De staking der K. L. M.-piloten SATERDAG 30 AUGUSTUS 1930 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 HET GEVAARLIJKE ITALIË. Weer een Nederlander mishandeld en 5 weken gevangen gezet. De Nederlandsche matroos Gerrit van der Leli te 's-Gravenhage, die sedert 11 jaar dienst doet als steward bij Van Nie- velt, Goudriaan en C., was aldus wordt aan „Het Volk" gemeld 20 Juli j.l. aan boord van het stoomschip „Ncicus" te Li- vorno in Italië aangekomen. Tijdens zijn verblijf in deze havenstad wilde hij zijn haar laten knippen en begaf zich naar een kapperszaak. Hij ging zitten om te wachten, tot hij aan de beurt zou komen en vouwde intusschen 'n nummer open van de „Haagsche Post", waarin een caricatuur van Mussolini was opgenomen. De aandacht van den kapper viel op deze prent en hij stuurde in het geheim onmiddellijk een van zijn leerjongens naar het plaatselijk bureau van cie fascisten. Van der Leli, die niets bevroedde van wat hem te wachten stond, werd gearresteerd en afgeranseld, -waarna de fascisten hem in de gevangenis stopten. Van der Leli heeft vijf weken in de ge vangenis gezeten, waarna hij in vrijheid werd gesteld door bemiddeling van den heer Capano, agent van de firma Ruys en Co. en van den Nederlandschen consul te Rome. Van der Leli trachtte daarop zijn va derland te bereiken via Zwitserland, Luxemburg en België. Woensdag j.l. kwam hij in de Belgische hoofdstad aan en toon de de sporen van de mishandelingen der fascisten. Dank zij de hulp van het Belgi sche Matteotti-fonds kon hij naar zijn woning te 's-Gravenhage terugheden. Van der Leli zei, na aankomst te 's-Graven hage, een aanklacht te zullen indienen bij de Nederlandsche autoriteiten. MAN MET EEN MES GESTOKEN. Aan het ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam vervoegde zich gisteren een man, die een diepe vleeschwond in de borst had. Men waarschuwde de politie, die den man in het ziekenhuis een ver hoor afnam. De man, de 55-jarige groen- tenhandelaar C. V., wilde aanvankelijk niet veel loslaten, maar ten slotte vertelde hij, dat hij ruzie had gehad met een 57- jarige vrouw C. v. d. H., met wie hij op een woonschuit, die op de Rotte ligt, sa- wenwoont. De vrouw had een broodmes gegrepen en hem een steek in de borst toegebracht. Gelukkig bleek het leniet op een rib te zijn afgestuit, zoodat slechts een diepe vleeschwond was ontstaan. De politie is daarop naar de woonschuit gegaan en trof daar de vrouw aan, die met- haar werk bezig was. Zij werd naar het politiebureau aan de Meermanstraat ge bracht, waar zij bij een verhoor onmiddel lijk bekend heeft den steek te hebben toe gebracht. Zeer waarschijnlijk betreft het hier echter een geval van zelfverdediging. De man schijnt een bruut te zijn, die haar herhaaldelijk mishandelt. Gisterenavond is hij in beschonken toestand thuis gekomen en direct begonnen met te schelden. Daar na is hij haar te lijf gegaan en in een oogenblik van vertwijfeling heeft de vrouw het broodmes gegrepen en gestoken. Op het oogenblik bevindt zij zich nog in bewaring. Gevecht in woonwagenkamp. Woensdagavond tegen donker is een formeel gevecht geleverd in het woonwa genkamp Het Stortje te 's-Hertogenbosch. Er was door overmatig drankgebruik on- eenigheid ontstaan-, zoodat het geheele kamp in rep en, roer was. De uitgebreide politiemacht kon er niet spoedig in slagen de orde te herstellen. Met allerlei wapens ging men schrijft de Tel. elkander te lijf. De woonwagen bewoner A. werd met een kleine zeis zoo ernstig gewónd, dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk