21ste Jaargang ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1930 No. 6688 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Wetsontwerp inzake de Vloot BUITENLAND BINNENLAND Jfea 9a £eicbobe 0ou^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Waar het om gaat De jaarlijksche uitgave wordt zeker niet vermeerderd Het Dagelijksch Bestuur der R. K. Staatspartij acht het gewenscht een enkel woord tot u te richten in verband met het door de Regeering ingediende Wetsont werp, waarbij voor de Rijks'begrooting 1930 gelden worden aangevraagd voor de vloot ten bedrage van 770.000 gulden, en waar bij tevens door de Regeering wordt over gelegd een z.g. vlootplan voor de eerst volgende 10 jaren. Aan dit wetsontwerp is einde Juli 1930 een „Mededeeling" van ons Bestuur ge wijd, waarin een objectieve en duidelijke uiteenzetting van den inhoud is gegeven. Deze „Mededeeling" werd gezonden aan alle Rijkskieskringbesturen met verzoek daarvan zoo noodig in eigen rayon ter voor lichting gebruik te maken. Tevens werd zij aan alle R. K. Dagbladen ter publi catie toegezonden. In kieskringen, waar zulks noodig of ge wenscht lijkt, kunnen dus de kringbestu- ren van voorlichting dienen. Bovendien geeft de Katholieke pers dag aan dag zeer gewaardeerde voorlichting aan het* katholieke volksdeel. De Sociaal-Democratische Arbeiderspar ten heeft naar aanleiding van dit wets ontwerp een petitionnement aangekondigd, waarin de verwerping er van wordt ge vraagd. Van het bekende standpunt der socialistische partij in ons land met be trekking tot de nationale ontwapening spreekt deze houding vanzelf. Het ont werp is dan ook voor de S. D. A. P. een prachtige propagandakluif Bij de actie, welke gevoerd wordt om voor dit petitionnement handteekeningen te verkrijgen, wordt een beroep gedaan ook op het niet-socialistische en met name op het katholieke volksdeel, en wordt ge tracht ook katholieken tot het ondertee kenen dezer roode petitie te bewegen. De wijze, waarop dit geschiedt, en de voorlichting over het z.g. vlootplan daar bij gegeven, zijn in de Katholieke Pers eenstemmig en zeer terecht als demago gische agitatie, als misleidende en onware actie gebrandmerkt. Men houde goed in het oog: het gaat niet om een vlootwet (als het verworpen ontwerp-1923), waarbij met uit schakeling van de zeggenschap der Staten- Generaal bij de jaarlijksche begrooting, eens en voor al gedurende een 10-tal ja ren, aanbouw en vervanging worden vast gelegd; de minister geeft slechts een sche ma, hoe de jaarlijksche bedragen voor de vloot „zouden kunnen worden besteed"; ieder jaar kunnen de Staten-Generaal ingrijpen; zelfs wanneer het schema ongewijzigd zou worden uitgevoerd, zullen daardoor de jaarlijksche uitgaven voor de vloot NIET wonden vermeerderd, maar met eenige tonnen verminderd! De Katholieke Staatspartij doet aan de socialistische actie niet mede; zij waar schuwt tegen het mede-onderteekenen van de roode petitie. Zij heeft andere, haar eigen opvattingen over de verantwoorde lijkheid tegenover het algemeen landsbe lang. Het standpunt van nationale ontwa pening erkent zij niet als juist. Volgens haar program aanvaardt zij ten deze de leiding van den Vredespaus Benedictus XV niet die van de Nederlandsche Socia listen, die overigens bij buitenlandsche partijgenooten een wellicht niet dankbaar arbeidsveld voor de ontwapeningsidee vin den kunnen. Maar dat de leden der R. K. Staatspartij enthousiaste voorstanders van leger- en vlootuitgaven, echte „militaristen" zouden zijn, is natuurlijk onwaar. De R. K. Staats partij beschouwt de uitgaven