HAAPt.STR. 130-136 STADSNIEUWS UIT DE OMGEVING Abonnementen VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Wit Laké Slaapkamer Linnenkast met Spiegel Waschcommode met Spiegel persoons Ledikant, Tafel, 2 Stoelen, Nachtkastje Compleet fl. 912,75 Persoons zwaar gevulde Matras van nrima Tijk Onze Reclame 4.00 1 Persoons Damast Matras met extra mooie Wolvuliing Belangrijk in prijs verlaagd m thans 53-/CP 1 Persoons Reclame Damast Kapokmatras gevuld met de allerbeste lo\flrt Java-KapokIO.UU 2 Persoons 3-deelig Matrasstel met schuin Peluw -geheel afgenaaid enwolvulling nn «ij: cöjnpleet met 2 Kapokkussens uu. lü 1 Persoons 3-deelig Kapok-Matrasótel met schuin Peluw geheel afgenaaid - Compleet ng cn met 2 Kussensüu.uu 2-Pers. Extra zwaar 3-dlg. Matrasstel met prima Satin Damast, gevuld met de allerbeste Java-kapok, «q nc compleet matrasstel"u.lu Wij kochten 600 stuks Spiraalmatrassen welke wij buitengewoon voordeelig aanbieden 0 PERSOONS IN PRIJZEN VAN 14.00 - «0.00 - 8.75 - 7.50 - 6.00 9. PEKSOORS 18.50 15.75 - 13.00 - 3.75 - 7.00 Alle matrassen onder volle garantie UIT HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF. De onderhandelingen over de C. A. 0. Door de hoofdbesturen van den Alge- meenen Nederlandschen Typografenbond, den Nederl. Rooimch-Kaiholickc Grafi schen Bond' den Nederlandsehe n Christelij ke Grafischen Bond, den Nederlandschen Grafischen Bond, den Ned. Foto-, Lito- en Cremigrafenbond is aan de afdelingsbe sturen van deze organisaties de volgende circulaire gericht „Hierdoor deelen wij U mede, dat de Maandag j.l. begonnen onderhandelingen over een collectieve arbeids-overccnkomst voor de typografie en het rasterdiepdruk- bedrijf, Dinsdagmiddag zijn afgebroken. Het punt, waarop de besprekingen zijn vasigeloopen, betreft de door ons voorge stelde wijzig!is•"•>1 tor indce'iug van de ge meentelijke loonklassen en de daaraan ver bonden looneischen. Op f et oogenblik kunnen wij nog geen uitvoerige inlichtingen verstrekken. De hoofdbesturen zijn overeengekomen, de vol gende week in extenso bericht te geven in hun respectievelijke bondsorganen. Onze leden hebben voorloopig niets te doen dan nadere inlichtingen af te wach ten. Zoo spoedig mogelijk volgen nadere instructies. Men trede, niet in onderhande ling of bespreking met afzonderlijke pa troons of patroonsgroepen. De situatie is ernstig. Teder beseffe, dat het thans, meer dan ooit, geboden is, zich stipt aan de aanwijzingen van het hoofdbestuur te houden. In -eenheid en discipline ligt onze kracht De Federatie der Werkgevcrsorganisa- tics beeft o.m hei volgende medegedeeld: De voornaamste wijziging, welke van de zijde der werknemers was voorgesteld, was die van loonsverhooging, gepaard met in krimping van het aantal gemeenteklassen, hetgeen pr&ctisch neerkwam op een loons- verhooging van 5 cents per uur voor het gclieele land (voor Amsterdam 3 cents). Onder leiding van den voorzitter der Onderhandelingscommissie, den heer J. H. van Lonkhuyzen te Zeist, begonnen de onderhandelingen met algeeene beschou wingen. Van werknemerszijde werd daarbij het standpunt verdedigd, dat de toestand in het grafisch bedrijf, gezien ook de geringe werkloosheid van den laatsten tijd, thans toelaat, om de „verslechteringen'', welke sedert 1923 in de C. A. O. waren aange bracht, geleidelijk