ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S GEVECHTEN OP DE ZUIDERZEE Neen, nu komen ze niet meer voor. Alle Zuiderzee-visschers werken in mistroostige stemming, want men bederft hun bestaansbron. Er zal nog wel een groote plas water over blijven, maar welke visch zal daarin aangetrof fen worden? Het natte element krijgt immers een gansch andere samenstelling, terwijl de af sluitdijk aan alle trekvisschen van uit zee den toegang zal beletten. Vooral voor de oudere zeelieden ziet de toekomst er waarlijk somber uit, weshalve het verwondering mag wekken, dat zij nog met zooveel animo hebben deelge nomen aan de vlootrevue te Enkhuizen. Of zagen zij daar een welsprekende demonstratie in voor de Zuiderzeesteunwet? Dit zou geheel in de lijn van onzen tijd liggen. Er is nu heelemaal geen aanleiding meer, wegens de visch te vechten. In vroeger eeuwen is dat wel anders geweest, 't Ging toen tus- schen de Overijsselaars en de Hollanders, die 't maar niet eens konden worden over de be grenzing hunner rechten. Die van Overijssel maakten aanspraak op het uitsluitend recht, om te vissollen in het aan hun land grenzende deel van de Zuider zee, waarvan de lijn Veenhuizen (bij Kuinre) achter Ens en Emmeloord (Schokland) tot den toren van Oosterwolde de grens vormde. Zij beriepen zich daarvoor op niemand minder dan Hugo de Groot, die in zijn „Inleidinge tot de Hollandsche Regtsgeleerdheid" van oordeel bleek, dat de Zuiderzee, zijnde „een vergade- ringe van inlandsche stroomen, die door groo te vloeden ende afspoelingen van landen zoo- danigen ruymte heeft bekomen", behoorde „toe te komen de aanpalende volkeren". Vol komen juist, zeiden de Overijsselaars, die daarom geen andere dan hun eigen schepen en netten duldden boven de gronden, welke eenmaal tot hun provincie behoorden. Zij gingen met hun bezwaren naar keizer Karei V, maar schijnen daarbij tevens ge klaagd te hebben over de nauwe mazen der Hollandsche netten, waardoor te kleine visch gevangen werd. Deze omstandigheid moet Z.M, gewichtiger gevonden hebben dan de twist over een grenslijn op zee, want bij plakkaat van 8 Januari 1545 verbood hij, in de Zuiderzee net ten te gebruiken van nauwer maas dan „vijf duimen van gewone zeelieden", op poene van boete ad 30 carolusguldens, vernieling der net ten en zulks bij recidive verbanning voor 10 jaar. Daar kwamen de Hollanders natuurlijk te genop zij waren sinds menschenheugenis ge woon geweest overal in de Zuiderzee met zul ke netten te visschen, zoodat zij van 't plakkaat „irriparabele schade en grooten achterdeele" duchtten. Gevolg was een nieuw plakkaat, van 12 No vember 1547, waarbij de nauwmazige netten weder werden toegestaan, uitgezonderd voor de groote visscherij. Toen waren de Overijsselaars weer over stuur. Zij gingen nu onderhandelen, brachten de zaak in de Staten, wat niemendal hielp, zoodat de keizer weer tusschenbeide moest komen en een schriftelijke uiteenzetting der zaak vroeg. In afwachting hiervan gelastte Z. M, intusschen de Hollanders, met hun 6chepen ten Westen van bovengenoemde grenslijn te blijven. Toen begon echter de zeestrijd pas goed. De Drost van Vollenhoven klaagde in 1555, dat de Hollanders dagelijks binnen de afgebakende limieten kwamen drijven en visschen, zelfs het voornemen hadden, de Overijs. schepen bij nacht te overrompelen en in den grond te zeilen. Zij waren daartoe genegzaam van geschut en an dere wapenen voorzien. Met advies van kanse lier en raden 6loeg die Drost aan Kampen voor, eenige schepen met geschut te verorde nen, gelijk men ook te Vollenhove en Kuinre wilde. Complete oorlogstoerustingen dus, waardoor de gemoederen steeds meer verbitterd werden. In 1557 klaagden de Overijsselaars, dat de Hollanders dagelijks met 20, 30, 40, 50 