ZATERDAG 6 SEPTEMBER 193*. DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 WOERDEN. Vreemde diefstal. Namens de buurt- vereeniging „De Pannebakkerijen" werd aangifte gedaan bij de politie, dat van de aangebrachte straat versiering aldaar, lam pions waren vernield en gestolen. Na on derzoek door de politie werd bevonden, dat zekere P. G. en J. G., alhier, zich daaraan hadden schuldig gemaakt. Bij ge noemde K. werden nog 5 lampions thuis gevonden. Proces-verbaal is opgemaakt we gens diefstal en vernieling. De politie komt soms voor eigenaar dige gevallen te staan. Donderdag werd door een zekere H. aangifte gedaan van de vermissing van een vaarstok. Hij had deze zien liggen bij een onbekende vletter op de schuit. De eigenaar van de schuit, opgespoord zijnde, zeide dat hij vroeger wel eens zoo'n soort vaarstok had gehad, waarbij hij tegelijkertijd aangifte deed van de vermissing ervan. Ra, ra, wie is de dief van de vaarstok der gemeenschappe lijke bezitters? Schietwedstrijden. De uitslag van de schietwedstrijden op 3 September georga niseerd door den Bijz. Vrijw. Landstorm was als volgt: le pr. A. G. Tanis 36-36 p., 2e pr. F. Doremans 3-1-35 p., 3e pr. L. A. v. Geloven 35-33 p., 4e pr. J. Guis 35-27 p., 5e pr. N. Noorlander 35-19 p. Kanonwedstrijden (50 M.) Ie pr. O. v. Dolderon, 2e pr. Ph. v. Breukelen, 3e pr. Th. Boské. NIEUWVEEN. Personalia. Onze oud-plaatsgenoot, de heer D. Streefkerk, onderwijzer te Sprang, slaagde te Breda voor de hoofdakte. Mej. A. Heek te Haarlem, werd met ingang van 1 September j.l. benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. school alhier, in de vacature mej. J. Akkerman. Opbrengst bazar. Door het „reces" der dames van de T.B.C.-Vereeniging, kunnen we eerst nu berichten, dat de netto-op brengst van de gehouden bazar bedraagt 648. Twee jaar terug bedroeg de zuivere opbrengst schraal 600. ZEVENHOVEN. Uit den trein gevallen. Doordat de coupé-deur niet goed gesloten was, is het zoontje van H. Vonk alhier uit een sneltrein nabij Beilen gevallen. Na lang zoeken werd het ventje gevonden. Behalve ontvellingen aan hoofd en handen had het ventje een lichte hersenschudding bekomen. t ZOETERWOUDE. Patronaat en Sport. Op Zondag 21 Sept. zullen groote feeste lijkheden plaats hebben in het Patronaat par. Zuidbuurt. Dezen zomer moesten de feesten op St. Aloysiusdag worden uitge steld en nu zal deze viering gelijk plaats hebben met de Sportfeesten van de R. K. Sportvereeniging A.S.C. (Aloysius Sport Club). Het voorloopig programma is verschenen en hier volgen de groote lijnen. Des morgens zes uur Alg. H. Communie voor de leden van A.S.C., waarna gemeen schappelijk ontbijt voor de spor bieden. In den voormiddag gezellig samenzijn in het Patronaatsgebouw. Te een uur zal .een groote propaganda- voetbalwedstrijd gespeeld worden op het veld naast het Patronaat door V.V.L. (Voorschoten) en D.O.S. (Roelofarends- veen). Hierna zullen de heeren leden van de afd. athletiek personeels wedstrijden houden als: 100 M. hardloopen, verspringen, hoogspringen en 1500 M. hardloopen. Ver volgens zal A.S.C. I een medaille-wedstrijd spelen tegen een elftal uit het District, waarna te 5 uur athletiek-wedstrijden zul len worden gehouden voor de atbletiek- adspirantleden. Te zes uur gaan de sportlui in optocht naar de Parochiekerk in de Zuidbuurt, waar, ter viering van het St. Aloysiusfeest, een plechtig Lof zal gecelebreerd worden, ■waaronder een bekende priester-jeugdlei der de feestpredicatie zal houden. Na het Lof gaat een fakkeloptocht naar het Patronaat, waar een groote sportde- monstratie en ter verdere opluistering een tooneelstuk zal gegeven worden. Zooals men ziet wordt de dag geheel gevuld en zal zoowel de viering van het Patroonsfeest als de sporbdemonstratie goed tot haar recht komen. VOOR DE POSTZEGEL- LIEFHEBBERS NIEUWE ZEGELS. Perzië. Hier verschenen de volgende luchtpost zegels: 1 chahis, geel en blauw. 