PORT en 5PEL R.K. West-HollandR.K. West-Duitschland 5-1 MAANDAG 1 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 BwOEGSEL Een zeer snelle en spannende wedstrijd, vooral in de eerte helft. De schaal slaat door ten gunste der Hollanders. Het Hollandsch open spel zegeviert over het short passing der Duitschers. (Van onzen eigen redacteur). Het vertegenwoordigend elftal van den D. H. V. B. heeft gister op het terrein van G. D. A. te Loosduinen voor de zesde maal den strijd aangebonden tegen dte Kreis Rhein-Weser. Na de eerste vijf wedstrijden stond de schaal in evenwicht en hadden Hollan ders en Duitschers beiden 2 verloren en 2 gewonnen wedstrijden en 1 gelijk spel ge noteerd. Het was dus afwachten of deze wed strijd de schaal weer zou doen overslaan. Er was in het mooie Loosduinen veel be langstelling voor dezen kamp. Onprettig was het alleen dat de regeling wel iets te wenschen overliet. De juiste ingang tot het overigens heel mooie sportterrein bleek zoek en we verkeeren nog steeds in de meening, dat zij 's nachts daarvoor op een of andere geheimzinnige wijze verduisterd was. Want over het veilingterrein konden we het sportterrein bereiken, werd er ge zegd. Nu, dit was maar een klein kwar tiertje verder. En over het veilingterrein kwamen- we er dan ook na een aangename wandeling. Op het terrein van G. D. A.,* dat mooi gelegen is in het midden van het dorp, was alles echter keurig geregeld. De plaatsen langs de lijnen waren reeds dicht bezet en spoedig marcheerden de mannen van Loosduinen's „St. Caeci'lia" rond het terrein vroolijke muziek ten gehoore bren gend. Dan stelden een 30-tal jongens van G. D. A. in voetbal of turncostuum zich bij den ingang op, een dubbele haag vor- W e s t-D u i t s h 1 a n d mend, waardoor even later de spelers het veld betraden. Op de officieele tribune hadden een groot aantal genoodigden plaats genomen o.a. de Duitsche zaakgelastigde Erich Boltze, vergezeld van den Legationsecretar Werner Gregor, de voorzitter van den D. H. V. B. Pater Esser O.E.S.A., A. J. van Best en J. D. de Kok, leden van Prov. Sta ten, H. J. Borghols, lid van Ged. Staten, Rector S. Braakman, de heeren G. Kruyver en Hubaty en eenige andere officials en verder een groot aantal geestelijken uit Den Haag en omgeving. Om kwart voor drie komen de Duit schers, gekleed in blauwe broek en wit shirt op het veld en hooren stram in de houding het Duitsche volkslied aan. Het zijn flinke, gezonde knapen, blonde, uit de kluiten gewassen Germanen. Daarna vallen de Hollanders binnen in Oranje shirt en zwarte broek en het Wil helmus aanhooren. Er zijn ruim 3000 toeschouwers aanwe zig. Nadat de fotografen hun werk hebben verricht worden de voetballers toegespro ken door den heer Hubaty, voorzitter van het district Den Haag, die met eenige vriendelijke woorden namens G. D. A. een kist Westlandsche druiven aanbood, welk geschenk door de Duitschers werd aan vaard met een driewerf „Jugendkraft Heil". Vervolgens werden de spelers aan den Duitschen zaakgelastigde voorgesteld. Nadat de Duitschers den toss hebben gewonnen, stellen de elftallen zich als volgt op: CORNELIUS (Wienfried, Recklinghausen) LANGER GRUD ZINSKI (Hochheide) (Germania) ROZIER SPIELKAMP WURFELS (Hochheide 08) (Essen) (Arminia) GRADISCHER BöSING HILBERATH GORCZELANGZEK LACKMANN (Hochheide 08) (Sterkrade 06) (Duisburg) (Arminia) (Essen) Scheidsrechter N. van WIJK F. KORTMAN C.ALSÉMGEEST T. DE JONG F.OOSTERMEYER NEDERPELT (Leonidas) (D. H. L.) (de Meer) (V. I. C.) (G. D. A.) M. VERVLOET R. v. LINGEN R. KAMER (D. H. L.) (Excelsior) (T. Y. B. B.) J. v. d. KLEY W. STEYN (L. en S.) (G. D. A.) W. ALSEMGEEST ('D. H.