Na jaar s- S t erf f e n LEVERPI VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 R.K. SPORTWEEK 1930 Thans is dus de tijd aangebroken, dat onze jaarlijksche Sportweek een aanvang gaat nemen. We kunnen nu juist niet meer van een sport„week" spreken, daar door de deelname van zoovele vereenigingen het langzamerhand een sport„maand" gaat worden. Dit is natuurlijk een verheugend verschijnsel, want hieruit spreekt, dat we vooruitgaan. We zullen echter niet blijven stilzitten, doch blijven doorgaan de It. K. Sport te propageeren, net zoolang totdat wij die vele Roomsche jongens en meisjes, die nu nog in de neutrale vereenigingen zijn, on der onze banieren hebben geschaard, de plaats waar zij thuisbehooren. Door hen steeds te laten hooren en zien, dat onze vereenigingen op het gebied van sport er mogen zijn, zullen zij tenslotte hun dwaling wel inzien. En dan de junioren-kwestie niet te vergeten; hoe vele jongens beneden de 17 jaar zien wij niet voetballen in die buurt-clubs, kunnen zij dan geen lid wor den van één onzer vereenigingen 1 Hier kunnen in de eerste plaats de ouders en onderwijzers goed werk doen om al him invloed aan te wenden deze jongens in de R. K. Sport te brengen; ook de patronaten kunnen hier veel aan medewerken. Laat toch een ieder medewerken om vooral onze jeugd beneden de 17 jaar, welke aan sport doet, bij ons onder te brengen. Wij hebben in deze Sportweek wedstrij den georganiseerd voor junioren om toch eens goed te laten zien, dat ook deze af- deelingen bij onze vereenigingen goed ver zorgd worden. Als onze R. K. ouders, on derwijzers, patronaats-bestuurders nu eens de moeite wilden nemen om Zondag 7 en 14 September deze wedstrijden eens te bezoeken en dan eens al de jongens, die onder hun leiding staan, aanspoorden om daar ook eens heen te gaan, wie weet wel ke aanwinsten we dan weer zouden krij gen. Heusch, het is dringend noodzakelijk dat iedereen medewerkt om ons te helpen in dit goede doel. Wij hopen dan ook, dat dit jaar onze junioren afdeelingen eens flink vooruitgaan: Ter oriënteering geven wij U hieronder alvast een beknopt programma van de ko mende gebeurtenissen: Zondag 7 September: Algemeene H. Communie in de Lodewijkskerk voor alle Sportleden (9 uur). Zondag, 7 September: Nationale Athle- tiekwedstrijden voor Junioren op terrein „Leiden" aan den Morsehweg, aanvang 1 uur. Vrijdag, 12 September: Optocht van alle R. K. Sportvereenigingen in Leiden. S.30 uur vanaf „Den Burcht". Zaterdag, 13 September: Singelloop, ge organiseerd door de R. K. Athletiekver- eeniging „Rood-Wit", afrit: half 4 vanaf Morschpoort. Zondag, 14 Septembbr: 1 uur: Massa demonstratie Gymnastiek. 2.30 uur: voetbalwedstrijd-junioren Lei denRood-Wit. 3.30 uur Internationale voetbalwedstrijd LeidenAntwerpen. 8 uur: Feeestavond R. K. S. V. „Leiden" in Den Burcht. Woensdag, 17 September: Kindermati- née in de Stadsgehoorzaal. Zaterdag, 19 September: Kindermati- née in de Stadsgehoorzaal. Zondag, 21 September: Nationale Atle tiekwedstrijden, georganiseerd door „Rood- Wit", terrein A. S. C. Zondag, 28 September: Serie-voetbal wedstrijden op terrein R. K. S. V. „Lei den". Voor bijzonderheden zie advertentie in dit blad. Mogen wij op een druk bezoek van onze R. K. ètadgenooten rekenen? Het Uitvoerend Comité der R. K. Sportweek 1930. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Uitspraken. Th. J. K., Amsterdam, met een auto rij den door de Watersteeg 2 of 1 d.; J. D. v. d. B., met een handwagen een stand plaats innemen, alsvoor; L. B., Breukelen met een auto rijden zonder spiegel, 5 of 3d.; J. J. K., zwervende, openbare dron kenschap, 5 of 3 d.; J. H. van L., fietsen zonder licht 3 of 2d.; D. A. W. v. d. M. Den Haag, met een auto rijden door de Watersteeg, 5 of 3 d.; J .R., Aalphen, te Leiden te snel autorijden, 6 of 3 d; J. T. fietsen door een verboden steeg, 2 of ld.; P. v. d. L., fietsen zonder licht, 3 of 2 d.; A. R., fietsen zonder bel, alsvoor; J. E., overtreding der trekhonden wet 2 x 5 of 2 x 3 d.; H. v. d. N., Noordwijker- hout, met een auto rijden zonder spiegel 5 of 3 d.; L. O. fietsen zonder bel, 3 of 2 d.; A. M. H., fietsen door een verbo den steeg 2 of 1 d.; J. V., zwervende, met een auto rijden over een gesloten weg, 5 of 3 d.; J. v. d. E., Katwijk, met een auto standplaats inenmen, 3 of 2 d.; Th. J. van V., Rotterdam, idem alsvoor; C. B., idem, alsvoor; Ch. v. A., zwervende, openbare dronkenschap, 5 of 3 d.; J. K., Loosduinen, overtreding motor- en rijwiel- reglement 5 of 3 d.; C. H. den Haag, idem, 10 of 5 d.; J. J. van W., Voorscho ten, met een auto de passage belemmeren 6 of 3 d.; J. van L., zwervende, overtre ding der verord. Leiden op de straatpoli- tie, 2 of 1 d.; D. O., idem, alsvoor; G. B. Rotterdam, overtreding motor- en rijwiel- regl. 10 of 5 d.; J. Ch. van R., Wassenaar, idem, 5 of 3 d.; C. S., Den Haag, over treding der wet openbare vervoermidde len, 6 of 3 d.; N. B., Amsterdam, zonder vergunning een handwagen op den open baren weg laten verblijven, 3 of 2 d.; J. P. overtreding arbeidswet, 5 of 3 d.; J. v. d. W.„ Den Haag, varen zonder vergun ning, 10 of 5 d.; J. Ph. A., Alphen, per rijwiel een last vervoeren breeder dan 70 c.M., 1 of 1 d.; W. J. B. vrouw A. H. v. d. S. op den openbaren weg een mat uit kloppen, 2 of ld.; A. K., Utrecht buren gerucht maken 5 of 3 d.; B. N., Zoeter- woude, openbare dronkenschap, alsvoor; C. H. v. d. H., Den Haag, overtreding wet spoorwegen, alsvoor; A. v. D., fietsen zon der licht, 3 of 2 d.; P. C. Z. en J. Iv., op den openbaren weg kaarten, ieder 1 of 1 d.; H. v. B., met een stand een stand plaats innemen, 2 of 1 d.; E. W., zwer vende, over den openbaren weg een motor wals vervoeren, 10 of 5 d.; D. T., Am sterdam, varen zonder vergunning, 10 of 5 d.; J. G. v. d. N., Katwijk, een auto on beheerd laten staan met werkenden mo tor, 3 of 2 d.; J. Th. M., Den Haag, met een auto rijden over een gesloten weg, 5 of 3 d.; A. S., Sassenheim, overtreding ijkwet, 2 of 1 d. met verb, verkl. ge wicht; M. A. v. d. H., Oegstgeest, varen zonder vergunning, 10 of 5 d.; H. M., fietsen over een trottoir, 2 of ld.; F. S., openbare dronkenschap 5 of 3 d.; A. P. J. v. d. B., fietsen zonder licht, 3 of 2 d.; D. V., idem, 5 of 3 d.; N. F., idem idem 5 of 3d.; B. L. idem 5 of 3 d.; fietsen zonder licht, 3 of 2 d.; L. L. C., fietsen zonder bel, alsvoor; P. O., op den openbaren weg deelnemen aan een spel met geldstukken, 1 of 1 d.; F. T. B., met een voertuig rijden in verboden richting, alsvoor; A. P., Ridderkerk, overtreding motor en rijwielwet 5 of 3 d.; D. P., IJmuiden, idem, 15 of 10 d.; L. v. d. B., Katwijk, overtreding motor- en rijwielwet vrijspraak; D. G. vrouw P. H., overtreding drankwet, alsvoor; A. v. d. B., zwervende, varen zonder vergunning, 10 of 5 d.; M. S., geen gevolg geven aan het bevel van een verkeersagent, 3 of 2 d.; A. v. K., Klundert, varen zonder vergunning, 10 of 5 d.; J. V., Waddinxveen, met een auto rij den in verboden richting, 5 of 3 d.; C. A. M. C., overtreding arbeidswet, alsvoor; J. F. V., idem 2x ƒ3 of 2x2 d.; J. M. v. d. M., idem alsvoor; C. Z., idem, 5 of 3 d.; W. E. W., Rotterdam, overtreding motor- en rijwielwet 2 x 5 of 2 x 3 d.; G. den D., met een fiets de passage belemme ren, 1 of 1 d.j K. M. van H., Rotterdam met een auto een standplaats innemen, 3 of 2 d.; P. J. C., Noordwijk, op het Noord zeestrand voetballen, 1 of 1 d.; A. F., Beverwijk, te Voorschoten te snel autorij den, 6 of 3 d.; J. A. K., Den Haag, idem alsvoor; J. P., idem idem