21ste Jaargang DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1930 No. 6686 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 3)e Reidócho, 0ou/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnó's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 1 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee Sladen „Geraffineerde ploerterij". Zooals bekend, heeft het Katholieke tijd- SQhrift Dux eenigen tijd geleden een en quête ingesteld naar de toestanden onder de meisjes in fabrieken en ateliers werk zaam. Om haar arbeid onder de plattelands- jeugd te kunnen doen aansluiten bij de toe standen, die op verschillend gebied in de dorpen en kleinere steden in ons land be staan, heeft ook de leiding der roode Ar beiders Jeugd-Centrale een onderzoek in gesteld. Het rapport is thans verschenen. Groote aandacht is besteed aan de ver bindingen met de groote stad, de omgang tusschen de twee geslachten, de belang stelling voor de lectuur, het zakgeld enz. Scherp is de toestand als volgt geteekend: „In de kleinere dorpen hebben we het bestaan van dancings geconsta teerd, waar 14- en 15-jarige meisjes op Zaterdagmiddag kilometers uit den omtrek op de fiets naar toekomen, om te dansen met wildvreemde jon gens. Idem idem met de bioscoop. In de trams op het platteland is het geen uitzondering jongens en meisjes in de geraffineerde grootestadskleeding aan te treffen, de meisjes gewapend met de poederdoos. Misschien zijn er menschen, die be hoefte gevoelen deze moderne ontwik keling toe te juichen, omdat het vroe ger nog slimmer was. Dat laatste ge- looven wij juist niet. Ruwheid als ge volg van een gemis aan geestelijke beschaving, als gevolg van een onbe wust, bijna dierlijk, instinctief leven, is verre te verkiezen boven de geraf fineerde ploerterij van een bewust, van genotzucht doorvreten leven. In het eerste geval bestaat altijd nog de kans de sluimerende geestelijke krach ten tot edele ontplooiing te brengen. In het tweede geval is dat vrijwel steeds uitgesloten, omdat alle krach ten van den geest in beslag zijn ge nomen door de tomelooze jacht naar genot, die geen belangstelling en aan dacht voor de geestelijke dingen over laat". Zeer juist wordt in het bovenstaande de „geraffineerde ploerterij" van genotzuchtige beschaafde dames en heeren gesteld ver beneden de „r u w- heid" van onbeschaafde lieden! Het rapport betreffende het onderzoek, dat zich over 35 plaatsen heeft uitgestrekt, sluit met de volgende conclusies: le. Aan de lange werktijden in het land- en tuinbouwbedrijf dient paal en perk te worden gesteld. Ze belemme ren het jeugdwerk en eiken anderen arbeid tot geestelijke en moreele ver heffing. 2e. Het verlangen naar platvloersch vermaak, de zwijmel van genotzucht, die bij het grootste deel der groote- stads-jeugd zijn waar te nemen in de na-oorlogsjaren, maken zich ook mees ter van de plattelandsjeugd. Van het gemoedelijke, onbedorven platteland kan moeilijk meer worden kan het kwaad in den wortel aantas ten. Positieve arbeid onder het op groeiende geslacht van het platteland, kan dit reservoir met sterk, stoer, le venskrachtig menschenmateriaal in ongerepten staat laten". Hier worden zèèr goede gedachten neer- Doch er is een leemte in dit rapport. Om met goed succes te strijden tegen de op het platteland indringende „geraffi neerde ploerterij" uit de mondaine groote- stadskringen, moet in dien strijd het eer ste en voornaamste wapen zijnde Godsdienst. De jeugd zal worden bewaard in frissche levenskracht, als de Godsdienst wordt ge kend en beleefd. Zonder den Godsdienst wordt een hech te steun gemist in den vaak zoo moeilijken strijd, die de jeugd heeft te strijden tegen de omringende en opdringende gevaren ook, helaas, op het platteland! EEN KATHOLIEK PERSCONGRES TE BRUSSEL. De taak van den journalist BRUSSEL, 2 September. ui. Het banquet van gisterenavond ds waarlijk een gebeurtenis geworden. Door