VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S BAROMETER naar waarnemingen in den morgen van 5 Sept. 1930, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.769.6 te Röst. Laagste barometerst.: 755.5 te Stornoway. Verwachting tot den avond van 6 Sept.: Zwakke tot matige winden uit Zuidelij ke richtingen, zwaar bewolkt, met tijdelij ke opklaring. Waarschijnlijk droog, be houdens kans op onweer. Aanvankelijk warmer. LUCHTTEMPERATUUR: 20.7 gr. C. WATERTEMPERATUUR: Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 21 gr., 12 uur 21 gr. en 3 uur 21.5 gr. Zweminrichting „De Zijl": 7 uur 18 gr., 12 uur 19 gr. en 3 uur 20 gr. C. LICHT OP VOOR FIETS ;RS e. a. Van Vrijdagnamiddag 8.08 uur tot Zaterdagmorgen 5.48 uur. Dr. H. D. Kloosterman. Dr. Hendrik Douwe Kloosterman die gelijk wij meldden, is benoemd tot lector in de wiskunde aan de Universiteit alhier, werd 9 April 1900 te Rottevalle (Fr.) gebo ren. Hij werd 17 September 1918 als stu dent aan de Universiteit alhier ingeschre ven en promoveerde onder prof. Kluyver den lOden Juli 1924 op een proefschrift, ge titeld: „Over het splitsen van geheel e po sitieve getallen in een som van kwadra ten." Dr. Klooserman, die thans als assistent te Munster werkzaam is, heeft voordien nog gèstudeerd aan de universiteiten te Kopenhagen, Oxford en Hamburg. Afscheid A. Parmentier. Morgenmiddag te 3 uur zal door bestuur en personeel der Ambachtsschool alhier af scheid genomen worden van den leeraar (onderdirecteur) der school, den heer A. Parmentier, die de school, wegens het be reiken van den 65-jarigen leeftijd met pen sioen zal verlaten. Handelsregister K. van K. iW ij z i g i n g: 1847. Naamlooze Ven nootschap A. Dorsman's Boekhandel en Stoomdrukkerij. Noordwijke-Binnen, Voor straat 5153. Uittr. Comm.: Jhr. Mr. L. A. van Schuylenburch v. Wish, Hoog Keppel. In tegenwoordigheid van bestuur en zwemmeesters had gisteravond in de zweminrichting .,De Zijl" het examen plaats voor het diploma geoefend zwemmer (ster). Er waren 54 deelnemers. Afgewezen 6. Aan de navolgende personen is het di ploma uitgereikt: Dames: F. Sladek, T. Eradus, A. van Beok, C. v. Wensveen, M. de Bruin, T. Dirkse, N. Burgerjon, A. Assie, B. de Vrind. M. Keereweer, A. de Roo, M. v. d. Zeeuw, J. v. d Berg, G. Smit, C. Laman, J. Mieremet en M. Het tenia. Heeren: A. P. v. d. Voort, K. D. den Os, J. Kieft, P Kieft, B. v. d. Meer, H. Nachte gaal, H. Blansjaar, K. de Bolster, H. v.-d. Pompe, A. v. d. Bisch, N. A. v. Wijk, P. Reyken, H. Reyken, H. Hereur, O. H. Lefe- ber, Herman v. d. Berg, J. v. d.' Hoeven, A. H. de Lijster, J. Witrz, A. Wirtz, D. Schou ten, B. H. Teske, J. Brugman, F. de Vos, Joh. v. Hoven, Joh. v. d. Linden Sr., Jas. v. d. Linden Jr., L. v. d. Linden, H. Verwer, H. Heus, H. Filippo. Reserve. 2c luitenant H. van 't Hof en N. J. Braadbaart, van het 6e Reg. Veld-Art. komen hier ter stede van S t. m. 27 dezer voor herhalingsoefeningen onder de wane- nen. Ten nadeele van J W. R., aan de Cobet- straat, zijn vier konijnen ontvreemd uit een aldaar gelegen tuin. ALLERLEI EEN GEHEELE STAD OP EEN OCEAAN-EILAND VAN STAAL? Léon Foenquinos, een ingenieur uit Mar seille, heeft een phantastisch plan ontwor pen, welks onderdeelen hij nu in een En- gelsch weekblad uiteenzet. Het gaat over de oprichting van een stad op een stalen eiland, midden in den