ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 NIEUWKOOP. Kinderverlamming. Het eenjarig doch tertje van J. de J. dat 4 weken geleden we gens kinderverlamming naar 't ziekenhuis te Leiden moest overgebracht worden, is in ouderlijke woning vervoerd is kunnen wor- zooverre hersteld, dat het weder naar de den. Het moet nog eenigen tijd twee malen per week naar Leiden om bestraald te wor den. NOORDEN. Diphteritis. Bij den 20-jarigen land bouwerszoon Ant. van L. is diphteritis ge constateerd. ZOETERWOUDE. Geboren: Cornelia Hendrika d. van F. A. Vink cn C. J. Janmaat Gijsbert z. van G. C. Moree en P. J. Steeneveld Johannes Petrus z. van J. C. Mooyman en C. M. H. de Jong. Getrouwd: Petrus Theodorus den Eisen en Maria Cornelia Zonderop Stephanus Joh. van Leeuwen en Cornelia Joh. v. d. Maat. Overleden: Corn, van Steijn 79 j. Johanna de Vreede 64 j. Bertha A. Bouters 34 j. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Botsing. Op den Wassenaarschen weg had een flinke botsing plaats tusschen de auto van v. d. Y. te Noordwijk en de be diende van den heer v. P. uit Katwijk aan den Rijn. Eerstgenoemde kwam een zijweg uitrijden, terwijl de knecht van v. P. den hoofdweg nam. Op deze kruising kwamen zij zoodanig met elkaar in botsing dat de auto v. P. niet meer bruikbaar was. Wie de schuldige was, was nog niet uit te maken omdat beide bestuurders beweerden on schuldig te zijn. Verzekering dext <Te schade. LEIMUIDEN. Vleeschkeuring. Gedurende de maand Augustus werden ter secretarie dezer ge meente aangegeven: Bedrijfsslachting 8 koeien, 1 varken tot 50 K.G. en 1 varken. Noodslachting 1 schaap, 3 varkens tot 50 K.G., 2 koeien, 2 varkens, 1 geit en 1 kalf. Goedgekeurd werden 1 varken tot 50 K.G., 2 koeien, 1 varken, 1 geit en 1 kalf. In te- taal werd 94 aan keurloon ontvangen. Dienstplicht. De inlevering va-n Rijks goederen door de dienstplichtigen, behoo- rende tot de lichting 1915, zal voor deze gemeente plaats hebben op 3 Oct. a.s. in bet gemeentehuis te Roelofarendsveen des vjn. te 11.30 uur. Personalia. Tot dagelijks opzichter bij de te bouwen acht woningen is door het bestuur van de Bouwvereeniging gemeente belang benoemd de heer A. Bik, aannemer te Rijnzaterwoude. Geboren: Anna Maria, d. van B. J. Verhaar en A. W. van Dam. Theodorus, z. van J. van der Voort en J. E. Dijkers. Ondertrouwd: Ph. Muijs 51 j. en G. Stolk 39 j. Gevestigd: uit Wilnis J. van der Mark, uit Uithoorn T. Y. Rademaker, uit Voorthout J. G. Beuk, uit Uithoorn H. G. van der Zwaan, uti Alkemade J. van Pelt, uit Heemstede C. J. Kiebert. Vertrokken: M. de Vogel naar Ha- zerswoude, G. Aartman naar Aalsmeer, B. de Bruin naar Aalsmeer, M. G. Th. Lutz naar Rotterdam, R. C. Swier naar Uit hoorn, H. Vandering naar Haarl.meer, C. Th. Mollers naar Leiden, N. van Bostelen naar Uithoorn, G. Buskermolen naar Aals meer. OEGSTGEEST. Arrestatie. In verband met het te walcr geraken van twee wielrijders aan den Ahnondeweg op Vrijdag 5 September j.l. is het den politie bij onderzoek gebleken, dat bier opzet in het spel is. Gisteren werd W. C. uit. het ziekenhuis te Leiden ontslagen cn door de politie gehoord. Hij legde een volledige bekeulenis af en is voor den Officier van Justitie te Den Haag geleid, als verdacht van poging tot moord. RIJNZATERWOUDE. Dienstplicht. De inlevering van Rijks goederen door de dienstplichtigen van de lichting 1!)Ï3 zal voor deze gemeente plaats hebben te Alkemade in het gemeentehuis op Vrijdag 3 Oct. a.s. des v.rn. te 11 uur. Hinderwet. Bij B. en W. is een ver zoek ingekomen tot heb oprichten van een benzine-bewaarplaats aan de jachthaven van de heer Groenewolt. De heer Groene- wolt heeft eveneens een verzoek ingediend tot het bouwen van een nieuwe loods voor het opbergen van jachten. Wel een bewijs dus dat ook aan het Braassemermeer de Zeilsport langzamerhand vooruitgaat. