Leidsche Ren- en Touristvereefliging „SWIFT". flationale Wiele^ip-^^Isfrijden LUCHTVAART ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURAN1 VIERDE BLAD PAG. 14 ZONDAG 7 SZPTE%34?I op het sportterrein A. S. C. te Oegstgeest. Sport-, Inhaal-, Handicap en Premiewedstrijden 40 Deelnemers Opening der loketten 12.30 uur. Aanvang 2 uur. ATHLETIEK R. K. Sportvereeniging „Meerburg" Zoeterwoude (H. R.). Aan de morgen op het Leiden-terrein te houden atletiekwedstrijden voor junioren zal door een tiental onzer leden worden deelgenomen. De tegenstanders zijn langzamerhand wel bekend geworden, zoodat onze junio ren weten van welke kracht ze zijn. Weten ze dus ook, dat ze heel goed hun best moe ten doen, om ook maar enkele prijzen te bemachtigen. Sinds langen tijd hebben onze jongeren niets van zich laten hooren. 't Wordt dus tijd, dat ze toonen er nog te zijn. En dat kan morgen 1 Allen dus het beste beentje voor! ZWEMMEN DE ZWEMTOCHT VAN MEVROUW BROUWER. Naar wij vernemen zou de bekende zwemster, mevrouw Brouwer, heden ochtend haar eerste poging wagen om het kanaal over te zwemmen. Mevr. Brouwer zal te half zeven van Kaap Gris Nez star ten. Zij zal worden begeleid door een stoomboot, aan boord waarvan behalve de Nederlandsche consul te Calais zich de trainer en Kanaalzwemmer Burgess bevin den zullen. WATERPOLO Wedstrijden De Zijl—Alphen. Dinsdag a.s. zullen in de zweminrichting De Zijl twee waterpolo-wedstrijden plaats hebben, 's avonds te half acht, nl. de Zijl I tegen Alphen I en de Zijl II tegen Al phen II. BILJARTEN Vergadering L. B. B. Woensdagavond 8 uur a.s. heeft er een algemeene vergadering plaats van den L. B. B. ter bespreking competitie en arbi trage reglement van den N. B. B. Op dien datum sluit ook de inschrijving voor de diverse kampioenschapen, competitie L. B. B. en N. B. B. Het gemiddelde voor de diverse kamp. luidt: le kl. boven 4.5, de kampioen vorig jaar en boven-^.5 vrij van voorwedstrijden. 2e kl. van 3—4.5, de kampioen vorig jaar en boven 4 vrij van voorwedstrijden. 3e kl. van 23, de kampioen vorig jaar vrij van voorwedstrijden. 4e kl. beneden 2. DAMMEN De wereldkampioen in Den Haag. Naar wij vernemen, zal de wereldkam pioen, de heer Ben Springer, die een tour- née maakt door Nederland, Woensdag 10 September a.s. een simultaan-séance geven in het clublokaal van het Residentie Dam Genootschap (De Galerij, Laan van Meer- dervoort). Aan deze' séance kunnen deelnemen le den van R. D. G. en niet-leden van clubs. PAARDENSPORT De Vierdaagsche rit der K. M. S. V. en Burger-Ruitersportvereeniging. Vrijdag werd de vierdaagsche afstands- rit naar Groningen van de K. M. 8. V. en de Burger-Ruitersportvereeniging voortge zet. Om 10 uur Vrijdagmorgen vertrok het gezelschap uit Ommen. De militairen log den een afstand af van 6 K.M. met een gemiddelde snelheid van 11 K.M. De bur- gcrB logden 6 K. M. af met een gemiddel de snelheid van 9 K.M. Bij den Uilenkamp word eon oross country gehouden, voor de militairen over 14 K.M., en voor de burgers over 6 K.M. De uitslagen hiervan luiden: Militairen: 1. Luit. Pahud de Mor- tanges in 28 min. 43 sec.; 2. Luit. Bischof 31 min. 36 sec.; 3. Luit. van der Hoog 31 min. 58 sec.; 4. Luit. Heerma van Vos 32 min. 35 sec. Burgers: 1. Mr. Hoogenborgh 11 min. 58 sec.; 2. Mej. Tideman 18 min. 3 sec.; 3. De heer Reinders 18 min. 27 sec. Totaal-klassement Militairen: 1. Luit. Pahud de Mor- tangos 60 min. 16 sec.; 2. Luit. Bischof 62 min. 54 sec.; 3. Luit. Heerma van Vos 67 min. 47 sec. Burgers: 1. Mr. Hoogenbergh 43 min. 58 sec.; 2. Mej. Tideman 18 min. 3 sec.; 3. De heer Reinders 64 min. 9 sec. Mej. van Stolk moest gisteren van ver dere deelneming afzien wegens een lichte kreupelheid van haar paard. Heden wordt het laatste parcours afgelegd. WIELRENNEN DE NATIONALE WIELERWED STRIJDEN VAN „SWIFT". Morgen zullen na afloop der Ronde van Den Haag de winnaars van deze rit zich naar Leiden begeven om tijdens de wed strijden van „Swift" op het A. S. C.