DONDERDAG 4 SEPTEMBER 193C DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 LUCHTVAART DE ZEPPELIN NAAR AMSTERDAM. Op 18 October? De firma Wambersie en Zoon, hoofd agente voor Nederland voor de Zeppelin- tochten, deelt ons mede, dat een reis van Friedrichshafen naar Amsterdam wordt overwogen, en wel: afvaart van Friedrichs hafen te ongeveer 7 uur v.m. op 18 Octo ber; aankomst te Amsterdam ongeveer 15 uur; terugreis 's nachts; landing 's mor gens, ongeveer 7.30 uur te Friedrichshafen op Zondag 19 October. Het- staat, nog niet vast, dat het lucht schip op Schiphol zal landen. Met de autoriteiten worden nog onderhandelingen gevoerd. Mochten deze onderhandelingen niet slagen, dan wordt overwogen de lan ding elders te doen plaats hebben. DE GESLAAGDE OCEAANVLUCHT PARIJS—NEW YORK. De ontvangst in New York. Nadat Dinsdag in de middaguren be kend was geworden, dat de beide Fransche vliegers Costes en Bellonte met de „Point d'Interrogation" in aantocht waren, stroom den de duizenden naar het vliegveld, waar alles reeds in gereedheid was gebracht om de vliegers te ontvangen op de plaats, die door hen zelf, bij hun start te Parijs, was aangegeven als het einddoel van hun Vlucht. Op het vliegveld werd men van minuut tot minuut op de hoogte gehouden van de vorderingen der vliegers op hun laatste etappe. Eindelijk om kwart voor zeven werden zij gesignaleerd. Majestueus cirkelde het vliegtuig eenige malen boven .Curtiss Field waar het ten slotte vlot neerstreek. Dit allerlaag be gedeelte van hun enorme prestatie, bleek voor de vliegers nog niet eens het gemakkelijkst. Het terrein was n.l. door voorafgaande regens geheel door weekt en soppig geworden. De kranige vliegers slaagden er evenwel in hun toe stel rustig midden op het veld neer te zet ten en in de richting van de eeretribune te taxiën. Op dit moment echter was het enthousiasme der toeschouwers tot zoo'n hoogte gestegen, dat zelfs het krachtige politiecordon hen niet meer in bedwang kon houden en zij het terrein opstormden, waar zij door hun ontzaglijk aantal het vliegtuig tegenhielden. Intusschen waren de escorteerende vlieg tuigen in de hoeken van het vliegveld neergestreken. Kort na elkaar stapten toen Costes en Bellonte uit de machine, werden door het publiek op de schouders gebild en in triomph rondgedragen. Op de officieele tribune zagen wij o.m. Bovotra en Carpentier. Eindelijk slaagde men er in de „Point d'Interrogation" in de hangar te brengen, waar de eerewijn werd rondgediend. Cos tes en Bellonte echter hadden vooreerst meer belangstelling voor het toestel, dat hen over den Oceaan gedragen had. Zij onderwierpen het dan ook oogenblikkelijk aan een grondig onderzoek, hiermede blijk gevende, den vormoeienden tocht voor treffelijk te hebben doorstaan. Intusschen was het donker geworden en flitsten herhaaldelijk de magnesiumlichten der persfotografen op. Nadat eenige sprekers, o.a. de Fransche ambassadeur en kolonel Lindbergh, den beiden vliegers eenige hartelijke woorden van welkom hadden toegesproken, dank ten Costes en Bellonte voor de ontvangst. Hierna werden zij naar hun hotel ge bracht teneinde een welverdiende rust te genieten. Naar uit Parijs gemeld wordt, zal de Oceaanvlieger Costes, die tot nu toe re serve-kapitein was, tot bataillonchef en Bellonte, die tot dusver onderofficier was, tob tweede luitenant der reserve, benoemd worden. SPAANSCH WATERVLIEGTUIG VERONGELUKT. Zeven slachtoffers? Uit Madrid wordt gemeld, dat gister middag een marine-watervliegtuig bij de vlootmanoeuvres in zee gevallen is nabij Kaap Priorino. Drie officieren en vier mecaniciens bevonden zich aan boord en •gevreesd moet worden, dat zij om het leven zijn gekomen. Uit de Landbouwwereld (Nadruk verboden) Levenswijze en bestrijding van slakken. Als het najaar vochtig is, kunnen de slakken zoo talrijk optreden, dat men in den waren zin kan spreken van een slakkenplaag. Slakken houden van vocht; op vochtige, welig begroeide gronden hooren ze thuis, op droge akkers