-L.) W e s t-D uitschland: De wedstrijd. Het is ideaal voetbalweer. De hevige zomerhitte heeft plaats gemaakt voor een koele wind zonder zon. De Duitsche zaakgelastigde Erich Boltze verricht den aftrap. De Oranjemannen trekken ten aanval en direct moet de Duitsche keeper zich resoluut op den bal werpen om onheil te voorkomen. Maar ook de Duitschers laten zich niet onbetuigd en forceeren reeds direct ach tereen een tweetal corners op het Hol- landsche doel, die echter geen resultaat opleveren. Een Hollandsche aanval gaat teloor door aarzelen. Dan geeft Nederpelt een formi dabel schot, dat echter overgaat, terwijl even later de Duitsche keeper resoluut in- grijpt. Het spel gaat zeer snel op en neer en speciaal de Duitschers vertoonen een goe de speltechniek. Bij een oorner op het Duitsche doel, krijgt van Linge den bal en schiet rakelings langs. Alsemgeest krijgt even later een kans en schiet hoog over. De Duitschers kunnen het voorloopig niet verder brengen dan de Hollandsche backs, hoewel zij technisch de meerdere zijn. Als Van Linge naar den vleugel passeert mist Kortman een opgelegde kans. Het wordt een corner. Een gevaarlijke Duitsche aan val wordt door Steijn keurig onschadelijk gemaakt. Bössing krijgt dan in vrije posi tie den bal en mist hopeloos. De Duitschers worden iets sterker en plotseling krijgt Hilberabh den bal vlak voor doel voor de voeten. Een formidabel schot volgt, maar Alsemgeest redt schitte rend. In eens vallen de Hollanders dan fel aan. De Jong krijgt een opgelegde kans en loopt over den bal heen. Even later knalt de bal tegen de paal. De aanvallen der Duitschers zijn minder gevaarlijk da« die der Hollanders. Holland leidt Weer vallen de Hollanders aan. Langer mist een bal, waardoor de Jong deze krijgt toegespeeld. Hij loopt nog even door en schiet slecht. Cornelius stompt den bal vallende terug die weer voor de voeten van De Jong komt. Nu is het pleit be slecht. Over den op den grond liggenden kee per trapt de Jong den bal in 't doel (10). Het wordt 2—0. De Hollanders zijn nu sterker en zweven spoedig weer voor het Duitsche doel, waar een corner wordt geforceerd. Deze wordt genomen door Kortman. De bal zweeft voor het doel en Oostermeijer kopt keurig maar houdbaar in. (20). In twee minuten twee doelpunten. Het binnentrio der Hollanders speelt schitterend en het geheele spel is bijzon der aantrekkelijk en in hooge mate span nend. Alsemgeest werkt zich op schitterende wijze door een drietal spelers heen, maar zijn schot wordt gehouden. Aan den ande ren kant ontsnapt het Hollandsche doel ternauwernood aan een doorboring. Drie minuten voor de rust moet Nederpelt voor een blessure uitvallen. Hij wordt vervan gen door Hooglander (Graaf Floris V). Dan vlak voor de rust na een Duitsche aanval krijgt Oostermeijer een hooge' bal, hij kopt in de richting van het doel en de keeper, die den bal gemakkelijk denkt te kunnen houden ziet dien over zijn knie heen in het doel verdwijnen (30). Rust. Als weer is afgetrapt, wordt rusten ge blazen. Als we nu de gelegenheid benut ten onzen ondruk van het spel te geven, dan komen wij tot de conclusie, dat de Duitschers hun achterstand te danken heb ben aan hun te kort gehouden spel, waar door de Hollandsche backs telkens kunnen ingrijpen. De Hollandsche keeper