MAANDAG 15 SEPTEMBER 1930 21ste Jaargang MAANDAG 15 SEPTEMBER 1930No. 6695 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De verzekering tegen invaliditeit en ouderdom BUITENLAND 3)e Zeidóobz 6ou/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 De invaliditeitswet regelt de verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom. Ieder arbeider, die den leeftijd van 14 jaar heeft bereikt, in loondiens arbeid verricht binnen het Rijk en tegen loon van niet meer dan 3000.per jaar is verplicht om zich te verzekeren over eenkomstig de bepalingen der Invaliditeits wet. De verzekerde heeft recht op een rente ingeval van invaliditeit (invaliditeitsrente) en na het bereiken van den 65-jarigen leeftijd (ouderdomsrente), terwijl bij overlijden van den verzekerde zijne weduwe in sommige ge vallen recht heeft op een weduwenrente en zijne kinderen beneden den leeftijd van 14 jaar recht hebben op weezenrente. Ondanks de vele feiten, die dit weerspreken is de meening van veel menschen nog steeds, dat met een rentekaart slechts een pensioen kan verkregen worden van 3.per week op 65-jarigen leeftijd. Het bezit eener rentekaart geeft echter op grond van de op de rentekaart geplaatste zegels onder bepaalde voorwaarden recht op ouderdomspensioen, invaliditeits-pensioen, we duwen en/of weezenpensioen en kan leiden tot geneeskundige behandeling of verpleging, als blijvende invaliditeit dreigt en deze nog te voorkomen is. Doch de verzekerden moeten voldoen aan de voorwaarden die voor de onderscheidene pensioenen (renten) zijn gesteld. Wij willen daarom een overzicht geven van de voornaamste rechten en verplichtingen van de verzekerden. Recht op invaliditeits rente heeft de verzekerde, indien hij blij vend of tijdelijk invalide is en hij tevens den voorgeschreven wachttijd van 150 premiewe- ken heeft vervuld. Tijdelijke invaliditeit, welke korter duurt dan een half jaar, geeft geen recht op rente. (Gedurende dit halfjaar zal in verband met de invoering der Ziekte wet, veelal ziekengeld worden genoten). De wachttijd bedraagt, zooals we zagen, 150 premieweken, d.w.z. er moet voor of door een verzekerde over ten minste 150 kalen- derweken (dat is dus te zamen ongeveer 3 jaar) premie zijn betaald, wil de verzekerde aanspraak op de rente kunnen doen gelden. Het bedrag der invaliditeitsrente is af hankelijk van den duur der verzekering en van het totaal der voor of door den verzeker de betaalde premiën. De verzekerde, die den leeftijd van 65 jaar heeft bereikt, heeft recht op ouderdomsrente. Ook de verzekerde, die bij het bereiken van dien leeftijd nog valide is, heeft derhalve recht op deze ouderdomsrente. Indien er gevaar bestaat, dat een verzeker de blijvend invalide zal worden en dat dit gevaar kan worden afgewend door doelmatige geneeskundige behandeling of verpleging, kan de Raad van Arbeid aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank voorstellen, den ver zekerde geneeskundige behandeling voor re kening der Bank te doen verleenen of wel den verzekerde in eene inrichting' te doen opnemen. Deze behandeling of opneming kan echter alleen met toestemming van de ver zekerde geschieden. Aan diens kinderen, be neden 14 jaar en (of) aan diens echtgenoote, die invalide is of den 60-jarigen leeftijd heeft bereikt, kan in geval van zoodanige opneming van verzekerde, gedurende het verblijf van den verzekerde in de inrichting een uitkee- ring worden toegekend. Na overlijden van den verzekerde heeft in enkele gevallen zijn weduwe recht op weduwenrente, mits de echtgenoot hetzij in het genot was van een invaliditeits- of ouderdomsrente, hetzij 40 premiën in rekening kan doen brengen. De weduwe heeft in 2 gevallen recht op rente. 