Oceaan, tusschen de Oude en de Nieuwe Wereld. Het eiland zou op een niet al te diepe plaats in den Oceaan veranberd wor den; het zou in dea Golfstroom liggen, hal verwege Parijs en New-York, op 43 graden westerlengte en 45 graden noorderbreedte. Foenquinos zet uiteen, dat zijn stalen eiland niet Blechts een 'andingsplaats voi.r luchtschepen en vliegtuigen bij het overste ken vaD den Oceaan zal zijn, maar dat er ook het heerlijkste ontspanningsoord ter wereld zal verrijzen, een meteorologisch station, een aauleghaven voor schepen en een oen tra.e voor reddingswerk bij scheeps ongevallen.. De Golfstroom aal ervoor zor gen, dat eeuwige lente op heb eiland heerscht. Er zullen verfijnde luxe hotels gebouwd worden, theaters, bioscopen, danspaleizen, boulevards met de filialen der meestbekende firma's van het vaste land. Langs de boulevards zullen tropische gewassen gezet worden. Het zal er mooier zijn dan op Corniche en mondainer dan op de promenade van Monte Carlo. Om zijn stalen eiland voor de stormen te beschermen heeft de Marseillaansche ingenieur een eigen systeem bedacht: cir kelvormige staaldammen, die in golfbre kers uitloopen; Heb fundament van het eiland zal uit middelhard staal bestaan, dat door sta len scharnieren en draadkabels samenge houden wordt. Foenquinos wil zijn Oceaan- stad op een geheel metalen rond funda ment opbouwen. Deze bas-is bestaat uit 96 caissons, waarvan elk meer dan twee hon derd meter lang, dertig meter breed en dertig meter diep is en die onderling ver honden zijn. Deze caissons vormen den kelder van de Atlantis-stad; zij zullen in zich bergen de krachtwerktuigen en de machinerieën, die voor verlichting en ver warming van het eiland noodig zijn. Onderaardsche straten, die door dezen kelder loopen, zijn met de bovengrondschc boulevards verbonden. Grootsche havenwerken zijn in het plan opgenomen. Het geheele eiland za.l wor den beheerscht door vier groote torens ieder zoo groot als de Eiffeltoren waar in radio-installaties, vuurtorens en lan dingsstations voor luchtschepen onderge bracht zullen worden. Foenquinos neemt aan, dat voor de be diening van alle machines en voor de ver zorging van de stedelijke inrichtingen on geveer tienduizend families noodig zijn en dat do overige bevolking van het eiland ongeveer 200.000 personen zal bedragen. De kósten va-n zijn ontwerp schat de ingenieur op ongeveer 3.6 milliard gulden en hij is ervan overtuigd, dat deze reusach tige som een goede rente en respectabele winsten zal afwerpen. Hij berekent de jaar- lijksche inkomsten der drijvende stad op 4.8 milliard gulden en hij gelooft, dat het stamkapitaal in minder dan vijf en ze ventig jaar afgelost zal zijn. „De geheele wereld zal naar mijn stad stroomen", zoo sluit Foenquinos zijn uit eenzettingen. „Ieder schip, dat voorbij vaart, zal bij dit achtste wereldwonder aanleggen en de passagiers zullen hier ver toeven. Atlantis zal een internationale stichting worden en ik hoop een comité van machtige financiers bijeen te krijgen, die den Raad van Toezicht en Beheer der onderneming zullen vormen. Aan dit meer dan phantastische plan ontbreekt de beantwoording van één ge wichtige vraag: „Waar bouwt Foenquinos de fundamenten en de caissons?" Ter plaatse toch zeker niet. En hoe wil hij ze, als ze elders gebouwd zijn, naar de plaats der „eeuwige lente" sleepen? Deze