was, waar hij ter verpleging is opgenomen. Bij deze vechtpartij werd voorts ver wond zekere N., die echt-er na verbonden te zijn weer naar „het kamp" kon terug- keeren. Intusschen had de politie het te kwaad gekregen met de vrouwelijke bewoners van het woonwagenkamp, want ook deze wa ren aan 't vechten geraakt. Den geheelen avond bleef het rumoerig in de nabijheid van het kamp en moest de. politie een wakend oog op de bewoners houden. On der leiding van een hoofdagent bleef de orde verder gehandhaafd. De recherche heeft de zaak in onderzoek. Vreemdsoortig huisdier. Op de plateelbakkerij „Zuid-Holland" te Gouda vond men dezer dagen op de afdee- ling van de kleiberaiding een ringslang van een meter lengte. Het dier bleek het eigen dom van een der buren, die er in plaats van een kat of hond, een slang als huis dier op na houdt. De slang, die ongevaar lijk was, werd in een kis je gestopt en aan den eigenaar teruggezonden. HET WARME WEER. De hoogste temperatuur, dezen zomer voorgekomen. De weerkundige medewerker van het „U. D." schrijft Woensdag bedroeg de maximum-tempe ratuur in de schaduw 31 gr. C. (88 gr. F.). Dit is de hoogste temperatuur, welke de zen zomer hier is voorgekomen en de eer ste maal, dat- de thermometer sedert den vorigen zomer boven de 30 gr. G. steeg, want de warmste dag was tot Woensdag de 1ste Juli geweest met een maximum temperatuur van 29.8 gr. C. (86 gr. F.). Het is bijna een jaar geleden, dat zulk een heete dag is voorgekomen. De laatste maal in den vorigen zomer gebeurde dat op 4 September, toen de maximum-tem- eratuur 34.7 gr. C. bedroeg. Terloops zij igemerfct, dat na dien dat-um nog negen gen met maximum-temperatuur boven 5 gr. C. zijn voorgekomen. Het merkwaardige van het thans heer- s ohende warme weer is, dat het vrij plot seling is gekomen. Twee dagen te voren was de gemiddelde dagtemperatuur nog iets beneden de normale. Woensdag was zij daar ongeveer zeven graden boven. Deze plotselinge ommekeer in de weersgesteld heid had men niet verwacht, al waren reeds sedert eenigen tijd voorteekenen te zien van een verbetering in den algemeenen weerstoestand, die tot mooi en warm zo merweer zouden kunnen leiden. Hierop is trouwens een paar maal door mij gewezen. Nu het plotseling zoo warm is geworden, herinnert men zich de hittegolf, die kort geleden Amerika heeft geteisterd. Velen meenen, dat deze hittegolf thans Europa bereikt heeft. Deze meening kan ik niet beamen. De meteorologische oorzaken van een hittegolf in de Vereenigde Staten zijn niet van denzelfden aard als die, welke hier hooge temperaturen brengen. In de Ver. Staten zijn bovendien de hittegolven een min of meer normaal klimaat-verschijn- sel, dat geheel samenhangt met, klima tologische omstandigheden in de Zuidelijke Staten. Hier in Europa komen andere omstandigheden te pas en is de groote warmte in het Westen een niet zoo gere geld terugkeerend verschijnsel. De temperatuur is de laatste dagen vooral over het Zuidelijk gedeelte van Midden-Europa sterk gestegen; de meest Zuidelijke luchtstroom heeft de zeer war me lucht daar vandaan naar onze streken getransporteerd. BUITENL BERICHTEN DE HITTE ZES EN VEERTIG D00DEN IN ENGELAND. In Engeland heeft de groote hitte tot nu toe 46 slachtoffers gemaakt. In Londen werd een temperatuur opgenomen van 94 graden. Dc hitte houdt aan. In een dierentuin in Engeland zijn de ijsberen door de warmte zoo wild gewor den, dat- zij hun oppassers aanvielen en verwondden. Het hoogterecord in dc temperatuur is intusschen nog niet gebroken, al steeg gisteren de thermometer ook