DINSDAG 9 SEPTEMBER 1930 No. 6690 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND Reidóohe, (Bou/foa/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 óent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 1 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden het dubbele van wordt berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 VOLKENBOND VERGADERING VAN DEN V. B. RAAD. Het plan-Briand ter tafel. Gisteren is de Raad. van den Volken- .bond voor de 60ste maal bijeengekomen. Van deze gelegenheid is tevens gebruik gemaakt om het plan-Briand te bespreken in een afzonderlijke conferentie. Van het begin af bestond er een ernstig meeningsverschil tusschen Briand en Hen derson over den gang van zaken. Briand wenschte, dat deze Europeesche conferentie reeds haar principieels instem ming met het denkbeeld eener Europeesche federatie zou uitspreken en het plan dan verwijzen naar de volkenbond®vergadering, doch Henderson wilde geen uitspraak in beginsel en eenvoudige verwijzing van de geheele aangelegenheid zonder meer haar de vol ken bonds vergadering. Ook wilde Briand, dat deze Europeè3che conferentie, na de debatten in de volken bondsvergadering, zelf een studiecommis sie zou benoemen, terwijl Henderson ook deze benoeming aan de volkenbondsverga dering wilde overlaten. De Belgische minister Hijmaus stelde tenslotte een motie voor, waarbij de confe rentie verklaren zal, met sympathie van de pogingen van Briand te hebben kennis genomen, doch ook deze verklaring was voor Briand te zwak en ontstemdverklaar de hij, dat hij dan niet op zich .zou willen nemen de zaak verder in de volkenbonds vergadering te bepleiten. Eindelijk werd overeenstemming verkre gen over een motie, die zegt, dat de Euro peesche conferentie, overtuigd, dat. Euro peesche samenwerking voor het behoud van den wereldvrede nuttig zal zijn en overtuigd, dat deze Europeesche samen werking binnen het kader van den volken bond zal moeten plaats vinden, het plan- Briand aan de volkenbondsvergadering toezendt en Briand uitnoodigt deze motie in de volkenbondsvergadering toe te lich ten en te verdedigen. Deze motie werd eenstemmig aangeno men, waarna Briand de uitnoodiging heeft aangenomen, om de inleider te zijn bij de debatten, die hieromtrent in de volken bondsvergadering zullen volgen. Men neemt aan, dat thans bij d>e alge- meene beschouwingen over de werkzaam heden van den volkenbond in de voltallige vergadering, eerst een algemeen debat over de Europeesche federatie zal worden gehouden en dat daarna de zaak in handen van de zesde, de politieke oom missie zal worden gesteld, die het onderwerp dan verder bespreken zal en waarschijnlijk aan de algemeene volkenbondsvergadering de benoeming van een studde-commissie zal voorstellen. BELGIE Over de voorzetting der dynastie. De Brusselsche oorrespondent van de Msb. meldt: Brussel is opgebogen over de geboorte van het prinsje. De heugelijke tijding werd onmiddellijk Zondagnamiddag om 5 uur door klokkengelui en de traditioneele hon derd en één kanonschoten den volke be kend gemaakt. De heer Max, burgemeester van Brus sel, heeft direct daarop de volgende pro clamatie in Brussel laten aanplakken: .,Ik heb de eer, aan mijne medeburgers bekend te maken, dat H. K. H. Mevrouw de Hertogin van Brabant het leven heeft geschonken aan een prins. De Brusselsche bevolking zal met vreug de deze blijde gebeurtenis begroeten, wel ke voor ons beduidt de voortzetting der dynastie, die sedert een eeuw aan ons na tionaal leven deelneemt en die zoo machtig veel heeft bijgedragen tot de grootheid en de glorie van het Vaderland!" Maandag is op het kasteel Stuijveoxberg te Laeken bij Brussel de geboorte-akte op gemaakt. De ministers en persoonlijkheden, die voor de plechtigheid uitgenoodigd wa ren, kwamen in auto's aan. De' aankomen den werden door de wacht scherp opge nomen, om te beletten, dat ongewenschte personen het domein zouden betreden. Ach tereenvolgens arriveerden de heer Max, burgemeester van Brussel en minister van Staat, de he eren Mens, gouverneur van Brabant, Ja spar, eer ste minister, Janspn, minister