stad zal men niet zien verrijzen. DE FABRICATIE VAN LU1DKL0KKEN. „Fest gemauert in der Erden Steht die Form, aus Lehm gebrannt Een van de mooiste werken uit de litera tuur, welke betrekking hebben op de luid- Mokken, is wel „Das Lied von der Glocke", van Friedrich von Schiller. In dit gedicht beschrijft Schiller alle werkzaamheden, welke verricht moeten worden voor het gie ten van de klokken. De eerste taak van den klokkengieter is de vorming van een kern, welke den vorm krijgt van de holte van de klok. Dit is heel precies werk, want elk foutje in de kern komt op de klok over. De kern bestaat aan de buitenzijde uit leem. Voor de vorming van de kern richt men een ijzeren stang op en bevestigt hieraan den zoogenaamden mal, welke den vorm van de kern moet aangeven. Het inwendige van de kern bestaat dan uit kleis-teenen en ver der wordt zij met leem bestreken. Hierbij wordt de mal steeds rondgedraaid, waar door het overtollige leem wordt wegge streken. Daar de leem goed droog moet zijn, stookt men een vuurtje. De volgende werk zaamheid bestaat in de vorming van de zoogenaamde valsche klok. Deze wordt eveneens uit leem vervaardigd, welke wordt gedroogd, doordat het vuur in het inwen dige van de kern blijft branden. De val sche klók wordt nu met een laag vet inge smeerd en de versieringen en inscripties worden hierop 'aangebracht. De valsche klok wordt met dunne lagen zeer fijn leem bedekt, de eerste werkzaamheden voor de vorming van den mantel. Nadat deze eerste leemlagen zijn aangebracht, wordt de man tel met grove leem bestreken. De mantel moet zeer stevig worden, omdat deze den 'druk van het gloeiende metaal moet kun nen weerstaan. Dikwijls brengt men daar om om den mantel ijzeren hoepels aan, ter wijl men het leem met hennep versterkt. Vervolgens worden lcroon en ooren, welke afzonderlijk waren gemaakt, op den vorm geplaatst, nadat eerst nog de mantel is opgelicht en de valsche klok is stukgesla gen en verwijderd. Tusschen de kern en den mantel bevindt zich dus een ruimte, welke geheel de gedaante van de klok be zit. De vorm wordt nu met zand bedekt, en een gietgoot aangebracht. Intusschen wordt het metaal gesmolten. Ook dit werk is niet zoo eenvoudig, als het lijkt. Men moet op de eerste plaats de goede samen stelling van het vloeibare metaal verkrij gen, het metaal moet afgeschuimd worden, de temperatuur moet juist hoog genoeg zijn. Het metaal wordt doorgeroerd met. houten staven, men gooit er b.v. een aard appel in, enz. De organische stof ontleedt in gassen, welke door de vloeibare metaal massa opborrelen en een goede menging geven. Voor het opnemen van de tempera tuur bestaan ook verschillende methoden. Merkwaardig, hoe Schiller in zijn gedicht aan al deze dingen heeft, gedacht. Wan neer de meester de temperatuur opneemt, lezen wij in het gedicht: „Wie sich schon die Pfeifen braunen! Dieses Stabchen tauch' ich ein, Sehn wir's übergalst erscheincn, Wird's zum Gusen zeitig sein". Tusschen de bedrijven door heelt men aan den vorm rookkanalen aangebracht om do lucht tusschen kern en mantel, als mede de gassen, welke door ontleding van de organische stof in het leem worden ge vormd, gelegenheid te geven om te ont snappen. Het oogenblik, dat met hot gie ten wordt begomien, is in de klokkengie terij een zeer gewichtig oogenblik. In een korte spanne tijds wordt nu