WILLffBLAZERS DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD r. 2. 6 HET NIEUWE VRACHTVLIEGTUIG, dat door Werkspoor in Utrecht gebouwd is voor de de K.L.M. zal binnenkort dienst doen op het traject AmsterdamRotterdamParijs en Londen. Het is speciaal gebouwd voor het vrachtverkeer DONDERDAGAVOND heeft het s.s. „Marnix van St. Aldegonde" het Prins Hendrik-Dok der Amsterdamsche Droogdok-Mij. te Amsterdam verlaten GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto-ongeluk. Een voor een stilstaanden wagen uitwy' kende auto botste gisteravond op den Damsterweg te Noorddijk met groote kracht tegen een autobus van de Damster- Automaatschappij te Appingedam. In de auto was een bruidspaar gezeten uit Wol- tersum. De bruidegom, de heer E. S., werd ernstig aan het hoofd gewond, terwijl de bruid er zonder letsel afkwam. De heer S. is naar het ziekenhuis te Groningen over gebracht. Van de auto werd de motorkap ^ingedrukt, terwijl het stuurrad afbrak. De autobus echter werd slechts licht bescha digd. De chauffeur en de andere _inzitten- den kwamen er met kleerscheuren en lichte verwondingen af. Auto tc water. Op de Baarsjesweg te Amsterdam is gis teravond tegen half acht een vrachtauto van de „Beumac", toen de chauffeur den wagen wilde keeren, te water geraakt. De auto botste daarbij tegen een lantaarn paal en een aan den walkant liggende hoop steenen. De chauffeur geraakte mede te water. Burgers, die hem de hand toesta ken, trokken hem dadelijk op het droge. De auto is door de kraanwagen van de Eord-Service uit het water geheschen. Het ongeval trok veel bekijks. Botsing tusschen motor en vrachtauto. Donderdagmiddag omstreeks kwart over twee had in de Geleenstraat, hoek Schelde- straat te 's-Gravenhage, een ernstige aan rijding plaats tusschen een motorrijwiel en een vrachtauto. De motorrijder bekwam een schedelfractuur en is door den Ge neeskundigen Dienst in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De vermoedelijke oor zaak van het ongeval is het niet voldoen de rechtsrijden door den motorrijder. Verdronken. Te Oostwolde is het driejarig docliter- tje van den landbouwer P. Hamming, bij de ouderlijke woning verdronken. Zware brand te Halfweg Boerderij met hooibergen ver woest. Gistermiddag is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in een hooiberg van een boerdrij, gelegen op de grens van Halfweg en Amsterdam langs den Spaarn- wouderdijk. De bewoners, de heer Loog- man en zijn gezin, slaagde er in zich over haast in veiligheid te brengen. Het was noodig, want het vuur, dat in den gewel digen hooiberg onuitputtelijk voedsel vond, sloeg razend snel om zich heen. Daar de hooiberg tegen den stal lag, ging deze terzelfdert tijd mee in brand. Binnen een kwartier was de boerderij een geweldige vuurzee. De wind joeg de vlam men juist den kant van de gebouwen op. Een schuur was het volgende slachtoffer en ten slotte gebeurde, wat men reeds lang zag aankomen, het woonhuis, dat met de schuur onder één dak lag, vloog in brand. De motorbrandspuit van Halfweg be gon onder leiding van den burgemeester, den heer Simons, de bestrijding van het vuur met vier stralen. Het resultaat was poover. Zonder in hevigheid ook maar het geringste te verminderen, verrichtten de vlammen haar vernielend werk. Ten laat ste sloegen zij ook nog over naar een hooiberg, die een eind verderop op het erf lag. Daar de brand uit het Westen van Am sterdam zeer goed te zien was, waarschuw de de politie de Amsterdamsche brand weer, die met drie motorspuiten en een babyspuit op weg ging. Toen al dat mate riaal op de plaats van den brand arriveerde bleek het dat het vuur nog juist op een paar meter afstand van het begin van het Ainsterdamsch gtondgebied woedde. De Amsterdammers mochten dus geen water geven zonder toestemming van den burgemeester van Halfweg. Deze oordeel de de hulp van de Amsterdamsche brand weer ongewenscht, zoodat zij ten laatste weer inrukte. Van de boerderij is, uitgezonderd het