DE LEIDSCHE STADHUISBOUW Zomerhitte ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD RAG. 10 N00RDWIJK AAN ZEE. Oranjefeest. Onder begunstiging van schitterend weer, heeft onze badplaats dc verjaardag van H. M. de Koningin her dacht en deze dag is uitstekend verloopen. De voor- en namiddag werden geheel in beslag genomen door de diverse volks- en kinderspelen waarvoor groote deelname bestond. De „Echo der duinen" zorgde voor een welkome afwisseling hierbij door hun lusti ge tonen, jong en oud op te vroolijken en in een ware feeststemming te brengen. De clou van den dag was wel de muzi kale rondgang in den avond met den lam pionsoptocht; deze stoet, waaraan hon derden deelnamen, leverde vooral als men een sterk glooiende straat op of af ging een prachtig gezicht. Ook de verlichting der Hoofdstraat was met zijn honderden Oranje-lampions in en langs de boomen fantastisch om aan te zien, waardoor de commissie wel een woord van hulde toe komt. Na deze rondwandeling werd aan het Palace-Hotel een aubade gebracht aan den Burgemeester, als de vertegenwoordi ger van onze geëerbiedigde Koningin. Aan het slot hiervan werd door allen het Wil helmus gezongen. Hierna werd een aan vang gemaakt met het schitterend vuur werk op hel strand, hetwelk vanaf de Boulevard door duizenden belangstellen den aanschouwd en bij allen zeker vol daan zal hebben. WARMOND. Belastingen. Nu^de voorstellen inza ke de nieuwe belastingheffing zijn uitge werkt blijkt dat deze Gemeente in de 7e klasse der personeele belasting is ingedeeld en in de derde klasse der fondsbelasting. Geheven zullen worden 40 opeenten op de hoofdsom der ongebouwde eigendommen. 10 opcenten of de hoofdsom der gebouwde eigendommen, -10 opcenten op de hoofdsom der gebouwde eigendommen, -10 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, benevens 5 opcenten op de fondsbelasting. Verder wordt geen belasting geheven. Rijwiel terug. Het rijwiel dat dooi den heer J. Duynhoven werd vermist en waaromtrent aangifte is gedaan bij de po litie is weder terecht. Gebleken is dat de eigenaar het zelf ergens had geplaatst doch dit was hem door het hoofd gegaan. Harddraverij. Naar uien ons mede deelt zijn voor de op Donderdag a.s. te houden harddraverij (zie advertentie in dit nummer) een vijftiental van de beste dravers uit Noord- en Zuid-Holland inge schreven. Zooals men in Warmond gewend is kan men dus weder spannende ritten ver wachten. Geboren Adriana Christina, doch ter van W. G. Roest en C. J. Verkaik Maria Helena dochter van W. J. C. Schou ten en Christina Lute Eva, dochter van N. Verhoef en H. H. de Ruyter. Vertrokken: H. C. v. d. Ham naar Berkel O. R. Gübner naar Den Haag J. Cl. M. van Stijn naar Amsterdam B .G. H. Keyzer naar Grootebroek J. B. L. Simon naar Bergen J. W. M. van Tol naar Lisse J. Hooiveld naar Zand- voort. Gevestigd: J. G. Veldmaat van Voorburg Th. Duyverstein van Leiden M. H. Lau van Leiden J. H. v. d. Heuvel van Rotterdam L. J. H. Wolf van Heemstede J. J. Henneman van Heemstede W. Rozema van Leek. Z0ETERMEER. ZUSTER CYPRIANA. Het hoofd der R. K. Meisjesschool de Eerw. Zuster Cypriana (in de wereld mej. E. Banen) zal op Maandag 1 September den dag gedenken, dat zij 40 jaren hoofd der R. K. Meisjesschool te Zoetermeer is. Des morgens te 7 uur zal in de parochie kerk een gezongen H. Mis worden opge dragen^ terwijl des vot&niiddags van 10— 11 uur in de R. K. Bewaarschool voor oud leerlingen en belangstellenden gelegenheid zal zijn haar te feliciteeren. UIT DE RIJNSTREEK Burgmeijer Jacob Willem, zoon van Ja cobus Bon en Jacoba Catharlna Schoen maker. Overleden Aart Hoogendoorn, oud 67 jaar echtgenoote van Gerardina van Schravendijk Teunis Kwakernaak oud 80 jaar Christiaan Wilhelmus van den Hoven, oud SS jaar, echtgenoot van Johan na Fritschy. NOORDEN. Historisch openluchtspel en grootsche Wilhelmina-feesten. Verschenen is het officieel programma van de feesten, welke op Woensdag en Don derdag 3 en 4 September alhier, uitgaande van de Wilhelmina-vereeniging, gehouden zullen worden. De uren zijn allen aangegeven in zonne tijd. De opening op het feestterrein ge schiedt op Woensdag des voorin. 