MARKTBERICHTEN MAANDAG 1 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER naar waarnemingen in den morgen van 1 Sept. 1930, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildtï Hoogste baronieterst.: 771.2 te Malinhead. Laagste barometerst.750.9 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 2 Sept.»: Zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot Noordelijke wind in het Zuiden. In het Noorden Noordelijke tot Westelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen regen Iets warmer overdag. WATERTEMPERATUUR: Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 22 gr., 12 uur 22.5 gr. en 3 uur 23 gr. C. Zweminrichting „De Zijl", 7 uur 20 gr., 12 uur 21 gr. en 3 uur 21.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Maandagnamiddag 8.17 uur tot Dinsdagmorgen 5.42 uur. TRAMSTAGNATIE. Het tramverkeer op de lijnen van de Noord- Zuid-Hollandsche tram NoordwijkKatwijk Scheveningen en op de lijnen van de H.T.M. LeidenDen Haag, zoomede het stadstram- verkeer is gisteravond door 'n defect aan den voedingskabel geruimen tijd stilgelegd. Vanaf half elf tot kwart over elf was op al de lijnen van het tramverkeer bij het station Leiden het verkeerd gestagneerd. Vanaf de halte Posthof werden zoowel naar den Haag, als naar Noord- wijk en Katwijk expresse-verbindingen tot stand gebracht, waardoor het drukke passa- giersverkeer althans eenigermate kon door gaan. VIERING KONINGINNE-VERJAARDAG Aubade en Kinderfeesten! De feestelijkheden ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin zijn vanmorgen aangevangen met een aubade aan den burgemeester door de kinderen van de hoogste klassen der Leidsehe la gere scholen. Elk jaar vieren deze kinde ren feest in de Stadsgehoorzaal, een feest dat uitgaat van de commissie die daartoe uitgenoodigd is door Burgemeester en Wet houders, maar deze aubade was iets nieuws. En we mogen reeds dadelijk zeg gen, dat zij uitnemend is geslaagd. De or ganisatie zat keurig in elkaar en het ging allemaal van een leien dakje. De burgemeester was met mevr. v. d. Sande BakhuyzenGericke naar buiten getreden toen de vroolijke kleurige stoet in aantocht kwam. De leden van de com missie waren ter begroeting aanwezig. Onder leiding van den heer N. J. Swier- stra zongen de kinderen het Wilhelmus, begeleid door de muziek, keurig op toon en in de maat, de oogen aandachtig op den dirigent gevestigd. Het was een mooi moment en het publiek, dat zich in groote getale aan de overzijde van het Rapen burg had opgesteld luisterde aandachtig, ook toen nog een tweetal andere liederen uit de kindermonden opklonken! De burgemeester zegde de kinderen met enkele woorden dank en zette een driewerf hoera in op H. M. de Koningin,- dat juichend door de kinderen werd over genomen terwijl de vlaggen in de hoogte gingen. Toen ging het langs het Rapenburg en het Steenschuur naar de Stadsgehoorzaal, waar het jaarlijkgche feest zou worden gevierd, zoowel in de foyer als in de groote zaal. Ook hier zat de organisatie keurig in elkaar, zoodat 'slechts weinig over tijd de bijeenkomst kon worden ge opend door den heer W. Koops, den voorzitter van de commissie, die allen een hartelijk welkom heette en speciaal de Wethouders Tepe en Goslinga met hunne dames begroette. Spr. bracht voorts dank aan dc verpleegsters die hun diensten hadden aangeboden en aan de leidsters en leiders en de dames van de commissie voor hun medewerking. Onder luid ge juich werd besloten een gelubwensch- telegram te verzenden aan H. M. de Ko ningin, terwijl de kinderen daarna een tweetal coupletten van het Wilhelmus zongen. Daarna werd het programma afgewerkt, dat weer alles bevatte dat kinderharten