-TT SPOOR's MOSTERD DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 SPORT ZWEMMEN DE ADSPIRANTEN-WEDSTRIJDEN DER LEIDSCHE ZWEMCLUB. Een mooi besluit van het seizoen. Als de adspirantenwedstrijden der Leid sche Zwemclub gehouden worden, nadert, lammer genoeg, het einde van het zomer seizoen. Valt dit voor de zwemmers te betreuren, tot verheugenis stemt het, dat op een mooi succesvol seizoen mag wor den teruggezien. Nog meer reden tot verheugenis is er, als we zien hoe ook het adspirantenfeest zoo goed geslaagd is. Dat is de bekroning geworden van het inderdaad mooie sei zoen, dat de Leidsche Zwemclub dezen zo mer heeft doorgemaakt. Inderdaad, het adspirantenfeest geeft reden tot blijd schap, want de overgroote deelname aan deze wedstrijden zegt ons duidelijk, dat ook in de zwemwereld der jongeren animo voor de zwemsport bestaat en deze jonge ren zijn de hope der toekomst voor de L. Z. C. Er was geen enkel nummer van het vrij uitvoerige programma, dat gisteravond werd afgewerkt, of er bestond goede deel name voor, want in de 11 nummers zagen we ongeveer 100 jeugdige zwemmers en zwemsters uitkomen! Door die groote deelname en door den zoo korten tijd (van 6.15 uur tot donker) moest alles vlug afgewerkt worden, maar {le heer Planjer zette er spoed achter, het zwempersoneel verleende als steeds be- reidvol zijn medewerking om alles zoo vlug mogelijk gereed te maken voor de diverse nummers en ten slotte stonden de ingeschrevenen dermate onder tucht, dat zij er wel voor zorgden op tijd aan den start te verschijnen. Zoo moet het ookZoo alleen is er wat te bereiken en zoo alleen wordt de animo voor de wedstrijden ver groot. Het programma vermeldde allereerst enkele nummers snelzwemmen, waarin met vuur om de eerste plaatsen werd ge streden. Daarna volgde een nummer doelwerpen voor jongens en meisjes, waarin behalve geoefendheid en behendigheid ook het ge luk een woordje maesprak. Veel punten werden er niet gemaakt. We telden er slechts drie boven de 5 De estafette 5 x 25 M. tusschen Poel meer, L. Z. C. en de Zijl bracht eerstge noemde club de overwinning, maar het resultaat van de gemaakte tijden doen zien, dat er hard gestreden is om de eer der overwinning. Verder werd er nog een nummer wissel slag gezwommen door jongens en meisjes, terwijl als attractie-nummer het ringste ken in cano's zeer in den smaak viel. Slechts heel enkelen brachten het er goed af, maar het te bereiken succes lag voor namelijk in de hand van de(n)gene, die peddelde. Tot slot ging een waterpolo-wedstrijd tusschen L. Z. C. V en Poelmeer I en ook hier bleek weer, dat de L. Z. C. op wa- terpolo-gebied over goede, jeugdige krach ten beschikt. De jeugdige L. Z. C.'ers won nen met niet minder dan 5—1, nadat de rust met 20 was ingegaan. De uitslagen luiden: 25 M. vrije slag meisjes 11—13 jaar: 1. Agathe Platteel in 20 sec.; 2. Willy Christiaanse in 24 sec.; 3. Annie Passier in 25.2 sec. 2 5 M. v r ij e slag jongens 11—13 jaar: 1. J. de Nie in 18.2 sec., 2. P. Lut in 18.4 sec., 3. H. Overdevest in 19 sec. 40 M. vrije slag meisjes 1416 jaar: 1. Henny Passier in 38.2 sec., 2. Tine v. d. Kaaij in 40 sec., 3. B. v. Halde ren in 40.4 sec. 40 M. vrije slag jongens 1416 jaar: 1. J. Stijnman 2S sec., 2. C. Chris tiaanse in 29.4 sec., 3. J. Meijeraan in 30.4 sec. Doelwerpen: 1. F. Hofsteenge 11 punten, 2. J. Buijs 10 punten, 3. M. Duin dam 7 punten. Estafette 5 x 25 M.1. Poelmeer