schepen tegelijk kwamen, waaronder 5 schepen met „geschut, geweer en volk, als schepen van oorlog". Zij riepen de bescherming in van ko ning Philips, die kort tevoren Karei V was op gevolgd, en in 1559 deed de Groote Raad van Mechelen definitief uitspraak in het geschil. Er kwamen nauwkeurige bepalingen omtrent de inrichting der netten, voornamelijk ter be'- scherming van de nog niet voldoende uitge groeide visschen, terwijl ook de meergemelde grenslijn werd gehandhaafd. Of het hielp? Och, er waren toen nog geen „politievaartuigen", zoodat overtreding heel moeilijk te constateeren viel. Men bleef dan ook eigen recht zoeken, waarbij partijen er zelfs toe kwamen, elkanders visschers gevan gen te zetten. De twisten liepen zoo hoog, dat het in de Staten van Holland in 1674 let wel, dat we nu meer dan een eeuw verder zijn! een punt van ernstige overweging uit maakte, of men voor de wedertoelating tot de Unie van Gelderland en Overijssel, die in 1672 door den vijand bezet waren geweest, niet tot voorwaarde zou stellen, dat die provinicën nooit meer de Hollandsche visschers zouden belemmeren in de onbeperkte uitoefening der visscherij op de geheele Zuiderzee. Men ziet hieruit, dat de voorschriften van den Grooten Raad van Mechelen door de Sta ten van Holland niet werden erkend. Hunne Hoogmogenden waren er trouwens de mannen niet naar, om zich door anderen de wet te laten voorschrijvenI Inmiddels gingen de Gedeputeerden van Holland en Gelderland aan 't onderhandelen, wat na 10 jaren in 1682 tot resultaat had, dat de „ter wederzijden gedetineerde vis schers aenstonds en sonder eenige tijdver- suym onder handtastinge" ontslagen zouden worden, dat men het in beslag genomen visch- tiug zou teruggeven en gezamenlijk een regle ment zou maken tegen het gebruik van onbe hoorlijk vischwant. Van een grenslijn ter Zuiderzee wordt nu verder niet meer gerept, de bescherming van den vischstand werd hoofdzaak. Na langdurige onderhandelingen kwam in 1698 een overeen komst tusschen de Zuióerzee-provinciën tot stand, welke overeenkomst de visschers moes ten bezweren alvorens zij hun bedrijf mochten uitoefenen. Toch bleef het sukkelen. Zoo wordt in een plakkaat der Staten van Holland van 1786 alweer een eeuw verder! stelling genomen tegen visschers, die het onderstaan „met hunne Drijf-, Kuil-, Sleep- en Treknetten met twee aaneengehegte Botters het geheele jaar door. IÜTERPAROCHIEELE GEZELLENVEREENIGING. 1916. De eerste maandvergadering van het Commissariaat, zoowel van Gehuwden als van Gezellen, stond in het teeken van prac- risch werken, aan welken arbeid ook d# nieuwe Praeses vol ambitie deelnam. in Januari met rijp overleg en zorg voorbereid, werd in Februari een onder linge Brandstoffen-commissie opgericht- m.a.w. een Coöperatie, op touw gezet e? nit te voeren door de leden zelf, onder lei ding van enkele voormannen uit het Com missariaat. Een van zelf sprekende ge beurtenis, beschouwd in het kader van dden tijd en gezien de stijgende prijzen der zoo noodige brandstoffen. Meerdere organisaties waren in dit praetische stre ven bereids voorgegaan en beleefden veel voldoening van hun moeiten en zorgen. Maar ook die andere „warmte", welke streeft naar hooger doel, werd niet ver onachtzaamd; integendeel, terzelfder tijd ongeveer werden ook de grondslagen ge legd, of liever, werd ijverig voortgebouwd op den grondslag van het in Januari 1914 opgericht „Eucharistisch Apostolaat", door de vorming van een voorloopige Retraite- Club. Dit had tengevolge, dat op het Kerstfeest van dit jaar de Leidsche Ge- zellenvereenigiiLg haar eerste deputatie (4 man sterk) uitzond naar het St. Clemens- huis te Noordwijkerhout. Yan nu af aan zouden op de Kerstretrai te aldaar nooit meer Leidsche Gezellen ontbreken, wat