5PORT en 5PEL R.K. SPORTWEEK 1930 MAANDAG 15 SEPTEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Twee mooie sport-middagen Belangstelling in stijgenden lijn! Belang stelling voor de B. K. Sport, toenemende belangstelling niet alleen van de zijde on zer Roomsche jongens en meisjes, maar ook van de zijde van het Leidsche publiek! Met dezen enkelen zin hebben we in groote trekken geschetst hoe het thans staat met de sportbeweging onzer katho lieke jongens en meisjes in de Sleutelstad. De sportmiddagen van Zaterdag en Zondag hébben heerlijk getuigenis afge legd van de groeiende beweging, die on miskenbaar valt waar te nemen. Er is reden om te juichen, er is reden te over voor dankbaarheid. Het werk der R. K. Sportcommissie, eenige jaren onder zoo moeilijke omstandigheden begonnen, gaat zijn vruchten afwerpen. Aan de sporters thans de taak in saam- hoorigheid en eensgezindheid het begon nen werk voort te zeten, door clubliefde elkander te schragen en de besturen in hun lang niet gemakkelijke taak te steunen. Als dit zoo ia, dan twijfelen we er niet aan of het zoo moeizaam begonnen werk zal ook in de toekomst vruchten afwerpen tot heil der R. K. Sportbeweging in het algemeen en tot heil van onze R. K. jon gens en meisjes in het bijzonder. Een woord van opwekking tot de ouders om te zorgen, dat hun kinderen, zoo zij zich tot een of andere sportbeoefening voe len aangetrokken, worden ondergebracht in onze Roomsche Sportvereenigingen Daar en daar alleen is hun plaats DE LEIDSCHE SINGELLOOP.' W. Vessies (Beverwijk) wint opnieuw. Zaterdagmiddag de singelloop van Rood Wit! 't Zag er in den morgen niet bijzon der fraai uit met het weer, maar in den middag werd het beter en toen de deelne mers zich voor den jaarlijkschen singel loop gereed gingen maken, werd het zelfs heel mooi weer. 't Was een drukte van geweld in het gebouw der R. K. H. B. S., dat welwillend aan Rood-Wit was afgestaan om den Sin gelloop voor te bereiden en den deelnemers gelegenheid tot verkleeden te geven. Tegen half vier vertrokken deelnemers en officials naar den Morschsingel, waar gestart werd voor de zeven Singels. Wat een belangstelling! 't Stond vol van de kijkers en de politie kon inderdaad een handje helpen om voor een vlot verloop te zorgen. Van de 22 ingeschreven loopers waren er 18 opgekomen, verdeeld over 7 vereeni- gingen uit het Haarlemsche Diocees. Na het vallen van het startschot vlogen de loopers er vandoor, 't Was een groote kluwen, dicht opeen trokken de loopers af. Bij de Gevangenlaan liep Hakkaart voorop, gevolgd als tweede door Haack, terwijl Vessies als derde kwam. Reeds vrij spoedig kwam er teekening in de situatie. Op den Rijnsburgersingel liepen Haack, Vessies en Th. Stijnman iets uit en gelei delijk vergrootten zij hun voorsprong tot enkele tientallen meters. Daarachter volg de de tweede groep, waarvan Mulder de leiding had. Veel hebben we trouwens van de overige loopers niet gezien, want met „onze persauto" aan' den kop gaande, za gen wp zoo nu en dan slechts in de' boch ten wat athleten loopen, zonder evenwel te kunnen onderscheiden wie zij waren. Zoo trokken we langs Rijnsburgersingel, Maresingel, Heerensingel en Zijlsingel naar den Zoeterwoudschen Singel. Intusschen was Vessies aan den kop gaan loopen, evenwel zonder noemenswaardig verschil met Haack en Stijnman. Laatstgenoemde, hoewel oogenschijnlijk veel moeilijker loo pend dan Vessies, hield dapper vol. In den bocht van den Zoeterwoudschen Singel bij de Fruinstraat zagen we hoe Mulder zich .van de tweede groep had los gewerkt en op het leidende peleton was ingeloopen. En verder ging het over den Witte Singel naar de finish. Hoe meer het einde in 't zicht kwam des te sneller gin gen de loopers er op los. Nabij het Diaco- nessenhuis kwam Stijnman, die steeds achter Vessies en Haack had geloopen, naast hen en toen begon de eindspurt. Hier bleef Haack dadelijk iets