in 1 min. 39.6 sec., 2. De Zijl in 1 min. 40 sec» 3. L. Z. C. in 1 min. 41 sec. Doelwerpen dames: 1. T. v. d. Kaay, 2. A. Platteel, 3. R. de Bink, 4. H. Passier, allen twee punten (na loting). Wisselslag jongens (20 M. vrije slag en 20 M. rug): 1. A. Duindam in 33.8 sec., 2. J. Meijeraan in 40.2 sec., 3. H. Over devest in 44 sec. Wisselslag meisjes: (20 M. vrij^ slag en 20 M. rug): 1. H. Passier in 39 sec., 2. B. van Halderen in &1A sec., 3. A. Plat teel in 45.2 sec. Ringsteken jongens: 1. A. Duindam 3 ringen 25 sec., 2. H. Zierfusz 3 ringen 25.4 sec., 3. Platteel 2 ringen 27.4 sec. Ringsteken meisjes: 1. C. de Bink 3 ringen 25.2 sec., 2 T. v. d. Kaaij 3 ringen 26 sec., 3. A. Platteel 2 ringen 21.4 sec. Waterpolo: L. Z. C. VPoelmeer I 5—1. Na afloop der wedstrijden deelde de voorzitter der Leidsche Zwemclub (bij het licht van de petroleumlamp!) de prijzen aan de diverse winnaars en winnaressen uit, echter niet zonder tot hen een aan moedigend woordje te hebben gesproken om op den ingeslagen weg voort te gaan, ropaganda te maken voor de zwemsport i het algemeen en voor de L. Z. C. in het /onder, die hei mogelijk had gemaakt deze wedstrijden weer te houden. VOETBAL BELGIE—NEDERLAND. De wedstrijd BelgiëNederland op 14 Sept. a.s. te Brussel te houden, zal geleid worden door den Tsjecho-Slowaak Cejnar. R. K. FEDERATIE. De competitie-indeeling. De competitie-indeeling voor de Fede ratieclubs uit Leiden en Omgeving ziet er in het a.s. seizoen als volgt uit: Eerste klasse E. D. H. L., H. B. C., Leonidas, D. E. M., G. D. A., T. Y. B. B., Graaf Willem, Lisse, D. O. N. K., S. J. C. Tweede klasse O. Spartaan, Teijlingen, Excelsior, Duiven, Leiden, Blauw Zwart, Graaf Floris V, Le nig cn Snel. DIOC. HAARL. BOND. Juniorencompetitie District Leiden. Van slechts twee vereenigingen mocht ondergeteekende deze week bericht ont vangen van deelname aan bovengenoemde competitie. Tot nu toe hebben dus slechts vier vereenigingen ingeschreven. Waar blijven de andere? Laten heeren secretarissen nu niet lan ger wachten en zoo spoedig mogelijk, de noodige gegeven (Zie „Leidsche Courant" van Donderdag jl.) verstrekken. Voor elk deelnemend elftal.is men 2.50 verschul digd. De Districtscompetitieleider P. J. A. DE VRIND, Nieuwe Rijn 92, Leiden. Bondselftal—Noord-Hollandsche comb. Het Bondselftal van den K.-N. V. B. speelde Woensdagmiddag een oefenwed strijd tegen een Noord-Hollandsche com binatie. Het Bondselftal won den wedstrijd met 121. De ruststand was: 40. De nationale ploeg was op v. d. Meulen na, die door Odijk van De Hollandiaan vervangen werd, volledig. Zij kwamen uit tegen de volgende combinatie: Kos (R. C. H.); Rep (Z .F. C.) en Pre vost (R. C. H.); Sterk ('t Gooi), Ruys (R. C. H.) en Bak ker (Z. F. C.); Adam (H. V. V.), de Bock (Bloemcndaal), Verkerk (R. C. H.), Strij- bosch (Ajax) en Mulders (Ajax). Om den Trianonbeker. Gisteravond vond, onder begunstiging van heerlijk koel weer, de wedstrijd plaats tusschen het elftal der scheidsrechters en het 6e R. V. A. Deze wedstrijd zou hoogst waarschijnlijk de Beslissing brengen welk elftal den prachtigen „Trianonbeker" voor een jaar in het bezit zou krijgen. De ver wachtingen waren hoog gespannen, en het talrijke publiek hoogte een mooien wed strijd te mogen aanschouwen. Het is ech ter anders geworden. Voor de rust scoor de de rechtsbinnen van het 6e R. V. A. een prachtig doelpunt en na de rust maak te