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De volgende prijzen werden betaald. Chrysanthen per bos 0.25 0.45, Gladiolen 0.300.45, extra Ó.70— 0.80', Roode en rose ceboutanjers 0.70 0.80, Helianthus 0.60—0.7, Chrysanthen 4—6, Statice 34, Stroobloemen 3.— •I.—, Asters in diverse soorten 0.20—0.35, Zinnia 0.700.80, Witte Lelies ƒ0.100.12 per kelk, Dahlia's 1.201.30, Pompon- Dahlia's 0.700.80, Dwergasters 46, Afrikanen 46, Montbretia 0.200.30, Scabiosa Ó.600.70. Eenbloeiniee Chrv- santhen f 0.100.14 per stuk. Rozen per STOMPWIJK. Concours. Gisteren behaalde het R.K. fanfarecorps „Juliana" alhier op het natio naal concours te Hazerswoude een eersten prijs in de eerste afdeeling fanfare. VALKENBURG. Schietwedstrijd Burgerwacht. Evenals andere jaren hield de burgerwacht alhier op den dag van de paardenmarkt een on derlinge schietwedstrijd op de Rijksschiet banen te Katwijk. Geschoten werd op de schijf Burgerwacht; telling 110. De personeel wedstrijd bestond uit 2 series van 5 schoten. Houding naar keuze. De wedstrijd op de vrije baan bestond uit één serie van 3 schoten. Door loting werd de onderlinge volgorde bepaald. Tevens werd er gekampt om den zilveren wissel beker. De wedstrijden hadden een geanimeerd verloop. Hevig werd er gestreden. De uit slagen waren: Personeele wedstrijd: 1. Chr. Imthorn 30 p. 2. A. de Vries 90 p. 3. P. Kort 87 p. 4. K. Imthorn 86 p. 5. J. Heems kerk 85 p. 6. J. v. Dijk S4 p. 7. G. Rus- cshenberg 82 p. 8. Joh. Imthorn 80 p. 9. Joh. Russchenberg 78 p. 10. Joh. Zandber gen 76 p. 11. P. Noort 63 p. 12. J. v. Eg- mond 61 p. 13. K. Korpelshoek 59 p., 14. A. de Roode 55 u. 15. H. H. v. Stein 55 p. Vrije baan wedstrijd: le pr. A. de Vries 28 p. 2e pr. J. Imthorn 28 p. 3e pr. J. van Dijk 26 p., 4e pr. Chr. Imthorn 26 p. De heer A. de Vries wist thans voor de derde maal achtereen beslag te leggen op/ den zilveren wisselbeker, zoodat deze defi nitief zijn eigendom is geworden. Na afloop werden de prijzen, uit luxe- voorwerpen bestaande, ten huize van den heer M. H. v. Stein, door den commandant met een toepasselijk woord uitgereikt. WARMOND. Gevonden en verloren voorwerpen. Bij de politie alhier is aangifte gedaan van het verliezen van een diamanten ring be nevens een Lyvrette horloge, terwijl nade re inlichtingen te bekomen zijn over een rijwiel dat gevonden is en op het politie bureau is gedeponeerd. Gevestigd: H. van Ginkel en gezin, van Diemen. H. G. Schneiders, van Haarlem. C. M. Becker, van Haarlem. M. Dvorakova, van Oegstgeesl. H. A. v. d. Sleet, van Oegstgeest. A. W. Over- water, van Amsterdam. Geboren: Adriana Christina d. van W. G. Roest en C. J. Verkaik Maria. He lena d. van W. J. C. Schouten en Chr. Lute. Eva d. van N. Verhoef en H. H. de Ruyter. Johannes Cornelis z. van W. v. Bladcl cn J. v. d. Sleet. Nieolaas Pe trus z. van II. II. de Vries en K. v. d- Voorn. WASSENAAR. Ernstige botsing. Op den Katwijkschen weg nabij de Duige laan heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen twee auto's. Op het oogenblilc, dat de een wagen, be stuurd dor van den Y. van hier den weg opkwam, naderde een ander, bestuurd door K. uit Katwijk. Deze ramde met zijn auto den eerstgenoemHen met het gevolg, dat beide wagens zwaar werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Geboren: Adrianus Johannes Theo dorus z. v. J. A. van Steen en J. M. C. La- gerberg. Pieter Johan Karei z. v. L. van Rooijen en A. C. Metz. Wouter z. v. R. Zijlstra en H. Loonstra. Ondertrouwd: J. J. van Kempen en J. J. C. Schreij. P. H. Maandag en P. Zuidam. Overleden: Wilhelmus Huibertus Knijnenburg 4 weken. GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEEST Gisteravond te 7 uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter A. J. van Gerrevink, secre taris R. Reitsma. Afwezig wethouder Zand bergen. De notulen worden na voorlezing onver anderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Rapport Juni 1930 van de commissie A der Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Dieren ter verbetering van I toestanden bij de explitatie van pluimge- j dierte. Verslag van den Keuringsdienst j van Waren district Leiden over 1920. Prov. j Blad no. 71 van Z.