achter, doch Vessies en Stijnman liepen in flink tempo naar den eindstreep. Slechts in de laatste meters liep Vessies iets op Stijnman uit. Volgend jaar nog iets Beter, Theo! De uitslag werd: 1. W. Vessies (D. E. M., Beverwijk) in 18 min. 38.8 sec.; 2. Th. Stijnman (Rood-Wit, Leiden) in 18 min. 40.4 sec.; 3. G. Haack (Leonidas, Haarlem) in 18 min. 48.6 sec.; 4. A. Mulder (Excel sior, Haarlem) in 19 min. 10.6 sec.; 5. P. v. Dam (Leiden) in 19 min. 42 scc.; 6. Jos. Dubbelaar (U. R. L. O., Leiden); 7. B. Geels (Leonidas, Haarlem); 8. S. Brakel (Meerburg), 9. N. Slingerland (Meerburg), 10. J. v. Poel (Meerburg); 11. G. Bonke (Excelsior), 12. Jos Mathot (Excelsior), 13. P. Hakkaart (Meerburg), 14. A. Leune (Meerburg), 15. Thonus (Rood Wit), 16. A. Visser. De Leidenaars Bakel en Alberts gaven den strijd op. Vermelding verdient nog wel, dat alle deelnemers bij aankomst in beste conditie verkeerden, zoodat dr. Leesberg, die den Singelloop „per auto" gevolgd had, niet in functie behoefde te komen. Het traject was pl.m. 6 K.M. lang. 't Was een prachtige athletiekdemon- stratie en overal langs den weg volgden talrijken het verloop van den strijd. Een woord van hulde aan do politie, die onder leiding van de inspecteurs Duval en v. d. Ham voor de prachtige regeling had gezorgd, zoodat het publiek vooral op de drukke kruispunten op behoorlijken afstand werd gehouden. Na afloop begaven deelnemers en offi cials zich weder naar het gebouw der R. alwaar na een half uurtje de prijsuitreiking door den voorzitter, den heer J. Th. Witte, plaats had. Deze dankte de deelnemers voor hun opkomst en bracht een bijzonder woord van hulde aan de po litie. Ook de voorzitter van den D. H. A. K., de heer N. de Zwager uit. Haarlem, sprak een woord van lof over de keurige regeling, zooals men op andere plaatsen nagenoeg niet aantreft. In den avond kwamen de Belgische gas ten. Verwacht Tverd, dat zij te pl.m. 8 uur hier zouden arriveeren, doch, wijl de reis per autobus gemaakt werd, was het uur van aanokmst onzeker, 't Was echter on geveer 8 uur toen de Ant.werpsche auto car aan den Stationsweg arriveerde. De kennismaking liep natuurlijk vlot van stapel. De maaltijd en het gezellig samen zijn in café „Zomerlust" had spoedig een sfeer van kameraadschap geschapen en de avond was maar al te gauw omTe half twaalf gingen de gasten met hun res pectievelijke gastheeren hun legersteden opzoeken om van een welverdiende nacht rust na zulk een vermoeienden middag te genieten. De Zondag was een belangrijke dag voor de Sportweek. De dag werd begonnen met het bijwo nen der H. Mis in de St. Lodewijkskerk. Het kerkje was stampvol... Heerlijk beeld van katholiek leven in de sport! De Belgische gasten woonden met de bestuursleden der R. K.. Sportcommissie en „Leiden" te 9 uur de H. Mis in de St. Pe- truskerk bij. Na het ontbijt kwamen de autobussen voor, die gasten en gastheeren naar Den Haag en Scheveningen brachten. De Belgen waren hierover zeer enthousiast Geen hunner had nog ooit een bezoek aan Scheveningen gebracht en hoewel het geen mooi zomerweer was, waren allen ten zeer ste voldaan over het mooie tochtje; het bezoek aan de Pier en het Vredespaleis. Te half één was men weer te Leiden terug, waarna in Hotel „Den Burcht" de lunch werd gebruikt. DE GYMNASTIEKDEMONSTRATIE. 't Was gistermiddag een drukte van je welste op het mooi gelegen A. S. C.-ter- rein. Uit alle hoeken der stad waren ze opgekomen, de jongens en meisjes der gym nastiekverenigingen. Zij kwamen alle de monstreren, hun sport en hun katholiek zijn. Tezamen trokken ze op, te zamen be traden ze het groene veld en rond de lijnen verzamelden zich de belangstellende toe schouwers. Spoedig was het al leven en beweging op het veld. Alle gymnastiekverenigingen, meisjes en jongens, lieten hier zien wat zij presteeren kunnen. Over het geheele veld waren de gymnasten in actie, 't Was een keurig gezicht vooral bij de gezamenlijke spelen. Maar het mooist was de gezamen lijke gymna-stiekdemonstratie! 