bijna alle deputaties werden enthousiaste woorden gesproken; de tafelpresident stelde een toast in op Z.H. den Paus; de nuntius, mgr. Micara, die aan het hoofd van de eeretafel was gezeten, hoopte op he5 welzijn van het Belgisch vorstenpaar. De minister van financiën bracht hier voor zijn dank uit en was verheugd, dat dit congres viel tegelijk met de viering van België's onafhankelijkheid. Dezen morgen werd wederom vrucht baar. vergaderd. Er waren niet minder dan drie secties. De voornaamste inzichten werden ge geven door abbé Mechlen, hoofdredacteur van de „Croix" te Parijs en door den iieer Stocky, directeur van de Kölnische Volks-Zeitung. Algemeen waren de sprekers en later ook de debaters van oordeel, dat hoe wel het Katholieke blad streng Katholiek moet zijn het niet mag innemen de plaats van den pastoor op den kansel. Vóór alles moet de krant nieuwsblad zijn niet sensationeel, maar toch ac tueel, interessant voor de lezers. Merkwaardig was het getuigenis van een priester, dat men niet als eisc'h aan de katholieke krant mag stellen, dat de kinderen haar moeten kunnen lezen. Onze bladen mogen geen kranten voor de kinderen worden; voor hen passen beter de tijdschriften. De kracht van een blad, zoo werd al gemeen geoordeeld moet niet alleen zitten in allerlei godsdienstige artikelen. Tenslotte kunnen alle kolommen van de krant katholiek zijn. De heer Stocky ging nog iets verder dan abbé Mechlen, door te zeggen, dat de katholieke krant moet rekening hou den met de smaak van het publiek. Door dat echter de Fransche pers te hatelijk was, kon ze geen invloed krijgen. Het juiste belang is, dat we een sterk verspreid katholiek blad hebben. Van Nederlandsche zijde werd door den heer Hulsman (Den Haag) er op gewezen, dat de journalistieke opleiding eisch der practijk moet zijn. Verder werd gevraagd, of het gewenscht is, dat- priesters als redacteuren optreden. Men achtte leekenhulp noodig, hierdoor aan gemoedigd, nu de Paus nog pa® het lee- ken-apostolaat krachtig heeft aanbevolen. De heer Green worth (Engeland) ging hiermede accoord, doch hij meende, da/t in meerdere landen de leeken nog niet klaar zijn, om als krantenleiders op te treden. Van Fransche zijde werd hierbij aangemerkt, dat de materieele positie van de meeste journalisten nog niet goed geregeld is. En die moet voor de katho lieke krantenschrijvers toch minstens zoo best zijn als voor de andersdenkenden. Pater Muckermann (Duitschland) on derstreepte deze gedachte uitdrukkelijk; ze zal de katholieke gedachte ten goede komen, meende hij. Na de pauze brachten kardinaal Van Roey, de nuntius mgr. Micara en de bis schop van Namen een bezoek aan de tentoonstelling en vervolgen® aan de nu volgende slotvergadering. Daarop deelde de president van het congres nog allerlei telegrafische adhaesie- betuigingen mede, en besprak de vice- voorzitter enkele verlangens der katho lieke pers. In een groote, sterk gedocumenteerde rede bracht pater Walsh, vice-president van een der Amerikaansche universiteiten en voorzitter der Pauselijke hulp-com missie, een protest uit namens de kath. wereldpers tegen de kerkvervolging in Rusland De kardinaal bad tenslotte het officieel gebed voor,, teneinde God® ze gen over Rusland af te smeeken. Hiermede was de reeks van rede voeringen tijdens dit kath. wereld-congres Nu kunnen de vele uitgesproken ge dachten en de tenslotte gereed gekomen conclusies worden verzameld om d-oor het internationale bureau te worden overwogen, om op een nieuw congres meer systematisch te worden voorge bracht. Tenslotte sprak kardinaal Van Roey de congressisten toe. Z.Em. hoopte, dat alle hier geuite wenschen werkelijkheid zullen worden, en dat allen hieraan zul len arbeiden. De kardinaal was er van overtuigd, dat Z.H. de Paus met belang stelling zou vernemen, dat de ka-th. jour nalisten internationaal zullen werkzaam zijn. Die daad zal ook het lezend