beslist of bet werk van weken tevergeefs is geweest. Is het metaal in den vorm afgekoeld, dan wordt de mantel stukgeslagen, en verschijnt de klok aan ons oog. Deze moet nog eenige bewerkingen ondergaan, voordat zij kan worden afgeleverd. De klok wordt met borstels geschuurd, en vervolgens gepolijst. De klok is hierna voor verzending en plaatsing gereed. Zooals begrijpelijk komt voor het ophijschen van bijzonder zware klokken in do torens nog heel wat kijken. Tenslotte galmen do eerste klanken van de klok over huizen en velden. „Freude dieser Stadt bedeute Friede sei Ihr eist Gelaute!" SPORT ATHLET1EK R .K. S. V. „LEIDEN". De Junioren dag moet slagen. Het „Leiden"bestuur kan met genoegen mede deelen, dat de a.s. juniorendag in alle opzichten belooft te slagen. Het zal een succesdag worden voor onze jonge sportmenschen. De inschrijvingen vlotten zeer goed. Reeds kan wel medegedeeld worden, dat de vereenigingen „Holland" uit Haarlem, Leonidas, A. C. E., Meerburg, Jéanne d' Ark, Urlo, enz. enz. reeds ingeschreven hebben. En dat de strijd wel heel zwaar zal zijn, dat behoeven wij niet te betwijfelen. Er zijn 70 deelnemers, die elkander zul len bekampen. Tevens zouden wij een beroep willen doen, op de ouders en familie's van de deel nemers, allen mede komen naar het „Leiden"-terrein. Het is zoo aardig voor de jongens als er w e r k e lij k groote menschen zijn, die al naar hun kampen komen kijken. Daarom verwach ten wij a. s. Zondag veel deelnemers, maar ook veel publiek om de deelnemers aan te vuren. Deelnemers van de R. K. S. V. „Leiden", een apart woordje van aanmoediging van het bestuur. Doet je best Zondag opdat je den naam van „Leiden"' hoog houdt. Leden van de sportpropagandaclub Er is weer werk aan den winkel, allen zonder uitzondering worden verwacht om half een op hit „Leiden"-terrein. Jury-leden, die uitgenoodigd zijn, wor den ook op denzelfden tijd verwacht, want er is van tevoren nog veel te be spreken. Deelnemers van de verschillende ver eenigingen uit Leiden worden om kwart voor één verwacht. Zorgt op tijd te zijn, want door het groote programma moeten wij op tijd beginnen. LAATSTE BERICHTEN KLEINE BRAND. Een vrouw gestikt. Men meldt ons uit Enschede: Hedenmorgen ontdekten de buren, dat er rook kwam uit een perceel in de Em- mastraat, waar de bloemenwinkel van de familie Somberg is gevestigd. Men klopte, doch antwoord bleef uit. De politie werd gewaarschuwd, waarop men zich met ge weld toegang verschafte. Het bleek dat er brand was in de slaapkamer van het echt paar. Man en vrouw werden naar buiten gebracht. Bij een geneeskundig onderzoek bleek de vrouw tengevolge van verstikking te zijn overleden. De man is in bewusteloo- zen toestand naar een ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is redelijk. Het brandje dat tot de slaapkamer beperkt bleef, is spoe dig door de brandweer gebluscht. LANDBOUWSCHUUR MET WOONHUIS AFGEBRAND. Hedenmorgen omstreeks vijf uur ont stond aan den Sloterweg bij den Benne- broekerweg in de Haarlemmermeer brand in de boerderij bewoond door den land bouwer J. Fritschy. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de groote landbouw- schuur waar de brand was ontstaan, wel dra in lichte laaie stond en aan redden niet meer te denken viel. De brandweer van Hoofddorp werd gealarmeerd en ver scheen spoedig met de autospuit ter plaat se. Het geheele gebouw bestaand uit land- bouwschuur annex woonhuis brandde tot den grond toe af. Ook de oogst die in de schuur verborgen was ging verloren even als de inboedel. De oorzaak van den brand is onbekend, verzekering dekt de schade. Dank zij den gunstigen wind bleef een in de nabijheid staande boerenhofste de gespaard. Begrafenis korporaal-vlieger Riksman. Hedenmiddag heeft op de Rotterdam- sche begraafplaats Crooswijk de ter aarde bestqlling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den bij de vliegramp te Loosdrecht om het leven gekomen korpo raal-vlieger J. A. Riksman. Er was vrij groote belangstelling. De commandant van het vliegkamp de Mok. luitenant ter zee lo klasse J. A. Gauw, die met een deputa tie uit het personeel, bestaanade uit den sergeant-schrijver Smits en den korporaal schrijver Kroeders aanwezig was, heeft in een korte toespraak den overledene ge schetst Als een goed en plichtsgetrouwe militair, die opgewekt zijn plicht vervulde, tot dat het noodlot hem trof. Namens het R'damsch administratief personeel der marine sprak sergeant-schrijver Verbeek. Hij bracht een laatste groet aan den over- elden kameraad. Een familielid dankte voor de betoonde belangstelling. Daarop werd de kist bedekt met kransen van fa milie, vrienden, collega's en van den com mandant van het vliegkamp grafwaarts gedragen. TELEGRAMMEN DE STORMRAMP TE SAN DOMINGO. MEER DAN 95C DOODEN. Zal ook Florida geteisterd worden? NEW YORK, 5 September. (V. D.) Vol gens de laatste uit San Domingo ontvan gen telegrammen bedraagt het aantal bij de tornado gewonde personen meer dan 1000. In de straten der stad spelen zich hartverscheurende tooneelen af. Geheele blokken huizen zijn door den storm weg gevaagd, terwijl andere gebouwen zijn in gestort. Tot de groote gebouwen, die ver woest zijn, behoprt ook het krankzinnigen gesticht. De patiënten, die niet gedood waren, vluchtten naar buiten. De meesten van hun zijn evenwel dooi militairen ge vat. Van het gebouw der Amerikaansche ambassade is het dak weggeslagen. De re geering heeft onmiddellijk maatregelen ge nomen om steun te verleenen. Sterke af- deelingen militairen zijn naar de geteister de stad gezonden om assistentie te ver leenen bij het reddings- en opruimings- werk. Ook zijn maatregelen genomen voor den onmiddellijken aanvoer van levensmid delen en medicamenten. Het verkeer met de stad. is geheel verbroken. Alle telefoon- en telegraaflijnen zijn vernjeld. Ook het spoorwegverkeer met de stad moest wor den gestaakt, daar verscheidene bruggen vernield zijn. Het vliegveld is totaal on bruikbaar geworden. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft laten weten, dat onmid dellijk hulp zal worden gezonden. De tornado trekt, na San Domingo ge teisterd te hebben, met eenigszins min dere snelheid in Noordwestelijke richting. Zeer waarschijnlijk zal het Zuidelijk ge deelte van Florida door d^i orkaan wor den bereikt. NEW-YORK, 5 September (V. D.). Volgens de laatste telegrammen bedraagt het aantal bij de tornado in San Domingo omgekomen personen ongeveer 950. Het Het aantal gewonden is tot meer dan 1200 gestegen. Op het Britsche eiland Dominica werden 35 personen gedood. De tornado had een snelheid van 160200 mijlen per uur. De kathedraal, waarin het stoffe lijk overschot van Columbus rust, heeft