BEZOEKT MORGEI) 31 AUGUSTUS R.K. Athletiek- en Sport-Vereen. „Rood Wit" ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT /1ERDE BLAD PAG. 14 DIOC. HAARL. BOND. District Leiden. De competitie-indeeling. De vereenigingen, ressorteerende onder het district Leiden, worden verzocht in dien zij in de komende competitie in een andere afdeeling geplaatst zouden willen worden hiervan omgaand kennis te geven aan ondergeteekende, omdat deze wensch besproken kan worden op de vergadering van districtbesturen Zaterdag 6 Sept. De bestuursleden worden verzocht aanwezig te zijn op dien vergadering. A. ROOZEN, Secretaris-Penningmeester. R. K. Sportvereeniging „Meerburg" (Zoeterwoude H. R.) Morgen is het voor „Meerburg" wel een heel drukke dag, en speciaal voor de lange afstandloopers belooft de dag van morgen zeer gewichtig te worden. Door hen wordt immers deelgenomen aan den veldloop om het kampioenschap van Leiden, waaraan door alle cracks uit Leiden wordt deelge nomen. Dat de strijd daardoor zwaar cn spannend zal worden, is iels, wat met ze kerheid gezegd mag worden. De •overwin naar zal het niet cadeau krijgen, dat staat vast. Een voorspelling te doen, 2ou uit de aard der zaak uiterst voorbarig zijn. "We spreken den wensch uit, dat de Meer- burgers op waardige wijze den naam hun ner vereeniging zullen hoog houden. Ook de voetballers moeten aan den slag. Op het O.V.V.-terrcin wordt om 3 uur den wedstrijd O.V.V. IMeerburg I ge speeld, waarvoor een krans is uitgeloofd. Sinds verleden jaar is „Meerburg" aan merkelijk in kracht toegenomen, cn hoe wel toen O.V.Y. een klasse hooger speel de, valt er van den uitslag niets te zeg gen. Als de Meerburgers een homogeen elftal zullen vormen, kunnen zij misschien wel voor een aardige verrassing zorgen. Om 5 uur komt „Meerburg" II op het zelfde terrein in 't veld tegen O.V.Y. II. Ook „Meerburg" II is sterker geworden, maar of zij erin zal slagen O.V.V. II er on der te houden, meencn wij te moeten be twijfelen. Men ziet, het zal in Oegstgeest j morgen geducht spannen, waarom wij sup- porters kunnen aanraden een kijkje te ko men nemen op het O.V.V.-veld. Voor den laatsten wedstrijd is een medaille uitge loofd. De junioren spelen om 4 u. 30 in Sassen- heim voor de seriewedstrijden van Teyjin- •gen tegen de junioren dier club. alzoo wel bekende tegenstanders uit de vorige compe titie. Veel kans kunnen wij hen niet ge ven, maarwie weet. De gymnastiekles voor de jongens-adspi- ranten op Maandagavond kan niet plaats hebben. Deze is nu verzet naar Dinsdag avond van 68 uur. De voetbaltraining op Maandagavond gaat gewoon door .Aanvang 7 uur). R. K. Sportvereeniging A.S.C. Morgen worden de seriewedstrijden voortgezet. Om 12.30 (Zomertijd) komen V.V.L. II cn BI. Zwart II voor de 3de afd. in het veld en heeft de verliezer den 3den prijs. De winnaar speelt dan tegen Leiden III op Zondag 7 September om den eersten en tweeden prijs. Om twee uur komen A.S.C. I en II tegen over elkaar, zoo opgesteld, dat de voor hoede van het eerste en de achterhoede van heb tweede één elftal vormen en andersom ook. Dus dit zal een goede oefen wedstrijd wezen. Hierna komen V.V.L. I en Leiden II tegenover elkaar voor de lste afd. om den eersten en tweeden prijs. Dit belooft ook een spannende wedstrijd te worden. Dus, supporters van A.S.C., a.s. Zondag allen weer naar den Schenkelweg om van deze 3 mooie voetbalwedstrijden te genie ten, want het belooft een mooie dag te worden. R. K. SPORTWEEK 1930. De R. K. Sportweek is weer aanstaan de eji ook de R. K. Athletiek- en Sport vereeniging Rood-Wit bereidt zich weer voor een werkzaam aandeel in de