dan ten slotte tot gevolg zou hebben, dat deze retraite geheel door Leidsche Gezellen werd bezet. Onder groote instemming aller leden stichtte het Commissariaat in dezelfde maand het Ondersteuningsfonds „Hulp in Nood". Hoofddoel was de naam zegt 't duidelijk aan alle leden steun te bieden en zulks op de volgende wijze. Bij langdurige ziekte, wanneer de pa tiënt eenmaal was uitgetrokken, dus de hulp van het ziekenfonds voor hem op hield, zou zoo spoedig mogelijk het Onder steuningsfonds in werking treden met steun in natura, voor zoover daaraan behoefte was, of eventueel door den zieke of zijn familie gewenscht werd. Een handig mid del om dit fonds te sterken was zeker het collecteeren op de verplichte maandverga dering van Gezellen en Gehuwden en vaak bij Uitvoeringen of Gemeenschappelijk Ontbijt. Ten genoege der trouwe Gezellen, was er den afgeloopen winter een biljart-con cours georganiseerd, hetwelk èn in z'n ver loop èn in den prettigen bekroningsavond aller instemming wegdroeg. Merken we op, dat we voornamelijk melding maken van deze gebeurtenis, om te doen uitkomen, dat niets werd verzuimd om het gezellig samenzijn der leden speciaal in die zorg volle tijden te bevorderen en te onder houden. DE HANDEN UIT DE MOUWEN. Het zal in December a.s. vijf jaar gele den zijn, dat onze Retraite- en Recollectie club „St. Clemens Maria Hofbauer" werd opgericht. Reeds waren enkele gezellen ter retraite geweest, zoodat zij met recht wisten van welk een groote waarde dit was. De toenmalige vice-praeses kap. Kem perman z.g. besloot dan ook, gesteund door het blijde en dankbare enthousiasme dier gezellen, tot oprichting van een onderafdee- ling over te gaan en alzoo meer dan ooit zorg te dragen voor de godsdienstige be langen van het 'Kolpingsgezin. Door de krachtige steun van alle zijden ondervon- bij dagen en bij nachte en door de geheele Zuiderzee en het IJe, zoowel aan de wallen als op de ruime -zee te sleepen, zonder eenig op- sigt te neemen op het staande vischwant ofte daartoe gestelde Baekens", De met geschut gewapende vaartuigen mogen verdwenen zijn, vrede was 't toen op de Zui derzee nog lang niet. En uit de latere tijden is 't bekend, hoezeer de autoriteiten tot in onze eeuw toe nog in 1908 werden de kuil- netten verboden maatregelen moesten tref fen tegen de „moordvisscherij", welke de op brengst van het bedrijf benadeelde. Maar nu komt er dan toch onverwacht een 'einde aan nogwel op de meest radicale ma nier: het heele bedrijf wordt weggedempt. „Van de typische Zuiderzee-visscherij aldus P, E. van Renerse in De Gids, aan wiens artikel 't bovenstaande ontleend is zal wei nig overblijven. De kuilen-, de baring-, ansjo vis-, bot- en spieringsleepnetten en waarschijn lijk ook het staande haring- en ansjoviswant, benevens de haring- en ansjoviszegen zullen niet meer gebruikt kunnen worden; op bot en garnalen zal men nog alleen kunnen visschen boven den afsluitdijk". Zoo zal er dan vrede komen in 't meer Flevo, tenzij de zoetwatervisscherij er tot zoo danige ontwikkeling mocht geraken, dat nieu we maatregelen en voorschriften noodig wor den. Geschut zal daar echter wel nooit meer bij te pas komen, AJO. den 7j&t de groeikracht er spoedig in, want, al ging het wat langzaam de eerste twee jaren, van ernstige inzinkingen heeft deze onder af deeling geen last gehad. We gaan dus in December ons eerste lustrum vieren. Hoe1 Op de allereerste plaats door een volle Kerstretraite. Daar moet voor gewerkt worden, door ieder ge zel en speciaal door onze oud-re trait-ant en. Retraite werk is immers de beste zielecul- tuur waardoor we ons geloof versterken en onze ziel heiligen, 't Spreekt vanzelf dat we zooiets gaarne accepteeren in onzen tijd van ongeloof en materialisme. Daarom moeten