Slapeloosheid ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 BINNENLAND KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Aan de jaarlijksche lijst van Koninklijke onderscheidingen oiïtleenen we de vól gende Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd: tot ridderinde Orde van den Ncderlandschen Leeuw: Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, te Haarlem tót officier inde Orde van Oranje N a s s a u: J. F. M. Sanders, deken en pastoor te Tilburgmr. A. O. H. Teilegen, secretaris van de Centrale Vereeniging voor Kinderbescherming in het aartsbisdom Utrecht en het bisdom Haarlem en penningmeester van den Ne- derlandschen Bond voor Kinderbescher ming, wonende te 's-Gravenhage; H. J. Versteeg, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam; tot ridder in de Orde van Oran je Nassau: ff. H. de Grijs, voorzit ter van de diocesane Jeugdcommissie van het aartsbisdom Utrecht en van den Bond van Jongenspatronaten in het aartsbisdom, pastoor te Uithoorn; J. H. A. Thus, pas toor te Sassen heim; tot ridder inde Orde van den Nederlandse hen Leeu w:J. J. O. Ament, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te RoermondJ. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Twellomevrouw mr. B. BakkerNort, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal, te Groningen; J. M. Krijger Jr., lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal, te 's-Gravenhage; F. E. H. Ebels, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal, te Nieuw-BeertaC. Maarschalk, burgemeester van Haarlem tot officier in de Orde van O r a n j e-N a s s a u: F. J. A. M. Wier- dels, lid van den gemeenteraad en oud wethouder van Amsterdam, te Amster dam; W. J. Janssens, inspecteur der vis- scherijen in het 1ste district, te 's-Graven hage tot ridder in de Orde van Oran- j e-N a s s a u: iW. Warnaar, lid der Pro vinciale Staten van Zuid-Holland, wethou der van Sassenheim, oud-ondervoorzitter van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur, te Sassenhetm: F. G. Rosier, referendaris ter secretarie der ge meente Leiden; Ir. C. P. Moerlands, Rijkstuinbouwconsulent, te Boskoop; J. W. J. van Koeverden, lid van het hoofdbe stuur van den Aartsdiocesane». R.-K. Boe ren- en Tuindersbond (zetel Arnhem), te Bu ren (Geld.); P. J. Kolijn,"directeur der Be drijf svereeniging Landbquwongevallenver- zekering „het Platteland", te Gouda; J. Dercksen H.M.zn., voorzitter der Gewes telijke Landstormcommisse „Gouda", te Gouda tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: mr. E. M. Meijers, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden; Mgr. dr. J. H. E. J. Hoogveld, hoogleeraar aan de Roomsch- Katholieke Universiteit te Nijmegen; mr. dr. S. R. Steinmetz, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; dr. P. van Anrooy, dirigent van het Resi dentie-orkest te 's-Gravenhage; tot officier in de Orde van O r a n j e-N a s s a- u: W. J. Heydeman, directeur der Middelbare Technische School te Amsterdam; H. M. Luns, direc teur van het Rijksinstituut tot opleiding van teekenleeraren te Amsterdam; Her mann J. Robbers, letterkundige, te Schoorl; Ant. H. Tierie, tqonkunstenaar, te Am sterdam tot officier in de Orde van O ra n j e-N a s s a u: dr. J. W. C. Goed hart, lector bij de Rijksuniversiteit te Lei den; A. P. J. van der Hout, rector van het St. Norbertus-lyceum te Roosendaal; G. de Hoog Hzn., onder-directeur van het Rijksbureau voor de Monumentenzovg, te 'sGravenhage; dr. M. B. Mendes da Costa, letterkundige, te Amsterdam tot ridderin de Orde van Oran- j e-N a s s a u: dr. C. de Jong, voorzitter van het Genootschap van Leeraren aan Nederlandsche. gymnasia, te Leiden; H. G. de Boer, voorzitter der Federaiie van