DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND De Slavin van het Zwijgen «OOUSTUS 1S30 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13" Puffend Europa. Heel West- Europa, van het Zuiden tot. het Noorden, ligt aamechtig te puffen. Wat 'n hitte! Wij hebben naar zonneschijn verlangd, toen het regende, als maar door regende en het guur weer was. Nu hebben wij zon neschijn! Veraart, lieve bes-te man, stijg in een vliegmachine en maak een wolkje aan den laaienden blauwen hemel. Of strooi anders maar eens in de buurt wat onder koeld ijs naar beneden. Al gelukt het niet om regen te maken, daarom zal zoo'n por tie ijs toch in ieder geval welkom zijn. Huur de heele K.L.M.-lucbtvloot af en laat alle ijsfabrieken onophoudelijk ijs fa- briceeren en strooi ijs, ijs, ijs. Maar de heer Veraart, die Donderdag de lucht in wilde gaan, heef-t zijn demon stratie uitgesteld. Juist nu het zoo noodig was! Veraart laat ons in den steek. Geef mij dan maar een kwast. I n h e t ij s. Wij zouden er haast toe komen, nu de Poolreizigers te gaan benij den, die ijs en sneeuw voor het grijpen hebben om zich af te koelen. Haast.... want benijdenswaard moet het leven in de Poolstreken toch niet zijn. Dat is onlangs weer gebleken, toen de lij ken ontdekt werden van den roekeloozen ballonvaarder Andreé met zijn gezellen, die meer dan 30 jaar geleden met een bal lon wilden probeeren om over de Pool te vliegen. Zij keerden niet weder en eerst thans zijn hun lijken gevofiden op Frans Josephland, geconserveerd door het Poolijs. Andrée schijnt door zijn eigen sneeuwhut bedolven, of op een andere wijze onder gesneeuwd te zijn. Alleen de dit jaar buiten gewoon sterke sneeuw-afsmelting heeft zijn stoffelijk overschot aan het licht gebracht, dat anders, onder deze condities, wellicht eerst ovér honderden jaren, door een ver wonderde generatie zou zijn teruggevon den. Thans herinneren velen van ons nog de dolle onderneming, welke met de toenma lige middelen ongeveer gelijk stond met zelfmoord. De wereld wacht thans met spanning op de ontdooiing van het bevro ren logiboek. Wellicht staat daarin het ge- heele verloop van de ongelukkige expedi tie opgeschreven. Men is alleen bevreesd, daJ. de tijd het schrift heeft uitgewischt. Op het oogenblik wordt alles naar Trom- eö gebracht, waar geleerde mannen zullen trachten alles zoo goed mogelijk te redden voor de wetenschap. Als de Poolvaarders- levend waren weer gekeerd, hadden zij zeker niet zoo'n be langstelling gehad. Pilsoedski. Van het Poolland naar het land der Polen is maar één stap. Ook dit land laat van de week weer van zich spreken. Maarschalk Pilsoedski heeft zijn stroomannen-regeering afgedankt en heeft zelf weer het heft in handen geno men. Van e-enige koerswijziging in een aan de oppositie meer tegemoetkomende richting is geen sprake. Integendeel mag men ver wachten, dat Pilsoedski, nu hij in eigen persoon weer als minister-president op treedt, krachtiger dan dit door 'zijn stroo- mannen kon geschieden den strijd voor de door hem noodzakelijk geachte herziening van de grondwet zal gaan voeren. Pilsoeds ki is van meening, dat het democratische parlementaire stelsel voor '11 land als Polen volkomen ongeschikt is en dat het eveneens gewenscht is het thans in Polen bestaan de kiesrecht te beperken. Hij wil dus een versterking van het uitvoerend gezag. Hier op is sedert zijn staatsgreep van 1926 zijn streven gericht geweest. Maar door het ver zet van den Landdag, waarin hij slechts over een minderheid van volgelingen be schikt, is hij tot dusver in zijn plannen niet kunnen slagen. Zijn pogingen om door de vorming van een „partijloos" regeerings- •blok zich bij de verkiezingen van 1928 een meerderheid voor zijn plannen te verze keren leden schipbreuk. En het is wei nig waarschijnlijk, dat nieuwe verkiezin gen krachtens liet thans geldende kies recht gehouden, een verandering te zijnen gunste in de partijverhoudingen in den Landdag zullen brengen. De situatie is dan ook vrij hopeloos. De uitweg is alleen deze, dat Pilsoedski of tracht tot een parlementaire coalitie te komen waarbij hij echter gedwongen zou zijn wat water in zijn