gebeur tenissen van die week te nemen. Allereerst organiseert bovenstaande Vereeniging wederom een Singelloop. Thans zal deze worden gehouden op Za terdag 13 September, om 15.30 uren. De start is weer aan den Morschsingel bij den Morschweg en de route ongeveer dezelfde als het vorige jaar. Alleen zal nu niet wor den geloopen langs KaiserstraatRapen burg doch daar de finish verlegd is naar het rToordeindsplein, zullen thans alle ze ven Leidsche Singels ten volle worden af- geloopen. Heb belooft weer een interessante mid dag te worden, want thans kan reeds wor den medegedeeld, dat de beste athleten uit het Bisdom dien middag in Leiden om den Peter-Verhoef-Wisselbeker zullen komen strijden en dat de heer Vessies, winnaar van het vorige jaar, alles zal probeeren oin in het bezit van de trophee te blijven. Op Zondag 21 September zal de Natio nale Senioren Athletiekclag plaats vinden op het A. S. C.-terrein te Oegstgeest. Op het programma staan do volgende zeven nummers: 100 en 5000 Meter haril- loopen, 1500 M. snelwandelen, hoogsprin gen, speer- en discuswerpen en eene 4 x 100 M. estafette. Het nummer snelwande len vooral belooft een interessante presta tie te worden, want Rood-Wit is de eerste vereeniging in den D. H. A. K„ die dit nummer in haar wedstrijd-programma op neemt. De estafette geeft ons, gezien de prestaties van onze seniores in Haarlem, de beste verwachtingen. Dat de P. J. v. K.-beker echter door den tegenwoordigen houder, de Vereeniging Holland te Haarlem, sterk zal worden ver dedigd, valt niet te betwijfelen, terwijl wij ook van de andere uitkomende Vereeni gingen, en niet het minst van de Leidsche, na de afgeloopen wedstrijden in Delft de beste verwachtingen hebben. Echter ook, bij de sportgebeurtenissen, die niet speciaal door onze Vereeniging zullen worden georganiseerd, zal Rood-Wit haar kleuren hebben te verdedigen. Zondag 14 September brengt zij een ju nioren-elftal in het veld tegen de junioren der Vereeniging „Leiden", van welken wed strijd wij het beste hopen. Zondag 7 September zal Rood-Wit haar juniores afvaardigden naar den Juni'oren- Athletiek-dag, die dezelfde vereeniging dan organiseert. De prestaties van onze jonge ren doen ons dc beste verwachtingen voor den afloop van dien dag koesteren. Natuurlijk zal ook Rood-Wit in de Kerk bij het Triduum en bij de Algemeene H. Communie niet achter blijven. Ook bij den optocht zal onze Vereeniging met een zoo groot mogelijk getal leden uitkomen en de Rood-Wit-vlag meevoeren. Alle leden zijn reeds persoonlijk opge wekt in de komende weken hun beste been tje voor te zetten en te toonen, dat zij niet alleen op de sportvelden buiten Lei den, doch ook daarbinnen hun roem weten te handhaven. Jongens vooruit. Hooger de vlag. Rent naar uw doel. R. K. Sportvereeniging V. V. L. Het is a.s. Zondag een drukke dag voor V. V. L„ daar alle elftallen in het veld komen. Het 2de speelt om 12.30 uur te Zoeter woude voor de A. S. C.-serie tegen Blauw Zwart II. Vertrek om half 12 per fiets. Het eerste elftal speelt eveneens voor de A. S. C.-serie om 3.30 uur tegen Leiden II om den len en 2den prijs. De Junioren spelen op eigen terrein te gen de BI. Zwart-junioren, om 2 uur. We rekenen op pleizierige wedstrijden. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Zondag zullen op het A. V. V.