'anneer zij blijvend invalide is; 2e. zij den leeftijd van 60 jaren heeft bereikt Is zij bij den dood van haar echtge noot nóch invalide, noch 60 jaar, dan heeft zij recht op rente zoodra zij blijvend invalide wordt of den leeftijd van 60 jaar bereikt. Her trouwde zij vóór dien tijd, dan heeft zij geen recht op rente; evenmin heeft zij daarop recht, indien zij met den verzekerde huwde toen hij reeds 50 jaar was of reeds in het bezit van een invaliditeitsrente was. Na het overlijden van een verzekerde vader hebben zijn kinderen beneden 14 jaar recht op weezenrente, mits hetzij de vader in het genot was van invaliditeitsrente, hetzij voor of door den verzekerden vader reeds over ten minste 40 kalenderweken premiën waren betaald. Dit geldt ook ten aanzien van kin deren beneden 14 jaar van een verzekerde moeder, met dien verstande echter, dat die kinderen alleen dan recht op weezenrente hebben, indien zij vaderloos zijn of de moe der hun kostwinster was. Tenslotte hebben na het overlijden van den al of niet verzekerden vader ook recht op weezenrente de wettige kinderen beneden 14 jaar, indien de moeder verzekerd is en voor of door haar ten minste 40 kalenderweken premiën waren betaald. In den regel moet de premie door den werkgever worden voldaan. De werkgever is, behoudens een enkele uitzondeering, niet be voegd een deel der premie van het loon af te houden. Ingeval de verplichting tot premie-betaling op den arbeider zelf rust, zal de vrouwelijke arbeider, die een huishouding heeft te ver zorgen, geen premie behoeven te betalen over de kalenderweken, waarin zij niet voor an deren heeft gewerkt; voor alle overige arbei ders, die zelf premie moeten betalen, bestaat ontheffing van de verplichting tot premie betaling alleen dan, wanneer de oorzaak, dat niet werd gewerkt, is gelejjen óf wel in ziekte, óf wel in gebrek aan werk of werk staking. De verzekerde, voor wien de premie in ze gels wordt betaald, moet de rentekaart zorg vuldig bewaren, en bij elke loonsbetaling aan den werkgever overleggen. Hij kan ook de kaart aan den werkgever, tegen ontvangbe wijs, in bewaring geven, doch hij is te allen tijde bevoegd de in bewaring gegeven kaart van den werkgever terug te vorderen. Indien de premie voor den verzekerde in geld wordt betaald, wordt de rentekaart door den Raad van Arbeid bewaard. De verzekerde, die niet voor een geheele week bij zijn werkgever in dienst is, moet ge durende den tijd, dat hij'in dienst werkzaam is, zijn rentekaart bij zich hebben. De verzekerde diene er vooral voor te zor gen, dat hij zijn rentekaart niet verliest. Im mers er is uitdrukkelijk bepaald, dat met zegels, geplakt op een verloren gegane ren tekaart, geen rekening wordt gehouden. Slechts in uitzonderingsgevallen kan de Rijksverzekeringsbank het verlies der rente kaart vergoeden. Uit het vorenstaande blijkt wel, dat met de rentekaart behalve 3 ouderdomsrente op 65- jarigen leeftijd, nog meerdere voordeelen kunnen worden verkregen als invaliditeits pensioen, weduwen en/of weezenpensioen, als mede geneeskundige behandeling of verple ging- Het is daarom van groot belang, dat de i rentekaart met zorg wordt behandeld en dat I het zegelplakken steeds op regelmatige wijze plaats heeft. Daarmede dient elke verzekerde ingevolge de Invaliditeitswet zijn eigen be- lang. VOLKENBOND DE VERDEELING DER RAADSZETELS China eischt en dreigt. Titulescu heeft Zaterdag in den volkenbonds raad medegedeeld, een schrijven ontvangen te hebben van den gedelegeerde van China, behel zende, dat China zich candidaat stelt voor het lidmaatschap van den volkenbondsraad. Daar China eerst twee jaren geleden zich uit den volkenbondsraad heeft teruggetrokken, kan het niet gekozen worden, tenzij de volken bondsvergadering met n meerdertieid van twee derden der stemmen de herkiesbaaheul aan neemt. Titulescu heeft, in verband met dezen brief, bepaald, dat de stemming daarover zal plaats vinden op a.s. Woensdag;a daarna zullen de stemmingen over de drie niet permanente ze tels in den volkenbondsraad plaats vinden. Het schijnt, dat China dreigt uit den volken bond te treden, wanneer het geen zetel in den raad krijgt, doch het is wel ondenkbaar, dal de volkenbondsvergadering voor zulk een drei gement zal zwichten. Vooral in verband met den op het oogenblik in China bestaanden ongeordenden