9 uur door den Burgemeester der Gemeente, waarna de geheelc morgen besteed wordt aan trac- batie en feestelijkheden voor de kinderen. Des nam. 2 uur vangt aan het historisch openluchtspel, voorstellende de verdedi ging van Nieuwkoop, Noorden en Achttien- hoven, door Hendrik van Sevenhoven, Bal- B0DEGRAVEN. De Hist, tentoonstelling. Het comité voor de Hist, tentoonstelling ontving van een oud-Bodegraver, thans verblijf houden de in Canada, een gift van 2 dollar, als be wijs van sympathie met het streven van het comité. Zulke bijdragen in de te ma ken kosten zijn zeer welkom, ook in den vorm van Hollandsche geldstukken. Ongeluk. Een auto beladen met koeien, komend van de tentoonstelling te Reeuwijk, reed met te groote snelheid om den hoek van de Wilhelminastraat en sloeg om. Met eenige schade aan de auto liep het af. Gevonden voorwerpen. Een regenjas, komen aanvliegen een postduif. Inlichtin gen ter secretarie. Geboren: Jacobus Bernardus, z. van J. Walraven en A. M. Brouwer. Teunbje, d. van N. Zwijnenburg en M. Verhoeff. Calharina, d. van C. van der Wel en M. van der Kooij. Overleden: W. Hogendoorn, 4 mnd. G. Uithol, 34 j. F. J. Baarslag 34 j. (overleden te Noordwijk). Gevestigd: KI. van Bruggen van Ameide. A. J. Kuijf van Woerden. Vertrokken: O. Gentenaar en gezin naar Alph ena. d. Rijn. A. den Blijker naar Zwammerdam. Th. H. Korse naar Voorhout. J. M. Korse naar Oirschot. NIEUWVEEN. Personalia. Mej. M. M. Poelgeest al hier, slaagde onlangs te 's-Gravenhage voor coupeuse in het linnenvak. Geboren Wilhelmus Jacobus, zoon van Cornelis Hoogervorst en Adrian* juw van de Oude Heerlijkheid bij den inval der Franschen ten jare 1672, alles onder regie van den heer A. Schuling te Bode graven. Na het openluchtspel gaan alle deelne mers, circa 120 personen, groepsgewijze en in optocht door het dorp. Des avonds 8 uur stoelendans voor da mes boven 15 jaar om geldprijzen. Op Donderdag 4 September te 9 uur wordt een gecostumeerde voetbalwedstrijd gehouden, om 9.30 een vliegerwedstrijd om geldprijzen, om 10.30 nationale ringrijderij met fietsen voor dames en heeren en des nam. 3 uur groote nationale ringirijderij voor paren met extra prijzen voor mooie cos- tuums en versierde rijtuigen. Geheel het feest wordt opgeluisterd door muziek en aan geen huis mag en zal de va- derlandsche driekleur ontbreken om aan de feestelijke viering van den 60sten ver jaardag van Koningin Wilhelmina door Noordens' burgerij het noodige cachet te geven en mede te huldigen tevens Baljuw en voorvaderen, die Holland voor een vree- selijken ondergang zoo dapper en krijgs haftig hebben behoed. Het beloven een paar schitterende da gen te worden, zooals Noorden nog nimmer heeft gekend. en de saneering van toegangswegen naar de kern der stad (Ingezonden) Naar aanleiding van het gepubliceerd ontwerp van het stadhuis, uitgevoerd dooi den bekwamen architect W. Dudok, is het me een genoegen in de gelegenheid te zijn mijn gedachten daaromtrent kenbaar te maken en tevens langs dezen weg onze in gezetenen te wijzen op andere en m.i. be tere mogelijkheden voor den stadhuisbouw met daaraan verbonden een gezondmaken van de toegangswegen vanuit het Noorden tot den kern van onze stad. Voor en aleer iets af te doen aan de juiste keuze van onze vroede vaderen om Architect W. Dudok, een beroemd bouw meester te benoemen, moet ook ik mij aansluiten bij deze keuze. Het werk dat onder zijn