21ste Jaargang ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1930 No. 6694 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND SPORT Abonnementen 3)e £cicbelie Gou/fccmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden het dubbele van Mededeelingen wordt het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. Heemvaart Wij hebben hier voor ons liggen een boekje, getiteld „Heemvaart", waarvan de schrijver is Kris Engels, en waarin mr. Andre Peters, algemeen leider van de Heemvaart-beweging, een voorwoord schrijft. „Heemvaart" is een beweging, die zijn oorsprong heeft gevonden meenen we in de studentenwereld, maar die zich niet tot dezen kring wil beperken. Wat „Heemvaart" eigenlijk bedoelt en beoogt? Eerlijk gezegd, hadden wij in het voor ons liggende brochuurtje een heel concreet antwoord verwacht zooals wij dat plegen te formuleeren in de statuten van onze diverse organisaties, waarin het doel zoo precies mogelijk wordt omschre ven. De schrijver van dit brochuurtje doet heb zóó niet, en hij helpt ons wel gauw over onze teleurstelling gedeeltelijk heen door de mooie gedachten die hij vaak kernachtig uitgedrukt bloot legt als de grondslag, de leiddraad van de Heem- De Heemvaart, zoo schrijft de inleider, mr. Andre Peters, „is een breken met het kompromissen-leven van den tegenwoor- cbgen tijd, een zoeken naar eigen levens stijl in deze periode, teruggrijpend soms naar het oude, waar 't goed is en in over eenstemming met den geest van de Kerk". En in de uiteenzetting van den schrijver zelf lezen we: „Heemtrekkers willen godsdienst en le ven als eenheid beseffen en beleven". ;,Onze daden zijn onze godsdienst even zeer als onze daden ons leven zijn en de werkelijke waarde der dingen wordt be paald in het licht van eeuwige betrekkin gen, omdat deze de hoogste realiteit zijn". „De parochie als hiërarchische eenheid, de waarden van Zondag en Hoogmis en kerkelijke feesten, van kerk en patroon heilige dienen weer gekend, oude Chris telijke gebruiken aan hun bron getoetst te worden en weer in eere hersteld". Heemvaart zoo wordt verder ge schreven streeft naar eenvoud en sober heid. Een heerlijk, in onze dagen vol-op sociaal streven „Overtolligheid is gebrek aan waar heidsliefde. Eenvoud het heerschen van redelijke normen over instinctieve strevin gen. De eenvoudige mensch kent waarden in juiste maat toe en plaatst de dingen in ware rangorde. Deze deugd vooral moet in onze per soonlijkheid heerschen, want levenseen- voud is noodzakelijk voor natuurlijk zoo wel als bovennatuurlijk geluk en onmis bare voorwaarde voor werkelijke bescha ving". In deze laatste alinea ligt uitgedrukt een levenswaarheid van grootsohe reaili- eeit, van geweldige werkelijkheid.... Wij hebben hier enkele citaten gegeven, om onze lezers, voorzoover noodig, in kennis te stellen met de Heemvaart-bewe ging. Daar zijn er als wij ons niet vergissen die deze nieuwe organisatie als zoodanig overbodig achten naast het reeds bestaan de. Wij hebben, eerlijk gezegd, te weinig concrete gegevens over Heemvaart dan dat wij in deze met beslistheid zouden kunnen stelling nemen. Doch zeker is in ieder geval, dat Heem vaart propageert schoone en zegenrijke gedachten wat wij hier hebben willen laten zien! Geld en beschaving Er is een tijd geweest, dat wie veel geld bezat volgens velen vrij en vroolijk daden mocht stellen, welke in een ander als zeer onbehoorlijk werden afgekeurd. Er is een tijd geweest, dat de materieele overmacht van het geld-bezit zoodanig óók op vele geesten had beslag gelegd, dat deze het a-ls heel gewoon waren gaan be schouwen, dat aan iemand mèt geld da den waren geoorloofd, welke een ander „voor z'n fatsoen" moest nalaten. Zeker, een dergelijke verdwazing in de beoordeeling van wat goed en slecht is, een dergelijke in den grond bar-onbeschaaf- de en bruut-heidensche opvatting is nooit in den loop der eeuwen aanvaard geworden door de principieele belijders van het Christendom, omdat zij lijnrecht in strijd is met de christelijke beginselen. Doch er zijn, ook in tijden der beschaving, steeds .velen met do, hierboven geschetste ver standige menschen onwaardige, opvatting besmet geweest zij 't dan ook dikwijls zonder dat zij 't zelf wisten, zonder dat zij er zich van bewust waren. Er is een tijd geweestMocht het