weg te nemen. De patronsde cgatie beton; ld daartegen over dat de indexcijfers der kosten .an 't lo'-enoonderjioud sedert het begin der thans geldende C. A. O. met bijna 5 pet. waren gedaald, hetgeen een vermeerdering van het reëele loon met meer dan 5 pet. beteekende. Verder werd de meening ge uit, dat de z.g. „verslechteringen" sedert 1923 eveneens op grond van de sterke da ling der indexcijfers- practisch waren ach terhaald en juist op een vermeerdering van het reëele iaan uitkwamen. Als voornaamste argument werd van pa troonszijde naar voren gebracht, dat de huidige wereldcrisis, die ook op het be- dvii-ileven in Nederland ha-a; invloed uit oefent en naar men verwachten kan ook in het boekdrukkersbedrijf in sierke mate een malaise zal eroorzaken den toestand zoo onzeker maakt, dat de patroonsdelega tie op dit oogenblik, zoowel tegenover het Nederlandsehe bedrijfsleven in het alge meen, als het boekdrukkersbedrijf in het bijzonder, geen verantwoording op zich durft nemen voor verdere verbetering der arbeidsvoorwaarden. Legeroefeningen en mond- en klauwzeer. Dc legeroefeningen onder leiding van den commandant van het veldleger welke we gens het heerschen van mond- en klauw zeer niet overeenkomstig de getroffen voor bereidingen in de streek Barneveld, Leus den. Amersfoort, kunnen wjx'eu gehouden, zullen thans plaats vinden in Noord-Lim burg van 2326 September a.s. (2425 Sep tember zijn de eigenlijke oefendagen). De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed 't maken van den onderbouw en het uitvoe ren van grondwerken voor de brug over de Waal bij Zaltbommel. De ra ming was 1.300.000. Laagste insehrijfster was de N.V. Internationale Betonbouw te Breda voor 1.09S.000. Het Curatorium der R. K. Handels- hoogeschool te Tilburg, heeft aan dr. ir. P. Scholl toelating verleend als privaat docent in de chemie en technologie der vezelstoffen. R. K. SPORTWEEK 1930. De optocht door de stad. De route, welke de optocht hedenavond zal nemen is al9 volgt: afrit precies half negen den Burcht, Nieuwstraat, Hooigracht, Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat, Mare, Rijnsb.singel, Steenstraat, Boerhavestraat, Morschstraat, Blauwpoortsbrug, Princesse- kade, Breestraat, Steenschuur, Douza.straat, .Tan v. Houtkade, Korevaarstraat, Gangetje, Botermarkt, Burchtsteeg, den Burcht. De stoet zal worden opgeluisterd door de muziekcorpsen Perosi en Werkmans Wils kracht. Hedenmiddag te 1 uur had op den hoek van Houtstraat en Rapenburg een aanrij ding plaats, welke gelukkig nog goed af liep. Toen een meisje met haar rijwiel heb Rapenburg overstak werd zij door een auto gemerkt H 62777 gegrepen. Het voorwiel van de fiets werd in elkaar gedrukt, doch het meisje kwam er zonder ernstige ver wondingen af. GOUDEN DIENSTJUBILEUM. Koninklijke onderscheiding. Zooals wij vorige week reeds mededeel den herdacht de heer C. A. Wagemans he den den dag, waarop hij voor vijftig jaar in dienstbetrekking kwam bij de N.V. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij. Op 12-jarigen leef tijd kwam Wagemans als bindersjongen bij de N.V. in dienst en na 10 a 12 jaren werd hij reeds bevorderd tot magazijnmeester in de papierafdeeling, welke functie hij thans nog, dus reeds meer dan 35 jaar, vervult. De jubilaris werd hedenmorgen te half elf met zijn echtgenoote ten kantore der Mij. ontvangen en allereerst toegesproken en gecomplimenteerd door den loco-burge meester, weth. A. L. Reimeringer, die hem mededeelde, dat het H. M. de Koningin behaagd had hem te verleenen de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, welke onderscheiding spr. den jubilaris vervolgens overhandigde. Hierna werd het woord gevoerd door den procuratiehouder der Mij., den heer B. P. du Croix, die uit naam van directie en commissarissen, bij afwezigheid van den directeur, den jubilaris complimenteeerde en zijn verdiensten gedurende deze halve eeuw releveerde. Spr. bood hem een enve loppe met inhoud aan, benevens een mand bloemen. Vervolgens spraken nog de andere pro curatiehouder, de heer H. P. van Dam en de chef van de Technische Afdeeling, de heer P. Berkelyn. Namens kantoorperso neel en afdeelingschefs werden den jubila ris een theetafel en een tafel met rookgar- nituur aangeboden. Van de collega's der techn. afdeeling ontving de jubilaris fraaie stoelen, welke aanbieding eveneens verge zeld ging van hartelijke toespraken. De jubilaris dankte allen hartelijk voor de vele blijken van belangstelling. Leidsche Kappersclub „Hulp en Vriendschap". De Leidsche Kappersclub „Hulp en Vriendschap", opgericht 29 November 1880 en haar gouden jubileum alzoo tegemoet gaande, organiseert ter inleiding voor dat feest, een groot nationaal Kapconcours en vakwedstrijd op Zondag en Maandag 12 en 13 October a.s. in de Stadsgehoorzaal, alhier, waarvoor het bestuur van verschil lende instellingen dezer gemeente fraaie medailles mocht ontvangen. Z. K. H. Prins Hendrik stelde een groote bronzen medaille beschikbaar. De deelname aan dit concours belooft een succes en waardig begin der feestelijk heden voor deze jubileerende vereenigiug te worden. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 659. Inleggerij „Neptu- nus", Leiden, St. Ursulasteeg 9 B, inleggen van visoh- en zuurwaren. Uittr. Venn.: P. van Rosse, Leiden, d.d. 1 Juli 1930. 3601. P. Laman, Leiden, Hoogewoerd 93, sigarenmagazijn. Wijz. handelsn. thans: Wed. P. La-man-Vos. 9S3. G. van der Lee, Noordwijk-Binncn, Voorstraat 63, Galanterieën en huishoude lijke artikelen. Uittr. E.: G. v. d. Lee, Noordwijk. N.E.: Wed. M. A. van der Lee- Wassenaar, Noordwijk-Binnen. Wijz. han delsn. thans: Wed. G. van der Lee. 5219. Bouwmaterialen S. Bennink, Lei derdorp, Hooge Rijndijk 278. N. Gevolm.: J. Noordanus, Leiden. 4724. Naamlooze Vennootschap Beek- man's. Dames- en Heerenkleedinghandel, Leiden, Steenschuur 2, Korevaerstraat. Uittr. Comm.: A. C. van der Waarden, Rotterdam. 5122. „Galvano", Leiden, Bouwelouwe- steeg 2531, Nikkelinrichting, verbronzen, vergulden, verzilveren, verkoperen, enz. Bijv. uitgeoef. bedr.: emailleeren en ver- chroomen. 5536. Naamlooze Vennootschap voorheen Gebr. J. en L. Dekker, Leiden, Oude Vest 163, Groothandel in tabak, sigaren, siga retten en rookersartikelen. N. Comm.: W. B. Dekker, Leiden. Nieuwe inschrijving: 4493. Leidsch Incasso-bureau, Leiden, Morschweg 73a. E.: F. J. van Kampenhout, Leiden. Proc.: Mej. A. van Konijnenburg, Leiden. Door een auto aangereden. Hedenmorgen te 9.20 uur is de 32-jarige E. B., waterfitter bij de Leidsche Duin watermaatschappij en wonend in de Ha verzaklaan, op den Haagweg nabij de Am bachtsschool aangereden