ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 VALKENBURG. Schoolnieuws. Tot tijdelijk onderwij zeres aan de lagere school is benoemd mevr. A. M. van Westering-Egberts, te Leiden. WASSENAAR. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Woensdag 3 Septem ber 's voormiddags te 9.45 uur. 1. Ingeko men stukken. 2. Reclame schoolgeld. 3. Ontheffing voorschriften bouwverordening. 1. Vaststelling kohier Retributie 1 Januari —30 April 1930. 5. Vaststelling pensioens grondslagen amtbenaren. 6. Benaming van nieuwe wegen. 7. Benoeming leden Com missie Openbare Werken. 8. Benoeming le den Commissie voor de Bedrijven. 9. Subsi die-aanvrage restauratie Hervormde Kerk en toren aan het Dorpsplein. 10 Overname verbindingsweg tusschen Bloemkamplaan en Groot Hocfijzerlaan. 11. Verzoek van den heer Greup, om vergoeding als bedoeld in art. 13 der L.O.-wct. 12. Plan en begroo ting los- en laadplaats vuilnis. 13. Verpach ting weiderecht Schulpweide. 14. Wijziging begrooting 1930. 15. Voorwaarden verkoop cn verhuur gemeentewoningen en verorde ning verstrekking hypotheek. G e b o r e n:Peter Willem z. v. W. IC. de Brij en H. de Vries. Yvonne d. v. A. Parqui en A. R. E. M. Kijndt. Ondertrouwd: Hi A. M. Bogacrs en A. M. de Bont, A. L. van Mastrigt en A. M. Pantekoek. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. De winkelsluiting. Gedurende de a.s. winkelweek van 24 September tot en met 1 October a.s. zul len de winkels gedurende dit tijdvak ge opend mogen blijven tot des avonds 11 uur Tentoonstelling. De jaarlijksche ten toonstelling van planten en bloemen, die door de vereeniging „Alphen Vooruit" in het voorjaar aan volwassenen en school kinderen ter opkweeking zijn beschikbaar gesteld is bepaald op Vrijdag 5 en Zater dag 6 September a.s. Gratis groenten Van een passeerende vrachtauto in de Raadhuisstraat, welke geladen was met groenten, vielen een .paar kisten met inhoud, door do ruiten van de woning van v. d. N. die daardoor werden verbrijzeld. Gevonden voorwerpen. Een belasting- plaatje, een heerenrijwiel, een gele dames- portemonnaie met inhoud. Z0ETERW0UDE (Hooge Rijndijk). WILHELMIN A-FEESTEN 2de dag. Donderdag was het de 2de dag van de Wilhelminafeesten, de heerlijke zomermor gen voorspelde wederom een heete dag. Al vroeg in den morgen kwamen van ver schillende kanten de gecostumeercle paar tjes, met versierde paard en tilbry aange reden voor deelname aan de ringrijclerij, Nadat de lange stoet was opgesteld werd door een onpartijdige Jury. de schoonste versiering en costumeering beoordeeld met als uitslag lsto prijs costumeering „De wolf en roodkapje" de heer Joh. de Groot en Mej. M. van Rijn, de 2de prijs „de ech te Zoeterwoudsche boer" den heer J. Koot en mej. E. Verdegaal, de 3de prijs „een tirolerpaar" de heer J. Onderwater en mej. A. Verdegaal en de 4de prijs „Een Zeeuw- sche boer en boerin" de heer J. Bont en mej. Marg. Moesarie. Bij het ringsteken werden de prijzen behaald door: 1ste prijs, den heer J. Onder water en mej. A. Verdegaal, de 2de prijs den heer L. van Teijlingen en mej. A. van Teijlingen, do 3de prijs door den heer F. Berg en mej. M. Berg, de 4e prijs door den heer J. de Groot en mej. M. v. Rijn. Tegelijk werden de verschillende volks spelen gehouden: Hardloopen met hinder nissen voor hoeren boven de 14 jaar, hier