-terrein door het „Swift'-bestuur ghuldigd te wor den. COSTES TE DALLAS. 25.000 dollar verdiend. De Fransche Oceaanvliegers Costes en Bellonte, die Donderdagmorgen met de „Vraagteeken" op Curtiss Field opstegen voor den toch naar Dallas in Texas, zijn daar dien middag om 5.29 aangekomen. Zij hebben daarmede den prijs gewonnen van 25.000 dollar, welke de Amerikaansche mil- lionair Easterwood voor den tocht Parijs Dallas had uitgeloofd. Het vliegongeluk in Oostenrijk. Uit Garmisch-Partenkirchen wordt ge meld: Gisterochtend heeft een reddings- colonne het wrak van het neergestorte Oostenrijksche vliegtuig bereikt. De pi loot, majoor Stoisavljevic, is dood aange troffen. Zestien duizend meter de hoogte in. Professor Piccard, die, zooals men weet, het voornemen koestert, met een ballon, waaraan een speciaal voor dit doel gecon strueerde gondel is bevestigd, tot een hoog te van 16.000 M. te stijgen, is gistermiddag te Augsburg met den gondel en de mee te nemen meetinstrumenten gearriveerd. Met het monteeren van den gondel zal onver wijld een aanvang worden gemaakt, zoodat de opstijging in den loop der volgende week zal kunnen plaats vinden. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Kind overreden. Gistermorgen heeft de motorrijder Van H. uit St. Oedenrode het vierjarig meisje H. v. M. overreden toen het kind plotse ling van achter een wagen kwam. Het kind werd in zeer zorgwekkenden toestand opgenomen. Botsing met een stier. Gisternacht is te Naarden op den Rijks weg op de grens van Muiden een man in bewusteloozen toestand en met een sche delfractuur aangetroffen. Het bleek de ongeveer dertigjarige Amsterdammer Groeneveld te zijn. Deze moet in volle vaart met zijn motorrijwiel in botsing ge komen zijn met een stier van den land bouwer Van der Bilt, die uit de weide door een openstaand hek op den weg ge komen is. Do motorrijder is toen over den kop geslagen en de stier is gedood. Het slachtoffer is in de Majellastichting te Bussum opgenomen. Doodelijk mijn-ongeluk. Donderdagavond is op de Oranje Nas sau Mijn III te Heerlerheide, toen de ar beider W. HeikhauS in de ondergrondsche werken bezig was met het losmaken van een flens van een onder druk staande Juchtleiding, deze werkman door de plot seling loslatende flens getroffen. Naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd, is hij Don derdagavond daar overleden. De man was gehuwd, 57 jaar oud en te Hoensbroek woonachtig. Doodelijke val. Te Rijswijk is de 83-jarige d. W. bij het schoonmaken van het dak van een per ceel aan t' Haantje naar beneden gestort. Met een zware hersenschudding werd hij op genomen en per ziekenauto naar het zie kenhuis te Delft overgebracht, alwaar hij hedennacht is overleden. EEN GEVONDEN LIJK. Misdaad in het spel? In het lijk van den uit de Maas to Maastricht opgohaalden drenkeling werd herkend zekere B. uit Bunde. De drenkeling schijnt met een niet on belangrijk bedrag aan geld zijne woning verlaten te hebben, van welk geld weinig of niets op hem is terug bevonden. Of hier een misdaad in het spel is, zal uitgemaakt trachten to worden, want op last van de politie werd de op Vrijdag be paalde begrafenis afgelast en het lijk in beslag genomen. ERNSTIGE DIEFSTAL. Bij de Kruisheeren te Uden. Vrijdag is in de kapel van de Kruishee ren te Uden een ernstige diefstal gepleegd. Indringers