LAND- EN TUINBOUW MAANDAG 1 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 4 X 80 Meter esfcafettte (dames): 1. Olympia (Aalsmeer) 46.1 sec. 2. Brunhilde (Leiden) 46.2 sec. Speerwerpen (dames): 1. L. Romboufc (Sparta,Dordrecht) 31.73 M. (Kampioene 1930). 2. Bosman (A.T.B.) 28.08 M. 3. C. van Aalben (T.O.V., Zeist) 24.76 M. Kogelstooben (dames): 1. Munnikes (A. T.B.) 9.665 M. (Kampioene 1930, Nieuw Ne- derlandsch record). 3. G. de Koek (A.T.B.) 9.34 M. 3.#H. Kessler (Deutscher Turn Verei.) 8.65 M. Hoogspringen met aanloop (dames): 1. Buisma (Olympia, Aalsmeer) 1 M. 45 (Kam pioene 1930). 2. H. Leeksma (Hygiea) Den Ilaag 1 M. 40. 3. L. Backer (Nieuw Brun hilde, Leiden) 1 M. 40. Discuswerpen (Dames): 1. D. Wevers (A. V. Twente) 33.86 M. (Kampioene 1930) (Nieuw record). 2. G. de Koek (A.T.B.) 29.445 M. 3. Mevr. Polman-Schagen (U.D.I.) 27.96 M. Verspringen met aanloop (Dames): 1. M. Briejer (Brunhilde, Leiden) 5.32 M. (Kampioene 1930). 2. Ter Horst (A. V. Twente) 5.13 M. 3. De Jong-Zondervan (Quick, Huizum) 4.8G5 M. 3 X 1000 M. estafette (Heeren): 1. H.A. V. (Haarlem) 8 min. 6.2 sec. (Nieuw record) (Effern, Brandenburg, Hoogerwerf). 2. A. V. 1923 (Amsterdam) 8 min. 45.8 sec. 3. A.V. A.C. (Amsterdam) 9 min. 16.1 sec. 1000 Meter snelwandelen (Heeren): O. Gubbels (Pro Patria) 3 min. 55.1 sec. (buiten meded.). 1. Engelman (Pro Patria) 4 min. 3 sec. 2. Toscani (A.A.C.) 4 min. 32.8 sec. 3. K. Aarts (A.V.A.C.). 1500 Meter hardloopen (Heeren) open nummer: 1. van Lingen (A.V.A.C.) 4 min. 25 sec. 2. Vermeer (de Wester) 4 min. 30.9 sec. 3. Plieger (A.V.A.C.) 4 min. 31 sec. 4. Bakker (S.L.T.O.) 4 min. 31.2 sec. Olympische estafette (Heeren): 1. H.AV. (Haarlem) 3 min. 37.1 sec. (Nieuw record) (Hoogerwerf, v. d. Booren, Benz en Ber ger). 2. A.V. 1923 (Amsterdam) 3 min. 52.8 sec. 3. Blauw-Wit (Amsterdam) 3 min. 53.5 sec. 4. A.V.A.C. (Amsterdam). Polsstokhoogspringen (Heeren) open nummer: 1. K. Schenk (Haarlem) 3.10 M. 2. de Riemer (A.M.V.J.) 3.05 M. 3. Verhoeff (A.V.A.C.). WEDSTRIJDEN „HOLLAND" HAARLEM. Vier nieuwe records. Onder ideaal athletiekweer vonden gis teren de voor 2 weken uitgestelde athle- tiek-wedstrijden van „Holland" plaats. Voor de finale kwalificeerden zich de feeide Blaissé's van V.I.C. Amsterdam; drie Hollanders D. Ronde, W. Vogel, L. Koek en J. Bakker, Leonidas. De uiterst scherpe strijd werd gewonnen door den all- rounder B. Blaisse op een halve meter ge volgd door D. Ronde. Met 55 3/5 sec. bleef eerstgenoemde een fractie onder het aloude record van Burgman (55 4/5 sec.). De verwachtingen bij het no. 1500 M. hardloopen waren hoog gespannen waar ditmaal Smit de strijd aanbond met Hen- neke. De laatste wist ook ditmaal met een felle eindspurt Smit van zich af te schud den, om met 4 min. 32 2/5 sec. het bestaan de record te verbeteren. Ook de 5000 M. werd ditmaal in een be hoorlijk tempo geloopen, waar Vessies zijn vorige week gemaakte nieuw record ook ditmaal verbeterde. Tijd 16 min. 45 4/5 sec. Door vrij ongelukkig wisselen van Hol land bij de 4 X100 M. estafette, werd het winnen van dat nummer V.I.C. nog gemak kelijker gemaakt. De tijd, 48 sec., is echter voor verbetering vatbaar. De Olympische estafette (800400200 100 M.) bracht een grootsche, onbetwist bare overwinning aan Holland, die het 6toute stukje uithaalde met 3 ploegen ook de drie eerste plaatsen te bezetten, waar van de eerste ploeg het bestaande record nog met ©enige sec. verbeterde. Bij het speerwerpen overwon de pas ontdekte Hollander Jonkergouw, die met 40.67 M. \eel voor de toekomst belooft. Voor de andere uitslagen verwijzen wij naar den officieelen uitslag. De wedstrijdleider W. de Zwager, reikte mede namens den D. H. A. K. de prijzen uit. De uitslagen luiden: 1500 M. hardloopen": 1. 