-H. tot wijziging en aan- vulling der begrootings- en rekeningsvoor- l schrfiten. Adres L. Verhoeven e. a. inzake watervoorziening Haarlemmertrekvaart, j Proces-verbaal kasopname Gemeente-ont- j vanger. Mededeelingen. j De heer Rübenkamp heeft de gemeente een tweetal zwanen aangeboden. Dit ge- schenk wordt door den Gemeenteraad on- der dank aanvaard. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben in hunne vergadering van 18 Aug. jl. ver- I daagd de beslissing op het Raadsbesluit I van 24 Juni 1930 tot wijziging en aanvul- j ling van de Bouwverordening. Het gemeentebestuur van Katwijk deelt mede dat Ged. Staten de gemeenschappe lijke, regeling tot instelling van genees kundig schooltoezicht hebben goedge- I keurd. Van Ged. Staten regeling salaris Burge meester en secretaris. B. cn W. hebben aan de firma Bikkers te Rotterdam opdracht gegeven tot leve ring van een autobrandspuit. Naar aanleiding van de laatste mededee- ling vraagt de heer Paardekooper eenige inlichtingen, die door den voorzitter wor den verstrekt. Agenda. 1. De heer de Graaf stelt namens de commissie den Raad voor de rekeningen goed te keuren. Aldus besloten. 2. Wijziging Algemcene Politieverorde ning. Ged. Stalen wensohten een kleine aanvulling, welke wordt goedgekeurd. 3. Voorstel B. en W. tot het invoeren van een verordening tot het weren van ontsierende reclame in het niet. landelijk deel der gemeente. Zonder bespreking goedgekeurd. Arbeiderswoningbouw door particulieren. Voorstel B. en W. tot afwijzing van het verzoek van de Woningbouw vereeniging ..Buitenlust" om gelden voor Woningbouw, ingevolge de Woningwet en mededeeling betreffende de plannen van de heeren Van Zijp en Kort tot straataanleg langs den Rijnzichtweg. De secretaris doet voorlet- zing van het prae-advies. Dr. Varekamp verheugt het eenerzijds, dat tot bouw van arbeiderswoningen wordt overgegaan. Spr. stelt de spraag, of wij er nu daarmee zijn en, of wel, nu aan den vooravond van de vaststelling van een nieuw uitbreidingsplan, gewenscht is een dergelijk stratenplan te aanvaarden. In steden wenscht men tegenwoordig z.g. tuin dorpen. De voorzitter deelt mede, dat er naar aanleiding der geplaatste advertenties vele aanvragen zijn voor woningen boven 5 en verdedigt nader het voorsteld van B. en W. De voorzitter antwoordt op de eerste vraag bevestigend en op de tweede vraag, dat er twintig arbeiderswoningen met een huurprijs van 4.75 zullen worden ge bouwd. De heer Uitenboogaard meent, dat vele leden van „Buitenlust" niet zullen hebben gereflecteerd op de geplaatste advertenties en vindt 20 woningen met de laagste huur te weinig. Zou de heer Kort mogelijk dat getal tot 40 willen uitbreiden? De heer Den Ouden vraagt, of er vol doende onderzoek is ingesteld en deelt hierin de meening van den heer Uiten boogaard. De heer Bakker brengt hulde aan den persoon voor den durf om een dergelijk complex woningen te bouwen en meent dat deze plannen gerust kunnen worden aan vaard. De heer Breda betreurt dat het arbei ders-initiatief weinig kans heeft inzake de woningbouw en sluit zich aan bij de heeren Uitenboogaard en den Ouden. De heer Paardekooper brengt hulde aan de ondernemers en wat betreft die arbei derswoningen, kunnen we vqlgens spreker even afwachten of die 20 woningen soms voldoende zijn. De heer M. C. v. d. Berg sluit zich hierbij aan. De heer Varenkamp weerlegt de mee ning van sommigen, dat spreker dit plan niet sympathiek vindt. Spreker betreurt het alleen dat dit niet in het uitbreidings plan is opgenomen. De voorzitter beantwoordt de sprekers en spreekt zijn vreugde uit, dat hulde is gebracht aan de ondernemers en deelt nog mede, dat vele woningen zullen worden ge bouwd van 5 gulden huur per week. De heer Uitenboogaard kan na deze laatste mededeeling geheel met het voor stel accoord gaan. Het voorstel wordt aangenomen niet 9 tegen 1 stem, die van den heer v. Breda. Stratenaanleg in het Emmapark. 