kundigheid tot stand komt, is af en geeft het hoogste peil- van onze aesthetische mogelijkheden in dezen tijd weer. Echter zooals altijd, is heb ook hier weel de machtige en alles beheerschende finan cieele factor die zijn stempel op de keuze van de voor den bouw bestemde grond ge drukt heeft. En ditmaal is deze zelfs nog hand aan hand gegaan met de ten top gedreven pië teit om coüte que co'ute de oude gevel aan de Breestraat dezelfde functie te alten ver vullen als voorheen. Wat zijn de gevolgen van een en ander? Afgezien van de bewondering welke ik koester voor de uitnemende plattegronds- indeeling van het plan-Dudok, zie ik toch in de compromis tusschen oude gevel en daarachter geprojecteerd een modern, zelfs zeer modern stadhuis, een va.lschheid die door ons logischer denkend nageslacht ge laakt en verafschuwd zal worden ondanks de haar dan bekend zijnde misplaatste piëteitsgevoelens. Vragen wij voor een modern ingerichte fabriek met de ni ter tot 6 uur, hoogstens tot S uur verkre- gen? Plan-Dudok behoudt den ouden gevel, maar waar is haar vermaarde toren, die steeds haar fijne carilloiiklanken over de i oude veste uitsprenkelde Zij kan niet meer uit de asscke herrijzen, zij is totaal ver- nield. Velen hebben dit in het plan-Dudok i gemist en kunnen niet tevreden gesteld den °P den. weg komt te staan en noodza- worden met den nieuwen toren die orga- kelijk zal moeten verdwijnen om plaats te niscli bij het moderne stadhuis noodzake- 1 maken voor een breeden verkeersweg met dito brug over de Rijnburger singelgracht, 1 waarbij de gracht ter plaatse eenigszins i teruggelegd wordt, waarna de verkeersweg i zich voortzet tob onder een te maken via- I duet onder den spoorbaan Haag—Haarlem. en goede toegangswegen tot en in onze stal die de sleutel was en blijven moet voor Rijnland. Eisch van uw stads bestuur dat 't zijn aandacht in den ruim- sten zin laat gaan over alle mogelijkheden die onze stad met haar industrie en wel vaart in de karteklop van het Nederland- sche volk kunnen voeren. Laat niet een grootere uitgave voor dergelijke werken u afschrikken. Waardigheid kost geld, maar kweekt fijne burgerzin en bevordert zelf vertrouwen. Leiden bezit van Kort Rapenburg tot aan den spoorbaan bij het Station volop gelegenheid om zijn toekomstplannen voor hefc verkeer en verfraaiing van zijn stad tot werkelijkheid te doen uitgroeien. Daartusschen een herboren 20 M. breede Steenstraat en dito N. Beestenmarkt(straat) daar is d e plaats voor ons gemeentehuis. De zoo lang reeds geuite klacht, dab Leiden goeii centraal plein heeft, kan ook hier ver holpen worden. Waartoe steeds de scheepvaart van aanbakken, turfschippers en d-rg. door onze stad? Waarom deze niet geleid o m onze stad door Rijn en Schiekanaal enz.? De fabrie ken aan de Oude Vest zullen geen groote nadeelcn ondervinden wanneer hun aan- of afvoeren welke over water gaan, een weinig om moeten varen. Dit euvel is te gering om als overwegend geldig te zijn. Wel is overwegend alle opstopping, ver legging en hindering van het verkeer op de wegen. Laat ons de Oude Vastgr. en Galgewater afsluiten en daartusschen een riant plein met plantsoenindeeling, leven dig tramverkeer e.a. scheppen. (De geachte inzender heeft bij zijn plan nen eenige teekeningen gevoegd, doch wij nicenen, dat de lezers ook zonder die teekeningen Je zeer duidelijke uiteenzet ting wel kunnen volgen. Red.). Ge begrijpt echter wel, dat bij deze be schouwingen de veemarkt verplaatst moet. zijn naar haar toekomstige plaats aan de Haarlemmertrek vaart. Volgen we, vóór he^ toekomstig stadhuis staande, den rechterweg, dan blijkt dat de aldaar staande molen „de Valk" vaak Hoofdpijn; een irdt's Hfofdpjfntabletten doen veroorzaakt paar Mijnhardt's deze spoedig J>edare\aiïf^Buisjes 