kan streelen en kdnderoogen kan bekoren, zooals vroolijke gymnastiek, goochelen en poppenkast. Ook de zang der kinderen on der leiding van den heer Swierstra, oogst te vee'l bijval en het spreekt vanzelf dat de traetatie niet achterwege bleef. In de foyer stond het feest onder lei ding van den heer Znidhoff en hier werd, in andere volgorde, hetzelfde programma uitgevoerd. Bij het heengaan werd ieder der kin deren een fraai, speciaal voor dit doel vervaardigd gedenkbord uitgereikt, af komstig uit de aardewerkfabriek „De Sphinx" te Maastricht en geleverd door de firma van der Stok alhier. Vanavond om 9.30 uur vertrekt een lichtst oet van de Kaasmarkt om een aubade te brengen aan den burgemeester. Op Korenbeurs, in het Plantsoen en op de Lammerenmarkt zijn er concerten. Telegrammen aan H. M. de Koningin. Dc navolgende telegrammen zijn aan H.M. de Koningin verzonden: De Vereeniging „Koninginnedag" te Leiden biedt Uwe Majesteit met gouden feest eer biedige en warme gelukwenschen, hoopt vurig dat Uwe Majesteit nog ongetelde jaren voor gezin en vaderland gespaard moge blijven en geeft de verzekering van onwankelbare trouw en verknochtheid aan Uwer Majesteit's per soon en Haar Huis. P. C. LABRIJN, Voorz. De Leidsehe Christelijke Oranjevereeniging, verheugd en dankbaar met heel het Neder- landsche volk om den rijken zegen, waarvan Uwer Majesteit's verjaardag zoo krachtig ge tuigt, biedt met verzekering van onverander lijke trouw hare vurige wenschen Uw Majes teit en Haar Huis aan met de bede: U zeeg'ne God! Hij steil' U tot een zegen! Gezegend zij Uw hoofd, Uw hart, Uw wegen, Uw aardsch, Uw eeuwig lot! H. THOMAS, Voorz. L. BOEKKOOI, Secr. Opening schooljaar R.-K. H. B. S. Bij gelegenheid van de opening van het nieuwe schooljaar der R.-K. H. B. S. zal Woensdagmorgen om half negen in de Kloosterkerk aan den Haagweg een ge zongen H. Mis worden opgedragen. Leidsch Harmonie-gezelschap „De Post". Onder goede en aandachtige belangstelling gaf gisteravond het Leidsch Harmoniegezel schap „De Post" in den mooien en lommer rijken tuin van „Zomerlust" een welgeslaagd concert. De directeur, de heer M. Bolderdijk durft met zijn conterteerendö Postmannen heel wat aan, maar hij bleek toch niet te hoog gegrepen te hebben. Heel goed werden o.a. uitgevoerd „La flute enchantée", het Suite-Ballet van Po- py in vijf gedeelten, welk laatste tevens een voortreffelijk slot vormde van de eerste helft. Na de pauze volgden nog een viertal goede nummers als Cavalleria Rusticana van Mas- cagni en Grand final d'Arielle van Bach. Het werd een muzikaal welgeslaagde avond. Bond van Leidsehe Harmonie- en Fanfare- gezelschappen. Ter gelegenheid van zijn oprichting heeft de Bond van Leidsehe Harmonie- en Fanfare Ge zelschappen aan de gemeente Leiden een 8- tal concerten aangeboden, te geven in het v. d. Werff-park en het Plantsoen. De eerste dezer concerten zal gegeven worden door de Harmoniekapel T. D. in het v. d. Werff-park Woensdagavond 8 uur a.s. Het programma bevat de volgende nummers: 1. Ville franche, Marsch, F. Popy; 2. Ouver ture König Mydas, R. Eilenberg; 3, La fin d'un Rêve, Valse, A. L. Doijen; 4. Le Vieux Strasbourg, fantaisie, F. Sali. Pauze. 