5. Voorstel B. en W. betreffende het ver zoek van de N.V. Mij. tot Exploitatie van Onroerende goederen te Leiden tot stra tenaanleg in het Emmapark. Wordt voor lezing gedaan van het prae-advies. De heer Paardekooper zegt, dab volgens het prae-advies een dubbele kabel en dub bele gasbuizen zullen worden voorgeschre ven, terwijl het vorige jaar in liet Oranje- park dit ook ter sprake kwam, doch toen werd het bestreden om de'kosten en de beplanting. Spr. vindt dit niet juiste De voorzitter zegt, dat we nu over dit plan moeten oordeelen en weerlegt de be zwaren van de beplanting. Tenslotte kan de gemeente zoo noodig in de kosten te gemoetkomen. De heer Paardekooper vindt twee ka bels zeer gewenscht, doch blijft bij de vraag „Waarom in het Oranjepark niet en nu wel twee kabels". Spreker ziet in dit plan en het plan van het Oranjepark, wat dat be treft, geen verschil. De heer v. d. Berg informeert naar de trottoirs en beplanting. De heer Bakker vraagt, of de opzichter geheel met deze wegenbouw accoord gaat. De heer Uitenboogaard gaat accoord met het prae-advies, doch de trottoirs met drie tegels vindt spreker niet goed. De ondervinding heeft dit reeds geleerd in het Oranjepark. Spreker beveelt aan tegels en gedeeltelijk met schelpen en teer. De voorzitter beantwoordt den spreker. In het Oranjepark zullen proeven worden genomen met instamping van klei en schel pen, want indien we geheel gaan afsluiten loopen de boomen gevaar. De heer v. Breda gaat daarmee niet ac coord en geeft tal van voorbeelden waai de boomen in de tegels staan met vol doende open ruimte. De boomen groeien Wethouder Rübenkamp zegt, dat bitu- menwegen door solide wegenbouwers wor den gegarandeerd. De heer Paardekooper adviseert een on derzoek in te stellen naar den bodem, het welk wordt toegezegd. De voorzitter sluit de discussies waarna het voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Een nieuw uitbreidingsplan. Voorstel van B. en W. omtrent het uit- breidings- en rioleeringsplan. De voorzit ter doet voorlezing van de voorstellen. De heer den Ouden brengt hulde aan B. en W. voor het werk en sluit zich ge heel bij de voorstellen 'aan. Eveneens Dr. Varenkamp. De heer Bakker wijst op voorzichtigheid met het oog op de kosten. De -voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Paardekooper wijst op de ur gentie van het uitbreidingsplan, waarna het voox-slel wordt aangenomen. Verbetering Terweeweg. Voorstel B. en W. tot verbetering Ter weeweg. B. en W. stellen voor een wegdek van teerslakken voor 20.112 en demping en rioleering 11.984. De heer Uitenboogaard betreurt het dab de Morsehweg voor verbetering is uitge schakeld door afvoering van het wegen plan. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. zoo spoedig mogelijk met plannen ook daaromtrent'zullen komen, wanneer de di verse onderhandelingen, die voor de ver breeding noodig zijn, tot een goed eind zijn gebracht. Met de Terweeweg is dit heel anders. De onderhandelingen zijn zoo goed als klaar. De heer Bakker beveelt den Hoogen Morsehweg in de aandacht van B. en W. aan. Daar betreft het de noodzakelijke kleine herstellingen. Wordt toegezegd. De heer v. d. Burg en de heer Paarde kooper juichen de plannen zeer toe. De heer Uitenboogaard zegt, dat hij destijds de vraag gesteld heeft aan B. en W. of de Hooge Morsehweg wel voldoen de breed was, waarop bevestigend werd