voor leger en vloot hoogstens als een noodzakelijk kwaad. Zij eischt daarom in haar program beperking tot hetgeen noodzakelijk is voor de handhaving der neutraliteit en de ver dediging der onafhankelijkheid binnen de grenzen door eventueels internationale regelingen te stellen. De Katholiek teekent het socialistische petitionnement dus niet, omdat hij zijn eigen partijprogram volgt, en zijn eigen Partij niet in den rug aanvalt, ten bate der roode propaganda. Moet de R. K. Staatspartij thans een officieel partijstandpunt vaststellen? Moeten onze Kiesvereenigingen worden gemobiliseerd om zich vóór of tegen het wetsontwerp van de Regeering uit te spreken ifefc D. B. der Partij verklaart onom wonden: dit is niet juist. Dus kan en mag dat niet. Over het wetsontwerp zullen de R. K. Fracties der Tweede en Eerste Ka mer hare beslissing moeten geven. Dat zijn onze Partij-organen, welke bij de beant woording der vraag, of het. ingediende wetsontwerp, en in 't algemeen het geheele overgelegde vlootplan, in overeenstem ming zijn met ons Partij-program, naar eer en geweten en na ernstig beraad dat kunnen en moeten beoordeelen. Door haar wordt het schriftelijk en mondeling over leg met de Regeering gevoerd. Dit overleg is nog in vollen gang. En de uitslag ervan zal door een rood petitionnement niet wor den beinvloedZulk een „volksuitspraak", een qua si-referendum zonder eenigen waarborg van deugdelijkheid, kan op ern stige menschen kwalijk indruk maken. De uitslag van dit beraad der R. K. Fracties over 'concrete uitwerking en toe passing van ons program kan en mag niet tevoren door een uitspraak van eenige partij-instantie worden voorgeschreven. Dit is de verantwoordelijkheid omkeeren. Ieder partijlid, is natuurlijk vrij, met het program als uitgangspunt, een eigen oordeel te vor men en te uiten, in pers of vergadering. Maar het zal een ieder duidelijk zijn, dat dit voor alle wetsontwerpen geldt. Waarom zou voor dit ontwerp, dat ten slotte voor ons geen speciale katho lieke kwestie is en nergens anders over gaat dan over de vraag: is het concrete voorstel der Regeering in overeenstem ming te achten met Hoofdstuk V van ons partijprogram? de verantwoordelijkheid uit handen der Fracties worden genomen? Kan een volksvergadering, of een vergade ring eener Kiesvereeniging deze vraag vol doende voorbereid en met voldoende in zicht beantwoorden? Moeten wij dien weg op, omdat de S. D. A. P. een volslagen ongemotiveerde agita tie ontwikkelt? Het D. B. denkt er niet over door de luidruchtige actie der S. D. A. P. de marschroute der Partij te bepaler». Onze Kamerfracties zullen het wets ontwerp en het vlootplan aan den eisch van het Katholiek Program met groote nauwlettendheid toetsen en rustig en Ob jectief beoordeelen, in het licht van de positie en de veiligheid van Nederland en van Oost- en West-Indië. Vertrouwt dus uw eigen afgevaardigden, weest voor de socialistische en eventueele andere voor lichting op uw hoede Leest iu uw Katholiek Dagblad de uit eenzettingen over de eigenlijke strekking van het. bestreden wetsontwerp, dat géén verhooging van uitgaven eischt en ieder jaar door de Staten-Generaal kan worden beoordeeld en desgewenscht herzien. Laten wij, Katholieken, kalm en rus tig, bouwend op eigen verantwoordelijk heid en eigen inzicht, onzen eigen weg gaan Er is geen enkele aanleiding ons op te winden of druk te maken over de roode luidruchtigheid, welke niet anders iB dan een handig opgezette agitatie en propa ganda, die echter op de beslissing onzer verantwoordelijke Kamerfracties niet den minsten invloed