HOLLANDSCH VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Jongeman overreden en gedood. Gisteravond is op den Oostzeedijk te Rotterdam de 21-jarige A. K. Post, ge woond hebbende aan dien dijk, onder een luxe auto geraakt. Zwaar gekwetst is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Bij aankomst bleek hij reeds te zijn overleden. De auto werd bestuurd door den 23-jarigen reiziger F. de B. uit Maas sluis. Zesjarig jongentje overreden Woensdag is een zesjarig zoontje van den kippenkoopman M. Reinders, te Ach terveld, bij Barneveld, dat op den laatste van twee aaneengekoppelde beladen wa gens van den meelhandelaar v. d. Bom te Terschuur, wilde klimmen, om een eindje mede te rijden, eraf gevallen en overreden. Kort daarop is de kleine overleden. Doodelijk auto-ongeluk. Te Gulpen is door een tot dusverre onbe kend gebleven auto zekere A. S. aangere den en Uit een auto gevallen. Gistermorgen reed op den Boulevard de Fauvauge te Zandvoort in snelle vaart een vrachtauto van de Haarlemsche Jaloezieën- fabriek. Doch het breken van een ketting vielen twee werklieden uit de auto en sloe gen met het hoofd tegen de straat. Per ziekenauto zijn zij de beide mannen, die zware hoofdwonden hadden bekomen, naar de Maria stichting te Haarlem overge bracht. Ernstig motorongeluk. In de Jacob Catsstraat te Rotterdam heeft Woensdagavond laat een ernstig mo torongeluk plaats gehad. De 37-jarige H. J. M. v. E., wonende aan den Goudschesingel reed met een flinken gang door deze straat, toen hij plotseling over een boven de straat uitstekende steen slipte. Gevolg was, dat de motor met zij span en al over den kop sloeg en gedeelte lijk vernield bleef liggen. De bestuurder zelf bleek er goed af te zijn gekomen. Hij had geen letsel bekomen. Ernstiger was zijn kameraad, de 24-jarige koopman B., eveneens wonende aan den Goudschesingel er aan toe, die in het zijspan gezeten had. Deze bekwam door den hevigen val een hersenschuding, en een ernstige scheur- wond boven het linkeroog. In het zieken huis aan den Bergweg is hij ter verpleging opgenomen. Naar alle waarschijnlijkheid verkeerde de bestuurder onder den invloed van sterken drank. De politie stelt een on derzoek in. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Man door een trein gegrepen. Op den onbewaakten overweg bij Nieu- wer-Amstel is Donderdagmiddag een man door een trein gegrepen. Ernstig gewond is hij in den trein naar het station Am stelveen overgebracht, waar dr. Bots ge neeskundige hulp verleende. Later is de man naar het BurgerziekenhuiB te Amster dam overgebracht. WEER EEN BOOT OMGESLAGEN. Eén slachtoffer. Op de Maas te Maastricht in de nabij heid van de stuw te Borgharen waren Woensdag een tweetal arbeiders opmetin gen aan het doen. De boot is gekanteld door de.sterke zui ging van het water en de beide inzittenden geraakten te water. Men heeft den 50-jarigen B. uit Borgha ren niet meer kunnen redden. De drenke ling is tengevolge van de sterke strooming door de stuw afgedreven en na uren dreg gen heeft men zijn lijk nog niet kunnen bergen. Toegesnelde mede-arbeiders konden den anderen drenkeling bijtijds op het droge brengen. Ernstig fabrieksongeval. Woensdagavond vloog een afsluitdop van den smeltoven in fabriek van de firma Nering Bögel Co, te Deventer, ten ge volge waarvan een viertal arbeiders den gloeienden inhoud over de handen Inreeg en daardoor vrij ernstige brandwonden opliep. Een tweetal hunner, zekere B. en J., worden thuis verpleegd. Schepen gestrand. Gistermorgen is ten gevolge van den he vigen mist nabij Liefkenshoek gestrand het Engelsche s.s. „Trevelian", groot 12000 ton, geladen met graan, bestemd naar Antwer pen. Twaalf sleepbooten vertrokken om assistentie te verleenen. Het Italiaansche s.s. „Edra", van Braila naar Rotterdam, is op den Hinder bij Hoek van Holland gestrand. De sleepbooten „Rozenburg" en „Zwarte Zee" en het bergingsvaartuig „Meermin" zijn