dezelfde speler nog een goal. De mid- voor voegde hier nog 2 doelpunten aan toe, zoodat het 6e R. V. A. dezen wedstrijd won met 40. Wat het spel zelf betreft, dit was vooral na de rust ergerlijk om te zien. Het was een gooi en smijtpartij van jewelste. De wijze waarop sommige spelers elkaar z.g.n. „namen" was soms meer dan treurig. Een goede reclame voor de mooie voetbalsport is toch het hoofddoel van deze wedstrijden, doch gisteravond kon men van deze bedoeling niet veel bemer ken. Niet alleen voor de spelers zelf, doch ook voor de toeschouwers lijkt ons een eerlijke sportieven wedstrijd meer ge- wenscht. Indien het 6e R. V. A. slechts te gen 'de „L. P. S. V." gelijk speelt, kan de beker naar de Doelen Kazerne worden overgebracht. De Engelsche League. Gisteren zijn de volgende wedstrijden ZEILEN Eerste afdeeling. Derby CountyLeeds TJnited Manchester CityBlackpool MiddlesbroughManchester Utd. Newcastle Utd.Chelsea Sheffield Utd.Sunderland Tweede afdeeling. Bradford CityPort Vale Bristol CityPlymouth Argyle BuryCardiff City - ÉvertonPreston North End ReadingOldham Athletic 2—1 3—0 2—1 GOLF 0m het Scheldejuweel. Voor de wedstrijden om het Scheldeju weel te Antwerpen hebben de volgende jachten ingeschreven: Zesmeter-klasse: Kemphaan, Kitty (Ned), Dana II (Denemarken), Laseoi (Frankrijk), Ubu, Uilenspiegel en St. Mi chel (België), Nederland is verder verte genwoordigd in de handicaps-klasse met Noordster en in de platbodems met Dol fijn. „Tel." ROEIEN Die Leythe om den Holland-beker. In de gecombineerde wedstrijden van de Holland-beker Wedstrijd vereeniging en den Amsterdamsche Roeibond zal Die Leythe deelnemen in het nummer Jonge Skiff A (E. L. Nauta). De Noordwijksche Golfweek. De uitslagen van den derden dag van de Noordwijksche Golfweek luiden als volgt: Halve eindstrijd: Palace Holel-wisselbe- ker: J. W. Henny (20) slaat den heer H. Binnendijk met 1 up. Mrs. Cremer Ladies Cup: Finale: Mevr. Furnee (28) slaat mevra Tod (19). W. F. Heukelom-wisselbeker: Mevr. Noorduin (16) slaat mevr. Rankine (14) met 4 en 3; mevr. N. Carp slaat mevr. von Lö- benstein (24) met 1 up; mevr. de Bruine Groeneveld (16) slaat mevr. Tod met 3 en 2 ATHLETIEK WIELRENNEN Nieuw wereldrecord. Bij de athletiekwedstrijden te Stockholm heeft een der dames mej. Jacobson (Zwe den) de 80 M. hordenloopen in 12.1 sec. ge- leepen en daarmee een nieuw wereldrecord gevestigd. (Vorig record 12.2 sec. Tsjeeho- Slowakije). lap terug, onder geweldig applaus van het publiek. De wereldkampioen is afgezakt en krijgt van Grassin, die opgejaagd wordt door Krewer, zijn eerste lap. De Fransch- man verslapt dan plotseling. Krewer neemt de leiding gevolgd door Blekemolen, die een prachtpositic heeft en dan plotseling wederom pech krijgt, doordat zijn zadelpen breekt, waardoor hij ineens weer een ronde achter raakt. Krewer die Grassin gelapt heeft, heeft nu onbedreigd de leiding. 75 K.M. zijn gereden in 59 min. 55 sec. Dan verovert Blekemolen weer de derde plaats en tracht vergeefs de tweede plaats op Möller te veroveren. In de laatste ron de krijgt Grassin zijn tweede lap en dan gaat Krewer als eerste over de eind streep. Blekemolc-n, die derde is, wordt geweldig toegejuicht. Uilslag: 1. Krewer (Duitsehland) in 1 uur 18 ipin. 15 sec.; 2. Möller (Duitsehland) 700 meter achter; 3. Blekemolen (Nederland) 710 meter; 4. Grassin (Frankrijk) 1150 me ter; 5. Paillard (Frankrijk) 2950 meter; 