Zlste Jaargang MAANDAG 1 SEPTEMBER 193C No. 6683 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING ^e£eid6obe(2ou/ïmit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week Bij onze Agenten 20 cent per week Franco per post f 2.50 per kwartaal f 2.60 per kwartaal f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 |j DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 BELGIE NATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES TE MECHELEN. Dag der moeders en der jonge meisjes. De Brusselsche correspondent van de „Msbd." meldt uit Mechelen d.d. 29 Augustus: De schitterende Eucharistische verheerlij king te Mechelen, culmineerde heden in de schoonste hulde, die er bestaat, n.l. die van de familie aan Christus-Koning. Gisteren, Donderdag, kwamen meer <fcn 50.000 kinderen met een zuiver enthousiasme het H. Sacrament vereeren. Vandaag zijn uit heel België gekomen moe ders en jonge meisjes, om fier haar gevoelens van onbreekbare trouw aan de Katholieke Kerk en haar vasten wil om den geestelijken adel van het gezin steeds intact te houden, te betuigen. Vandaag zijn hier in de aartsbisschoppelijke stad, 35.000 Belgische vrouwen van haar chris telijk geloof komen getuigen. Dit is een be langrijk cijfer, als men nagaat, dat zooveel verplichtingen de huisvrouwen en moeders thuishouden. Evenals gisteren voor de kinderen, werden hedenmorgen talrijke pontificale missen opge dragen. In ale kerkeft was de toevloed groot. Na afloop der pontificale missen, begaven zich de dames-congressisten naar de verschil lende lokalen, om er de werkzaamheden der Vlaamsche en Fransche secties bij te wonen. Tegen 2 uur 's middags, vormden zich twee groepen, zingende en met vlaggen aan het hoofd, waarvan de eene zich begaf naar het Sint Rombouts College, waar een algemeene vergadering voor de congressisten (in de Fransche taal) gehouden werd en de andere naar het Klein-Seminarie, waar een dergelijke bijeenkomst voor de Vlamingen plaats had, Tot slot yan dezen onvergetelijken dag, werd door Z. Em. kardinaal van Roeij, aartsbisschop van Mechelen, in de Sint Romboutskerk een pontificaal Lof gecelebreerd. POLEN POOLSCHE PARLEMENT ONTBONDEN. Verkiezingen in November. Staatspresident Moscicki heeft Zaterdag 't Poolsche parlement ontbonden. De ontbinding wordt door den president gemotiveerd met de verklaring, dat hij alle hoop heeft opgege ven dat de volksvertegenwoordiging bij machte zal zijn de noodzakelijke wijzigingen in de grondwet aan te brengen. De nieuwe verkiezingen voor den landdag zullen op 16 November, die voor den Senaat op 23 November plaats vinden. Poolsche oppositieleiders gearresteerd. Direct na de ontbinding van het Poolsche parlement heeft de politie te Warschau en in de provincie talrijke leiders der Oekraiensche Wit Russische alsmede van de verboden com munistische partij gearresteerd. Tal van le den van de parlementsfracties der links-radi cale Wit-Russische partij werden, nu hun im muniteit is opgeheven, achter slot en grendel gezet. Te Lemberg wérden 30 leiders der geheime nationalistische strijdorganisatie der Oekrai- ners gearresteerd. In het politie-rapport wordt medegedeeld, dat een groote hoeveelheid ont plofbare middelen in het bezit der organisaties werd gevonden en in beslag is genomen. Te Warschau zijn talrijke huiszoekingen ver richt en is veel communistische lectuur ont dekt. Door verschillende politici wordt getracht de zes partijen van het centrum en links tot elkaar te brengen voor samenwerking tijdens de ver kiezingen. Gezien echter de persoonlijke rivali teit tusschen de leiders en het verschil in de programma's betwijfelt men, of deze pogingen kans van slagen hebben. N. v. d. D. BRITSCH-1NDIE KANS OP SPOEDIGEN VREDE IN BRITSCH-INDIE? Irwin's voorstel aan Gandhi. De speciale correspondent van het bekende blad „Pioneer" is van oordeel, dat het tot stand komen van den vrede binnen een week mógelijk is, indien, hetgeen waarschijnlijk is, de voorwaarden