ko men ze zelden voor. Deze zijn voor haar le vensvoorwaarden zóó ongunstig, dat zij het er onmogelijk kunnen uithouden. De slak scheidt voortdurend slijm af, en dat wel des te meer, naarmate de omgeving, waarin zij verkeert, des te droger is. Te veel slijmafscheiding kan voor de slak zelfs doodelijk zijn.' Het droog- leggen van den grond is dar, ooic een bestrij dingsmiddel tegen slakken. De slak plant zich voort door eieren. Deze worden meest in Augustus gelegd, elke slak legt er plm. 400. De vermenigvuldiging is nog al sterk, het be hoeft ons dus niet te bevreemden, dat er plot seling zooveel slakken kunnen te voorschijn komen .De eieren komen na 3 a 4 weken reeds uit. In September worden derhalve de mees te s'akken geboren en in 6 weken tijds zijn zij volwassen. Ook in 't late najaar worden er eieren gelegd, deze blijven den winter over liggen. Zij hebben gen groot weerstandsverr o- gen. Van de jonge slakken, in September ge boren, gaan er voor den winter nog heel wat te niet. Zij hebben veel natuurlijke vijanden, die een groot aantal verdelgen. Den winter brengt de slak door in verstijfden toestand, op een vochtig, verborgen plaatsje. Gedurende de overwintering zullen er ook heel wat het leven laten; die den winter doorkomen, leven met de voorjaarswarmte weer op. Maar van het aantal, dat in het najaar aanwezig was, blijven in het voorjaar weinig over. Een slakkenplaag in het voorjaar komt dan ook heel zelden voor Daarvoor zijn onze winters nog te streng. Om de slakken te bestrijden, kan men in het klein, in den tuinbouw, het volgende mid del toepassen. Men legt hier en daar stukken wortel of biet. Hierop trekt de slak, en s mor gens in de vroegte kan men daarbij een heel gezelschap aantreffen. Om ze te dooden, strooie men er zout of gebrande kalk op. Deze beide stoffen zijn hygroscopisch of wa- teraantrekkend, de slak verliest hier door vocht, en scheidt groote massa's slijm af, wat voor haar doodelijk is. Oudere slakken kun nen het echter nog ontkpmen; het afscheiden de slijm kan met de kalk een soort koker of omhulsel vormen, waaruit zij ongedeerd weer voor den dag komen. Strooit men echter na een half uur nogmaals wat kalk, dan ontkomt er geen enkele. Ook in het groot, in den land bouw, is dit toe te passen, maar men moet er 's morgens vroeg bij zijn, want als de zon is opgekomen en de dauw opgedroogd, dan schuilt de slak weg en is niet meer met kalk te bereiken. Als er een paar keer 's morgens achtereen met gebrande kalk gewerkt wordt, zal men daardoor een duchtige opruiming hou den. Overigens is het sparen der natuurlijke vijanden, als de vogels, mollen, kikvorschen, padden enz., ook een bestrijdingsmiddel. Proeven met Cocosmeel. Zoowel in ons land als in 't buitenland zijn al meermalen proeven genomen met cocosmeel in het rantsoen van melkvee, om den invloed daarvan na te gaan op het vetgehalte. De uit komsten waren tegenstrijdig, hieraan toe te schrijven waarschijnlijk, dat de proeven niet steeds goed waren opgezet. Aan het Proef station te Hoorn zijn opnieuw proeven geno men in twee winters. Men onderscheidde daarbij een vóórperiode van 28 of 21 dagen, een hoofdperiode van 57 of 58 dagen, en een naperiode van 29 of 27 dagen. Telkenmale werd in de hoofdperiode per koe en per dag 21 K.G. cocosmeel vergeleken met 2 K.G. van een krachtvoermengsel, dat bij de eerste proef bestond uit 2 deelen grondnootenmeel en 5 d. maismeel. In de beide proefjaren werd een niet onaanzienlijk hoogere vetopbrengjst bij de cocosgroep geconstateerd: de verhooging van het vetpercentage bedroeg gemiddeld 0.033 procent. De vastheid van 't botervet was ook vrij aanzienlijk toegenomen; de smaak der cocosboter bleek iets achter te staan bij dien der controle groep, maar dit kan ook toeval lig zijn. Wat geur, gehalte en bewerking be treft, viel er weinig of geen verschil waar te Zaaigraan-ontsmetting. Door een groot deel van onze graanverbou- wers wordt ze reeds toegepast, anderen schij nen het nut er van nog