zullen kunnen en mogen oefenen Laat u niet op sleeptouw nemen door de S. D. A. P., of door degenen, die zich ach ter haar stellen. Teekent niet op het petitionnement Stuurt de roode propagandisten kalm weg Gij hebt uw eigen program, dat zal worden gehandhaafd. Leest uw Katholiek Dagblad, waar gij dag aan dag juiste en goede voorlichting ontvangt. Laat u niet bedriegen door de socialis tische voorlichting, die met kracht van argumenten door onze Pers als misleidend, als onwaar, als demagogie is gebrand merkt. Laat u niet van de wijs brengen, blijft uw Partij trouw, en wijst eensgezind de roode propaganda en al wat zich daarbij aansluit uit uw huis TEEKENT NIET! Het Dagelijksch Bestuur der R. K. STAATSPARTIJ: C. GOSELING, Voorzitter. M. VAN HOUT, Onder-Voorz. A. J. M. LEESBERG, Penningm. A. C. DE BRUYN. J. W. MOLS. FRANS TEULrXGS. Secretaris. H. A. M. T. KOLFSCHOTEN, Tweede Secretaris. Waar 't om te doen is Waar het den sociaal-democraten om te doen is bij hun actie tegen de „vloot wet" heeft onlangs de „Socialist" verklapt, toen het blad eerlijk schreef: „Wij bestrijden niet slechts de vloot wet, w'ij graven het graf voor de regee ring Ruys en we werken aan de verster king van 't strijdbare socialisme, als we er in de komende weken voor zorgen, dat het heele land bewogen wordt door de socialistische agitatie". Den Katholieken wordt hier klaar en onomwonden gezegd, waat 't de S. D. A. P. met haar agitatie tegen minister Deckers' vloot-plannen om te doen is. Zij weten 't. En zij zullen er rekening mee houden. DUITSCHLAND REVOLUTIEMAKERS De regeering over de nat. socialisten Het rijksministerie van Binnenlandsche Za ken heeft in verband met het conflict tus- schen het rijk en Thüringen aan het staats- gerechtshof een memorandum doen toekomen, waarbij het ministerie uitvoerig zijn opvattin gen nopens de nationaal-socialistische partij uiteenzet en daarbij tot de volgende conclu sies komt: De nationaal-socialis'u :!.e partij streeft met alle haar ten diénste staande middelen naar de gewelddadige omverwerping der op de constitutie van Weimar gegrondveste Duit- sche republiek. Welbewust zet zij, zij het met andere middelen, de politiek voort, die in 1923 tot den Hitier-Putsch leidde. De bij de mis lukking van dezen Putsch opgedane ervarin gen zijn voor de nationaal-socialistische par tij aanleiding geweest, om étappegewijs een nieuwe revolutie voor te bereiden, welker doel de stichting van een zuiver extreem- rechtschen dictatuur-staat is. De partij en haar organisaties zijn zoodanig gevormd, dat zij als militair geschoolde afdeelingen bij de beoogde omwenteling kunnen worden gebe zigd. Voorzoover nationaal-socialisten ©an het parlementaire leven deelnemen, doen zij dit met de uitgesproken bedoeling den staat van binnen uit te ondermijnen, ten einde den alge- meenen aanval op den aldus verzwakten staat te vergemakkelijken. De politiek, die de partij thans volgt, bestaat in een welbewust, tegen den staat gerichte actie, met het doel zich van een machtspositie binnen den staat te verzekeren en aldus de voorwaarden te schep pen voor de binnenkort door haar te ontkete nen revolutie. Arbeider door een Nat. Soc. vermoord. Te Keulen is een arbeider door een natio- naal-socialist, Kurt Conrad, vermoord. Conrad, afkomstig uit Oost-Pruisen, werd voor ongeveer twee jaar lid van de commu nistische partij, die hem dadelijk indeelde bij de afdeeling der roode frontstrijders. Belast met een vertrouwelijke zending, maakte hij zich echter schuldig aan verduistering van partijgelden, zoodat hij uit de partij werd ge