5. L'en- fant de Troupe, Marsch, A. Barbe; 6. Tibére, Ouverture Dramatique, F. Popy; 7. Frühlings- morgen, Valse, F. v. d. Bossche; 8. Une Soi- rée d'automne aux Ardennes, A. Govaert, 9. Marsch Finale. Handelsregister K. v. K. Opheffing 3410. Electro-Technisch Bu reau H. Swaak, Leiden, Haarlemmerstraat 182 W ij z i g i n g. 405, Naamlooze Vennootschap Stoomgistfabriek en Distileerderij „De Valk" v.h. T. H. Ritman Co. Leiden, Baatstraat 5 en 7; en Langegracht 95 en 97. Uittr. Dir. J. A Ritman, Leiden, dd. 1 Sept. 1930. N. Dir.: W. J. van der Heijden, Leiden, dd. 1 Sept. 1930. N. Adj. Dir.: T. H. Ritman, Leiden dd. 1 Sept. 1930. N. Comm.: J, A. Ritman, Leiden en D. van Eek, Leiden dd. 1 Sept. 1930. Een open brief inzake Radio-distributie. Er is een open brief gericht door de le den der Leidsehe Installateursver. aan den Raad der Gemeente Leiden naar aanleiding van het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot Gemeentelijke Radiodistri butie. Aan dezen uitvoerigen „brief" is het volgende ontleend: Met groote belangstelling hebben de on- dergeteekenden kennis genomen van het voorstel No. 179 d.d. 22 Augustus j.l. van heeren Burgemeester en Wethouders om radiodistributie alhier van gemeentewege ter hand te nemen. Bij aandachtige beschouwing van dit voorstel is overduidelijk gebleken, dat B. en W. op dit voor hen nieuwe terrein blijk baar niet die voorlichting uit de praktijk der radiocentrales zelve hebben gehad, welke naar het oordeel van ondergeteeken- den niet kan en niet mag worden gemist. Waar dezerzijds over die gegevens wèl wordt beschikt, hebben zij gemeend, in het algemeen belang verplicht te zijn, deze ge gevens ter kennis van Uw College en van het publiek te moeten brengen.Uitdruk kelijk stellen zij daarbij echter voorop, dat hunne actie niet moet worden opgevat als een poging van belanghebbenden, om de totstandkoming van een instituut, voor sommigen hunner mogelijk nadeelig, te trachten te verhoeden. Integendeel: zooals B. en W. zelf in hun voordracht uiteenzet ten, is mogelijk voor den radiohandel ge meentelijke radiodistributie beter dan con cessie verleen ing aan niet-ingezeten gega digden. Dat zij speciaal zich geroepen ach ten om, op deze zaak de aandacht te ves tigen, vindt oorzaak in het feit, diat zij, meer dan anderen, over deskundige voor lichting op dit terrein kunnen beschikken, en door hunne relaties èn met den Bond van Radiocentralehouders in Nederland, èn met groote bestaande centrales, èn met de binnen- buitenlandsche groot-indus trie, de meest actueele gegevens tot hunne directe beschikking staan. Allereerst schijnt de vraag gewetbtigd, of het onderwerp thuis behoort binnen de sfeer der gemeentelijke bemoeiingen, een vraag, die door bijna alle gemeentebestu ren in ons land op een paar uitzonderingen na ontkennend, is beantwoord. Evenmin als het op den weg der Over heid ligt zich met de bevordering van de verspreiding van couranten en tijdschrif ten bezig te houden, is het tot de taak der gemeente te rekenen, de rol van middelaar op deze cultureele en artistieke gebieden, op dit terrein van ontspanning en ontwik keling te gaan spelen. Juist, wanneer, zoo als B. en W. voorstellen, naast de door- geving der binnenlandsche omroepprogram ma's een of meer buitenlandsche zouden worden gedistribueerd, waarbij dus uit de vele goed in Nederland te ontvangen bui tenlandsche programma's een zeer beperk te keuze zou moeten worden gedaan, be geeft de gemeente zich op een terrein, dat naar de meening van ondergeteekenden niet door haar moet worden betreden, even min als de gemeente de uitvoering van be paalde concertprogramma's bevórdert of tegengaat, of de verspreiding van bepaalde bladen en tijdschriften pousseert of tracht te beletten, behalve natuurlijk, wanneer een en ander zou strijden tegen de open bare orde of de goede zeden. Voorzoover uit het voorstel kan worden nagegaan, hebben B. en W. zich deze prin- cipieele, prealabele vraag niet gesteld, en zou men met evenveel recht de plaatselijke pers, de plaatselijk te geven muziekuitvoe ringen en te houden lezingen en voor drachten in handen der gemeente kunnen gaan monopoliseeren. De