hebben zich in bezit weten te stellen van een aantal kostbare gouden voorwerpen, die bij het Mariabeeld lagen. Gesolen zijn: een gouden ketting van der tig c.M. lengte met medaillon, drie gouden kettingen van ongeveer een Meter leng te, voorzien van kruisen, een gouden broche en twee gouden platen, elk van kettingen voorzien. De daders zijn onbekend. Dreigbriefschrijver aangehouden. De weduwe P. te Deventer ontving in den laatsten tijd verschillende brieven van zekeren P. M., een gewezen kostganger van haar. De man drong aan op een huwe lijk, doch de juffrouw wilde daarvan niets weten. De brieven kregen intusschen een bedenkelijken inhoud. In een der laatste correspondenties werd mej. P. met den dood bedreigd. Een en ander gaf de politie aanleiding tot arrestatie over te gaan. „Vrouw met de kousen" spoorloos verdwenen. De politie te Montfoort is ijverig aan het speuren naar C. v. d. M. huisvrouw van C. M. beter bekend onder den naam van „de vrouw met de kousen', een type, dat zich in deze gemeente een reputatie verworven heeft door haar stille nachtwandelingen. Dr. Verheyden had aangifte gedaan dat uit zijn tuin geregeld appels en peren verdwe nen, terwijl de wed. Van Zeelt een paar sokken miste, dat den vorigen avond nog op de drooglijn hing. Al dadelijk viel de verdenking op genoemde vrouw, doch bij aankomst aan haar woning kwam de poli tie tot de ontdekking, dat zij haar biezen gepakt had en per autobus was vertrok ken naar Utrecht. Het onderzoek werd in die richting voortgezet, doch de vrouw bleef onvindbaar. Een in haar woning in gesteld onderzoek bewees evenwel den diefstal. Een groote hoeveelheid appels en peren werd onder de bedstede aangetrof fen en als overtuigend bewijs medegeno men. Eveneens vond men onder een stoel de verdwenen sokken. „Tel." IEDER DANKT OP ZIJN MANIER. Hij zei: „Zalu". Het gebeurde dezer dagen, dat een ge zelschap per autobus van de wereldtentoon stelling huiswaarts keerde. Genoten had den allen: de ouderen van het zakelijke en plezante, de jongeren van het plezante en zakelijke. Dank zijn de goede leiding, bleef echter het geheele gezelschap den geheelen dag bijeen. Al pratend en lachende, aldus het „D. v. N." passeerde men Merxem, toen voor een café twee personen door roepen en gebaren vrogeh even te stoppen. De een bleek de kastelein, die bij het roepen slechts assistentie verleende. Hij verzocht een plaatsje voor een persoon, die nog naar de buurt van Breda moest en alle reisgelegenheid miste. Het gezelschap schikte zich en de late passagier stapte in. Kort, dik pummeltje, met glimmend gezicht, waarboven een enorme pet, die de loerende oogjes haast onvindhaar verborgen. In tegenstelling met zijn uiterlijk was hij echter niet schuch ter, doch bekende van zijn gezelschap te zijn afgedwaald, stevig te zijn uitgeweest en zoodoende te laat te zijn gekomen voor de afreis. Dat hij bij „Mina" nog dorstig was, kon, bij de geweldige temperatuur van dien dag, niemand hem kwalijk ne men. Bij de controle keek hij zoo onschuldig als een pas geboren schaap, hoewel hij la ter triomfantelijk bekende, eenige doozen sigaretten gesmokkeld te hebben. Hoe dichter men zijn eindpunt naderde, hoe onrustiger de oogjes loerden. Het ach terportier lag buiten zijn bereik, dus hield hij zijn blik gevestigd op de voordeur. Bij het eindpunt zijner reis verzocht hij den chauffeur te stoppen, wipte met een vlugheid, die men zijn gezeten gestalte niet zou hebben aangezegd, uit den wagen en verdween, met den groet ,zallu", welke groet door een der inzittenden werd be antwoord met: „niks te bedanken hoor!" EEN HUISVROUW! Wat we nog niet wisten. 