6. Lauppi (Zwitserland) 9 ronden, 7. v. d. Wulp 9.5 ronde. PAARDENSPORT REVANCHE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN. Men schrijft ons uit Amsterdam: Een mooie herfstavond en een fraai pro gram, de revanchewedstrijaen der wereld kampioenschappen, dus een tamelijk goed bezet Stadion. Begonnen wordt met een sprintwedstrijd voor amateurs in 3 ritten over 1 K.M. elk. Uitslag: eerste rit: 1. Horma, 2. Van Egmond, 3. Karstens, 4. Van Rijn. Uitslag van de tweede rit: 1. Van Eg- mond, 2. Horma, 3. Karstens, 4. Van Rijn. Bij de derde en laatste rit wordt Horma door de drie andere rijders geheel ingeslo ten. In de laatste bocht weet hij echter te ontsnappen en wint met een flinke voorsprong. Uitslag: 1. Homma, 2. Karstens, 3. van Egmond, 4. Van Rijn. Totaal klassement: 1. Horma 4 punten Van Egmond 6 punten, 3. Karstens 8 i punten, 4. van Rijn 9 punten. Van de 3 ritten voor racemotoren voor beroepsrijders, elk over 4 K.M. wordt do eerste gewonnen door Herkuleyns, die bijna op het nippertje zijn voorsprong aan Quagliene verliest. Uitslag: 1ste rit: 1. Herkuleyns 2 min. 19.6 sec., 2. Quaglieni, 3 Scheffer, 4. Helders. Uitslag tweede rit: 1. Herkuleyns 2 min. 15.6 esc., 2. Quaglieni, 3. Scheffer, 4 Hel ders, 1 1/4 ronde achter. Uitslag derde rit: 1. Herkuleyns 2 min. 16.4 sec., 2. Scheffer, 3. Quaglieni, 4. Hel ders. Totaal klassement: 1. Herkuleyns 3 pnt., 2. Quaglieni 7 pnt., 3. Scheffer 8 pnt., 4. Helders 12 pnt. Onder applaus rijdt de Nederlandsche kampioen op den weg Van der Heijden een eererondje in het kampioensshirt. DaD volgt een wedstrijd voor beroepsrijders en onafhankelijken over 5 K.M. met premies voor elke twee ronden. Uitslag: 1. Engel- moer, 2. Ooms, 3 Bakker. Voor hen die geen enkele premie of eind- premie wonnen, wordt een troostwedstrijd gereden over 4 K.M., waarvan den uitslag is: 1. Den Hartog, 2. Scheltes, 3. Bouquet, 4. Van Aurich, 5. Pijn. Dan volgt als laatste numer voor de pauze een wedstrijd voor amateurs over 10 K.M. met 4 klassementen. Het eerste klas sement wordt gewonnen door Looyen, het tweede door Scholten, het derde door Buis en het laatste door Engelmoer. Einduitslag: 1. Engelmoer 17 punten, 2. Looyen 13 punten, 3. Buis 12 punten, 4. B. van Dijk 12 punten, 5. Tevels 9 punten. Na de pauze kwam de groote match voor stayers, achter groote motoren, over 100 K.M., nadat de wereldkampioen Möller on der de tonen van het „Deutschland über alles" een eere-ronde heeft gemaakt. Alle deelnemers aan het wereldkam pioenschap zijn aanwezig, met uitzonde ring van Schlebaum. In zijn plaats rijden de Hollanders v. d. Wulp (achter Slesker) en Blekemolen (achter Kaser). Paillard neemt de leiding, gevolgd door Blekemolen, Grassin, v. d. Wulp, Lauppi, terwijl Möller en Krewer achteraan komen. Na 18 ronden verovert Grassin de tweede plaats, terwijl v. d. Wulp Blekemolen de derde plaats afsnoept. Door bandenpech komt v. d. Wulp die zich tot nog toe uitstekend gehouden heeft op de laatste plaats, doch hij weet op Kre wer de zesde plaats te veroveren. Bij een tegenaanval laat de Franschman echter los en wordt nu ook door Lauppi gepas seerd, die zijn plaats echter spoedig weer moet afstaan. De eerste 25 K.M. zijn gereden in 20 min. 13.4 sec. Dan waagt Blekemolen een aanval op Paillard. Beide renner! raken los, maar de Franschman heeft het eerst weer zijn motor te pakken. Grassin maakt echter van de gelegenheid gebruik