BINNENLAND KERKNIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 EEN INTERESSANT KIJKJE in het inwendige van den kogel gondel van de ballon, waarmede Prof. Piccard tot een hoogte van 16000 M. wil stijgen. De beide halfronde voorwerpen. Tegen de wand zijn vensters, die stevig gesloten zijn. DE STAKING BIJ DE K. L. M. BEËINDIGD. Herziening van de dienstvoorwaarden en een schriftelijk vastgelegde rechtstoestand togezegd. Nadat de Rijksbemiddelaar, mr. de Vries, eerst afzonderlijk met ieder der bij het conflict betrokken partijen had geconfe reerd, is gistermiddag onder zijn leiding in de Staten-zaal van het departement van Waterstaat een gemeenschappelijke bespre king gehouden, waarbij vier leden van de Vereeniging van Verkeersvliegers en drie leden van den Raad van Bestuur der K. L. M. tegenwoordig waren. Dientengevolge hebben de piloten zich bereid verklaard tot dadelijke hervatting van den dienst op de vóór de staking geldende voorwaarden. De directie heeft zich bereid verklaard allen weder in dienst te nemen en spoedi ge herziening van de dienstvoorwaarden te bevorderen en den rechtstoestand der pilo ten schriftelijk vast te leggen. Aan een commissie van drie personen zal zoo spoedig mogelijk opgedragen wor den een ontwerp-rechtstoestand te maken. In deze commissie zullen de directie en de Vereeniging van Verkeersvliegers elk één lid aanwijzen, terwijl den minister van Waterstaat zal worden verzocht een der de lid, dat buiten de partijen staat, aan to wijzen om de leiding der commissie op zich te nemen. Maandag wordt het werk hervat. HET TYPOGRAFENCONTRACT. Naast de gepubliceerde mededeelingen, van werkgeverszijde verstrekt, werden-ons onderstaande gegevens verstrekt vanwege den Ned. R. K. Graf. Bond. De onderhandelingen zijn vastgeloopen op het absoluut afwijzende standpunt der werkgeversdelegatie, om eenige verbete ringen te brengen in de arbeidsvoorwaar den, der gezellen. Gevraagd werd: om de zeven gemeente- klassen terug te brengen op zes, het loon- verschil tussohen de hoogste gemeente klasse en de laagste, hetwelk nu 73 resp. 56 cent bedraagt, te wijzigen in 76 resp. 61 cent per uur voor de handzetters en drukkers. Hierdoor zou het loon voor de eertte gemeenteklasse 76 cent bedragen, in welke klasse oa. zouden worden ge rangschikt de gemeenten Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Haarlem, Schiedam en enkel kleinere gemeenten, die met voren genoemde plaatsen als het ware zijn saam- gegroeid. Door vermindering van het aan tal klassen van 7 tot 6, zoudeh alle ge meenten één klasse opschuiven, wat een stijging van het uurloon met 3 cent met zich zou brengen. Bovendien werd voor de eerste gemeenteklasse 76 cent bedragen, het uurloon van 3 cent voorgesteld^ voor de andere gemeenteklassen bovendien 2 cent verhooging. Als een der belangrijke voorstellen kan nog worden aangemerkt, de wijziging en vermindering van het aan tal arbeidsuren voor de nachtploegen der oohtend'bladen. Deze bedragen thans 42 uren en werd voorgesteld op 38 uren te brengen. Het aantal vacantiedagen, thans 6 be dragende, was voorgesteld te brengen op 9 Al deze voorstellen hebben tot grond slag de grafische werkers in de gelegenheid te stellen, in ietwat grootere mate te dee- len in de snel