mede behaalde de 1ste prijs A. Slinger land, 2. F. van Huis, 3. N. ICaptein cn 4. C. van Huis, terwijl A. van Amsterdam en P. van Huis beiden een troostprijs ont ving en. Bij het van ouds bekende ton- knuppelen werden de prijzen behaald door 1. E. v. d. Valk, 2. M. Scheel, 3. E. v. d. Valk, 4. J. Vreeburg en 5. G. Boks. Het touwtrekken was ook een program manummer, hiervoor waren echter te wei nig deelnemers, zoodat het niet doorging, men weet toch al wie de sterkste is. In den namiddag was het tobbetje ste ken de eenige en voor vele eene leuke ver makelijkheid waarbij velen een nat pak behaalden, terwijl de prijzerv werden be haald door: 1. Fr. de Bruijn, 2. G. Turk, 3. G. van der Lubbe en 4. Ferd. de Bruijn. Hiermede waren de volksspelen, welke door de warmte nu niet zoo'n groote be langstelling hadden, geëindigd. Des avonds heerschte op het terrein een gezellige drukte welke steeds toenam, honderden belangstellenden waren uitge trokken om getuige te zijn van het slot nummer van deze feestdagen, een groot schitterend vuurwerk. De belangstelling hiervoor was buitengewoon en de verwach tingen zijn niet teleurgesteld. Het was een zeer mooi vuurwerk, met als hoofd nummer 1880. Leve de Koningin 1930, een waardig slot voor de W. V. Hiermede zijn de feesten geëindigd en wij kunnen zeggen geslaagd, een woord van hulde mag zeker worden gebracht aan het bestuur der W. V. met haTe voorzitter voor hunne praestaties niet alleen voor wat betreft de groote voorbereiding maar ook voor het vele werk in deze dagen met zulk een hooge temperatuur. R. K. S. V. „Meerburg". De leden der afdeeling Athletiek van de R. K. S. V. ..Meerburg" worden verzocht Zondagavond 8 uur in het patronaat aanwezig te willen zijn, ter bespreking van de deelname aan de R. K. Sportweek te Leiden, welke bin nenkort wederom zal worden gehoudert. KOUDEKERK. Mond- en Klauwzeer. Voor de tweede maal in dezen zomer is onder het vee van den veehouder J. D. Corts in den Hondsdijk, alhier, het mond- en klauwzeer uitgebro ken. De hitte. Tengevolge van de gewel dige hitte is het ijzerwerk van de Koude- kcrksche brug dermate uitgezet, dat "Woensdag de brug niet meer gesloten kon worden en waardoor het verkeer eenige stagnatie ondervond. Door de geweldige hitte verloren de gebr. K. en A. Rcijneveld Donderdagmid dag onder het melken het bewustzijn. Voor IC. moest zelfs geneeskundige hulp worden ingeroepen. Botsing. Tengevolge van een botsing met de auto van de firma W. had het 10- jarig zoontje van K. van Wetten alhier, die naast den bestuurder in de auto zat, Donderdag het ongeluk met zijn hoofd dooi de voorruit te vallen, waardoor hij aan zijn hoofd en handen vrij ernstig werd verwond. Na ter plaatse voorloopig te zijn verbonden, verleende Dr. Vlaanderen, alhier, verdere geneeskundige hulp. Overreden. Vrijdagmorgen werd hot 5-jarig dochtertje van ÏC. Biesheuvel, wo nende in den Hoogenwaard alhier, torwijl het van achter een met hooi beladen wa gen den weg wilde oversteken, door een motor-rijder gegrepen en tegen den weg gesmakt. Het kind word naar Dr. Vlaan deren gebracht en aldaar verbonden, waar bij bleek, dat waarschijnlijk de bekomen verwondingen niet van ernstigen aard wa ren. Volgens ooggetuigen treft den bestuur der, die met een matig gangetje reed, geen schuld. Geboren: Johanna, d. van A. W. Maurits Odé en G. J. Bontenbal. Hen- drika, d. van C. Cok en A. Touw. Adria- na Maria, d. van B. de Wit en J. van Rijs- dam. Ondertrouwd: B. Elema 2S j. te Delft en C. Dorrepaal 28 j. J. Mulder 27 j. te Hazerswoude en J. Smit 26 j. STADSNIEUWS GEMEENTELIJKE DIENST VOOR SOCIALE ZAKEN. Aan heb verslag van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken over heb jaar 1929 ondeenen wij het volgende: De sub-comiuissie voor de Steunverlee- ning vergaderde in 1929 vier malen. De plenaire commissie van Advies voor Sociale Zaken vergaderde 17 Juli en 17 October 1929. Behalve de behandeling van zaken betreffende huishoudelijke aangele genheden, werd in de eerste vergadering het praeadvies van de sub-commissie van de steunverleening over het voorstel van den heer Baart behandeld. De cursus voor opleiding van rieter lot stucadoor ving aan op Maandag 2 Sep tember. Op den Sen Juli vergaderden onder lei ding van den Directeur van den Socialen Dienst nog eenmaal de leeraren en de cursisten, terwijl mede de directeur der Ambachtschool aanwezig was. Op deze bijeenkomst werden de avonden en uren vastgesteld, waarop de praktijk- en tee- kenlessen in de Ambachtschool zouden worden gehouden en werd overeengeko men, dat de lessen trouw en met ambitie zouden worden gevolgd. Tot op heden is het verzuim der leer lingen gering, zijn allen op tijd present en heerschen op de lessen orde, netheid en een goede geest. Het laat zich aanzien, dat de cursus een succes zal worden. Van het Bureau Beroepskeuze werd slechts een zeer matig gebruik gemaakt. Een twintigtal adviezen omtrent den aard van en de vereischten voor verschillende beroepen werden verstrekt. Met den Di recteur van de Ambachtschool werd sa mengewerkt en enkele schilders, bankwer kers en instrumentmakers werden via het Bureau op de Ambachtschool geplaatst. De werkverschaffing, die den 17en Sep tember 1928 aanving, en waarbij het aantal tewerkgestelden op 31 Dec. 1928 34 bedroeg werd het geheele jaar 1929 voortgezet, dank zij de gemeente- en rijkssubsidie in de loonen der arbeiders. Van den Sen Januari tot den 18en Maart moesten de werkzaamheden onderbroken worden door de strenge vorst. Slechts en kele arbeiders konden gedurende dien tijd in het schaftlokaal voorbereidende werk zaamheden 'blijven verrichten. Aan hen, die gedwongen werkloos wa ren, werd wekelijks een uitkeering groot 80 pet. van het gemiddeld loon der laatste twee weken verstrekt. Ook ontvingen de arbeiders gedurende de vorstperiode de zelfde bijzondere kolenverstrekkingen als de overige werkloozen, terwijl zij boven dien, zoo zij dit wensehten, gebruik kon den maken van de gratis verstrekking van warme middagmalen. Op den 18en Maart werd het werk ge deeltelijk hervat; dagelijks breidde zich het getal arbeiders weder uit en den 23en Maart waren allen herplaatst. Den 6en April werd het aantal arbeiders gebracht op 50, het hoogste aantal, dat bij deze werkverschaffing is geplaatst ge weest. In totaal zijn bij den Leidschen Hout werkzaam geweeest 82 arbeiders; op 31 December 1929 bedroeg het aantal tewerk gestelden 47. Door bemiddeling van den dienst werden 6 arbeiders geplaatst bij de centrale rioleeringswerken, 4 op fabrie ken en 2 bij grondwerken13 vonden werk in het vrije bedrijf; 3, die physiek onge schikt