zet. Waarna Conrad een onderdak vond bij de antipoden der communisten, de nationaal- socialisten. De man maakte hier spoedig „carrière" en werd al heel snel bevorderd tot chef van een knokploeg in Keulen, waarin hij slechts echte „doodslaanders" opnam. Conrad woonde in een huis, waar ook de jeugdige arbeider Klassen met zijn moeder kamers had. Her haaldelijk reeds heeft Klassen, die bekend stond als een rustig mensch, ruzie gehad met Conrad, die hem al eens met den dood be dreigde. Gisternacht heeft de Hitleriaansche prae- toriaan zijn bedreiging ten uitvoer gebracht en Klassen met een revolver gedood. Volgens de „Voss. Z." heeft hij al spoedig na zijn arrestatie bekend. Over deze geschiedenis, zoo kort na een soort opstand tegen het partijgezag door de Berlijnsche nat. socialistische praetorianen, die loonsverhooging eischten, zoodat Hitier persoonlijk uit München moest overkomen om den twist in eigen gelederen bij te leggen door aan de eischen toe te geven, zal de par tij wel niet al te best te spreken zijn: de te genstanders zullen van het gebeurde in den verkiezingsstrijd wel het noodige gebruik maken. BULGARIJE. SPIONNAGE. Een geheimzinnig geval. Herhaaldelijk wordt den laatsten tijd ge wag gemaakt van gevallen van spionnage op den Balkan. Na onthullingen van de Roemeensche po litie van een wijdvertakte spionnage-organi- satie in Bessarabië en de Dobroedja, en de arrestatie van een Hongaarsch officier van den generalen staf, die aan een Russin mili taire documenten verkocht zou hebben, wordt thans weer melding gemaakt van een ge heimzinnig geval van spionnage in Bulgarije. Te Sofia is nl. dezer dagen een kolonel van den generalen staf op grond van vertrouwe lijke mededeelingen van officieren van Bul- gaarsche afkomst, die als Roemeensche staats burgers in het Roemeensche leger dienen, ge arresteerd en verhoord. Daarbij moet geble ken zijn, dat de aanwijzingen juist waren: men gaf den kolonel te verstaan dat hij de consequenties moest trekken en liet hem zijn revolver behouden, waarmede hij zich dan ook gedood heeft. Tegelijk werd zijn adjudant gearresteerd .juist op het oogenblik, dat ook deze zelfmoord wilde plegen. Tevens wordt gemeld, dat twee hooge politieambtenaren, in het Bulgaarsch-Joegoslavisch grensgebied zelfmoord hebben gepleegd. Kolonel Marine polski, die toen voor korten tijd plaatsver vangend chef van den Bulgaarschen generalen staf was, voert thans het bevel in een belang rijken sector aan de Roemeensche grens. RUSLAND DE AANHOUDINGEN VAN CONTRA REVOLUTIONAIREN Bekende intellectueelen gearresteerd. De correspondent van de „Manchester Gu ardian" te Moskou meldt nog omtrent de aan houding van een tweetal personen die er van verdacht worden deel te hebben genomen aan, en de leiding te hebben gehad van contra revolutionaire organisaties beoogende de om- vei werping van het sovjetgezag en het herstel van de macht van landheeren en kapitalis ten, zooals de beschuldiging luidt, dat tot de aangehoudenen een aantal bekende oude in tellectueelen behooren, die met het sovjet regime samenwerkten in de eerste jaren van de N. E. P. en vaak verantwoordelijke posi ties bekleedden Onder hen zijn professor Yoerowsky, die langen tijd lid is geweest van het college van het commissariaat van finan ciën, en Groman tot verleden jaar deskundi ge van de commissie voor de staatsplannen. Prof. Kondratiejew, die eveneens aangehou den werd, is een econoom van internationalen naam, die vroeger aan het hoofd stond van het Bureau voor wetenschappelijk onderzoek van den Hoogen Raad der Economie. De mede