niet in te zien. Proe ven te Svalöf, genomen onder leiding van dr. Carl. Hammarlund. hebben opnieuw de waar de er van aangetoond. Dr. Hammarlund paste niet de omschepmethode, doch de oqderdom- pelingsmethode toe. Bij het gewas rogge, be handeld met Germisan 1/4 en 1/8 pet. winterde resp. 35 en 36 pet., dus ruim één derde, uit, van het onbehandelde 51 pet., dus meer dan de helft. Bij tarwe waren van de getelde on behandelde planten 48 pet., dus de kleinste helft, ziek (steenbrand), van de ontsmette met 1/8 en 1/4 pet., Germisan, resp. 0 en 1 pet., dus zoo goed als geen. Bij haver waren van de onbehandelde 10 pet. ziek (stüifbrand), van de ontsmette, die geteld waren, slechts één. Van de getelde gerstplanten, die ontsmet waren, was geen enkele plant ziek, van de onbehan deld niet minder dan 265, die aangetast warén door de streepziekte. De goede werking der ontsmetting is derhalve bij deze proeven dui delijk bewezen. Bietenkoppen en bietenbladeren. De Rijkszuivelconsulent de heer C. Zwa german, geeft de volgende wenken voor de voedering met Suikerbietenkoppen en -bla deren: 1. Men zorge er voor de voederbakken min stens éénmaal per dag .grondig te reinigen. 2. Men verstrekke het voedsel in vele kleine porties. Op die wijze gaat er haast niets ver loren. Bij slordig voeren zagen we, zegt de heer Zw., verliezen tot 50 pet. 3. Men wissele af met hooi en stroo en twee maal per dag krachtvoer, naar de behoefte der dieren. 4. Men voere per dag en per koe 1 ons ge slibd krijt (koolzure kalk kost 5 a 10 cent per kilo) en ons keukenzout bij. Dit voldoet in de praktijk zeer goed. De mest blijft mooier, llllllll HET NEDERL. ELFTAL heeft Woensdag een oefen wedstrijd gespeeld tegen een N.-Hollandsche Com binatie. Langs de lijn v. 1. n. r.Koolhaas, Boeljon. Hirschman, Bob Glende- man, grootheden uit voetballand llllllll en er ontstaat een belangrijk betere verhou ding tusschen de verschillende mineralen in het rantsoen. De Populier in ons land. In het Tijdschrift der Ned. Heide Mij. kwam een belangrijk artikel voor over de Populier van de hand van R. Meelker. Hij schrijft daarin, dat van groote beteekenis is de keuze van de goede soort. Sommige soorten blijken reeds op jeugdigen leeftijd kanker te krijgen, of zijn om andere redenen niet goed thuis in een bepaalde streek. Tenzij men eenige zeker heid heeft omtrent de ontwikkeling, doet men gewoonlijk het best in elke streek die soort te nemen, waarvan gebleken is, dat ze daar goed en gezond opgroeit. Het doel bij popu- lierenaanplant is om in den kortst mogelijken tijd een langen, zwaren, tak- en noestvrijen stam te krijgen. Men maakt echter een fout, den boom te spoedig op te snoeien en te veel takken te ontnemen. Bij het snoeien geldt de regel: vroegtijdig beginnen, dikwijls herhalen, en nooit te sterk! Onoordeelkundig gesnoeide boomen verliezen een groot deel van hun waarde. Levertraan voor Pluimvee. Levertraan bevat twee zeer belangrijke vi taminen: Vit. A, dat den lichaamsgroei ver sterkt, en Vit. D, van veel belang voor den groei der beenderen. Uit dien hoofde is lever traan aanbevolen voor jonge kinderen, vooral als deze lijden aan Engelsche ziekte. Maar ook in de puinmveeteelt bewijst levertraan goede diensten. Er zijn echter verschillende kwaliteiten, naar gelang de bereiding is ge weest. Goede levertraan kan niet goedkoop zijn. In welke hoeveelheid ze gegeven moet worden? De vrij algemeene meening der des kundigen is, dat het percentage ongeveer 1 pet. mag zijn. Proeven, in Amerika genomen bij vier groepen kuikens gaf na 7 maanden de volgende gewichtsresultaten: le groep 1 pet. levertraan 490 gram kuiken gewicht; le groep 2 pet.: 442 gram; 3e groep 3 pet: 386 gram; 4e groep 4 pet.: 420 gram. B—r. KERKNIEUWS 135. „Indien er in uw boek ook een plaatsje is. voor overleden Stichters en Stichteres sen, verzoeken wij u te willen inschrijven onze Vader en Moeder zg. Mogen wij hun ziel in uw gebed en dat van uw jongens aanbevelen? Met verschuldigde hoogachting