De 23ste Nederlandsche Jaarbeurs De Slavin van het Zwijgen DINSDAG 9 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Gunstige verwachtingen ondanks malaise en economische depressie. Uitbreiding van het Instituut noodzakelijk Koloniën afwezig Het secretariaat naar de eerste verdieping. Een uitverkocht huis. koopsysteem van een zaak is aanvaard, onafhankelijk en los van alle economische weersgesteldheid. Hoe zal de handel staan tegenover deze 23ste Ned. Jaarbeurs? Dat valt vooruit niet te zeggen. Men zal voorzichtig zijn met koopen. De koopkracht van het pu bliek is gedaald; verbruik echter blijft bestaan en zoodra de abnormale om standigheden zijn uitgewerkt stijgt onmid dellijk de kooplust. Bijzonderheden omtrent deze najaarsbeurs. De Oostenrijksche groep is weer present en speciaal zij in dit "vérband genoemd de deelnèming van de Oostenrijksche Tabak Regie; een kleine Hongaarsche groep ter plaatse waar tijdens de voorjaarsbeurs een groep Zwitsersche industrieën (die alleen aan de voorjaarsbeurs deelnemen) was sa mengebracht is tevens als nieuwe verschij ning voor de eerste maal tér jaarbeurs aanwezig. De groep Bouwmaterialen die alleen aan de voorjaarsbeurzen deelneemt is in de nieuwe zalen beganengronds ver vangen door inzendingen op automobiel- gebied, en in de semi-permanenten hall door de groep werktuigen en machine rieën voor de Zuivelindustrie. Voor in krimping van het aantal beursdagen, zoo als in Leipzig in verband met de econo mische omstandigheden heeft plaats ge had, achtte het jaarbeursbestuur geen re den aanwezig. Wat de indeeling van het nieuwe ge bouwencomplex betreft, bevindt het Jaar beursinstituut zich nog eenigermate in de „verhuizing". Hiermede in verband staat de afwezigheid ditmaal van de Koloniale Afdeeling. Het Handelsmuseum van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, dat van de eerste Jaarbeurs af op elke beurs iets nieuws op het gebied der Koloniën wist te brengen is dit jaar en het volgend jaar buitengewoon bezel met werkzaam heden voor de Koloniale tentoonstelling te Parijs, hetgeen geleid heeft tot een tijde lijke opheffing van d6 Koloniale afdeeling met behoud echter van het inlichtingen^ bureau. In de aldus vrijgekomen ruimte zal tijdelijk, zooals wij reeds in 't kort be richtten, de administratie der Jaarbeurs worden gevestigd. Ook omtrent de voorge nomen uitbreiding van het Instituut ver meldden wij al een enkele bijzonderheid. Het is de bedoeling dat het. Vreeburg thans zal worden uitgebreid met een nieu we semi-permanenie hall, die dwars op de lengterichting der gebouwen zal worden geplaatst, zoodat het autobusstation zal moeten verdwijnen en ook het schouwburg- vraagstuk weer middelpunt van bespre kingen zal gaan uitmaken. Waarschijnlijk zal het gemeentebestuur nu wel een com missie benoemen om de bebouwing van het Vreeburg geheel onder de loupe te nemen en het is te hopen dat dan ook spoed zal worden gemaakt met de reeds jaren hangende plannen tut oprichting van een aan de eischen des tijds beant woordende schouwburg. De boycot tegen Duitsche waren. Na dit intermezzo' laten we den heer Graadt van Roggen nog even aan het woord om zijn inzichten weer te geven betreffende den voorgenomen boycot tegen Duitsche waren. Getracht is, zeide hij, het Jaarbeursinstituut in deze actie te betrek ken. Spr. betreurde dat de F. N. Z. zijn verzoek aan het jaarbeursbestuur om de actie van den Bond te steunen, aanstonds gepubliceerd heeft, alvorens eerst het antwoord van het Jaarbeursinstituut af te wachten. Ware de F. N. Z. tot gelijktijdige publicatie van het verzoek en het ant woord overgegaan, dan had vermeden kunnen worden, dat in binnen- en buiten land onwillekeurig de onjuiste indruk ge vestigd ware geworden, als zoude het jaarbeursinstituut in deze materie partij hebben gesteld. Door eenzijdig alleen de vraag te publiceeren heeft de F. N. Z. ruimte gelaten tot allerlei gissingen en veronderstellingen, en heeft deze publica tie vooral in het buitenland verwarring gesticht wat betreft de strikte neutrali teit van het jaarbeursinstituut als inter nationaal orgaan. Met voorbeelden toonde UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 10 Sept. Huizen, 298 M. N» 6 uur 1071 M. Uitsl. NCRV.