BINNENLAND De Slavin van het Zwijgen DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 DE OPENING VAN DE STATEN- GENERAAL. Groote militaire taptoe. Er heeft, naar wij vernemen, reeds lang en speciaal na de zoo geslaagde viering van het 100-jarïg bestaan van cle regimen ten Grenadiers en Jagers, een plan be staan, de Haagsche burgerij weder een militair schouwspel aan te bieden, voor iedereen toegankelijk. Deze plannen hebben thans vaster vorm aangenomen en de keuze is gevallen op een algemeene taptoe in den avond van Dins dag 16 dezer, wanneer des middags H. M. de Koningin op de bekende plechtstatige wijze het nieuwe zittingsjaar van de Sta- ten-Generaal zal hebben geopend. Als plaats, waar de taptoe zal worden gehouden, is gekozen het historisch Plein 1813, waar het monument ter herinnering aan Nederland's onafhankelijkheid staat opgericht. De taptoe zal aanvangen te half negen 's avonds en in den geest van de taptoe, welke tijdens de jubileumfeesten van do regimenten Grenadiers en Jagers werd ge houden, zijn ingericht. Er wordt aan deelgenomen door: het Stafmuziekkorps der Koninklijke Marine; de tamboers en pijpers van de afdeeling Mariniers te Rotterdam; de Koninklijke Militaire Kapel van het Regiment Grena diers; de tamboers van het Regiment Gre nadiers en van het 4de Regiment Infante rie, gezamenlijk onder bevel van den ser geant-majoor-tamboer van het Regiment Grenadiers; de hoornblazers van het Regi ment Jagers (de sergeant-hoornblazer met hoorn); de trompetters van het 3e half-rc- giment Huzaren; de trompetters van het 2e Regiment Veldartillerie. De verlichting zal plaats hebben door middel van fakkels, waartoe een 50-tal fak keldragers met den stoet zullen oprukken. De muzikale leiding van de taptoe be rust bij den Directeur der Koninklijke Mi litaire Kapel en bij den Kapelmeester van het Stafmuziekkorps der Koninklijke Ma- De taptoe wordt in het oostelijk deel van de Sophialaan met front naar het Plein 1813 opgesteld. Slechts een gedeelte van het Plein 1813 zal worden afgezet. Aangezien het militaire schouwspel voor ieder toegankelijk is, zullen uiteraard geen speciale uitnoodigingen tot bijwoning worden gedaan, o.a. ook wegens de be perktheid van het terrein, dat voor de excutanten der taptoe noodzakelijk moet worden afgescheiden. Omtrent de regeling van de algemeene taptoe in den avond van 16 dezer kan nog worden medegedeeld, dat het Stafmuziek korps der Koninklijke Marine en de tam boers en pijpers van de Mariniers te Rot terdam, waarbij de fakkeldragers van het korps Mariniers, zullen opmarcheeren naar liet terrein der taptoe langs Dennenweg, Mauritskade en Nassaiilaan (alwaar de fakkels worden ontstoken) naar de So- phialaan. De Koninklijke Militaire kapel, de tam boers der Grenadiers en van het 4e reg. inf. de hoornblazers der jagers en de trompetters der huzaren en die der veld artillerie, zullen zich ten 8 ure in de Alexanderkazerne verzamelen en zich zoo veel noodig of gewens'cht groepsgewijze langs Laan Copes van Cattenburch, Nas- sauplein, Nassaulaan naar de Sophialaan begeven. Als de taptoe is afgeloopen, zullen om streeks 9 uur de marinestafmuziek en de tamboers en pijpers uit Rotterdam afmar- cheeren langs Plein 1813, Alexanderstraat Parkstraat enz. De overige groepen, welke aan de tap toe hebben deelgenomen, marcheeren, on der bevel van den directeur der Koninklijke Kapel langs Plein 