21ste Jaargang ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1930 No. 6682 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE OMGEVING 3)e £cicbcfie 0ou^ant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post i f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 KONINGIN WILHELMINA Wij hebben reeds deze week in woord en beeld de aandacht van onze lezers gericht naar den dag van morgen, 31 Augustus, den 50sten verjaardag van H.M. Koningin Wil- helmina. Wij hebben reden, om dankbaar feest te vieren. Bij al de wisselingen van politieken aard, in en buiten ons land, bleef staan aan het hGofd van den Nederlandschne Staat een Vorstin, regeerend in volkomen constitutionee- len zin, en vóór alles: naar hooge plichts betrachting onze geëerbiedigde en geliefde Koningin Wilhelmina. Wij herinneren hier aan wat prof. W. Nolet in 1923, bij het regeerings jubileum van de Ko ningin, in ons blad over de beminde Vorstin uit het Oranje-huis schreef: „Het erfdeel der Oranjes viel bij den dood van Willem III ten deel aan zijn eenig-over- levend kind, de jeugdige Wilhelmina. Voor Haar bestuurde tot 1898 haar Moeder, de Koningin-weduwe Emma. Heel het volk, niet het minst de Katholieken, heeft met liefdevolle belangstelling de ontwikkeling van „het Ko ninginnetje" gevolgd, en wie herinnert zich niet de familiaire belangstelling, waarmede portretten van Haar werden bekeken, anec- doten verteld. Zij was thuis in ieder, gezin, en ieder dankte God, dat Hij den ouden stam in deze bloeiende jeugd verjongde. De regeering van H.M. de Koningin is niet makkelijk geweest. Sinds 1848 is de directe invloed van de Kroon op de staatszaken veel verminderd dank zij de vrijgevigheid en echt-vorstelijken zin der Vorsten, die hun volk gaveil, wat de tijdsomstandigheden eisch^ ten, zonder dat het volk zijn achting voor de Vorsten in het minst verloor. Maar ook zoo is de taak van de Kroon niet gering: zij is het symbool en het middelpunt van de volkseen heid en volkskracht; zij is het, die uitvoert, wat in gemeenschappelijk overleg van Vorst en Volk werd vastgesteld; in moeilijke om standigheden is het de Kroon, die de beslis sing neemt. Bij al deze staatszorgen is Ko ningin Wilhelmina meer geweest dan Ko ningin: Zij is de deelnemende Vriendin van haar volk, die het steunt, waar geleden wordt en die het leidt meer met haar voorbeeld dan met haar woord. En zoo is deze vijf-en-twin tig-jarige regeeringsperiode geworden tot een nieuwen schakel in den liefdeband tusschen Oranje en het katholieke volksdeel van Ne derland". Nederland en Oranje zijn saamgebonden en zóó moge het b 1 ij v e n. Dit is een wer die wij van ganscher harte meenen en uitspre ken op dezen verjaardag van onze Koningin. Wij bidden God dat Hij Koningin Wilhel mina, die zich zoo gaarne Zijn dienaresse be lijdt en zoo vertrouwvol Zijn hulp inroept en Zijn zegen afbidt, nog lang moge" bijstaan het vervullen van Haar aandeel in de histori sche taak, welke naar de plannen Zijner Voor zienigheid, Die de geschiedenis der volkeren leidt, aan het Huis van Oranje, ten opzichte van het Nederlandsche volk is toevertrouwd In de „Maasbode" van hedenochtend spreekt Z Exc. Mgr. L. Schioppa, Pauselijk Internun tius, hooge waardeering uit voor de persoon lijkheid van de Koningin in deze woorden: De vijftig levensjaren van H.M. Koningin Wilhelmina zijn een schitterend voorbeeld voor allen, maar vooral voor de Christen- Als dochter, echtgenoote, moeder, vorstin heeft H.M. getoond, dat het mogelijk is, de plichten der souvereiniteit harmonisch te doen samengaan met de teedere genegenheid voor het gezin. Hare Majesteit was Koningin van Haar land, maar tegelijkertijd ook Koningin van Haar huisgezin. Wij koesteren den vurigen wensch, dat alle onderdanen van H.M. met Gods hulp en ieder volgens zijn stand, de godsdienstige, huiselijke en sociale deugden van hun verheven Vorstin zullen navolgen. Dat is de grootste hulde, die men aan H.M. kan brengen. t LORENZO SCHIOPPA, Aartsbischop