-uitzending. 8.159.30 Concert. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.0012.00 Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz. 12.0012.30 Gramofoonpl. 12.302.00 Concert. 2.002.45 Concert. 2.453.15 Lezen van Chr. Lectuur. 3.154.15 Vervolg concert, 4.155.00 Gramofoonpl. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.006.30 Gramofoonpl. 7.00—7.30 H. J. v. Engeland. „Gevaren van electriciteit". 7.308.00 H. S. v. Houten: „Jünge Krêft". 8.0011.00 Ferd. B. Jantzen G.Gzn.: „Kerk bouw". Concert door Chr. Radio-Orkest. Han Keessen, viool. 10.00 Persber. Hilversum, 1875 M. Uitsl. VARA-Uitzending. 8.00 Orgelconcert door Jb. Jóng afgew. dóór Gramofoonpl. 9.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding (VPRO). 10.15 Voordracht door Aleida Roelofsen. 10.30 Ziekenuurtje. 11.30 Gramofoonpl. 12.00 Politieber. 12.15 Concert. VARA-Septet. I.45 Gramofoonpl. 2.30 Zang door Jean Janssens. 3.30 „Maak-het-zelf" les. 4.30 Vraaghalfuurtje. 5.15 Concert. VARA-Orkest. Orgelspel door Joh. Jong. 7.00 A. M. de Jong: „Het Dagboek van Kostja Raplsjew". 7.45 Politieber. 8.00 Inleiding Kurhausconcert. 8.15 Kurhausconcert uit Scheveningen. Na afloop: Persber.: Daarna: Gramofoonpl. Davenfcry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. II.0511.20 Lezing. 12.201.05 Automatische viool- en piano muziek. 1.20 Orkestconcert. 2.202,50 Concert. C. Wentworth, sopraan, F. Lake, tenor. 2.503.35 Verslag van de Paardenrennen. 4.20 Concert. Octet, H. Simpson, sopraan. de heer Graadt van Roggen dit aan, waaruit bleek dat de naam van het insti tuut in het buitenland ernstig schade heeft geleden. Het spreekt vanzelf dat bij het nemen van de beslissing der jaarbeurs een al of niet sympathiseeren met het door den F. N. Z. toegepaste middel, geheel buiten spel was. De beslissing had een principieel karakter. Een ander stand punt is voor een internationaal jaarbeurs instituut niet mogelijk. Open voor alle deelnemers onder welke omstandigheden ook, is onafwijsbaar parool voor een jaar beurs die zich internationaal noemt. Het buitenland moet daarop -kunnen vertrou wen. De Koloniale Jaarbeurs. Tenslotte nog een enkel woord over de z.g. Koloniale Jaarbeurs. Het jaarbeurs bestuur heeft eenigen tijd geleden het initiatief „genomen om bij de Regeering aan te dringen op een demonstratie ten einde den Nederlandschen uitvoer naar Ned. Indië te bevorderen. Een onder voor zitterschap van den heer Fentener van Vlissingen ingestelde commissie heeft het I vorige jaar haar taak aangevangen door het uitzenden van den heer van Goor naar Indië met opdracht aldaar zooveel mogelijk monsters te verzamelen van buitenlandsche I goederen in Indië gangbaar, benevens van gegevens op die goederen betrekking heb bend. Eenige weken geleden is de heer van Goor met een belangrijke collectie thuis gekomen. De demonstratie waaromtrent Iedere Jaarbeurs onverschilbg of zij in een tijd van hoogconjunctuur dan wel van economische depressie wordt gehouden bergt een zeker element van „gespannen verwachting" in zich dat oorzaak is van haar magnetische aantrekkingskracht op de massa. De „massa" van zakendoend Nederland Zoo ook deze 23ste beurs die vandaag haar deuren opent tot en met 18 September. Aan feestelijke entourage ohtbreekt difc- maal niets omdat de gemeente Utrecht haar bekwaamste electriciens in het veld gestuurd heeft óm de' stad een zoo gunstig mogelijk aspect te geven in de avonduren. Op het Stationsplein staan de gekleurde masten al in het gelid en verdetop langs den Leidschen weg wemelt het van werk lui in bruine overalls die, geknield bij dubbele snoeren fittingen inschroeven en lampjes passen om Utrecht de komende dagen