eenige motieven, welke voor een ge meentemonopolie worden aangevoerd, iig- gen op technisch terrein, doch zijn verre van steekhoudend. Het aanhalen eener circulaire van den Directeur-Generaal P.T.T. van 1927, welke bovendien alleen de strekking bezat, te voorkomen, dat een chaotisch- toestand in de gemeente zou ontstaan, en geenszins verbood in grootere gemeenten eenige con cessies te verleenen, komt wel in een merkwaardig daglicht te staan, wanneer men nagaat dat met medewerking van dienzelfden Directeur-Generaal in 1928 en 1929 in Amsterdam eene commissie voor het distributievraagstuk is ingesteld, waarin o.m. hoofdambtenaren van het Hoofdbestuur P.T.T. zitting hadden, op wier voorsteleln door den Directeur-Gene raal en de gemeente Amsterdam in die ge meente tientallen concessies zijn verleend, terwijl ook in den Haag naast de radio- distributie door den gemeente-telefoon dienst aan verschillende particulieren sec- tie-gewijze concessie is verleend.. Wij wil len intusschen gaarne aannemen, dat B. en W. met deze feiten onbekend waren, maar dan blijkt daaruit toch reeds wel, dat zij over onvoldoende gegevens beschikten. Trouwens, indien men zich op gegevens van vroegere jaren zou willen baseeren, dan mocht het gemeentebestuur ook wel eens gewezen hebben op de principieele beschouwingen, welke over dit onderwerp zijn gegeven in de circulaire der Vereeni ging van Nederlandsche Gemeenten d.d. 20 Januari 1928 No. 118, alsmede in het week blad „de Gemeente-Stem" van 8 en 15 De cember 1928, die allen een geheel ander geluid doen hooren. Een tweede argument van B. en W. is de combineering van de kabellegging vcor telegraaf, telefoon en electriciteitsvoorzie- ning. Op zichzelf kan dit argument alle inge zetenen aangenaam stemmen, omdat hier aan de gedachte ten grondslag ligt, dat een zoo innig overleg tusschen de verschillende diensten in den vervolge zal plaats vinden, dat niet meer vandaag de straat wordt opengebroken voor de rioleering, morgen voor de waterleiding en de volgende week voor een nieuwe wissel van de tram. Maar in allen ernst-wanneer B. en W. werkelijk door de geheere gemeente spoedig de dis tributie willen tot stand brengen, zou het toch wel zeer toevallig zijn, dat juist, waar deze distributiekabels moeten worden ge legd, ook nieuwe werken van telegraaf, te lefoon en G.E.B. noodig zouden zijn. Dat stadsontsiering bij den aanleg van een distributienet, voorzoover boven- grondsch, moet worden voorkomen beamen ondergeteekenden ten volle; of distributie van gemeentewege hiertoe het beste mid del is, moge ieder die er de reis voor over heeft, in Arnhem, een der door B. en W. aangehaalde onvolprezen voorbeelden, gaan aanschouwen. Bij de ontsiering, aan de achterzijde der huizenblokken, aldaar door het gemeentelijk distributienet aange bracht, zinkt die van de particuliere anten nes volkomen in het niet. Deze laatste zul len trouwens binnen zeer afzienbare toe komst niet meer noodig zijn. Ook uit de opmerking van B. en W., dat een brandalmeeringsinrichting alleen te combineeren is met een gemeentelijke ra diocentrale blijkt, dat zij van de ontwikke ling der distributie in Nederland onvol doende op de hoogte zijn. Juist dezer da gen zal te Amersfoort eene regeling tus schen de particuliere radiocentrale aldaar en de gemeente haar beslag krijgen, waar bij deze centrale voor een voor de gemeen te luttele som voor de geheele brandalarmce- ring zal zorg dragen en waarvoor het Rijk in dergelijke gevallen toestemming verleent. Zeer juist zijn de woorden van B. en W., dat in verband met de snelle ontwikkeling van de radiotechniek het kapitaal in kor ten tijd geheel moet zijn afgeschreven. Het