enz. En bij die brief zatja, ik durfde mijn oogqn haast niet gelooven, daar zat heel knusjes opgevouwen een briefje van tweehonderd, zegge 200. Er sprong een glimlach op mijn gezicht tot. aan mijn ooren. Wat was dat een mooi briefje! Ik zou het bijna in een lijstje la ten zetten. Het is alleen maar jammer, dat ik het er weer zoo gauw zou moeten uit halen. Het was anders een uitkomst hoor, want het werd hard tijd dat het cijfer boven mijn stukje omhoog ging. En twee tegelijk! Het regende buiten dat het goot, er was geen zonnetje te zien, maar zoo'n aange- teekende brief brengt licht en warmte te gelijk. 't Is maar zoo jammer dat er niet meer komen. Er is toch zooveel noodig. En O. L. Heer wil nu eenmaal dat wij via uw portemonruaie geholpen worden. Het zou Hem niet de minste moeite kosten een wonder te doen en zoo'n Missiehuis voor de toekomst veilig te stellen. Maar wat zou er dan van de naastenliefde te recht komen, van de offervaardigheid, die twee schoonste deugden, hoe zouden we dan onze dankbaarheid kunnen ioonen voor verkregen zegen en genade? God wil dat de eene mensch den ande ren dient en helpt. Dat is de les van het Evangelie. (Daarvoor hebben we geen Rotary noodig). De weg is reeds lang door Gods Zoon aangewezen. Het is de weg van den Barmhartigen Samaritaan. FATHER LEFEBER, St. Bonifacius-Missiehuis. Directeur Hoorn, Postrek. 120937. Ge kunt dit Missiehuis ook goed helpen door geld te geven tegen rente zoolang ge leeft. Uw inkomen wordt, er niet min der om en na uw dood wordt er een onbe middelde jongen Priester van uw geld. VRAGENBUS Vraag: Wat is de mooiste weg per auto van Lisse naar Soest over Utrecht? Hoeveel K.M.? Antwoord: Lisse, Leimuiden, Rijn- saterwoude, Alphen a. d. Rijn, Zwammer- darn, Bodegraven, Woerden, Harmeien, Oudenrijn, Utrecht, de Bildt, Soesterberg, de Bund, Soest. Afstand ruim 77 K.M. Vraag: Wat is de kortste weg per auto van Lisse naar Bussum? Hoeveel K.M. Antwoord: Lisse. Leimuiden, Uit hoorn, Rijke Waver, Abcoude, Nigtevecht, Nederhorst den Berg, Bussum. Afstand 55 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg! per auto van den Haag naar Assen? Hoeveel K.M. Antwoord: Den^Haag, Leiden, Al phen a. d. Rijn, Bodegraven, Woerden, Utrecht, de Bildt, Soesterberg, Amersfoort, Nijkerk, Putten, Harderwijk, Hierden, Nun- speet, Doornspijk, 'Elburg, Oldebroek, Zwolle, Rouveen, Staphorst, Meppel, Ha- velte, Dieverbrug, Geeuwenbrug, Hooger- smilde, Hijkersmilcle, Kloosterveen, Assen. Afstand 232 K.M. Vraag: Welke is de korste weg van Roelofarendsveen naar Venray? Antwoord: Roelofa-rendsveen. Alphen a. d. Rijn, Woerden, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Geldermalsen, Waardenburg, Zalt Bommel, Hedel, den Bosch, Dinther, Veghel, Erp, Gemert, de Mortel, fietspad naar Merselo, Venray. Afstand 170 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets vanaf Koudekerk naar Wijk bij Duur stede? Hoeveel K.M.? Antwoord: Koudekerk, Alphen, Bo degraven, Woerden, Lftrecht, Brunnik, Odijk, Sterke nburg, Co then, Wijk bij Duurstede. Afstand 58 K.M. Vraag: Welke is de kortste*weg van Leiden naar Baarle-Nassau over Utrecht? Hoeveel K.M.? Welke tollen en bruggen moeten wij passeeren? Antwoord: Leiden, Woerden, Utrecht Houten, Schalkwijk, Culemborg, Buurmal- sen, Geldermalsen, Meteren, Waardenburg, Zalt Bommel, Hedel. 's Herttogenbosch, Vught, Helvoirt, Enschot, Tilburg, Riel, Alphen, Baarle-Nassau. Afstand 150 K.M. De overzetveren te Culemborg, Zalt Bom mel en Hedel zijn kosteloos. Of u nog tollen op den weg zult vinden weten we niet. Voor zoover ons bekend zijn er daar heel weinig. lÉPlIlP DE KON. MILITAIRE SPORTVEREENIGING en de Burger Ruitersportvereeniging organi seert een vierdaagsche afstandsrit. Woensdag had het vertrek uit Amersfoort plaats. DE GROOTE WERKZAAMHEDEN VOOR DEN BOUW VAN DE NIEUWE MAASBRUG Het vertrek van Luit.-Kolonel Alma op Patty e Maastricht vorderen snel. Een overzicht van het werk

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8