we de propaganda krachtig ter hand nemen. Ieder gezel zij propagandist! Ieder oud-retrait-ant zij 't, emt woord en daad Meer dan ooit zij thans ons parool: Pro pageer de retraite, voor alle jongemannen onontbeerlijk, omdat we meer dan vroeger moeten toonen, kinderen te zijn van 't eenig ware Licht. Aan den arbeid, de handen uit de mou wen 11 Het Bestuur der Retraite club. Inschrijving nieuwe leden. Maandag a.s., den derden Maandag van de maand is er gelegenheid tot inschrijven voor nieuwe leden. Lid kunnen worden ka tholieke jongelingen vanaf 17 jaar. De in schrijving heeft plaats in de Presidents kamer van het Gezellenhuis te half negen. Excursie Studieclub. Morgen Zondag vindt een excursie plaats naar de Kruisvaarders van St. Ja-n te Rijs wijk. Zij, die per rijwiel gaan vertrekken te één uur van het Gezellenhuis. Wie per trein wil reizen, moet zorgen te twee uur aan het station te Den Haag te zijn. Stichtingsfeest. Als datum voor ons jaarlijksche Stich tingsfeest is vastgesteld Zondag 12 Octo ber a.s. en volgende dagen. Onze onderaf deeling Adolf Kolping zal ten tooneele voeren „De Roman van een Krantenjongen", een spel van ernst en luim, dat de vorige maand van de pers is geko men. Nog in handschrift bestaande is het den vorigen winter een twaalftal malen op gevoerd te Den Haag en telkens weer met overweldigend succes. Ziekenfonds. In den loop dezer week wordt aan al onze leden zoowe-1 van de afd. Gehuwden als Gezellen een circulaire toegezonden in- hbudende de wijzigingen van het Zieken fonds. Zij, die onder de nieuwe voorwaar den lid wenschen te worden, .vullen het bij gaande biljet duidelijk in. Ook zij, die reeds lid waren van het bestaand Zieken fonds, maar nu lid willen worden van het gereorganiseerde, moeten dit biljet invul len. Turnclub Oranje-Zwart. Zondag 28 September a.s. zal door onze jonge turnclub een demonstratie worden gegeven in de groote zaal van het Gezel lenhuis. Een groep jongeren van onze Too- neelclub Adolf Kolping zal ter aanvulling een klein kluchtspel opvoeren. Voor beide onderafdeelingen worde deze avond een succes en een propaganda. Symphonie Franz Schweitzer. De plaats van den bespeler van het har monium is vacant geworden. Het bestuur der Onderafdeeling zag daarom graag dat iemand van de leden zich daarvoor aan bood. Ook een goede pianist is welkom. VOOR DE POSTZEGEL VERZAMELAARS Onze postzegelredacteur stelt zich voor de lezers van dit blad be schikbaar tot het geven van alle mogelijke inlichtingen de Phila- telie betreffende. Jeugdige ver zamelaars, die ten aanzien van hun collectie voorlichting wen schen, kunnen deze eveneens be komen. NIEUWE ZEGELS. Guatemala. Als eersteling der nieuwe luchtpostserie meldt het Bulletin Mensuel: 6 centa-vos, rood. Het gezelbeeld stelt een vliegtuig voor boven een berg; aan d'en voet is vermeld: „Guatemala produces the best coffee in the world". Groot Libanon. In de „plaa-tjes"- serie zijn te melden de frankeerzegels: 0 P. 50, geelbruin; 1 P. 50, bruin-violet; Luchtpostzegel: 5 piastres, donkergroen. Roemenië (Juli 1930). Frankeerzegels, type kinderkopje, in kleiner formaat: 1 Leu, violet, 71/2 Lei, blauw. Voorts werd de koerseerende serie voorzien van den opdruk in zwart „8 Juni 1930", datum van de troonsbestijging van den teruggekeer den Koning Carol II. Aldus vallen nog te vermelden: 25 bani, zwart; 50 bani, olijf; 1 lei, violet; 2 lei, groen; 3 lei, rose; 5 lei, bruin; 71/, lei, ultramarijn; 10 lei, blauw. Turkije. Frankeerzegels in nieuwe teekening, kop van Kemal Pasha: 50 ku- rus, karmijn en zwart; 100 kurus, olijf en zwart; 200 kurus grijs en zwart; 500 kurus bruin violet en zwart. In de landschapsserie en met het nieu we opschrift zijn te vermelden: 30 kurus geelbruin; 40 kurus