Algemeene Diocesane Vereenigingen van Roomsch Katholieke bijzondere onderwij zers in Nederland, te N o ord w ij k Jan Fabricius, tooneelschrijver, te 's-Graven hage G. M. Kam, te Wassenaar; S. H. de Roos, sierkunstenaar, te Hilversum; tot officier in de Orde van Oranj e-N as sau: H. W. Hannivoort, inspecteur der registratie en domeinen te Leiden; tot ridder in de Or de van den Nederlandschen Leeuw: Jhr. W. Roëll, commandant der 1ste divisie; A. P. F. Duynsteeg, te 's-Gravenhage, hoofdin specteur der posterijen en telegrafie en te lefonie tot ridder in de Orde van Or a n- je Nassau: P. E. G. van der Heyden, arts, te 's-Hertogenbosch, algemeen voor ter van de Nationale Federatie van het Wit-Gele Kruismevr. de wed. H. J. van Lentvan der Schriek, directrice van het Sonnaville-rusthuis te Hees, gemeente Nij megen, penningmeesteres van den Neder landsche Roomsch-Katholieken Bond van ZiekenverpleegstersP. J. Kleys, voorzit ter van den Nederlandschen Roomsch-Ka- tholieken Fabrieksarbeidersbond St. Willi- brodus, te Gravenhage tot commandeur in de Orde van den NederlandschenLeehw; ]hr. mr. A. G'. D. de Graeff, Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië tot officier in de Orde van Oranj e-N a s sau: Mgr. N. van .der Pas, apostolisch prefect van Malang; tot ridder in de Orde van Oran- e-N a s s a u: M. J. P. de Groen. Roomsch vatholiek geestelijke in Curasao; is toegekend: De ecre-medaille in zil ver aan: W. Eshuis, Rijksveldwacbler-bri- gadier-majoor te Noordwijk; A. Vonk, koster van de Nederlandsche Hervormde Kerk te Zoe ter w oude; J. S. I. van Rijn, brandmeester der plaatselijke brand weer, te Zoeterwoude; in brons aan: J. Th Oosterveer, te Was senaar tuinknecht bij de familie van Brienen van de Groote LmdtB. Snelder- waard, buitenplaatsarbeider van de fami lie van Pallandt, te Wassenaar; in goud, aan: O. Kesselring, chef-glasbla zer bij het natuurkundig laboratorium der Rijksuniversiteit te Leiden; in zilver met de zwaarden aan den ad judant-onderofficier-administrateur J. Bak ker, van het 6de regiment veld-artillerie, te Leiden; in brons aan: mejufrouw P. Th. van der Eist, dienstbode bij den heer A. van der Post, te Voorschoten; F. Th. Goos- sens, koperslager bij de Koninklijke Ne derlandsche Grofsmederij, te Leiden; J. W. Brakel, behangersknecht bij de fir ma J. P. C. Meerburg, te Leiden; A. Schipper, behangersknecht bij de firma J. P. C. Meerburg, te Leiden; W. F. Néuteboom, pakhuisknecht bij de firma den Houtèr, te Leiden. Geschenk van de weermacht aan de Koningin. De geheele weermacht: de zeemacht, het leger hier te lande en het leger in Neder- lansch-Indië, zal ter gelegenreid van de vie ring van den 50éten geboortedag van de Koningin aan Hare Majesteit een huldeblijk aanbieden, bestaande uit een paar in de fabriek te Leerdam vervaardigde kristallen vazen. Hare Majesteit zal daartoe den comman dant van het veldleger, den commandant der marine in Nederland en den oudsten hier te lande aanwezige hoofdofficier van het leger in Nederlandsch-Indië op 1 September ten Paleize ontvangen, alwaar de aanbieding namens de weermacht zal plaats vinden. Nog wordt medegedeeld, dat de deelname opengesteld is geworden voor allen, die op een of andere wijze gerekend kunnen worden deel uit te maken van de weermacht. Getracht is geworden hen allen te bereiken. Daar het van belang werd geacht te vermijden dat het plan ontijdig werd gepubliceerd, zijn zooals gebleken is nochthans verschei dene verlofsmilitairen hiervan onkundig ge bleven- Voor hen bestaat echter nog gelegenheid tot deelnemen; zij behoeven daartoe slechts onder vermelding van hun naam de voor allen vastgestelde bijdrage van 0.10 te storten op postgirorekening no. 162440. Door