60 en 30 cent. Bij Apoth. en Drogisten. (386) lijk is en tevens als surrogaat voor den ouden toren gelden moet. Bij uitvoering van dit pain zal zeker, zooals ook reeds geuit, eeu. meer verfijnde detailleering iu „Dudck-stiji" aangebracht moeten geven en ons niet zal teleurstellen. Zoo zijn we in groote lijnen gekomen tot 1 het eind van onze beschouwingen over het plan-Dudok en moet ik erkennen dat, ge- I zien de gegevens van historischen aard, j piëteitsverlangen en aanwijzingen onzer I vroede vaderen eenerzijds en de moderne I doelmatigheidsverlangens anderzijds, onze I bouwmeester Dudok uitmuntend geslaagd j is, doch dat hij teveel dit compromis op j den voorgrond gezet heeft en daardoor een valschheid opgebouwd die bij verbreeding Eveneens is gerekend op een viaduct voor den Stationsweg—Rijhsburgerweg, waarbij gedacht is dat de spoorbaan van Voor schoten af tot Warmond algeheel verhoogd is en 'net Station ter plaatse van de ijsbaan is geprojecteerd. (Deze plannen bestaan reeds meerdere jaren en zullen wellicht In de zijgevels komen kleine toegangs poorten tot den Binnenhof. Deze Binnen hof zoo intiem mogelijk met waterpartijen en gangen onder verdeelen. De aan de Noordzijde gelegen plantsoe nen bezetten met laag struikgewas, veel gras en verder rustieke aanleg in rots- en bloempartijen aansluitend aan de gracht welke meer dè functie van vijver ter plaatse zal moeten vervullen. Het plein aan de Zuidzijde zoodanig 011- derverdeelen, dat voor het stadhuis een vlak bestraat plein van voldoende breedte komt met vluchtheuvel in het midden, waarop aan beide uiteinden een monumen tale lantaarn geplaatst wordt. Hefc aan dit plein gelegen plantsoen met vijver af te sluiten door monument aan de stadhuiskant en tramhuisje aan de Haarlemmerstraattoegang-. Een paar be scheiden fonteinen in dezen vijver kunnen, een fraai effect bewerkstelligen. Bij het kleine en zuidelijker plansoen is gelegenheid voor tramhuisje, kiosk en nn- dergrondsche toiletten met bescheiden toe gangen. Voor de goede overgang van de trams is het noodzakelijk dat. de kopbebouwing aan Kort-Rapenburg tusschen Boommarkt en Berestraat gesloopt wordt en opnieuw bebouwd tot nieuw te maken, doch achter- uitgelegen, rooilijn. Het geheel weglaten van gebouwen te.r plaatse zou de situatie nog meer ten goede komen. De aanleg van de noodige plaatselijke en doorgaande interlocale tramlijnen wordt met dit plan ten zeerste gediend, terwijl door de ruimere en meer doelmatige, lig ging van de rails in het straatprofiel, Je veiligheid van het publiek beter gewaar borgd is. Als we dit- project zoo overzien, komen we tot de conclusie, dat dit zeer veel geld zal kosten en dat er ook zeer veel bezwaren zullen komen. Doch ondanks dat alles blijkt tevens, dat Leiden daarmede aan stads- verfraaiing veel gewonnen heeft en een waardig, zelfs een monumentaal stadhuis en een grootsteedsch stadsgedeelte zou kunnen scheppen. Men zal mij wellicht z.g. groote stadsallures verwijten en beschuldi gen van ruim omspringen met de openbare middelen, maar daartegen wil ik aanvoe ren, dat wij onze stad niet als een geheel op zich zelf moeten beschouwen, doch als een onderdeel van een groot gewestelijk binnen niet te langen t.,d verwezenlijkt f1»», waarin Botterdam Delft Den Hang, worden, iropen we). 