violet. Australië. De reeds vroeger aange kondigde herinneringszegels met de buste van den ontdekkingsreiziger Sturt zijn thans verschenen: D/ï pence, karmijn en 3 pence blauw. Luchtpostzegels In Suriname. Binnen kort zullen in Suriname worden ingevoerd en ook hier te lande aan dee PhiLatelisten- loketten vrkrijgbaar worden gesteld lucht postzegels naar het ontwerp van André van der Vossen, uitgevoerd in plaatdruk (staalgravure) door de Firma Joh. En schedé en Zonen te Haarlem, voorstellen de een vliegende koerieer, die op zijn hoorn blaast; formaat 26 bij 28 m.M.; 7 waarden, n.l. 10 cent (rood), 15 cent (blauw), 20 cent (groen), 40 cent (oranje), 60 cent (paars), 1 gulden (zwart), U/a gulden (bruin). Een Va cent postzegel in Suriname. Wij vernemen van het Departement van Koloniën, dat binnenkort een postzegel van Va in gebruik zal worden geno men. Deze zullen ook hier te lande aan dee Philatelisten-loketten vrkrijgbaar worden gesteld. De 21 cent van Suriname. Met ver wijzing naar de desbetreffende bekendma king van 14 December 1920 wordt medee- gedeeld, dat de ingebruikstelling van de Surinaamsche frankeerzegels van 21 cent, in de kleur van de zegels van 221/2 cent en de buiten gebruikstelling van de laatst bedoelde zegels eerst op 24 Juli 1930 heeft plaats gevonden. Opbrengst anti-tuberculose-zegel. De extra opbrengst van den anti-tubercu lose-zegel van 1929 waarde 2 pence, verpleegster bedraagt ongeveer 1400 pond sterling, welk bedrag besteed zal worden voor kinder-zomer-kampen, waar de jeugd onderricht zal worden in de be strijdingsmiddelen dezer ziekte. Nederlandsche Postzegelbeurs. Men deelt ons mede, dat de 42e postzegel vei ling van de Nederlandsche Postzegelbeurs zal plaats vinden op 25 en 26 September a.s. De catalogus kan nu reeds worden aangevraagd. ALLERLEI Juweelen in de nagels van de vingers. Men kent Amerika reeds lang als het land der onbegrensde mogelijkheden, maar ook als het land der overdrijvingen. Te genwoordig is het in de dameswereld der dollarprinsessen, filmsterren en tooneel- kunstenaressen mode geworden, om zooveel mogelijk exemplaren van hun juweelen- schat te dcragen. Zoo ziet men b.v. niet al leen bespottelijk veel sieraden aan han den, armen, vingers en hals, maar ook in het haar, op den hoed, aan de handtasch, aan de parasol, aan de schoenen, zelfs aan de kousenbanden! En dit is nog niet voldoende, thans heeft zoo'n „leegloopster" juweelen ter waarde van enkele millioenen in.... de nageh van de vingers laten werken. Bij deze dames is alles mogelijk als het maar dienen kan, om met veel briljanten te schit teren, en elkander in glans te overtreffen en van zich te doen spreken. De carrière van een „Ganzehoedster". Het is nu haast een jaar geleden, dat de directie van de groote opera uit Parijs een zonderlingen anonymen brief ontving, die, in tegenstelling met andere anonyme documenten, niet in de papiermand terecht kwam. Het schrijven luidde als volgt: „Wellicht zal u niet bekend zijn dat er in Bougeval, een dorp, op enkele uren af stand van de hoofdstad, sedert enkele maanden een ganzehoedster woont, wier wonderbare sopraan door alle Parijzenaars, die daar per auto passeeren, bewonderd wordt. Ik zelf, een trouwe bezoeker der opera's heb onlangs in gezelschap van een Parijsoh Concertmeester kennis gemaakt met dit meisje van het land en gevoel'mij verplicht, u den raad te geven, dit talent niet ongebruikt te laten. Het is niet over dreven, als ik zeg, dat dit meisje in schoon heid een Helena van Troje evenaart. On danks alle smeekingen heeft de ganze hoedster mij haar naam niet verraden en ook in het dorp kon ik er niet achter ko men. U kunt haar echter iederen middag op de groote weide dich bij het station aantreffen. Sneltreinen stoppen in Bou