-terrein groote Liefdadigheidswedstrijden gespeeld worden ten bate van Herwonnen Levens kracht voor den bouw van het nieuwe Sa natorium. Voor deze wedstrijden zijn beschikbaar gesteld een beker door den R. K. Volks bond; een medaille door A. V. V. en een medaille door S. N. A. uit Stompwijk. De volgende wedstrijden zullen gespeeld worden: 12.1 uur: A. V. V. b—S. N. A.a (medaille); 1.30 uur: A. V. V. IIS. N. A. II (medaille); 3.15 uur A. V. V. IS. N. A. I (beker). Het beloven zeker spannende en inte ressante wedstrijden te worden, daar ieder elftal zijn best zal doen den mooien prijs te bemachtigen, .zoodat een bezoek aan het A. V. .-terrein wel aan te bevelen is, vooral ook met het oog op het goede doel, waarvoor de wedstrijden gespeeld worden. Bovendien zal de laatste wedstrijd met muziek van de R. K. Harmonie „St. Ceci lia" worden opgeluisterd. Om 2.15 uur ver trekt men van het Patronaat, waarna in optocht onder de vroolijke tonen der Har monie naar het A. V. V.-terrein gemar cheerd wordt. Niemand heeft dien dag vrije toegang. Entree 20 cent en kinderen 10 cent. Na afloop der wedstrijden zullen de prijzen worden uitgereikt. OP HET„*<S.C.-VELO. Enireé Tribune 40 ci. Veld 25 ct. - AANVANG 2 UUR R. K. Sportvereeniging D. 0. S. Morgen wordt op het D. O. S.-terrein de wedstrijd D. O. S. IAlph. Boys I ge speeld, welke den vorigen keer wegens re gen was afgebroken. Wanneer de warmte aanhoudt is de wedstrijd vastgesteld' op half 5, indien echter het weer koeler wordt, wordt te 3 uur aangevangen. Wij hopen op een spannenden wedstrijd en veel belangstelling, daar het lang gele den is, dat het publiek D. O. S. I heeft zien spelen. WATERPOLO Leidsche Ren- en Touristvereen. „Swift". Zondag 500 M. sprint voor de A en B- klassers en Juniores. Bijeenkomst om 9 uur clublokaal. Start 9.45 uur. SCHAKEN HET T0URN00I TE LUIK. De uitslagen van de 9e ronde luiden: Przepiorka wint van Sultan Kahn; Wee llink wint van Pieci; Nimzowitch en Tho- fas remise. 10e ronde: Weenink wint van Rubin stein; Tar tab c wer wint van Przepiorka. R.D.Z. I—H.D.Z. I 1—2. Beslissingswedstrijd 1e klasse B. dames. In de zweminrichting aan den Hooge Rijndijk werd gisteravond voor de compe titie van den Ned. Zwembond de beslis singswedstrijd om het kampioenschap der le ldasse B (dames) tusschen R.D.Z. I (R'dam) en H.D.Z. I (A'dani) gespeeld. De wedstrijd stond onder leiding van den lieer de Vries uit A'dam, die zeer cor rect leidde. Voor de rust waren de Rotter- dams-che dames iets sterker, maar het suc ces kwam aan den anderen kant, toen uit een strafworp tegen mej. Klapwijk werd gedoelpunt (01). Ook een der H.D.Z.-da- mes beging daarna een overtreding, waar voor eveneens een strafworp werd toege kend, die op gelijke wijze benut werd (11). In de tweede helft was de H.D.Z. het sterkst, maar de afwerking liet veel te wenschen over. De Amsterdamsche dames scoorde nog slechts éénmaal, waartegen over de R'damsche niets stelde, zoodat H.D.Z. met '21 op het kampioenschap be- WIELRENNEN DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE BRUSSEL. Schlebaum komt niet uit in de finale. Naar uit Brussel wordt gemeld, zal de Nederlandsché kampioen J. Schlebaum, die deze week zijn serie won in de stayers wedstrijden voor het wereldkampioenschap niet uitkomen in de finale van zijn wed strijden, welke Zondag a.s. zal worden verreden. De Nederlandsche renner had reeds vóór hij zijn serie verreed, hinder van een door gereden zitvlak. Desondanks heeft hij den wedstrijd uitgereden en gewonnen. Daarna echter was het euvel zoodanig verergerd, dat hij ervan heeft moeten afzien aan den eindstrijd op a.s. Zondag deel te nemen. Hij zal dus ook niet deelnemen aan de revanche van hetwereldkampioenschap, welke Woensdagavond in het stadion te Amsterdam wordt gereden. Zijn plaats zal worden ingenomen door Blekemolen. Schle baum deelde aan de Haagsche corr. van de „X. R. C'rt." persoonlijk mee, dat hij