wijn te doei;, of eindelijk de knoop doorhakt, het parle ment naar huis stuurt en uit eigen machts- volkomenheid het land een nieuwe grond wet geeft, waarbij de macht van het par lement wondt beperkt en een kiesrecht wordt ingevoerd, waardoor de macht der thans bestaande oppositiepartijen volkb- men zou worden gebroken. Het spel, dat thans met den Landdag wordt gespeeld, kan maar niet steeds wor den voortgezet. Er zal eindelijk eens een beslissing moeten vallen over de vraag of Polen parlementair zal worden geregeerd of niet. HET NIEUWSTE OP LUCHTVAARTGEBIED. Op het vliegveld te Croy- denx zijn luchttaxi's in gebruik genomen, die aan twee passagiers plaats bie- den en comfortabel zijn ingericht. Ze zijn bestemd voor kleine uitstapjes. Peru. Een plotseling uitgebroken opstand van leger en vloot heeft de Zuid- Amerikaansche republiek Peru van haar verdienstelijken president Leguia. berootd en de toekomst, van het land dat onder zijn bewind gestadig vooruitging, weer onzeker gemaakt. De opstand brak eerst uit onder het garnizoen van Arequipa dat onder aan voering van overste Cerro aan het muiten sloeg, verspreidde zich daarna naar andere steden in de Zuidelijke provincies en kreeg ten slotte door de vorming van een mili tair comité zijn terugslag in de hoofdstad Lima, waar de president bijna gereed was met de vorming van een nieuw ministerie onder een generaal. Het comité te Lima vaardigde oen mededeeling uit, volgens hei- welk de president afgetreden was en het besloten had, een ..regeerings-junta door de instellingen van heb leger benoemd" te vormen. Tenslotte is overste Cerro er in ge slaagd, zich aan heb hoofd van de nieuwe regeering te plaatsen en een kabinet to formeeren. Leguia, die reeds tweemaal president is geweest, is thans moeten vluchten. Hij heeft zijn best gedaan om de financiën te herstellen en het land weer tot welvaart te brengen, dat alleen in den oorlog kor ten tijd een groot e opleving gekend heeft toen de vraag naar suiker, katoen en koper sterk was geworden, 's Lands financiën heb ben daar echter in.dien tijd weinig van geprofiteerd. Door Leguia's toedoen zijn groote openbare werken ondernomen: be sproeiing van dorre landstreken, aanleg van wegen, uitbreiding van -het spoorwegnet. Het uitgestrekte land heeft in de eerste plaats behoefte aan wegen, voor het ver der tot ontwikkeling en ontginning kan worden gebracht. De drie groote heirwe- gen uit den tijd van de Inca's, die zich over duizenden kilometers uitstrekken, waren voor den modernen tijd geheel on voldoende geworden. Thans zijn Callao, de zeehaven van Lima, en deze stad zelve door twee wegen van gewapend beton ver bonden, zijn verscheidene landbouw- en mijncentra met spoorwegstations en haven plaatsen in verbinding gebracht enz. De president heeft dit bereikt met een wet volgens welke elk inwoner van 18 tot CO jaar, vreemdelingen niet uitgezonderd, elk jaar zes tot twaalf dagen, al naar zijn leef tijd, aan den aanleg van wegen onder lei ding van staatsingenieurs moet werken. Door een betaling, gelijkstaande met het loon voor den arbeider-remplaqant, kan men deze verplichting echter afkoopen. Dit stel sel van heerendiensten moge in onzen tijd niet meer thuisbehooren, het is een goed- koope manier geweest om het land aan de nieuwe wegen te helpen, die het zoo broodnoodig had. Het is aan den anderen kant te begrijpen, dat Leguia zich in zijn langen ambtstijd met zijn straffe hand vele vijanden had gemaakt. De militairen die nu het heft in handen genomen hebben, moe ten nog tooneu, of zij het land verder op den weg van een gezonden vooruitgang kunnen brengen. M odern China. China is een be trekkelijk jong rijk, d <1 in ouderdom slechts met de uit den were:.