geval niet". Den volgenden dag reisde de directeur der opera met den leiedr van het orkest naar Bougeval. Zij troffen het meisje aan te midden van haar ganzen. De landelijke onschuld ontpopte zioh werkelijk in een groot talent en de heeren waren ten hoog ste verheugd een ganzenhoedster als operazangeres ontdekt te hebben. Nadat men haar een voorschot van 200 frs. gegeven had en een koselooze opleiding en een voorloopige plaats in het koor had beloofd, werd het contract voor den vol genden dag in het bureau van de groote opera gesloten. De directeur was niet weinig verbaasd, toen den volgenden morgen het meisje ge heel naar de Parijsohe mode gekleed en met grootsteedsche manieren zijn bureau betrad. Het bleek nu, dat zij absoluut geen meisje van het platteland was, maar de dochter van een Parijsch gemeenteambte naar. Zij had, zoo vertelde zij, ha-ar toe vlucht tot deze list moeten nemen, omdat z.j al zoo dikwijls, maar steeds zonder suc ces beproefd had, om in aanraking te ko men voor de opera te mogen zingen. Nu verzocht zij echter dat men haar nog eens zou examineeren, wanneer men al thans het eerste onderzoek voor ongeldig zou verklaren omreden dat men haar als een ongeschoolde natuur-zangeres be schouwd had. Deze bekentenis had den directeur ech ter ook overtuigd, dat het meisje aanleg bezat voor het tooneel en het contract bleef gehandhaafd. Op 1 Sept. trad Adrienne Constant als soliste op in heb ensemble der opera, nadat de regisseur en dirigent reeds lang van haar buitengewone be gaafdheid overtuigd waren. KALENDER DER WEEK N.B. Als niet anders wordt aangegeven da gelijks Gloria, geen Credo. De gewone Prefatie. ZONDAG 14 Sept. Feest van H. Kruisver heffing. /Veertiende Zondag na Pinksteren. Mis: Nos autem. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Zondag. Credo. Prefatie v. h. H. Kruis. Kleur: Rood. Koning Chosroas van Perzië had bij de in name van Jeruzalem hét H. Kruis meegenomen naar Perzië, Later overwon keizer Heraclius Chosroas, die door zijn zoon Siroës werd ver moord, Siroës vroeg aan Heraclius zijn rijk terug, welk verzoek werd ingewilligd onder bepaalde voorwaarden, waarvan de eerste was: de teruggave van het H, Kruis, Na veertien jaren in de handen der Perziërs te zijn ge weest, droeg keizer Heraclius het op zijne schouders naar Jeruzalem. MAANDAG, 15 Sept. Feestdag van de Zeven Smarten van Maria. Mis: Stabant. 2e gebed v- d. H, Nicomedis, Martelaar, Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U om de doorboring). Kleur: Wit. De smarten onzer Moeder mogen wij niet vergeten. Daarom, o Moeder, smeeken wij om uw tranen, om de droeve begrafenis van uwen Zoon, om het purper Zijner H. H, Wonden, prent ons diep in het hart uwe smart (Kerk. Get.). DINSDAG 16 Sept. Mis v. d. H.H. Cornelius en Cyprianus, Martelaren: Intret. 2e gebed v. d. H.H. Euphemia, Lucia en Geminianus, Mar telaren; 3e A Cunctis, Kleur: Rood. Na den dood van den heiligen Paus-Mar telaar Fabianus werd de H. Cornelius opvolger op den H, Stoel van Petrus gekozen, Cornelius heeft vooral veel te kampen gehad met inwen dige scheuringen en in de Kerk, veroorzaakt door twee hoogmoedige geesten Novatus en Novatianus. Toen onder de regeering van kei zer Gallus weer een kerkvervolging uitbrak, werd Paus Cornelius verbannen naar Civita Vecchia en stierf hij na vele ontberingen als balling in de gevangenis. Daarom vereert de H. Kerk hem als martelaar. Latere schrijvers meenen, dat Cornelius, naar Rome terugge voerd, aldaar onthoofd is. Cyprianus, begaafd met een vlug en scherp doordringend verstand, was een welsprekend redenaar en beroemd geleerde. Eerst op late- ren leeftijd werd hij Christen. Zijne talenten stelde hij toen in dienst van de Kerk. Een sterk bewijs voor zijn deugd is