juist in verband met de omstandigheid, dat hij zich den laatsten tijd zoo vaak doorrijdt en pijnlijke verwondingen op loopt, voornemens is aan het einde van het seizoen zijn rennersloopbaan vaarwel te zeggen. LUCHTVAART HET PASSAGIERSVERVOER OVER DEN OCEAAN. In den tijd van 1 Januari tot 19 Juli zijn volgens officieele mêdedeeiingen van Ame rikaansche zijde tusschen de havens van de Ver. Staten en Europa op de transat lantische lijnen in totaal 490.G70 passagiers vervoerd tegen 492.927 passagiers in de zelfde periode van het vorige jaar. Het aantal eerste-klas passagiers is af genomen, dat der toeristenklasse aanmer kelijk gestegen. Tusschen Canada en Europa zijn 75.449 personen vervoerd tegen 104.401 verleden jaar. VIJFDUIZEND POND VOOR EEN OCEAANVLUCHT. Parijs—New York—Dallas. De Amerikaansche millionna'ir kolonel Easterwood, clie op het oogenblik te Lon den vertoeft heeft vijfduizend pond ster ling uitgeloofd voor den eersten amateur, die den tocht ParijsNew York—Dallas (in Texas) volbrengt. Easterwood. die te Dallas geboren is, doet dit aanbod om de luchtvaart aan te moedigen. Vlucht over den Stille Oceaan. De Amerikaansche aviateurs Bromley en Gatty deelen mede, dat zij van plan zijn, heden bij het aanbreken, van den dag te Kasumigaura te starten voor een vlucht zonder tusschenlanding over den Stille Oceaan. Hun einddoel is Tacoma in den staat Washington. De te vliegen afstand bedraagt 4300 mijlen. Een tocht Berlijn—Tokio. De Japansche vliegenier Joshihanas, die den 20sten Augustus met zijn vliegtuig uit Berlijn is vertrokken, is in Osaka aange komen. Men verwacht dat hij Zaterdag Tokio zal bereiken. Von Gronau naar Chicago. De Oceaanvliegcrvon Gronau is gister te New York opgestegen voor de vlucht naar Chicago. Bij een korte tusschenlan ding werden de Duitschers door de auto riteiten feestelijk ontvangen. Doodelijk vliegongeluk bij Augsburg. Gisterochtend is de piloot Waneeck te Augsburg met zijn sportvliegtuig neerge stort. De machine geraakte in brand en de bestuurder kwam in de vlammen om. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS *AN HET VERKEER. Motor tegen een auto gebotst. Gistermiddag om half twee is op den hoek van Scheldestraat en Maasstraat te 's-Gravenhage een ernstige aanrijding ge beurd. Een auto, bestuurd door don acht-en-der- tigjarigen F. A. v. D. van de Nieuwe Ha- en aldaar kwam in botsing met een mo torrijder. Omtrent de oorzaak, werd door getuigen medegedeeld, dat de motorrijder zeer woest gereden zou hebben. Op het motorrijwiel zaten twee perso nen; beiden werden door den schok ern stig gewond. Li ernstigen toestand wer den zij dóór den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis gebracht. Men beeft nog niet kunnen nagaan hoe hun namen ;ijn. Met het hoofd tegen eer. auto geloopen. Gistermorgen is op den Eotte'rdamschen- dijk nabij het Witte Dorp te Rotterdam de dertienjarige J.' L„ toen hij plotseling den rijweg overstak, met. het hoofd tegen een passeerende vrachtauto geloopen. Per auto van den geneeskundigen dienst is de ongelukkige naar het ziekenhuis aan den Cool singel overgebracht. Zijn toestand is ernstig. Autobus over de kop geslagen. De H. A. B. O.