is echter wel jammer, dat de door B. en IV. gegeven exploitatie-cijfers zóó geflatteerd zijn, dat deze snelle afschrijving deskun digen spreken van twee, hoogstens drie jaren volstrekt niet mogelijk zal blijken. Wij beschouwen hieronder deze cijfers na der. Het is echter wel merkwaardig, dat, bij den tegenwoordigon prijs der ontvang toestellen, groote nieuwe particuliere cen trales in Nederland bijna niet meer wor den opgericht, en in het buitenland, waar blijkens de speciale wettelijke voorschrif ten ojn. in Duitschland en Engeland aan de mogelijkheid van distributie wèl is ge dacht, noch overheidslichamen, noch parti culieren zich blijkbaar tot het oprichten van radiocentrales aangetrokken voelen. Waarom een gemeentecentrale wèl en een particuliere centrale niet te gebruiken zou zijn bij uitzending van specifiek Leid sehe gebeurtenissen is aan ondergeteeken den niet duidelijk. Integendeel bevat het Radioreglement 1930 een speciaal hoofd stuk over den zoogenaamden „draadom roep", waarin deze materie mede voor de particuliere centrales wordt geregeld. Zelfs de opsomming van de gemeenten, waar thans tot gemeentelijke distributie zou zijn besloten, is niet juist: Haarlem heeft een dei-gelijk besluit niet genomen, en zal, zijn ondergeteekenden wel ingelicht, zulks ook niet doen; in 's Hertogenbosch was in de geheele stad tegelijk met het lichtnet een tiendradige dienst telefoon kabel gelegd, welke ten slotte voor het G. E. B. weinig noodig bleek, en dus voor de distributie rendabel kon worden gemaakt; in Arnhem zal nog moeten blijken, of het bedrijf bij snelle afschrijving zichzelf kan dekken; in Groningen is men nog niet eens begonnen en in Dordrecht is, nadat men eerst tot distributie had besloten, en hier op radiofirma's ter plaatse zeer voordeeli- ge huurkoopaanbiedingen van complete ontvanginstallaties aan het publiek wer den gedaan tegen ongeveer dezelfde voor waarden als de gemeente de distributie aanbood, de zaak opnieuw in den raad ge weest en als een der hoofdredenen, waarom toen het eerstgenomen besluit is gehand haafd, heeft toen gegolden, dat inmiddels de kabels reeds besteld waren en men niet meer terug kon. Verder wordt uitvoerig de door B. en W. gegeven becijfering der onkosten weerlegd. Nog veel belangrijker intusschen is, dat B. en W. klaarblijkelijk niet op de hoogte zijn van hetgeen op de ontvangtoestellen- markt plaats vindt. De berichten van de Berlijnsche Radio tentoonstelling, welke op dit oogenblik wordt gehouden, toonen reeds aan, dat het mogelijk zal blijken aan het publiek goede zeer eenvoudig te bedienen, op het licht net aan te sluiten ontvangapparaten tegen zoodanige voorwaarden aan te bieden, het zij in huur, hetzij in huurkoop, dat deze weinig of niets hooger zullen zijn dan de tariefsvoorwaarden der gemeentelijke dis tributie, en lager dan de tarieven, welke de gemeente bij een gezonde afschrijvings politiek en juiste cijfers voor kosten van net aanleg en onderhoudskosten daarvan zou moeten aanhouden. Maar ook in ons eigen land zal men zich binnen een paar weken van de juist heid van het vorenstaande kunnen overtui gen; uit wat op de a.s. Jaarbeurs te Utrecht door binnen- en buitenlandsche industrie geboden zal worden, zal ieder zijn conclu sies omtrent de toekomst der gemeente lijke radiodistributie zelf kunnen trekken. Steeds krachtiger worden de omroepzen- ders in en buiten Europa; steeds meer stations geven uitstekende programma's. Het eigen toestel biedt de vrije keuze uit dezen rijk voorzienen disch; de gemeente lijke ..distributie" zal alleen de enkele ge rechten uit de centrale-radio-keuken kun nen beschikbaar stellen. Bovendien wordt