voortschrijdende ontwikke ling van het maatschappelijk leven. De mogelijkheid van doorvoering werd gebaseerd op den gunstigen bedrijfsgang der grafische industrie, waarvoor de werk nemers in 1923 en 1925 belangrijke offers hadden gebracht aan loonsverlaging, ar beidsdagverlenging, terwijl een ruime uit breiding van den machinearbeid, door schuifploegen en toepassing van dubbele ploegendiensten werd toegestaan. De voorstellen der gezamenlijke werkne mersbonden, moeten dan ook beschouwd worden als minimumeischen voor een nieu we C. A. O. De werkgeversbonden hadden tegen voorstellen ingediend, waarvan de belang rijkste neerkwamen op het volgende. Afwenteling van de bedrijfsrisico op de werknemers. Onbeperkte mogelijkheid van twee ploe gendiensten voor machinearbeid. Begrenzing Zondagsarbeid van Zater- nacht 12 uur tot Zondagnacht 12 uur. Voor feestdagen gelijke begrenzing van 12 tot 12 uur. Verhooging uurproductie der linotype- machinezetters van 6000 tol 6500 letters. De overwerktoeslagen, voor het dagblad bedrijf op de Zaterdagmiddaguren gelegd te verminderen van 50 pet. tot 25 pet. en van 100 pet. tot 50 pet. Verder hebben zij voorgesteld om aan de hand der gegevens betreffende de kos ten van het levensonderhoud na to gaan, welke loonsverlaging kon worden toege past. Zij wenschten verder invoering van een gemiddeld uurloon, waardoor sommige ar beiders tot 5 cent beneden het contracts minimum konden worden beloond, waarmee dan de uurloonnen van andere arbeiders zouden worden verhoogd. Geëischt werd een examen op 23-jarigen leeftijd, als voorwaarde om het minimum gezellenloon te ontvangen, terwijl boven dien nog werd voorgesteld om de bescher ming der ancienniteitsrechten der werkne mers, niet meer te doen aanvangen op 23- jarigen leeftijd, doch eerst als de werkne mer 5 jaren als volslagen gezel in een on derneming werkzaam zou zijn geweest. Verder nog eenige verslechteringen in de rechtspositie der werknemers. BURGEMEESTER VAN 'S-GRAVENHAGE. Naar wij vernemen komt ernstig in aan- mreking voor de benoeming tot Burge meester der Residentie mr. J. B. Kan, oud- minister van Binnenlandsche Zaken. BEZOEK UIT ZUID- AFRIKA aan onze diamant-industrie;. Een aantal vooraan staande vertegen woordigers der Zuid- Afrikaansche regee ring heeft Vrijdag een bezoek aan Amster dam gebracht en daar de diamantslijperij der firma Asscher bezichtigd. De heer A. P. J. Fourie, mi nister van Mijnwezen en Nijverheid in de Zuid-Afcrikaansche Unie bewondert de collectie. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van 's-Hertogen- bosch heeft op verzoek van den hoog- eerw. pater Provinciaal der Oarmelieton eervol ontslag verleend aan den weleerw. pater Th. M. Wijtenburg als kapelaan te Boxmeer en aan den weleerw. pater G. H. van de Stegge als assistent aan de rectorale hulpkerk „St. Joseph" te Oss en heeft benoemd tot kapelaan te Boxmeer den weleerw. pater F. Wilens en tot assis tent aan de rectorale hulpkerk „St. Jo seph" te Oss den weleerw. pater W. J. Wezenbeek. „St. Jansklokken". Examen Godsdientdiploma B te Leiden. Te Leiden zal in de R. K. H.B.S. op Donderdag 25 Sept. a.s. te 5 uur namiddag gelegenheid gegeven worden schriftelijk examen af te leggen in Godsdienstleer le ged. en op Zaterdag 27 September