1813, Alexanderstraat, Javastraat, Laan van Meerdervoort, Rein- kenstraat, Sweelinokplein, Banstraat, Groot Hertoginnelan (langs het woonhuis van burgemeester Patijn), Carnegielaan, Oude Scheveningsohe weg, Laan Copes van Cattenburch naar de Alexanderkazer ne terug, waarna groepsgewijze ingerukt wordt. Het officieel programma. Hieronder volgt het officieele program ma voor zoover het nog niet in ons blad werd vermeld. Ten einde de zitting der Staten-Gene- raal te openen, zal Hare Majesteit de Ko ningin te één uur met den volgenden stoet van het Koninklijk Paleis afrijden: een commando Cavalerie tot opening van den stoet; een rijknecht-majoor en twee rij knechts te paard; de kamerheer-ceremo niemeester, gezeten in en rijtuig met twee paarden bespannen, gaande één lakei naast elk portier; acht kamerheeren, vol gens rang van benoeming gezeten in twee rijtuigen, elk met twee paarden bespan nen, gaande twee lakeien naast elk por tier; de Grootofficieren, volgens rang van benoeming gezeten in twee rijtuigen, elk met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier. Bij aankomst van den stoet aan de Rid derzaal zal H. M. de Koningin aan den ingang ontvangen worden door een Com missie uit de Vergadering, die, voorafge gaan door den Kamerheer-Ceremoniemees ter, de acht Kamerheeren, de Grootoffi cieren en den Opperceremoniemeester, H. M. geleidt naar de vergaderzaal. De Grootmeesteres van H. M. de Ko ningin en de waarnemende Grootmeesteres van H. M. de Koningin-Moeder, de Chef van het Militaire Huis, de Gouverneur der Koninklijke Residentie, de 1ste Stalmees ter en de Officieren van het Militaire Huis volgen onmiddellijk. De Chef van het Militaire Huis en de Gouverneur der Koninklijke Residentie, te paard, rijden respectievelijk ter rechter- en ter linkerzijde van de Staatsiekoets, een weinig achter het portier. De Officieren der Landmacht van het Militaire Huis te paard, rijden achter de Staatsiekoets, twee aan twee, naar ouder dom van rang, de oudsten voor. Een commando cavalerie sluit den stoet. De stoet zal rijden door de Heulstraai, door het Lange Voorhout (Schelppad), over den Korten Vijverberg, naar het Binnen hof. Te kwart vóór één uur zullen aan den ingang van de Ridderzaal aanwezig zijn de Officieren der Zeemacht van het Mili taire Huis. «VELDADIGHEIDSPOST- ZEGELS VOOR HET KIND De opbrengst 1929'30. Dezer dagen wordt aan 349 vereenigin- gen het haar toekomende aandeel in de opbrengst van de weldadigheidspostzegels voor het kind over 1929'30 uitgekeerd tot een totaal bedrag van 162.370.29 (vo rig jaar 115,379.85). De gelden werden verdeeld onder de na volgende groepen: a. 20 vereenigingen voor achterlijke en zwakzinnige kinderen samen 15,234.60; b. 80 vereenigingen voor zwakke kin deren (vacantiekolonies, enz.) samen 27.053.19; c. 235 vereenigingen voor verwaarloosde jeugd (opvoedings-gestichten) samen 111.152.42; d. 14 vereenigingen voor gebrekkige, blinde, doove of doofstomme kinderen, sa men 8,930,08, Meer dan 1000 ontvingen 47 vereeni gingen (v.j. 35), meer dan 500 41 vereeni gingen en meer dan 100 134 vereenigin gen. „De Hanze" in het Aartsbisdom. Het ledental steeds s t ij g e n d. De Centrale Raadsvergadering van de Hanze in het Aartsbisdom is gisteren en vandaag te Hilversum gehouden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental in de verschil lende afdeelingen wederom behoorlijk is gestegen. In