frankeermachines gefrankeerde poststukken» Voortaan kunnen bij uitzondering door middel van frankeermachines gefrankeerde stukken in een brievenbus worden gewor pen, en wel nadat vooraf door de gebrui kers dezer machines overleg is gepleegd met den Directeur van het betrokken post kantoor. Deze stukken moeten alsdan worden ge sloten in een omslag van helder roode kleur, welke in den linkerbovenhoek van de aanduiding „dadelijk, openen" en diago- naalsgewijze over de voorzijde het woord „frankeermachine" draagt. Op de achter zijde van den omslag moet een aanwijzing van het type en het indentiteitsnummer der betrokken machine voorkomen. De be doelde omslagen zijn onderworpen aan de goedkeuring van den betrokken postdirec teur. De weigering van militaire eerbetuigingen Op vragen van mevrouw Van Italiie van Embden, lid van de Tweede Kamer: o. Is het juist, dat onlangs bij de cre matie van een ridder in de Militaire Wil lemsorde militaire eerbetuigingen zijn gewei gerd? Zoo ja, wil de Minister dan rnede- deelen, om welke reden die weigering plaats had 2o. Indien deze weigering geschiedde, omdat een crematie streed met de gevoe lens van den Minister, is Zijn Exceüende dan niet van oordeel, dat deze laatste wensch van een overledene die zich daaren boven blijkens het hem toegekende eerbe wijs op meer dan gewone wijze heeft on derscheiden, van meer gewicht behoorde te zijn dan de gevoelens van den Minis- heeft de minister van defensie geant woord lo. Het is juist, dat onlangs bij de cre matie van een ridder in de Militaire Wil lemsorde militaire eerbetuigingen zijn ge weigerd. Krachtens hét bepaalde in het regle ment op den garnizoensdienst kan een be grafenis met militair eerbetoon alleen ge schieden in een garnizoensplaats. Velsen is geen garnizoensplaats, zoodat j-eeds uit dezen hoofde de laatste wensch van den ridder M.W.O. zeer tot het leedwezen van ondergeteekende een zoodanige was, dat hij niet kon worden vervuld. Doch zelfs indien bovenbedoelde bepa ling niet had gegolden, dan nog zou onder geteekende geen vrijheid hebben kunnen vinden tot het doen bewijzen van militair eerbetoon bij de crematie, aangezien een lijkverbranding niet is een begrafenis in den zin der wet van 10 April 1869 (Staats blad No. 65). 2o. Ondergeteekende liet zich bij zijn weigering van het militair eerbetoon niel leiden door zijn persoonlijke gevoelens, doch alleen door zijn plicht tot het nale ven van de militaire reglementen en het eerbiedigen van de wet. Het steenzettersconflict te Amsterdam. Naar men mededeelt heeft het secreta riaat van den R.-K. Böuwvakarbeiders- bond „St. Joseph" belangrijke giften ont vangen van Z.D.H. Mgr. L. Schrijnen, Bis schop van Roermond, en Mgr. dr. W. E. Nolens. De laatste dagen zijn er ook van verschillende patroons aanvragen om prijs-* opgaaf binnengekomen. Het is vanzelf sprekend, dat de R.K. steenzetters zich thans zeer bemoedigd gevoelen nu zij den steun der kerkelijke overheid en ook dien der bouwpatroons achter zich voeien. tengevolge van de zomerwarn*te, verwint men spoedig door het gebruikbaren paar Mijnhardt's Zenuwtabletten. Bmsje 75 et. 386 Duitsch invoerrecht op boter. In den afgeloopen nacht is te Helsing- fors de nieuwe Duitsch-Finsche handels overeenkomst onderteekend. Voor den DuitBchen landbouw is, zoo als reeds is opgemerkt,_vooral van belang, dat de bij verdrag vastgestelde invoer rechten op boter, kaas' en oleo-margarine opgeheven kunnen worden zonder dat het tot een breuk met. Finland komt. Het is thans zeker, dat uiterlijk 29 November a.s. de volgen» verdrag vastgestelde invoer rechten op boter vervallen, d.w.z. dat het autonome invoerrecht van Mk. 50 in wer king treedt. Indien de nieuwe overeen komst