te kwart na 5 uur Bijbelsche geschiedenis. De datum van het mondeling examen voor Godsdienstleer is bepaald op 4 Octo ber. De aanmelding moet geschieden vóór 20 Sept. a.s. bij den Bisschoppelijk Gecom mitteerde, Mgr. Th. M. P. Bekkers te Voorschoten. De candidaten moeten daarbij opgeven hun naam en voornaam, eventueel ook kloosternaam, hun volledig adres, plaats en datum hunner geboorte, de school waar zij werkzaam zijn, of zij al dan niet in het bezit zijn van de hoofdacte, en wan neer zij acte A gehaald hebben. Het ge tuigschrift van dit laatste moet bij het mondeling examen worden overlegd. Behalve de deelnemers aan den cursus te Leiden kunnen ook anderen, al dan niet bij het onderwijs werkzaam, aan dit examen deelnemen, doch alleen uit het Bisdom Haarlem. Verdere inlichtingenverstrekt onderge- teekende TH. M. P. BEKKERS, Rector, Bisschoppelijk Gecommitteerde. Voorschoten, 10 Sept. 1930. „St. Bavo". Audiëntie. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag en Zaterdag geen audiëntie verleenen. Pater Henricus Ingen-Housz. t In Huize Mariëndaal te Grave overleed op 89-jarigen leeftijd de weleerw. pater Henricus Ingen-Housz. Geboren te Breda 12 Mei 1841, trad pa ter Ingen-Housz in de Sociëteit van Jesus in het Noviciaatshuis te Ravenstein den 26en September 1861. Na zijne studiën te Culemborg en Maastricht werd hij den 8ston Sept. 1875 priester gewijd. Na de voltooiing van het Derde Proef jaar kwam hij als assistent te Rotterdam aan de kerk van de Wijnhaven, totdat hij in 1881 benoemd werd tot Prefekt aan het Seminarie Culemborg. 25 jaren lang bleef hij in dat officie tot aller voldoening werk zaam, totdat hij bij de overdracht van het Seminarie in 1906 met zijn Ordebroeders den met uiterste plichtsbetrachting ver vulden post verliet en aangesteld werd tot Kapelaan te Culemborg waar hij tot 1917 de geestelijke bediening uitoefende. Daar na verbleef hij enkele jaren in het retraite huis Loyola te Vught, totdat een volledige blindheid hem tot een rustig verblijf dwong in het Noviciaatshuis Mariëndaal. Mgr. W. v. Dinter naar tien Congo. Op 24 October a.s. zal de hoogw. heer Mgr. W. v. Dinter, Magister-Generaal der Orde van het H. Kruis te Antwerpen scheep gaan voor een visitatiereis naar de Missie van zijn Orde in Congo (Bondo). Mgr. zal vergezeld zijn van pater Lin- mans en broeder L. Rooijackers, die beiden naar de Congomissie vertrekken. LETTEREN EN KUNST Dr. Frederik van Eeden. Frederik van Eeden, wiens gezondheids toestand den laatsten tijd wederom te wen- schen laat, is tot herstel van krachten naar Noordwijk aan Zee vertrokken. HAZERSW0UDE. Geboren Cornells Jacobus Johan nes Maria, zoon van C. Kramer en W. M. A. L. Geeve Johan, zoon van M. Terlou enA. de Knecht. Ondertrouwd: A. Abbenbroek 63 jaar en J. den Hooglander 39 jaar J. van 't Wout, 26 jaar en N. van der Krans 22 j. ALPHEN AAN DEN RIJN. Diefstal. Door een bewoner der Steen straat werd bij de politie aangifte gedaan van de vermissing of diefstal van een hee renrijwiel, dat hij had geplaatst voor een perceel in de Hugo de Grootstraat. Gevonden voorwerpen. Rijwielbelas- tingplaatje hek van een brik zweep schroefsleutel zilveren damesarm- bandharloge. Tentoonstelling van Kunstnijverheid en Architectuur. Van 23 September