tot 94 gra den. Dit is dan ook het eenigste goede, dat er van gezegd kan worden, want ove rigens heeft de huidige hitteperiode a-lle records achter zich gelaten. In geen 90 jaar is het voorgekomen, dat drie dagen achtereen een temperatuur van boven de 91 graden werd geregistreerd en wanneer de warmte nog gedurende dit weekend blijft aanhouden waarop alle kans is - zullen de bladen stellig nog vele treffen de records uit de vergeelde archieven weten op te diepen. Gewone menschen zeggen eenvoudig: sedert mensehenheugenis is het niet zoo heet geweest, en dan zijn zij er waarlijk niet ver naast. De hitte heeft Engeland echter voor een ontzettend dilemma, geplaatst: Mag met de kleeding, die immers op zulk een weersgesteldheid niet is berekend, al of niet de hand gelicht worden? Toen gistermiddag zeven heeren in ten- nishemden en -broeken een City-restaurant, binnenstapten, werd hun beleefd de deur gewezen, omdat zij geen jassen aan had den. In Peter Barrel stond een verkeers agent in een zonnige straat in zijn over hemd met opgestroopte mouwen heb ver keer te regelen en het liep er waarlijk niet minder goed om. Maar de Londensehe bobbies puffen nog in hun lakensche tu nieken en de brievenbestellers mogen zelfs hun boordje niet losmaken. Deze aan wijzing is in de juist verschenen dagorder neergelegd. De uniformiteit mag niet in gevaar ko men. Gistermorgen zag men de wacht af lossen en de grenadiers marcheerden onder hun berenmutsen, alsof er geen hittegolf die de grappenmakers nu een perma nente golf zijn gaan noemen bestond. Deze aflossingen trekken altijd veel be kijks, dooh nu wel heel veel. De belang stelling was van dezelfde soort, als de nieuwsgierigheid, waarmede het circus- publiek den doodensprong van een acro baat volgt. Hier hield de kijkers de vraag bezig: Zullen zij bezwijken of niet? Eveneens hitte-slachtoffers in Frankrijk. Dc hittegolf blijft over geheel Frankrijk aanhouden en er zijn op het oogenblik geen aanwijzingen, dat een daling der tem peratuur te vervrachten is. In Parijs steeg de temperatuur in de schaduw tot 34 gra den, te Bayonne tot 35, terwijl het te Brest bij een temperatuur van 22 graden heerlijk koel was. In de provincie zijn vijf perso nen tengevolge van de hitte overleden en te Parijs wordt het aantal personen, dat door een zonnesteek is getroffen en in het ziekèn'huis wordt opgenomen, steeds groo- ter. Verschillende ontploffingen in ver scheiden deelen van het land, welke groote materieele schade hebben veroorzaakt, worden ook aan de hitte toegeschreven. „Tel." Ook een hittegolf in het hooge Noorden. Niet alleen in Midden- en Zuid-Europa heerscht thans een hittegolf, doch even eens in het hooge Noorden, in de Noor delijkste gebieden van Rusland. Zoo meldt de „Krasnaja Gazeta" dat in het Pets- jora-district de temperatuur reeds drie da gen lag des avonds 30 graden Celsius be draagt. In Archangel heerscht eveneens een ongewone hitte met een temperatuur van -29 graden. En in Joegorski Sjar, dat ten Noorden van den Poolcirkel is gele gen, bereikte het kwik des avonds den ongewonen hoogen stand van 17 graden. In Leningrad is reeds eenige dagen lang Een pilotenvergadering een temperatuur van 27 graden geregis treerd. In heb Zuiden van Rusland is de hitte natuurlijk nog veel drukkender. Zoo is de laatste dagen te Sebastopol in de Krira de temperatuur in de middaguren tot 50 gra den gestegen. Een dergelijke hittegolf heeft men daar volgens het meteorologisch station in de laatste 40 jaar niet meege maakt. En ook in Rusland luidt de weer voorspelling, dat de