in een stad des lichts te metamor- phoseeren. Terzelfder tijd rollen de gebak kramen en nougatwagens mét hun fraai beschildèrde paneélën de gróotendeels nog t opengebroken binnenstad in want ook de gemeentelijke feestweek zal in de volgende dagen een niet te versmaden attractie vórmen. Dit alles betreft slechts den uiterlijken kant van deze najaarsbeurs, die, het diént met vreugde geconstateerd, beide gebou wen bezet houdt benevens een gedeelte van het Vreeburg. Der traditie getrouw heeft de secretaris generaal der Nederlandsche Jaarbeurs, de heer W. Graadt van Roggen, Maandag de pers weer ontvangen en haar een be langwekkend exposé gegeven van den huidigen economischen toestand. Later, aan tafel, werd hij door dr. Rademakers, wiens speeches bij dergelijke noenmalen ook tot traditie zijn geworden, vergeleken bij een geestelijke! Wie dr. Rademaker kent, en de manier waarop hij zulke op merkingen debiteert, zal de vreugde be grijpen die op deze woorden volgde. Toen de vroolijkheid wat was geluwd, werd deze gedachte als volgt door hem uitge werkt: „.Ja, mijne heeren, een geestelijke. Want wanneer de secretaris-generaal ons de sombere zijde des levens schildert, zie ik hem in den geest altijd als een calvi nistisch prediker, maar voert hij ons daar na weer op naar zonnige verten en naar- blijde toekomst, dan is hij de goedmoedige priester, die met vriendelijk gelaat en milden glimlach alle nooden lenigt en allen tot een nieuw, vruchtbaar leven opwekt! In zekeren zin had dr. Rademaker ge lijk. Het geluid dat de heer Graadt van Roggen in den aanvang zijner beschouwing deed hooren, was verre van optimistisch. Wij bevinden ons, zoo ongeveer sprak hij, met de 23ste Nederlandsche Jaarbeurs wederom in een dichten economischen ne vel. De uitkijk is buitengemeen moeilijk. Het melancholiek geluid van den mist hoorn wordt van alle zijden gehoord. Éen juiste plaatsbepaling van de positie der wereldmarkt is niet wel mogelijk. Bakens zijn niet of nauwelijks meer zichtbaar, wat des te gevaarlijker is in een tijd dat vele bakens plegen te worden verzet. De zomer van 1929 was nog een economisch „hoog-seizoen"; velen gingen welgemoed met den Rheingold op reis „a la haussé"; voor zoover niet onderweg reeds wagen- ziek geworden vonden tal van „rijs"-lusti- gen bij aankomst hun doel gemist. Want de Gold-rush-expresse was inmiddels van richting veranderd. De crisis begon op de fondsenmarkt. Aanvankelijk maakte het den indruk dat zij zich slechts in beperkte mate op de goederenmarkt zou doen gelden en voor ons land trad de depressie veel later in dan in andere landen. Dat bewijst de statistiek van in- en uitvoer, die wat het gewicht aangaat,, zelfs in Maart 1930 voor ons land nog topcijfers vertoonde; dat verklaart tevens het destijds niet aan- FEUILLETON Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. 37) „Ben jij daar, Mary?", fluisterde Ber- rington. „Jij bent ook nog laat in touw, arm kind! Je komt zeker om den brief?" ,,Ja", klonk het evepeens fluisterend ge geven antwoord. „Mijn broer zag geen kans om de trappen op te komen. Hij heeft een van zijn slechtste dagen. Hij vermoedt absoluut niet dat ik zooveel weet. Hij zei dat hij een paar dagen geleden een onge- adre'sseerden brief op het portaal hier ver lóren heeft en vroeg me dien te gaan ha len. Ik durf geen minuut hier te blijven." „Wacht nog één oogenblik. Je zie.t na tuurlijk geen kans om me. uit deze kamer weg te helpen?" „Onmogelijk „Dan iets anders; ik heb een idee. Ik kan het je nu niet uitleggen. IVfcaar de schakelaar van het electrische licht is weggenomen. Uit wat je broer daarnet zei heb ik begrepen dat hij van beneden uit de verlichting regelen kanmaar er zit hier' een aparte leiding voor een afslui ting dus alsik een schakelaar heb kan ik hét licht'zelf ook aan- en uitdraaien." ;,Kan je dat zoo vee] schelen?" „Ja; ik kan je nu niet vertellen waarom. Maar is er een kansje dat de schakelaar hier in de kamer is? Als