Januari 1930 was men de 2000 gepasseerd en in Augustus j.l. waren er ingeschreven 2650 leden. Uit het financieel verslag over 1929 bleek, dat er op 31 Decennber 1929 een batig saldo was van f 852.19. CONTROLE WEGENBELASTING. Vereenvoudiging vooralsnog afgewezen. Vanwege de Kon. Nederl, Automobiel Club wordt gemeld: Reeds dikwijls werd van de zijde van automobilisten aangedrongen op een meer eenvoudige regeling van de controle der wegenbelasting. Uiteraard bleef ook de K. N. A. C. niet doof voor deze stemmen en heeft het ha rerzijds niet aan pogingen ontbroken in deze aangelegenheid de zoo gewenschte verbetering te verkrijgen. In verschillende besprekingen met de belasting-autoriteiten werd de invoering van een bewijs van betaalde wegenbelas ting aan te brengen tegen de voorruit be pleit, doch hoewel men gaarne wilde mede werken om den automobilist overlast te besparen, werd op grond van de wijze, waarop deze belasting wordt geheven, toch gemeend, dat het verzoek voorloopig niet voor inwilliging vatbaar was. Bleek hieruit, dat het huidige stelsel voorshands nog wel zal blijven bestaan, zoo zou toch ook onder het vigeerende stelsel een vereenvoudiging mogelijk zijn, waardoor den autorijder al zeer veel last en oponthoud zou worden bespaard. Hierbij wordt gedoeld op de methode, zooals deze een tijdlang in Overijsel werd toegepast, waarbij de controleereixle ambtenaar den automobilist bij eerste controle een bewijs uitreikt, dat, een dag geldig, den automo bilist voor verdere controle op dien dag in deze directie vrijwaart. Natuurlijk blijft de bevoegde ambtenaar gerechtigd volle dige controle uit te voeren, doch in nor male gevallen kan met het toonen van het afgegeven controlebewijs worden volstaan. Het behoeft geen betoog, dat een derge lijke regeling een stap in de goede richting beteekende, temeer daar blijkbaar ook voe ling werd gehouden met de aangrenzende directies. Ook over deze oplossing had verschillende malen een uitvoerig onder houd plaats, waarbij van de zijde der be lastingautoriteiten weliswaar bezwaren te gen het stelsel werden aangevoerd, doch overweging werd toegezegd. Een latere conferentie, waarin nogmaals deze zaak werd besproken, leverde een negatief re sultaat, daar hernieuwde overweging niet tot algemeene uitvoering had kunnen doen besluiten. Hoewel de gedane stappen niet niet suc ces zijn bekroond, zal ochter niet nagela ten worden om te blijven aandringen op de zoo vurig gewenschte vereenvoudiging van de controle der wegenbelasting, in af wachting, dat het wellicht later mogelijk zal blijken deze geheele materie dusdanig te regelen, dat ook hier te lande geen be zwaar meer bestaat tegen de invoering van de plalikaat op de voorruit, zooals dit thans reeds in Engeland en België gebrui kelijk is. ARBEIDSGESCHILLEN IN 1929. 214 conflicten 964.000 verloren werkdagen. In 1929 zijn 211 arboL Isgèschillen voor gekomen, waarbij 1274 ondernemingen en 19,500 werknemers rechtstreeks betrokken waren. Hierdoor gingen 964.000 werkdagen •verloren. Aan het betrekkelijk groote verlies aan arbeidsdagen in 1929 hadden vooral de landbouwbedrijven de.elniet minder dan 534.000 dagen gingen hier verloren, waar van 532.000 bij het conflict in het Gronin ger Oldambt. Daarentegen is in de nijver- heidsbedrijven de stakingsbeweging over het geheel minder omvangrijk geweest dan in vroegere jaren; in deze bedrijven wer den