waar zijn, dat die tijd geweest is! Er zijn zoo verscheidene verchijnselen, die er op wijzen, dat ook nu nog in on zen tijd van cultuur! allerlei onbe schaafdheden en onbeschaamdheden, gees telijke en zedelijke vuiligheden worden ge duld en zelfs goedgepraat, als er de klank van geld in wordt gehoord! En wij denken hier aan de ergerlijk heden, die dezer dagen weer in Leiden aan den publieken weg worden te aanschouwen gegeven in den z.g. groentijd van een, blijkbaar zich niet volkomen aan de hui dige cultuur kunnende aanpassende, orga nisatie als het Leidsch Studentencorps. Wij gaan hier nu niet dieper op in. Wij signaleeren de bedoelde verschijnselen slechts, opdat ons oordeel daarover g e- zond zij en blijve, beschaafd in den wa ren zin, dus veroordeelend en afkeurend VOLKENBOND DE VOLKENBONDSVERGADERING. Rede van minister Beelaerts van Blokland. De NederlancLsche minister van buiten- landsche zaken Beelaerts van Blokland was gisterochtend de eerste spreker in de vol kenbondsvergadering. Met applaus begroet, begon onze minis ter met in herinnering te brengen, dat in alle antwoorden van de regeeringen op het Fransche memorandum inzake de Euro- peesche Unie op den voorgrond was gesteld, dat de nieuwe groepeering in geen geval van den volkenbond mocht verminderen. Hoeveel critiek er ook van verschillen de zijden tegen den volkenbond geuit wordt, men is toch eenstemmig om te erkennen, dat men het niet meer zonder den volken bond kan doen. De wereldoorlog heeft de noodzakelijk heid doen gevoelen van een organiseering van de internationale samenwerking. De volken moeten gaan leeren, dat zij voortaan deel uitmaken van een georganiseerde in ternationale gemeenschap en dat dit mee brengt de noodzakelijkheid om de gewoon te op te geven om in een eng nationalen zin te denken. Op geen enkel gebied is een verandering van een dergelijke denkwijze zoo noodig, als op economisch gebied. Juist in de jaren na den oorlog is overal de neiging tot protectionisme toegenomen en niets is schadelijker geweest aan de ontwikkeling van den jongen volkenbond dan deze neiging. Ondanks de velerlei pogingen en on danks den goeden wil van verschillende zijden geopenbaard, is het totaal-resultaat van de werkzaamheden van den volken bond op economisch gebied, in hooge mate ontmoedigend. Hierna wees minister Belaerts er op, dat er ook op ontwapeningsgebied weinig reden tot tevredenheid bestaat, evenmin met betrekking tot de codificatie van het volkerenrecht. Onder luid applaus verklaarde minister Beelaerts, dat wij zoo niet kunnen voort gaan. Hij gaf toe, dat het oorlogsgevaar intus- schen wel belangrijk verminderd is door het volkenbondsverdrag en door het pact van Kellogg. De mogelijkheid van een oorlog is ook verminderd door de aanvaarding door een 30-tal staten van de verplichte rechtsmacht van het Haagsch Internationaal Gerechts hof in internationale rechtsgeschillen. Bovendien is het oorlogsgevaar ook verzwakt, doordat men meer en meer in ziet, dat een oorlog zulke geweldige ge volgen zou hebben voor alle volkeren, dat werkelijk geen staatsman, die dien naam waardig is, de verantwoordelijkheid zou kunnen aanvaarden tot het doen uitbreken van één oorlog mede te werken. Intusschen zoolang een dergelijke volko men chaos op economisch gebied in de we reld blijft bestaan, zal er steeds een ge vaar voor oorlog blijven en daarom is een samenwerking om in het algemeen belang een oplossing voor de economische vraag stukken te vinden, bindend noodig. Misschien zal de weg naar een derge lijke samenwerking vergemakkelijkt wor den door een Europeesche groepeering bin nen het kader van den volkenbond. Minister Beelaerts dankte Briand voor zijn moedig initiatief en voor het feit, dat hij de kwestie van de nauwere aaneenslui ting der Europeesche staten daar gebracht heeft, waar de kwestie besproken moet worden, n.l. in de volkenbondsvergadering. „Oostenrijk kan geen jaren wachten". In de plenaire vergadering van den vol kenbond heeft gisternamiddag de Oosten- rijksche bondskanselier Schober het woord gevoerd, die zijn instemming betuigde met de plannen voor een Europeesche federa tie, doch er op wees, dat de economische toestand van landen als Oostenrijk zooda nig is, dat niet jarenlang meer gewacht kan worden. In afwachting van de