2 blauw en grijs. 3 geelgroen en violet. 4 violet en groenblauw. 5 H groen en karmijn. 6 wijnrood en groen. 8 i grijs en violet. 10 blauw en oranje. 12 I. grijsblauw en oranje. 15 bruin en groen. 1 kran blauwgroen en karmijn 2 ii i grijs en blauwviolet. 3 bruin en lichtgroen. 5 rood en grijs. 1 to man, oranje en violet. 2 groen en bruin. 3 bruinviolet en blauwgroen. Mexico. Luchtpostzegels: 40 centavos, grijs en blauwgroen. 70 violet en grijs. Italië. Ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest van Francesco Ferrucci verscheen de volgen de serie: 20 centimes, karmijn. 25 centimes, groen. 60 centimes, violet. 1 L. 25, blauw. 5 L. plus 2 L. oranje. Luchtpostzegels: 50 centimes, violet. 1 L., bruin. 5 L. plus 2 L. bruinviolet. De „militie"-zegels verschenen in ongewij zigde teekeningen, dovh in andere kleuren: 30 c. plus 10 c., grijsgroen en violet. 50 c. plus 10 c. grijsgroen en blauwgroen. 1 L. 25 plus 30 c. blauw en groen. 5 L. plus 1 L 50, bruin en lichtbruin. Opdrukken (vervolg). Onder de oorlogszegels nemen de opdruk ken een voorname plaats in. Zij waren lang niet altijd noodig en werden ook wel eens ten pleiziere van postzegelsverzamelaars, die zich onder de officieele personen van de over winnaars bevonden, gemaakt. Daarvan heb ben wij tijdens de wereldoorlog nu en dan wel eens iets vernomen, ja, dat sommige autoritei ten het hierbij zoo bont hebben gemaakt, dat het gezag in het moederland hen moest straf fen. Een kostelijk staaltje levert hiervoor de vroeger kolonie Togo. Hier kwamen broeder lijk in 1914 de Franschen met de Engelschen om het land in bezit te nemen. Zij vonden daar een hoeveelheid Duitsche postzegels en gingen die overdrukken met Togo, occupation franco-anglaise en Togo Anglo-French occu pation. Dit is verklaarbaar, maar de heeren met het opdrukken belast, zorgden ervoor, dat verschillende stempels gebruikt werden. Een kleine o in French, Togo of Occupation, ver schillende lettersoorten voor de woorden, verschillende afstanden in de woorden onder ling, foutieve letters, letters weglaten, enz., enz., weglaten, zoodat op de 16 oorspronke lijke zegels liefst 110 opdrukken werden ge maakt. En als gij nu soms van plan zijt, om Togo te gaan verzamelen en een volledige serie opdrukken wilt hebben, zal Yvert u waar schuwen, dat gij hiervoor minstens een mil- lioen francs zult noodig hebben. Niemand kan een verzamelaar wijs maken, dat die opdruk ken in een postale behoefte voorzagen. Na den oorlog zijn nieuwe staten ontstaan en door den Volkerenbond meer of minder ambtelijk gemaakt. In andere gebieden werd een internationale commissie met het landsbe stuur tijdelijk' belast, totdat een volksstem ming beslist zou hebben. Zoo geschiedde in 1920 voor het gebied Marienwerder, Hier moest het tijdelijk gezag diplomatiek optre den en geen partij kiezen. De tot dusver gel dende Duitsche zegels werden met Commis sion Interalliée Marienwerder netjes over drukt, zoodat geen land voorkeur genoot. De nieuwe staat Danzig begon in 1920 met een reeks verschillende pdrukken, om die in den inflatietijd met een nieuwe reeks voort te zet ten. Memel, in 1920 geboren, heeft in de zeven jaar van zijn bestaan al meer zegels gehad, dan Nederland sedert 1852 tot nu toe heeft uitgegeven. De opdrukken hebben verreweg de meerderheid. Eerst Duitsch, toen Fransche en tenslotte Lithausche met opdruk; toen was het uit. Tot de meest verbijsterende opdrukken zullen steeds de opdrukken in Duitschland blijven behooren van het jaar 1923, De depre ciatie van de Mark ging zoo snel, dat het papieren geld en de postwaarden de daling niet konden bijhouden. Opdrukken waren be slist noodzakelijk. Eerst met zooveel Tau- send, toen millioenen, tenslotte milliarden. Steeds zullen de zegels, welker werkelijke waarde gering is, een sprekende herinnering blijven van de instorting van