derwaarts vertrokken. Men vermoedde dat het schip bij hoog water vlot zou ko men, doch zulks is tegen verwachting niet geschied. De kapitein wacht thans op in structies van de reederij. Woning en werkplaats uitgebrand. In perceel Geest 36 te 's-Gravenhage, aarin is gevestigd een zaak in lederwa ren en fournituren van mej. Heynen, is Donderdagmiddag om ongeveer drie uur in de achter den winkel gelegen werkplaats brand ontstaan. De werkplaats en de woon gelegenheid er boven grandden geheel uit. De winkelhouder, die de zaak drijft, deelde mede, dat hij in den loop van den middag zoo juist ontvangen goederen wil de opbergen. Hij stond daarbij op een lad der in de werkplaats. De ladder brak en wiel op de daar staande kachel, welke evenwel niet brandde. Nadat hij even naar den winkel was geweest om een klant te helpen, vond hij bij zijn terugkeer alles in lichterlaaie. De oorzaak hiervan is hem niet bekend. Hij deelde mede, in de werkplaats niet gerookt te hebben, doch hij vermoedt, dat de juffrouw, die des ochtends in den win kel aan het poetsen is geweest, de poets doeken in de kachel heeft verbrand. De brandweer bluschte onder leiding van hoofdinspecteur De Ridder met twee stralen het vuur. Hoofdcommissaris Van 't Sant was op het terrein van den brand aanwezig. De brandstichting in een villa te Nieuw-Millingen. De arrestatie in de residentie van een zekere R., schijnt het begin van de oplos sing te zijn van een uiterst ingewikkelde zaak, waarmede de politie uit verschillen de plaatsen zich reeds maandenlang bezig houdt en waardoor een Hagenaar, van een bekende familie, niet alleen zijn geld, doch ook zijn leven heeft verloren. De bijzonderheden komen op het vol gende neer, aldus de „H. Crt.": Den 6en Mei j.l. brandde te Nieuw-Mil lingen bij Apeldoorn af de gemeubileerde doch tijdelijk onbewoonde villa „Diana'5, eigendom van een in aanzienijke Haagsche kringen webekend persoon, wiens naam wij op verzoek verwijgen. Door verschillende omstandigheden, o.m. doordat de brand in de villa op verschil lende plaatsen tegelijk was uitgebroken, rees bij de Apeldoornsche politie aan stonds het vermoeden, dat. de oorzaak aan kwaadwilligheid was te wijten. Deze vermoedends werden zekerheid, toen bij het doorzoeken van de overblijfse len bleek, dat de in de villa aanwezige schilderijen welke voor een bedrag van 98.000 waren verzekerd, vóórdat de brand woedde, uit de lijsten waren gesneden en in veiligheid gebracht. Het parket uit Zutphen werd aarna gewaarschuwd. Na een bezoek aan de verbrande villa vond de officier inderdaad aanleiding, een uit gebreid onderzoek te gelasten. Dit onderzoek ging vanzelfsprekend al lereerst in de richting van den villa-eige naar in de residentie, die, zooals weldra kwam vast te staan, in geen enkel opzicht met de brandstichting iets uitstaande bleek te hebben. Wel kwam toen aan het licht, dat deze villa-eigenaar in handen was gevallen van een paar geraffineerde zwendelaars, die hem financieel vrijwel ten gronde hadden gericht. De thans gearresteerde R. n.l. had hem zulk een vertrouwen in weten te boeze men, dat hij van dezen een groot aantal schilderijen tot een zeer hoog bedrag kocht en deze doeken in zijn villa te Nieuw-Mil lingen liet ophangen. Een gedeelte van de kopnsom was reeds betaald, toen den villa eigenaar bleek, dat de schilderijen, zooal niet vervalscht, dan toch aanzienlijk min der waard waren dan door R. was opgege ven. Toen de benadeelde daarop aan R. zeide, dat hij niet voldoende geld meer had, omde nog resteeerende koopsom te voldoen, schijnt deze met behulp van hand langers het plan te hebben opgevat, in de villa brand te stichten, om den eigenaar zoodoende de verzekeringsgelden in de hand te spelen, waarmede dan de restant koopsom kon worden betaald. De villa-eigenaar, die financieel zwaar getroffen was en bovendien de tegen hem aanvanklijke geuite vermoedens van brandstichting niet kon verdragen, heeft