't Was het hoogtepunt van het gymnastenfeest. Een woord van hulde aan leiders en deelne mers voor hun medewerking is hier zeker op zijn plaats. DE VOETBALWEDSTRIJDEN. De junioren spelen gelijk. Te kwart over twee kwamen de voet ballers in het veld. Begonnen werd met den wedstrijd der junioren van „Leiden" en Rood-Wit. 't Werd een heel aardige wedstrijd, waarbij de spanning niet uit bleef. Hadden velen gedacht, dat het een eenzijdige wedstrijd zou worden met de rood-zwarte junioren in de meerderheid, het verloop deed heel anders zien. Wel kwam bij de Leiden-junioren zoo nu en dan wat meerder wedstrijd-routine naar voren, doch de Rood-Witten beschikken over verschillende snelle loopers, die er voor zorgden, dat het spel in evenwicht bleef. De groote fout der Rood-Witten was, dat zij hun overigens wel gevaarlijk opge zette aanvallen teniet deden doordat bijna steeds zeven spelers op het doel afstorm den. Daardoor liep de een den ander in den weg en hadden de aanvallen weinig resultaat. Rood-Wit kreeg het eerst een mooie kans om de leiding te nemen, toen haar een penalty werd toegekend. De keeper van „Leiden" stopte het schot echter zeer verdienstelijk. Een halve minuut voor rust volgde nog een gevaarlijke „Leiden "-aan val, waaruit na eenige schermutseling de rechtsbinnen, het jongste lid van „Leiden", zijn club de leiding gaf (I0). Na de hervatting volgde aan weerskan ten een heel aardig spel. De aanvallers waren veel gevaarlijker en nadat het aan vankelijk tot eenige corners beperkt bleef gelukte het aan Rood Wit na goed door zetten gelijk te maken (11). Spoedig daarna kwam het einde. Na lotiug verwierf „Leiden" den zilveren lauwertak, terwijl Rood-Wit de medaille in ontvangst kon nemen. LeidenAntwerpen 32. Te half vier kwamen de elftallen van Leiden en Antwerpen in het veld. De geestelijk adviseur, rector Groot, heette vóór den wedstrijd de gasten harte lijk welkom en wees erop, dat het eindelijk gelukt was in Leiden een ploeg 'van over de grenzen te krijgen. Spr. hoopt dat dit niet de laatste keer zal zijn, dat een bui- tenlandsche ploeg hier de gast zou zijn, maar vóór alles, dat het een echte mooie wedstrijd zou zijn, een propaganda voor het voetbalspel. De aanvoerder der Belgen, de heer K. Smyers, zeide hierna er zich over te ver heugen, dat hij met zijn elftal mocht mede werken aan de R. K. Leidsche Sportweek en den wensch uitend, dat de strijd een goed verloop zou hebben, overhandigde hij den aanvoerder van „Leiden", den heer F. Goddijn, een bloemstuk, waarop de heer Goddijn eveneens zijn Belgischen col lega bloemen offreerde. Nadat de elftallen op de gevoelige plaat vereeuwigd waren, stelden zij zich onder leiding van scheidsrechter Ravier uit Utrecht, als volgt op: Leiden I: A. Belt B. Bekkering H. Goddijn H. Martijn S. Brakel S. v. d. Klauw W. Goddijn F. Goddijn B. Goddijn A. Brusche D. Kerkvliet 0 Vidler Verstralen Diericks Willemen v. Eeckhoven Denil G. Voet A. v. Meir J. v. Geel Smyers H. de Bleude Antwerpen: H. O. F. C. De gasten wonnen den toss en F. God dijn bracht den bal aan het rollen. Onmid dellijk ontwikkelde zich een snel tempo en flinke aanvallen werden opgezet. De gasten hadden na 3 minuten reeds een corner te nemen, maar zonder succes. Even later kreeg Kerkvliet den bal toegespeeld; hij rende alleen op het doel af en scoorde op fraaie wijze (10), hetgeen een dave rend applaus teweeg bracht. Het spel bleef snel op en neer gaan en F. Goddijn kreeg spoedig weer een muoie kans, doch hij schoot recht op den keeper. Toen er een kwartiertje gespeeld was, kreeg men reeds een aardig overzicht van het geheel. Daarbij viel het op, dat er weinig kracht van de Belgische voorhoede uitging, voor namelijk ten gevolge van het feit, dat de middenlinie slecht steunde. Alleen Voet, de spil, maakte hierop