bezit, dat een volk kan ondergaan. Ons onderwerp is hier mede volstrekt niet uitgeput. Een ander maal over de opdrukken van Nederland en Over- zeesche gewesten. DE CHINEESCHE REGEERING EN DE CHRISTEN-VERVOLGINGEN. Volgens bericht uit Rome wijzen alle teekenen er op, dat de elementen in de Nationalistische regeering, die de Christe nen vijandig gezind zijn, de overhand krijgen. Men kan er gerust op rekenen, dat zij zich thans reeds voorbereiden op een veldtocht volgens Russisch model, om geheel het Christendom uit te roeien. Van zeer hooggeplaatste kerkelijke zijde einde gemaakt wordt aan alle godsdienst onderricht. Wanneer deze beslissing streng wordt doorgevoerd, dan beteekent dit den ondergand voor duizenden missiescholen in geheel China. De regeering heeft n.l. een nieuw schoolreglement ontworpen, waardoor een uit Peking wordt de toestand als volgt beschreven: „In het jaar 1929 had het den schijn, dat de Nationalistische regeering liberaal was en dat zij zich niet vijandig gezind zou toonen jegens het Christendom. Onder- haar aanvoerders toch waren verschillen de protestanten en men ondervond toch alle mogelijke voorkomendheid van de regeering, die dit optimisme steeds ver sterkte. Maar de gebeurtenissen der laat ste dagen wijzen er op dat de regeering haast even onverdraagzaam is als de Sovjets. Want de bedoeling van de nieu we onderwijsbepalingen is niet anders dan de totale vernietiging van alle missie scholen, zoowel van de Katholieken als van Protestanten. Deze kerkvervolgers passen de meest moderne methodes toe om Christus te onttronen en zijn werk te vernietigen. Na Jt laatste Congres, dat te Shanghai over opvoeding en onderwijs gehouden werd, zond een der aanvoerders van de linksche partijen, Wang Tsing-Wei, die verstoord was, vanwege de maatregelen die waren genomen, een protest-telegram naar Nanking, waarin hij constateerde, dat degenen, die op het oogenblik in naam van Sun Wen China regeerden, druk bezig waren om China te vernieti gen, want Sun Wen wilde voor heel Chi na absolute vrijheid op gebied van gods dienst en in onderwijszaken. In de laat ste 10 maanden zijn er twee bisschoppen en zeven missionarissen' vermoord. En op het oogenblik bevinden zich nog vijf mis sionarissen in handen van roovers. De bezittingen der missie worden 6teeds meer en meer bedreigd en de roo- MINISTERIEELE OPROEP TOT BEHOUD DER MOLENS. Binnen zes maanden tijds weder een honderdtal molens verdwenen. Over tien jaar geen enkele molen meer in ons land? Reeds is het onze lezers en lezeressen bekend, dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Webenschappen dezer dagen aan de burgemeesters van de verschillen de plaatsen in ons land een circulaire heeft doen toekomen, waarin de Minister zegt, dat de aansporing door zijn voorganger tot de verschillende besturende colleges ge richt om hem ten spoedigste mededeeling te doen van plannen tot afbraak of oprui ming van molens, de grootste successen heeft gehad, daar door een tijdige waar schuwing het Rijk een afbraak dikwijls kon voorkomen. Evenwel in verband met het feit, dat nog verschillende colleges niet genoeg aandacht hebben besteed aan de uitvoering van dit schrijven wijst de Minis ter nogmaals op het groote nut ervan en spoort burgemeesters aan hem zoo vlug mogelijk bericht te zenden indien het hun ter oore komt dat ergens in hun gemeente plannen bestaan tot opruiming van den een of andere molen. Wellicht hebben onze lezers met genoegen kennis genomen van de voortvarendheid waarmede de Minister tracht het typische van ons Nederland en ons Nederlandsch landschap te doen be houden. Inderdaad is een dergelijke steun van overheidswege meer dan noodzakelijk, wil het initiatief van verschillende vereeni- gingen niet tot bijna totale machteloosheid worden gedwongen. Om slechts enkele po gingen van particulieren en vereenigingen te noemen wijzen wij op de