toestand zijn de kansen, de vereischte meederheid van twee derden der stemmen te krijgen gering Men begrijpt hier niet, waarom China niet nog een jaar gewacht heeft met het stellen van deze candidatuur. Dan zou de driejarige wachttijd voor oud-leden van den volkenbonds raad verstreken zijn en zou China met eenvou dige meerderheid van stemmen een zetel kun nen krijgen, temeer daar Perzië het volgende jaar moet aftreden en daardoor een Aziatische zetel vrijkomt. DUITSCHLAND DE RIJKSDAGVERKIEZINGEN Groote winst voor de nationaal-socialisten De verkiezingen werden in de hoofdstad van het Duitsche Rijk door goed weer begunstigd. Reeds vroeg in den morgen was in de stem lokalen 'n groote drukte. In de regeeringswijk hadden zich, als gewoonlijk, vele nieuwsgieri gen verzameld, voornamelijk in se 14, waar tegen kwart over acht gistermoren Rijkspresident Von Hindenburg, vergezeld door Staatssecetaris Meissner, verschenen om hun stemplicht te vervullen. De Rijkspresident werd met hoera-geroep begroet. Tegen den middag had in Groot-Berlijn veertig tot vijftig procent der stemgerechtig den hun stem uitgebracht. In vele wijken, voor al in die der arbeiders, was nog drukker ge- De propaganda der politieke pai tijen be perkte zich Zondag voorname!t!k tot het \er- spreiden van vlugschriften, terwijl ook spreek koren zich op straat vertoonden. Bovendien zag men, zooals gewoonlijk vele vlaggen en trans paranten op vrachtauto's. In de groote verkeersstraten der binnenstad verzamelden zich nu en dan groepen menschen doch deze werden spoedig door de politie ver- Over het algemeen kan gezegd worden, dat de verkiezingsdag te Berlijn betrekkelijk rus tig is verloopen. In Neukoln moest de politie in den middag optreden tegen sterke samenscholingen van communisten. Te zes uur Zondagavond be droeg het aantal te Berlijn opgebrachte perso nen ongeveer 500. Hieronder zijn ook begrepen de arrestaties, die gisterennacht hebben plaats gehad, en welke in verschillende deelen van de stad moesten geschieden. Gedurende het laatste uur voor het sluiten van de stembus werd het verkeer op straat nog veel drukker. In vele stemlokalen moesten de kiezers tengevolge van den grooten toeloop wachten. Bij steekproeven in eenige loka'en bleek, dat 75 tot 90 procent der kiezers is op gekomen. Volgens de tot gisteravond zes uur in Berlijn ontvangen berichten, hebben op den verkie zingsdag nergens ernstige botsingen plaats ge had. De voorloopige uitslagen Naar de rijksverkiezingsdienst mededeelt zal de nieuwe rijksdag waarschijnlijk bestaan uit 573 afgevaardigden; de oude rijksdag bestond uit 490 leden. De nieuwe rijksdag zal zeer waarschijnlijk als volgt zijn samengesteld: (de tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn die van den vo- rigen rijksdag): Sociaal-democraten 143 (152), Duitsch-nationalen 41 (79), Centrum 69 (61), Communisten 76 (54), Duitsche Volkspartij 25 (45), Staatspartij 22 (De oude partij onder den naam Democraten had 25 zetels in den vorigen rijksdag), Economische partij 23 (23), Beiersche Volkspartij 18 (17), Nationaal-socialisten 107 (12), Landvolk 18, Landbond 3, Duitsche Boe renpartij 6 (8), Duitsch Hannoversche partij 5 (3), Conservatieve Volkspartij 2, Christen soci ale Volksdienst 14. Uit dezen voorloopigen uitslag blijkt, dat de radicale partijen groote winsten hebben be haald. De nationaal-socialisten hebben hun aan tal zetels bijna vertienvoudigd en zijn nu na de sociaal-democraten de sterkste fractie in den rijksdag Aan de links-radicale zijde hebben de communisten thans niet minder dan 22 :etels gewonnen. De grootste verliezen hebben gele den de Duitsch-nationalen en de Duitsche Volkspartij. De verliezen der Sociaal-democra ten zijn ook belangrijk, indien men bedenkt, dat het aantal uitgebrachte stemmen bij deze verkiezingen belangrijk grooter was dan in 1928. Het Centrum en de Economische Partij hebben zich gehandhaafd, terwijl de naams verandering van Democraten in Staatspartij weinig resultaat heeft gehad. De