internationaal de strijd tegen de radio-storingen zoo krach tig aangebonden, dat volgens de laatste be richten van de Berlijnsche Funkausstel- lung, ook deze eerlang tot het verleden zullen behooren, behalve de atmosferische storingen, waarvoor echter het ontvang toestel van de gemeente-centrale wel even vatbaar zal zijn als dat van den particu lieren toesteibezitter; in ons klimaat doen zich deze laatste trouwens slechts zel den in hinderlijke mate voor. Ten slotte moge uw College overwegen, dat het beginsel der gemeente autonomie medebrengt, dat de Raad de volle vrijheid bezit, om, wanneer hij, om welke reden ook, tegen particuliere distributie bezwa ren heeft, noch tot eigen distributie, noch tot concessieverleening over te gaan. Van eenige pressie van Rijkswege kan en mag in dit opzicht geen sprake zijn, en voorzoover bij sommige gemeentebesturen de circulaires van den Directeur-Generaal deze onjuiste indruk mochten hebben ge wekt, kan uw College door dienaangaan de een onomwonden vraag aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken te doen stellen, zich de gewenschte klaarheid hier over verschaffen. LAATSTE BERICHTEN MOORD IN FRIESCH DORP. Wraakneming het motief. Het dorp Hardegarijp in Friesland werd gisteravond tusschen 9 uur en halftien in opschudding gebracht door een moord, waarvan de landbouwer en bekende hou der van een stal voor harddraverijen, de 36-jarige J. Z. v. d. Veen, het slachtoffer is geworden. Geruimen tijd geleden heeft de ongeveer 23-jarige fabrieksarbeider G. Dauna bij genoemden landbouwer de rui ten ingegooid. Hiervoor was D. veroor deeld en dezer dagen zou hij zijn straf on dergaan. Om zich te wreken op v. d. Veen begaf D. zich Zondagavond om ruim 9 uur met twee vrienden naar de boerderij van v. d. V. Hij drong op het erf en de land bouwer, die bevreesd werd, ging per auto hulp der politie halen. Hij keerde met den rijksveldwachter J. Visser naar zijn erf te rug. De politieman hield zich achteraf en zeide tegen den landbouwer, dat deze de jonge mannen moest gelasten het erf te verlaten. De boer deed zulks, doch de drie belhamels wenschen hieraan geen gevolg te geven. De rijksveldwachter sprong toen naar voren en gelastte het drietal het erf te verlaten. Hoe de zaak zich precies heeft afgespeeld, staat niet geheel vast. De veld wachter heeft twee van de drie jonge mannen aangevat om hen te verwijderen of is door hen aangevallen. Na een worste ling wist hij beiden van het erf te verwij deren. Intusschen was G. D. echter op den landbouwer toegesprongen en had hem met een dolkmes van 30 a 40 c.M. lengte een steek in de hartstreek toegebracht. De man viel neer en was bijna onmiddellijk dood. Een der beide andere jongemannen liep weg; de tweede ging evenwel hulp halen van politie en dr. Bontekoe. Toen deze ter plaatse kwam was dc landbou wer reeds overleden. De dader werd. door BIOSCOPEN, Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. City: Niet afgekeurd voor volwassenen Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Goedgekeurd voor Volwassenen. den rijksveldwachter gegrepen met het dolkmes nog in de hand. Spoedig was ook de marechaussee uit Quatre Bas ter plaat se. Het lijk van den landbouwer v. d. Veen werd naar de marechausseekazerne te Quatre Bras overgebracht. Ook de dader werd daarheen getransporteerd. In het dorp hcerschte Zondagavond als gevolg van dezen moord groote ontsteltenis. Verdronken. Gisteren is in de Waal bij Nijmegen ver dronken de 20-jarige onderwijzer W. H. die met twee vrienden was gaan zwem men in het z.g. Zandplaat. Zijn lijk is nog niet opgehaald. WASSENAAR Lijk aangespoeld. Op het strand on der deze gemeente is het