tentoonstelling van molens, welke voor eenige maanden in het Museum te Amsterdam werd ge opend, waar de Hollandsche molen in beeld, in model en in constructie te zien was, naar de ontwerpen van Frans Mars en A. van Schoorl. Vergeten wij ook niet het idee van de Orionfabriek te Den Haag, die aan den jongen cineast Franken op dracht gaf in samenwerking met Joris Ivens en Ankersmit onder auspiciën van de vereeniging „De Hollandsche Molen" een film te vervaardigen van „De Holland sche Molen". En om de zoo juist genoemde vereeniging niet te vergeten, die met de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en ook „Heemschut" e.a. zooveel doet voor het behoud van de molens, willen wij uit het jaarverslag dier vereeniging even aan stippen dat het aantal geïnventariseerde molens over het jaar 1929- steeg van 5252 tot 6687, waarbij het aantal verdwijnende molens over het geheele land zou dalen met 35 pet. Dat er zooveel voor de molens in Neder land zelf wordt gedaan, is te begrijpen daar het als het ware een punt van natio- nalen trots voor den Nederlander is ten opzichte van ^ndere landen, vooral ten opzichte van Amerika. De menschen van den dollar toch schijnen een levendige be langstelling te koesteren voor den molen in 'ons land, waarom zij zich dan ook in grooten getale vanuit Amerika naar hier doen overschepen om het landschap te be zichtigen. Maar het is daarom des te on begrijpelijker dat er in Amerika nog zoo'n raar idee bestaat omtrent den molen, waarvan de molen te Miami, een Ameri- kaansche badplaats in Florida, een spre kend voorbeeld is. Dit monster toch dat den naam draagt van „a little bit of Hol land" gelijkt een rol karton met een meta len kap en bezit wieken, welke uit een me- chanodoos afkomstig zijn. Eet is een vreemd gezicht voor ons Nederlanders, wanneer wij op deze wijze onzen molen tot een caricatuur zien gemaakt en daar om was het zoozeer op prijs te stellen, dat de bloembollenfirma Zandbergen een ras- echten molen heeft cadeau gedaan, welke onlangs is verscheept naar de Vereenigde Staten. In Maart j.l. wilde Ford een uit zonderlijken molen koopen van de Gemeen te Cleveland, hetgeen hem echter niet is gelukt. In het Engelsche Graafschap Sur rey heeft men ergens een molen ingericht tot kerk, terwijl de in 1748 gebouwde wind molen op den Weinberg bij Bückeburg door de „Niedersachsische Wanderklub" als jeugdherberg dienst doet en de uit 1807 dateerende molen te Dühlen aan den Ne der Rijn in een museum is veranderd. Wanneer wij Nederlanders echter ons best doen voor het behoud der molens is j dit eigenlijk niet meer dan voldoen aan een nationalen plicht. Hetzelfde toch wordt in naburige landen ingezien, b.v. in België, waar in 1923 een uitgebreid onderzoek be gon omtrent alle wetenswaardigheden van de verschillende molens van dat land. Van alle kanten is men toen in bladen, in ver eenigingen en commissies propaganda gaan maken voor het behoud der molens, waar van o.a. de oudste van Europa zich bevindt in Silly in Henegouwen en dateert uit 1180. Op de wereldtentoonstelling te Antwerpen werd op het gebied van Oud België een verbenden, die op geld belust zijn, zoeken naar allerlei voorwendsels om de goede ren der missie in beslag te nemen. Maar onze Missionarissen doen hun werk ge woon alsof er niets aan de hand was. Zij maken nog steeds nieuwe plannen. De Missionarissen bezitten een traditioneele heldhaftigheid en zij zijn er vast van overtuigd dat zij tegen de regeering van China niets kunnen uitrichten." Er zijn 12 Protestantsche genootschap pen, die meer dan drie vierde der Protes tanten in China vertegenwoordigen, en die tevergeefs vanuit Shanghai geprotes teerd hebben tegen artikel 5 van het eerste hoofdstuk der nieuwe onderwijs wet. Het desbetreffende artikel luidt als volgt: „Een bijzondere school, die door cenig godsdienstig genootschap is opge richt, mag in de school