waren, werden na zeer korten tijd ontslagen en naar het Burg. Armbestuur verwezen, dat hun steun verleende; 3 wer den wegens het sknuleeren van ziekte heengezonden en 2 -weigerden het werk te aanvaarden, omdat- zij meenden, dat het loon te laag gesteld was. Wegens het zich niet gedragen naar cle ordevoorschriften werd 2 ontslag verleend. Deze laatste 7 werden van allen steun uitgesloten. Aan loon werd in 1929 in totaal uitge keerd 43759.38, waaronder begrepen is 4944.12 uitkeering gedurende de vorst periode. In de kosten dezer uitkeering verleende het Rijlc geen subsidie; zij wer den door -den Leidschen Hout en de ge meente, elk voor 50 pet., gedragen. Het aantal verstrekte bons voor 1/1 H.L. cokes bedroeg 574, waaronder 104 ex tra bons gedurende de vorstperiode. Daar de tewerkgestelden ingevolge de Invalidi teitswet verzekerd zijn, werden 1727 ren tezegels verstrekt, t.w. 927 zegels a 0.25 cn S00 zegels a, O.üO. De laatste van 10 Juni 1929 af. den datum, waarop de wet van 24 April 1929 (Staatsblad No. 204) in werking trad. 9 Arbeiders werden in het tijdvak van 17 Sept. 1928 tot 31 Dec. 1929 door een ongeval getroffen, geen dezer gevallen was van ernstigen aard. Door de Tuinbouw- onderlinge werd in totaal uitgekeerd 206.57. Het uurloon voor den minstgeschoolden arbeider bedroeg f 0.40. Heel flinke wer kers konden in uurloon, wanneer tarief- werk uitgesloten was, 0.42 a 0.45 be halen. In tarief werd meer verdiend. De grond prijzen per M3. werden vastgesteld naar de tarieven, die in het particuliere bedrijf geldend waren. Tegen deze tarieven werd een enkele maal hot normaal loon 0.62 per uur verdiend. Meestal ech ter niet meer dan 0.55. Werd een enke ion keer meer dan 0.55 per uur ver diend, dan werd het meerdere loon uitbe taald in weken, waarin men ver beneden dit uurloon bleef. De geest onder de tewerkgestelden was zeer goed, conflicten kwamen zoo goed als niet voor; enkele kleine nieeningsverschil len werden tot tevredenheid van beide partijen opgelost. Gelijk vorige jaren geschiedde ook in 1929 de uitbetaling der steunbedragen aan uitgetrokken werkloozen door tusschen- komsLvan de organisaties. Aan steun werd in totaal uitgekeerd 60.469.02, waaronderr begrepen 557.72 als huurtoeslag, 275.73 als Kerstuitkee- ring en 912.28 als reisgelden. Door het Gemeentebestuur werden in verband met de strenge vorst in Februari en Maart bijzondere maatregelen getroffen. Gedurende de koucle werden aan werk- looze georganiseerde arbeiders en hunne gezinnen dagelijks gratis warme middag malen verstrekt. Aan een gezin werden hoogstens 4 porties warm eten uitgedeeld. Een portie bestond uit 1 L. erwtensoep niet spek, 1 L. rijstsoep met vleesch, 1/2 L. bruine boonen met spek of 1/2 L. grau we erwten met spek. Deze verstrekking van warme middag malen vorderde een uitgave van J 4031.60. De verstrekking van brandstoffen liep normaal tot 13 Februari 1929, den datum, waarop door Burgemeester cn Wethouders de bijzondere maatregelen in verband met de strenge koude werden getroffen. In 1929 zijn verstrekt: in het tijdvak 1 Jan t.m. 31 Maart 1929: 2329 bons voor 1 H.L. cokes; 3042 bons voor 11/a H.L. pa relcokes; 88 bons, met bijpassing van 50 et., voor 2 HjL. parelcokes en 3197 bons voor 1 H.L. parelcokes; in het tijdvak 2 Nov. t. m. 31 Dec. 1929: 415 bons voor 1 