door een perso nenauto, bestuurd door den heer de W. uit "Voorburg. B. reed naast nog twee an- 'dere personen (hetgeen verboden is) op het middengedeelte van de straat en had in de linkerhand den bekenden luiste re tok. Het rechterapatscherm van de auto raakte dezen stok, waardoor B. zijn stuur niet meester bleef en voor de auto viel. Geluk kig had de auto geen vaart meer, zoodat de man niet werd overreden. Door den val brak hij echter het recbtersleutelbeen, terwijl hij ook klaagde over pijn in den rug. Door den E. H. D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Voor het examen politie-diplonia met aanteekening is te 's-Gravenbage geslaagd de heer M. v. Hilten, alhier. GEMEENTELIJKE REINIGINGS- EN ONTSMETTINGSDIENST. Aan het verslag omtrent den toestand van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmet- tingsdoienst te Leiden over het jaar 1929 is het volgende ontleend: Aangewezen zijn voor het alhalen van huis- en bedrijfsvuil 11 voerlieden met bespannen wagens en 4 werklieden met handwagen. Voor meerdere gedeelten der gemeente moesten gedurende enkele dagen per week hulpvoerlieden worden aangewezen. De aan stelling van een 12den voerman zal hieraan een einde maken. De aangevoerde hoeveelheid vuil bedroeg in dit verslagjaar ruim 57 ton meer dan in 1928. Voor het geregeld afhalen van bedrijfsvuil waren per 31 December 154 contracten afge sloten, waarvoor een bedrag van 6606.90 werd ontvangen. Alle overeenkomsten inzake het afhalen van bedrijfs-, tuin- en kazerne-afval uit verschil lende gebouwen voor Universitair onderwijs en kazerneering bleven gehandhaafd. Hiervoor werd ontvangen een bedrag van 2801.50. In het gebouw der Vuilverbranding werd tot 18 November verbrand 10.670.000 K.G. huis- en bedrijfsvuil. Enkele malen moest de vuil verbranding wegens herstellingen aan kraan- en drijfwerk buiten gebruik worden gesteld. De in die tijdvakken aangevoerde hoeveelhe den werden door den pachter per schuit naar het baggerterrein vervoerd. M. i. v. 18 November werd, ingevolge Raads besluit van 3 Juni, het vuil naar Nieuwkoop vervoerd, tot ophooging van rietlanden. De nog in het verslagjaar op deze wijze regelmatig afgevoerde hoeveelheid bedroeg 3254 M3. Per inwoner en per dag werd 0.59 K.G. vuil verzameld, per werkdag gemiddel 41.551 K.G. De grootste hoeveelheid bedroeg op 14 Ja nuari 68.000 K.G., de kleinste op 31 Augustus 21.400 K.G. Per maand werden de hoeveelheden volgens bijgaand overzicht aangevoerd. Aan ingezetenen werden 27 vuilnisemmers verkocht a 4.per stuk. Voor gemeentegebouwen zijn in totaal afge geven 202 stuks. Voor de straatreiniging bleven, zooveel mo gelijk, aangewezen 18 straatvegers, terwijl mede de motor-veegmachine 61 dagen of ge deelten van dagen gebruikt werd. Daarbij werden door deze machine 5 bezem- rollen gebruikt, waarmede 1520 K.M.2 straat oppervlakte werd geveegd bij een totaal van 1155.4 K.M. afstand. Voor marktreiniging werd 1110 M3. duinwa ter gebruikt. Voor straatbesproeiing werd met den motor sproeiwagen en een enkele maal met den paardensproeiwagen 907 M3. duinwater ge bruikt (vorig jaar 4939 M3). Deze belangrijke vermindering houdt ver band met eene aanschrijving om, wegens wa- terschaarschte, geen duinwater tot dit doel te bezigen en er werd daarom bijna uitsluitend met grachtwater