in 1929 slechts 335.000 arbeidsdagen verloren, tegen 625.000 in 1928. Opvallend was verder, dat meer dan in het vooraf gaande jaar, de actie der arbeiders in 1929 op loonsverhooging was gerichtbeliep ?t aantal personen, betrokken in geschillen, waarbij loonsverhooging werd geëischt, in 1928 55 pet., van het totaal, in 1929 was dit percentage tot 73 gestegen. Behalve het conflict van landarbeiders in Groningen, moeten als min of meer be langrijke geschillen nog afzonderijk ge noemd: de staking in het houtbedrijf te Zaandam (verlies van 133.000 arbeidsda gen), de staking aan de cokesfabriek te UIT DE RADIO-WERELI Programma's voor Vrijdag 12 September. Ned. Omroep Alg. Programma. Huizen, 1071 M. Voor 6 uur 298 M. 8.009.15 Gramofoonplaten. 10.3012.00 Halfuurtje voor zieken en Ouden van dagen. 12.001.30 Concert door K.R.O.-Sextet. I.302.00 Gramofoonplaten. 2.002.30 Mevr. J. M. Lastotsjkin Pelsky- Franssen v. d. Putte: „Leerbewerking". 2.304.00 Gramofoonplaten. 5.007.15 Concert K.R.O.-Kwartet. 7.157.45 B. J. Koldewey: „De Gothiek in ons land". 7.458.00 Gramofoonplaten. 8.0011.00 Concert Haarlemscbe Orkest- vereeniging. 11.0012.00 Gramofoonplaten. 9.30 Nieuwsberichten. Hilversum, 1875 M. 8.00 VARA. Orgelconcert door Joh. Jong afgetr. door gramofoonplaten. 9.(10 Gramofoonplaten V.A.R.A. 10.00 Morgenwijding (V.P.R.O). 10.15 V.A.R.A. Voordracht door Dirk Faber. 10.30 V.A.R.A. Ziekenuurtje. II.30 V.A.R.A. Gramofoonplaten. 12.15-2.00 A.V.R.O. Concert. A.V.R.O.- Orkest. Gebr. Nehring (xylofoon) W. Kei zer (tenor). 2.003.00 A.V.R.O. Gramofoonplaten 3.00—4.00 A.V.R.O. Concert. A.V.R.O- Kwintet. 4.00 V.A.R.A. „Onze Keuken" door P. J. Kers. 4.45 V.A.R.A. „Na Schooltijd". Voorlezing 5.45 V.A.R.A. Concert. V.A.R.A.-Orkest. 6.50 V.A.R.A. Actueel allerlei door het N.V.V. 7.05 V.A.R.A. Vervolg concert. 7.45 Politieberichten. 5.01 V.P.R.O.-Uitzending. Davenfcry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.00 Concert. 12.50 Orgelspel door W. S. Lloyd Webber. J. Duncan (bariton). 1.502.50 Gramofoonplaten. 4.20 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en Nieuwsberichten. Sluiskil 40-500 arbeidsdagen), de solidari- teitsstaking in het stuwadoorsbedrijf te Zaandam (37.000 dagen) en verder de sta kingen aan de zinkwitfabriek tc Maas tricht (30.000 dagen) en aan een bontwe- verjj te Hengelo (O.) (25.000). Minder om vangrijk. doch ook belangrijk, waren ge schillen in de haringvisscherij, de karton- fabricagc, de kalkzandsteenindustrie, het veenbedrijf en aan een stijfsel- en glucose- fabriek. Bij alle genoemde geschillende te zamen gingen 851.500 arbeidsdagen van de 939.000 verloren. Wat den uitslag der go- schillen betreft, zag 88 pet. der betrokken werknemers hun eischen geheel of gedeel telijk ingewilligd, tegen 82 pet. in 1928. Van de gesohillon waarbij geen enkele orga nisatie was betrokken, werd in 1929 geen enkel geheel ten gunste der arbeiders opge lost. Demonstratief congres der sociale Arbeidersbeweging. Het secretariaat van do V.A.R.A. deelt aan „Het Volk'' mede, dat de Radio-con trolecommissie inzage verzosht heeft van de redevoeringen, die op het Demonstra tieve Congres van de moderne arbeiders beweging van aanstaanden Zaterdag zul len worden uitgesproken. Naar aanleiding hiervan heeft het V.A.R.A.