van Justinianopolis. Pauselijk Internuntius. BELGIE NATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES TE MECHELEN. De Kinderdag. De Brusselsche correspondent van de Msbd. meldt d.d. 28 dezer uit Mechelen: Heden, Donderdagmorgen, zijn in onafzien bare schare, kinderen in de aartsbisschoppe lijke stad Mechelen aangekomen. Vijftig duizend kinderen hebben hedenmor gen te Mechelen de H. Mis bijgewoond. Om 11 uur werd in de stadsfeestzaal, in de j Merodestraat een eerste algemeene vergade- j ring gehouden in de Fransche taal, onder voorzitterschap van Z. D. H. Mgr. Heijlen, bis schop van Namen. Na gebeden te hebben, sprak Mgr. Heijlen een rede uit over de H. Eucharistie. In den loop van den namiddag defileerde een stoet van meer dan vijftigduizend Room- sche jongens en meisjes door de straten van het oude Mechelen. Tal van meisjes droegen blauwe of roode kruisen op haar witte kleedjes of sluiers met de Pauselijke kleuren. Het geheel bood een schitterenden aanblik. De kardinaal had, in cappa magna, met andere autoriteiten op een verhoog plaats ge nomen, om het défilé in oogenschouw te ne men. Dit moest verkort worden, omdat wegens de buitengewone hitte veel jongere deelnemers flauw vielen. De kaarsen op het openluchtaltaar, waar na den stoet een Pontificaal Lof werd gecele breerd, moesten herhaaldelijk vervangen wor gen worden omdat zij na enkele minuten on der de gloeiende warmte der zonnestralen smolten. Nadat de zegen met het Allerheiligste was gegeven, hield Z. En), jn de twee talen een toespraak tot de kinderen om te zeggen, dat dit schouwspel hemel en aarde in verrukking brengt. In den naam van Jesus, die op u ne- derblikt, dank ik u voor deze zoo kostbare geestelijke offerande. En Jesus smeek ik, dat Zijn goddelijken blik zich nooit van deze kin deren zou afwenden. De kardinaal en de andere geestelijke over heden keerden vervolgens stoetsgewijze naar het aartsbisschoppelijk paleis terug, toege juicht door duizenden stemmen van opgetogen en ontroerde kinderen, die met palmen, zak doeken en vlaggetjes wuifden. DUITSCHLAND DUITSCHE BOTERPOLITIEK. Naar het Hbld. van bevoegde zijde ver neemt, is bij de Duitsch-Finsche onderhande lingen te Helsingfors inderdaad overeengeko men, dat Duitschland zijn handelsverdrag te gen 1 Januari a.s. zal opzeggen en dat een nieuw verdrag, hetwelk in ontwerp reeds ge reed is, in werking zal treden, onder voorbe houd van goedkeuring door den Rijksdag. Keurt de Rijksdag het nieuwe handelsverdrag niet goed, dan ontstaat er na 1 Janari a.s. een z.g. „vertraglose Zustrand". Het nieuwe verdrag is niet gelimiteerd, maar kan pas na drie jaar opgezegd worden. In dit verdrag wordt bepaald, dat Finland per jaar 5000 ton boter in Duitschland kan importeeren, waarvan een invoerrecht van 50 Mark zal worden geheven, overeenkomende dus met bet autonome botertarief. Na vier jaar wordt dit tarief gereduceerd tot 40 Mark Het kaas-contingent is vastgesteld op 2500 ton per jaar. Voor de verschillende kaassoor ten gelden ook verschillende tarieven, die ech ter niet hooger zijn dan de thans bestaande. BRITSCH-1ND1E DE ONRUST IN INDIE. Vrees voor ernstige onlusten te Bomsay. Bowman, inspecteur-generaal van politie van Bengalen, en Hodson, politie-opziener, werden gisterochtend, toen zij uit het Mitford- ziekenhuis te Dakka kwamen, beschoten en ernstig gewond. Zij zullen geopereerd moeten worden. De nieuwe arrestaties van Indische natio nalistische leiders, die gisteren werden uit gevoerd, zijn oorzaak geweest, dat talrijke Hindoes en Mohammedanen te Bombay het werk hebben neergelegd. Men vreest, dat er morgen ernstige onlusten zullen uitbreken in verband met den grooten opmarsch der Indi sche nationalisten, -die, ondanks het verbod der Britsch-Indische regeering, toch zal wor den gehouden. POLEN POLITIEKE MOORDAANSLAG TE WARSCHAU. Op vice-president van den Landdag. Vier officieren pleegden gisteren te War schau aanslag op den vice-president van het Poolsche Sejm, J. Dombski. Het