KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUWS VRIJDAG 5 SEPTEMBER 193G DE LEIDSCHE COURAN'i EERSTE BLAD PAG. 2 Molton Dekens effen en niet randen, mooie kwaliteit 51 cent Bemberg Zijden Dameskousen met puntkiel en ver sterkte voet 1.15 50 grams knotten alle kleuren Per 50 gram 33 cent Linnen Boorden prima kwaliteit alle modellen. Per 3 stuks 1.20 Dames-Directoires gemoltonneerd Alle kleuren 65 cent Pluchette voor Overgordijnen 130 cM. breed 84 cent Eiken Kapstokken met 4 baken Extra Reclame 88 cent Badstof 50 cM. br. Extra mooie kwaliteit. 22i/2 cent per el EXTRA RECLAME DAMES- EN KIHDERSCHORTEN verbod voor den verkoop van tabaksarti kelen beneden den banderol]eprijs. Alleen de conclusie betreffende het uit verkoopswezen vond het hoofdbestuur min der geschikt. Het achtte een wettige rege ling, waarbij de Kamer van Koophandel voor het houden van uitverkoopen vergun ning moest geven, beter. Er worden tal van bezwaren geopperd tegen de voor stellen en wijzigingen en aanvullingen voor gesteld, die zooveel tijd in beslag nemen, dat het'bondsbestuur voorstelde de ver dere behandeling van dit punt tot de ver gadering van morgen uit te stellen, het geen werd aangenomen. Gekozen werd nog tot leden van den Middenstandsraad de heercn J. K. W. F. van Bommel uit 's-Gravenhage en J. J. Korff uit Amsterdam. Vervolgens sprak de beer Heeringa, vertegenwoordiger van den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid. Hij zeide in zijn rede o.m., dat de middenstanders lang niet genoeg doen voor hun organisatie. Zij moeten zich er offers voor getroosten met evenveel liefde als de leden van de werkliedenorganisaties het doen. De middenstanders moeten er naar streven een goed-ingericht bureau te krij gen met menschen, die hun taak naar be- hoorcn kunnen vervullen. Spr. drong er sterk op aan, dat de leden hun organisatie, die ook hij een warm hart toedraagt, krach tig zouden ma^en. Spr. wenschte verder de Algemeene Groningsche Winkeliersvereeni- ging hartelijk geluk met haar 25-jarig be staan. Tenslotte gaf de lieer Van Meurs, hoofd-redacteur Jer Javabode, die Batavia vertegenwoordigt, een schets van de mid denstandsbeweging in Nederlandsch-ImTiB en drong aan op versterking van de ban den tusschen Nederland en haar koloniën. Hierna werd de vergadering verdaagd. Te Groningen werd gisteren, in vervolg op de algemeene vergadering van den Al- gomeenen Nedcrlandschen Middenstands bond het zeven en twintigste Nationaal Middenstandscongres gehouden. De voorzitter, de heer Ed. G. Schür- mann, opende het Congres met een reoe, getiteld: „Gezamenlijk front maken"'. Het valt geenszins te ontkennen, aldus spr., dat de tijden moeilijk zijn, maar wij zijn het niet alleen, die gebukt gaan onder de zorgen van het oogenblik. Iedere maat schappelijke groep, ieder individu, ziet zijn bestaan bedreigd. Laten wij, aldus besloot spr., tegenover dit collectieve lijden geza menlijk front maken, opdat binnen afzien- zaren tijd blijder dagen aanbreken. Elk kwaad kan zijn goede zijde hebben. Moeen de volkeren in deze tijden hebben geleerd, de komende dagen van voorspoed te kunnen dragen, zonder weer in excessen te vervallen door handhaving der oud- Hollandsche degelijkheid en eenvoud." De secretaris der Kamer van Koophan del te Leeuwarden, dr. G. J. Otten, bracht vervolgens praeadvies uit over „De ver koop door middel van automaten". In dit