daarop de hand aan zichzelf geslagen. Politie en justitie zetten daarop het onderzoek met kracht voort. Zij stuitten hierbij op zeer groote moei lijkheden. Zoo had b.v. vrijwel niemand de in de villa „Diana" aanwezige schilderijen gezien, terwijl ook niet bekend was, waar deze doeken na het snijden uit de lijsten, zijn gebleven. Niettemin schijnt het onderzoek, waar over een stipt stilzwijgen in acht wordt genomen, langzamerhand zooveel bezwa rende aanwijzingen tegen R. te hebben op geleverd, dat Donderdag j.l. de officier van justitie te Zutphen aan de Haagsche poli tie opdracht gaf, tot arrestatie van R. over te gaan, op vermoeden van brand stichting cn zwendel met schilderijen. Genoemde R. is, zooals wij reeds mede deelden, Vrijdag j.l. naar Apeldoorn over gebracht en Zaterdag in het huis van be waring te Zutphen ingesloten. Omtrent den persoon van R. vernamen wij nog, dat deze een internationale op lichter en schilderijen-zwendelaar is, die reeds meermalen iets met de justitie uit staande heeft gehad en ook nog door de Belgische justitie wordt gezocht. Zijn naam is o.a. meermalen genoemd in verband met de oplichtingen door de Pure Silk- Company, de bloembollenpakettên naar Engeland en een bekende kaas-affaire. R. wist zich zeer beminnelijk voor te doen, ging zelfs voor gefortuneerd door cn trachtte steeds, vóór hij zijn slag sloeg, het vertrouwen van zijn slachtoffer te win nen. Het justitioneel en politioneel onderzoek duurt nog steeds voort, temeer waar vast staat, dat R. medeplichtigen moet hebben gehad, zoodat nog meerdern arrestaties te wachten zijn. WEER EEN VECHTPARTIJ TE ROTTERDAM. Een dronken man raakt slaags met zijn vrouw. Woensdagavond heeft in de Schiestraat te Rotterdam een hevige vechtpartij plaats gevonden. De 24-jarige straatmuzikant Joh. B. was dronken thuisgekoemn, en zijn vrouw, die dit bemerkt had, weigerde de deur te ope nen. Dat stond B. niet aan, en met zijn hakken ging hij op een hevige manier de deur bewerken. Uit angst voor beschadi ging heeft toen de vrouw de deur geopend. Ziedend van toorn is daarop de straat muzikant naar binnen geloopen en raakte binnen met zijn vrouw slaags. Deze tracht te den man te ontwijken en liep gillend de straat op, waar het tot een hevige vechtpar tij kwam. Juist kwam een surveilleerend agent van politie aangeloopen, die tracht te de vechtenden te scheiden. Hij greep den woedenden straatmuzikant in den rug, maar dat scheen den straatmu zikant W. A. T., die ook in de buurt was, niet aan te staan, en deze viel den agent aan. De agent kreeg het hard te verduren. Hij werd in het gezicht geslagen, terwijl en zijn kleeding stuk trok. Eindelijk gelukte het hem zijn revolver te voorschijn te halen en de beide vech tersbazen in bedwang te houden. Hij be hoefde echter niet te schieten. Joh. B. bleek bij de vechtpartij met zijn vrouw een ernstige snijwonde aan de hand te hebben opgeloopen, welke in het zieken huis aan den Coolsingel werd gehecht. De andere straatmuzikant werd, omdat hij de voornaamste oorzaak was van de hevige vechtpartij op straat, meegenomen naar het bureau en daar in bewaring gestéld. DE MOORD TE ROTTERDAM. Was de belangstelling Woensdagmorgen in de Prinsenstraat te Rotterdam gering, des avonds, toen het gebeurde uit de avond bladen bekend geworden was, stroomde het menschen naar de Prinsenstraat en men bleef tot laat in den nacht voor het huis, waar de moord gebeurd was, samen scholen, aldus meldt de „Yoorw." Natuur lijk deden de meest fantastische verhalen de ronde, maar als Het op feiten aankwam kon niemand iets verklaren. Tenslotte moest de politie er aan te pas komen en tegen 2 uur werden de laatste debaters naar huis gejaagd. Zoowel Woensdag als Donderdag heeft de politie nog tal van aanwijzingen gekre gen. Hoewel de meeste zeer vaag zijn, wordt geen enkel spoor verwaarloosd, alles wordt nauwkeurig onderzocht. Dat men wel eens een aanwijzing