verwezenlijking der plannen voor een Europeesche federa tie dringt hij er op aan, dat zoo spoedig mogelijk een uniforme regeling van de in- en uitvoerrechten tot stand zal worden ge bracht wat een eerste stap voor de verwe zenlijking der Pan-Europa plannen zal zijn. Oostenrijk heeft onder de beschermende maatregelen van dc andere landen zeer te lijden. DE SPOORWEGTROEPEN IN HET SAARGEBIED. Tot opheffing besloten. In de gisteren gehouden zitting van den volkenbondsraad werd eenstemmig tot op heffing van het contingent spoorwegtroe pen in het Saargebied besloten. De regeeringscommisie heeft zich bereid verklaard, de zorg voor de veiligheid van het verkeer en transport over te nemen, zulks met behulp van de gendarmerie, enz. De ontruiming van het Saargebied door bedoelde troepen zal binnen drie maanden geëindigd moeten zijn; intusschen zal de commissie haar maatregelen treffen. Behoudens enkele korte opmerkingen van den Duitschen en Franschen minister van buitenlandsehe zaken, werden bij deze aanneming geen verklaringen afgelegd, de Curtius, wat Stresemann reeds vroeger de thans gevonden regeling met vreugde begroette. Wat betreft de door de regee- ringscommissie van het Saargebied geop perde mogelijkheid van onlusten, herhaal de Cutrius, wat Stresemann reeds vroeger in den volkenbond verklaard had: dat dit geval zich nooit zou voordoen. DU1TSCHLAND DE VERKIEZINGEN VAN MORGEN. Morgen zullen in Duitschland de verkie zingen voor den Rijksdag plaats hebben. Vooral de laatste dagen wordt de verkie zingsactie fel gevoerd. Zoo is gisteravond te Bothfield, een voorstad van Hannover, een verkiezingsvergadering gehouden, die betrekkelijk kalm verliep, totdat tegen het einde der vergadering een stormtroep van ongeveer 20 man der nationaal-socialisten verscheen uit Hannover, die zonder veel omslag de stoelen oppakten en daarmee op de aanwezigen begonnen los te slaan. De politie scheen echter bijtijds lucht van de plannen te hebben gekregen en was zeer spoedig ter plaatse, zoodat zij gelegen heid had, de orde spoedig te herstellen en tegen de aanvallers proces-verbaal op te maken. Een der deelnemers aan do verga dering was. intusschen zóó toegetakeld, dat hij bewusteloos naar een ziekenhuis moest' worden gebracht, terwijl verscheidene an dere lichtere verwondingen hadden opgeloo- pen. TS JECHO-SLO W AKI JE ANTMTALIAANSCHE OPWINDING. De'ruiten ingeworpen bij het Italiaansche gezantschap. De opwinding in de bladen en onder de bevolking van Tsjecho-Slowakije over de terechtstellingen te Triëst houdt aan. De polilie heeft te Praag een aantal aange kondigde protestvergaderingen verboden, omdat men voor aanvallen op het Italiaan sche gezantschap vreesde. Niettegenstaan de dit is het gisternacht voor het Italiaan sche gezantschapsgebouw toch tot betoo gingen gekomen. De politie is er niet in ge slaagd te voorkomen, dat met steenen eeni- ge ruiten van het gebouw ingeworpen werden. POLEN TWEEHONDERD KAMERLEDEN VERVOLGD IN POLEN. De Poranny meldt, dat reeds tweehon derd vervolgingen zijn ingesteld tegen vroe gere afgevaardigden, welke bij de justitie in behandeling zijn. Volgens het blad zou den eigenlijk 180 afgevaardigden gearres teerd moeten worden, doch de regeering heeft om dat te vermijden de justitie op gedragen slechts in ernstige gevallen tot arrestatie over te gaan. Stanczyk, Poolsch socialistisch afgevaar digde van het Sjem, is gistermorgen te Sosnowice gearresteerd. Stanczyk is lei der van den socialistischen oentralen bond van mijnwerkers van de districten Doin- browa en Krakau. CHINA NANNING WEER IN DE MACHT VAN NANKING. De opstandelingen verjaagd. Uit Hongkong wordt gemeld, dat de bui tenlanders, die zich bevinden in de stad Nanning, in de provincie Kwangsi veilig te Woetsjou zijn aangekomen. De genoem de stad was in handen van de opstandelin gen tegen het gezag van de regeering te Nanking, welke laatste door haar troe pen Nanning liet belegeren. Onder de vrij gelaten buitenlanders waren lieden die be hoorden tot den douanedienst, employé's van buitenlandsehe petroleummaatschap- pijen en eenige zendelingen. De wijze waar op de Nankingsche belegeraars de opstan delingen in Nanking aanpakten was niet zachtzinnig. Vliegers van de re-geerings- troepen lieten bommen vallen op de stad. Zoo werd o.a. een hospitaal