heeft het tot nu toe ook niet al te lastig gehad. De Hollanders hebben van hun vlot open spel goede resultaten gezien. Een drietal doelpunten, waarvan de keeper er echter zeker twee had kunnen houden. Een mooie voorsprong is het in ieder geval. De tweede helft. Het begon kalm. Bij een Duitsche aan val Tjordt overgeschoten Gorczelanczek schiet daarna hopeloos naast. De Duitschers schijnen hun fout van voor de rust te hebben ingezien en spelen nu een meer open spel, waarop de Hollan ders natuurlijk niet zooveel vat hebben. Het sterke Hollandsche overwicht is nu dan ook verdwenen. Maar van den anderen kant is het spel nu ook veel kalmer geworden. Een paar tamme Hollandsche aanvallen blijven zonder resultaat maai ook de Duitschers kunnen nog het net niet vinden. Lackmann schiet op korten afstand, alleen voor doel staande in het zijnet en verder is er Alsemgeest. Ook Cornelius rédt een vaal zeer goed. Het Duitsche tegenpunt Daarbij is Steijn, de Hollandsche back tot op de Duitsche helft doorgedrongen. Plotseling wordt de bal door den spil te ruggespeeld naar de Hollandsche helft, waar Hilberath deze opvangt en ineens inzet (31). Er zijn dan 20 minuten van de tweede helft verstreken. De Hollanders vallen dan weer stevig aan, maar vele aanvallen wor den verknoeid of door Cornelius onscha delijk gemaakt. Van overwicht van een der twee partijen is geen sprake. Alsemgeest voorkomt door uitloopen een doelpunt. Bij een Hollandsche aanval zet Kort man goed voor, de Jong loopt toe en loopt den bal in den benedenhoek (41). Er is dan juist een half uur gespeeld. De Hollandsche overwinning is nu wel zeker. Bij een nieuwen aanval lost Kortman snel en onverwacht een vliegend schot, dat voor het doel langs gaat. Bösing doet aan den anderen kant het zelfde en zijn schot gaat over. De Jong krijgt als de bal naar voren wordt gespeeld een opgelegde kans, hij schiet echter ver naast. Dan een mooie voorzet van Hooglander, de Jong vangt den bal op en zet ineens keihard in (5—1). Er zijn nog vier minuten te spelen. Het pleit is dus beslecht. Alsemgeest lost nog eens een schot dat keurig wordt gestopt en terwijl de Hol landers nog steeds in den aanval zijn komt het einde met een éclatante Hollandsche overwinning. Nabeschouwing. Na dit uitgebreide verslag en onze be schouwing tijdens de rust kunnen we nu verder kort zijn. In de tweede helft veranderden de Duit schers van tactiek wat hun aanvankelijk een doelpunt opleverde. Toch konden zij tegen het snelle, doortastende spel der Hollanders niet op die nog een tweetal zeer goede doelpunten maakten. Wat de spelers betreft noemen we voor al de Duitsche spil Spielkamp en verder Hilberath en Gorczelanczek. Van de Hol landers was de voorhoede zeer goed, en een mooi open spel en tevens goed samen spel, terwijl we tevens noemen Vervloet van D. H. L., die vasthield tot het einde als een terrier en voorts v. d. Kleij en keeper Alsemgeest, die 'n betrouwbaren in druk maakte. De overwinning is dan ook volkomen verdiend. De stand is thans: gesp. gew. gel. verl. v.—t. pnt. D. H. V. B. 6 3 12 13—14 7 Kr. Rhein-Weser 6 2 13 1413 5 DIOC. HAARL BOND. R. K. Sportvereeniging „Leiden". De leden en adspirant-leden worden verzocht om het driedaagsche triduum voor alle R. K. Sportmenschen te Leiden vooral niet te verzuimen. Het bestuur dringt er op aan in zoon groot mogelijk aantal op te komen. Laat de R. K. S. V. „Leiden" ook hiermede een goed figuur maken. Ouders, helpt mede aan dit schoone doel. Het is tot heil uwer kinderen. Het triduum wordt gehouden in de Hartebrng- kerk Woensdag, Donderdag en Vrijdag a.s., 's avonds om 8.30 uur. R. K. Sportvereeniging V. V. L. V. V. L. II wist voor de A. S. C.