Ii.L. parelcokes. In totaal 9071 brandstof- fenbonds. De uitgaven voor de verstrek king der brandstoffen bedroegen 7287.35 tegen 4733.06 in 1928. In 1929 werden 12 steenhouwerskaarten afgegeven, waarvan 11 geldig voor drie jaren en 1 geldig voor een jaar. Het aantal geldige steenhouwerskaarten bedroeg op 31 Dec. 1929 14, waarvan 13 voor personen van 18 jaar en ouder en 1 voor personen beneden 18 jaar. Het aantal op 31 December 1929 geldige arbeidskaarten, afgegeven door of namens den Burgemeester van Leiden bedroeg: jeugdige mannelijke arbeiders: 14 jaar 314, 15 jaar 436, 16 jaar 477, 17 jaar 460, totaal 1687. Ongehuwde jeugdige vrouwelijke arbei ders: 14 jaar 227, 15 jaar 317, 16 jaar 379, 17 jaar 397. Totaal 1320. Gehuwde vrouwelijke arbeiders: 372. Arbeidsgeschillen, waarbij de Rijksbe middelaar moest optreden, kwamen in 1929 te Leiden niet voor. Evenals in de jaren 1927 en 1928 was in 1929 de toestand der arbeidsmarkt, hoewel niet gunstig, toch bevredigend te noemen, al was de strenge winter oorzaak, dat- in de eerste maanden van 1929 een bedui dend aantal werkloozen bij de Arbeids beurs stond ingeschreven. Onmiddellijk na dezen langdurigen winter nam de werk loosheid in die mate af, dat- in het korte tijdsverloop van 6 tot 20 Maart het aantal ingeschrevenen daalde van 1131 tot 735. Deze groote vermindering was het gevolg van de directe opleving, welke ontstond in die bedrijven, welke door de vorst groo te stagnatie hadden ondervonden. Waren op 20 Maart nog 735 personen bij de Arbeidsbeurs ingeschreven, dit aan tal b'leef gestadig dalen en op 24 Juli werd het voor Leiden zeeT lage cijfer van 167 bereikt. In het late najaar had natuurlijk weder de normale stijging van het aantal inge schrevenen plaats. Op 31 December 1929 bedroeg het aantal ingeschrevenen 761. Df bemiddelingscijfers zijn, rekening houdende met het mindere aabod van mannelijke arbeidskrachten, waardoor aan sommige aanvragen niet kon worden voldaan, gunstig te noemen. Het aantal ingeschreven mannelijke ar beidskrachten bedroeg'in 1929 76S2. Het plaatsingscijfer steeg van 2370 in 1928 tot 2649 in 1929, een vermeerdering van 279 of 11.77 pet. Het aantal aanvragen van werkgevers nam eveneens toe en wel van 3026 in 1928 tot- 3213 in 1929, een vermeerdering van 187 of 6.1 pet. Deze bemiddelingscijfers zouden nog gunstiger zijn geweest, wan neer gedurende het geheele jaar niet een tekort was gebleken aan geschoolde vak arbeiders. De bemiddelingscijfers der afdeeling vrouwen gingen in 1929 aanmerkelijk voor uit. Bedroeg in 1928 het plaatsingscijfer 602, in 1929 was dit- cijfer gestegen tot 794, een vermeerdering dus van 192 plaatsin gen of 31.89 pet. Het geheele jaar was er voldoend aan bod van kantoorpersoneel en werksters, doch het aanbod van dienstboden, voor den dag zoowel als voor dag en nacht, was daarentegen zeer gering. Hieraan is te wijten, dat eenige aanvragen onvoldaan bleven. De belangstelling van de zijde der werk geefsters is zeer toegenomen. In 1929 bedroeg het aantal aanvragen om vrouwelijke werkkrachten 1212. R. K. HUISVESTINGS-COMITE. Gisteravond hield het R. K. Huisves- tiags Comité afd. Leiden ecne ledenver gadering, die vrij goed bezocht was. De voorzitter, de weleerw. heer kape laan W. Hessing, opende de vergadering met den Chr. groet, heette allen