(oorlog ontstane sta ten kan wedijveren, schrijft de Maasbode. Nauwelijks dertig jaar geleden bestond het huidige China nog niet; was er nog slechts het Hemelsche rijk met zijn aartsvader lijke opvattingen, zijn voor onze begrip pen eenvoudig archaïsche toestanden, mfet economische relaties, zooals zelfs bij de oudste volken zoo goed als onbekend zijn. Eerst in het midden der negentiende eeuw, toen de Europcesche zeemogendhe den zich steeds meer in de nabijheid van China vestigden en vastzetten, zag men de eerste teekenen van een botsing tusschen het oude en het nieuwe, dat in het Chi neesche, slakkenhuisje met de hooge mu ren doordrong. Deze natuurlijke evolutie was sterker dan de wil van China om zich in zijn zelf gewilde eenzaamheid in te sluiten. In den boxers-ooriog deed China de laatste wanhopige poging om met de vreemdelingen de vreemde gedachten af te werpen, om volgens de oeroude zeden en gewoonten in een volkomen isolement voort te leven. Het ging toen nog om het voortbestaan GENERAAL CURT, Freiherr van Hammerstein Equard, zal waarschijnlijk bij het einde des jaars optreden als chef van het Duitsche leger. van het Chineesche keizerrijk, doch spoe dig bleek, dat dit niet meer aan de mo derne ideeën was aan te passen. In tegen stelling met Japan, dat hervormingen in voerde, vóór de druk van buiten ze op drong, zoodat de aanpassing voorzichtig en geleidelijk en zonder overijling kon ge schieden, bezat China in zijn keizer geen man, die dezen vooruitgang kon leiden. En toen in 1908 een twee-jarig kind den troon besteeg, achtte men den tijd voor de ie- volutie gekomen. Sun Yat Sen wierp zich op als de drager van de nationale repu bliek. In October 1911 brak de revolutie uit, in Februari 1912 deed de keizerlijke dy nastie afstand van den troon, waarop Yoean Shi Kai, de leider der gematigde partij, het bewind overnam. Met den val van het keizerlijk huis was echter ook de grondslag van het gebouw der eeuwen- en eeuwenoude Chineesche cultuur weggegraven. In de plaats van een wereldbeschouwing en een maatschappe lijke orde, welke veertig eeuwen China be- h'eerscht hadden, was een niets getre den. Een periode van anarchie op elk ge bied was daarmede geopend. Vooral sinds 1916, het sterfjaar van Yoean Shi Kai, heb ben parlementaire en militaire strijd, een burgeroorlog zonder ©inde het Chineesche rijk in zijn diepste voegen doorwoeld. Aan de universiteiten, overheerscht de al machtige leuzewetenschap en vooruitgang. In de volksscholen godsdienstlooze moraal. Onder de vrouwen wordt de vrije liefde gepredikt. Het ideaal van do vrijheid vindt zijn hoogste uiting in ongebondenheid. Het gezag in het huisgezin, is neergeslagen. De jonge Chineesche vrouwen gedragen zich ais haar meest extravagante zusters in het verre Vesten. Jong-China sympathiseert met het bolsjewisme. De godsdienst, ook het christendom, geldt als de grootste vijand der beschaving. In dit kader speelt zich de strijd in China af, waarvan de fasen elkaar snel en ver ward afwisselen, zoodat het bijna onmo gelijk is de gebeurtenissen bij te houden. Alleen voelt men telkenmale een verade ming, wanneer generaal Tsjang Kai Shek, de man, in wien het meeste vertrouwen ge steld wordt en die ook in staat wordt ge acht een krachtige leiding te geven, als hij niet door te veel vijanden besprongen wordt, een duidelijk succes heeft behaald. Zoo ook nu weer, nu hij een reëele over winning heeft behaald over de troepen van den model-toechoen en er ook in i« ge slaagd om Tsinanfoe, de hoofdstad van Shantoeng, te heroveren. Dit zijn successen, maar zij zijn niet vol ledig, wijl uit niets blijkt, dat de Noorde lijken bereid zijn om vredesonderhandelin gen te beginnen. SPORT VOETBAL KON. NED. VOETBALBOND. Officieus begin van het seizoen. Het officieus voetbalseizoen wordt tel ken ja re geopend met de wedstrijden om den Zilveren Bal. In een geweldige zonne hitte moet deze kamp beginnen. Beter ware het, indien de wedstrijden nog maar één of twee weken werden uitgesteld. Het programma voor morgen is als volgt vastgesteld 10 uur: V. O. C.Quick (H.); 11.13 uur: FortunaExcelsior; 12.30 uur: H. V. V. Xerxes; 1.45 uur: Beerschot (Antwerpen) D. F. C.; 3 uur: FeijcnoordVelocitas (Gr.); 4.15 uur: SpartaHermcs-D. V. S. Vrijgeloot AVillem II en Go-Ahead. Van de Broek uit het Ned. Elftal. De P. S. V.'er v. d. Broek heeft, omdat hij oen operatie moet ondergaan, voor zijn plaat® in het Nederl. Elftal moeten bedan- B. K. FEDERATIE. R. K. Sportvereeniging „Teijlingen", Er is a.s. Zondag een h^l programma te verwerken, nl. niet minder dan 4 