slachtoffer, dat lid is van de radicale boerenpartij, welke in de oppositie is, bevond zich in den tuin van zijn huis, toen vier officieren op hem toe kwamen en hem naar zijn papieren vroegen. Toen hij deze gaf, vielen twee officieren hem plotseling aan, terwijl de twee anderen uit keken of er niemand aankwam. Dombski werd zwaar gewond, doch men gelooft, dat zijn leven geen gevaar loopt. Het dienstmeisje van den overvallene maak te alarm, met het gevolg, dat buren kwamen toesnellen, waarop de officieren de vlucht na men. In de kringen der Poolsche oppositie vreest men, dat de overval op Dombsky het begin vormt van vérdere uitspattingen van den kant van extreme aanhangers der regeering. Vol gens een bericht van het officieuze agent schap „Iskra" is trouwens gisteren een ander lid der oppositie op straat gemolesteerd. Men gelooft, dat een passage in de jongste verklaring van maarschalk Pilsoedski, name lijk dat de afgevaardigden slechts gerechte lijk onaantastbaar, doch in elk ander opzicht ten volle aantastbaar zijn, door extreme of ficieren aldus is geïnterpreteerd, dat het hun toegestaan is, de volksvertegenwoordigers naar hartelust af te ranselen. Daarentegen verzekert de regeering, dat men bij den overval op Dombski met een be treurenswaardig, op zichzelf staand incident heeft te doen. CHINA. SPOEDIG EINDE VAN DEN BURGEROORLOG? Minister Soeng optimistisch. In een interview heeft de minister van Fi nanciën, do Soeng, megedeeld, dat de oorlog in September zal zijn afgeloopen. De natio nale regeering beschikt over voldoende mid delen en de uitgeschreven leeningen worden goed opgenomen. De Noordelijken hebben ge weldige voorraden verloren en bij dèn alge- meenen aanval zullen zij geheel verpletterd worden. Naar uit betrouwbare bron wordt medege deeld, heeft het ministerie van Onderwijs te Nanking een prijs van duizend dollar uitge loofd voor den Chinees, die het beste natio nale volkslied componeert. ZUID-AMERIKA DE OPSTAND IN PERU Een mislukte Putschpoging van Leguia. Volgens de bladen heeft Leguia getracht van meeningsverschillen tusschen de revolu tionairen gebruik te maken voor het organisee- ren van een putsch. Hij poogde de troepen van het garnizoen te Ancon te bewegen tegen Lima op te rukken. Officieren weigerden echter hem te steunen. Leguia is thans onder strengere bewaking ge steld. De nieuwe staatspresident van Peru, San chez Cerro, die tevens optreedt als minister president, heeft de voornaamste punten van zijn regeeringsprogram bekend gemaakt. Pre sident Cerro kondigt in de eerste plaats aan, dat hij zal breken met de aandeelen-politiek, van zijn ambtsvoorganger, daar het land door deze politiek werd uitgeleverd aan buiten- landsche geldschieters en zijn natuurlijke hulpbronnen aan het buitenland ten goede kwamen. Verder deelt president Cerro mede, dat hij alle monopolies, die schadelijk zijn aan de belangen van het land, zal opheffen. Ook is de president voornemens den alge- meenen dienstplicht af te schaffen. ZUID-AMERIKA Een belangrijk besluit in Bolivia. De Regeering van Bolivia heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij een over eenkomst werd gepubliceerd met den Apostolischen Nuntius Mgr. Chiarlo, om de Katholieke Missionarissen aan te stel len tot leiders van de Indianen die op cultureel gebied noch zëer achterlijk zijn. Iedere overste van een missiepost is voor taan zoowel op geestelijk gebied a's op politiek en economisch terrein opperhoofd over de inlanders van zijn Missie. Hij krijgt zooveel land te zijner beschikking als noodig is om de Indianen af te zonde ren van de blanken, die tot nu toe zulke verschrikkelijke verwoestingen hebben aangericht onder deze nog primitieve vol keren. Ook de Missie zelf krijgt de noo- dige terreinen voor scholen, kerk en hos pitaal. BRAZILIË Pe Duitsche vluchtelingen uit Rusland. Uit S. Domingo (Rio Grande 3o Sul.) wordt gemeld: Het Russische kamp. Men spreekt hier algemeen van .,de Russische burcht", maar als