een gunstige uit zondering. Hij was nagenoeg overal, maar Brakel deed geenszins voor hem onder. In- gendeel, meermalen moest de stoere Belg in den kleinen Leidenaar zijn meerdere erkennen. Toch wist de Belg na eenigen tijd bij een gevaarlijken aanval tot dicht bij het Leidsche doel door te dringen en zijn schot had een welverdiend succes. (11). Verschillende aanvallen aan beide zijden strandden op buitenspel, maar ver scheidene mooie kansen aan Leidsche zij de gingen door slecht schieten verloren. OP HET VOETBALVELD. De ploegen van Leiden en Antwerpen, die gisteren tegen elkaar speelden Foto Slegten'horst VOORNAAMSTE NIEUWS Een schitterend verloop der R. K. Sportweek. W. Vessies wint den Singel loop. Leiden wint van Antwerpen. Holland door België in den voetbalwed strijd te Brussel met 4—1 verslagen. Nieuw Ned. record 1500 M. hardloopen. De start der deelnemers aan den Morschsingel Foto Slegtenhorsfc Eerst kort voor de rust slaagde W. God dijn erin uit een goed aangegeven bal van F. Goddijn Leiden opnieuw de leiding te geven (21). Zonder dat er van eenig overwicht bij beide partijen sprake was, kwam daarna de rust. Na eenige vinnige aanvallen in het begin der tweede helft volgde er aan beide zij den eenige inzinking. Jammer was het, dat Kerkvliet in deze periode enkele malen zoo slecht plaatste, dat de bal meters naast het doel kwam in plaats van ervoor, doch hij maakte weer veel goed, toen hij er met een door F. Goddijn aangegeven bal van door ging en keihard inschoot (31). Er was toen nog 25 minuten te spelen en de Belgen kwamen gevaarlijk opzetten. Maar het Leidsche backstel werkte keurig en gaf geen kans. Toch had een schot van Voet tegen de deklat beter lot verdiend en toen er nog een tiental minuten te spelen was kwam 't reeds lang verwachte en zeker verdiende tweede doelpunt der gasten in den linkerbenedenhoek (32). De Leidenaars verzwakten daarna zien- deroogen, terwijl de Belgen als het ware steeds beter gingen spelen. De verdediging hield echter braaf stand en het einde kwam met een 32 overwinning voor Leiden, dat. hiermede zijn eersten internationalen wedstrijd had gewonnen. De voorzitter der R. K. Sportcommissie, de heer H. J. L. Tobé. reikte hierna de prijzen uit. Spr. uitte zijn vreugde over het feit, dat het zoo'n mooie wedstrijd was geweest en wenschte daarmede beide elf tallen geluk. Hierna overhandigde spr. den aanvoerder van „Leiden" een zilveren lauwerkrans, den aanvoerder der gasten een medaille. De heer F. Goddijn dankte de gasten voor den zoo eerlijken en fairen wedstrijd en schonk den aanvoerder den gewonnen eersten prijs als aandenken aan dezen mooien wedstrijd, hetgeen bij de Belgen I groote dankbaarheid en erkentelijkheid verwekte. Toen stroomde het voetbalterrein leeg. Maar nog lang zal de herinnering aan de zen prachtig geslaagden sportmiddag bij allen voortleven. DE SINGELLOOP VAN ROOD-WIT. JAARFEEST R. K. S. V. „LEIDEN". Tot slot van den dag werd door de R. K. S. V. „Leiden" in de groote zaal van hotel „Den Buroht" een feestavond gege ven, bedoeld als jaarfeestviering, 't Werd een heel goed geslaagde avond, waar ge zelligheid en stemming heerschte. De voorzitter van „Leiden", de heer H. van Haasteren, sprak een kort openings woord en na het zingen van het clublied was het woord aan den Geest. Adviseur rector J. C. C. Groot, die in een zeer en thousiaste rede wees op de plichten die de vereenigingen ten opzichte van elkander hehben en er vooral den nadruk op legde, dat men geen lasterpraatjes moet. verkoo- pen van elkander en dat men alle jalouzie ten aanzien van andere vereenigingen moet laten varen. Het verder gedeelte van den avond werd gevuld door het optreden van den confe rencier Louis Contran,-die voor een uit stekend repertoire had zorg gedragen. Het was een mooi slot van een prachtig geslaagden dag! Bijvoegsel

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5