van Justitie en andere leden van het kabinet. Tibbaut, president van de ka mer van volksvertegenwoordigers, graaf de [.annoy, groothofmaarschalk, Magnette, president van den senaat, dokter Spies, Coelst, wethouder van Brussel. Z. K. H. PRINS HENDRIK heeft Maandag de nieuwe haven te Venlo officieel geopend. Venlo was bij die gelegenheid in feeststem ming. Aan de kade der nieuwe haven brengen de schoolkinderen den Prins een aubade i ie W 1 S. fi P7* 1' DUITSCHLAND ERNSTIGE POLITIEKE BOTSING TE HAMBURG. Bij ©en hevige vechtpartij gistermiddag te Hamburg tusschen communisten en natio nale socialisten, is iemand gedood, en zijn negen menschen zwaar gewond. Reeds Za terdagnacht waren communisten en natio nale socialisten in botsing met elkander gekomen. Toen werd een communist door revolverschoten zwaar gewond. Zondagna middag ontmoetten nu een paar honderd nationale socialisten een sterke troep com munisten te Sankt Pauli. Een oogenblik later was men handgemeen geworden. Met messen en boksijzers ging men elkander te lijf. Tien personen werden met zware ver wondingen naar een ziekenhuis gebracht, waar een nationale socialist reeds over leden is. FRANKRIJK. FRANSCHE BEGROOTING MET ZES MILLIARD FRS. VERMINDERD. het „Journal" beloopen de be zuinigingen op het budget, zooals die gis teren door den ministerraad zijn goedge keurd, zes milliard francs. In de eerste plaats zullen de begrootingen van het mi nisterie van Oorlog en die van Marine, Luchtvaart en Koloniën worden besnoeid. PALESTINA ONGEREGELDHEDEN TE HAIFA. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat giste ren bij de begraafplaats te Haifa ongere geldheden hebben plaats gehad. Arabische Christenen en Mohammedanen raakten slaags met elkaar, waarbij een Christen, uitgever van een dagblad, werd gedood, terwijl zes anderen werden gewond. Men vreest, dat er nog meer ongeregeldheden zullen volgen. DE STRIJD IN CHINA. Tsjang Hsoe Liang niet met Peking geallieerd. Uit Moekden wordt vernomen, dat de vorming van een bizondere Noord-Chinee- sche regeering op moeilijkheden stuit. De gouverneur van Manbsjoerije, wiens gedragingen de laatsten tijd den indruk wekten, dat hij met de Noordelijken sym pathiseerde, heeft aan de regeering van Nanking medegedeeld, dat hij een tegen stander is van het samenstellen van een tegen-regeering. Hij heeft aan de centrale regeering van Nanking inlichtingen gevraagd, waarom zijn naam zonder zijn mede weten in ver band is gebracht met de op te richten Noord-Chineesche regeering. Ook andere politici hebben zich in ge lijken geest geuit. Tsjang Hsoe Liang verklaarde nadrukke lijk, dat hij niets uitstaande heeft met de pogingen om te Peking een tegenregeering te vormen. Zijn naam is buiten zijn voor kennis op de lijst der leden van de nieuwe regeering van Noord-China gebracht en hij heeft te Peking daar tegen laten protes teeren. CHINA REBELLENVESTING BELEGERD. Tweehonderd slachtoffers van luchtbombardement. Volgens berichten uit de belegerde stad Nanning, die een der sterkste posities van de opstandelingen in Kwangsi vormt, zijn 200 personen, als gevolg van het lucht bombardement. door vliegtuigen van Can ton, gedood. De stad weigerde zich over te geven, maar wegens het gebrek aan le vensmiddelen heeft de commandant, die met de verdediging der stad is belast, be vel gegeven, dat de burgers de stad moe ten verlaten. Gedurende een oogenblik van rust verliet driekwart der bevolking de stad. Eenige buitenlanders, die nog in Nanning waren achtergebleven, hebben zich op booten in veiligheid gebracht en zullen binnenkort het district verlaten. ZUID-AMERIKA DE REVOLUTIE IN ARGENTINIË. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat als gevolg van de revolutie van Zaterdag groote geestdrift in de stad heerscht. Naar aanleiding van de eedsaflegging der nieu we ministers was een speciale va can tie dag ingesteld. De regeering heeft de aanhou ding gelast van zekere ministers en amb tenaren, die niet schijnen te hebben wil len medewerken aan de opstandige bewe ging- Volgens de officieele schatting zijn bij de revolutie 22 personen gedood en 205 gewond. Er bestaat groote belangstelling voor de uitwerking, die de wisseling in de regeering zal hebben op de pesos-notee- ring in het buitenland. De nieuwe regee ring wordt in handels- en bankkringen gunstig ontvangen. Ex-president Irigoyen vertoeft nog steeds in de infanterie-kazerne te La Plata. Hij mag zich, indien zijn gezondheidstoestand dit toelaat, overal vrij bewegen. Gistermiddag heeft een aantal leger vliegtuigen boven de stad gevlogen, om de nieuwe regeering te begroeten, doch dit vreugdebetoon is niet zonder een tragisch ongeluk afgeloopen. Een der machines is namelijk bij de landing op het Campo Maya neergestort, waarbij de twee in zittenden werden gedood. Gisteravond werden twee bandieten, die zich aan plunderingen schuldig maakten, op staanden voet doodgeschoten. Op het politiebureau bevinden zich op het oogenblik het voormalige hoofd der politie, de secretarissen van het- Huis van Afgevaardigden, de vice-voorzitter van de Kamer en een aantal senat-oren in hech tenis. De gewezen president van de Na tionale Bank, Botto, is weer vrijgelaten, waarbij de regeering haar verontschuldi gingen heeft aangeboden voor de onge gronde arrestatie. De meening in Engelsche zakenkringen. In Britsche zakenkringen, welke in Ar gentinië zijn geinteresseerd, neigt men tot de meening, dat de oorzaak van de revo lutie gezocht moet worden in de ongun stige wijziging van den economischen en financieelen toestand, waarvoor Irigoyen verantwoordelijk gesteld wordt. De direc teur-generaal van de Buenos Aires Wes tern Railway, welke in Engelsch bezit is, heeft een telegram ontvangen, volgens hetwelk het spoorwegverkeer tot dusverre door de revolutie niet heeft geleden. Voor Engeland is tevens de kwestie van belang, of en in hoeverre de politieke ontwikke ling der omstandigheden in Argentinië van invloed zal zijn op het voorgenomen bezoek van den prins van Wales bij de opening van de Britsche tentbonstellings- afdeeling te Buenos Aires. Voorlóopig heeft men nog hoop op een verbétering der situatie vóór het a.s. voorjaar, zoodat een wisseling van telegrammen vermeden zou kunnen worden. KOFFIEHUIS- EN HOTELBEDRIJF. Verzoek aan den Minister van Arbeid. Er kome gelegen heid tot Zondagviering. Naar de „Volkskrant" verneemt, heeft het bestuur van het R.-K. Werkliedenver bond het volgende schrijven gericht aan den minister van Arbeid, waarin o.m wordt ge schreven: „Bij de Memorie van Antwoord, betrek king hebbende op de Staatsbegrooting voor het loopende jaar, kondigde uwe Excellen tie aan de verdere doorvoering van de Ar beidswet 1919, met name ook voor het koffiehuis- en hotelbedrijf. Met buitengewoon verlangen wordt door de arbeiders in dit bedrijf uitgezien naar de maatregelen, die hun de zegeningen der Arbeidswet zullen deelachtig maken. Het staat ongetwijfeld voor uwe Excel lentie vast, zonder dat we daarvoor bewijs materiaal aanvoeren, dat in genoemd be drijf ook en vooral ten aanzien van den arbeidstijd allertreurigste toestanden heerschen en dat wettelijke regeling meer dan dringend noodzakelijk is. Geldt zulk ten aanzien van de werktij den in het algemeen, ten opzichte van het werken op Zondag duldt o.i. het ingrijpen der regeering niet langer uitstel, vooral omdat de huidige situatie voor degenen, die in het bedrijf werkzaam zijn, een haast onoverkomenlijk beletsel is voor een godsdienstig leven. Zaterdagavond is het steeds even laat en op Zondag moet weer tijdig worden be gonnen, zoodat wij uwe Excellentie niet nader behoeven te verklaren wat er van het vervullen der godsdienstiplichten te recht komt, om van gepaste Zondagviering in den huiselijken kring maar te zwijgen- Op grond van 't bovenstaande verzoeken wij uwe Excellentie met gepasten aandrang spoedig regelend te willen optreden en met name te bevorderen het genot der 17 vrije Zondagen, welke de Wet voor dit bedrijf noemt, waarnaast o.i. een verbod behoort te komen van arbeid op Zondag voor 12 uur. Dit schijnt ons de eenige weg om aan degene, die prijs stellen op het waarne men hunner godsdienstplichten, zulks moge lijk te maken. R.