het'niet, ander; wil,'kan ik me wel op een andere maniei stoïids definieerbaar verschijnsel, dat onze voorjaarsbeurs 1930 nog een opgewekt beeld van levendigen handel vertoonde, terwijl verschillende buitenlandsche jaar beurzen omstreeks denzelfden tijd gehou den, een flauwe stemming, gebrek aan kooplust en moedeloosheid in zaken sig naleerden. Van April af werd de toestand bij de week moeilijker. Niemand had meer reden tot tevredenheid en van alle kanten werd luide geklaagd. De schuldvraag werd gesteld: gestegen productie-capaciteit door reusachtige verbetering der produc tiemiddelen had tot overproductie ge leid; aan afnemerszijde, was, een over verzadigdheid ingetreden bij gedaalde koopkracht. Wat den kleinhandel en klein-industrie betreft, deden weer sterker de bezwaren zich voelen van te hooge onkosten in han del en bedrijf. Toen kwamen de snelle gevolgen: een stijging der werkloosheid tot ongekende hoogte; een onstuimige prijsdaling. De nadeelige gevolgen werden te bestrijden getracht: de producent ging over tot productiebeperking, tot stopda- gen, tot ontslag van werkkrachten en bijna overal werd de overheid aan het werk ge zet om daar bijzondere maatregelen steun te verleenen. Vreemdsoortige verschijnse len vertoonden zich aan het economisch uitspansel: speciaal in de sferen van de handelspolitiek: Amerika ging zeer dras tisch -te werk met een beschermend recht zonder weerga; Engeland kwam met be- veilingsrechten voor den dag, Nederland wierp in den vorm van een suikerwetje den bietenbouwers een zwemgordel toe. Verhoogingen van invoerrechten waren schering en inslag en tóch waren heel kort tevoren de meeste staatslieden zoo geen Poolsche Landdag tusschen'beide ware ge komen, het over de vrijhandelsgedachte in theorie eens geworden. In tijden van tegenspoed worden helaas maar al te zeer de donkere plekken hét meest belicht, worden de tegenslagen het meest aangedikt, worden óp zich zelf staande ongevallen, gegeneraliseerd. Maar daarin schuilt een groot gevaar. Kalmte bewaren en zakelijk blijven. Overdreven pessimisme, vervolgde de secretaris-generaal, wat wij onparlemen tair noemen: het „elkaar beroerd zitten maken", ondermijnt juist die krachten, die noodig zijn voor het herstel. Vooral in tij den van crisis is het noodig dat de kalmte wordt bewaard en dat men zakelijk blijft. Dan eerst komt het aan op de juiste gees teshouding. Indien het. Jaarbeursbestuur tegenover de sombere klanken, die de lucht vervullen een meer optimistisch geluid doen hooren, dan ligt daaraan o.m. ten grondslag, de deelneming aan de 23ste Nederlandsche Jaarbeurs. Zij ziet er goed uit en maakt geenszins den indruk van een „lijdend" voorwerp, Beide Jaarbeursgebouwen en semi-permanente hall zijn geheel gevuld èn nog een Vredenburgterrein in den om vang van dat der vorige najaars'beurs. Het aantal deelnemers vergeleken bij dat der vorige najaarsbeurs, toen de zaken wereld nog van welstand blaakte, is geste gen van 890 tot 1012. Het aantal vierkante Meters verhuurde expositieruimte steeg van 9800 M2. tot 12.800 M2. De jaarbeurs verricht echter geen wonderen; in tijden van voorspoed niet en in tijden van crisis nog minder. Wie buiten de jaarbeurs niet meekan, kan het ook niet op de jaarbeurs. De volle bezetting van het geheele gebou wencomplex is hoofdzakelijk te danken aan een algemeener doordringen van het inzicht dat jaarbeursrdeelneming iets con- tinu's.is; regelmatig zonder hiaten moet plaats hebben als een op gezette tijden geregeld terugkomende schakel in het verkoopsysteem van een bedrijf en het in helpen. maar dat is een beetje gevaarlijk; het was het gemakkelijkste als ik den schakelaar maar had. Weet jij er iet-s van?" „Ik geloof niet dat hij met opzet ver wijderd is, omdat Carl van beneden uit den stroom tóch altijd kan verbreken. Er heeft ook altijd een schakelaar gezeten, maar een paar weken geleden is de kamer nieuw behangen en toen hebben ze waarschijn- blijk vergeten