0. Henneke, Hol land 4 m. 32 2/5 sec. kamp. 1930; 2. H. Smit, Leonidas; 3. H. Mattot A.C.E. Verspringen met aanloop, finale: 1. B. Ronde, Holland 6.33 kamp. 1930; 2. N. de Zwager; 3. J. de Haas, Vitesse. 400 M. hardloopen: 1. B. Blaisse, V.I.C. 55 3/5 sec., kamp. 1930; 2. D. Ronde, Hol- alnd; 3. W. Vogel, Holland. Speerwerpen: 1. C. Jonkergouw, Hol land, 40.67, kamp. 1930, 2. P. Rippe, V.I.C. 3. J. Halvase, Holland. Hinkstapsprong: 1. P. Rippe V.I.C., 12.74 M., 2. B. Ronde, Holland, 3. J. de Haas, Vitesse. 500 M. hardloopen: 1. W. Vessiee, D.E. M., 16 min. 45 4/5 sec., 2. H. Smit-, Leonidas, 3. A. Mulders. 4 X 100 M. estafette: 1. V.I.C., 48 sec., 2. Holland I, 3. Holland II. Polsstokvèrspringen: 1. B. Ronde, Hol land 7.82 M., .2. P. Rippe V.I.C.; 3. F. Bak ker, Holland. Zweedsche estafette: 1. Holland I 3 min. 55 1/5 sec., 2. Holland II; 3. Holland III. „Mndmrg." LAWN-TENNIS Onderlinge wedstrijden Leidsche Tennispark De laatste uitslagen zijn: Heeren enkelspel A: 2e ronde: B. v. Haaften sl. L. Dingemans 64 6W. O. Brouwer sl. H. Slangen 75, 63. Halve eindstrijd: B. v. Haaften sl. R. Hesselink 63, 76; T. Damsté sl. w.o. Brouwer 75 61. Eindstrijd: B. v. Haaften sl. T. Damsté 6—3 6—1. Heeren-enkelspel B: Eindstrijd: J. Noord man sl. F. Sandwijk 62, 64. Dames-enkelspel: le ronde: mej. A. R. Molenburgh sl. mej. K. Boer 6—1 61. 2e ronde: mej. D. R. Molenburgh sl. mej. Beursschgens 63 62. Halve eindstrijd: mej. M. J. Goekoop sl. mej. H. Boekwijt 62 6—3. Eindstrijd: mej. M. J. Goekoop sl. mej. A. R. Molenburgh 62 36 75. Heeren-dubbelspel Voorronde: Dr. F. Gerritsen en W. H. Roobol sl. F. Sandwijk en H. H. W. Schneiders 63, 61. H. Noordman en J. Noordman sl. A. C. Roëll en L. Dingemans 46 75 75. le ronde: W. van Haaften en B. v. Haaf ten sl. H. en J. Noordman 61 61. M. Gerritsen en W. H. Roobol sl. F. Tie- leman en P. A. Vermeulen 61 61. E. Karsten en R. E. J. ten Seldam sl. The Boe Hwan en The Reng Tjauw 64 61. Halve eindstrijd: T. Damsté en R. Hes- seling sl. E. Karsten en R. E. J. ten Sel dam 63 75. Eindstrijd: W. en B. v. Haaften sl. T. Damsté en R. Hesselink 68 108 65. Dames dubelspelMej. Staats en mej. Schunk sl. mej. Beurschgens en mej. C. Boer 64 16 63 mej. A. R. Molen burgh en mevr. RoobolEbbinge sl. mej. Beurschgens 60 61, mej. M. J. Goekoop en mej. H. Boekwijt sl. mej. C. Staats en mej. Schunk 6-.1 61. Eindstrijd: mej. Molenburgh en mevr. RoobolEbbinge sl. mej. Goekoop en mej. Boekwijt 64 63. Gemengd dubbelspel: le ronde: mevr. Roobol en de heer Roobol sl. mej. Schunk en W. Beun 63 62mej. Staats en F. Sandwijk sl. mej. Beurschgens en H. H. "W. Schneiders 61 61. Mej. M. P. Goekoop en E. Karstens sl. mei. Boekwijk en The Boe Hwan 63 62. Hejji Molenburgh en dr Gerditsen sl. mej. Boer en G. Schölvinck 60 61. Eindstrijd: mej. Goekoop en Karstens sl. mevr. Roobol en H. W. Roobol 16 10—8 9—7. ZWEMMEN NATIONALE WEDSTRIJDEN TE BILTHOVEN. J. H. de Haas verbetert twee records. Zaterdag hadden in de inrichting Bran denburg te