-K. ilaaisters- en Kleermakersbond. Zaterdagmiddag ving in het gebouw der R.-K. Werkliedenvereeniging „St. Jozef'te Arnhem de 15e algemeene vergadering aan van den Ned. R.-K. Naaisters- en Kleer makersbond „St. Gerardus Majella", onder voorzitterschap van den heer H. L. W. Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het plarvBriand en de Volkënbondsraad. De revolutie in Argentinië. Steedc toenemende ellende te San Do mingo. (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. De Nederlanthche Jaarbeurs te Utrecht. (9de blad). Een rapport over den financieelen toe stand der akkerbouwers. (L. en T., 2de blad). Voorhuyzen, Amsterdam. Vertegenwoordigd waren 37 van de 43 aangesloten afdeelingen. Aan het verslag der werkloozcnkas ont- leenen wij dat in 1928 werd uitgekeerd 10810.28, in 1929 9932.40, terwijl het be zit op 1 Juli 1930 42060.70 bedroeg. De afdeeling Dordrecht stelde voor het salaris van voorzitter en secretaris-pen- nigmeester weer op het maxmum te bren gen. Dit voorstel werd met 1415—131 stem men aangenomen. Met 845—619 steramen werd aangeno men een voorstel Utrecht luidende: afdee lingen tot en met 50 leden hebben recht op één afgevaardigde in de algemeene \er- gadering, vervolgens van elke 25 leden daarboven één afgevaardigde tot ten hoogste 4. De besprekingen liepen verder over de voorstellen van indhoven en Utrecht, wel ke de contributie van de naaisters en de aspiranten op een juister peil te brengen. Op voorstel van het hoofdbestuur vereenig- de de algemeene veragdering zich met bei de voorstellen. Besloten werd dat met het R.-K. Werk liedenverbond onder de oogen zal worden gezien de 'premiebetaling voor de Ziekte wet tijdens werkloosheid, opdat niet na 4 weken het recht op ziekte-uitkeering ver valt. Voorts werd besloten in verband met de uitvoering der Ziekte het bondsziekenfonds op te heffen; de gelden welke na liquida tie van dit fonds zullen overblijvei zullen verdeed worden tusschen het 'bouwfonds van „Herwonne Levenskracht" en de eigen strijdkas. Aangenomen werd het voorstel der afd. Eindhoven (vrouwen), dat het hoofdbe stuur m overweging geeft een collectief contract door te voeren voor het lingerie- bedrijf binnen den kortst mogelijken tijd, van toepassing voor 1931 of eerder. Bij vernieuwing van de collectieve ar beidsovereenkomst zal aangedrongen wor den op verplicht lidmaatschap. Ten slotte werd besloten Maastricht in een hoogere klasse te plaatse:*. Hierna werd de vergadering verdaagd. Zondagmorgen vond in de kapel der St. Martinuskerk een H. Mis met algemeene H. Communie plaats, waarna tien uur de jaarvergadering werd voortgezet. De voorzitter, de heer H. L. W. Voar- huyzen, hield een herdenkingsrede, waarin hij den groei van den bond in het licht stelde. De secretaris-penningmeester, de heer A. F. J. Diemel, gaf eveneens een uitvoe rig overzicht van de werkzaamheden van den bond vanaf zijn oprichting en hdldigt m welgekozen woorden den bondsvoorzit ter, den heer Voorhuyzen. De heer Keeskamp, Leeuwarden, uitte zijn gelukwenschen in dichtvorm en over handigde namens zijn afdeeling een teeke- ning van de St. Bonifaciustoren in lijst, be stemd voor het bondskantoor. Na het min of meer feestelijk gedeelte werd de agenda verder afgewerkt en be sloten 100 beschikbaar te stellen er on dersteuning van den strijd der R.-K. Steen zetters te Amsterdam. De begrooting voor 1931—1932 werd vastgesteld o peen eindcijfer van f 33375.12. Besloten werd de volgende jaarvergade ring te 's-Gravenhage te houden. In den loop van den morgen kon de voorzitter nog het welkom toeroepen aan den bondsadviseur, kapelaan Feldbrugge en den heer Nijkamp uit Enschedé, als ver tegenwoordiger van het R.-K. Werklieden verbond. Laatstgenoemde hield een korte rede, waarin hij namens het R.-K. Werklielen- verbond zijne hartelijke gelukwenschen aan bood bij gelegenheid van het twintg-jarig bestaan van den bond en dank bracht aan hen, die steeds op de bres hebben gestaan voor de belangen der R.-K. georganiseerde naaisters en kleermakers. Na een slotwoord van den voorzitter ging de vergadering uiteen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1