Hercules 4—2; D. W. S.B. F. C. 3—2. Derde klasse D. I VriendenschaarUtrecht 21; Zeist— Alpkia 02; OlympiaU. V. V. 72; L. S. V.Voorwaarts 22. AFDEELING II. Tweede klasse A. V. I. O. S.B. M. T. 34; St. Hooger Unitas 23. Tweede klasse B. OvermaasV. D. L. 20; R. F. C. 0. V. V. 1—1; O. D. S.—D. 0. L. 2-3; S. V. W.Gouda 0—3. Derde klasee A. SchotenB. E. C. 3-3; U. V. S.—T. H. B. 2—0; Zeemeeuwen—L. F. C. 1—1. Vierde klasse A. H. D. V—D. V. S. 2—1; R. C. L.—Ce- leritas 32. Res. tweede klasse A. Fortuna II—R. F. C. II 1—2; A. D. O. II U. V. S. II 6-1 j H. B. S. Ill—H. V. V. III 1—1. Res. derde klasse A. H. V. V. IVConcordia II 92; R. V. C. II—Alphen II 4-6; A. D. O. Ill—V. I. O. S. II 2—5; D. H. C. III-Delft II 5-4. U. V. S.—T. H. B. 2-0. Afwisselende stortbuitjes maakten he» niet bijzonder aantrekkelijk om als gast te vertoeven op het U. V. S.-terrein. Voeg daar nog aan toe den weelderigen gras- groei, waardoor de bal somwijlen voor de oogen der spelers verdween, dan is de conclusie deze, dat er wat het spel betreft weinig te genieten is geweest voor een vrij goed opgekomen publiek. Het is 't be gin van den comp.-strijd en de spelers staan nog een tikje vreemd, en missen schijnbaar het elan, dat zoo zeer noodig is om de hoogste sport van de voetbal ladder te bezetten. U. V. S. won, maar had dit succes in hoofdzaak te danken aan het feit, dat T. H. B. een buitengewoon zwak ploegje is; en het lijkt wel of de voor hoede van deze sportieve voetballers niet vooruit kan komen, niet één mannetje verstond de kunst een behoorlijk schot te lossen, waardoor keeper Kramp in de ge legenheid werd gesteld een rustkuur te ondernemen. De eenige uitblinker was de blonde links-back, dat was keurig. Kan U. V. S. beter? Natuurlijk, maar zooals Zondag werd gespeeld is elke kampioens kans als verloren te beschouwen. Toegege ven moet worden, dat het veld niet aan lokkelijk was. maar daar alléén aan is het niet te wijten. Sam Meerburg ontbrak, en zal voorloopig niet op 't groene tapijt verschijnen; zijn plaatsvervanger Duyl was vrij goed. De nieuweling Cris Laman als linksbuiten was een pittige speler, hoewel zijn voorzetten langs den grond nog te veel onderschept kunnen worden om succes te behalen; na de rust werd dit be ter, en hij zorgde dan ook, dat het eerste goalt-je uit zijn voorzet door Boom werd ingekopt. Harteveld is een aanwinst, een beweeglijk speler die zeer handig zijn tegenstanders weet te passeeren. U. V. S. heeft den moed om met jeugdige spelen den strijd te aanvaarden en dit is te waar- deeren. Het begin van deze ontmoeting was een futloos heen en weer getrap, de vertooning was saai. Na ongeveer 20 minuten spelen zet. Cris Laman keurig voor en Boom kopt onhoudbaar in T. H. B.'s touwen (10). Een enkele uitval van T. H. B. werd om hals gebracht door het duo Graafmans— Duyl. Na de rust was het spel iets beter en zorgde Harteveld bij een doelworsteling voor het tweede doelpunt (2—0). In dezen stand kwam geen verandering. Volgende week U. V. S.—L. F. C. We ho pen dat het zal spannen. ZeemeeuwenL. F. C. 11. Na zwaren strijd zijn de punten eerlijk gedeeld. Voor de 'rust heeft L. F. C. met wind mee voortdurend zwaren druk op het Zeemeeuwen-doel uitgeoefend, doch door onbenullig voorhoede-spel kwamen er geen doelpunten. Bij de enkele gevaarlijke schoten toonde de Meeuwen-keeper van het goede hout te zijn gesneden. De uit vallen der Zeemeeuwen werden door De Vos c.s. uitstekend afgeweerd. Zonder groote gebeurtenissen kwam de rust met 0—0. In de tweede helft is er zeer vurig gespeeld, de Meeuwen begonnen door het uitblijven vao doelpunten den strijd te for ceeren, maar de withemden-achterhoede, waar de jonge v. d. Plas zeer goecl speel de, gaf geen kamp. Het was wel jammer, dat juist hij de Meeuwen op ongelukkige wijze de leiding gaf. De L. F. C.'ers wil den niet verliezen alles op allps werd ge zet, en wanneer v. Leeuwen goed door breekt wordt hij op onbehoorlijke manier gevloerd. De daarvoor toegekende straf schop zet Nagtegeller op kalme wijze in. In de laatste tien minuten doen de Meeu wen nog felle aanvallen doch de uitste kende Leidsche verdediging houdt stand, zoodat het einde met 1—1 komt. ZEISTALPHIA 0-2. Alphia, dat voor haar eersten competi tiewedstrijd op bezoek bij Zeist was, wist da beide puntjes mee naar huis le nemen. Reeds direct na aanvang nam Alphia het spel in handen, zoodat de verdediging der thuisclub de handen vol heeft om doelpun ten te voorkomen. Ook aan de andere zij de worden enkele kansen gemist. De thuis club begint zich dan eenigszins te her stellen, zoodat de strijd thans meer geliik opgaat. Toch zijn de aanvallen der bp- zoekers gevaarlijker. Er wordt evenwel le kort spel gegeven, waardoor de verdedi ging van Zeist steeds tijdig kan ingrijpen. Rust treedt in zonder dat een van beiden het net, heeft weten te vinden. In de tweede helft ontwikkelt zich aan stonds een vinnige strijd. De thuisclub komt weldra gevaarlijk opzetten en menigmaal verkeert daarbij het doel van Alphia in groot, gevaar. De bezoekers blijven evenwel volhouden en de aanvallen, die zij onder nemen, zijn evenmin zonder gevaar. De keeper der thuisclub blijkt echter in goe den vorm. Even voor het einde volgt, een doorbraak van Alphia, waarbij de midvoov zijn club de leiding geeft. Bij een her nieuwden aanval der bezoekers vergrooten zij door hun rechtsbinnen nogmaals den voorsprong, waarna weldra einde komt met een 20 overwinning der bezoekers.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6