om den schakelaar er weer aan te zetten; dus ik vermoed dat hij wel hier of daar in de kamer ligt „Prachtigdan zal ik wel eens óp zoek gaan", klonk het opgewekt. Mary glipte naar beneden en Berrinton stelde een nauwkeurig onderzoek in de ka- ».er in. Hij vond wat hij zocht in een vaas op den schoorsteenmantel en het kostte den handigen militair weinig moeite om met behulp van zijn zakmes den schake laar weer te bevestigen waar hij hoorde. „Het is tien kansen tegen een", mompel de hij. Toen begon hij zijn spelletje van aan- en uitdraaien van het licht in allerlei tempo's en eindelooze variaties: kort-lang, lang hort, streep-slip, stip-streep, een half uur lang. Hij zoncl zijn noodseinen uit in den pacht, hopende dat iemand ze zou opvan gen en verstaan, maar als dat niet direct gebeurde zou hij het herhalen als het weer donker was, want de politie zou het huis wel in het oog houden, dacht hij. Het was al een groote bof, dat Satoris van beneden af, niet inmiddels den stroom uitgescha keld had, vond Berringtpn. Nadat hij het seinen gestaakt had, ver wijderde hij den schakelaar weer; Satoris mocht eens binnenkomen en het spelletje doorzien. Als hij het uitzenden van zijn berichten hervatte, was hel een kleine moeite om het ding er weer aan te schroe ven. Daarop zette de kolonel zich in een gemakkelijken stoel en het duurde niet lang of hij viel in diepen slaap. Toen hij wak ker werd, zag hij dat de electrische lamp uitgedraaid was en het daglicht door den kleinen ventilater naar binnen viel. Een blik op zijn horloge vertelde hem dat het elf uur was. Op de tafel stond een smake lijk ontbijt gereed en Berrington prees zich gelukkig' dat Eij vannacht den schakelaar weer verwijderd had, want het was niet onmogelijk dat Satoris, door een nf f--We handlanger naar bove" misschien beter tor been dan vannacht, zelf in de kamer was gewi geslapen had. Of was hei Ai Maar dat zou we] niet zoo zijn Hij wilde zich juist een beetje gaan op- frisschen om daarna van zijn ontbijt te ge nieten, toen zijn aandacht getrokken werd door het geluid van rumoerige stemmen be neden: mannen die aan het twisten waren. Berrington trok de fluit uit de spreekbuis en luisterde. Het geluk was met hem: iemand had beneden ook de fluit uit de lei ding genomen en blijkbaar vergeten die er weer in te doen, want het gesprek was dui delijk verstaanbaar. Hij hoorde de stem van Satoriseen stem snijdend en krijschend als van een jankenden, verwoeden hond. „Ik vertel je dat je het mis hebt. Je hebt geprobeerd me om den tuin te lei den, en als we over je diensten wenschen te beschikken maak je een spektakel als een varken dat gekeeld wordt. Je moet niet denken, dat je je vrouw voor hebt die je voor den mal hebt kunnen houden „Mijn vrouw heeft met de zaak niets te maken", grauwde de andere man, „laat haar er buiten I Berrington's hart klopte onstuimig ter wijl hij zijn oor nog dichter bij de spreek buis bracht. Hij wilde geen woord missen van deze conversatie. „Dat kan interessant worden", mompel de hij tevreden. „Ruzie tusschen de hee ren Carl Satoris en Stephen Richford Daar zal ik waarschijnlijk wel wat wijzer van worden." HOOFDSTUK XXIV. Op leven en dood. Berrington kon het gesprek woord voor woord volgen. „Jij wou haantje de voorste zijn", hoor de hij de snijdende stem van Carl Satorjs zeggen. „Jij schijnt te denken dat intelli gente menschen als wij maar voor spek en boonen met je meedoen en zin hebben om de kastanjes voor jou uit het vuur te ha len. Jij met je konijnenhersens, met het verstand van een katHaal je streken in de City uit, maar niet hier. Waar zijn de diamanten?" „De diamanten zijn zóó veilig dat wij er niet aan kunnen komen", antwoordde Rich ford met een klank van grimmigen spot in zijn stem. „Zoo, vriend lief was Satoris! ant woord, „wees maar gerust dat we zullen weten wat ons te doen staat als het oogen blik gekomen is. Wat je te doen hebt is te zorgen vanavond in Edward «Street te zijn In Edward Street in de Borough, je weet wel waar. De anderen zullen er ook zijn Reggie en Cora en de rest,, om niet te spreken van het voorwerp van onze vurige verlangens. En als je vanavond geen succes hebt dan probeer je het morgenavond weer. Volg je me?" „O, ja, ik volg je, zeker, maar je kunt voor mijn part naar den duivel loópen". gromde Richford. „Je wilt me bang ma 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.35 Nieuwsber. 