wel, dat hij, ofschoon bekeerling, priester werd en later zelfs bis schop van Carthago, welke waardigheid hij wel niet wenschte, maar waartoe hij door den wil van het geloovige volk als het ware gedwongen werd. In den strijd van Paus Cornelius tegen Novatus en Novatianus was hij met den Paus in voortdurende briefwisseling ten gunste van de Kerk. In 257 is hij onthoofd, Cyprianus was de eerste bisschop van Carthago, die zijn bloed en leven gegeven heeft voor den naam van Jesus Christus en de* verdediging des geloofs. WOENSDAG, 17 Sept. Quatertemperdag, ge boden vasten- en onthoudingsdag. Gedachtenis- feest van het indrukken van de H.H. Wonde- teekenen in het lichaam van den H, Francis- cus van Assisië, Mis: Mihi autem. 2e gebed en laatste Evangelie v. d, Quatertemperdag. (Zie in het Misboek achter den 17den Zondag na Pinksteren). Kleur: Wit. Op den berg Alverna ontving de van liefde voor Christus brandende Serafijn, de H. Fran- ciscus, de heilige Wondeteekenen. Na eene ver schijning van een gekruisten Serafijn vertoon den zich in Franciscus' handen en voeten de teekenen der nagelen en in de zijde het teeken van den lanssteek. Uit de zijde-wonde vloeide bij Franciscus meermalen bloed. Ook is geoorloofd de H. Mis v. d. Quatertem perdag: Exsultate. Geen Gloria. 2e gebed van den H. Franciscus. Kleur: Paars. DONDERDAG, 18 Sept. Mis v. d. H. Joseph van Cupertino, Belijder: Dilectio. Kleur: Wit. Zóó geheel en al leefde de H. Joseph van Cupertino volgens zijn kloosterregel, dat de H. Kerk hem de woorden in den mond legt: „Ik ben gestorven (voor de wereld) en mijn leven is met Christus verborgen in God". VRIJDAG, 19 Sept. Quatertemperdag, gebo den vasten- en onthoudingsdag. Mis v. d. H.H. Januarius en Gezellen, Martelaren: Salus autem. 2e gebed en laatste Evangelie v. d, Quatertemperdag. Kleur: Rood. Bij de vele martelingen, welke de heiligen van dezen dag hebben verduurd, geschiedden de heerlijkste wonderen. O.a, trad de H. Ja nuarius geheel en al ongedeerd uit een gloeien- den oven. De landvoogd van Campanië, Timo- theüs, die de heiligen martelen liet, werd plot seling van het gebruik zijner oogen beroofd, maar op het gebed van den heiligen Januarius kreeg hij het gebruik der oogen weer terug, 't Gevolg was de bekeering van bijna 5000 raen- schen, waarover de landvoogd in razernij ont- stak. Het lichaam v. d. H. Januarius rust te Napels, waar ieder jaar het bekende bloedwon der plaats heeft. Ook is geoorloofd de H. Mis v. d Quatertem perdag: Laetetur. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H.H. Januarius en Gezellen. Kleur: Paars. ZATERDAG, 20 Sept. Quatertemperdag, ge boden vasten- en onthoudingsdag. Vigiliedag v. d, H. Mattheüs. Mis v. d. H.H. Eustachius en Gezellen, Martelaren: Sapientiam. 2e gebed v, d.' Quatertemperdag; 3e v. d. Vigilie; 4e voor den Paus, Kleur: Rood. Eustachius bekleedde een hoogen rang in het leger van keizer Trajanus, Op jacht bekeerd, tengevolge van het verschijnen van een kruis tusschen het gewei van een hert, dat door hem achtervolgd werd, liet hij zich met zijn vrouw en twee kinderen doopen. Zij werden gedood, toen na een overwinning Eustachius weigerde aan de afgoden te offeren. Ook is geoorloofd'de H, Mis v, d. Quater temperdag: Venite. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H.H, Eustachius en Gezellen 3e v, d. Vigilie; 4e voor den Paus. Kleur: Paars. Of ook de H. Mis v. d. Vigilie: Ego autem. roet 3e gebed v. d. Quatertemperdag. IN DE KERKEN DER E.E P.P. FRANCIS CANEN: Alles als in bovenstaande kalender, behalve: WOENSDAG. Eigen Mis: Mihi autem. 2e ge bed v. d. Quatertemperdag. Credo. Prefatie v. d. H. Franciscus, Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr,

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5