het godsdienst onderricht niet onder de verplichte vak ken opnemen. In de klaslokalen mag men geen godsdienstige propaganda voe ren. Wanneer er godsdienstige oefenin- molen gebouwd. Frankrijk plaatste onlangs een molen op de lijst van historische mo numenten, n.l. die te Fontvieille, waar Al- phonse Daudet indertijd zijn „Lettres de mon moulin" schreef. Het is wel jammer, zooals ook de Minister in de door ons bo vengeciteerde circulaire zeide, 'dat juist in ons land nog zooveel molens verloren gaan. De pessimist-en in deze spreken van een algeheele opruiming, hetgeen o.i. wat overdreven is, maar van den anderen kant is het toch een vaststaand feit, dat jaar lijks heel veel molens voor goed verloren gaan. Ter illustratie van hetgeen door ons is gezegd, willen wij hier ter plaatse een beknopt overzicht geven of beter gezegd een greep doen uit de tallooze molens, welke alleen in het nog loopende jaar reeds tot ondergang gedoemd werden of daar mede worden bedreigd, al willen wij niet beweren, dat in deze statistische gegevens geen abuis kan zijn ontstaan. Laten wij daartoe een geographische volgorde ne men en beginnen in het noorden van ons land, in Groningen. Te Midwolderveen be sloot men in Maart den watermolen op af braak te verkoopen, terwijl hetzelfde plan bestond voor den molen nabij Bedum, voor het Spinnekopje to Foxholster, den wind watermolen te Tjuchem, zeven watermolens en een windmolen in de omgeving van Sap- pemeer, en de molens te Meadkuizen eq, Winschoter Bovenburen. De molen van den S teend arnxn e rpol cl er werd, na in gebruik te zijn genomen, verkocht, de molen van Sid- deburen werd na de ernstige schade, welke deze in den storm van Maart j.l. opliep, in een electrisch gemaaltje omgezet. In Fries land is de toestand niet veel beter, waarvan de volgende feiten kunnen getuigen. De molen te Oosterwolde zal worden af gebroken, evenals de molens te Monniken- bildt, Gaasterland, Oudkerk en Pingjum, welke alle door een electrisch- of stoomge maal zullen worden vervangen. Alleen de molen in het waterschap „De Riedpolder" bij Franeker zal behouden blijven doch evenwel gemoderniseerd, terwijl eveneens de korenmolen in het Friesche stadje Slo ten door particulier initiatief behouden blijft. Ook Drente bezit een aantal molens waarvan ook weer een deel ?al moeten tre den in de gelederen van het legioen der gedoemden. De windkorenmolen te Borger, de molen te Rolde, te Elp en te Zeyen staan allen op de lijst der af te breken mo numenten evenals de laatste molen te Uf- felte, terwijl de korenmolen te Nieuw Bui- n envan zijn wieken werd ontdaan. Over gaande naar Overijsel memoreeren wij het verlies van den molen even buiten Dalfsen, welke door brand totaal werd verwoest. Thans is het zoo goed als zeker, dat wij daar binnen kort het verlies van vier oude molens te betreuren zullen hebben welke zijn de molens te Markeloo, (van deze is de beslissing echter door toedoen van „De Hollandsche Molen" tot September a.s. uit gesteld), te Bornerbroek en een tweetal te Nieuw Leuzen. De standaardmolen, de „olde Kaste" te Hengelo bleef door tijdig ingrijpen behouden. Gelderland heeft gelukkig niet derge lijke verliezen te betreuren, te zeggen, niet in die mate als de andere provincies, want men kon toch niet verhinderen, dat voor eenige weken werd besloten den sedert 1928 te Dinxperloo bestaande molen te sloopen; hetzelfde besluit moet, wegens de hooge reparatiekosten, den standaardme- len te Vorden, eigendom van de V.Y.V., treffen. Bovendien had men hier nog het verlies van den molen te Elburg te betreu ren welke den 15sten Februari j.l. in vlam men opging. Van den anderen kant is het een des te meer verheugend feit, dat de Gemeenteraad van Doesburg onlangs een bedrag van ruim 3000 beschikbaar stelde voor het herstel van den molen aldaar. Gaan wij nu verder eens een kijkje nemen in de Provincie Utrecht