Bilthoven nationale zwemwed strijden plaats, waarbij J. H. de Haas, van Zian, het Nederl. record 400 meter vrije slag verbeterde met niet minder dan 7.8 sec. en bovendien het record 100 meter rugslag met 0.2 sec. omlaag haalde. Zaterdag 23 Augustus had Th. de Man van U. Z. C. in dezelfde inrichting de 400 meter gezwommen in 5 min. 30.8 sec. De Haas maakte nu een tijd van 5 min. 23 sec. (De 18-jarige zwemmer Kalili uit Hawai maakte op de Amerikaansche kampioen schappen te Long Beach een tijd van 4 min. 54.8 sec.). Het record 100 meter rug slag werd gebracht op 1 min. 16.8 sec. Ook bij de 100 meter vrije slag deed hij een poging tot record-verbetering, die evenwel niet slaagde. Bij de 100 meter vrije slag dames werd het een schitterende strijd tusschen de da mes Braun, Vierdag en Baumeister, dien mej. Braun met gering verschil won in 1 min. 13 sec. (De 15-jarige Olga Clark, uit Hawai, maakte op de Am. Kampioenschap pen een tijd van 1 min. 12.2 sec.). Tot slot werd een waterpolo-wedstrijd tusschen Dolfijn en U. Z. C. gespeeld. Gekleed zwemmen politie. Door de Directie van het Trianon-thea- ter alhier, is voor de Leidsche Politie Sportvereeniging een fraaie wisselbeker beschikbaar gesteld, welke beker is be stemd als vereenigingsprijs om jaarlijks onder de leden der L. P. .S V. te ver- zwemmen voor het nummer 30 Meter in volle uniform gekleed, waarvan 10 meter met drenkeling. Na het startschot mogen de wapens worden afgedaan. Dit zal een zeer interessante en voor de politie zeer buitengewoon nuttige wedstrijd zijn. De eerste wedstrijd zal nog dit jaar plaats vin den en wel op Donderdag 11 Sept. a.s. in de Zweminrichting „de Zijl". Voor dezen wedstrijd bestaat, niettegenstaande de zware eischen bij de politie zeer veel ani mo. De beker is tentoongesteld in de étalage van den heer Couprie op de Breestraat t. o. de Studentensociëteit. WATERPOLO De Zijl I—Maas II. Morgenavond om 8 uur zal in de zwem inrichting „De Zijl" worden gespeeld een wedstrijd tusschen De Zijl I en Maas II uit Rotterdam. MOTORSPORT Nieuw wereldrecord. De Engelsche motorrijder Wright heeft gisteren te Parijs 2 records gemaakt. Hij reed een afstand van 1 K.M. in een ge middelde snelheid van 220.184 K.M. per uur en ©en mijn (16.8 M.) wist hij te rijden m©t een gemiddelde snelheid van 218.323 K.M. per uur. SCHAKEN HET INT. T0URN00I TE LUIK. De uitslagen van de laatste ronde lui den: Tartakower wint van Sultan K'han; Niemzowitsch verliest van Soultanbeieff. Weenink verliest van Przepiorka. Dr. Tartakower werd winnaar hAt. hAf. tournooi. POSTDUIVEN „De Gevleugelde Vrienden" (Alphen). Wedvlucht vanaf Lier met oude en jon ge vogels; afstand 110 K.M. De duiven wer den vrijgelaten om 1 uur en bereikten hun hokken als volgt: 1. M. Mens, 2. H. Bauer, 3. A. Bergshoef, 4. K. van Donk, 5, 6 en 7 P. G. Bergers, 8. M. Mens, 9. K. van Donk, 10. M. Mens, 11. Dezelfde, 12. H. Bauer. Eerstaankomende duif 2.33.44, laatste 2.44.26. SCHERMEN Om het floret-kampioenschap van Leiden» J. F. Stapel winnaar. In de schermoaal Gijeberti Hodenpijti aan het Steenschuur te Leiden werd Za terdagmiddag het kampioenschap op flo ret voor Leiden en Omstreken ver- sohennd. Er hadden zich voor deze wedstrijden achttien deelnemers opgegeven, doch veertien namen er aan het tournooi deel, zoodat er toch eerst een voorronde van twee poules moest getrokken worden. Het