warme dagen nog wel eenigen tijd zullen aanhouden. Hevige storm in Schotland. Boven de Schotsche Hooglanden heeft gistermorgen vroeg een hevige storm ge woed, gepaard gaande met onweders die van ongewone hevigheid waren. Geduren de drie uur weerlichtte het onophoudelijk. De hertog van York, die met den koning op Balmoral vertoefde, kon niet met Gla- mis Castle telefoneeren, daar de storm de verbindingen had verbroken. De stormen berokkenden veel schade aan gebouwen e.d., doch hadden ook een vernielende werking op het vee en op de vissohen in de rivieren. Honderden zalmen zijn gedood en het verlies aan \ee kan nog niet worden overzien. AUTO IN EEN GROEP KINDERE-N. Eén doode. Uit Soest (Westfalen) wordt gemeld: Een auto reed op een groep schoolkinderen uit Essen, die hier onder leiding van twee leeraresson op een wandeltocht waren, in. Twee kinderen werden door de auto gegre pen; van een hunner werd een been vrij wel geheel afgescheurd, terwijl de andere knaap hevige kwetsuren aan borst en hoofd opliep. Een der slachtoffers is reeds overleden. NOBILE'S BALLONGROEP NOG IN LEVEN? Prof. Behounek heeft geringe hoop. Prof. Behounek, de Tsjechische deelne mer aan den tocht van Nobile, die een bezoek aan Tromsö had gebracht, zeide, dat het, gezien de lotgevallen van Andróe, i zeer goed mogelijk is, dab ook de ballon- groep van de Nobile-expeditie nog in le ven is. Indien de rookzuil, die na het weg vliegen van de groep werd gezien, van de ballon afkomstig was, is de hoop echter zeer gering, doch indien de ballon zachtjes op het ijs is gedaald, kan de bemanning nog zeer goed in leven zijn. Zij had kook- j gerei, groote hoeveelheden bijzine en vischgerei bij zich. Vossen en ijsberen aldus Behounek. vallen dooden niet aan. Toen. wij tijdens ons verblijf op het. ijs op het lijk van Poniella moesten passen, kre gen wij dikwijls bezoek- van ijsberen, maar geen enkel dier trachtte Pomella aan te j vallen. »iTel." j Een meer stort zich uit in het dal. Heb Hagavan, een meer in de onbe woonde binnenanlden van IJsland, werd vroeger door een geweldigen gletscher van zijn afvoerdal gescheiden. De gletscher sloot echter het meer, dat 4 K.M. lang en i k 5 K.M. breed is, van jaar tot jaar meer in. Ongeveer 27 jaar geleden had het meer zich reeds eenmaal den weg naar de vrij heid gebaand. Maar het was toen niet geheel en al gebukt en al heel spoedig was het Hagavan weer door het gletscherijs omsloten. De toenemende uitsluiting stuw de van jaar tot jaar grootere watermasa's opeen. Zoo was de catastrophe nog slechts een kwestie van tijden zij is ook geko men. Met donderend lawaai barstte de gletscher uit alkander. De watermassa's stortten zich over een breedte van 200 M. over een bergrug heen in de kloof. Zoo werd er een breed en diep dal gevormd. Er ontstond een grootsche dubbele water val. die een hoogte van 100 meter had. De IJslanders noemden hem Legnis-tosz. Het moet een der mooiste watervallen ter we reld zijn. Er zou meer dan 100 millioen ton water uit het nieer geloopen zijn. Tenge volge hiervan daalde de spiegel van het meer ongeveer 10 M. In geografische krin gen wordt echter aangenomen, dat de glet scher na verloop van enkele jaren het meer weer zal afsluiten. Daarmee zal ook de Legnistosz weer verdwijnen, tot wellicht een nieuwe doorbraak van den gletscher door het meer den waterval weer opnieuw zal doen ontstaan indien het meer ten minste geen anderen uitweg zoekt. De wei nige jaren echter, .waarin de watermassa's uit het Hagavan over den Lenistosz 100 M. diep naar beneden storten zal de gletscher