om te zien hoever het staat met de molens in deze streken. Inderdaad zien wij dat de toestand dit jaar heel gunstig kan worden genoemd, al moet men hier nog met leede oogen aanzien, hoe de drie eeuwen oude windmolen „De Wind hond" te Soest werd afgebroken. Deze molen was vooral bekend door het be zoek in 1682 van Const. Huygens met de ge malin van Prins Willem III en in 1911 door de Koningin en de Prinses. Vermoedelijk zal ook de molen „De Vlijt" aldaar worden opgeruimd, daar een voorstel van B. en W. om subsidie te verleenen bij staking van stemmen in den Gemeenteraad is af gewezen en nu alles op het particulier ini- tiatief terecht komt. Jammer, dat op 24 April j.l. een molen te Renswoude in vlam men opging. Intusschen hebben wij ons te verblijden over het herstel van den be kenden molen „Ruysdael" te Wijk bij Duurstede, door welken molen wij een naam hebben verworven in het buitenland, daar de schilder, naar wien de molen is genoemd, een onvergetelijk „doek" ervan maakte. Eveneens werd te Zuilen een mo len gerestaureerd en gemoderniseerd met behoud van het uiterlijk. Maar. hoe gunstig de Provincie Utrecht bij de overige provin cies afsteekt, des te treuriger is het te gen worden gehouden, dan mogen de stu denten niet verplicht worden om die bij te wonen, en ze mogen ook niet worden uitgenoodigd om daaraan deel te nemen. Op de lagere scholen is geen enkele ,gods- dienstoefening toegelaten." De regeering van Nanking heeft ver der opdracht gegeven om alle bijzondere scholen en inrichtingen voor Hooger on derwijs die er in Ohina bestaan, te re- gistreeren. De curatoren van de Jesuieten- universiteit to Shanghai wilden op het ministerie voor opvoeding en onderwijs te Shanghai nadere bijzonderheden om trent deze maatregelen vernemen en te vens wijzen op de verstrekkende betee- kenis van dergelijke bepalingen, maar zij troffen daar niemand anders dan de se cretaris. Het ministerie van openbaar onderwijs lieeft verder nog enkele aanwijzingen ge geven, dat ex* voortaan in de schoolbi bliotheken of klaslokalen geen godsdien stige pubicaties (boeken, kranten en tijd- dezer zake gesteld in Noord-Holland, waai de Amerikanen bij voorkeur een bezoek gaan brengen. Inderdaad kan men hier de meeste molens vinden. Nemen wij alleen de Zaanstreek reeds; hieromtrent is liet bekend, dat in de zeventiende eeuw een groote nijverheid en industrie aldaar was gevestigd, welke geheel en al haar drijf kracht ontving van de molens. Ongeveer 1200 moeten er in den tijd van bloei in werking zijn geweest, waarvan de vele overgeblevenen de daar bestaande bedrij ven te hulp komen. Toch zijn er reeds een onnoemelijk aantal afgebroken, en verdwij nen er met den dag steeds meer. Om er slechts enkelen te noemen: de molens in de Schaapskuilmeerpolder bij Dirkshorn, te Uithoorn en te Koedijk, één onder West- Graftdijk, drie onder Schermerhorn en twee onder Zuid- en Noord-Schermer, en een drietal bij Heer Hugowaard zullen voor afbraak worden verkocht, terwijl men reeds is aangevangen met het sloopings- werk van molens te Oudorp, Zuid Schar- woude, Wormerveer, Heemskerk, den wa termolen op de grens van St. Pancras ea Broek op Langendijk en een zestal molens in den polder Geestmer Ambacht. Maar gelukkig is niet alles zwart aan den don keren horizont, want door de V.V.V. te Weesp bleef de pittoreske molen „de Haan" voor den ondei-gang gespaard, terwijl bij den brand, welke uitbrak in den molen „Adriaan" in de Spaai*nestad, deze nog juist kon worden gered. Te Amstei*dam wex'd de bekende molen „Do Gooier" in eere en stevigheid hersteld .Wij hopen dat „De Bloem" eveneens te Amsterdam welke ernstig door de bebouwing in het gedrang komt zal gespaard blijven. Gaan wij nu over naar Zuid-Holland. Hier bestaan plannen in „Het land der zes molens" bij Gorkum een nieuwe bemaling toe te pas sen, waardoor een viertal molens komen te verdwijnen, terwijl