men het kamp ziet zou men denken dat men in een groot India nendorp kwam: de eene Bamboe-hut. naast de andere, in lange rijen, en daartusschen krioelt het van vluchtelingen als in een opgejaagden mierenhoop. Dit vluchteJin- gendorp met zijn hoofdstraat en zijstraten ligt aan een kleine rivier. Het is slechts 'n voorloopig oponthoud der vluchtelingen, die later wanneer er heele kolonies bij elkaar zijn, hun land tusschen de Iracema en den Andes kunnen uitzoeken. Het zijn meestal boeren uit Siberië die de meest verschrikkelijke en weerzinwekkende ver ballen doen. Maar nu ligt er voor deze menschen een mooie toekomst open, want voor deze nieuwe kolonisten zijn zeer gun stige bepalingen gemaakt. Gedurende een geheel jaar bekostigt de Duitsche regee ring hun levensonderhoud: zij krijgen allo mogelijke landbouw-werktuigen, huishoude lijk gerief, kleeding enz. De eerste drie jaar behoeven zij voor het land niets te betalen en verder heeft de kolonie vijf jaar tijd om den prijs van den grond af te lossen. De landstreek tusschen de Iracema, de Riqueza en den Andes is wel het beste land d&t denkbaar is. Vanuit het kamp tot Iracema, zijn breede autowegen aangelegd. Op het oogenblik is men bezig om dit wegennet naar alle kanten uit te breiden, zoodat men spoedig zeer goede verbindin gen zal krijgen. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Politieke moordaanslag te Warschau. Een mislukte putschpoging van Leguia, den vroegeren president van Peru. In Engeland zijn 46 personen tenge volge van de hitte overleden. (Buiten-1. Berichten, 4de blad). BINNENLAND. Koninklijke Onderscheidingen. (3de blad). Verscheidene branden (Gem. Berichten, 3de blad). De staking der K. L. M. piloten. (4de blad). KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Met een aanvoer als nog niet voorkwam waren de bloemkoolprijzen Vrijdagmiddag aan de groentenveiling zoo laag als in zeer langen tijd niet gebeurd was. De beste "kwaliteit varieerde van ƒ1.507.met een paar partijtjes die iets meer opbrachten.. En juist de groot e massa doet de uitkomsten in het algemeen niet loonend zijn. Alleen 1ste kwaliteit posbeen vindt graag koopers tegen rede lijke prijzen. Met -dit warme weer kan bijna niets geëxporteerd worden. Het zou door de hitte toch bedorven aankomen. Botsing. De "17-jarige B. bij Voorstr. Achterweg rijdende op een fiets, werd van achteren aangereden door een auto die niettegenstaande een wenk om te stoppen, toch doorreed. M werd omvergereden en het rijwiel- beschadigd. Hij werd hierbij zoo danig verwond dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en die door dr. de R. Z. werd verleend. Hierna kon M. weer huiswaarts keeren doch zal er nog eenigen tijd de noodige hinder van onder vinden. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Geen nadeeliger we«nr voor de bloemenkweekers dan een warmte zooals we de laatste dagen hebben. De aan voer wordt abnormaal groot en de vraag naar gelang van den aanvoer veel te klein. Het is ondoenlijk de bloemen m goede kwaliteit op de plaats van bestemming te brengen. Begrijpelijk dat lage prijzen hier van het gevolg zijn. Betaald werdGladio len per 100 0.200.30, extra soorten 0.50 0.70e Ciboutanjcrs rose en rood 0.60 0.90, Chrysanthen ƒ0.040.06, Staticc 3 4.Stroobloemen 34.Asters in di verse soorten en kleuren 0.200.30, Con- vili's 0.25—0.60, Lathyrus 0.13—0.16, Witte Leli's ƒ0.10—0.12, Dahlia's 1—1.10, Pompon-Dahlia's 0.600.70, Dwergasters 4—5.Afrikanen 810.Hclianthus 0.700.90, Scabiosa 0.70!}.80, Mont bretia 0.200.30. Rozen per bos van 20 stuks ƒ0.60—0.90. Woningbouw. Voor rekening van den heer D. v. Egmond wordt aan de Sandt- laan een burgerwoonhuis met bollenschuur gebouwd. MAARTEN VAN ROSSEM, krijg- overste uit de dagen van Ka- rel V, werd in 1518 tot stad houder van Friesland be noemd. - Deze gevelsteen met de beeltenis van Maarten van Rossem is ge vonden te Zut- phen, waar Maarten van Rossum verblijf

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1