welkom, in het bijzonder den hoogeerw. heer Deken A. H. Homulle, die zich bereid verklaard had, het eere-voorzitterschap te willen aanvaarden. Spr. zette uiteen wat het R. K. Huis- veslings-Gomité geweest is. Wat het ge daan heeft voor heb buitenlandsche kind. Dat dit gewaardeerd is getuigt de hul diging van een Hollandschen Bisschop in Hongarije. Na' de buitenlandsche actie heeft heb de zorg op zich genomen voor het Hollandsohe kind. Hol is spr. een waar genoegen te memoreeren dat op de laatste vergadering spontaan besloten is den hoogeerw. heer Deken het eere-voor- zitterschap aan te bieden. Door het eere voorzitterschap te aanvaarden is een band gelegd tusschen den hoogeerw. heer Deken en hei Huisv. Comité. Spr. verzocht om moreelen steun, sympathie cn raad. Sym pathie aan het Huisv. Comité gegeven, is sympathie gegeven aan het zwakke kind. Met) den wensch dat onder het eerevoor zitterschap van Deken Homulle heb Co mité een tijdperk van grooten bloei moge ingaan, verklaarde de voorzitter den hoog eerw. heer Deken als eere-voorzitter ge- installeerd. De hoogeerw. Deken zeide hierna, dab toen spr. hoorde, dat er in Leiden een R. K. Huisvestings Comité bestond, heb reeds aanstonds zijn sympathie had en gaarne aanvaardde hij deze functie, omdat heb ook gaat om de ziel van hot kind. Spr. wenscht het comité veel kracht en veel waardeering, maar vooral de belooning- van God. Zooveel jaren is er voor zooveel kinderen gewerkt. Gaarne wil spr. het comité van dienst zijn voor het zegenrijke werk tot groote voldoening van de leden individueel maar vooral om den zegen van den goeden God, die zelfs een glas water in zijnen naam gegeven niet onbeloond zal laten. Spr. wensch te Gods besten ze gen op aarde toe. maar vooral de beloo ning in eeuwigheid. De notulen werden onveranderd goed gekeurd. Onder de ingekomen stukken zij ver meld, de toestemming van B. en W. tot heb houden van een bloemendag op Zon dag 7 Sept. De lijsten van gewiohts- en lengte- t-nename van de kinderen die in Eersel en Egmond aan Zee geweest zijn, vertoonen schitterende resultaten. Waar de kinderen in Eersel van 4—6 pond aangekomen zijn hebben die van Egmond het tot 810 pond gébracht. Hiermede is het weer standsvermogen versterkt en de uitzending is een succes geweest. De overige stukken behelsden hoofd zakelijk de uitzending, waarbij besloten werd nog een beperkt aantal kinderen in October uit te zenden. Bij punt 5, mededeeling omtrent de uit zending werd gememoreerd, dat tot nu toe dit jaar zijn uitgezonden 1 kind naar Velddriel met 96 verpleegdagen, 2S kin deren naar Eersel met totaal 784 verpleeg dagen en 13 kinderen naar Egmond aan Zee met totaal 364 verpleegdagen. Totaal 1244 verpleegdagen. Eén kind is nog in verpleging, terwijl in October nog enkele zullen volgen. Als men berekend dat de verpleegprijs 1.20 a 1.35 is per dag, is er dus een groot bedrag noodig om aan de finantieele ver plichtingen te kunnen voldoen. De secretaris deelde mede dat mej. M. Swart evenals de vorige jaren bereid was do leiding van den bloemendag op zich te nemen, waarvoor haar reeds bij voorbaat hartelijk dank werd gebracht. Mej. Swart deelde mede dat reeds een 35-tal aanvragen aan dames \erzonden wa ren om onze actie daadwerkelijk te steu nen met den verkoop van bloempjes, doch dat tot heden toe