om naar voren te schieten en den kop te nemen. Door motor- en bandenpech raken Bleke molen en v. d. Wulp ieder een ronde ach ter. Ook Lauppi moet eraan gelooven. Als er bijna 50 K.M. gereden zijn, doet Bleke molen een aanval op Paillard, die loslaat en bovendien nog pech krijgt, waardoor hij vier ronden achter raakt. Möller ligt nu op de tweede plaats. De eerste 50 K.M. zijn gereden in 39 min. 35 sec. Grassin die de leiding heeft, zit inge sloten tusschen Krewer, die op de derde plaats voor hem ligt, en Möller die op de tweede plaats achter hem aanjaagt. De Franschman slaat verschillende aanvallen van den wereldkampioen af. Krewer loopt echter gestadig in, en als er nog 60 ronden te rijden zijn, passeert hij Möller en ver overt de tweede pjaats. En een ronde latei- passeert Blekemolen Grassin en neemt zijn DRAVERIJEN TE ZAANDAM. Te Zaandam hadden gisteren de door de Harddraverij-vereeniging uitgeschreven draverijen op de korte baan plaats, ,die door een groot aantal toeschouwers wer den bijgewoond en, dank zij de uitstekende regeling, een zeer vlot verloop hadden. Er waren 21 paarden ingeschreven die alle aan de stort verschenen. De uitslag was als volgt: le prijs 350 benevens een zilveren theeservies als wisselprijs Sister Patrick van J. Klarenbeek te Amsterdam, berij der L. Ensing: 2e prijs f 100 Senator Ax- bond van Z. Davidson berijder P. David son te Hoorn; 3e prijs 60 Janet Harves ter van J. Vergay te Purmerend berijder B. de Vries te Hqereveen, berijder H. de Vries; 4e prijs 40 Maggy Henry van J. M. Schoon, Medemblik, berijder F. Broers; 5e prijs 20, Harrold van J. Prinsze, Zaan dam, berijder J. Prinsze; 6e prijs Cathari- na Spier, van J. Vergay, Purmerend, berij der eigenaar. Vierdaagsche afstandsrit Gisteren ving te Oldenbroek de vier daagsche afstandsrit aan, georganiseerd door do Koninklijke Militaire Sportver- eeniging en de Motorruitersportvereeniging van Amersfoort naar Groningen. De twaalf militaire ruiters legden heden 63 K.M. af. Voor de cross-country bedroeg de snëlheid 12 K.M. en erna 11 K.M. De crosscountry, die gehouden werd over een afstand van 8 K.M. had den volgenden uitslag: 1. Luit. van der Hoog 12 min. 8 sec. Deze rijder kreeg echter op het parcours 16 mi nuten strafpunten. 2. Bischof van Heems- kerek 13 min. 36 seo., 3. Luit. Pahud de Mortanges 13 min. 53 sec., 4. Heerma van Vos 14 min. 23 sec., 5. Luit. Ilcken 15 min. 19 sec., Ritmeester Westerauwen--van Hee- tren legde tien afstand af in 14 min. 19 sec. en kreeg 5 min. strafpunten. De ruiters van de Burgerruitersportver eeniging legden heden 50 K.M. af, terwijl de cross-country werd gehoudeu over den afstand van 6 K.M. De snelheid bedroeg voor de cross-country 10 K.M. en na af loop ervan 9 K.M. De luitslag luidt: 1. Mr. Hoogenbergh 11 min. 40 sec. 2. Mej. Stolk 12 min. 31 sec., 3. Mej. Tideman 14 min. 61 De militairen reden van Amersfoort tot Staverden, waar de cross-country aanving tot Millingen. Vandaar reed men naar de Legerplaats Oldebroek. De burgerruiters begonnen te Ernielo en volgden verder hetzelfde parcours. Het weer was mooi en de paarden zijn in goede conditie. SCHERMEN Om den H. B. W.