lijk van een mans persoon aangespoeld. Het is gebleken dat van zekeren van D. uit Den Haag te zijn. Trek in Fruit. Door de politie zijn op heeterdaad gesnapt een 5-tal jongens, die zich in den tuin van Pastoor Tholenaar te goed deden aan fruit. Het bleken te zijn C. B., J. B., G. van den H., J. van den H. en H. en D. V. Aanrijding. Op den hoek van den Kat wijk weg en de Berkheistraat is Zondagmid dag de motorrijder W. D. uit Amsterdam op een auto ingereden, die de Berkhei straat was voorbijgegaan en terug wilde rijden. De bestuurder kwam er goed af, maar de duorijder J. V. beliep verwondin gen in het gelaat. ROTTERDAM, 1 Sept. Vee. Aanvoer: 304 vette runderen, 279 vette kalveren, 439 schapen of lammeren, 660 varkens. Prij zen per half kg.: koeien 57.560, 5255 en 3743 cent, ossen 5560, 49—52 en 46 cent, kalveren 7075, 62.565 en 5550 cent; schapen 3038; lammeren 31 35; zuiglammeren 2529; varkens 33-5, 32.5 en 32 cent. AMSTERDAM, 1 Sept. Vee. Aanvoer 403 vette koeien le kwal. 1.101.20, 2de kwal. 0.881.02 en 3e kwal. 7286 cent; 100 melk- en kalf koeien 280380; 114 vette kalveren 2e kwal. 8694 cent on 3e kwal. 7684 cent, 30 nuchtere kalveren 1422; 23 schapen; 560 varkens. Vleesch- varkens (90110 kg.) 7980 cent, zware 7778 cent en vette 7577 cent, 75 paar den 120—240. BOSKOOP, 1 Sept. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Ophelia 812 cent, Golden Ophelia 1317 cent, Marcel Rouyer 16 cent, Hadley 2150 cent, Clau dius Pernet 2530 cent, Columbia 8—11 cent, Butterfly 1936 cent, Mac Keiler 12 20 cent., Wilh. Kordes 25 cent, Rosalandia 2237 cent, Phoebe 2126 cent, Florex 60 cent, Polyantharozen 29—36 cent. Diver sen: Dahlia's grootbloemig 1020 cent, Chrysante, grootbloemig 2024 cent per tak, idem tros 47 cent per tak, Gladiolen 25 cent, Lelies lancifolium 11 cent per tak, Clematis Durandi 21 cent, Anjers 7— 12 cent, Physalis Franchetti 2336 cent, Gerbera 41 cent, Montbretia 6 cent, Cle matis Prins Hendrik 17 cent per stuk, Cle matis Mr. Patijn 8 cent per stuk. ROELOFARENDSVEEN, 1 Sept. Groen- tenveiling. Tomaten 1.70—5.00 per 50 kg. Meloenen 234 cent per stuk; Druiven 25 29 cent per pond, kropsla 0.805.10 per 100; snijboonen 0.34—3.15 en prin- cesseboonen 3570 cent per 10 kg.; Au-' gurken grof 6070 cent, bommen 3740 cent per 25 kg. VEUR, 30 Aug. Groentenveiling. Eng. komkommers le soor 8.6012.90, 2de soort 4.507.60, 3e soort 2.50—3.60, wankl. 2.304.50, stek 4568 cent, Gele komkommers le soort 2.505.10, 2de soort 1.001.90, 3de soort 1.stek 3010 cent, Kropsla le soort 2.90—5.80, 2de soort 1.00; peen 12.30—14.50, bloemkool le soort 3.505.70, tomaten mid. 3.80— 4.30, gr. ronden 2.90—4.10, 2de soort 3.10—4.10, 3de soort 1.00—1.90, bonken 2.503.00, rijp 4.005.00, andijvie per 100 2.80—4.10, spinazie 1048 cent, pos telein 2.803.60, rabarber per 100 bos 3.00—4.00, snijboonen 14—24, spercie- boonen 8.00—14.00, radijs 2.—. WOERDEN, 30 Aug. Veiling W. en 0. Diamantpeer 4.515 et., heerenpeer 3.5 7.5 ct., Dirkjespeer 4—9.5 cb., Williams 2—20 ct., muskuspeer 5.5—10.5, Beur d' Merode 916 ct., sehijvers 8.519 ct., sin- jeuren 2.517 ct., goudreinet 2—9 ct., seign. d' esp. 17 ct., Beur d'Amelie 10—21 ct., handpeer 10—14.5 ct., juttepeer 5—32 ct., Ceawick 9.517.5 ct., Candyzoet 12 13.5 ct., vijgepeer 515.5 ct., gravenstcinen 18 ot„ Cla.ps 1032 ct., pronkers 311 ct., stamboonen 315 ct., snijboonen 624 ct., prinsesse 5—17.5 ct., uien 4 ct., alles per K.G.; augurken 326 ct., tomaten 2.5— 4.5 ct., per pond; pruimen 721 ct., me loenen 742 ct., komkommors 2.57 ct., groene kool 5 ct., roode kool 48 ct., bloemkool 515.5 ot., savoye kool 7.5 ct., per stuk.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3