eindcijfers zullen eerst hedenmiddag bekend worden Hoe zal de nieuwe regeering zijn? Thans komt de vraag aan de orde op welke basis een nieuwe regeering moet worden ge vormd O.a. is'de volgende coaiitie mogelijk: Vooreerst een meerderheids-coalitie van de groote coalitie, versterkt met de Economische Partij, beschikkende over 301 stemmen, hetgeen een meerderheeid van 29 stemmen op een op positie van 272 stemmen is. Een tweede meer derheids-coalitie is mogelijk n.I. de regeering- Brüning met steun der sociaal-democraten, waardoor de regeering beschikt over 349 stem men, waartegenover een oppositie van 224 stemmen, zoodat de meerderheid 125 stemmen bedraagt. De nationaal-socialisten laten zich gelden! Op een vergadering van nationanl-sociaiisten heeft dr. Göbbers nog eens de voorwaarden op genoemd, waarop de nationaal-sociilistische partij bereid is aan de regeering mee te doen. Zij wenschen een bezetting van het ministerie van rijksweer en dat van binnenlandsche za ken; verder het verbreken der banden met de sociaal-democraten, nieuwe verkiezingen in Pruisen, enz. Wanneer de andere partijen op deze voor waarden niet ingaan dan zullen de nationaal- socialisten met hun meer dan 100 zetels in de oppositie blijven en als het moet zullen zij ob structie voeren. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De voorloopige uitslagen van de Duit sche verkiezingen. Groote winsten voor de radicale partijen van links en rechts. Prof. Piccard heeft gisteren tevergeefs geprobeerd op te stijgen. (Luchtvaart). BINNENLAND. Wederom verschillende verkeersongeluk ken met doodelijken afloop. (Gem. Ber., 3e blad). Een overval door gemaskerde bandieten nabij Weert. (Gem. Ber., 3e blad). Een Haagsch advocaat wegens verduis tering gearresteerd. (Gem. Berichten, 3e blad). De overdracht van het rectoraat der Leidsche Universiteit. POLEN ONRUST IN POLEN Twee dooden bij een demonstratie Zondag hebben te Warschau bloedige botsin gen plaats gehad. Er werd gedemonstreerd te gen de arrestatie der leden van deoppositie. Na afloop der demonstratie werden twee bom men geworpen en ook schoten gelost. Daarop trad de politie tegen de demonstranten op. van wie er één werd gedood, terwijl verscheidene politie-agenten werden gewond. Ook in een aantal provinciesteden hebben demonstraties plaats gehad, waarbij het tot gevechten met de politie kwam. Verschillende demonstranten zouden gewond zijn. Een later bericht meldt, dat er twee dooden en vijftig gewonden zijn. Gearresteerde ex-Sejmleden streng bewaakt Naar de oppositie-bladen melden, worden de gearresteerde afgevaardigden der oppositie partijen buitengewoon streng bewaakt. Zij zijn opgesloten in de gevangenis ie Brest-Litowsk, mogen geen bezoeken van hun familieleden ont vangen, terwijl hun ook geen gebruiksartikelen mogen worden toegezonden. Aanvankelijk wer den ook hun advocaten niet in de cellen toege laten. Een sociaal-democratisch blad schrijft, dat zelfs onder het tsaristisch bewind politieke ge vangenen in voorarrest niet op een dergelijke wijze zijn behandeld. RUSLAND 150 RUSSISCHE BOEREN DOOD GESCHOTEN? Naar de „Express Poranny" uit Wilna meldt, zou aan den Russischen kant van de •Poolsche grensplaats Hlobuszany de Gepeoe 150 Russische boeren, die uit Rusland probeer den te vluchten, neergeschoten hebben. Ruslands graan-moeilijkheden Volgens berichten uit Moskou maken de Sovjet-autoriteiten thans de cijfers bekend in zake de uitvoering voor de maand oeptember, Hieruit blijkt, dat de boeren hun verplichtingen tot het verkoopen van hun graan aan de regee ring niet voldoende nakomen. Van de in Sep tember verlangde hoeveelheid is in de eerste tien dagen slechts 20.6 pet., waarvan in de laatste vijf dagen 10.7 pet. ingeleverd. De afle vering van graan aan de regeering is geheel onvoldoende. SLUITING DER STATEN- GENERAAL. Zaterdag wer den de beide kamers der Staten-Genéraal door Min. Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck gesloten

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1