^bestuur aan de Controle-commis sie een telegram verzonden, waarin wordt meegedeeld, dat de besturen van het N. V.V. en de S.D.A.P., zoowel als- de spre kers afzonderlijk principieel bezwaar heb ben zioh aan den eisoh tot voorafgaand overleggen van den tekst der redevoe ringen te onderwerpen. 7.00 Piano-recital door V. Hely-Hutcliin- son. 7.20 Lezingen. 8.05 Orkestconeert. 8.20 Concert. Orkest. 10.00 Nieuwsberichten. 10.40"11.20 Orkestconcert, 11.20 Dansmuziek. 11.3512.20 Dansmuziek. Radio Paris" 1725 M. 12.502.20 Gramofoonplaten. 4.05 Orkestconcert, en soli. 9.05 „Griseldis"' van Massenet. Orkest en solisten. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.35 Gramofoonplaten. 8.35 Gramofoonplatn. 8.50 Orkest concert. 8.35 338.2 M.) Concert georganiseerd door de S.A.R.O.V. L a n g e n b e r g, 473 M. 7.257.50 Gramofoonplaten. 7.508.50 Orkestconcert. 10.3512.15 Gramofoonplaten. 12.30* Gramofoonplaten. 1-252.50 Concert. Orkest en alt. 5.506.20 Orkestconcert. 8.20 Concert. Orkest en viool. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkestconcert. 3.20—5.20 Orkestconcert en voordracht. 8.209.35 Declamatie en liederen-voor dracht. 9.3510.35 Concert. Orkest en zang. 10.5511.20 Mandoline-concert. 11.2012.50 Dansmuziek. Z e e s e n, 1635 M. 6.057.20 Lezingen. 7.20—7.50 Gramofoonplaten. 10.2012.20 Lezingen. 12.201.15 Gramofoonplaten. 1.15—2.20 Lezingen. 2.303.20 Gramofoonplaten. 3.204.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 Orkestconcert.. 8.50 Vroolijk orkestconcert m. m. v. F. U. Krolop. 9.45 „Lampioon wandert". Hoorspel van M. Hausmann. Daarna Berichten. 10.50 Orkestconcert. Ontslagneming socialistische Raadsleden te Gouda. Nadat in de Partijvergadering van de S.D.A.P. te Gouda besloten was, dat er in het votum van den Goudsolien Ge meenteraad tegenover den S.D.A.P.-schen wethouder van financiën betreffende diens meening inzaikc belastingheffing, geen re den was te vinden om de beide S.D.A.P.- sche wethouders terug te doen treden uit het college van B. en W., hebben de voorzitter en secretaris van do S.D.A.P., de hccien Fokkers en v. Dantzig, beiden lid van den gemeenteraad, besloten als Raadslid te bedanken. Aan dit besluit is bereids uitvoering gegeven door inzending van de ontslag brieven aan den Raad. De film „Matehnité". Doze nieuwe film van dc N.V. Filuiaf- deeling der K. S. A., waarvan reeds be richt werd. dat zij in Nederland zou wor den uitgebracht onder den titel „Moeder weelde" zal voor het eerst vertoond wor den op 25 September a.s. in het Rooi haan- huis te Amsterdam. Deze vertooning, die de eerste is van een serie vertooningen die in Amsterdam onder leiding van den Bond voor groote gezinnen zullen gegeven worden, zal wor den opgeluisterd door de hooge tegen woordigheid van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem. Een speciale muzikale illustratie is op plaatsysteem vastgelegd, zoodat deze film ook op moderne wijze als „geluidsfilm" kan worden vertoond en ten gchoorc ge bracht. FEUILLETON Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. 