resultaat hiervan was, dat de hee ren Schramp, van Haaften, de Nie, van Eysinga, Swaan, Volkers en Dreef af vielen, terwijl naar de finale overgingen de heeren J. F. Stapel, H. van Duuren (die buiteni mededinging mededeed), L. Stel wagen, H. van Beid, R. J. Boer en W. J. Wissema. Vanwege de heerschende hitte werd de finale niet in de schermzaal van het Nutsgebouw, maar in den schaduwrijken tuin gespeeld, hetgeen zoowel door de toeschouwers als door de schermers ten zeerste op prijs werd gesteld. Als< hoofdsecondant trad op kapt. L. Bruins. De uitslag was: 1. J. F. Stapel met 5 gew. part. 10 ontv'. en 25 geg. treffers; 2. H. van Beid met 3 gew. part., 16 ontv. en 18 geg. treffers; 3. H. van Duuren met 3 gew. part., 20 ontv. en 22 geg. treffers; 4. L. Stelwagen met 2 gew. part., 21 ontv. en 18 geg. treffers; 5. R. J. Boers met 23 ontv; en 17 geg. treffers; 6. W. J. Wis sema met 0 gew. part., 25 ontv. en 15 geg. treffers. Aan het einde van het tournooi sprak de leider, de heer Gijsberti Hodenpijl, een woord van gelukwensoh tot den heer Stapel met het behaalde resultaat en dankte hij allen voor hun belangstelling, waarop de winnaar van het kampioen schap namens allen den organisator een woord van dank bracht. Om de Haagsche Burgerwachtbeker. Woensdagavond 3 September vinden in Den Haag in de Alexanderkazerne de schermwedstrijden plaats om den Haag- schen Burgerwacht-beker. Hiervoor wordt getrokken door de Haagsche Politie-Sport- vereeniging, de Haagsche Burgerwacht en de Leidsche Politie Sportvereeniging. Voor de L. P. S. V. komen uit de heeren Ehren- hard, Straathof, Berger en Rempt. LUCHTVAART DE STAKING BIJ DE K. L. M. Vóór einde der week geen wijziging? De rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Czn., heeft aan de partijen, betrokken bij het K. L. M.-conflict inlichtingen ge vraagd. Daar de directie der K. L. M. eerst het advies van den Raad van Be heer in zal winnen, zal het Woensdag of Donderdag worden, voor de K. L. M. zich met den rijksbemiddelaar in verbinding kan stellen. De piloten nemen een af wachtende houding aan, zoodat verwacht mag worden, dat voor de tweede helft van de week geen wijziging in den stand van het conflict zal komen. In aansluiting aan de reeds gemelde cijfers over de piloten-salarissen deelde de heer Plesman nog mede, dat de piloten in 1926 gemiddeld 714 per maand, in 1927 777 en in 1928 818 per maand ver dienden en in 1929 750 (toen er ver schillende jonge piloten in dienst kwamen). In 1928 hadden zij gemiddeld 61 vlieguren per maand en kregen 81 vlieguren uitbe taald, in 1929 gemiddeld 41 vlieguren met een uitbetaling op een basis van 50 vlieg uren. De genoemde salarissen houden vlieggeld en salaris in. Niet inbegrepen zijn de verblijfstoelagen in het buiten land. Als de Indië-vlie-gdiensb normaal wordt, kan iedere piloot op 5 6 vluchten per jaar rekenen, wat zeggen wil, dat hij met de hiervoor genoemde betalingen 5 k 6000 per jaar kan overhouden. De verzekering bij de R. V. B. garan deert den weduwen der vliegers in geval van een ongeluk, een levenslange uitkee- ring van 6.40 per dag, waarbij dan nog de 10.000 verzekering in eens komt. Aan den eisch der vliegers, welke neer komt op een overplaatsing van den chef van den vliegtechnischen dienst, den heer Aler, naar een anderen tak van dienst, wensoht de K. L. M. geen gevolg te geven. De directeur