tot 1 October a.s. zal in het Nutsgebouw, alhier, gelijk met de winkelweeek een tentoonstelling worden gehouden van kunstnijverheidsproducten en van afbeeldingen van landelijke bouw kunst. Deze tentoonstelling gaat uit van het instituut voor Stad en Landschap van Zuid-Holland en van de Zuid-Hollandsche vereeniging tot bevordering van Kunst nijverheid en Volkskunst en wordt verder mogelijk gemaakt door den financieelen steun van de gemeente en van particu liere vereenigingen en ingezetenen. Een plaatselijke commissie heeft zich gevormd, welke behulpzaam is bij de organisatie en inrichting, bestaande n.l. uit de volgende heeren: W. C. v. d. Ree, voorzitter; ir. J. D. J. Waardenburg, secretaris; H. v. Kleef, penningmeester; J. L. H. Boeren; W. Brouwer; A. den Ouden en J. Zonneveld, terwijl Burgemeester Lovink het eere-voor- zitterschap heeft aanvaard. De inrichting geschiedt onder leiding van de heeren N. P. de Koo, binnenhuisarchitect en W. H. Gispen te Rotterdam. De bedoeling van deze tentoonstelling is de goede smaak en het moderne inzicht ten opzichte van ge bruiksvoorwerpen en bebouwing te bevor deren. Nog al te veel bevinden zich in onze woningen en in de winkelzaken producten der nijverheid, die van wansmaak getui gen, terwijl vooral de laatste jaren niet dure producten worden voortgebracht, die in het dagelijksch gebruik voldoen en die inderdaad goed en mooi genoemd kunnen worden. In den regel zal daarbij blijken, dat vereenvoudiging van vorm verbetering beteekent. De inrichters der tentoonstel ling willen er de aandacht op vestigen, dat het onjuist is te denken, dat werkelijk goede artikelen duurder moeten zijn dan wat zich, helaas nog al to vaak, als „mooi" aandient, doch inderdaad buitengewoon leelijk en slecht is. Men zal te zien krijgen: meubelen, glas- en aardewerk, metalen voorwerpen, stof fen, enz. in het Algemeen gebruiksvoorwer pen, die door vorm, aanzien en kwaliteit terecht aanspraak maken op een gunstige beoordeeling met betrekking tot de nut tige en kunstzinnige waarde en die ook in onze woningen ware schoonheid kun nen brengen. Ten opzichte van de bouw kunst geldt hetzelfde. Ons land is toonaangevend op het ter rein der architectuur en beinvloed t gunstig de buitenlandsche bouwmeesters. Tegelijk wordt er maar al te dikwijls leelijk ge bouwd, terwijl het zonder eenige moeite goed had kunnen zijn. Het publiek zal zich hiervan op deze tentoonstelling kunnen overtuigen en slechte en goede voorbeelden van eenvoudige bouwwerken kunnen zien. Gemeentebesturen, architecten en bouwers kunnen hier opnieuw zien welk een be langrijke taak voor hen is weggelegd wat betreft de bevordering der schoonheid. Wanneer straks de tentoonstelling geopend wordt geschiedt dit in het belang van de bewoners van deze streek, zoodat ver wacht wordt dat zij in grooten getale ko men en zien en zich laten overtuigen. Bo vendien zal op den dag der opening voor belangstellenden een lezing worden gehou den, waarin de bedoeling der tentoonstel ling nader zal worden uiteengezet en in het bijzonder zal worden gesproken over landelijke bouwkunst. Doordat de tentoon stelling grootend eels samenvalt met de winkelweek mag verwacht worden, dat beide elkaar gunstig beïnvloeden. Gevestigd Antonius P. Bresser