7.00 Piano-recital door V. Hey-Hutchinson. 7.207.40 Lezing. 7.50 The Ridgeway Parade. Concert. 9.05 Concet. Orkest, sopraan en koor. 10.00 Nieuwsber. 10.15 Lezing. 10.30 Berichten. 10.4011.20 Orgelspel door Marcel Dupré. 11.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 8.20 „Les Saltimbanques" van Louis Ganne. Orkest en solisten. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek 6.50 Trio-concert. 8.35 Orkestconcert, zang en lezing. L a n g e n b e r g, 473 M. 7.257.50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert. 10.3512.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. I.252.50 Concert. Orkest en klarinet. 5.506.50 Orkestconcert. 8.208.50 Gramofoonpl. 8.50 „Der Herr Senator". Klucht van F. Schönthan en G. Kadelburg. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 3.50—5.50 Orkestconcert en voordracht. 8.209.20 Dansmuziek. 9.209.35 „Familien Hansen" van Jens Locher. 9.359.50 Piano-recital door V. Fischer. 10.1011.00 Orkestconcert. II.1012.50 Dansmuziek. Z e e s e n, 1635 M. 6.057.20 Lezingen. 7.207.50 Gramofoonpl. 9.20—12.20 Berichten. 12.201.15 Gramofoonpl. 1.152.20 Berichten. 2.202.50 Gramofoonpl. 2.504.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 Gramofoonpl. 8.50 „Der Herr Senator". Klucht in 3 be drijven van F. Schönthan en G. Kadelburg. Daarna: Berichten. 10.50 „Berlin amüsiert sich". binnenkort nadere publicaties zullen vol gen, za-1 in October of November in het Jaarbeursinstituut worden gehouden. Zoo blijkt dat de a.s. jaarbeurs er, on danks de vele dreigende wolken die zich boven den economischen hemel samen pakken, goed voorstaat, dat het instituut bloeit en uitbreiding noodzakelijk is, alle hoopvolle factoren die het beste doen ver wachten voor het welslagen der komende dagen. De klant: Wat zou ik doen moeten om mijn haar te bewaren? Kapper; In een medaillon stoppen. ken met je gezeur over gevaar. Ik was gek genoeg om je sprookje te gelooven." „Geloof wat je wilt", hernam Satoris. „Maar het gevaar i s er, en het is grooter dhn je denkt. Ik heb tweemaal achter elkaar het zout gehad. Dat is toch, dunkt mij, een bewijs genoeg dat onze gele vrien den ons op de hielen zitten. Daarom ver lang ik dat je vanavond naar Edward Street gaat." Richford scheen eindelijk overtuigd, want hij gaf geen antwoord. „En voorloopig hoef je je over je vrouw niet ongrust te maken", ging Satoris voort. „Zoo lang ze je vrouw is, krijg jij je deel van de buit als we aan 't verdeelen gaan. De menschen zullen verbaasd zijn als ze hooren hoe rijk Sir Charles was." Berrington kreeg een schok. Toen Sa toris Jiem gedwongen had den brief aan Beatrice te schrijven, had hij a! 'age ver moedens in deze richting gekregen, maar nu was het hem heelemaal duidelijk dat de jacht op een groot vermogen de achter grond vormde van dit duistere omplo:. Zonder het te weten was Sir Charles schatrijk geweestHet gesprek verflauw de en hij hoorde niets meer. Toen werd er een deur dichtgeslagen en het was stil Richford was blijkbaar weggegaan. De ochtend verliep voorloopig zonde; dat er iets bijzonders gebeurde. Tegen één uur verscheen er een stok-oude, verschrorc pelde knecht, die den indruk maakte doof stom te zijn en ook inderdaad op gacn enkele vraag van den kolonel geargeerde blijkbaar de eenige hulp lie op het oogen blik in de geheimzinnige villa werd ge duld. Deze man had dus vanochtend waar schijnlijk ook voor het ontbijt gezorgd. Een prachtige handlanger voor Satoris (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5