krijgt, waar men niets aan heeft, moge blijken uit het vol gende Gisteravond kreeg de Rotterdamsche politie van de Haagsche mededeeling, dat een kapper op de Stationsweg aldaar een man geschoren had, die krabbels aan den hals vertoonde. De kapper had gedacht, dat dit wel verband met den Rotterdam- sohen moord kon houden en had daarom de politie gewaarschuwd, doch de man met de krabbels had hij laten weggaan! De politie zou dus nu naar den man met de krabbels kunnen gaan zoeken. Gestolen of vermist? Bij de politie te Nijmegen is aangifte gedaan, dat sinds Zaterdag, 't sluitingscon cert der Nijmeegsche jubileumfeesten in de Vereeniging te Nijmegen vermist wordt een kostbaar collier met 14 witte groote en kleine parels met platina sluiting. De da me, die het kwijt is, weet niet of zij het verloren heeft dan wel of het gestolen is. Op het terugbezorgen van het kleinood is een groote belooning gesteld. Offerblok gelicht. In het Sint Martinuskapelletje aan den Rijksweg WeertEindhoven is ingebroken. Het offerblok werd beschadigd en gele digd. Het gestolen bedrag kan gelukkig niet groot zijn, want twee weken geleden is de bus nog geledigd. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Spoorloos verdwenen. Sedert enkele dagen is te Grevenbicht spoorloos verdwenen de vijf en twintigja rige ongehuwde onderwijzer J. Houben, af komstig uit Nuth. Omtrent zijn verblijf plaats is niets bekend. Oudheden te Gouda gevonden. Bij graafwerk voor het herstel van de kademuren van de Haven te Gouda, die in verband hiermee geheel is droog gelegd, stuitte men op de fundamenten van den in 1574 gesloopten Nood Godstoren. In de na bijheid van deze fundamenten heeft men eenige vondsten gedaan. Er werd een ijze ren bol gevonden, die vermoedelijk deel heeft uitgemaakt van de balustrade van den toren. Ook vond men eenige tinnen lepels, van dezelfde soort, als het vorige jaar zijn gevonden op de plaats, waar vroeger de kapel van het Nood-Gods-zie- kenhuis heeft gestaan. Bij het graven voor de verbouwing van het postkantoor heeft men ook antieke tegels gevonden. Verder heeft men nu ook gevoncen een sabel, eenige fraai bewerkte metalen osjes en een aantal zilveren en koperen Hollandsche, Zeeuwsche en Duitsche mun ten uit de 16e en 17e eeuw. De muntstuk ken zijn alle sterk besnoeid. Er zijn ook bij een koperen duit van de stad Kampen uit 1674 en een koperen penning, die geen jaar tal draagt, doch aan de eene zijde de beel tenis van een Romeinsch keizer met het opschrift Julius Caesar, en aan den ande ren kant een afbeelding van een triomf wagen met het opschrift: Rechenpfenig, vertoont. Er moeten ook nog gave munten zïin ge vonden, die echter reeds aan een antiquair zijn verkocht. CHOLERA OP DE PHILIPPIJNEN. Ernstige epidemie. Dezer dagen maakte een telegram mel ding van een pest-epidemie op Luzon, het voornaamste eiland der Philippijnen. Thans brengen de bladen uit Manilla van 28 Juli j.l. berichten omtrent een in hevigheid toenemende cholera-epidemio in de provin cie Ilo-Ilo van het zuidelijker gelegen eiland Panay, eveneens tot den Philippijn- schen archipel behoorende. Gendarmen zijn afgezonden om het hand haven van de quarantaine-maatregelen te waarborgen. Reeds heerschte de epidemie in dertien plaatsen, terwijl verdere uit breiding dreigde. De gezondheids-commissie te Manilla nam een motie aan, houdende verzoek aan den gouvernements-gezondheidsdienst om de ernstige epidemie op den Philippijnen door buitenlandsche deskundigen te doen bestudeeren. DE REVOLUTIE IN PERU. Studenten sleepen een beeld van den gevluchten president Leguia door de straten van Lima BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN UITBARSTING VAN DEN STR0MB0LI. Dooden en gewonden. Uit Messina wordt gemeld, dat op het vulkaaneiland Stromboli, behoorende tot de groep Liparische eilanden gistermorgen tegen tien uur een aardbeving werd waar genomen, die werd voorafgegaan door on- deraardsck