nog weinig toestemmen de antwoorden waren binnengekomen. Hierdoor was spr. een beetje ontmoedigd, doch de eerevoorzitter gaf reeds blijk van zijn sympathie en optimisme. Z.hoogeerw. verklaarde eens rond te zullen zien en jongedames van de congregatie te ver zoeken zich voor dit doel bereid te ver klaren. Dankbaar werd dit voorstel aan vaard. Moge het succes hebben en cene flinke recette op den bloemendag blijk geven van de sympathie van Roomsch Leiden met het doel en werken van het R. K. Huisvestings Comité. Na de gebruikelijke rondvraag, werd de vergadering onder dank voor de aange name besprekingen met den chr. groet gesloten. TENTOONSTELLING AV0NDTEEKEN- SCH00L VAN DEN R. K. VOLKSBOND. Gisteravond had de opening plaats van de jaarlijksche tentoonstelling van de door de leerlingen der avondteekenschool van den R.K. Volksbond vervaardigde teekeningen, hcut- en marmerstalen en boelseerstukken. Aan de opening ging het gebruikelijke ver slag over den afgeloopen cursus vooraf. Na verwelkoming van de aanwezigen, w.o. de inspecteur van het L. O. te Leiden de heer Baak, de geestelijke adviseur pater Mulder, De Zondagsdienst der huisartsen zal worden waargenomen door de doktoren: Bruining, Niemer, Schreuder en De Graaf. De Zondagsdienst der huisartsen wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Hu- genholz. Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Aug. tot en met Zondag 31 Aug. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 523. directeur en leeraren, vertegenwoordiger van den Leidschen Bestuurdersbond enz. gaf de voorzitter de heer J. Nijhuis een kort ver slag, waaruit wij het volgende aanstippen. De algemeene toestand van het schoolge bouw laat te wenschen over, doch daarover is reeds geconfereerd met den wethouder van fabricage. Den heer L. Schilder is op de meest eervolle wijze ontslag verleend als leer- aar in de Ned. Taal, Rekenen en Meetkunde, wegens benoeming aan een openbare U.L.O. school te Velsen. In deze vacature is de heer J. J. M. Busch ke, onderwijzer aan de R.K. ULO. school aan het Rapenburg, tijdelijk voor een jaar aange steld. Het nieuw ingevoerde vakonderwijs, boet- seeren aan leerlingen, stucadoors van hun am bacht, werd opgedragen aan den heer P. J. J. van Weerlee en gezien de vervaardigde werk stukken, is dit een succes voor het gegeven onderwijs. De gezondheidstoestand der leerlingen was over het algemeen zeer goed, enkele hunner waren door beroepsongevallen of door ziekte korteren of langeren tijd afwezig. Evenals vorige jaren, had de teekenschool ook nu weder te kampen met te veel onge oorloofd verzuim van leerlingen, ondanks alle pogingen door den Directeur der school in het werk gesteld om dit euvel tegen te gaan, als: het zenden van briefkaarten aan ouders of voogden van leerlingen, persoonlijk onder zoek, het geven van strafwerk enz. Medewer king sommige ouders of voogden ter bestrij ding van dit kwaad ontbrak ook thans. Het leerlingen-aantal bedroeg dit jaar 246, hetgeen een record beteekent; 127 van hen be hoorden tot den Roomsch-Katholieken, 119 tot den Proteslantschen Godsdienst. In den loop van den cursus verlieten 9 leer lingen om verschillende redenen de school, zoodat het aantal op 31 Maart 1930 nog 237 Het onderwijs omvatte: Nederlandsche