30) „Mijn God, ik kan het niet langer uithou den", kreunde Satoris. „Zou mijn secreta ris nooit komen, of zou hij mij niet begre pen hebben. Mijn hoofd kraakt. Help. help 1"_ Berrigton liep zacht, maar resoluut do kamer in. De kleine gele monsters waren zoo verdiept in hun beulswerk, dat zij niets merkten. „Ik denk dat je ons nu wel zult willen vertellen waar we vinden kunnen wat wc hebben moeten 1" zei de een, die een band aantrok, effen. „En dan zullen we gaan en hoeven me neer niet meer lastig te vallen", voegde de ander, die kalm en onbewogen naar het slachtoffer stond toe te kijken er aan toe, „.Waarom veroorzaakt u ons al ule moe? te V' „Ik zal het jullie vertellen", kreunde Sa toris. „Kijk maar in deGoddank!" Hij gilde het laatste woord uithij had Berrington in de gaten gekregen, die met opeengeklemde tanden op den achter grond stond. De kolonel hief zijn linker- 'land op en de Bunnaan, die het pennomes in het koord omdraaide, kreeg zoo'n ge weldige slag op het. voorhoofd, dat hij door de kamer wankelde. En voor hij zich her stellen kon, viel Berrington op den ander aan, terwijl hij zijn revolver ia den aansJae hield. „Je ziet dat ik meester van de situatie benDoe die messen wegcommandeerde hij. Want twee lange Burmeesche messen glinsterden in het clectrische licht. Het tweetal vloog ondanks de waarschuwing op Borrington af, die snel achtereen naar rechts en links vuurde. Hij had den eenen Burmaan in den schouder en den anderen in den arm geschoten. Toen de rook opgetrokken was, waren Berington en Satoris alleen. Borrington sneed het koord los en bette het voor hoofd van het slachtoffers met water. „Mijn God, wat was dat verschrikke lijk", kreunde. Satoris. „Nog één seconde en ik had het niet meer uitgehouden. Hebt u er overigens een idee van wat die lui hier kwamen doen 3" Het was een listig gestelde vraag. Ber- rington moest zichzelf bekennen dat hel bewonderenswaardig was hoe gauw na de duldelooze pijn van zooeven Satoris zijn tc- woordighcid van geest, terug had en hij vroeg zich af wat de kreupele wel zeggen zou als hij hem vertelde wat hij afgeluis terd had. „Ik veronderstel dat uw zonden aan u bezocht worden", antwoordde hij droog. „Daaraan ontkomt niemand ter wereld. Persoonlijk kan het mij dan ook niets schc lcn. En ik heb het gevoel dat die straf hoc barbaarsch die ook was, volkomen verdiend was' Denkt u alleen maar aan wat u mij gisteravond hebt aangedaan En nu, meneer, is het zeker niet noodig, dat ik langer hier in huis blijf?" Berrinlogn zweeg, want op het zelfde oogenblik werd er luid gebeld. Satoris rilde. Toen bedwong hij zich en er kwam een geforceerd glimlachje op zijn lippen. „Laat ze maar bellen", zei hij moeilijk. „Ze zullen wel weggaan en donken, dat er niemand thuis is als er niet opengedaan wordt. Voor mijn part bellen ze den heelep nacht door." Maar Berrington was al op weg naar de deur HOOFDSTUK XXV. Richford's ruïne. Het leek er inderdaad wel een beetje op, alsof Berrington's pessimistische besohou wing, dat de gang der gebeurtenissen si- stond, juist was. Alle hoofdpersonen In het drama sponnen aan huneige n draden, de vijandelijke legermachten voerden om zoo te zeggen verkenningen en vooipos «- wegingen uit en pas als die voorbereidin gen waren afgeloopen, zou het groote tref fen plaats %hebben. Geen wonder dat de kolonel in zijn stillen kerker op de boven verdieping van de villa voorloopig niets merkte van eenige actie op het oorlogster rein. Nadat Field, den dag volgende op den nacht van zijn bezoek aan Audley Plaec en Berrington's gevangenneming, zijn tijd be steed had aan een bezoek bij Beatrice Dar ryll en zijn nasporingen naar de dochter van Lord Edward Dec-ie, was hij op ver zoek van de politie van Wandswordth, naai de villa teruggekeerd en had de „telegra fische" l?