't Is altijd prettig, als de vreemdeling vleiende aandacht wijdt aan het kleine stukje op de wereldkaart, dat Nederland heet. Doch een journalist steekt het toch wel in zijn beroepseer, als hij uit het buiten land dingen moot vernomen over zijn land, welke hem zelf niet bekend waren. Zoo waren hot gemengde gevoelens, al dus spot de „Morgen", waarmede we ken nis namen van de mededeelingen, welke stonden in een Duitsche krant, welker ti tel boven een ons toegezonden knipsel al dus wordt aangegeven (even adem schep pen): General Anzeiger Leverkusen Opla- dener Zeitung, General Anzeiger Langen- feld Rhld. Berg. General Anzeiger, Lcioh- linger Zeitung. Daarin worden dingen verteld over het leven van onze Koningin, welke we nog niet wisten: Een eigenlijken hofstaat heeft deze ge heel burgerlijk georiënteerde Koningin nooit gekend. Zij houdt aan een zeer regel matige dagorde de hand. Om 8 uur wordt opgestaan. Door alle maal, die niet ziek zijn. Een half uur later onbijt, heel eenvoudig. Nooit ontbreekt het Geldersche roggebrood, waar do Koningin dol op is. Brood, boter, eieren en koffie, meer kan men mot den besten wil niet op tafel vinden. Het ontbijt duurt een uur; de Koningin praat er graag onder en in formeert naar het huishouden. Dan komen de staatszaken aan de beurt. Zij zet haar handteekening alleen onder stukken, die ze zeer nauwkeurig bestudeerd heeft. Haar bijzondere belangstelling gaat uit naar de sociale wetgeving en wat daarin de laatste decenniën voorbeeldigs in Ne derland gepresteerd is, komt voor het grootste deel op haar rekening. Veel belangstelling heeft zij ook voor het leger; op haar meest dringenden aan drang is de persoonlijke dienstplicht in gevoerd. Om 1 uur is lunch en daarna laat de Koningin zich.... naar het Loo rijden, haar lievelingsoord, waar zij zich bijzonder voor het tuinierswerk interesseert. Daar treft men haar in de ntuin ook dikwijls bij haar lievelingsbezigheid: het schilderen. Bij voorkeur schildert ze landschappen, die in aquarel buitengewoon bekoorlijk zijn weergegeven, 's Middags wordt, als 't weer het toelaat, in den tuin van het Loo kof fie gedronken. Om 7 uur een klein beschei den avondeten in destadsresidentie en om elf uur onverbiddelijk naar bed ten zij dringende staatszaken de Koningin nog een uur of langer aan haar schrijftafel houden. Vooral is de Koningin huisvrouw. In Holland loopt een gevleugeld woord rond: „Wat zou ons Wilhelmientje geworden zijn, als ze niet den troon bestegen hadï Een flinke Hollandsche huisvrouw!" Het is wellicht de hoogste lofprijzing, welke men in Holland een Koningin brengen kan, als men ze een goede huisvrouw noemt. Daar over zijn ontelbare aneodoten in omloop, vooral over keukenmeiden, die zonder meer aan den dijk werden gezet, omdat ze niet zuinig hadden huisgehouden en over dienstmeisjes, die sidderden en beefden, als de Koningin onverwachts binnenkwam en met kritschen blik het stofafnemen in specteerde. De Koningin is kerngezond en dat dankt zij aande sport, die zij zeer ijverig huldigt. Zij schaatst uitstekend, zwemt uit stekend rijdt uitstekend en als ze naar het Loo rijdt grijpt ze zelf de teugels. Bovèndien vertelt de schrijver in zijn bo ven kort weergegeven verhaal terloops nog, dat de confessioneels tegenstellingen in Holland vroeger zeer sterk waren, maar nu bijna geheel zijn verdwenen. En verder, dat onze Koningin in 1915 zich tot alle echtgenooten van oorlogvoerende vorsten met een persoonlijk schrijven wendde, be helzende het verzoek tot spoedige beëin diging van den oorlog. Het zijn allemaal dingen, welke de Ne derlandsche kranten in hun biografieën vergaten. Die Duitschers weten het toch maar weer 1 