gearresteerde hoogleeraren Kajanow en Ma- karow waren voor den oorlog autoriteiten op het gebied van agrarische vraagstukken. Eeni gen der gearresteerde personen hadden in de laatste jaren critiek geoefend op de tegen woordige sovjet-politiek op het gebied van industrie, landbouw en financiën voorzoover hun daartoe de gelegenheid werd geboden in speciale economische vakbladen. TURKIJE Naar Reuter uit Constantinopel meldt, zijn tijdens de manifestaties, die zooals bekend te Smyrna ten gunste van Fehti bey, den leider der nieuwe Turksche oppositiepartij zijn ge houden, driehonderd personen wegens verzet tegen de politie gearresteerd. Tijdens een op stootje werden drie politie-agenten in zee ge- Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïlluatreerd Zondags blad. BRITSCH-INDIE Vierduizend opstandelingen in Salara. Een detachement politie van ongeveer 250 man is naar het district Satara gezonden waar de bevolking in opstand is gekomen. Eerst zullen de agenten zich naar het dorp Bilasji nabij Doecca begeven, waar vierduizend man zich in de jungle verzameld hebben en wei geren aan de bevelen van de autoriteiten te voldoen. Zij begonnen de bosschen te vernie- ln, weigerden belasting te betalen en namen een dreigende houding aan tegenover een de tachement agenten, die zich moesten terug trekken. Onlangs hebben agitatoren de na tionalistische vlag geheschen en gezegd, dat tot het uiterste gestreden moest worden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Communistenaanval op een Chineesche stad. Costes en Bellonte zijn te Dallas aange komen. (Luchtvaart, 4e blad). Een professor die 16 K.M. hoog wil vlie gen. (Luchtvaart, 4e blad). stad hebben aangevallen, waardoor onder de bewoners een paniek ontstond. De regeerings- troepen slaagden er na drie uur in den aan val af te slaan. Alle in Sjasi wonende Japan ners en verscheiden Engelschen en Amerika nen zijn op een Japansche kanonneerboot ge vlucht. ZUID-AMERIKA ERNSTIGE ONLUSTEN TE BUENOS AIRES Dooden en gewonden. De „Associated Press" verneemt uit Bue nos Aires, dat gisteravond laat in de hoofd straten der stad door studenten een tegen de regeering gerichte demonstratie is gehouden, waarbij het herhaaldelijk tot ordeverstoringen is gekomen. De politie moest tusschenbeide komen en van de wapens gebruik maken. Vijftig stu denten en politiemannen werden hierbij ge wond en twee studenten gedood. Ook in an dere deelen der stad hebben onlusten plaats gehad, waarbij door de politie geschoten werd Tijdens een zitting van het kabinet trachtten ongeveer 2000 studenten het regeeringspaleis binnen te dringen. Na bloedige gevechten met aanhangers van president Irigoyen, werden de rustverstoorders door de politie met de blanke sabel uiteengedreven. Het blad „La Nacion" verneemt van be trouwbare zijde, dat de regeering heeft aan geboden collectief af te treden en dat zij ook president Irigoyen heeft verzocht zijn ambt neer te leggen. President Irigoyen heeft ech ter geweigerd hierop in te gaan, De toestand wordt door het blad uiterst kritiek genoemd. Alle theaters zijn gesloten en de straten zijn verlaten, daar de bewoners uit vrees voor nieuwe onlusten hun huizen niet durven ver laten. CHINA. Uit Sjasi in de provincie Hoepeh wordt ge- aeld, dat 3000 communisten plotseling de MR. DR. W. F. v. LEEUWEN. f~~~ Op 70-jarigen leeftijd is heden in den vroegen morgen overleden de oud-vice- president van den Raad van State, mr. dr. W. F. v. Leeuwen, oud-Commissaris der Koningin en oud-burgemeeter van Am sterdam.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1