en den waterval het voornaamste aantrek- kingspunt der toeristen op IJsland zijn, die vooral dit jaar. waar in het duizendjarig bestaan van het rijk gevierd wordt, in groote scharen naar „Thule" komen. Gisteravond toen ongeveer alle 17 verkeers vliegers van de K.L.M. bijeen waren som migen waren pas uit het buitenland terugge keerd heeft in de sociëteit van de Neder- landsche Vereeniging van Verkeersvliegers, die gevestigd is in het bekende restaurant Schiphol, een vergadering plaats gehad die onder leiding stond van den voorzitter, den heer Duymelaar. Deze gaf voor zijn collega's een uiteenzetting van den stand van zaken en wees er nadrukkelijk op, dat het stopzet ten van de passagiersdiensten impulsief het gevolg is geweest van het plotselinge ontslag van Evert van Dijk en van Wiersma. Na lang durige besprekingen stelden de aanwezigen het volgende vast: Ten gevolge van de volkomen rechtelooze positie van de K.L.M.-piloten die wel zeer duidelijk tot uiting kwam bij het ongemoti veerde ontslag van den ondanks, na zijn Oceaanvlucht, nog geridderden en als onmis baar geschetsten collega Evert van Dijk en zijn niet minder bekwamen medebestuurder Wiersma, werden gistermorgen besloten bij wijze van protest alle vliegdiensten van de Maatschappij te stoppen door te weigeren de vliegtuigen te besturen. Hoe zeer het ook door de vliegers wordt betreurd dat tot dezen stap moest worden overgegaan, zoo konden deze willekeurige ontslagen van vliegers, die jaren lang hun beste krachten hebben gewijd aan den bloei der Nederlandsche Luchtvaart en de goede reputatie der K.L.M. geen andere reactie tengevolge hebben dan het uit solida riteit weigeren om verdere vluchten met K.L. M.-machines te volbrengen, alvorens deze ont slagen zijn ingetrokken en in deze kwestie recht zal zijn gedaan. Intusschen heeft de directie der K.L.M. als tegenprestatie van al hetgeen haar piloten mede in het belang van het internationale luchtverkeer hebben gedaan, ook nog alle vliegtuigbestuurders op staanden voet ontsla gen. Aangezien verschillende piloten tegen den avond uit het buitenland zijn terugge keerd, zal de houding van de Nederlandsche Vereenigng van Verkeersvliegers, wat de fi nesses betreft, eerst later kunnen worden be paald. Tot zoover de mededeelingen die gister avond door het bestuur gedaan werden. De ,Tel." verneemt nader, dat in verband met de slagnatie op de Hollandsche lijnen de Lufthansa een extra-machine heeft ingezet. Ditzelfde was hel geval met de Farman. Naar werd medegedeeld is het echter zeer de vraag of de directies van deze maatschappijen wel geneigd zullen zijn het geheele verkeer dat anders de K.L.M. verzorgde op zich te nemen. Bovendien warneer het conflict nog eenigen tijd voortgang zou vinden zal men ook reke ning moeten houden met de hóudjng van de Duitsche en Franschc vereenigingen, waarin de vliegers van de buitenlandsche maatschap pijen zijn georganiseerd. Het is echter zeer de vraag of het wel zoon vaart zal loopen. Wat de mecaniciens van de K.L.M. betreft, deze houden zich voorloopig buiten het conflict. Besprekingen met hun organisatie hebben dan ook in geen geval plaats gehad, aangezien het een kwestie is, die zuiver de Nederlandsche verkeersvliegers betreft. De bijeenkomst van de K.L,M.