Beginletters van Namen. Men is ten stadhuize te Rotterdam, even als op alle stadhuizen in Nederland trou wens, op dit oogenblik druk in de weer met de voorbereiding voor de eifde volks telling. Die gelegenheid is door de met die voorbereiding belaste am'oenaren aange grepen om o.a. een statistiek aan te leg gen van namen naar de beginletters. Tot de letter Z is men nog niet gekomen, men is nog niet verder dan de Q. Favoriet onder de beginletters is de B. Er zijn in Rotterdam 35010 mannen en 35914 vrouwen wier naam met een B be gint, ongeacht nog de ongeveer 2000 man nen en vrouwen met een zelfde eerste let ter, die in inrichtingen vertoeven. De B haalt dus de 73000. Ver achter de B komt de H die het tot 23922 mannen en 24469 vrouwen, in totaal 48391 brengt, vermeer derd met een 1300 H menschen, die weer in inrichtingen wonen. De K zit de H dicht op de hielen. Ze brengt het tot 47619 verhoogd met een 1200. De Q is de minst geliefde beginletter met een totaal van 630; de T haalt de 1200, de F de 6750 en de C de 7650. BUITENL BERICHTEN ONGELUKKEN DUIZEND DOODEN TE SANTO DOMINGO. Balans der verwoesting. De vertegenwoordiger van het Ameri kaansche Roode Kruis, kapitein Antonio Silva, heeft uit Santo Domingo gemeld, dat bij de stormramp volgens de jongste ramingen rond 1000 menschen zijn gedood en 25000040 gewond. Voor het leven van tal van gewonden, die in ziekenhuizen zijn opgenomen, wordt gevreesd. Voorts zijn 4700 woonhuizen verwoest en 200 bescha digd, terwijl in de hoofdstad 29.000 men schen dakloos zijn. In verband met het gevaar van epide mieën hebben de autoriteiten naar verno men wordt bevolen, dat de lijken der om gekomenen en masse moeten worden ver brand. De in de stad aangerichte schade is overigens nog veel groot er, dan men eerst meende. Het zakenleven staat geheel stil. Ook de meeste legatiegebouwen hebben geleden; het Fransche gezantschap en de archieven zijn verwoest. Op de Dominicaansche legatie te Wash ington is een telegram ontvangen uit Santo Domingo, waarin gezegd wordt: „Wij hebben aan alles behoefte. Het is dringend noodig, dat deze boodschap ter kennis wordt gebracht van de regeering der Ver. Staten, van de vertegenwoordi gers der bevriende landen, de pers, het Roocle Kruis en het Amerikaansche volk". Een Congres-autoriteit heeft president Hoover verzocht alle maatregelen te ne men, die noodig zijn om het getroffen ge bied te helpen en allés te doen, wat hij onder de gegeven omstandigheden noo dig acht. AARDBEVING IN BURMA. Vele personen vermist. Op ongeveer 130 K.M. Zuidwestelijk van Rangoon (Burma) is een reeks vrij heftige aardschokken waargenomen. Hoe wel de verbindingen verbroken zijn, is het vrij zeker, dat tal van personen vermist worden. Verscheidene dorpen werden geteisterd en op ve'le plaatsen kwamen overstroo mingen voor. PANIEK IN NEW YORKSCHEN TREIN Kortsluiting ontstaan. In een diebtbezetten trein van den on dergrond schen spoorweg te New York, die theaterbezoekers huiswaarts bracht, is Donderdagavond korstsluiting ont staan, waardoor twee passagiers zwaar gewond werden. Onder de passagiers brak een paniek uit en in het gedrang om den uitgang te bereiken, werden vier vrouwen gewond. De overige 300 passagiers liepen geen letsel op. Ontploffing op Roemeensch petroleumveld. Bij boorwerkzaamheden in het Petro- leumgebied van Moreni heeft bij de Ro- mana Americana door onvoorzichtigheid een ontploffing plaats gehad. Vier ar beiders werden gedood en vijf zwaar ge wond. De brand die ontstond kon wor den gebluscht en de schade tot een mi nimum beperkt worden. Dol geworden stier in Hamburgs straten. Uit het abattoir te Hamburg is gisteren een