wed strijden, te beginnen om 12.30 uur: Leiden I Jun.O. V. V. I Jun. voor de seriewed strijden. Om 2 uur Teijlingen IISantpoort II, een vriendschappelijke wedstrijd welke niet langer duurt dan een uur, daar om 3 uur Teijlingen ISantpoort I gespeeld wordt. Deze wedstrijd zal zeker benut wor den door Teijlingen, daar dit de laat«tc oefenwedstrijd is welke gespeeld kan wor den voor de volgende week. Dan toch, den 7den September speelt Teijlingen een in ternationalen wedstrijd in Antwerpen te gen Hoogcr Op F. C., waarop wij de vol gende week terugkomen. Het is nu eenige jaren geleden dat Teijlingen Santpoort ontmoette en gezien 2de prestaties in de vorige competitie ontloopen beide ploegen elkaar niet veel, zoodat dit een mooie wedstrijd kan worden. Om 4.30 uur wordt voor de Juniorenserie gespeeld Teijlingen Ibeerburg I. Deze wedstrijd zal zeker de moeite van een be zoek waard zijn, daar ook dezo clubs voor elkander niet behoeven onder te doen. Wij verzoeken alle spelers beleefd om op tijd aanwezig te zijn daar dan toch onge veer alles op tijd is afgeloopen! FEUILLETON Uit het Engelsoh van FRED. M. WHITE. 29) „Een oogenblik", verzocht Beatrice. „Wat bent u van plan in verband met ko lonel Berrington's verdwijning te doen?" „Ik heb het huis op Audley Place laten bewaken en zoo gauw zich er een levende ziel vertoont, grijpen we in. Maar voor de rest is afwachten de boodschapen het beste hopen." Het was een schrale troost, die hij Beatrice over haar vriend kon geven, •maar ze begeeep volkomen, dat ook Field op het oogenblik niet meer kon doen dan het bewuste huis in het oog laten houden. De inspecteur ging inmiddels het nieuw gevonden spoor 11a. Hij moest probeeren het jonge meisje te vinden, dat met Carl Satoris verloofd was geweest en dat ging niet zoo gemakkelijk, als hij zich had voorgesteld, omdat hij met tact en voor zichtigheid te werk moest gaan. Maar ten slotte het was toen al laat in den mid dag slaagde hij er in om een tante van het jonge meisje op te duiken, bij wie hij om bestwil den schijn wekte dat hij een ad vocaat was, die Violet zocht in het belang van haar financieele aangelegenheden. „O, ja, ze is allang uit Indië terug", ver telde Lady Parkston. „Ze is ©en Heel vreemd en tegelijk een heel intelligent meis je. Ja, ze is meer dan eens verloofd ge weest, maar dat-is altijd weer afgegaan. Violet was altijd het meest verliefd op zichzelfMaar een -verstandig kind, zooals ik u al zei. Een tijdlang was het haar liefste wensch om een beroemd schrijfster te worden en z© had verhalen in al de groote tijdschriften. Maar toen was het plotseling het tooneel haar moeder is aan het tooneel geweest, weet u", voegde de heftige dapie er gegeneerd en bijna fluisterend bij „en die liefhebberij duurt nu al een heelen tijd. Ze is op het oogen blik aan het tooneel." „In Londen, Mylady?", informeerde Field „Ze treedt toch zeker niet onder haar eigen naam op?" „Neen natuurlijk niet", verklaarde Lady Parkston met waardigheid. „Ze noemt zich Miss Adela Vane en op het oogenblik is ze verbonden aan het Comedy Opera Hou se. Misschien hebt u haar naam wel lioo- ren noemen?" Field kende dezen naam, die een uitste kenden klank had bij de Londensche schouwburgliefhebbers, heel goed en toen hij van Lady Parkston afscheid nam, was hij heel tevreden over de vorderingen die zijn onderzoek maakte. Het was al iaat geworden, toen hij er in geslaagd was het adres van Miss Adela Vane machtig te worden. Lady Parkston had het hem niet kunnen verschaffen; haar nichtje kwam wel. eens bij haar, vertelde ze, maar ze wenschte op haar kamers niet met familie bezoek te worden lastig gevallen en ver zweeg haar adres daarom. Daar Field op het oogenblik niets kon ondernemen in het belang van zijn onderzoek, ging hij -maar eerst eens op Scotland Yard kijken of daar ook wat bijzonders was. En dat was er inderdaad: een telefonische boodschap van den inspecteur van het bureau Wands worth Common, of hij zoo spoedig moge lijk daar wilde komen. Field reed onmiddellijk in een taxi naar het bureau, dat vlak bij Audley Place lag en hoorde daar dat men den heelen dag al op zijn komst gehoopt had. In