van den onderkoning door de congresleiders worden aanvaard. Saproe en Japakar zijn hier uit Simla aangekomen, waar zij confereerden met Lord Irwin over het re sultaat van hun jongste besprekingen met Gandhi en de beide Nehroe's. De correspon dent van de „Pioneer" zegt in staat te zijn, op besliste wijze te verklaren, dat de terugkeer van Saproe en zijn collega te Simla geheel af hangt van de ontvangst, welke de gevangen -ongresleiders hun zullen bereiden. Het voor stel, dat de vredesonderhandelaars aan de congresleiders zullen doen is, aldus wordt verklaard, van dien aard, dat het in het ge- heele land gunstig zal worden ontvangen. RUSLAND KINDERMISDRIJVEN Het tijdschrift „Revue des deux Mondes" besluit een artikel over de ellende der kinde ren in Sovjet-Rusland met de volgende statis tiek: „In den loop van dit jaar hebben de „ver laten kinderen" van het Sovjet-Russisch ge bied, Moskou niet medegerekend, 29.527 mis drijven begaan en wel: 13.041 diefstallen, 59 paardendiefstallen, 88 roofovervallen, 205 brandstichtingen, 118 moorden, 324 vermin kingen, 236 zedenmisdrijven. Onder de 118 moordenaars hadden 20 den leeftijd tusschen 10 en 12 -jaar, 23 beneden 10 jaar. Bijna alle brandstichtingen zijn het werk van kinderen beneden 11 jaar", SOVJET-BONBONS Geheel Engeland wordt overstroomd met bonbons en andere lekkernijen uit Sovjet- Rusland. De verkoopsprijs hiervan ligt ver be neden den inkoopsprijs, vooral wanneer men rekening houdt met de kosten van verpakking en vervoer. Deze bonbons worden vooral in de andere buurten van Londen te koop aangebo den. Zij liggen in de étalage met het volgende opschrift: „Russische bonbons, 2,5 pence het ons. Werkelijke prijs 4 pences". De verpak king van deze bonbons draagt voor de U.R.S. S. lofwaardige opschriften. De bond van Brit- sche banketbakkers stelt een onderzoek in naar dit nieuwe staaltje van oneerlijke con currentie van de Sovjets. Men is te Londen van meening, dat Rusland deze bonbons uit voert met het doel aan de arbeiders te too- nen, dat de U.R.S.S. geen gebrek heeft aan suiker, daar zij zelfs in staat blijkt te zijn sui kergoed uit te voeren. Onlangs waren de Sov jets echter nog genoodzaakt suiker uit Cuba in te voeren. CHINA. CHINEESCHE STAD DOOR BRAND GETEISTERD Duizenden dooden. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de hoofd stad van de Chineesche provincie Szetsjoean. Tsjoengking, door een geweldigen brand is ge teisterd, Drie duizend huizen zijn verwoest. Duizen den menschenlevens zijn te betreuren. De schade is nog niet te overzien. Precaire toestand te Tsjangsja. Uit Shanghai wordt gemeld, dat de militaire bevelhebbers te Tsjangsja van de omstandig heid, dat de communistische troepen tot in de nabijheid der stad zijn genaderd, gebruik ma ken om de reeds geheel geruïneerde stad te dwingen tot betaling van een bedrag van twee millioen dollar. De stad wordt van drie zijden door communisten bedreigd. Zoolang de ge- eischte som niet gestort is weigeren de troe- pencommandanten de stad in staat van verde diging te brengen. Bij de bevolking van Tsjangsja heerscht een paniekstemming. ZUID-AMERIKA EX-PRESIDENT LEGUIA De afgezette president van Peru, Leguia, is Vrijdagavond van de kruiser „Almirante Crau' overgebracht naar de gevangenis op San Lo- De zoon van president Leguia gearresteerd en gevangen gezet. SCHIETPARTIJ IN STRAAT VAN BUENOS AIRES In de Argentijnsche hoofdstad is het Zater dag tot een ernstig incident gekomen. Terwijl een uit 500 aanhangers van den staatspresi- den Irigoyen bestaande groep door een der buitenwijken trok, werd eensklaps vanuit een auto, waarin vijf mannen waren gezeten, een twintigtal schoten op de menigte gelost, waar door een der manifestanten ernstig werd ge wond. Daarop maakten de mannen zich met den auto uit de voeten; tot dusver is men er niet in geslaagd hun identiteit vast te stellen. Na het incident trok een dichte menigte in optocht, geleid door met vlaggen versierde