dol geworden stier ontsnapt en de straat opgerend; een kind en een motor rijder werden omvergeworpen. Een agent loste verscheiden schoten op het beest, doch een kogel verdwaalde en trof een jongmensch, die naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Een groot aantal slagers gelukte het ten slotte het beest weer te vangen. Cholera in Perzië. Te Kelab in Perzië moet cholera zijn uitgebroken; uit andere steden worden evenwel geen nieuwe gevallen gemeld. Een brand op het vliegveld Mitchelfield. Op het vliegveld Mitchelfield (Long Island) is gisteren een groote brand uit gebroken, waardoor een schade van 300.000 dollar werd aangericht. ANDREE'S VERBLUF OP HET WITTE EILAND. Nieuwe Zweedsche expeditie? Aangaande het dagboek van Andrée kan worden gemeld, dat dit duidelijk ge schreven is tot 5 September. Na dien da tum evenwel wordt het schrift onduidelijk. Waarschijnlijk waren de Poolreizigers toen ziek. Vijf September is ongetwijfeld de dag van de aankomst op het Witte Eiland. Men heeft uit verschillende aanwijzingen, kunnen opmaken, dat de ballon op 18 Juli 'bij den 83sten breedtegraad is gedaald. Professor Horn heeft voorgesteld, dat Zweden het volgende jaar een nieuwe expeditie naar het eiland zal zenden; hij is namelijk van meening, dat de stoffelijke resten van Frankel, waarschijnlijk verder in het ijs zullen worden gevonden. De premier Mowinckel heeft gisteren verklaard het waarschijnlijk te achten, dat de 40.000 kronen, welke een dagblad concern heeft betaald voor dr. Horn's ver haal: „Hoe ik Andrée vond", verdeeld zul len worden tussehen de bemanning van de „Bratvaag" en de leden der wetenschap pelijke expeditie aan boord van dat schip. „Tel." Het vermiste Oostenrijksche vliegtuig. Over het in de Alpen verongelukte Vliegtuig wordt thans uit Innsbruck het volgende gemeld: De vliegers, die op zoek waren naar het vermiste vliegtuig, hebben thans de overblijfselen ervan gntdekt. Alleen de beide draagvlakken konden worden her kend, van de romp was niets anders over dan een verkoolde massa. Dicht bij de plaats van het ongeluk stonden twee flinke boomen, die geheel omvergerukt waren, zoodat men aanneemt, da-t het vliegtuig daarmede in volle vaart in aan raking is gekomen en toen tegen den. grond is geslagen en verbrand. Van den piloot zelf kon geen spoor worden ont dekt. Jack Diamond met een vrachtboot naar de V. S. Nadat het onmogelijk was gebleken voor Diamond Jack, den koning der Ame rikaansche onderwereld, ovor zijn terug keer naar Amerika een passage-biljet te krijgen op een passagiersboot, is de politie te Bremen er in geslaagd een plaats voor hem te vinden, op een vrachtboot. Het vertrek van Bremen naar Hamburg heeft waarschijnlijk gistermiddag plaats gehad. De naam van het hotel te Ham burg, waar Diamond; onder politiebewa king vertoeft tot hij met de vrachtboot vertrekken kan, wordt strikt geheim ge houden. Diamond zelf is nog rijkelijk van geldmiddelen voorzien. Zijn advocaat, een Amerikaan uit Parijs, heeft te Aken met den "regeeringspresidont over de uitwijzing onderhandeld en is thans te Bremen aan gekomen, waar hij aanstonds onderhande lingen met de politie-autoriteiten heeft ge opend. Verbinding Sachalin met het vasteland. Door Japan zijn plannen ontworpen, om het eiland Sachalin, dat half Japansoh, half Russisch bezit is, met het vasteland van Azië te verbinden. Het handelsver keer zou daardoor zeer worden bevor derd. Al voor een aantal jaren werd van Russische zijde voorgesteld een dijk tus sehen het eiland en het vasteland aan te leggen. De aan te leggen dijk krijgt een lengte van zeven K.M.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 14