praeadvies constateert de schrij ver dat er drie standpunten inzake den verkoop door middel van automaten zijn, namelijk: 1. laat den verkoop door middel van automaten niet toe ten tijde dat de win kels gesloten moeten zijn; 2. Iaat den verkoop door middel van automaien geheel vrij; 3. laat den verkoop door middel van automaten ook toe ten tijde, dat de win kels gesloten moeten zijn, met dien ver stande, dat uit den automaat, die aan den winkel wordt aangebracht, uitsluitend ver kocht worden artikelen, die ook in den win kel zelve plegen te worden verkocht en dat vulling van den automaat door den winkelier of zijn personeel alleen mag plaats vinden ten tijde, dat de winkel ge opend mag zijn. Uit deze drie standpunten zal een keu ze gedaan moeten worden en de argumen ten pro en contra elk dezer opvattingen zullen tenslotte door hun kracht van rede moeten doen blijken welke van deze drie kunnen worden geaccepteerd. De drie op vattingen worden door den prae-adviseur besproken en de verschilende argumenten worden door hem genoemd. De secretaris van de Kamer van Koop handel te Haarlem, jhr. J. C. Mollerus bracht hierna praeadvies uit over het on derwerp: „Gemeentelijke bedrijfswin sten." De prae-adviseur concludeert, dat het afschaffen der gemeentelijke bedrijfswin sten onder de bestaande omstandigheden niet mogelijk en niet wenschelijk is, en dat de gemeentelijke bedrijfswinstens als jaar- lijksche bron van inkomsten alleen secun daire beteekenis behooren te hebben. Tenslotte kwam in behandeling het prae advies van den heer Jac. P. van den Bosch, Binnenhuisarchitect te Bloemen- daal, over „De waarde der Schoonheid van het Ambacht en het behoud daarvan/." In zijn prae-advies ging de heer van den Bosch de ontwikkeling van het ambacht on de taak van de ambachtsscholen na. Hij behandelde de middelen om tot goed am- bachtsonderwijs_ te komen en in het tweede gedeelte van zijn voordracht liet hij aan de hand van lichtbeelden zien, wat kunste naars in het belang van het kunstambaent hebben voortgebracht. Gistermiddag werd het Congres geslo ten. Afscheid van Missionarisen. In de kloosterkerk der Paters Minder broeders te Weert had een indrukwekkende plechtigheid plaats, het kerkelijk afscheid n.l. van 9 Missionarissen, die dezer dagen zullen soheep gaan naar de missie-gebieden van China, Brazilië en Java. Het waren de Zeereerw. Paters Ludwinus Exler, (twee den keer), Herculanus Frankhuyzen en Cajus van den Eynden voor Z. Shansi Ltianfu, ChinaLeopoldus van Winkel, Samuel Tetteroo en Josephus de Haas (tweeden keer) voor Brazilië en Joël van Meer voor Java. Onder het plechtig Lof, opgedragen door den Zeereerw. Pater Samuel, met assistentie van Pater Herculanus en Pater Joël, hield de Zeereerw. Pater Yicarius Petrus Nielen de afscheidsrede. Hierna kwamen de missionarissen neer knielen voor het altaar van den H. Vader Franciscus, versierd met een schat van keurige bloemen. Nadat de zendigsbrieven van den Generaal der Minderbroeders waren voorgelezen, wijdde de Hoogeerw. Pater Provinciaal Regalatus Hazebroek de missie-kruisen en hing ze den missio narissen om. Een voor een ontvingen de vertrek kende missionarissen tenslotte van hun achterblijvende medebroeders den vredes kus, waarna hun processie-gewijze, onder het zingen van het Magnificat, werd uit geleide gedaan. OEGSTGEEST. Uitslag wedstrijden. Ringsteken: 1. J. HeemskerkG. Heemskerk; 