reeds eerder geratificeerd wordt, wordt het. invoerreóht. van 50 Mk. ook eer der toegepast.Evenals voor boter heeft Duitschland ook voor heb invoerrecht op oleo-margarine de vrije hand gekregen, daar Duitschland ook wat dit invoerrecht betreft, slechts tegenover Finland gebon den was. Wat kaas betreft, is Duitschland door verdragen met andere landen gebon den, zoodat. het invoerrecht op kaas, door het vervallen van de verplichtingen tegen over Finland niet verandert. De nieuwe overeenkomst behoeft nog de ratificatie van den Rijksdag om in werking te kunnen treden. Om echter de zekerheid te hebben, dat het invoerrecht van 50 Mark voor boter onder alle omstandighe den kan worden toegepast, heeft de Duit- sche regeering het in 1926 met Finland gesloten handelsverdrag, -waarvan de op zegtermijn per 29 November a.s. afloopt, in overleg met de andere partij opgezegd. Deze opzegging geldt echter niet, indien de nieuwe overeenkomst voor dien datum geratificeerd wordt. De nieuwe overeenkomst geldt voor den tijd van twee jaar en zes maanden en mag na dien met een termijn van zes maanden worden opgezegd. Als tegenprestatie voor zijn bereidheid afstand te doen van de bindende invoer rechten, krijgt Finland een botercontin- gent toegewezen van 5000 ton, tegen het geldende autonome invoerrecht van 50 Mark, doch dit recht kan later tot 40 Mark worden verminderd, indien de nieu we overeenkomst na 2 jaar en 6 maanden niet wordt opgezegd. Voor kaas is een totaal contingent van 2500 ton toegestaan, dat als volgt wordt verdeeld: 500 ton wrongel, 90 ton harde kaas en 1910 ton andeie kaas. Hiervoor gelden de vroeger vastgestelde invoerrech ten van resp. 5.30 en 20 Mark. Zoolang Duitschland door handelsver dragen nog tegenover landen is gebonden, voor wat de invoerrechten op kaas be treft, zal men van dit kaascontingent voor Finland in de practijk niets merken. Finland krijgt bovendien verlaging van invoerrechten voor eenige artikelen, die voor dat land van specifiek belang zijn, namelijk rendiervleesch en eenige hout soorten. Door deze overeenkomst vervalt de aanvullende overeenkomst van 25 No vember 1929. Het s-preekt vanzelf, dat ook geen sprake meer zal zijn van particuliere overeenkomsten voor de levering van boter en kaas, waarvoor vroeger het plan be stond. «Tel." Reclamekunst. Wij ontvingen een nieuw uitgekomen re clameplaat van de bekende Firma Draisma van Valkenburg. Zooals men weet komt de medicinale levertraan van de kabeljauw; de plaat nu stelt voor een visch, bezig een sprong uit het water te beëindigen, en illustreert de gedachte, dat levertraaif „zonlicht in fles- schen" is. De schakeering der kleuren is een zeer bijzondere, waaraan men den Amerikaan- schen teekenaar het ontwerp is van den reclame-teekenaar Martin Gambee her kent. Toch is de plaat bij nauwkeurige be schouwing minder grillig dan ze oppervlak kig lijkt. Het schijnt ons voor een reclame plaat een zeer goed geslaagd geheel. De plaat is in Nederland (bij de Kon. Drukkerij Immig te Rotterdam) gedrukt. GEMEENTERAAD VAN KOUDEKERK RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Uitspraken. Door het kantongerecht te Alphen aan den Rijn werden de navolgende verstek- vonnissen gewezen: Terzake wegen» fietsen zonder licht H. R. 5 subs. 1 week tuchtschool; J. J. l.'A. id., N. A. R. te Boskoop, C. de V.G, B. L. L. te Leiden, allen tot 5.su'bs. 2 d. Wegens overtreding der veiligheidswet D. J. W. 20 subs. 5 d. Overtr. Regl. van pol. van de Gouwe J. S. zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande 5 subs. 2 d. Leerplichtwet A. C. K. 8 subs. 4 d. K. A. V. id. M. S. 10 5 d. C. B. te Benthuizen 5 subs. 2 d. D. W. te Bent huizen 4 subs. 2 d. Terzake wegens Mo tor en