1 Leldcn en Haarlem met Amsterdam de Voor het Station moet een ruim plein ontworpen worden met gelegenheid voor tramverkeer, verkeers- en vluchtheuvel tjöS, der zijwegen sterk in het licht zal treden. auto-standplaatsen en drg. meer. Neen, wij jongeren, met onze visie op de toekomst, en hare mogelijkheden in de ontplooiing van ons sociaal bestel en de daarmede verzwaarde taak en samenge steldheid van het gemeentebestuur met hare takken van dienst, wij wenschen een gemeentehuis, waarin, als in het hart van den mensch waar al het bloed van het lichaam geregeld doorstroomt, alle functies tot uiting kunnen komen. Vóór a-lles, moet het geheel, als een zelf standig organisme, vrij staan met er om heen alleen hoofd verkeersaders. Vooral Eveneens is te lood op den hoofdingang centrale punten in de toekomst zullen men. De verbetering van één dezer centrale punten zal ook de andere ten voordeele zijn. Wijst niet reeds de nieuwe belasting wet op een centralisatie van de opbreng sten en mag daaruit niet de conclusie ran het nieuwe station een korte boulevard j trokken worden dat straks vanuit Dsa ontworpen met een drietal rijen boomen in Haag aan elke gemeente die gelden zullen technische eischen ook niet een modern met. het oog op brandgevaar is dit nood- leider met alle mogelijke moderne uitingen of vragen wij daarvoor een afgeleefde en verschrompelde persoonlijkheid? Laten wij ook voor ons stadhuis alles eischen wat het ons in deze tijd geven kan en geven moet. In het plan-Dudok blijft de oude gevel aangeleund door bestaande bebou wingen en wordt vergeten dat vroeg of laat de eisch gesteld kan worden dat Koorn- brugsteeg en Maarsmansteeg verbreed worden (nu reed.? is dit noodzakelijk) en dat deze. verbreedingen ten koste van deze genoemde belendingen zullen komen. Bij deze verbreeding wordt dan het stad huis ontmanteld en komt de scherpe schei ding plomp en onaesthetisch voor den dag. Wee den bouwmeester die opdracht krijgen zal dit bij te spijkeren. Wat zal het pro duct worden? Wellicht zult gij denken dafc ik den ouden gevel zou willen vernietigen en opruimen. Geenszins, ook ik wensch hem te behouden maar niet ten koste van ons nieuwe stad huis. Geef den ouden gevel op dezelfde plaats, doch zoo noodig ten behoeve van het verkeer eenigszins achteruit geplaatst, een functie als gevel van een museumge bouw. Ook op dezen manier den ouden ge vel te behouden duidt voldoende op, pië teit voor het oude en schoone, doch het geeft tevens blijk van gezond verstand. Bij aohteruitplaatsing van den ouden gevel is het noodig de bestaande belendingen in dezelfde rooilijn terug te brengen c.q. te doen verdwijnen, waarbij dan ook de zakelijk. Hebben wij dafc nog niefc voldoen de ondervonden? Bij hefc plan-Dudok is dat niet voldoende geschied al zal alles zooveel mogelijk van gewapend beton, enz. worden. Tevens moet. m.i. voor de toekomst het gemeentehuis zoo groot zijn of gemaakt kunnen worden, dat de voornoemde sociale takken van dienst, w.o. arbeidsbeurs en raden van arbeid in hun hoofdfuncties niet te vergeten, benevens de centrale bureaux i het midden waaronder wandelpaden. Aan i beide zijden van dezen middelwandelweg kunnen trams en ander rij verkeer loopen, terwijl 6 a 7 M. breede trottoirs aan beide i zijden de noodige voetgangers kunnen ber- gen en winkels met hun etalages deze voet- gangers kunnen boeien. Aan het stations- j plein zijn hotels en café's met breede voor- j terrassen gedacht; de trottoirs zijn aldaar 10 M. breed ontworpen. Het. bestaande schoolgebouw aan het Schuttersveld ligt aan den nieuwen ver- j keersweg doch heeft zijn front schuin ach- ter den Rijnsburgersingel staan. Een daar langs geprojecteerde 1215 M. breede straat doet dit front beter tot zijn recht komen en biedt gelegenheid om van den Rijnsburgersingel direct op den Stations- weg uit te komen. Voor hen die voldoende ondernemingsgeest bezitten is gelegenheid om na slooping van de best. bebouwing ten Zuiden van voornoemde straat een schouwbrug of ander theater (hierbij denk ran die diensten,-die sullen ontstaan bij i ;k aan e*n goede stadsschouwburg) met mogelijke economische socialiseering of dergelijke meer, erin ondergebracht kunnen worden. Nogmaals, met de mogelijke ont- plooiïng van de