-piloten duurde tot laat in den avond. Wat de piloten verdienen. Aangaande de tegenwoordige salarisregeling en de eischen der piloten kunnen wij nog mel den: Een piloot van de K.L.M. verdient met zijn premies voor vlieguren van 60008000. De vliegers op Indië hebb«i een toelage van 18 per dag, terwijl zij voor uitrustings- kosten 400 voor de eerste, 40 voor de volgende vlucht ontvangen. Bovendien zijn zij door de K.L.M. verzekerd voor 10.000. De piloten willen thans.de premie voor vlieg uren veranderd zien in ëen kilometerpremie, althans voor de Indië-vluchte-n,, Verder verlan gen zij een verhooging der verzekering tot 25.000, een salarisverhooging variecrend van 100 tot 150 per maand, een verhooging van de uitrustingsvergoeding tot 75. UIT DE OMGEVING HILLEG0M. Herdenkingsboek. Bij gelegenheid van den öOsten verjaardag van H. M. de Koningin, geeft de Firma J. G. Kat alhier een Herdenkingsboek uit. Dit werk is ge drukt op keurig papier en van rijke Foto's het Koninklijk Huis betreffend, voorzien. Het wordt gratis huis aan huis verspreid, een mooi idee. Koraalmuziek. Ter gelegenheid van Koninginneverjaardag zal Maandagmorgen door de Hi'ilegomsche Radio-Centrale van af de Toren der Ned. Herv. Kerk koraal muziek worden uitgezonden. Het Program ma ziet. er rijkverzorgd uit. R. K. Harmonie. Zondagmiddag 7 Sept. is er in het gebouw van den R. K. Volksbond gratis gelegenheid, om de schit terende collectie Muziekinstrumenten der Roomsche Harmonie te bezichtigen. We twijfelen niet, of zeer velen zullen van hun belangstelling blijk geven. Harddrave.rij-Vereeniging. De fees ten, die de Harddraverij-Vereeniging „Hil- legom en Omi. reken" dit jaar organiseert, zullen plaats hebben op Woensdag 24 en Donderdag zó September. Deze feesten zullen dit jaar bijzonder luisterrijk worden gevierd, omdat de vereeniging Iegelijk haar zilveren jubiló gedenkt. Gezien de moeite, welke deze, organisatie zich jaarlijks geeft, om geheel belangeloos ieder een paar prettige dagen te verschaffen, is reden, dat we aan deze feesten onze bijzondere aandacht willen wijden; we doen dat, door uiteen te zetten, wat er alzoo zal ge beuren. Op Woensdag 24 September te 10 uur hardrijderij met vliegende Hollanders, voor kinderen van 711 jaar, op de Van den Endelaan. Ieder deelnemer (ster) ont vangt een prijs. Op hetzelfde uur. hebben ook enkele volksspelen plaals op het feestterrein aan de Nieuwe Haven, wel willend en gratis door het Gemeentebe stuur afgestaan. Prijzen: Kunstvoorwer pen. Bij genoegzame deelname zal er des middags te 2 uur een hardrijderij op rol schaatsen worden gehouden op de Van den Endelaan. Eerste prijs gouden me daille, 2e een dito kleinere. Op het feest terrein tegelijkertijd turnen door de Hillc- gomsche G.vmnastiekvereeniging. Te 5 uur Tonkneppelen om nuttige prijzen; op het zelfde uur Touwtrekken door ploegen van firma's of vereenigingen, groepen van 6 personen; mogelijk nog Gymnastiek op het feestterrein. De eerste feestdag wordt be sloten met te 9 uur een groot vuurwerk. Donderdag 25 te 10 uur optocht door de Gemeente met versierde auto-peds, vliegende Hollanders, kinderwagens etc. Ie prijs 10, 2e 5.3e 2.50. Alle deel nemers (sters) ontvangen een prijs. Te half 2 Int. Handicap Harddraverij; prijzen 210.—, 100.—, 50.t-, 20.—Troost prijzen 50.en 25.De berijder van het winnende paard ontvangt een gouden medaille. Voor de inwoners van Hillegom bestaat door voorkoop gelegenheid, op zeer voor- declige wijze kaarten te erlangen. Op het feestterrein zullen vele nieuwe vermake lijkheden worden geboden, die deeerbaarheid zou kunnen kwetsen. De inwoners zullen zeker door vlaggcn- tooi, mede in verband met de viering van den 50sten verjaardag van H. M. de Ko ningin, luister aan het. feest bijzetten. Van de Oprichters der vereeniging zijn nog in leven de heeren D. Sistermans, M. Koek, N. J. Nelis en M. de Groot. We komen op een en ander nog terug. Gegund. Aan heb Timmerbedrijf NT ij- manRusman alhier is opgedragen het bouwen van het Kantoor voor Gemeenle- Werken. dienstwoningen enz. voör de som van ruim 40.000.