auto's en voorafgegaan door een muziekkorps, naar de Avenida de Mayo, waar den staats president ovaties werden gebracht. De politie had alle zijstraten afgezet, waardoor botsingen met politieke tegenstanders werden verme den. In verband met den gespannen toestand heeft de regeering talrijke nieuwe veiligheids maatregelen genomen en de bestaande bepalin gen verscherpt. Alle verloven voor de militai ren zijn ingetrokken. President Irigoyen heeft in een manifest bekendgemaakt, dat hij vast besloten is alle maatregelen te nemen om de rust in het land te herstellen. H. M. DE KONINGIN GEHULDIGD DOOR INDIE. Een uitnemende radio-uitzending. Na afloop spreekt H. M. tot de Indische be volking. Te Batavia week de warme dag voor den toch altijd eenige verkoeling brengen den avond. Reeds begonnen de krekels hun gekir en de muskieten hun gezoem. De tropennacht zette in. Maar toch anders dan gewoonlijk. Want deze Zaterdag-voor avond was gewijd aan de huldiging van de koningin op haar vijftigsten verjaardag en hare majesteit zelve zou de korte golf-uit- zending van dit eerebetoon beluisteren. Dank zij den K.R.O. kon Zaterdagmid dag tusschen twee en drie gansch Neder land op de lange golf hooren, wat er op den Pasar Gambir ten gehoore werd ge bracht, waarbij men bedenke, dat het Ie Batavia avond tusschen acht en negen was. In tropische stemming waren ook wij hier inmiddels volkomen, dank zij de hitte en zonneschijn. Aan de avondafkoeling waren wij echter nog lang niet toeEn ook wa ren wij in de stemming voor den Konin ginnedag, want van de torens en de open bare gebouwen hingen de vlaggen reeds uit 't Was prompt twee uur, toen het „Wil helmus" uit onze verre gebieden weerklonk, onmiddellijk gevolgd door de muziek van de militaire korpsen, reveille, taptoe en marschen en ook de krontjong-melodie van het Ambonneesche Volkslied Sajang Kené, uitgevoerd door het bekende fluit-orkest van de Ambonneesche soldaten. De militaire muziekuitvoering stond onder leiding van kapelmeester Fuchs, van het derde regime"t infanterie; de corpsen van verschillende bataljons namen er aan deel. In totaal 225 man. Van fading werd bij de muziekuitzendiag zoo goed als geen last ondervonden, en ook het aantal op re kening van ons land komende atmosferi sche storingen was uiterst gering. Te 2 uur 20 min. begon, na een pauze van slechts enkele minuten, de zanguitvoe ring onder directie van den heer J. Bak ker, met medewerking van een aantal ko ren, in totaal 150 zangers en zangeressen. Verschillende coupletten uit Valerius' „Ge- denkklanck" werden o.a. ten gehoore ge bracht en het schoonste en zoo wel beken de uit deze liederenschat was woord voor woord te volgen, al zonk nu het geluid wel eens ietwat weg. De toejuichingen van het publiek na de uitvoering der nummers vielen mede dui delijk te hooren. Te 2 u. 45 zong het gemengd koor breed en machtig het eerste en tweede couplet van het „Wilhelmus", oude zetting, waar na een luid „Leve de Koningin", gevolgd door een driewerf hoera daverend weer klonk, waarmede te 2 u. 50 de uitzending geëindigd was. De technische dienst van den P.T.T. in Nederland vroeg hierna aan Indië of men er alles goed gehoord had? „Is bij u alles in orde? Hare Majesteit zal antwoorden voor de microfoon op de haar uit Indië gebrachte hulde. Hallo, Indië, ik verwacht uw bericht omtrent de instelling van uw ontvangtoestellen. H.M. komt voor de mi crofoon als uw bericht hier ontvangen is". Toespraak van de Koningin. Direct hierna weerklonk duidelijk het stemgeluid van onze Koningin. Hare Maje steit zeide, dat zij met groote belangstel ling had kennis genomen van de mededee lingen omtrent de voornemens van het co mité en de voorstellen van het A.N.V. ter feestelijke viering van haar 50sten verjaar dag: „Een dankbaar gebruik makend van de mij geboden gelegenheid om het pro gramma van de radio-uitvoering aan te hooren, is het mij aangenaam, hier te kun nen zeggen, dat de uitvoering volkomen duidelijk