van het hoofdpostkantoor te Amsterdam deelt mede, dat de volgen de luohtposbverbindingen gedurende de staking onderhouden zullen worden Naar Bazel: van C.S. 8 uur; van Schip hol 9.20 uur. Naar Hannover en Berlijn: van C.S. 11.55; van Schiphol 13.15. Naar Bremen en Hamburg: van C.S. 11.40; van Schiphol 13.10. Naar Scandinavië: van C.S. 11.40; van Schiphol 13. Naar Parijs: van C.S. 9.40*) en 13.40; van Sohiphol 11.40*) en 15. Naar Londen: van C.S. 12.van Sohiphol 13.20. De dienst 9.40/11.40 neemt alleen pakket.poet mede. 0CEAANVLUCHT JAPAN—AMERIKA OPGEGEVEN. De poging der Amerikaansche aviateurs Bromley en Gatty om een non-stop-vlucht van Japan naar Tacoma in den staat Washington (aan* de Westkust der Ver- eenigde Staten) te ondernemen, is opgege ven. Het toestel, dat 10.000 liter benzine moesfc meevoeren, bleek te zwaar te zijn om zich van den grond te kunnen verhef fen. NEERGESTORT VOOR DE 00GEN VAN 40.000 TOESCHOUWERS. Tijdens een te Chicago gehouden vlieg- demonstratie, die door 40.000 toeschou wers werd bijgewoond, is de piloot Pernic veronge'1 Het toestel bleef op geringe hoogte ding stilstaan en stortte vervolgd inlaag. Toen men den vlieger onder de puinhoopen vandaan haalde, bleek hij reeds overleden te zijn. Pernic was een voormalig luitenant in het Roemeensche leger. Hij was voorne mens binnenkort een vlucht van New York naar Boekarest te ondernemen. Vliegtuig op een huis terechtgekomen. Tijdens een vlucht boven de stad Roche- fort vloog gisteren een passagiersvliegtuig in brand. De piloot sprong met een para chute uit het brandende toestel. De pa rachute schoot echter los, met het gevolg dat de ongelukkige vliegenier tegen den grond te pletter sloeg. Het vliegtuig stortte op het dak van een huis neer. Door den schok ontplofte de benzinetank, waardoor ook het huis in vlammen opging. Bij de ontploffing werd de huiseigenaar op slag gedood, doordat hem het hoofd van den romp werd ge scheiden. Zij vrouw en hun kindje werden gewond. Het Fransche ministerie van Oorlog heeft, in verband met de talrijke ongeluk ken met militaire vliegtuigen gedurende den laatsten tijd, bepaald, dat alle toestel len, buiten dienst zullen worden gesteld. Vliegtuigbotsing in Zwitserland. Lit Dübendorf wordt gemeld: Twee vliegtuigen zijn op een hoogte van 4Q0 me ter tegen elkander gebotst., met het nood lottig gevolg, dat twee luitenants om het leven kwamen. De Raden der gemeenten Stompwijk en Veur kwamen in openbare gecombineerde vergade ring bijeen. Voorz. burgemeester W. Keijzer, Afwezig met kennisgeving weth. van Wijk. De vóorz. opent de vergadering met gebed, waarna de notulen onveranderd worden goed gekeurd. Ingekomen zijn controle en rapport van kas en boeken der bedrijven. Goedkeuring van Delft inzake wijziging Spertijd. Bericht Ged. Staten inzake Van Waarde. Na een opmer king van den heer Willemse betreffende de zaak Van Waarde en een opmerking van den heer Small inzake electr. contract met Delft, worden de stukken voor kennisgeving aange nomen, terwijl de Comm. van Beheer op de zaak Van Waarde nader zullen terugkomen. Het voorstel van de Commissie van Beheer over het Lichtbedrijf tot vaste aanstelling van den heer W. J. J. Sanders, als boekhouder kassier wordt z.h.s. aangenomen, evenals het voorstel tot wijziging der zekerheidsstelling van den boekhouder-kassier van het Lichtbe drijf. Bij het