den afge loopen nacht, nadat de inspecteur naar de stad terug was gegaan, tegen den mor gen eigenlijk pas, had een van de mannen die de villa in het oog moesten houden, iets bijzonders opgemerkt. De vensters waren van boven tot beneden met blinden afgesloten, en in elk blind bevond zich een kleine ventilator. Field knikte, dat had hij zelf ook al waargenomen. „Prachtig", vervolgde de inspecteur van het Bureau Wandsworth Common. „Zoover we weten is het huis onbewoond, is er geen kip meer in. Maar is dat inderdaad zoo? Want als dat zoo is, hoe is het <tan m vredesnaam mogelijk, dat er vannacht licht gezien is achter een van die kleine, ronde ventilatoren? Het licht ging tegen een uur of half vier aan en brandde een heelen tijd rustig. Toen ging het plotseling tel kens aan en uit, aan en uit, met kortere of langere tusschenpoozen. Na een half uur hield het op. Het was of een kind met een schakelaar van het electrische licht aan het spelen was." Field knikte glimlachend. Hij scheen buitengewoon in zijn schik. „Ik geloof, dat ik het snap", zei hij op gewekt. „Vooral omdat we iemand zoeken, die het klappen van de militaire zweep kentWe zullen maar eens op Audley Place een kijkje gaan nemen. Onderweg moeten wq even op het postkantoor aan- loopen en daar even een telegraafbeambte leenen Ik ken ook wel 'n beetje de Mor- se-teekens. maar ik heb in dit geval lie ver geroutineerde hulp. Ik kan het niet vlug genoeg. Dat jullie zelf niet op dat idee bent gekomen", voegde hij er hoofd- schuddend aan toe. Enkele minuten later stonden de beide inspecteurs met een paar agenten en den „geleenden" telegrafist tegenover perceel 100 op Audley Place in geduldige afwach ting. Achter het venster, dat de inspec teur van Wandsworth Common aanduidde, was een lichtschijn, maar deze bleef con- stand. Het geduld van de wachtende man nen werd wel heel zwaar op de proef ge steld, maar ze gaven het niet op en na lan ge uren werd hun moeite beloond. Plotse ling begon het lichtje boven te dansen en ie flikkeren. Het ging aan en uit, aan en uit, kort-lang, lang-kort met eindelooze va riaties. „Leest u daar ook een boodschap .uit?" vroeg Field aan den telegraafbeambte. ..Ja. Hij seint: „Fluit een melodie uit De Geisha, als er iemand beneden is, die me begrijpt." Field voldeed onmiddellijk aan dit ver langen en onmiddellijk begon het spelle tje boven weer. „Hij seint nu „Goddank, deelde de tele grafist mee. „Nu wil-hij met zijn mede- deelingen beginnen maar hij verlangt te we ten wie hier is voor hij dat doet." ,Weet u een middel om met hem in com municatie te komen?", vroeg de inspec teur. „Vol trots sloeg de telegrafist met zijn stok op de straatsteenen'. Iemand die niet wist wat er gaande was, zou dat getik voor het werk van een gek gehouden hebben, maar voor den gevangene boven in het huis, klonk het als hemelsche muziek. Het kleine lichtje floepte triomfantelijk uit en aan. „Het is kolonel Berrington", rappor teerde de man van 't telegraafkantoor." „Hij zegt dat we ons over hem niet onge rust behoeven te maken, absoluut niet, hij is volkomen veilig en dat zoolang hij hier in het huis is zullen de mannen mets over ijlds doen, wachtzei de telegrafist met ingehouden adem; de goede man was door de „detective-koorts" aangegrepen: .Hier komt het belangrijkste deel van de bood schap: Ga naar Edward Streeet in de Bo rough en houd daar een van de huizen in het oog. Ik weet niet welk; dat moe; uw speurderszin u maar zeggen. Ga direct." HOOFDSTUK XIX. Field gaat naar den schouwburg. Field vond het een rustige gedachte, dat Berrington veilig was en in zijn gevangen schap er vrij goed aan .toe scheen te zijn: hij was tenminste in staat belangrijke in lichtingen aan de buitenwereld te verschaf fen zonder dat zijn belagers er 'ets van merkten. De inspecteur stuurde de politiemannen van Wandsworth en den telegrafist weg. Hijzelf bleef nog een poosjp in gedachten naar het huis staan kenken. Hij was juist van plan om weg te gaan toen het lioht weer begon te flikkeren. „Zou hij nog iets vergeten hebben?", dacht Field. „Zou.het mogelijk zijn (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 13