-bus te Haulerwijk is Donderdagavond bij het passeeren van een dergelijke wagen aldaar bij een verhooging over den kop geslagen. De vijf passagiers kwamen er goed af, behalve de schoonmoe der van den heer J. A. Ho", die ernstig aan het hoofd gewond werd en niet ver voerd mocht worden. Botsing tusschen vracht- en luxe-auto. Donderdagochtend heeft op den hoek van de Stadhouderslaan en Cornelis de Wittlaan te Den Haag een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto, be stuurd door den drie en twintigjarigen L. H. en een_ personenauto, bestuurd dooi den heer N. W. K. De oorzaak van de aan rijding zou geweest zijn, dat de heer H. geen voorrang verleende. De vrachtauto sloeg om en kreeg vrij belangrijke schade. De héér J. N„ die naast den bestuurder van den vracht auto had plaats genomen, kreeg door den val een bloeduitstorting en schaaf- en snij- wonden aan zijn rechterhand. Aan den Gentralen Post werd hij verbonden. Vrachtauto en autobus. Woensdagmiddag om 2 uur beeft te Hunnekum, gemeente Nuth, een ernstige botsing plaats gehad tusschen een vracht auto en een autobus. Tengevolge van het belemmerde uitzicht botsten op een hoek van den weg de vrachtauto en de autobus tegen elkaar. Het ongeluk gebeurde, juist nadat de bus van Brunssuin in de richting Maastricht was vertrokken. De autobus bevatte 18 passagiers. De vrachtauto werd zeer ernstig beschadigd en is opgehaald naar Heerlen. De chauffeur, de heer C„ werd ernstig gewond en heeft een rib ge broken. De autobus liep weinig averij op. Niemand van de passagiers kreeg letsel. Verdonken. Te 's-Hertogenbosch is uit de Zuid-Wil lemsvaart het lijkje van een zesjarig knaap je opgehaald, dat sinds Woensdagmorgen uit het woonwagenkamp werd vermist. Tusschen twee kolenwagens bekneld. In de Staatsmijn „Maurits" is de op zichter C. tusschen twee kolenwagens be kneld geraakt en zwaar gewond opgeno- Noodlottige val. De 48-jarige D. Eissen te Noord-Laren is hedenmorgen, toen hij werkzaam was in een schuur van den landbouwer E. K. Bolhuis aldaar, van een laag hooi geval len en op een dorschvloer terecht geko men. Hij was zoo ernstig gekwetst, dat geneeskundige hulp niet meer mocht ba ten en hij een half uur later aan de gevol gen is overleden. Duitsch schip gestrand. Het Duitsche stoomschip „Cuba", van de Hamburger Paket Maatschappij, is op weg naar Antwerpen bij Westkapelle door mist aan den grond geloopen. Sleepbooten zijn ter assistentie voor het gestrande schip uitgevaren. Jacht op de Zuiderzee gezonken. Door de politia is gisteren binnenge sleept een blauw geschilderd open kiel- jaeht, waarin een wit zeil, gescheurde fok, dekens en twee jassen, in één waarvan een zilveren horloge niet doublé ketting ge vonden werden. Het jacht is op de Zui derzee in gezonken toestand aangetroffen. Slachtoffers van de hitte. De omstreeks 40-jarige vrouw van den arbeider S. Hoekstra aan de Heidelaan te Oranjewoud, had Donderdag ondanks de warmte, nog heel wat huishoudelijk werk gedaan. Des avonds te ruim 8 uur gevoelde zij zich onwel. Geneeskundige hulp werd gehaald en verleend, doch mocht niet meer baten. Tegen ongeveer 11 uur is de vrouw, ten gevolge van de warmte, 'bezweken. Zij laat een man en vier kinderen, allen jongens, achter. Te Rotterdam is Donderdagavond de een en zeventigjarige boekhouder S. op den Beukelsdij'k door de warmte bevan gen. Door den Geneeskundigen Dienst is hij naar buis vervoerd. Aan den Langendijk zijn in het tuin bouwbedrijf verschillende arbeiders door de warmte bevangen en naar huis ver voerd. Ook 'bij de Zuiderzeewerken is de tempex-atuur van dien aard, dat men ver schillende werkzaamheden heeft stopgezet. Scheepsbrand in het Apel- doornsche kanaal. Het behoort tot de zeldzaamheden, dat de Apeldoornsche brandweer op het water wordt geroepen. Toch was dat Vrijdag middag één uur een feit, toen zij gealar meerd werd voor een uitslaanden brand aan boord van de in het kanaal bij de gas fabriek gemeerd liggende „Koophandel II'. De brandweér was zeer spoedig met groot materiaal ter plaatse. Met alle macht