geantwoord. Spr. is niet tegen de verbeteringen van den Terweeweg, doch omdat e. .a geschiedt ten koste van den Morsehweg zal spreker tegen het voorstel stemmen. De voorzitter herhaalt het reeds na mens B. en W. gesprokene en zegt nog maals, dat de Hooge Morsehweg spoedig aan de beurt komt. Het voorstel in stem ming gebracht, wordt aangenomen met _9 tegen 1 stem, die van den heer Uitenboo gaard. Voorstel tot assistentie van den ge meenteopzichter. B. en W. stellen voor hen te machtigen tot aanstelling van een tij- delijken tweeden opzichter op een jaarwed de van 2500 tot 3000. De heer den Ouden betoogt do noodzakelijkheid van een aanstelling. De heer Paardekooper zegt, dat we met aanstelling voorzichtigheid moeten betrachten, dus tijdelijk moeten aanstellen. De lieer Bakker vraagt of do tegen- Avoordige opzichter het hoofd blijft van den dienst, of dat beiden gelijk staan. Dit punt wordt aangehouden tot het eind van de vergadering. Betreffende het verzoekschrift van G. N. a-, d. Ameele om plaatsing bonzinepomp, stellen B. en W. voor daarop afwijzend te beschikken. De heer den Ouden heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld en spreker ziet geen bezwaar het plaatsen toe Le staan. De heer van der Burg ziet ook geen be zwaren. Men moet personen toch niet in hun bedrijven gaan belemmeren. De heer Paardekooper sluit zich bij de vorige sprekers aan, alsook de heeren Bakker en v. Breda. De heer den Ouden stelt voor het ver zoek van den heer van den Ameelo volgons de bouwverordening toe te staan. Wordt aangenomen. Verzoek directeur „Ons Oegstgeest" om vrijstelling van de betaling Aan leges vol gens dc legesverordening. B. en W. stellen voor hierop afavijzend te beschikken, omdat de legesverordening geen uitzonderingen toestaat. De lieer Bakker zou een bepaling willen zien opgenomen, waarbij dit wel kan loc- gestaan worden, waarbij de heer Paarde kooper zich aansluit. B. en W. zullen--e. a. onderzooken cn zoo noodig met voorstellen komen, waarna het voorstel van B. en W. Avordt aangeno- Uitbrciding der politie. Voorstel Burgemeester tot uitbreiding p^itie. De Burgemeester stelt voor nog een veldwachter aan te stellen. De heer v. Breda juicht dit voorstel zeer toe, even eens ook de heer Bakker. De taak van do politie is hier zeer zwaar. Verder wijst de heer Bakker nog op de vele bodediensten die de veldwachters verrichten, waarna het voorstel Avordt aangenomen. B. en W. bieden den Raad de begrooting 1931 aan, die onderzocht zal worden door een commissie waarin worden benoemd de heeren de Graaf, Nijssen en a'. Breda. Voorstel wijziging begrooting 1931 wordt goedgekeurd. Rondvraag. De heer v. Breda informeert of de elec- trificatie van den Rijnsburgerweg voor den winter nog in orde komt. De Aoorzitter blijft diligent op dit punt doch kan geen toezegging doen. De heer Uitenboogaard wijst op den toe stand aan het Rustenburgerpad. Hierna ging de Raad in geheime zitting ter verdere afhandeling punt 8 der agenda. Na opening wordt het voorstel van B. en Wetenschappelijke Berichten VIER MANNEN ONDER DEN POOL CIRKEL. Twee jaren vrijwillig in ballingschap. Nu de woning voor de vier overwinte raars op het ten Oosten van het Franz- Josephland gelegen Noordland alsmede het onderdak voor de vijftig meegebrachte sle dehonden gereed zijn gekomen, zijn de beide groepen van den ijsbreker „Sjedof" aan land ge-gaan en hebben de Noordpool- vorschers zic-h in hun blokhuis geïnstal leerd, na eerst de dieren hun trouAve vrien den in de eenzaamheid, in de voor hen bepaalde ruimte te hebben ondergebracht. De speciale correspondent van de „Iz- westya" heeft dit officieels begin van hun overwintering in het onherbergzame oord benut voor een onderhoud over hun plan nen inzake de grondige exploratie van den Noordland-ajchipel. Alvorens deze echter mede te deelen, geeft