-serie op het kantje af met. 32 van Blauw Zwart II te winnen, waardoor zij thans moet spelen tegen Leiden III om den lsten en len prijs. Het eerste wist met een ver diende 30 zege op Leiden II beslag te leggen op den lsten prijs. Het Jun.-elftal speelde een genoeglijk partijtje tegen de BI. Zwart Jun. Hoewel de strijd gelijk opging, verloren zij toch met 21. R. K. Sportvereeniging A. S. C. Gisteren werden onder zeer goed voet- ba'lweer de seriewedstrijden voortgezet. Te ongeveer 12.30 blaast scheidsrechter Hensing V. V. L. II en Blauw Zwart II binnen de lijnen. Er wordt al direct van beide zijden vurig spel gegeven met V. V. L. in de meerderheid, wat zij ook spoedig in een doelpunt weet om te zetten (10). Er wordt goed gespeeld. BI. Zwart maakt even voor de rust 11 door een misver stand van den keeper van V. V. L. Na de rust is het weer V. V. L., die de leiding neemt (21). BI. Zwart laat het er niet bij zitten en gaat goed samen spelen. De Wassenaarders bekogelen het V. V. L.-doel en eindelijk hebben zij succes (22). Nu gaat het om het winnende doelpunt. De keepers worden aan weerszijden goed aan den tand gevoeld, maar hun werk is af. Op een gegeven moment raakt een Blauw Zwart-speler met de handen den bal aan in het beruchte gebied en de scheidsrech ter wijst naar de witte plek. De penalty wordt keihard ingeschoten (321. Knrfc hierna is het einde en heeft BI. Zwart den derden prijs, terwijl V. V. L. II tegen Lei den III speelt om den eersten en tweeden prijs. Het was een zeer mooie wedstrijd, welke door scheidsrechter Hensing goed werd geleid. Hierna kwamen A. S. C. I en II tegen over elkaar. Dit was een goede oefenwed strijd vooral voor de spelers van het tweede elftal, die in de a.s. competitie geen kwaad figuur zullen slaan. Toen kregen we te zien V. V. L. ILei den II voor den lsten en 2den prijs der eerste afdeeling. De wedstrijd werd vlug gespeeld en V. V. L. heeft ook verdiend gewonnen want ze waren allen goed in vorm, vooral de keeper. Te ongeveer 3.30 uur laat scheidsrechter Haverkorn begin nen en V. V. L. gaat tot den aanval over en weten na 20 minuten het Leiden- doel te vinden, kort daarna gevolgd door een tweede doelpunt. (20). Na rust speelt Leiden iet-s beter en geven ook zeer ge vaarlijke schoten maar de keeper redt al les. Eindelijk dachten wij Leiden te zien doelpunten, maar het geluk zat den rood zwarten niet mee en zij krijgen geen te genpunt. Een goede aanval van V. V. L. en de stand is 30. Hiermede komt ook het einde .V. V. L. I won dus den eersten en Leiden II den tweeden prijs. R. K. Sportvereeniging „Meerburg" Zoeterwoude (H. R.). In de gisteren gehouden veldloop om het kampioenschap van Leiden hebben de Meerburgers, zooals gehoopt werd, den naam hunner vereeniging' hoog gehouden. A. Slingerland toch wist de derde plaats te behalen, terwijl F. Hakkaart op de vierde plaats eindigde. Mooie resultaten dus als men in aanmerking neemt, dat de concurrentie wel heel zwaar was. De voetbalelftallen hebben aan de ver wachtingen beantwoord. Het eerste zorgde voor de aangename verrassing, door O. V. V. I met niet minder dan 81 te verslaan. Nu mag het waar zijn, dat O. V. V. eenige invallers telde, feit is. dat de Meerbur gers een spelletje speelden, dat