2. A. v. d. Hulst en echtgenoote; 3. C. Juffer mansJ. Bergman; 4. W. StarA. Star. Costumeering: 1. C. JuffermansJ. Bergman; 2. J. HoogervorstL. Sieval; 3. A. v. d. Hulst en echtgenoote. Versiering rijtuigen: 1. v. d. Kwaak en echtgenoote; 2. C. JuffermansJ. Berg man; 3. J. WernerG. F. Bakker. Slaat den kop er af: 1. M. Dofferhof, 2. M. Hoogervorst, 3. J. Heemskerk, 4. A. van Velzen, 5. R. v. d. Linden, 6. N. de Wit, 7. C. Pardekooper, 8. A. Onder water, 9. B. v. d. Putten. Bloempotloopen: 1. M. v. d. Oord, 2. M. van Leeuwen, 3. M. Spek, 4. J. v. d. Luijt, 5. B. van Rij. Ringrijden voor meisjes: 1. J. van Vel zen, 2. T. Verhaar, 3. N. Heemskerk, 4. J. van Ees, 5. A. v. d. Sohrier. Tonknuppelen1. J. Onderwater, 2. J. v. d. Kraan, 3. A. de Wit, 4. D. v. d. Berg, 5. T. de Wit, 6. D. Hoogervorst, 7. J. Nijsman, 8. J. Brussee, 9. J. Spaar garen. Tonsteken: 1 J. Bonnet, la. H. J. Krij ger, 2. W. Jansen, 2a. H. den Dubbel den, 3. L. Kampenhout, 4. J. Hoogen- doorn, 5. W. Noordam, 6. W. de Jong, 7. J. Timmermans. Versierde rijwielen: 1. F. Filippo, 2. Annie v. d. Sohrier, 3. Coba v. d. Schrier, 4. Cor Molenkamp, 5. Jo van Ees. Turfrapen: 1. Jo LuB5e, 2. M. Driessen, 3. W, van Ee?, 3. C. Vreede, 5. M. Uit- tenbogard, 6. C. van Velzen, 7. C. Ver beek, 8. W. van Tol, 9. S. Bonnet, 10. A. v. d. Kwaak. Malle Trees: 1. P. Glasbergen, 2. N. Doffertiof, 3. A. van Grol, 4. D. Pluim Mentz, 5. G. van Abswoude, 6. H. Jong- mans. Zakloopen1. J. de Wit, 2. J. van Vel zen, 3. J. Akerboom, 4. K. Lubbe, 5. T. Verboom, 6. G. v. d. Kraan, 7. K. de Rooy, 8. W. Nagtegaal. WOUBRUGGE. Vertrokken: Y. Blanksma en ge zin naar den Haag W. A. Stein naar Zevenhoven C. J. Wittebol naar Was senaar A. van Dam naar Den Haag A. J. van Kempen naar Den Haag. Gevestigd: C. M. Pijnacker van Bo degraven M. de Kleijn van Alphen N. J. Colijn van Oegstgeest G. van der Zwam van Rijnsaterwoude N. Opdam van Leiden. J. Strookman van Barne- veld. BOSKOOP. KONINGINNEFEESTEN Ter eere van den 50en verjaardag van H. M. de Koningin zijn Woensdag j.l. alhier de Koninginnefeesten gehouden. Des morgens reeds vroeg lieten de klokken der Groote Kerk hun jubelende toonen over het dorp klinken en weldra verkeerde een ieder in een opgewekte stemming. Na deze feestelijke inleiding gaf de chr. muziekvereeniging „Concor dia" op het van. Torenpad een Koraal- muziek, dat tot in de puntjee werd af gewerkt. Omstreeks 9.15 werden door pl.m. 1200 schoolkinderen eenige Vaderlandsc'he lie deren gezongen, begeleid door de muziek verenigingen Concordia, Excelsior en St. Caecilia, waarna zij in optocht door het dorp marcheerden. Na de optocht werden de kinderen in de scholen getracteerd. Namiddags 2 uur werd er een recla- me-optooht en Bloemencorso gehouden. Hoewel over het algemeen het aanta-l deelnemers gering was, waren er toch eenige wagens bij, die nogal belangstel ling trokken. Na deze optocht gaf de gmnastiekvereeniging „Hercules"' een gymnastiekvereniging „Hercules" een van den heer H. Struwe aan de Burgem. Colijnstraat, welke bestond uit brug-, spring- en vrije oefeningen. Des avonds werd van 810.30 door de Harmonie Excelsior een concert gegeven in de schitterend versierde tent op het v.m. Torenpad. Vanaf de R.K. Kerk tot aan het nieuwe Raadhuis was de Dorp straat schitterend verlicht, evenals het Raadhuis zelf, hetweHt door de gemeente was gedaan. Een schitterend vuurwerk