werd getracht het vuur te blusschen, doch niets mocht baten door de zeer brandbare la ding bestaande in hoofdzaak uit chloor kalk, olie en benzine. Onmiddellijk na het bekend worden van den brand, waren op het terrein aanwezig de commissaris van politie met een staf agenten, die hét pu blick op een velligen afstand hielden. Met tien stralen werd water gegeven. Het vuur kon echter niet worden bedwon gen. De vermoedelijke oorzaak wordt ge zocht in de zonnewarmte, welke op de aan wezige chloorkalk een. gasontwikkeling veroorzaakte, die een explosie tengevolge had. Een enorme wateiunaiPA. heeft de brandweer in de boot gespoten. De btfot is door de geweldige hitte aan beide zijden geheel uitgezet. De machinekamer bleef onbeschadigd. Het- schip was op beurspo- lis verzekerd. Precies drie uur rukte de brandweer in. Boerderij afgebrand. Vrijdagmiddag te half vier ontstond brand in de boerderij van P. van Amers foort aan het Kanaal te Beem^ter. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch huis en inboedel en groote voorraad hooi, alsmede een schuur en havermijt gingen in vlammen op. Twee varkens en een paar ko nijnen verbrandden eveneens. Oorzaak: het speljen met lucifers door een vierjarig jon getje. Huis en inboedel waren verzekerd, doch laag. Te Rinsumageest. De nieuwe bakkerij van den heer H. v. d. Z. te Rinsumageest is afgebrand. Het woonhuis bleef gespaard. Alles was verze kerd. De oorzaak is onbekend. Autogarage verbrand. Gistermiddag is te Spijk bij Gorkum brand uitgebroken op de houtzagerij van de firma De Later. De brand is begonnen in de houten loods op het terrein, welke loods naast de auto- garage van de firma, waarin een vracht auto was ondergebracht, geheel in vlam men is opgegaan. De nabij het terrein staande houten noodwoning, bewoond door H. Hoogen- huizen, vatte eveneens vlam en brandde tot den grond toe af. Een dertigtal konij nen en enkele kippen gingen verloren. Dank zij het ki-achtige optreden van de brandweer kon een in de nabijheid van den brand staand blok woningen, die reeds vlam hadden gevat en door de bewoners waren ontruimd, worden gered. De oorzaak van den brand is onbekend. De verzekering dekt de schade. Te Waalwijk. Door onbekende oorzaak is Vrijdagnacht brand ontstaan in de boerenhofstede van den landbouwer de Krieger. Het huis, benevens schuur-, stalling, inboedel en een hooischelft, werden een prooi der vlam men. Te Drunen. Op de Drunensche heide in de bosschen staan, ongeveer bij de spoorlijn, een drie tal woningen. Toen Donderdag de vrouw van W. B. haar werkzaamheden had ver richt, kwam ze buiten en zag plotseling, dat een berg hooi, die tusschen hun woning en die van C. de K. was gelegen, in brand stond. De woning vatte spoedig vlam «en was in een ommezien een vuurzee. Spoedig kwamen enkele personen met bluschappa,- raten en begonnen het bïusschingswerk. Inmiddels was ook de brandspuit uit den Wolfhoek gearriveerd, en begon men de nabijgelegen woning te bespuiten,, zoodat deze ongedeerd bleef, behoudens water schade. Het inmiddels toegestroomde pu bliek had de beesten en eenig huisraad gered. De politie en waarnemend burge meester waren ook ter plaatse. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. Brand aan boord. Tijdens de blusschingswerkzaamheden bij den brand in een der ruimen van het aan boei 22 in de haven te Rotterdam liggende Russische stoomschip Krasny Profintern zijn door bedwelmende gassen en zwaveldampeix van het gummi en de lucifers der lading, meer dan 20 personen van de brandweer, de bemanning enz., be dwelmd geraakt.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 14