rijwielverord. overtr. der gemeente Boskoop A. v. L., D. v. d. V„ A. M., O. v. d. V., G. A. P., H. T. allen te Boskoop tot 5 su'bs. 2 d. A. T. te 's-Gravenhage 5 subs. 2 d. Overtr. art. 453 wetb. v. Stfr. G. v. V. te Gouda 8 subs. 4 d. J. C. v. S. te Gorinchem, id. IJkwetovertr. M. v. T. te Reeuwijk 1 subs. 1 d. met verb, verkl. van 1 gewicht. Ongevallenwetovertr. H. J. v. Z. 12 su'bs. 4 d. Ailgem. Pol. verord. der gemeente Alphen ad. Rijn J. H. te Leiden, Th. A. F. B. te Nijmegen 5 subs. 2 d. Overtr. art, 460 wetb. v. Straf r. P. J. v. N. te 's-Gravenhage 6 subs. 3 d! Motor en rijwiewetovertr. S. N. L. te Veur 5 subs. 2 d. C. v. d- L. 4 subs. 2 d. Waar geen woonplaats is ver meld, wonen veroordeelden te Alphen a. d. Rijn. De Raad dezer gemeente vergaderde Don derdagavond te 7.30 uur. Tegenwoordig alle leden, Voorzitter: de burgemeester. Na opening der vergadering met gebed, worden de notulen der vorige vergadering ge lezen en na aanvuling goedgekeurd. Uit de ingekomen stukken blijkt, dat o.a. een brochure is ingekomen van de Nederl. Vereeniging tot bescherming van dieren in zake maatreglegen bij brand in stallen. De heer van der Lee wijst op het nut hier van; de voorz. zal hem gaarne inzage daar van verstrekken. Radio-distributie. Verder deelt de voorz. mede, dat B. en W. voornemens zijn, nu de Raad zich in de vorige vergadering vóór radio-distributie uitsprak, aan den heer Hertog te Alphen a. d. Rijn ver gunning te verleenen onder de gebruikelijke strenge voorwaarden. Vervolgens worden goedgekeurd de reke ning over 1929 van het tehuis voor ouden van dagen; ontvangsten 9193.35l/ji uitgaven ƒ8368.04»/,. Batig saldo 885.39. Alsvoren van het Burgerlijk Armbestuur: ontvangsten 734.96, uitgaven 658.37»/„ batig slot 76.86 Eveneens worden goedgekeurd de begroo tingen dezer instellingen voor 1931. Vervolgens wordt ter goedkeuring aangebo den de rekening der Gezondheidscommissie over 1929. Aldus wordt besloten. B. en W. bieden vervolgens aan de Ge meenterekening over 1929 en de rekening van het Waterleidingbedrijf. Aan de orde is de benoeming van de Com missie van drie ledn. De heer van Egmond wil de twee andere leden hierbij voegen. De voorz. zegt dat men dan evenals verle den jaar een raadsvergadering krijgt zonder voorzitter en wethouders. Men neemt beslui ten, zoodat de discussie in de openbare ver gadering van geen nut meer is. Intusschen zijn de gevolgen van een dergelijken toestand niet geregeld. De heer van Egmond zegt, dat het verleden jaar ging over een tweeden brug- knecht. De voorz. zegt dat dit juist het ge vaarlijke is, n.l. dat men zich op die wijze aan elkaar vastbindt, zonder dat B. en W. in de gelegenheid zijn de zaak toe te lichten. Tot leden der comissie worden benoemd: van Egmond, van der Sterre en de Jong. iHerna worden aangeboden de begrooting voor 1931 en die van het Waterleidingbedrijf en Brugbedrijf. Op voorstel van den heer van Egmond wordt de commissie voor de rekening mede aangewezert voor de begrooting. Toegestaan wordt hierna een crediet van 135 voor aanschaffing van een slangenwa gen, te plaatsen in de stal van den heer J. Op- pclaar. Op een reclame tegen een aanslag van het schoolgeld, wordt afwijzend beschikt, omdat de aanslag juist is berekend, terwijl op een ander bezwaarschrift gunstig wordt beschikt, omdat er voor 1 kind te veel is berekend. Hierna worden uitgeloot de volgende aan- deelen der geldleening groot j 7500, t.w, de nummers: 13, 49, 16, 61. Vastgesteld wordt een besluit tot wijziging der begrooting voor 1930. UIT DE OMGEVING VOORHOUT. ORANJEFEESTEN. Woensdag en Donderdag zijn te Voor hout de oranjefeesten gevierd. De eerste dag van dit oranjefeest zette in met het schitterendste weer, wat men zioh maar