woonhuis, dat overeind is gebleven, hoe wel het zeer zware waterschade heeft ge kregen, nagenoeg geen steen op den andere gebleven. Hoe snel het vuur om zich heen heeft gegrepen, blijkt wel uit het feit, dat de bewoners bij hun vlucht geen tijd meer hadden twee waakhonden die in den stal aan den ketting lagen, te bevrijden. De die ren zijn levend verbrand. Tot overmaat van ramp geraakte, naar de ,.Msbd." meldt, de motorspuit van de Halfwegsche brandweer defect, zoodat er geen druppel water meer kon gegeven orden. Voor de gebouwen was dit min der erg, daar het vuur hier reeds wegens gebrek aan voedsel vanzelf aan het uit sterven was. De beide groote hooibergen echter brandden nog als fakkels. De brand weer heeft ze stil uit laten branden en er alleen een oogje op gehouden, dat de vlammen verder onheil stichtten. De heer Loogman was sinds zeer korten tijd geen eigenaar meer van de boerderij. Hij bewoonde haar nog slechts als pach ter. De schade wordt door verzekering ge dekt. De voorraad hooi, die verbrandde was ongeveer 20.000 K.G. groot. Zeven korenhoopen afgebrand. Gistermorgen te vijf uur zijn te Val- thermond zeven korenhoopen verbrand door onbekende oorzaak. De eigenaars zijn Bakker en Plaatje. De motorspuit van Musselkanaal verleende assistentie. Verze kering. dekt de schade. Tevens is verband een groote hoeveel heid uitgedorscht stroo. Oneerlijk bestuurslid. De in December van het vorige jaar af getreden secretaris-penningmeester van den Alg. Ned. Stucadoorsbond is gisteren te Haarlem gearresteerd op grond van verduistering, in zijn functie gepleegd. In December is reeds in verband met de toen geuite beschuldiging van verduistering huiszoeking bij hem geschied, waarbij zijn boeken zijn in beslag genomen. Toen wer den geen termen gevonden hem in hechte nis tc nemen, hoewel geconstateerd werd, dat er kastekort was van ongeveer 50.000. Heb nadere justitieele onderzoek heeft echter aan den dag gebracht, dat de secre taris-penningmeester zich inderdaad gel den van den bond heeft' toegeëigend. Hij is daarom gisteren gearresteerd en be kende nu, verduistering te hebben ge pleegd. Diefstal van gouden sieraden. Tcjen Woensdagmiddag de weduwe van B. landmouwster te Eindhoven uitging, leg de zij den sleutel van het buis onder den deksel van een melkkan voor de deur neer. Een onbevoegde heeft hiervan ge bruik gemaakt om het huis binnen te drin gen en alle gouden sieraden mede te ne men. Krankzinnige aangehouden. Te Moerdijk is aangehouden de 42-jarige N. T., afkomstig uit Dordrecht, thans ver pleegde in het krankzinnigengesticht „Vrede-Rust", te Bergen op Zoom. De pa tiënt was daar ontvlucht, doch is per auto weer teruggebracht. Veiligheid vóór alles. Te Renkum is een schilder, die bezig was de ijzeren bogen van de bovengelei- ding van de electrische tram te schilde ren met de verfkwast in aanraking geko men met een van de stroomdraden. De man kreeg een hevigen schok, waardoor hij van den montagewagen achterover op straal sloeg. Hij werd met zware inwendige kneu zingen per Roode Kruisauto naar het Eli zabethsgasthuis te Arnhem overgebracht. SPEClM-E aanging Alleen Zaterdag ea^ïaandag geldig gewone prijs 8.50 B Qfl «i thans BUITENL berichten ONGELUKKEN. SAN DOMINGO ERNSTIG GETEISTERD. Orkaan richt groote schade aan. Op hevige wijze heeft de orkaan gister San Domingo geteisterd, doch juiste gege vens zijn nn,g niet beschikbaar, daar om half vier gistermiddag de telegrafische ver bindingen worden verbroken en ook de onderzee-kabel onklaar is geraakt. In elk geval staat het vast, dat van de meeste huizen in San Domingo de daken werden afgerukt. Omtrent het aantal slachtoffers zijn nog geen betrouwbare mededeelingen ontvangen. Men spreekt van 900 dooden en gewonden. De orkaan had een snelheid van 150 K.M. per uur en zette zich voort in Noordelijke richting. Volgens mededeelingen van het observatorium te Havanna is later echter de richting veranderd, zoodat thans Haiti door den orkaan wordt bedreigd. Het stoomschip Coano, dat passagiers uit San Juan te San Domingo aan land wilde zetten, slaagde hierin niet en moest terugkeeren. Hoewel aanvankelijk gehoopt werd, dat de orkaan Cuba niet zou bereiken, meldt thans het observatorium, dat zoowel dit eiland als de Bahama-eilanden bedreigd zullen worden. Gevreesd wordt, dat zware schade zal worden aangericht in het Noor den van Oriente en het Zuiden van Gua- tanamo en Santiago, terwijl ook de bewo ners gevaar loopen. Binnen 74 uur zou de orkaan de Bahama-eilanden bereikt heb ben. ZWARE OVERSTROOMING VAN DE BRAHMAPOETRA. 