gerommel. Even later steeg een dikke rookwolk uit den vulkaan en volgde een eruptie, waardoor een scheur in den berg ontstond. Het gehucht Bartolo werd bedolven en grootendeels verwoest. Vol gens de „Giornale dTbalia" zouden in het dorp Stromboli en omgeving talrijke doo den en gewonden te betreuren zijn, doch voor zoover tot nu toe officieel bekend is een persoon gedood en werden twintig ge wond. De aangerichte schade is zeer groot. De laatste eruptie van den Stromboli da teert van 1919. Op het eiland heerscht groote ontstelte nis en direct is om hulp gevraagd. Twee Italiaansche torpedobooten met levensmid delen, aan boord waarvna zich o.a. de plaatsvervangende prefect van Messina bevindt, zijn naar het eiland vertrokken. In den loop van den dag is de vulkaan weer tot rust gekomen. Een zware aardbeving werd aok gevoeld op het eiland Lipari, dat als verblijfplaats voor Italiaansche politieke gevangenen dienst. Ook daarheen werd een torpedo boot gezonden, om hulp te verleenen. In de buurt van Florence werd Woens dag tog enéén uur 's middags een lichte aardschok waargenomen, waardoor onder de bevolking een paniek ontstond. Er werd geen materieele schade aangericht. DE RAMP VAN SAN DOMINGO. De >stad bijna geheel verwoest. Bij het departement van defensie te Den Haag is ingekomen een telegram van den commandant van Hr. Ms. Folttielje-vaar tuig „Arend" uit San Domingo, dat als volgt luidt: „Bij aankomst hier alleen Amerdkaan- sche Sloop (kanonneerboot) aanwezig. Thans ook Engelsche kruiser „Danae" aan gekomen. Toestand hier zeer ernstig. Stad bijna geheel verwoest, 3000 dooden, 23.000 gewonden. Door gebrek aan bedden kun nen dokters nog niet veel uitrichten". Zwaar weer boven Londen. Het N.T.A. meldt uit Londen dat er gis teren in Engeland zware stormen hebben gewoed, gepaard gaande met hevige on- weders. Te Londen heeft het zoo sterk geregend, dat het verkeer in de straten gedeeltelijk moest worden stopgezet, daar de riolen het overvloedige water niet vlug genoeg konden afvoeren. In eenige bioscopen moesten dc voorstellingen worden gestaakt, daar d-oor het inslaan van den bliksem op enkele plaatsen in de stad kortsluiting was ontstaan, waardoor men in het duister zat. Ook te Glasgow hebben hevige onwe- ders gewoed, waardoor belangrijke schade werd aangericht. Een nieuw lynchgeval. Een Reuter-tele-gram meldt dat te Sco*» ba in Mississippi twee. negers beschuldigd van straatroof door de menigte aan de po litie werden ontrukt en opgehangen wer- Woelige tooneelen in een Rechtzaal. Te Boedapest stonden gisteren 22 jeug dige communisten terecht in verband met het voeren van communistische propaganda., hetgeen in Hongarije verboden is. Er zijn meer dan honderd communisten bij het proces betrokken; zij worden in groepen berecht. Thans staat de tweede groep voor den rechter. Al dadelijk bij het begin van de zitting zetten de beklaagden luidkeels de Inter nationale in. Ook gejuich voor de commu nistische pers weerklonk. Den rechtere werd toegeschreeuwd, dat zij zich weg moesten pakken. Verder werd door de be klaagden hulde gebracht aan een hunner partijgenooten, die tijdens een voedselwei- gering in de gevangenis gestorven is en van wien zij riepen, dat hij vermoord was. Toen eindelijk de president aan het woord kon komen en de gewone vragen omtrent naam, leeftijd enz. aan de be klaagden stelde, begonnen deze communis tische redevoeringen te houden. Het tumult werd nu zoo hevig, dat de zitting geschorst moest worden. De president gelastte, de beklaagden in ketenen te slaan. Niette genstaande dezen maatregel begon het tu mult bij hervatting van de zitting, welke met gesloten deuren plaats heeft, opnieuw. Waarschijnlijk zal het proces twee dagea duren. DE REUSACHTIGE BRAND in de opslagplaatsen te Washington Vier en twintig brandweerlieden liepen min of meer ernstige verwondingen op

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6