sloot dezen feestdag, die, hoewel niet zoo was als andere jaren, toch op eenigszins waardige wijze is gevierd. BURGERLIJK ARMBESTUUR. Aan het verslag van het Burgerlijk Arm bestuur hier ter stede over het jaar 1929, uitgebracht door de Gemeentelijke Com missie voor - Maatschappelijk Hulpbetoon, is het volgende ontleend: In de werkwijze vaii het Burgerlijk Armbestuur werd in 1929 geen verande ring gebracht. Meervoudige bedeeling is in 1929 216 anaal voorgekomen, d. w. z. dat 216 onder steunden van het Burgerlijk Armbestuur tegelijk in geld of in natura gesteund wer den door andere instellingen van welda digheid. Ook werd evenals in vorige jaren door het Burgerlijk Armbestuur in bijzon dere gevailen hulp verstrekt door het bij plakken van zegels, of aanzuiveren der ontbrekende premiën, beneinde de betrok kenen op een vastgestelden tijd in het be zit van ouderdomsrente of eventueels in- validiteitsrente te doen geraken. De brands tof fenvoorziening, welke in gegaan was op 29 October 1928, was als volgt geregeld: de eerste 4 weken 1/s H.L. en daarna 13 weken 1 H.L. en de laatste 5 weken weer l/3 H.L. geklopte cokes. Deze cokesverstrekking was als mini mum-bepaling aangenomen; doch door de zeer strenge koude werd deze bepaling geheel te niet gedaan en werden herhaal delijk extra kolen-bonnen verstrekt. Bovendien -werden ter voorziening in de nooden, ontstaan door de in Februari en Maart 1929 zoo streng heerschende vorst, Verschillende andere maatregelen genomen, welke wij in dien tijd reeds hebben gepu bliceerd. Een Kerstgave werd, evenals vorige ja ren, aan de ondersteunden uitgereikt, ten bedrage van 25 pet. van hun wekelijksche ondersteuning, met een minimum uitkee- ring van 0.50. Het uitbesteden van kinderen in ge zinnen, totdat opname in een gesticht volgt, en dat steeds bezwaren oplevert omreden geschikte gezinnen, bereid 001 dergelijke kinderen op te nemen, zoo moei lijk te vinden zijn, is in 1929 niet voorge komen. Wel werden verschillende kinderen tij delijk in inrichtingen geplaatst, omdat de ouders beiden of de moeder alleen ziek waren. De strenge koude, die in de maanden Februari en Maart 1929 groote geldelijke offers kostte, eischte ook van het perso neel de uiterste inspanning, welke echter met de grootste welwillendheid en toe wijding betoond werd. Een woord van dank is hier ook op zijn plaats aan de verschillende vereenigingen en instellingen, die in deze benarde om standigheden het hunne hebben bijgedra gen om zooveel mogelijk de nooden te le nigen. De winter 1929 heeft doen ervaren, dat waar samenwerking werkelijk noodig is, zij er ook is. In Februari 1929 werd door den Armen raad een commissie ingesteld, die tot taak zou hebben het treffen van regelen inzake onderhoudsplicht. Op het verzoek van den Armenraad een lid van het Burgerlijk Armbestuur aan te wijzen, die zitting zou willen nemen in de nieuw te vormen commissie, werd de heer H. W. Blote daartoe aangewezen en bereid gevonden. Een last, die Leiden als Universiteits stad te dragen heeft, is wel hulp te moeten verleenen aan zieken of herstelden, die uit het Acad. Ziekenhuis ontslagen zijnde, en die vóór hun opname in een andere plaats woonachtig waren, doch thans hetzij uit armoede of uit onverschilligheid voor hun woonplaats, te Leiden blijven vertoeven en aldaar armlastig worden. Ook bij overlijden in het Academisch Ziekenhuis van personen, die