Taal, Rekenen, Meetkunde, Vormleer, Projectieleer, Handteekenen, Rechtlijnig teekenen, Projectie teekenen, Vakteekenen, Hout- en marmerschil deren en Boetseeren, terwijl per week 128 les uren werden gegeven en in het geheel 3390 teekeningen, 47 hout- en marmerstalen en 6 boetseerstukken werden gemaakt. Bevorderd werden: van de le naar de 2e klasse 42, voorwaardelijk 15, niet bevorderd 15 leerlingen: van de 2e naar de 3e klasse 41, voorwaardelijk 6, niet bevorderd 9; van de 3e naar de 4e klasse 19, voorwaardelijk 11, niet bevorderd 6; van de 4e naar de 5e klasse voortgezet vakteekenen en voortgezet hout en marmerschilderen werden 24 leerlingen be vorderd, voor Meetkunde konden 13 niet over-' gaan, voor Ned. Taal 1 niet, terwijl 5 leer lingen niet voor bevordering in aanmerking kwamen, Dertien leerlingen kwamen in aanmerking voor het getuigschrift ingevolge art. 29 der Nijverheidswet. Voor vakonderwijs aan Timmerlieden, enz.: P. F. van Atten, W, Hanegraaf, L. M. Jan sen, C. Meeuwissen; A. J. C. Onderwater; J. D. Piket, M. Verbiest, H. M. P. van Zijp. Voor vakonderwwijs aan Smeden enz.: A. Regeer, M. Tuythof, F. de Vos. Voor vakonderwijs aan chemigrafen: A. Cornelisse, H. v. d. Meer. Het blijkt gewenscht, het onderwijsprogram nog eenigszins uit te breiden met aan de hoo- gere klassen het vak werktuigkunde (beginse len theorie), terwijl ook met het oog op de aanwezigheid in dezen cursus van 6 electri- ciens-leerlingen het vak electro-techniek aan de hoogere klassen aanvulling behoeft met beginselen theoretisch onderwijs en op te dra gen aan een bevoegd onderwijzer. Inmiddels hebben zij op de begrooting van 1931 voor de uitbreiding van onze lessen met 4 uren werktuigkunde en 4 uren electrotech- niek gelden aangevraagd. Ten slotte werd afzonderlijk toegesproken de leerling G. v. d. Post, die op 30 Juli j.l. slaagde voor de acte lager onderwijs hand teekenen. Een mooi suces. Hij werd geluk- gewenscht en ontving van het bestuur een boekwerk, op zijn vak betrekking hebbend. Na den voorzitter sprak de heer Baak, in specteur van het L. O., nog eenige woorden. Hij bracht hulde aan het bestuur, dat met zoo veel belangstelling en toewijding geheel be langloos zijn uren beschikbaar stelde voor dit Nijverheidsonderwijs. Als man van ondervin ding onderstreepte hij nog eens de woorden van den voorzitter, waarschuwende tegen het ongeoorloofd schoolverzuim. De tijden zijn moeilijk en alleen degenen die naast hun practische ervaring ook een degelijke theoretische voorbereiding kunnen meebrengen, zijn in staat die moeilijkheden te overwinnen. Tenslotte bracht hij hulde aan directeur en leeraren voor de bereikte resul taten. Daarna werd de tentoonstelling aandachtig bezichtigd. Evenals vorige jaren zijn ook thans zeer fraaie staaltjes van teekenkunst te be wonderen. Vooral het boetseerwerk trok sterk de aandacht. De tentoonstelling is vrij toegankelijk he den (Zaterdag) van 26 uur en Zondag van 124 uur. De inschrijving van leerlinggen voor den eerstvolgenden nieuwen cursus 1 Oc tober 193031 Maart 1931, heeft plaats op Dinsdag 2, Woensdag 3 en Donderdag 4 September, telkens des avonds van half 8 tot 9 uur in het Bondsgebouw, Steenschuur 15 alhier, terwijl oud-leerlingen zich, om toege laten te worden, dan opnieuw moeten laten in schrijven.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2