van Waddinxveen Hendrik Slappendcl van lveeuwijk Johannes Romijn van 's-Gra venhage Elizabeth KleibeukeL van Ou- deikerk aan de IJsel ^rend Kwiukclön- berg van Ivamerik Pieter van Leeuwen van Vinkeveen c.a. Adra. Petronella Janmaat echtgen. van J. Kempen van Ze venhoven Leendert W. Hildcrnisse van Leiden Leonardus A. M. Rutten van Gouda Jurri J. Vrieling van Almelo Johanna Hoffmann van Duisburg Wil helmus W. Kriek van Rotterdam Ger- ritje van den Oort eohtg. van A. B. C. van Yelsen, van Grootebroek Petrus van Tol van St. Michielsgestel Kinderen Rinek van Rotterdam Adriaan Jansen van 's-Gravenhage Elisabeth Moene van Ouderkerk a. d. IJsel. Aagje Schuller naar Voorburg Aagje Johanna Tabernée naar Eindhoven Adrianus Goedhart naar Oegstgeest Wilhelmina Hendrika Zwaan naar Oegst geest Gesiena Anna Buter naar Amster dam Johanna Maria Haan naar Hilver sum .Maria S. van der Valk naar Heem stede Willem Heijne en gezin, boom- kwëeker naar Amsterdam Maria Johan na Heijnen naar Boskoop Hendrik van Nood en gezin naar Blankenberghe (Bel- gi?) Theodoor W. J. van den Bosch van Amersfoort Jacobus A. L. Driessen naar Leiden. BOSKOOP. Verhuring voormalig Gemeentehuis. Door den heer C. J. van den Broek, alhier, is aan B. en W. een schrijven gericht, waar in hij te kennen geeft, dat hij de huur van van het bij hem in huur zijnde gedeelte van het voormalige Gemeentehuis op 1 October a.s. wenscht te beëindigen en verzoekt thans in huur te mogen ontvan gen de voormalige Ontvangerskamer. B. en W. stellen den Raad voor daartoe tot wederopzeggings te besluiten, en ton hoogste voor den tijd van 2 jaar tegen een huurprijs van 2.per week. BODEGRAVEN. Gevonden voorwerpen. Zilveren bro che. Verloren: een kindertaschje, een paar sleutels en een verbandtrommeltje. In lichtingen ter secretarie. Ondertrouwd: C. van Vliet 37 jaar en A. C. van der Maat 35 jaar F. D. Pijnacker 28 jaar en A. de Bruin 20 jaar G. F. Voorhoeve 26 jaar en J. E. Maas kant 26 jaar J. D. Ivleijne 27 jaar en G. H. Kooij 18 jaar. Getrouwd: W. A. J. Koelman 30 jaar en A. Th. M. Aengenent 26 jaar. Gevestigd: O. van der Weide en gezin, reiizger, van Zwammerdam G. Vos, dienstbode, van Nieuwkoop Mai- rigje Reiffers, zonder beroep van 's-Gra venhage A. »Sterk, kleermaker, van Rot terdam. Vertrokken: C. van Randen, ver pleegster, naar 's-Gravenhage K. Baars en gezin, los werkman, naar Alphen aan den Rijn J. J. Vemooij, zonder beroep, naar Oudenbosch J. K. F. Baak on ge zin, klerk, naar GoudA T. Langelaar, dienstbode, naar Alphen aan den Rijn D. Prins en gezin, zonder beroep, naar Wijk bij Duurstede A. Th. M. Aengoucnt zonder beroep, naar Amsterdam. ZWAMMERDAM. Personalia. Aan dc R.-K. U. L. O.- school aan den Overtocht alhier zijn tot onderwijzeressen benoemd mej. M. A. M. Belger uit Zandvoort en mej. Th. Kohier, uit Schipluiden. Geboren: Jacobus Johannes z. van P. N. J. Olsthoorn en M. P. Groenewegen. Ondertrouwd: Franciscus Domini- cus Pijnacker jm. 28 j., te Bodegraven, en Agatha Adriana de Bruin jd. 20 j. Overleden: Aart Rodenburg 4 j. MISS PEGGY DUNCAN, een 19-jarige jonge dame heeft het kfenaal overgezwommen. De zwem ster aan het einde van haar tocht in het water. Naast haar de trainer Jabez Wolfe.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9