uit andere I plaatsen gekomen zijn, wendt men zich tot I de gemeente Leiden, die dan de begrafe- j niskosten te betalen heeft. Ons bestuur heeft voor dergelijke gevallen zich thans om raad tot den Burgemeester, als presi dent-curator der Rijksuniversiteit gewend. Of hier evenwel veel aan te veranderen zal zijn, wordt betwijfeld. De rekening en verantwoording over het dienstjaar 1928 werd in de vergadering van het Burgerlijk Armbestuur van 18 Juni 1929 ten bedrage van 212329.72 goedge keurd, eveneens werd in deze vergadering de begrooting voêr het dienstjaar 1930 vastgesteld tot een bedrag van 210450 waarbij als subsidie van de gemeente werd aangevraagd 210000, terwijl in de verga dering van 16 Juli 1929 het verslag over het dienstjaar 1928 werd goedgekeurd. Het Burgerlijk Armbestuur adviseerde voorts aan den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst aan 673 gezinnen of personen een kaart, recht gevende op kostelooze geneeskundige hulp, uit te reiken, waar door 507 gezinnen recht verkregen gedu rende een vol jaar op kostelooze genees kundige behandeling, 82 gezinnen voor den tijd van 3 maanden en 84 vrouwen recht op kostelooze kraamverpleging. Aan 56 gezinnen of personen werd deze hulp afgewezen. Uit een overzicht van den staat van ondersteunden op 1 Juli 1929 blijkt duide lijk, dat de ouderdom in hoofdzaak oor zaak der armlastigheid is. Het totaal aantal ondersteunden be droeg 493, n.l. 228 mannen en 265 vrouwen. In 1929 bedroegen de uitgaven der on dersteunden: aan huur, kost, inwoning enz. 151449.98; idem aan werkloozen incl. brandstoffen 15607.46; ondersteuning in losse giften 400; kleeren en beddegoed 1964.68; brandstoffen 11132; begrafe niskosten 467.45; uitbesteding van ver laten kinderen 455.37. Totaal 181476.94. In 1928 waren de totale kosten der ver- pleeggelden in de gestichten 25972.69.5. In 1929 waren de totale kosten der ver- pleeggelden in de gestichten 20889.44. Gemeentelijke Aankondigingen BENOEMING RAADSCOMMISSIëN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat door den Gemeen teraad, in zijn vergadering van den 2den September j.l., uit zijn midden zijn be noemd de volgende leden, als: a. Voor de Commissie van financiën: de heeren B. J. Huurman, Voorzitter; M. H. De Reede en Mr. H. F. A. Donders. b. Voor de Commissie voor de Huishou delijke Verordeningen: de heeren Mr. D. A. van Eek, Voorzitter; J. H. A. Manders en Mr. A. J. Romijn. c. Voor de Commissie voor de Strafver ordeningen: de heeren Mr. D. A. van Eek en Mr. A. J. Romijn. d. Voor de Commissie van Fabricage: de heeren D. Parmentier, A. G. Bosman, J. H. Schüller en J. H. A. Manders. e. Voor de Commissie voor de Stede lijke Fabrieken van Gas en Etoctriciteit de heeren F. Elkerjfcfrtrt, Mïrt A. van Eek, J. Wilbrin^ïOIr. H. f/M Donders. f. Voor de Commissie voor fliet Open baar Slachthi/s: de heeren Tl. M. W. Bergers en Ji* A. van der Redden. g. Voor de -Qpmraissie vocjf" den Markt en Havendienst"ete-Jieern Wüjprink en G. de Meij. h. Voor de Commissie voor het Oud- Archief: de liéeren ja. H. de Reede en J. H._ A. Mandeis. i. Voor de Commissie van Beheer over de Gestichten „Endegeest",. „Voorgeest" en Rhijngeest": de heer B. J. Huurman. j. Voor de Commissie voor den Genees kundigen- en Gezondheidsdienst en den Keuringsdienst van Waren: de heeren Th. B. J. Wilmer, J. G. van Es, A. van Ros malen en C. Koole. k. Voor de Commissie van onderzoek der bezwaarschriften tegen aanslagen in het Vergunningsrecht: de heeren A. G. Bosman, Voorzitter; C. J. van Tol en J. A. van der Reijden. 