alsvoor; B. C. A. O., idem, alsvoor; P. W. "W., Noordwij- kerhout, met een auto rijden zonder be hoorlijk zichtbaar aangebracht nummer met leter, 10 of 5 d.; C. J. W. van R., Noordwijk, overtreding arbeidswet, 2 x 5 of 2 x 3d.; C. v. D., Katwijk, openbare dronkenschap 5 of 3 d.; J. A., idem met een voertuig rijden zonder licht, 5 of 3 d.; L. v. d. B., Valkenburg (Z.H.), fietsen zonder licht en reflector en een valschen naam opgeven 2 of 1 d. en 8 of 4 d.; J. P., Delft, te Sassenheim te snel auto rijden, 6 of 3 d.; J. de V., met een kar een standplaats innemen, 3 of 2 d.; W. R., Katwijk, openbare dronkenschap, 5 of d.; G. L., fietsen zonder licht, 3 of 2d.; J. W. P. S., Amsterdam, te Katwijk met een auto een standplaats innemen, als voor; C. P. de J., overtreding arbeidswet, Noordwijk, 2 x 5 of 2 x 3 d.; Th. v. L., zwervende, openbare dronkenschap, "5 of 3 d.; J. W. v. Z., visschen zonder ver gunning, 3 of 2 d.; J. O., Katwijk, over treding regl. van Pol. voor het vaarwater tusschen Rijn Schie 6 of 3 d.; M. A., Am sterdam, idem, 6 of d.; H. S., Warmond idem, alsvoor; H. A., Amsterdam, idem, alsvoor; J. W. W., een trekdier onbeheerd laten staan, 3 of 2 d.; Iv. F. fietsen zon der licht, alsvoor; J. S., Uithoorn, fietsen zonder bel, alsvoor; A. H. U., Hazerswou- de, met een voertuig rijden in verboden richting, 2 of ld.; H. J. S.„ Eemncs, met een auto rijden zonder spiegel, 5 of 3 d.; F. M. J. H., Roterdam, met een auto rij den zonder nummerbewijs, 10 of 5 d.; P. J. W., Bovenknijpe, geen gevolg geven aan het bevel van een verkeersagent, 3 of 2 d.; J. A., Alphen, met een auto rijden zon der geldig rijbewijs, 10 of 5 d.; F. P. M., Den Haag, idem, 5 of 3 d. Waar geen woonplaats vermeld is deze te Leiden. UIT DE DIERENWERELD. De Bijen. In dit artikel zullen wij ons bezig hou den met den loop van het leven der bijen. Wanneer een bijenkolonie, bestaande uit een koningin, werkbijen en darren (man netjes) een woning betrekt, wordt deze eerst grondig gereinigd, voor zoover dit nog niet door menschenhanden is gedaan. De bijen zijn namelijk zeer propere diertjes en kunnen onmogelijk goed gedijen in een onzindelijke omgeving. Wanneer dit is geschied worden langs de wanden de cellen gefabriceerd. Deze zijn zeskantig en worden aan elkander ge bouwd, zoodat zij te zamen de z.g. raten vormen. Zooals reeds in een vorig artikel is ver meld, wordt voor de koninginnecellen meer moeite gedaan, wat betreft de afwerking. Dit kost de bijen veel meer was en daaruit blijkt wel, dat de bijen de koningin een speciale eerbied toedragen, daar de was voor de bijen zeer kostbaar is, omdat zij moeilijk kan worden voortgebracht. De was wordt afgescheiden door de ringen van het achterlijf der werkbijen. Wanneer de cellen door de werkbijen zijn klaargemaakt, kan door de koningin met het eierleggen een aanvang worden ge maakt, indien zij bevrucht is. De bevruchting geschiedt door de „bruidsvaart", die op een mooien zomer morgen gehouden wordt. Met windstil en zonnig weer verlaten de koningin met haar echtgenooten, de darren, den korf en vangen dan aan met het z.g. voorspel. De koningin, omgeven door de darren, dan sen eenigen tijd op en neer met de koppen naar de korf gericht. Men neemt aan, dat de bijen dit doen om de lokaliteit goed op te nemen, zoodat ze bij de terugtocht den weg gemakkelijk kun nen vinden. Daarna stijgt de zwerm hoog op in de blauwe zomerlucht, waar het bevruch tingsproces zal worden voltrokken. Dit ge beurt nimmer in of bij den korf, zoodat men dit nog nooit heeft kunnen bekijken. Intus&chen blijven de werkbijen in een zenuwachtige spanning achter, hetgeen verklaarbaar is, wanneer men in oogen- schouw neemt, dat het welslagen van deze bruidsvaart strikt noodig is voor de ver dere toekomst van de bijenkolonie. Het