hij eerst eeni ge nadere bijzonderheden omtrent de vier personen/ die minstens twee jaar achter een op het eenzame Noordland zullen ver toeven. De leider van de kleine groep en de eer ste kolonie-chef op het Kamenef-eiland is Oesjakof, die sinds 1926 als kolonie-chef op het Wrangel-eiland heeft vertoefd en on middellijk na zijn verblijf aldaar zich bij de „Sjedof'-expeditie heeft aangesloten. Hij is een groot kenner van de Poolstreken cn heeft "zich tijdens zijn verblijf op liet Wrangel-eiland, voor de wetenschap zeer verdienstelijk gemaakt. Zijn helper, de geoloog Oerwantsef, hecfi zich groote bekendheid venvorven door zijn onderzoekingen op het schiereiland Taimyr (Siberië). In den loop van twaalf jaar heeft hij als lid van verschillende ex pedities dat tot dien tijd. nog zeer weinig bekende district geëxploreerd, waarbij hij er in slaagde steenkool- en ijzerlagen tc ontdekken. In 1922, toen hij navorschin- gen deed in het gebied van de Psjasina- rivier, die in de Noordelijke IJszee uit mondt, ontdekte hij de lijken van de om gekomen leden der Amundsen-expeditie van 1918. OerAvantsef is dan ook behalve een man van groote theoretische weten schappelijke kennis, een Poolvorscher, die reeds tal van ervaringen heeft opgedaan. Het derde lid der kleine groep is de marconist Chodof, die te Leningrad voor zitter was van de radio-vereeniging en als vierde lid blijft dan nog de Poolja.ger Zjoe- rawljef over, die reeds 25 jaar lang zich met de pacht op Nova Zembla heeft bezig gehouden en behalve een goed schutter een uitstekend kennes van het Poolgebied is. Deze vier mannen nu, Avior verrichtingen de geheele wetenschappelijke wereld me'.: belangstelling zal volgen, hebben tot taak heb Noordland met zijn vele eilanden in kaart te brengen, foo's van het onbekende land te maken, geologische onderzoekingen en hydro-meteorologische en astronomische waarnemingen te doen, materiaal omtrent de flora en fauna te verzamelen en ten slotte de mogelijkheid van kolonisatie en industrieele exploitatie* te bestudeeren. Bij het eindigen van den Poolnacht, dus in de a-.s. lente zijn de leider Oesjakof en de geoloog Oerwantsef voornemens een grooten exploratietocht met de honden en sleden te ondernemen, die minstens vier maanden zal duren en waarbij niet minder dan 1200 K.M. zal worden afgelegd. Daar het echter niet moge-lijk is, op dien tocht alle benoodigde levensmiddelen in eens mede te nemen, zullen reeds in dezen herfst, in de Pool-schemering, zooA-eel mogelijk langs den te volgen Aveg proviandbases worcleu aangelegd, waarvoor verschillende lange bochten noodig zullen zijn. De ver binding tusschen de slede-expeditio en dc hoofdbasis op Kamenef-eiland zal Avorden onderhouden met behulp van een draag baar radio-apparaat met droge batterijen, j welks behandeling Oerjakof en Oerwantsef thans reeds druk bezi zijn te bestudeeren. Alle mededeelingen omtrent het verloop van dc expeditie zullen naar het vasteland worcleu overgebracht, van uit de hoofdbasis, waar een kortegolf-zendloestel is opge richt. In hel tweede jaar van de overwintering Avil men CA'eneens, zooclra dc lente is begon nen, een grooten explora tie-tocht onderne men door verschillende streken van het Noordland. Voorts bestaat het plan om iu de inaan-dagen van den Poolnacht, een reeks tochten te maken tot op een afstand van 250 K.M. Voor de verwarming der vier kolonisten in het uiterst barre gebied is veertig ton steenkool van de „Sjedof" aan land ge bracht. Zoo de mogelijkheid zich voordoet zullen in heb komende jaar nog een dokter en een kok naar het Noordland worden gezonden, terwijl Oesjakof en OerAvantsef zich bereid hebben verklaard om, zoo dit noodzakelijk mocht worden geacht, ook langer dan twee jaar in de Poohvoestijn te blijven vertoeven.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10