10.000 personen er door getroffen. Uit Britsch-Indië wordt gemeldt, dat de Brahmapoetra bij Novtfgong buiten haar oevers is getreden en een groot gebied on der water heeft gezet. Het aantal perso nen dat van deze overstrooming te lijden heeft, bedraagt meer dan 10.000. Op som mige plaatsen liggen de huizen geheel on der water, terwijl koren-opslagplaatsen door het water zijn verwoest, dat ook veel vee meesleurt. Spoorbanen en wegen zijn vernield. VIJFTIEN VISSCHERS VERDRONKEN Vijftien visschers (twee blanken, twaalf kleurlingen en een inlander) zijn omgeko men tijdens een ontzettenden storm, die bij Oost-Londen in Zuid-Afrika heeft ge woed DE NALATENSCHAP VAN VAN LAER BLACK. Een legaat voor Geysendorffer en Scholte. In de nalatenschap van den Amerikaan- schen krantenkoning Van Lear Black zijn, blijkens het testament, verschillende giften opgenomen, loopende van 25.000 dollar tot 250.000 dollar. Onder deze giften bevinden zich o.a. ook legaten voor de piloten, die al de luchtreizen met Van Lear Black heb ben gemaakt, de Nederlandsche vliegers Geysendorffer en Scholte. Uit een nader bericht blijkt, dat Van Lear Black aan Miss Alison Bone, zijn se cretaresse, een bedrag heeft nagelaten van 20.000 dollar. Geysendorffer en Schol te krijgen ieder 5000 dollar. Het testament werd opgemaakt op 8 Januari, vóór de vlucht naar Tokio. JACK DIAMOND REEDS WEER OP WEG NAAR AMERIKA. De Amerikaansche bendeleider Jack Dia mond is gisteravond 10.16 uur onder ge leide van drie rechercheurs naar 'n Noord- Duitsche havenstad getransporteerd. Bij aankomst aldaar is hij aan boord van een stoomschip gebracht, dat reeds heden naar New York zal afreizen. HET JACHT VAN MORGAN. Het jacht (3000 ton) van den Ameri kaansche miliardair Morgan, dat voor de kust van den staat Maine vastgeloopen is, wordt als verloren beschouwd. Ambtena ren van het kustwachtstation onderzoeken den toestand van het jacht. Zij zijn van meening, dat het niet meer te redden valt. Morgan en 25 gasten, evenals de geheele bemanning, bevinden zich nog aan boord. Het was de eerste maal, dat Morgan met zijn jacht den Oceaan was overgestoken. Op den terugweg is het jacht toen bij laag water aan den grond geloopen. Het jacht heeft ongeveer zes millioen gulden gekost en wordt beschouwd als het grootste en best-uitgeruste schip in zijn soort. Duikers in het wrak van de Egypt". Uit Brest wordt gemeld: De bergings werkzaamheden van het wrak van de „Egypt" wordt begunstigd door fraai weer en schieten snel op. Duikers zijn doorge drongen in de hut van den kapitein, waar zij diens koffer hebben gevonden. Ook hebben zij een bezoek gebracht aan de restauratiezaal, waar zij het zilverwerk ge reed hebben gezet om op te halen. Wan neer het mooie weer aanhoudt, zullen de duikers spoedig kunnen doordringen tot het ruim, waar de gouden baren en de postzakken geborgen zijn, zoodat binnen kort een groote waarde waarschijnlijk zal kunnen worden geborgen. NED. OOST-INDÏE NOODLOTTIG ONGELUK BIJ MEDAN. Een doode en drie gewonden. Aneta seint uit Medan: Een auto waar in gezeten waren de assistenten Leendertz en Houtman, werkzaam bij de Senembah Maatschappij, met hunne echtgenooten, reed des nachts toen het gezelschap uit Medan terugkeerde, in volle vaart tegen een boom. Mevrouw Leendertz was onmid dellijk dood. De anderen werden zwaar gewond. De auto werd zeer beschadigd. STRYCHNINE IN PLAATS VAN ASPIRINE TOEGEDIEND. Aneta seint uit Medan: De Inlandsche rechtbank van Tandi.