voorstel der Commissie van Beheer tot vernieuwing der gasbuizen tusschen de Damlaan en de O. L. School in de gemeente Veur, vraagt de heer Willemse, of deze buis is gebaseerd op aanleg op andere buizen, waarop de voorz. bevestigend antwoordt, waarna het voorstel z.h.s. wordt goedgekeurd. Een kwestie over levering van gas. Voorstel der Commissie van Beheer tot le vering van gas aan den heer C. Robertson aan den Achterweg te Veur. De heer De Lange zegt, dat hij uit de stuk ken en berekening, welke hem zijn voorgelegd, niet zien kan, of daaruit voor de gemeente voordeel komen zal. Indien hierop meerdere aansluitingen volgen, dan kan hij hiermede ac- coord gaan, doch anders is hij tegen het voor stel. Hij wil uit de berekeningen zien, dat er geen nadeel voor de gemeente inzit. Hij is er niet tegen, dat alle menschen van gas worden voorzien, doch inen moet er niet bij toeleggen; z.i. is de afstand voor aanleg hier te groot. De heer Willemse verklaart alles nauwkeu rig berekend te hebben. Op iedere M3. legt de gemeente momenteel 3 cent toe, doch hij zet duidelijk uiteen, dat door het meerdere gasverbruik en de aansluitingen, die volgen zullen, de fabriek er niet bij toelegt, als het gegarandeerde kwantum daar ook afgenomen wordt. Z. i. mag men niet tegen uitbreiding zijn en hij adviseert het voorstel der Commis sie van Beheer aan te nemen. De heer Verheijen zegt, dat de berekening in het prae-advies van de Comm. van Beheer net juist is, doch dat het goed gezien is van de Commissie deze aansluiting te maken met het oog op de toekomst. Hij stelt zich op het standpunt, dat men gas moet brengen, waar men kan, zoo er tenminste niet al te groot nadeel inzit. Na nadere toelichting door den Voorz. ver klaart de heer de Lange, gehoord de nadere uiteenzettingen, met het voorstel accoord te gaan, waarna het voorstel der Commissie van Beheer z.h.s. wordt aangenomen. Het voorstel tot wijziging begrooting, dienst FRUIT EN WARMOEZERIJGEWASSEN De stand op 23 Augustus 1930. Het onderstaand overzicht, betreffende den 6tand ven het fruit en de wermoeze- rijgewassen op 23 Augustus 1930 i6. onder medewerking der Rijkstuinbouwconsulen- ten, samengesteld naar gegevens, ver strekt door de oorrespomdenten der Di rectie ven den Landbouw. Het fruit. Door de stormen zi^n in de afgeloopen maand nog veel a-ppels en peren afgeval len; dientengevolge is de stand achteruit gegaan. Bovendien komt veel schurft en wormstekigheid voor. Vooral de oogst van de late appelen is zeer gering.. Wat de hoeveelheid betreft ia de opbrengst, van de peren echter goed. Druiven en perziken onder glas staan goed. De warmoezerijgewassen. Ook de groentegewassen in de open lucht hebben veel van de ongunstige weersgesteldheid geleden. Van de kool soorten, vooral van roode kool en bloem kool, ia de stand nog slechter den in de vorige maand. Behalve het weder was het iin sterke mate optreden van draai- hartigheid daarvan de oorzaak. Regen en wind hebben de meeste schade aan boonen en augurken toegebracht; vrijwel overal zijn deze gewassen sterk achteruitgegaan. In sommige gevallen zijn de boonen slechts half uitgegroeid en misvormd. De tomaten staan goed. Samenvatting. Leidt men uit de opge geven cijfers, met inachtneming van den omvang der teelt in de verschillende stre ken, het cijfer af voor het geheele land, dan verkrijgt men het volgende resultaat, waarbij