—. Deze firma was op een na de laagste inschriifster. De laagste had zich verrekend en heeft voor het werk bedankt. Ondertrouwd: R. J. Veldhuijzen van Zanten en E. M. Kraaij J. van Woerden en J. Schilpzand. Getrouwd: H. J? Raamsveld en L. Polak J. P. Bruijnen en M. P. A. Ver- steege. Geboren dochter van C. C. van der TonnekreekSchipper dochter van A. PeperkornSchoneveld dochter van A. J. M. Langeveld—de Groot. Overleden: M. Tromp wed. van J. v. d. Bosch vr. 83 jaar. SASSENHEIM. De spoorwsgboomen in den rijksstraat weg. Vrijdagavond, eenige minuten voor 12 uur lagen de afsluitboomen gesloten voor een trein komende van de richting Haarlem. Een vrachtauto genummerd 13764 en bestuurd door den eigenaar J. 14. uit Amsterdam en komende uit de richting Oegstgcest reed tegen de afsluitboom. Deze werd uit de vorkpaal gedrongen en zoodanig naar den spoorweg geduwd dat de juist komende trein in aanraking kwam met deze afsluitboom. De bestuurder zette de trein stil en kwam na enkele minuten terug naar den overweg, met den hoofd conducteur der trein om de oorzaak te vernemen van de botsing die genoemd per soneel hoorde bij het passeeren der over weg. Daarna is genoemde trein vertrok ken. Met enkele, personen «lie den wachter hielpen, werd den afsluitboom terug ge trokken. Nadat nog een goederentrein die 8 minuten had gewacht voor de bloksein- paal, was vertrokken, werden de afsluit boomen opgehaald en kondon de wachten''0 auto's plus tram N. Z. H. hun weg verva gen. Juist een week geleden was dezelfde afsluitboom de dupe van een auto-aanrij ding. De vrachtauto had weinig schade. WOUBRUGGE. Uit de gemeenteraad. Nu wij een over zicht gaven van den toestand van ons dorp en Jacobswoude werd ook verlangd, dit te geven van Hoogmade in 1515. De schout zal het ons naar waarheid vertel len (hij was genaamd Huge Aelwijnsz., oud 56 jaar), dat te Hoichmade sijn 22 haertste- den metten pastoer ende costere; onnde sijn de naeste 10 jaeren niet gcnieerdert. Volgens de pastoer sijn er S0 communican ten, dat sïj gheen exchysen en geven van gheenre hande sayeken; noch en es tdorp oock vry sijn van bede (belasting) dairom- me sij daerop gheen gadonnge en doen, ende dat bij privillegie hier, voortiits gegheven bij wijlen Coninek Willem, daer op sij de copien overseynden sullen; maer sij sullen gelden mede in des gemeene lants renten, daer hunne portie inne draecht 7 Rynl. gulden ende omineslaen niet nne tgoed dat elk heeft, maer naer tonderhout ende de neringhe die sy doen, te weten van koyen (koeien) of dierge- lijcke, ook met spitten en delven. dat Hoichmade es groot in alles soo mergen die al te samen aen de heer toe behoort up 2 morgen nae. daer de pastoers huys up staet; ende houdt tselve ten rech ten leene van mijne ghenadigen heere; ende geit in als (alles) 180 Rijnl. gulden sjaers, ende werfc all 'gebruijet bij den voorsz (inwoners) van Hoichmade. Ten slotte: dattet sij in de Colcke (sluis) te Sparendamme houden 3.5 voet ende gelden mede in de groote sluys ende cort bij gemeene jaeren 1 Blanck of 1 stuyver. sjaers. De Adwal. De derde nieuwe autobus is van de Adwal alhier in dienst gesteld en de oud-model wagens vervallen. Getrouwd: J. Bochove jm 28 jaar en M. A. A. Bulk jd 24 jaar. Overleden: W. Wittebal 81 jaar echtgenoot van Rebekka Kersbergen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 15