«ng Pasir veroordeel de den kraniobat van de onderneming Aek Pamienke, gelegen in het district Aloe, afd. Asahan van het gouvernement Oost^ kust van Sumatra, die verleden jaar koe lies strychnine in plaats van aspirine toe diende, tengevolge waarvan zeven koelies overleden, tot vier maanden gevangenis straf. De kantoor-oppas, die op last van den krani handelde, verklaarde op de strych- nineflesch wel een doodshoofd te hebben gezien, doch hij meende, dat dit het por tret van den uitvinder wm UIT DE OMGEVING SASSENHEIM. Opening Herv. School. Onder groote belangstelling heeft de opening plaats ge had van de nieuw gebouwde Herv. School, staande aan de Jacoba van Beierenlaan. De opening geschiedde in de Herv. Kerk, waarin alle genoodigden bijeen waren, o.m. burgemeester en gemeentesecretaris, de heer Baak inspecteur bij het onderwijs, de heeren Lohman en Ponsen, architecten, het schoolbestuur van de Visschersschool, be nevens de schoolbestuurders en de kerke- raadsleden en kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk, het hoofd der school, den heer A. den Haan en onderwijzeressen en onder wijzers. Nadat een Psalm was gezonden hield Ds. Krijgkamp de openingsrede. Spreker schetste hetgeen hier tot stand is ge bracht en bracht hulde aan den heer Baak, die de eerste stoot heeft gegeven; hulde ook aan de plaatselijke overheid. Ook werd een woord van hulde gebracht aan de architecten Loman en Ponsen, die zich geheel aan het werk hebben gegeven. De bouw waa opgedragen aan den heer van den Burg uit Schipluiden en de heer Stikvoort uit Leiden; uitvoerder was de heer v. Leeuwen. Het schilderwerk is uit gevoerd door Corsel en van Goeverden. De centrale verwarming door Bern. Schulte uit Voorhout. De electrische verlichting door Buis alhier, de stoffeering door de heeren v. d. Meer en Both alhier en ten slotte de tuinaanleg door de heeren Koper en Vliem. Ook werd nog het woord gevoerd door inspecteur Baak, door den Burgemeester en door verschillende anderen. Hierna werd een wandeling onderno men naar de nieuwe school, om het gebouw te bezichtigen. TER-AAR. Bollen gestolen. Ten nadeele van den tuinder W. Fr. te Langeraar zijn 2 kistjes bloembollen ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Een uitgelaten stier. Dezer dagen werd de politie te Langeraar gealarmeerd, daar een dolle stier den weg tusschen Jac. Kroon en de Kerkbuurt onveilig maakte. Volgens een ooggetuige zou de stier onder het uitstooten van angstwekkende geluiden als bezeten zijn voorbij gerend. De politie begaf zich, voorzien van de noodige wa pens onmiddellijk naar de aangeduide plaats en kreeg daar al spoedig contact met den vijand. Deze zag er echter vrij onschuldig uit en lag rustig het dien mid dag genuttigde gras te herkauwen. Aan den overkant van de sloot graasde een koppel koeien, Blijkbaar hadden dezen den stier in een uitgelaten stemming gebracht, wel ke intuschen door de onoverkomelijke sloot was bekoeld. De stier werd naar zijn eigen weiland teruggetransporteerd. Eenige meerdere voorzorg, dat dergelijke uitstap jes niet kunnen plaats hebben, is intus- schen wel gewenscht. Geboren: Hendrik, zoon van H. Ba derVan der Hoorn Adrianus, zoon van J. van der Zwaan—Voorn Theodorus Cornelis, zoon van H. HoogervorstValen- tijn Hedrikus Philippus, zoon van C. Markman—Vork Arie, zoon van B. H. Heijns—Van Eijk. Cornelis Jozef Abra ham, zoon van A. Q. J. Vlasmanv. d. Berg Martinus Jacobus, zoon van M. LekVan der Pijl. Overleden: B. Vork, 84 jaar. Gevestigd: M. C. Levahrt van Rijn- saterwoude C'. M. Zeijerveld van Am sterdam M. A. Kroft van Zwasomerdam L. A. van Rozen van Alphen W. de Nie van Leiderdorp. Vertrokken: A. A. Dupe en gezin naar Amsterdam J. C. J. Dupe naar Uithoorn P. Hofdijk naar Woubruggc Th. Bakker naar Rijnsaterwoude S. Anholt naar Stad Hardenberg D. Leen heer naar 's-Gravenha-ge.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5