publiek ten goede bomen. Moge onze pers al dus Z.Etn. voortgaan, de zaak van Christus te dienen, in de actie voorop te gaan, de liefde als de schoonste deugd te betrachten. In het heerlijk Gotische Stadhuis op de wereldbekende Markt werden de congres sisten nu met kardinaal en nuntius aan het hoofd door den waarnemend burgemeester van Brussel ontvangen. v. O. 3e. De overheid heeft in den strijd tegen de veelsoortige ontbindende ele menten een belangrijke positieve taak. 4e. Voor het voortgezet onderwijs dient leerplicht ingevoerd, wil dit on derwijs niet beperkt blijven tot een onbeduidende groep uit de rijpere jeugd. 5e. Materieele steun dient verleend voor de stichting van jeugdtehuizen, jeugdleeszalen, jeugdherbergen. Kampeerterreinen dienen beschik baar gesteld, zwembaden, sport- en speelvelden ingericht. We denken in dit verband aan den aandrang indertijd door de Staatscom missie-Van Wijnbergen uitgeoefend, om de vrije jeugdvorming en de jeugd zorg van alle richtingen op deze wijze te steunen. Dit was in 1919. Nu vinden we 1 jeugdleeszaal tegen over 20 bioscopen. Men keurt af, men spreekt schande, maar men doet niets Bij de installatie van de Z;g. dans- commissie sprak de minister-president jhr. mi*. Ch. Ruys de Beerenbrouck over „de onmiskenbare waarheid, dat een natuurlijk en sterk zedelijkheids besef door geen overheid van boven af kan worden opgelegd". Niemand onzer zal die waarheid ontkennen. Maatregelen van overheidswege te gen bestaande excessen blijven dan ook negatief werk. Steun van Staat en Gemeente, waar het particulier initiatief te kort schiet, BELGIE ANTI-VLAAMSCHE BETOOGING TE KNOCKE. Een groep studenten, die Vlaamsche leeuwenvlaggetjes droegen, werden gister middag op den boulevard te Knocke lastig gevallen door een troep badgasten aange hitst door den consul van Nederland te Brugge, Vanderhaert, directeur der Gist- en Spiritusfabriek aldaar. Ook de zoons van den consul behoorden tot de aanvallers, die het vooral op den leider van de groep studenten, een Vlaamsch priester, hadden gemunt. Twee vlaggetjes werden den jon gens ontrukt en vertrapt. De politie trad eindelijk op en maakte een einde aan het spektakel door twee aanvallers mee te nemen, waarnar de groep studenten weer rustig haar wandeling kon voortzetten. DE BURGEMEESTER VAN SASSENHEIM (voorzitter van de R.K. Kamer- Centrale Leider*) heeft het bestuur van deze Centrale officieel ten raadhuize ontvangen FRANKRIJK EEN KRANTENMAGNAAT UIT FRANKRIJK GEZET. William Randolph Hearst, de bekende Amerikaansche courantier en millionair die een kasteel in Wales heeft, is, uit Frankrijk te Londen aangekomen. Hij is uit Frankrijk gezet „wegens de vijandige houding van de bladen van Hearst tegen over Frankrijk". De order, die Hearst te Parijs was be- teekend om Frankrijk „zoo spoedig moge lijk" te verlaten, liet hem een respijt van vier dagen, maar hij besloot onverwijld te vertrekken. In het Londensch Savoy-hotel heeft Hearst de volgende satirische mededeeling aan de pers verstrekt: „Ik heb niets om mij over te beklagen. De autoriteiten te Parijs zijn zeer hoffe lijk geweest. Zij zeiden dat ik een vijand van Frankrijk en een gevaar in hun midden Zij zeiden dat ik, als ik dit wenschte, nog een klein tijdje kon blijven en dat zij het erop waagden dat de republiek niets rampspoedigs zou overkomen. Maar ik zeide hun dat ik de verantwoor delijkheid niet op mij wilde nemen, om de groote Fransche- natie in gevaar te bren gen dat Amerika haar al eens tijdens den oorlog gered had en dat ik haar weer zou redden door te vertrekken. Verder voelde ik mij als de man wien men zeide dat hij blind zou worden, en die antwoordde dat hem dit orihelen kon, omdat hij in elk geval alles al ge zien had wat er te zien was. Zoo ook had ik alles in Frankrijk gezien, met inbegrip van eenige zeer belangwekkende regee- ringshandelingen. Dan verzocht ik den afgezant van Tar- dieu