slechts weinig schade gekregen. Overigens heeft de gegoede wijk der stad zeer ernstig geleden. Ook storm over de Azoren. PARIJS, 5 Sept. (V. D.). Gemeld wordt dat de Azoren Donderdag door een zwaren storm geteisterd zijn. Vooral de eilanden Corpo en Flores kergen het zwaar te ver antwoord-en. Do oogst op beide eilanden ging geheel verloren, terwijl ook huizen ern stig beschadigd werden. DE OVERSTROOMING VAN DE BRAHMAP0ETRA. LONDEN, 5 Sept. (V. D.). Groote ge deelten van het district Nowgong in As sam zijn tengevolge van het plotseling was sen van de Brahmapoetra overstroomd. Meer dan 100.000 personen zijn tengevolge van deze overstroomingen dakloos. Op sommige plaatsen staat hel water tot de daken. De spoorwegen en telefoonverbin dingen zijn verbroken. Een goede vangst. AKEN, 5 Sept. (V.D.). De politie te Aken is een wijdvertakte misdadigersben- de op het spoor gekomen, die haar mis drijven uitoefende in Aken, Münster, Os- nabrück, Boehum, Reijdt en Hamburg. Tot nu toe zijn 7-leden van de bende gearres teerd, terwijl twee misdadigers, wier na men bekend zijn, nog gezocht worden. Voorzoover bekend, heeft de bende fï) mis drijven op haar geweten. Bovendien zijn 210 misdrijven in onderzoek, waarvan dc leden der bende eveneens vordacht wor den. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 5 Sept. Vee. Aangevoerd: 55G runderen, 74 kalveren, 1165 schapen, 745 varkens, 623 biggen, 15 paarden, 3 veulens 5 bokken en geiten. Prijzen: 58 stieren 165435; 127 kalf- en melkkoeien 225 420, handel stroef; 131 varekoeicn 190— 370, handel vlug; 161 vette ossen en koeien 230460, schoon aan de haak 64110 cent, handel matig; 79 graskalveren 40— 120; 25 vette kalveren 60—140, schoon aan de haak 100130 cent; 19 nuchtere kalveren 14—22; 400 vette schapen 26— 47, en 765 weideschapcn 2243 handel vlug; 715 mestvarkens 2450; 623 big gen 13—20, 15 paarden J 90—215, 5 bok ken en geiten 512. Kaas. Aangevoerd 136 partijen kaas. Besteed werd voor: le soort Goudsche kaas f 44—47, 2e soort 38—43, le soort Leidschc kaas 4348, 2e soort 3542; Handel voor Goudsche en Leidsche kaas matig. Aan de Stadswaag gewogen: 84 partijen, 3174 stuks, 26062 kg. LEEUWARDEN, 5 Sept. Vee. Aanvoer: 85 enterstieren 140—330; 72 twenterstie- ren 330—550, 195 vette koeien 230—430 78114 cent per kg.; 295 melk- en kalf- koeien 220—430; 38 pinken 120—200, 25 vette kalveren 45115, 1121 graskal veren 25—135, 58 nuchtere kalveren 9— 18, 160 vette schapen 28—42, 80 weide- schapen 26—36, 250 lammeren 20—28, 1045 vele varkens 62130,5462 cent per kg.: Zouters 56—61 cent idem; 60 magere varkens 30—62, 238 kleine biggen 14— 22, 41 b«cken en geiten, 18 paarden, to taal 3776. Boter. Mijnboter 1.50—1.451,36, voilingprijs 1.471.37. Aanvoer 5/3 en 75/6. Commissienoteering 1.61. Eieren. Kippeneieren 2S000 kg. 56.5 cent, liandelprijs 0.901.00 per kg.; een deneieren 400 kg. 55.5 cent, handelsprijs 6575 cent. Kaas. Sleutelkaas 1411 sent, Gou- dakaas 3261 cent, Edammerkaas 2373 cent. Aanvoer 47085 kg. VEUR, 4 Sept. Groenteveiling. Eng^ komkommers le soort 9.5012.80, 2e soort 5.00—6.30, 3e soort 2.50—4.90, wankl. 2.00—1.50, stek 35—61 cent, gele komkommers le soort 11.5012.30, 2de soort 5.60—7.50, 3e soort 2.40—3.60, stek 40SO cent, le soort 1.003.10, l^en 12.80—17.80, bloemkool le soort 6.