na de reeds vroeger verdwenen houtzaagmolens te Dordrecht als De Duinen, De ger, De Windhond, De Zwaan, Het Hert, De Blauwe Molen, Het Fortuin, enz. thans ook de tallooze malen in beeld gebrachte, uit 1752 dateerende, molen „De Nachtegaal" op den hoek van de Oranjelaan aldaar in sloopershanden viel, welk lot eveneens te beurt viel aan de molens te Brandwijk (de tiende en laatst overgebleven molen langs den Graafstroom) te Oostendam, dien van den Beekpolder bij Sassenheim, en dien aan den Molendijk te Ridderkerk. Te W addinxveen ging bovendien een molen door brand verloren terwijl „De Roos" te Delft en een molen te Wernhout ernstige verzakkingen vertoonden in ver band met aldaar gedane afgravingen. Over de restauratie van den ver in het buiten land beroemden molen „De Valk" te Lei den, welke niet meer kan worden omge- kruid, zijn inds enkele jaren onderhande lingen gaande. De molen aan de Schena te 's Gravenhage wordt tengevolge van de be bouwing met den ondergang bedreigd. In Mei j.l. ging de laatst overgebleven molen te Krimpen a. d. IJssel, door brand geheel verloren. Echter hadden wij ons ook hier te verheugen in het gespaard blijven van den molen te Zoeterwoude hoewel deze niet meer in dienst is van de poktsr- bemaling. Dank zij heb pogen van „De Hollandsche Molen" kon de molen aan Geesterwijk te Monster en „De Walvis" te Schiedam behouden blijven, evenals de mo len te Kruiningen in de Provincie Zeeland, terwijl daar tegenover de molen te Molen hoek in dezelfde omgeving door brand ge heel te niet ging. Thans volgen de Brabant- sche molens, welke, zonder dat er veel ge rucht over werd gemaakt, voor goed uit de oogen van het nageslacht zijn verdwenen. In een korte spanne tijds gingen zes fraaie windmolens verloren, waarvan één te Ber- likum, twee te Berchem, (van welke er één zeer bekend was uit de geschiedenis van Oss), één op de Molenhei te Uden, één te Vechel en één te Wernhout. Precies eender ging liet in Limburg, waar achtereenvol gens verdwenen de molen te Kapel in het Zand, „Ons Genoegen" te Asten en de in Januari j.l. door storm zwaar beschadigde molen te Weert. Zoo ziet men, wanneer men achtereenvolgens de sloopingen en verkoopen vin molens nagaat, hoeveel voor heb natuurschoon en voor den nationalen trots zoo gedenkwaardige monumenten vaak met achteloosheid verloren gaan. Zet dit verwoestingsprocédé zich met eenzelf de snelheid voort, als in het afgeloopen eerste halfjaar 1930 dan zal Nederland „Het Land van de Molens nog voor w jj tien jaar verder zijn geen enkelen molen meer bezitten. Wij mogen dan ook liet ver trouwen uitspreken dat de verschillende vereenigingen in Nederland, welke zich be zig houden met het bewaren en beschermen van deze monumenten den steun zullen ge nieten van allen, die nog eenige waarde hechten aan Neerland's roem en Neerland's schoonheid, en dat niet in het minst heb aanmoedigende voorbeeld hiertoe moge uit gaan van de besturende colleges hier te lande. schriften) meer mogen worden opgeno men. De Universiteiten en inrichtingen van onderwijs, waar Wijsbegeerte gege ven wordt, maken hierop een uitzonde ring. Intusschen wordt de toestand in China buitengewoon critiek. De wanorde en de onlusten in het Yangste-dal zijn van dien aard, dat de stoombootmaatschappijen hun dienst willen stopzetten. Bijna het geheele gebied waar de Belgische Fran ciscanen van Itsóhang zijn, is in handen van de Communisten. Twee Franciscaner Broeders werden dezer dagen totaal uit geplunderd. De moordenaar van Bisschop Jans is op het oogenblik aanvoerder in het leger der communisten. De bezittingen der missié in Kanton worden niet meer geëerbiedigd. De cor respondent van Agentia Fides uit Nan king (Kwangsi) schrijft: „De Communistische bedreiging hangt ons voortdurend boven het hoofd. Wan neer zal de groote nacht beginnen?"

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10