-beker. In de schermzaal van de Alexanderka- zerne is gisteravond de ontmoeting op sa bel gehouden tusschen de equipes van de Haagsche Burgerwacht, de Leidsche en de Haagsche Politie Sportvereeniging. De leiding van deze ontmoetingen be rustte bij den heer M. Leek. Er werd getrokken om vier treffers. Op 2 Juli jl. had reeds de ontmoeting tusschen H. B. W.H. P. S. V. plaats gehad. De H. B. W. won toen mét 9 gewonnen par tijen, 42 ontvangen en 50 gegeven treffers tegen 75032. Gisteravond moesten dus nog de H. B. W. tegen de Leidsche S. V. en laatstge noemde tegen de Haagsche Politie Sport vereeniging uitkomen. De uitslagen lui den: H. B. W. wint met de heeren Th. van der Spek, H. W. C. Blij, M. L. Boortman en L. G. Buis met 11 gewonnen partijen, 34 ontvangen en 53 gegeven treffers van de Leidsche Politie Sportvereeniging met de heeren Berger, Straathof, Rempt en Ehren- hard met 5—5334. De H. P. S. V. wint met de heeren J. Overhand, H. ten Bokum, A. F. Schouman en P. Keur met 11 gewonnen partijen, 40 ontvangen en 53 gegeven treffers van de L. P. S. V. met 5 gewonnen partijen, 53 ont vangen en 40 gegeven treffers. De totaaluitslag was: I. H. B. W. met 20 gewonnen partijen, 76 ontvangen en 103 gegeven treffers; 2. H. P. S. V. met 18—90—95; 3. L. P. S. V. met 1010674. De beker werd voor de eerste maal ge wonnen door de Haagsche Burgerwacht. Deze werd uitgereikt door den heer Gijs- berti Hodenpijl. REISINDRUKKEN. Mooi Nederland. Maastricht was het doel onzer reis. Dub een der zeldzame gelegenheden om van een vacantiekaart te profiteeren. Het re gende! Maar morgon op O. L. Vrouw He melvaart zou de lucht wel opklaren; voor de hemelkoningin zouden de engeltjes wel een baan vegen en de zon uitstellen! De trein ging er lekker van langs, even in Heest een van Antjes vlaatjes gekocht en spoedig daarna kwamen wij in het Lim- burgsch heuvel- en mijngebied. Voor ons, „platte" landers, heeft dat heuvelterrein steeds een bekoring, vooral als nu en dan de zon ging doorbreken, dan zagen die leg kaarten van alle nuances groen er zoo vrien delijk uit. „Maastreecht", zooals de inge landen zeggen ontving ons niet royal, want weder gingen de hemelsluizen open. Heb station zelf is grootsteedsch en het inte rieur is practisch en goed verzorgd. Eerst aan het Vrijthof een hotel besproken en toen de stad eens gaan zien. Daar is na tuurlijk ook een Rathskeller, maar die is nu toevallig niet onder het raadhuis, maar in heb z.g. „Dinghuis", oud gebouw, dat een museum lijkt. Maastrichtsche raadskelder. Het gebouw is honderden jaren oud en doet in de constructie denken aan ons oud raadhuis „zaliger gedachtenis". Het begrip kelder dat is een lokaal, waarin lage ge welven is alleen toepasselijk op en zes tal lokalen, die allen bereikt worden door eenvoudige blauwe steenen trappen, maar verder zijn er nog drie verdiepingen, allen van zeer antieke constructie en aanklee ding, en overal zijn moderne dranken en bier verkrijgbaar, natuurlijk bier met stroo men. En toen wij er op O. L. Vrouw He melvaart nog eens een kijkje namen was er bijna geen plaatsje onbezet. Wij konden dus „droogvoets" door de lokalen trekken en na alles op ons gemak gezien te heb ben ongehinderd vertrekken. We kregen zelfs nog een vriendelijken groet van den deurwachter, die onder de steenen trap de kelderingang bewaakt. Daar men alles, tot zelfs de moderne electrische verlichting, in een geslaagd antiek kleed gestoken heeft, is een bezoek bepaald de moeito waard. De etalages der winkels waren naar Fransche manier voorzien van op schriften „pour St. Marie" of alleen „Ma ria" en werkelijk ontelbaar waren de vla's die allerwegen waren uitgestald, terwijl de