1. Voor de Commissie voor het Onder wijs: de heeren J. G. van Es, Th. B. J. Wilmer, J. B. Meijnen, T. Groeneveld en Mr. A. J. Romijn. AUG. L. REIMER.INGER, Weth. loco-Burgemeester. Leiden, 5 September 1930. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst dei- apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 Sept. waargenomen door de apotheek P. du Croix, Rapen burg 9, Telef. 807. STEDELIJK GYMNASIUM. Promotie en prijsuitdeeling. Hedenmiddag te 3 uur heeft in den Foyer der Stadsgehoorzaal de openbare promotie en prijsuitreiking plaats gehad voor de leerlingen van het Stedelijk Gym nasium. De rector van het Gymnasium en de president curator voerden o.m. het woord. Hierop komen we morgen nader terug. We laten hier den uitslag der over gangsexamens volgen Bevorderd van le naar 2e kl.: J. H. Bakker, J. A. van Beelen, Gr. Bijl stra, Josée Blink, Al. C. v. Mourik Broek man, W. J. Gunning, H. Keslcr, M. Kok, Ma. van Krimpen, L. l^oth, Cl. Meyers, J. K. J. Muller, Louise Muys v. d. Moer, J. v. Oven, H. K. Roessingh, M. H. Teunis- sen, F. A. des Tombe, J. Verloop, K. P. v. d. Wel, A. J. de Zwaan, A. W. Bol, W. Boevé, L. Cohen, H. Colenbrander, Nellie Eikalenboom, F. P. Flu, Ellie Hcsselink, Wilh. Horst, J. C. Juta, C. Lalau, J. E. Muller, W. de Nes, J. de Nes, Paula Smits, R. Sobels, C. Stolk, Cath. Tjalsma, Minke Vries erna Van 2e naar 3e kl.: H. A. Bloemink, D. E. Boesselaar, J. A. Driessen, D. van Eysinga, Lien G. de Graaf W. Herfst, R. Horst, Gertr. Hiiner, G. A. Huurman, H. Kramers, J. L. Kranenburg, Suze Kuenen, A. Seret, H. de Vries, G. de Witte, J0I1. J. P. Zaayer, Rie de Zwaan, L. Bakema, W. J. Buys, J. D. Hofman, Paula Jagers, J. J. de Jong, D. H. Pluym Mentz, A. J. Mulder, Sim. de Nes, H. J. G. Postel,- J. P. van der Stoel, A. van Unen, A. Verstraaten, P. Wijnnobel, L. Yntema, J. Zwanenburg; Van 3e naar 4e kl.: Rudi Begeer, S. van Bleyswijck Ris, R. L. G. Borgerhoff Mulder, W. Bos, G. D. L. Brederveld, H. Brinkgreve, Maria Fon tein, G. J. Goekoop, J. F. A. Modderman, A. A. Moolenburgh, Marg. S. E. Nieuwen- huis, D. V. Nijland, J. Schreuder, G. J. Velds, F. Wensinck, L. Doekes, W. C. van Dorp, Anneke Fokkema, C. F. M. Lange- zaal, W. Langhout, D. Lekkerkerker, Machteld Loth, D. van der Mey, J. van Nieuwkoop, C. G. Pel, Liesbeth Raphael, H. E. Stenfert Kroese. Van de 4e naar de 5e klasse: Go de Bel, S. A. van Biemen, Alida de Boer, P. L. Eggink, H. Flu, A. Fort gens, Alida W. Hermans, Dj. P. de Jong, R. van der Meulen, D. van Riessen, Joh. D. Thierry, Marth Veltkamp, Tine Brouwer, M. Brui ning, J. van Dorp, Cath. B. E. Eerd- inans, J. GijsVian, L. Goldberg, A. Hee- ring, J. de Josseling de Jong, H. van Maanen, C. Noordenbos, M. Ploov, J. H Vergragt, H. D. Vriesema, J. Zandrée. Va>n de 5e naar de 6e klasse: R. J. J Bronsgeest, El. C. Fontein, Jann. Christ. Fris, Sjoukje Hiemstra, D. A. Holtz, K. Huibregtse, G. F. J. Jongbloed, H. A Marx, S. P. de Roos, R. A. Warmeniho- ven, J. Hulstkamp, L. N. J. Kamp, J. C. Kist, W. W. Muys v. d. Moer, Joh. Pel, Chr. Snouck Hurgronje, H. P. Veld- huyzen, Anna Maria Velds, C. Versélewel, de Witt Hamer, Jos. W. B. Vissei', J. H. Wensinck, C. M. Westermann.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2