^— 9.30, 2e soort 2.00—4.60, uitschot 1.00 1.80, tomaten mid. 5.607.10, groote ronden 4.505.90, 2e soort 5.306.20, 3e soort 2.002.30, bonken 2.803.90, rijp 5.00—6.50, andijvie per 100 f 2.80— 7.10, spinazie 40—69 cent, postelein 5 10, rabarber per 100 bos 2.003.snij- boonen 14.00—19.00, spercieboonen 12 16, radijs 1.201.80. WOUBRUGGE, 4 Sept. Eierenveiling. Aanvoer 2291 stuks, kippeneieren 5.75— 6.50, en eendeneieren 5.255.40 per 100 stuks; boter 1.421.60 per kg. BOSKOOP, 5 September. Bloemenvei ling. Rozen per bos van 10 stuks: Op helia 1527 cent, Golden Ophelia 2737 cent, Marcel Rouyer 2942 cent, Hadley 6790 cent, Claudius Pernet 50—64 cent, Columbia 5070 cent, Butterfly 3343 cent, Mac Keiler 3062 cent, Wilh. Kor- des 4660 cent, Mad. Jules Bouché 3345 cent, Rosalandia 8090 cent, Van Rossum 7180 cent, Florex 90106 cent, Phoebe 4560 cent, Polyantharozen 3364 cent. Diversen: Dahlia's grootbloemig 1015 cent, Chrysanten, grootbloemig 1520 cent per stuk, idem tros 1417 cent per tak, Gladiolen 68 cent, Lelies lancifolium 11 cent per tak; Clematis Durandi 2731 cent; Anjers 1215 cent, Physalis Fran- chetti 43—55 cent, Clematis Prins Hen drik 23 cent per stuk; Clematis Mr. Pa- tijn 15 cent per stuk; Gcrbera 59 cent. ZEVENHOVEN, 4 Sept. Veiling. Aan gevoerd 4931 eieren. Prijzen: kippeneieren 5.906.60, en eendeneieren 5.006.00; kaas .32—36 cent per pond; hanen 0.70 1.25 per stuk, bloemen 1620 cent per bos, boonen 1.00 per zak. UITHOORN, 4 Sept. Kaas. Aangevoerd 3751 stuks. Prijs Goudsche kaas le soort met Rijksmerk 4246, 2de soort 3741, zwaardere 48, zonder Rijksmerk 3642 Handel vlug. BODEGRAVEN, 3 Sept. Eierenveiling. Aanvoer 11005 kippeneieren 5.90—7.00 en 350 eendeneieren 4.905.80 per 100 stuks kippen 5080 cent per stuk. NOOTDORP, 3 Sept. Eierenveiling. Aanvoer 5914 stuks. Kippeneieren 6.20 7.40, eendeneieren 5.756.35 cn kuiken eieren 4.255.15 per 100 stuks, kippen 1.05, hanen 75 cent, duiven 12 cent per stuk; zoetekoos 4447 cent per pond. WISSE LNUTEER1NGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59.171/o Londen 12.0713/i New York •-» 2.483/o Parijs «J.753 Brusse 34.67 Zwitserland 48.22l/2 Milaan 13.00l/2 Madric ....«.«..mmmmm 26.25 Uslo 66.52'/., Kopenhagen 66.521/.> Stockholm - 66.75 We°me? 35.10 Boedapest Prolongatie l3/4 °/q BEURSOVERZICHT. De stemming op de beurs bleef heder onveranderd vast en algemeen konden de koersen opnieuw verbeteren. Dc grootste belangstelling ging uit naar Margarine Unies, die enkele pets. avanceerden. Zeer vast waren Philips, die boven 320 kwamen en onder beurstijd nogal wat schommelin gen meemaakten. Aku's waren prijshou dend, hetgeen eveneens van de Accoustie- ken kon worden getuigd. Rubbers hadden een beperkte markt. A'dam Rubbers kón- dén boven 90 avanceeren, doch liepen later weer wat terug, al bleef de noteering zoo als gisteren. Tabakken gevraagd en goed gedisponeerd; do koerswinsten voor dc groote iSnma trasoort en bedroegen zelfs 10 pet. en meer. Senemba's spanden de kroon met 20 pet. Suikers goed prijshou dend en zoowel H. V. A/s als diverse min der courante soorten wisten zich op hooger niveau te plaatsen. Olie stil en eerder ge drukt, Kon. Olie iets lager. Sehcepv. kalm. Van de Mijnwaardcn werden Alg. Explo raties wat lager genoteerd. Amerikanen kalm. De stemming viel mee en de koer sen waren weinig gewijzigd.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3