het tusschen haakjes geplaatste cijfer aangeeft hoe de stand was op 25 Juli 1930. Appelen 39 (31) Peren 58 (60) Druiven 73 (74) Perziken (onder glas) 68 (70) Perziken (natuur) 57 (56) Tomaten 37 (72) Witte kool 51 (51) Roode kool 41 (43) Savoye kool 52 (54) Bloemkool 50 (56) Poofuien 68 (65) Prei 69 Sohorseneeren 00 Augurken 47 (70) Boonen 55 (n) Door de correspondenten wordt de stand opgegeven in cijfers waarbij 100 uitmuntend, 90 zeer goed, 70 goed. 60 7 vrij goed, 50 matig, 40 vrij slecht, 30 slecht en 10 mislukt. STOMPWIJK—VEUR 1930 van het electr. bedrijf wordt z.h.s goed gekeurd. Behandeling bedrijfsrekeningen 1929. De heer Willemse zegt het rapport der Commissie van Beheer te hebben ontvangen en zegt zoo weinig aanmerkingen te hebben, dat de Comm. wil volstaan met het door hen ingediende rap port, Alleen geeft hij de Comm. van Beheer in overweging de verliezen van ieder jaar ook op dat jaar af te schrijven. De heer Raaphorst brengt hulde aan den boekh.-kassier. Hij zou wenschen, dat de Com missie, gezien het kleine verschil in prijs, steeds nieuwe meters aankocht in plaats van oude. Ook dringt hij er op aan, dat de inkoo- pen steeds over alle ingezetene winkeliers zul len worden verdeeld en dat niet steeds een of twee bevoordeeld worden. De heer de Koning zegt, dat hiermede steeds rekening wordt gehouden. De voorz. sluit zich aan bij de woorden van hulde aan den boekhouder-kassier, die inder daad een accuraat beheerder is en hoopt, dat hij nog vele jaren aan de bedrijven zal werk zaam blijven. Nadat nog enkele heeren het woord heb ben gevoerd, worden de rekeningen z. h. s. godgekeurd. De Commissie van Beheer legt den Raad over de bedrijfsbegrootingen, dienst 1931. De heer Small doet een beroep op de R.K. fractie om ook den heer Verheijen, die reeds enkele malen is gepasseerd, in de Commissie van Onderzoek te benoemen. Zoo de heer Ver heijen niet gekozen wordt, zal ook hij een eventueele benoeming niet accepteeren. Bij stemming worden benoemd de heeren: Willemse, Small, Waaijer, de Lange en Moy- De heer Small dankt echter voor de be noeming. De heer Verheijen merkt op, dat uit de stem ming blijkt, dat de meening van de R.K. fractie ten opzichte van zijn persoon wel veranderd is, wat voor hem een voldoening is en ver zoekt daarom den heer Small zijn benoeming aan te nemen. De heer Small wenscht echter de benoeming niet te aanvaarden. Bij 2e stemming voor een 5e lid verkrijgt de heer Hoogeveen 5 stemmen, waar dit ech ter niet de volstrekte meerderheid is, volgt herstemming; thans wordt met 6 stemmen be noemd de heer Hoogeveen. Het antwoord van de Comm. van Beheer op het indertijd gedane verzoek der R.K. fractie inzake verbruik 30 K.W. electr., wordt z.h.s. goedgekeurd, alsook het antwoord der Com missie op de vraag der R.K. Kiesvereeniging inzake rente der waarborgsommen gas en elec- triciteit. Een vraag is ingekomen van den heer Small of hij antwoord mag op zijn voorstellen inzake het bedrijfshoofd Schouten, daar hij reeds lang op dit antwoord gewacht heeft. De voorz. antwoordt, dat de vraag van den heer Small zeer terecht is, doch dat hij nu nog geen volledig antwoord geven kan, doch hij zegt toe op de volgende vergadering met een definitief antwoord te zullen komen, waarme de de heer Small accoord gaat. Hierna sluiting.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7