kon indenken. Toen dan ook de kinderen een aubade brachten voor het bordes van het gemeentebuis, kon men op de gezichten van de kleinen lezen dat zij bij zulk een weder vol van verwachting waren. Nadat zij eerst een Vaderlandsch lied hadden gezongen sprak de Burge meester de kinderen toe. Spreker herinner de er aan dat over enkele dagen H. M. de Koningin haar 50sten verjaardag gaat vieren en dat daarom in Voorhout dit feest op bijzondere wijze is georganiseerd. Hij spoorde de kinderen aan steeds terug te denken aan deze dagen en steeds trou we Nederlandschen en Nederlanders tc blijven, die het gezag van het huis van Oranje hoog houden. Voorts dankte hij de oranjevereeniging voor het organiseeren van dit feest en die moeite en arbeid niet spaarde om deze kinderen straks op het terrein eenigen tijd bezig te houden met de diverse kinderspelen. Hij dankte de hoofden van scholen voor hunne bereid willige medewerking, alsmede de muziek- vereeniging „St. Cecilia" met haren direc teur, den heer M. Bolderdijk, voor de be geleiding nu met de kinderfeesten en voor de verdere prestaties, welke van haar verwacht worden. Spreker besloot met de bevolking van Voorhout een vroolijk feest toe te weuschen en riep de medewerking in van het publiek om het feest zoo goed en ordelijk mogelijk te doen slagen. Hier op volgde de traditioneele driewerf „Leve de Koningin" en togen de kinderen in optocht, met hun diverse versierde pop penwagens, vliegmachines en dergelijke, naar het Engelsche boscb en terug naar het terrein, alwaar de kinderspelen wer den gehouden en die de belangstelling hadden van de ouders der kinderen. Eerst des namiddags begonnen de volks feesten en zag men het dan ook ziender- oog steeds drukker worden. Deze spelen, zooals prijsbiljarten, Autoringrijden enz. hebben steeds weer nieuwe bewonderaars en het is opvallend zooveel deelname er steeds is. Des avonds nadat men de noodige rust had genoten en de inwendige mensch had versterkt vergastte de muziekvereeniging „St. Cecilia" de oranjeklanten op een keu rig concert, waarna de fakkeloptocht door het dorp werd gehouden, hetwelk heel wat belangstelling trok. Hierna vermaakte De burgemeester woont in Leiden. De voorz. zegt, dat hij genoodzaakt was te verhuizen en dat de woning enkele minuten verder ligt, doch binnen de grens van Leiden. Spr. heeft daarom testemming verzocht om te Leiden te mogen wonen. B. en \V. stellen voor aan Ged. Stalen te berichten, dat hiertegen geen bezwaar bestaat. Aldus wordt besloten. Het verzoek van het Bestuur der Ned. Herv school te Koudekerk om een bedrag van 450 beschikbaar te stellen voor den bouw van een betonnen toegangsbrug, wenschen B. en W. af te wijzen, omdat dit volgens de bepalingen der wet niet geoorloofd is. Er heeft hier geen „verandering van inrichting" plaats. Althans volgens een beslissing van Ged. Staten van Zuid-Hlland in een precies gelijk geval genomen. Wellicht neemt de Kroon een andere be slissing. De heer v. Egmond zegt, dat hem een beslis sing bekend is, dat toegestaan werd een be drag voor een heining in plaats van een haag, te plaatsen om een speelplaats. De voorz. noemt nog eenige voorbeelden, waaruit de juistheid blijkt van het voorstel van B. en W. De heer de Jong zegt, dat het hier meer betreft een kwestie van onderhoud, dan van verandering van inrichting. Ook de heer Lieverse gevoelt dat de wet deze uitgave niet toelaat. Het voorstel van B. en W. wordt hiern» aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Het laatste agendapunt wenscht de voorz. af te voeren, omdat B. en W. van Hazerswoude omtrent den verkoop van het terrein nog een voorwaarde wenschen te stellen, waarover nog overleg moet worden gepleegd. Rondvraag. Bij