gesproeid. Voor stofbestrijding werd enkele malen met chloorcalcium op de hoofdtocgangswegen ge sproeid, terwijl voor het dooden van gras en onkruid op meerdere plaatsen Weedkiller met succes werd toegepast Bij Raadsbesluit van 25 November werd het baggerwerk en de uitvoering van bijkomende werkzaamheden voor den tijd van 2 jaren, in gaande 1 Januari 1930, aan H. J. de Heijder ondershands opgedragen tegen een pachtsom van 1000.per maand voor het baggerwerk en een vergoeding van 0.80 per M3. voor het vervoeren van stoffen, niet verder dan 30 M. van het vaarwater gelegen en van 1.20 per M3. voor het vervoeren Van stoffen, verder dan 30 M. van het vaarwater gelegen. Maandelijks worden den pachter opgegeven de plaatsen, waar de baggerlieden moeten werkzaam zijn, hetgeen door de opzichters wordt gecontroleerd. Voor het vervoeren van 2828 M3. straatvuil en 3899 M3. fabrieksafval, puin en huisvuil werd den pachter, a 0.85 per M3., betaald 5717.921/». Kosteloos moest door hem worden vervoerd en in ontvangst genomen 1400 M3. kolken- specie in 140 schuitvrachten. De exploitatie der vuilverbranding, opgedra gen aan de Directie der Stedelijke Fabrieken van Gasen Electriciteit en voor rekening van het bedrijf, geschiedde tot en met 16 November De vuilverbanding-inrichting werd m.i.v. 18 November buiten werking gesteld en op dien datum werd, ingevolge Raadsbesluit van 3 Juni een aanvang gema.akt met de levering van het huisvuil aan de gemeente Nieuwkoop, welke het naar die gemeente tot ophooging van riet landen deed vervoeren. Verbrand werd 10.670.000 K.G. huis- en bedrijfsvuil; de geproduceerde stroom bedroeg 6801 ton, de slakken-productie 6234 ton. Het ziekentransportrijtuig van den ontsmet- tingsdienst werd 321 maal gebezigd voor het vervoer van patiënten; hieronder zijn 16 ritten voor ziekenvervoer van uit omliggende plaat sen begrepen. Het vervoer van dit rijtuig geschiedt steeds door personeel en paarden van het bedrijf. Voor het gebruik werd ontvangen een bedrag van 895.99. Het aantal ontsmette perceelen bedroeg 24. In totaal werden 528 partijen lijf- en bedde- goed door stoom in den ontsmettingsoven, lij delijk van het Rijk in bruikleen en 27 partijen in de formalinekast ontsmet. Aan het terrein der Gemeentereiniging wer den ingeleverd 511 doode ratten, waarvoor aan premie 25.55 werd betaald. De kosten van den Gemeentelijken Reini gingsdienst, Ontsmettingsdienst en de Vuilver branding bedroegen over 1927 ƒ217611.07 of 3.09,/o per hoofd der bevolking. HILLEG0M. Verkeersongeval. Gistermorgen reed een vrachtauto van Gebrs. van Trigt. uit de Brouwerlaan komend, tegen de stoom tram op, die uit de richting Haarlem kwam. De auto sloeg om en kwam op zijn kant te liggen. De beide achterwielen werden vernield. De botsing was zoo sterk, dat de locomotief uit de rails vloog. De dienst werd eenigen tijd onderhouden door over stappen. Er hadden geen persoonlijke on gelukken plaats. Zij, die zich vanaf heden opgeven als abonnée, ontvangen de courant lot 1 October a.s. gratis DE ADMINISTRATIE Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeen^ ïenilis, dat door hen de beslissing op tyet /erzoek van a. A. Leuven en W. H. Waantiers om ver gunning tot het oprichteiy va/ een meubel fabriek in het perceel Njjeinyé Rijn No. 108 en b. de Commanditaire Vennootschap „Eiga" om vergunning tot het oprichten van een instrumentmakerij in het perceel Hartesteeg No. 5 is verdaagd. Schouw van wegen, lanen enz. Burgemeester en Wethouders van T^ri den_ brengen ter algemeene kennis, dat fe beginnen op Woensdag A October 1930 krachtens artikel 17 d£r\erordening van den 6en Juli 1899 (G/neejtetëlad \No. 15), laatstelijk gewijzigd IjijldeJverqrdeAing van den 9en Juli 1928 (Gejfceefilebllid sNo. 22) op wegen, lanen, stipften jenz. jen waterin gen en slootenj schouw ml wdjrderi gedre ven over alle wegen, lang», papen, straten, kaden, pleinen, hofjes, slójfpen of poorten en gangen, benevens de <Xi$rin ge legen of daartoe behoorende bruMen en andere kunstwerken, voor zoover \ie bij zonder eigendom zijn, en, zonder jverhin dering door of vanwege rechtbebbendrfc voor het publiek verkeer open staan, aifmede over alle wateringen en slooten, en de rio len ter vervanging daarvan gemaakt, bene vena de daartoe behoorende sluizen, dui ker, buizen, toegangskokers en dergelijke werken, voor zoover deze bijzonder eigen dom zijn. AUG. L. REIMERINGER. Weth. lo.-burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst dei- apotheken wordt van Ma andag 8 tot en met Zondag 14 Sep t. a.s. waarge nomen door apotheek: M. Boekwijt, Visch- markt 8, telefoon 552. UDDERVRIJ 1.32, 1.17, 93, 79, 59 Wij ontvingen weder de nieuwste kleuren. WASSENAAR. Tasch met ruim f 500.aar geld gestolen De ondernemer van een schommel- en schiettent op het feestte! ren-, Ge icer is vannacht door zijn knecht bestolen. Het verdiende geld was in een beugeltasch gc borgen en deze weer in een kistje gelegJ. Toen V. en zijn echtgenooie vannacht mei het kistje naar hun woonschuit gingen, bleek de tasch, inhoudende een bedrag van 540 gestolen te zijn. Aan den knecht was opgedracht gege ven nog iels te gaan halen en zich dan ook in de woonschuit ter ruste te begeven. Dc knecht, ziech noemende J. de B., doch fei telijk geheeten B. J. v.ai T., laatstelijk wo nende te Schiedam, kwam echter niet op dagen en toen nasporingen werden ge daan, bleek de man de vlucht te hebben genomen. De man heeft vermoedelijk den nacht in Den Haag doorgebracht, doch is nog niet gevonden. Zijn opsporing is per radio verzocht. Waarschuw-ng. De burgemeester van Wassenaar verzoekt, alvorens in velaiic te l oden met een als hzc* gekleed persoon, zich voorstellende als een zwager van den beken.'en acteur Jeau Stapelveld, zicb tot de politie zijner gemeente te wenden. Bedoelde persoon geeft voor zich een dag beschikbaar te hebben gesteld om ten bate van zieke artisten, leden van den bond van Nederlandsehe artisten, gelden te ver zamelen of boekjes te vérkoopen. Dc mi nimumprijs bedraagt 25 cent. Eén der in gezetenen kocht een brochure met gec! kaft, hetwelk een verhaal bevatte van een acrobaat-degenslikker. De schrijver noemt zich „Captain Dick" en teekent zijn vei haal met den datum: „Den Haag Januari 1930." Op den omslag van het boekje komt het stempel voor „Bond van Neder landsehe artisten Bureau Hel nierstraat 60, Den Haag". Na genomen informatie blijkt dat deze bond niet bestaat, noch menschen bekend in dc artist en wereld en deszei fs vereenigiug, noch de Redactie van het Ar- listenvakblad „De Komeet", zijn genoem den persoon bekend.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2