getroffen met een bom; verscheidene zieken werden ge dood of gekwetst. Volgens een later officieel bericht uit K in- ton zou Nanning op de opstandelingen zijn heroverd. ZUID-AMER1KA DE ONRUST IN BOLIVIA. Een stad geplunderd. De correspondent van de „Nacion" te Asuncion (Paraguay) meldt, dat een groote bende Indianen en gewapende deserteurs Zondag j.l. het» garnizoen der Boliviaan- sche stad Rodore hebben overrompeld. Na de stad te hebben geplunderd, zijn ze in zuidelijke richting gevlucht, door de troepen achtervolgd. RUSLAND ZONDER VORM VAN PROCES. Naar uit Moskou via Warschau wordt gemeld is de voormalige vertegenwoordi ger van het sovjet naphta-syndicaat te Riga, Gourevitsch, die onlangs door de machthebbers van het Krimlin ter verant woording geroepen werd., en ging, bij aan komst in de Russische hoofdstad zonder vorm van proces gefusileerd. R.K. SPORTWEEK 1930 DE INZET. De R. K. Sportweek is gisteravond offi cieel weer begonnen. Er is weer op de trom geslagen en vriend en vijand hebben kunnen zien, dat het de R. K. Sportver- eenigingen nog steeds ernst is met haar streven: alle Katholieke jongens en meis jes onder te brengen in de vereenigingen, waarvan zij lid behooren te zijn! De Sportweek is begonnen! Waar ziet I men zulk een massa-demonstratie van I sportlieden dan bij de Katholieken? Waar demonstreeren thans ieder jaar honderden meisjes en jongens voor het lidmaatschap van hun vereeniging? Het Katholieke sportleven doet ieder jaar bij de opening van de Sportweek van zich spreken en ook gisteravond hebben weer een vijf- zeshonderd jeugdige spor- i ters daarvan getuigenis afgelegd. Zij, die zich vanaf heden opgeven als abonné, ontvangen de courant tot 1 October a.s. gratis DE ADMINISTRATIE VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Retle van jhr. Beelaerts van Blokland ter Volkenbondsvergadering. De troepen in het Saargebied worden teruggetrokken. Japansche treiler op een rots geloopen. (Buitenl. Berichten, 4de blad). BINNENLAND. De pilotenstaking bij de K. L. M. op geheven, (3de blad). 't Was een heele stoet. Voorop ging de bereden politie, gevolgd door de R. K. Mu- ziekvereeniging Perosi. Daarna volgde een rijtuig, waarin gezeten waren de weleerw. heeren reotor Groot, pater Mulder, kape laan Gudde en de heer Tobé, voorzitter van de R. K. Commissie voor Lichamelijke Opvoeding. Daarna volgden de overige leden der Sportoommissie en de vereenigingen Rood- Wit, Jeanne d'Arc (dames en heeren), de R. K. S. V. „Leiden", de muziekvereenigihg Werkmans Wilskracht en tenslotte do Gymnastiek vereenigingen Klimop en Urlo, terwijl de stoet weer gesloten werd door politie te paard. Alles had een ordelijk verloop, waarvoor mode een woord van dank toekomt aan in specteur Duval en zijn mannen, die weder om hun volle medewerking verleenden. 't Was wederom een mooie inzet van het katholieke sportfeest en we hopen, dat a-lle nog volgende wedstrijden zoo zullen slagen. Het weer laat zich heden wel niet zoo mooi aanzien, doch we hopen, dat het tij dens den Singelloop hedenmiddag droog is. Dan gelooven we, dat er weder een mooi sportief succes geboekt kan worden. Morgen op het A.S.C.-terrein. De R. K. Sportweek wordt morgen voort gezet op het A. S. C.-terrein. We laten ten overvloede hier nogmaals het programma volgen 1 uur: Gymnastiekdemonstratie. 2% uur: Juniorenwedstrijd Leiden Rood-Wit. 3uur: Leiden IAntwerpsch elftal. We hopen, dat het publiek morgenmiddag in grooten getale naar het A.S.C.-terrein zal komen om getuige te zijn van dit mooie sportgebeuren. De opstelling der elftallen voor den in ternationalen wedstrijd is als volgt: Leiden I: W. Kraan B. Bekkering H. Goddijn II. Marlijn S. Brakel S. v. d. Klauw W. Goddijn F. Goddijn B. Goddijn A. Brusche D. Kerkvliet Vidler J. Willemse De Roey Rob J. Verstralen Diericken G. Voet K. Snyers A. v. Mees J. v. Geel J. Claes H. de Bleude Antwerpen: H. O. F. C. De Belgen komen hedenavond pl.m. 8 uur per autobus hier ter stede aan. De Sportcommissie zal voor ontvangst zorg dragen. Het Juniorenelftal, dat morgen zal spe len tegen de R. K. S. V. „Leiden" is als volgt samengesteld: N. Jansen J. Jansen G. v. Brussel H. Meyers A. Kneiffer B. v. Cleef F. Verhoeven L. Westen J. Mellman A. Mellman P. Huibers

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1