door mij en de mijnen gehoord is, dank zij de voortreffelijke inrichting van den draadloozen dienst. „Onder den indruk van het gehoorde voel ik mij gedrongen, het oomitó en allen, die medegewerkt hebben, en de duizenden be langstellende aanwezigen mijn warmen dank te brengen voor hun aanhankelijkheid en medeleven. Dat alle groepen van de be volking van hun belangstelling hebben blijk gegeven, stemt mij tot bijzondere er kentelijkheid. Ik besluit met den oprech ten wensch, dat zoowel hier als in Indië het streven moge blijven naar innige samen werking voor het gemeenschappelijk doel, waarnaar wij allen streven: het welzijn van 't land onzer inwoning en van het geheele rijk". De uitzending was een volmaakt succes. Technisch had men er ongetwijfeld alles op gezet om daartoe te geraken. Met dave rende kracht weerklonken de horens, trom petten en trommen van Java in onze Ne- derlandsche huiskamers en het waren voor zeker momenten van diepe ontroering voor de talloos velen, die daar als van vlak na bij de Indische hulde aan onze koningin mochten meemaken. Een demonstratie van nationale eenheid en ook eene van natio- nalen radio-triomf. „Hbld." DE 50e VERJAARDAG VAN DE KONINGIN. Men meldt ons uit Frankfort a. d. Main: Naar aanleiding van den 50en verjaar4ag van Koningin Wilhelmina schrijft de Frankfurter Zeitung, dat Nederland dezen dag kan vieren met alle vereering, die een 32-jarige streng constitutioneele regeering van een vorstin verdient. In'een tijd, waar in verscheidene monarchen er de voorkeur aan gaven, uit het grondwettige kader te treden of wel daarbinnen een sterk persoon lijken invloed uit te oefenen op de poli tiek, bleef Koningin Wilhelmina altijd de traditie van haar land getrouw. Niet dat zij zich beperkte tot enkel representatie, want in regeeringszaken sprak zij mede, doch zij heeft nimmer geprobeerd, op de binnenlandsche politieke ontwikkeling in vloed te oefenen of de buitenlandsche po litiek in een bepaalde richting te drijven. De sympathie van het buitenland, der jon ge Koningin tegemoet gekomen, is behou den gebleven, niet in het minst doordat Nederland in den wereldoorlog de neutrali teit heeft weten te bewaren, waarmee het bewezen heeft, hoezeer het gerechtigd is de zetelplaats te zijn van de groote instel ling in Den Haag tot instandhouding van den vrede. Uitvoeringen R. K. Meisjes-Gymnastiek- vereenigingen. Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen, Aarts-bis schop van Utrecht, richtte namens het Door luchtig Episcopaat tot de Interdiocesane Jeugdcommissie het volgende schrijven: Bij dezen hebben wij de eer u namens de Hoogwaardige Bisschoppen mede te deelen, dat dezen geen bezwaar hebben te gen het door Uw Commissie ingezonden „Programma van oefeningen door R. K. Meisjes- en Dames-Gymnastiekvereenigin- gen, uitvoerbaar voor gemengd publiek". Het Episcopaat dringt er echter op aan: 1. dat er nimmer gemengde uitvoerin gen van jongens en meisjes mogen gege ven worden; 2. dat nooit op hetzelfde veld gelijktijdig mag gedemonstreerd worden door jongens en meisjes; 3. dat bij voorkeur niet in vreemde plaat sen mag gedemonstreerd worden. Worden de telefoongesprekken onjuist geteld? Eenige dagen geleden heeft men eenige krachten van den heer H. Smulders Lz. voorzitter der postoommissie te Utrecht betreffende het gesprekkentarief der tele foon aangetroffen. Hij vestigde er de aan dacht op, dat in de afrekeningen belang rijke onjuistheden ten opzichte van de aan tallen der gevoerde gesprekken voorko men. Naar aanleiding hiervan heeft de „Msb." zich bot den heer Meijer, den directeur van het Rijks-tMegraaf- en telefoonkan toor aldaar gericht. De heer Meijer zei, dat er voor onge rustheid geen aanleiding is. Op de onge veer zes duizend aansluitingen komen klachten zeer sporadisch voor. Do automa tische tel-apparaten worden grondig geve rifieerd, doch, evenals er aan een telefoon toestel wel eens een defect optreedt, komt het wel een enkelen keer