°°dschap van Berrington in ont- I vangst genomen, was daarop de ongeziene I getuige geweest van het onderhoud tus- schen Satoris en Violet Decie, anders ge zegd Adola Vane en nadat hij deze, door een samenloop van wonderlijke omstandig heden uit den brandenden schouwburg had gered, had hij nog een expeditie naar Ed ward Street ondernomen, die hem ook op merkelijke dingen had geleerd. Den vol genden morgen, den ochtend dus van den dag die Berrington zoo eindeloos lang viel tot hij 'savonds den veldslag kon leve ren tegen dc 'twee Burmancn bracht de inspecteur zijn bezoek aan de tooneclspeel- ster van wie hij belangrijke inlichtingen hoopte te krijgen en merkte do kolonel ook voorloopig niets van hem, evenmin trou- wens als Beatrice Darryll. Want het was niet alleen Berrington wien deze dag, waarop van het front geen nieuws kwam lang viel. Ook Beatrice ver keerde in groote spanning, want na Field's bezoek op den ochtend na Berrington's ver- dwijning, brak voor haar eveneens een pe riode van lijdelijk afwachten aan. Field liet maar nieis van zich hooren van Rich- ford merkte ze gelukkig niets. Mark Ventmorc bracht haar een kort bezoek, maar durfde kiesheidshalve niet lang blij ven en wist bovendien niet meer dan zij zelf. Dc brief die Berrington haar geschre ven had, om haar naar het huis op Audley Place te loken, was haar ook nog niet overhandigd. Satoris had er geen gras over laten groeien om zich in het bezit te stellen van het kostbare document, dat hij elk oogenblik kon noodig hebben, voor dit deel van zijn plan-de-campagne was Berrington hem als een hemelbode gezon den! maar hij achtte blijkbaar den; tijd niet direct gekomen om er gebruik van te maken. Hij had eerst nog een ander num mer op zijn misdadig programmahij moest nog een anderen slag slaan, die al zijn duivelsche geestkracht vereischte en van het succes daarvan zou het. afhangen, wanneer het geschikte oogenblik voor zijn onderhoud met Sir Charles' dochter geko men was. Mary vroeg zich af, of haar broer haar ten slotte wel met het brengen van den brief zou belasten, of misschien niet al een van zijn sattelieten er mee had gezonden, want dat hij hem in de gegevgp omstan digheden niet zou wagen per post te stu ren stond bij haar vast. Haar hart stond stil bij de gedachte dat juist haar raededceling, dat zij voor de be zorging zou worden uitgekozen, Borring ton bewogen had het gevaarlijke epistel te schrijven. Zc verkeerde in do jammcrlij ken toestand van onzekerheid en zelfver wijt en ze kreeg den dag dat ze den brief bij Berrington's deur weggehaald en den daarop volgenden ochtend, geen kans meer om zich niet haar vriend in verbinding te stellen Koesterde haar broer argwaan, dat, hij haar met Argusoogen bewaakte? Het gaf haar dan ook een gevoel van 'verlossing, toen Carl haar den volgenden dag na de lunch na meer dan vier en twintig uur van zcnuwsloopend afwachten order gaf om een brief aan mevrouw Rich ford in het Royal Palace Hotel te gaan bezorgen. Met den brief goed weggestopt, ging Mary op wog naar het hotel. Haar plan om Beatrice tc waarschuwen niet naar Wand- worth tc gaan, stond vast. Mary mocht het dan al als haar plicht beschouwen om Iiaar broer trouw te blijven, dat hield niet in dat ze zou gedoogen dat oen onschuldig meisje, dat reeds zooveel geledon had door het gedwongen huwelijk met oen individu als Richford, in een val zou worden ge lokt. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9