aan Tardieu mijn ontzaglijke bewon dering te betuigen voor zijn verbazingwek kende waakzaamheid om Frankijk voor het gevaar van een inval te behoeden, en wij namen afscheid met de grootste hoffelijk heid. Het was een beetje dwaas, maar echt Frans ch. De reden voor de gespannen betrekkin gen om den juisten diplomatieken term te gebruiken was de openbaarmaking twee jaar geleden van het geheime En gel sch-Fransche vloottractaat door de bla den van Hearst, welke door sommige in ternationale berekeningen een streep haal de, maar het Amerikaansche volk op de hoogte bracht en, aangezien dit de reden was, had de Fransche regeering volkomen gelijk met haar aanval op mij te richten en hèelemaal ongelijk in haar actie tegen Horan, die slechts mijn gemachtigde was. Ik geloof echter dat de algemeene hou ding van de pers van Hearst die zich ver zet tegen de intrede van de Vereenigde Staten in den Volkenbond of toetreding tot beschermende pacten die ons land in de twisten van Europeesche mogendheden zou betrekken, de voornaamste reden is. Als het feit dat iemand een competent journalist en een goed Amerikaan, is, iemand tot persona non grata in Frankrijk maakt, kan ik den toestand zonder verlies van nachtrust verdragen. Eigenlijk doet het heele geval mij den ken aan de geschiedenis van het eenigszins verwijfde jongmensch dat zijn meisje ging opzoeken en haar in de armen van een anderen jongeman aantrof. Het verwijfde jongmensch ging naar de gang, nam de paraplu van zijn gelukkigen medeminnaar, maakte haar kapot en zeide: „Nu hoop ik, dat wij regen krijgen". U begrijpt dat, als de Fransche natio nale revanche-politiek volkomen wil slagen wij regen moeten krijgen." VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Amerikaansche krantenmagnaat Hearst uit Frankrijk gezet. Spaansch watervliegtuig verongelukt. (Luchtvaart). De ontvangst van Costes en Bellonte te New York. (Luchtvaart). BINNENLAND. Een comité van verweer uit den land bouworganisaties is opgericht in verband met de handelspolitiek der afnemende lan den. (1ste blad). DE ZEEREERW. HEER J. H. A. THUS, pastoor te Sassenheim, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, wegens zijn vele verdiensten voor Sas senheim, in 't bijzonder als bouwheer van het St. Bernardusgesticht DUITSCHLAND BERLIJN'S GEMEENTESECRETARIS AANGEKLAAGD. Wegens vervalsching bedrog en verduistering. Het openbaar ministerie te Berlijn heeft tegen den gemeente-secretaris Wolff een aanklacht ingediend wegens ernstige docu- mentenvervalsching, bedrog en verduiste ring. Naar het openbaar ministerie heeft vast gesteld, heeft Wolff door deze strafbare handelingen 85.000 mark uit de stadskas ontvreemd. Er worden geen personen van mede plicktigheid verdacht. ITALIË INCIDENT AAN DE JOEGO-SLAVISCH- ITALIAANSCHE GRENS. Twee dooden. Gisteren kwam het aan de Italiaansch- Joego-slavische grens bij San Canziano tot een botsing tusschen een Italiaanschc greuspatrouille en eenige bewapende leden van de geheime Joegoslavische nationale beweging. Een der soldaten werd gedood, terwijl een tweede soldaat een steekwonde in de borst kreeg en naar het hospitaal moest worden overgebracht. De comman dant der Italiaansche patrouille doodde een der Joegoslaviërs. De anderen wisten te ontkomen. TURKIJE COMMUNISTISCH COMPLOT TE STAMBOEL ONTDEKT. Dertig personen gearresteerd. De politie van Stamboel ontdekte een omvangrijk communistisch complot en ar resteeerde een dertigtal personen, onder wie professoren en studenten, die een communistische agitatie verwekten onder de verschillende klassen der bevolking. De deelnemers aan het ontdekte com plot zouden in relatie staan met de derde internationale. Het zou de grootste geheime communis tische organisatie zijn, die to nog toe ont dekt werd. Verschillende verdachte personen wer den eveneens gearresteerd te Ajior/ira.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1