kan gebeuren, dat de koningin nimmer van deze tocht terugkeert, doordat haar een ongeluk overkomt, of omdat zij verdwaald is geraakt. De kans bestaat eveneens, dat zij onbe vrucht terugkeert. In dit geval wordt de bruidsvaart na een paar dagen herhaald, totdat het gewenschte resultaat is bereikt. Wanneer alles naar wensch is verloo- pen, begint het eierleggen. De koningin heeft in haar macht naar verkiezing koninginne-, werkbij- of darren eieren te leggen. Door de bevruchting is zij in staat koninginne- en werkbij-eieren te leggen, wanneer zij onbevrucht is ligt het toch in haar vermogen eieren te leg gen, doch daaruit kunnen alleen darren voortkomen. Daar, zoonis reeds gezegd, do bijen uiterst zindelijk zijn, onderzoekt de koningin elke cel afzonderlijk, betast de wanden met haar sprieten, om te zien of alles in zinde- lijken staat is, voor aleer zij het ei erin legt. Men heeft eens een proef genomen door de koningin de sprieten te ontnemen. Hot gevolg daarvan was, dat zij doelloos over de raten rondliep, haar eieren overal liet vallen en ten laatste, zich, volkomen be wust van haar machteloosheid, van de an dere bijen afscheidde. Daaruit blijkt wel, dat de sprieten voor de bijen van groote waarde zijn, daar zij daarmede alles kunnen beasten en waar nemen. Tijdens het eierleggen, is de koningin vergezeld van een aantal werkbijen, die zorgen dat de koningin geregeld gereinigd en gevoed wordt. Van tijd tot tijd wordt door de koningin een poosje gepauseerd. Ze kruipt dan in een darrencel, met de kop naar binnen, zoodat heur hofstoet haar niet kan lastig vallen. Zijn de eieren gelegd, dan begint de eigenlijke verzorging, door de werkbijen. Het werk bij de bijen is verdeeld tus schen de oude en de jonge bijen. De jonge bijen zijn voor het huiswerk, dat lichter is dan het gevaarlijke werk buitenshuis, dat door de oude, ervaren bijen wordt waarge nomen. Wel neemt men aan, dat in den korf ook oudere bijen aanwezig zijn om de jonge bijen in de diverse werkzaamheden te on derrichten. Doch daarover meer in een volgend artikel. OBSERVATOR. INGEZONDEN STUKKEN Ingezetenen van Rijnsburg. Zooals de advertentie u allen mede deelt, heb ik het plan u de volgende week te bezoeken, om van u een gave te komen vragen voor het Blinden Instituut Barti- meus te Zeist. In dit instituut zijn nu 50 leerlingen, waarvan de meeste ouders onvermogend zijn, terwijl veel kinderen voor een kleine vergoeding worden opgenomen, zoodat de tekorten door mijn collecte-reizen moeten worden aangevuld. Op Maandag 8 Septem ber hoop ik met mijn collecte te begin nen. Gaarne eindig ik met een gedichtje, dat door een oud-leerling is gemaakt. Een kleinen tijd slechts scheen het mij, Of het altijd nacht zou blijven, Of nooit de morgen frisch en blij Het duister zou verdrijven. Mijn oog was naar omhoog gericht, Vanwaar de hulp moest komen, Toen deed de hodp haar helder licht Mijn harte binnenstroomen. Toen zag ik hoe die held're schijn. Mijn toekomst kwam bestralen. En uit mijn ziel verdreef de pijn, Want vrede kwam er dalen. U geachte redactie dankende voor de plaatsruimte verblijf ik, Hoogachtend, Mej. F. VAN DER WERF, WIJ BEHANGEN^ Loon 25 ct. per rol. Behang selpapieren vanaf 5 vet! en duurder per rol. Vo$f\;net werk staan wij Leidsche gracht 37 is D adr.es. ^"12989 WIJ ONTVINGEN EEN RTEERING :n /rojdt/E S<) Bedrukte costuumfluweel, in een jQ O Ef rijke kleursorteering Fantasie Fluweel - Zeer solide kwaliteit Bedrukt Chiffon - Een elegant artikel Zijden Crêpe Marocain - 90 breed Prima kwaliteit Over onze groote sorteering en lage prijzen zult U tevreden zijn en dan van hdl tgfcele avserk is werkelijk ee;i delicatesse. OVERAL VERKmJGB STEGEMAN Co. S DEVENTER

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7