voor, dat een tel ler afwijkingen vertoont. Verder verklaarde de directeur, dat de klachten met de groot-st mogelijke coulance worden behandeld, en dat, wanneer deze gerechtvaardigd zijn ge bleken, gemakkelijk tot vergoeding wordt overgegaan. Wanneer een tel apparaat, on der verdenking staat, wordt nog eenigen tijd afzonderlijke controle uifcgooeeind. Over de waarde van de tellers, zooals die door den heer Smulders worden aan bevolen, bleek de heer Meijer nogal scep tisch gestemd, omdat een abonné soms zoo gemakkelijk vergeet een gesprek op zijn telapparaat te registreeren. Bovendien kun nen anderen bij zijn afwezigheid zich van de telefoon bedienen zonder m&x, der tel ler rekening te houden. Voorts vestigde de hee>- Meijer er de aandacht op, dat de enkele afwijkingen, die wel eens zijn voorgekomen, door personen, die belang hebben bij den verkoop van tellers, worden uitgebuit. Met nadruk verzekerde hij tenslotte nog eens, dat niet van een toestand, doch slechts van enkele uitzonderingsgevallen sprake kan zijn. Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het Poolsche parlement ontbonden, waarna verscheidene oppositieleiders zijn gearresteerd. Chineesche stad door brand verwoest. BINNENLAND. Indië huldigt koningin Wilhelmina door de radio. H. M. spreekt terug. De staking der K. L. M. piloten. (Lucht vaart, 2de blad). Verscheidene doodelijke ongelukken. (Gem. Berichten, 3de blad). Moord in een Friesch dorp. (Laatste Berichten). Congres voor bestuursleden der Derde Orde. Het congres voor bestuursleden der Der de Orde, uitgeschreven door het Centraal Bureau der Derde Orde, dat 8 September a.s. te Weert wordt gehouden, verheugt zich in groote belangstelling. Z.D.H. do Bisschop van Roermond, Mgr. L. Schrijnen, heeft zijn bijzonderen zegen geschonken. Uit alle deelen des lands komen de opga ven van congressisten, directeuren en be stuursleden, te Weert binnen. Uiterlijk tot 4 September kan men zich opgeven. Van Utrecht af bestaat gelegenheid om per trein collectief te reizen. Zij, die hiervan gebruik wenschen te maken, gelieven zich onmiddellijk hiervoor aan te melden bij don Zeereerw. heer G. W. Bolder, Pastoor, Ka naalstraat, Utrecht. Audiëntie. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem zal de volgende dagen wederom alle dagen audiën tie verleenen, behalve Maandag. LISSE. Mond- en klauwzeer. In de week van 24 tot en met 30 Augustus j.l. is binnen deze gemeente een geval van mond- en klauw zeer geconstateerd en wel bij den veehou der W. P. Heemskerk. Collecten. Burgemeester en wethou ders dezer gemeente hebben aa* de Ver- eeniging „Draagt Elkanders Lasten", al hier vergunning verleend om op 10 Septem ber a.s. een bloempjesdag te houden ten bate van de tuberculose, terwijl zij aan de vereeniging voor doofstommenonderwijs te Amsterdam, vergunning hebben ver leend tot het houden van collecte ten bato van dat instituut. Personalia. Tot onderwijzer aan do R.-K. Jongensschool van de Par. van de HH. Engelbewaarders, alhier, is benoemd de heer J. van Eekelen te Alkmaar. OEGSTGEEST. De Winkelweek. In tegenwoordigheid van burgemeester van Gerrevink is in „Het Witte Huis" de uitslag bekend ge maakt van de etalagewedstrijd. Mooiste etalage: le pr. L. v. d. Putten, 2e pr. L. Menken, 3e pr. E. Oostendorp., Eerv. verm. Gebr. Koelman. (Deze firma etaleert een mooie collectie eigen gemaakt smeedwerk). Verkoopkrachtigste etalage: le pr. C. P. v. d. SaLm, 2e pr. M. Elshof, 3e pr. Fr. Vossen, Eerv. verm. L. v. d. Pulten. Hedenavond fakkel- en lampionoptocht met medewerking van de N. Z. II. T. M.- Harmonie en de R. K. Harmonie Triumph. Aan het gemeentehuis zal te 8 uur worden opgesteld. STOMPWIJK—VEUR. Burgemeester. De burgemeester van Stompwijk en Veur, de heer W. Keijzer, zal van 3 tot 30 September 1930 afwezig zijn. Loco-burgeinoester voor Stompwijk is de wethouders J. C. M. van Wijk en voor Veur wethouder C. Wcerdenbura

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1