de rondvraag verzoekt de heer Lieverse nog een paar witte palen te plaatsen bij de Gnephoek. De voorz. zal deze zaak eens bezien. Verder verzoekt de heer Lieverse aan B. en W. om de mogelijkheid van een gemeentelijk sportterrein eens te overwegen. De voorz. zegt, dat reeds pogingen daartoe werden aangewend, te meer, omdat op den duur toch ook een terrein voor de scholen moet worden aangewezen. Eenvoudig is dit niet; er is weinig terrein en vooral weinig geschikte grond. B. en W. zullen deze zaak nog eens bekij ken. De heer de Jong vraagt waarom de Wet straat op het dorp niet met tegels werd be legd, doch met gewone klinker. De voorz. geeft een overzicht van den gang van zeiken, waaruit blijkt dat de Gebrs. Bale laan niet wilden medewerken, doch dat B. en W. later de bestrating deden uitvoeren met oud materieel, in afwachting van het aanbrengen van tegels in de toekomst. De heer de Jong vraagt van wien het puin is dat bij de brug ligt. De voorz. zegt, dat de aannemer hiervan eigenaar is en dat deze het spoedig weg moet halen. De heer van Egmond vraagt om het boven dek van de brug bij zijn woning na te laten zien, hetgeen de voorz. belooft. Daarna sluiting. men zich tot des avonds 12 uur raefc het doen van een dansje in de overvolle café's of met de diverse vermakelijkheden. De tweede dag zette eveneens in met schitterend weer en het was dan ook de geheelen dag druk, zoowel op het terrein als in het dorp, terwijl men vele vreemde lingen kon bespeuren. Do navolgende volksspelen, waren weer nieuw en hadden dan ook veel belangstelling van de zijde der feestgangers, nl. tobbetjesteken voor gehuwde mannen en ruiter te paard. Het eerste spel kon met dit weer geen nadee- lige gevolgen hebben, terwijl het voor som migen een welkome douche was, wanneer men de ring niislj| en als gevolg daarvan een plas water over het hoofd kreeg, ter wijl het tweede spel de lachspieren van de omstanders danig in het werk stelde. Het was dan ook werkelijk iets leuks en on schuldigs. Des avond werd wederom vroolijk feest gevierd en vooral het lunapark, de verver- schingstent en de ponnybaan trokken heel wat feestgangers tot zich. Evenals vorige jaren is er door de oran jevereeniging een étalagewedstrijd gehou den. De neringdoenden van Voorhoui hebben hun uiterste krachten ingespannen en hebben laten zien dat zij heel wat kun nen leveren in verschillende branches. Het is dus niet noodig Voorhoulers dat U zoo veel in de steden haalt, omdat dc midden stand van Voorhout U dezelfde waren aanbiedt tegen dezelfde prijzen in de stad, terwijl zij U duidelijk hebben laten zien datgene wat er zooal te koop is. De algeheele indruk van het feest was goed en Voorhout kan ongetwijfeld met welgevallen op de oranjefeesten terugzien. De heer M. van Dam had een etalage gemaakt waarvan men de waarde welke daarin was uitgesteld moest raden. Aan waarde was een bedrag van 96.42. De le, 2e, 3e, 4e en 5e prijs vielen ten deel resp. aan: Mej. M. Wendeln, A. Eggen, P. L. van der Hulst, J. Angevaare en iemand, die onbekend wenscht te blijven en den gewonnen prijs heeft weggegeven. De prijzen bestonden uit diverse conserveblik- ken met vleeschwaren. Aangezien de Oranjevereeniging uit di verse commissies bestaat, welke aan de diverse volksspelen behulpzaam zijn, is liet ons nog niet mogelijk de behaalde prij- zenn, welke door den Burgemeester op den tweeden dag met ecu toepasselijk woord werden uitgereikt, te vermelden. Zij zullen evenwel in ons eerstvolgend nummer ver schijnen. Concert. Maandagavond zal de R. K. Muziekvereeniging „St. Qecilia" en de Zangvereeniging „Voorhoutsch Gemengd Koor" gezamenlijk en concert geven in de muziektent ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9