honingkoeken geheele pyramiden vorm den. Priesterwijding. Op Maria's feestdag woonden wij de priesterwijding bij in het klooster der E. P. Jezuieten aan de Tongerstraat. Dicht bij het altaar gezeten konden wij de verheven plechtigheden goed volgen. Monseigneur Schrijnen had zijn rustkuur onderbroken. Een tiental jonge lieden werden tot de II. Priesterwijding toegelaten en menigen traan blonk in de oogen der ouders en verwanten, die daar hun kinderen en be kenden zagen opgenomen in de H. Pries terschaar der Sociëteit. Vooral plechtig deed het aan, dat, na de oplegging der handen door Monseigneur, al de priesters in dat huis aanwezig op hunne beurt aan de jeugdige medebroeder de handen op legden. Schoone gezangen luisterden de plechtig heid op en de intieme kapel van dat kloos ter was een prachtige omlijsting van het geheel. Na de plechtigheden werd den fa milies gastvrij een koffietafel aangeboden. Daar kwamen de verschillende hoofden cn leeraren even een praatje maken en er heerschte een ongedwongen toon. Gemoedelijkheid. Het noenmaal door al de jeugdige pries ters gebruik met Monseigneur en de pas toors der stad gaf ons gelegenheid om zelf ook iets dergelijks te gaan gebruiken. Bij een der bevriende families zouden wij in een pension aanzitten; de pensionhou der zou er goed voor zorgen, men moest dat maar aan hem overlaten. Laat mij van te voren zeggen, dat alles lang duurde, maar goed van kwaliteit was; 't was er echter erg gemoedelijk. Na een bordje soep kregen wij in de gaten dat er spreu ken langs de muur stonden en toen het volgende gerecht lang wegbleef lazen wij: „Tout savoir est tout pardonner'. Daarop volgde een gebraden kip en dachten wij da<t de pret uit was maar lazen opnieuw: „Mensch erger je niet". Daarna volgde we der een hors d'oeuvre schotel en ijverig rondziende was er weder een andere spreuk die ons zeide: „Alles komt terecht" en dra bleek de waarheid daarvan, want er volg den nog vla en fruit; dus wij konden hot best stellen, zoodat de jonge priester der familie van zijn diner bij Monseigneur nog eerder terugkeerde dan wij klaar wa ren en hij bij ons nog kon mee peuzelen aan het dessert. Dat er braaf gelachen is om al die spreu ken op die plaats en in die omstandighe den behoeven wij hier niet te zeggen. Volgenden morgon deden de jeugdige priesters allen hun eerste H. Mis aan do altaren der kapel en reikten aan hun fami lieleden de H. Communie uit. Bij elk der offeraars was een oude priester als assistent aanwezig om zoo noodig bijstand te kun nen verleenen. Ook na deze plechtige H. Missen werd den families een koffietafel in het klooster aangeboden. Het weder was langzamerhand wat op geklaard en daarvan maakte men gebruik om de voorgenomen processie te houden met het beeld van Maria „Sterre der Zee" langs den z.g. bidweg, waar, naar de over levering zegt, ook het beeld zijn plaa's zoude opgezocht hebben. „Sterre der Zee" zoude daarvan komen, dat in onheugelijke tijden Maastricht 'n haven zou geweest zijn en daar een kapel zal hebben gestaan, waar de zeelieden eersl kwamen offeren aan de „Sterre der Zee" alvorens te Ver trekken. Aandoenlijk was het een bezorg de moeder met vier kinderen langs den bidweg te zien gaan, ijverig biddende hard op aan de rozenkrans, en de kinderen op ziende naar de moeder en antwoordende, voor de genezing van hun vader. J. v. L.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7