de tegen standers te hoog ging. Met regelmatige tusschenpoozen werd de score verhoogd, wat vooral te danken was aan den mid- voor A. Goddijn, die niet minder dan zes doelpunten voor zijn rekening nam. O. V. V. scoorde tegen uit een penalty, terwijl ook het laatste doelpunt van „Meerburg" uit een penalty kwam. Met vertrouwen kunnen wij het komende seizoen beginnen. De derde klasse zal voor „Meerburg" heusch niet te zwaar zijn. Het tweede bracht het er slechter af. Met 68 werd verloren tegen O. Y. V. II, een uitslag, hoofdzakelijk te wijten aan het zeer onvoldoende keepen van beide doel- VOORNAAMSTE NIEUWS Het D.H.V.B.-elftal wint met 51 van den Kreis Rhein Weser. De wereldkampioenschappen voor stayers en wegrenners in België. Fraaie athletiekprestaties te Amster dam. Mej. Schuurman loopt de 100 M. in wereldrecordtijd. Bij de zwemwedstrijden te Bilthoven ver beterde J. H. de Haas de 400 M. en 100 M. vrije slag. J. F. Stapel wint het floretkampioen schap van Leiden. verdedigers. In het veld waren de Meer burgers geenszins de minderen. De voor hoede speelde verdienstelijk samen, waar bij vooral na de rust, het goede werk van beide vleugelspelers opviel, goed gesteund door links- en rechtsbinnen. Middenlinie en backs sloten zich daarbij goed aan. zoo dat, als de keeper wat in betere conditie zijn zal, ook Meerburg IT met een gerust hart de competitie beginnen kan. De junioren tenslotte moesten in Sassen- heim tegen Teijlingen I met 12 de vlag strijken. Een eervolle nederlaag tegen de kampioenen van het afgeloopen seizoen. D. 0. S. IAlphensche Boys I 30. Onder goed voetbalweer ving om 3 uur deze wedstrijd aan. Alph. Boys is niet volledig en speelt met enkele invallert. D. O. S. telde 3 invallers. Toch wegen beide partijen goed tegen elkaar op en vooral voor de rust bleef de spanning er in. Beide doelen waren beurtelings in ge vaar en menige vlugge aanval werd even vlug onschadelijk gemaakt. Rust komt met blanken stand. Na de rust pakt- D. O. S. flink aan en komen ze gevaarlijk dicht bij doel der Alph. Boys, doch een der backs veroor zaakt een penalty, welke niet wordt be nut. Ook de tweede wordt niet benut. Toch komt even later het eerste doelpunt voor D. O. S. van den linksbinnen en het duurt niet lang of no. 2 ligt in het net. Menige vlugge aanval wordt door de Alph. Boys ondernomen, doch ze weten de kans niet te benutten. Ook de hun toegekende penalty wordt niet benut, terwijl D. O. S. nog eenmaal doelpuntte, zoodat, het einde kwam met 30 voor D. O. S. De Engelsche League. In een tropische hitte zijn Zaterdag in Engeland de eerste competitiewedstrijden begonnen. De uitslagen waren: Eerste afdeeling. BirminghamSheffield United BlackpoolArsenal Bolton W.Middlesbrough Grimsby TownChelsea Leeds United Portsmouth Leicester CityDerby C. LiverpoolBlackburn R. Manchester U.Aston Villa Sheffield W.Newcastle U. West- Ham U.—Huddersfield T. SunderlandManchester C. Tweede afdeeling. Bradford CityOharlton A BurnlewBury MillwallCtoke City NottinghamWolverthampton Oldham A.Bradford Plymouth ArgyleEverton Port ValeBarnsley Preston N. E.Southampton Swansea T.Cardiff City Tottenham H.Reading W. Bromwich A.Bristol C. 3—1 1—4 3—0 1—1 2—1 34 2—1 2—1 3—3 Te Amsterdam zijn Zondag de wedstrijden om het Athletiek kampioenschap voor Dames gehouden. De Ned. Kampioen Berger feliciteert Mej. T. Schuur man, die de 100 Meter in wereldrecordtijd van 12 sec. won.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5