functies van het- stadsbe- stuur moet rekening gehoudien worden. een mooi front aan den Stationsweg en Rijnsburgersingel te stichten. Met de aldus geprojecteerde bebouwing met straten en plantsoenen is de groote toegang tot de stad vanuit Hoewel de verbranding van het stadhuis j het Noonk»n voorgoed verzekerd en kun- onze stad voor een zeer moeilijke situath stelde, meen ik toch, dat deze gebeurtenis, hoewel duur betaald, vele leeringen geeft en ons momenteel dwingt een oplossing te zoeken die op hefc peil moet staan van onze hedendaagsche inzichten en verkeers- behoeften. Laten wé niet langer ons blind staren op de plaats1 waar steeds ons stad huis, dat lief en leed heeft medegemaakt, stond en die werkelijk historische grond is geworden. Laten wij steeds, als we onzen blik op den gevel van een eventueel daar op te richten museum, waarin alles wat met die plek verband hield en houdt, gebor- genworden kan richten, met weemoed en trots aan haar verleden denken, maar laten we heden onze blikken richten op andere gevels in overeenkomstigen stijl opgelost plaatsen in onze stad en zien of er zijn die zullen moeten worden. uit economische overweging in de toekomst (niefc heden alleen), verkeerseconomie, waar digheid en stadsverfraaiing niefc grootere en schoonere mogelijkheden bieden. Bekijken we onze stadsplattegrond, dan zien we tusschen de N. Beestenmarkt en Steenstraat d e groote mogelijkheid. Om één en ander in de komende uiteenzetting goed te kunnen volgen, verzoek ik u uw aandacht te vestigen op de bestaande toe gangsweg, de Steenstraat als de groote toegangsweg tot de kern van onze stad ziet. Is dit een weg onze stad waardig? Onze stad, de sleutel tob het welvarende Rijnland. De toe gangen tot Rijnland zijn de Haarlemmer straat (beter steeg te noemen) en de Bree- str. (Breede straat beteekent dit). Wordt het geen tijd dat wij onze waardigheid be wust worden en er naar streven met onzen tijd mede te gaan. en te zorgen voor ruime Hoewel de platte grond van het plan- Dudok geniaal is ingedeeld, betreur ik hefc tevens dait een stuk van de Visehmarkfc op geofferd is, daar deze pleinvormige ver breeding voor de toekomst nog vele pers pectieven bevat. Om tegemoet te komen aan de avond verlichting ter plaatse en daarmede verhoogde gezelligheid van het straataspect, heeft de Architect een groep winkels aan de Vischmarkb geprojecteerd. Daarmede heeft hij zeer zeker economische factoren gediend, want zij zullen tegemoet komen aan de exploitatiekosten van hefc stadhuis. Maar, en dat is m.i. een groote „maar", is daarmede de waardigheid van ons stadhuis niet een beetje te veel aan getast? En, zooals terecht in één der reeds verschenen waardeerende artikelen over het stadhuis opgemerkt werd, wordt die gezelligheid niet alleen in den w j n- nen aesthetisch zeer mooie bebouwingen t verkregen worden waarmede de stad zich tevens plaatst- op de rij der steden die het 1 noodzakelijk achten hun stadplan zoodanig te herzien, dat het tot in afzienbaren tijd zal voldoen aan de behoeften van haar ont wikkeling en doorgaand verkeer. Met hefc uitvoeren van een dergelijk plan gaan ja ren gemoeid en vragen millioenen aan kos ten, temeer daar alle straten geasfalteerd gedacht zijn. Doch zouden die millioenen over een behoorlijk aantal jaren verdeeld ons af moeten schrikken? Neen, het opko mend geslacht zal haar voorvaderen im mer dankbaar blijven voor goede oplos singen in het stadsplan. Nog vele eeuwen zullen do vruchten ervan door onze naza ten geplukt kunnen worden. Om nader op het voor stadhuis aldaar bestemde terrein met voorplein terug te komen, zien we dafc deze oppervlakte ruim schoots voldoende is1 om het stadhuis met al zijn tegenwoordige en toekomstige be hoeften te herbergen. Zoowel aan de Noord- en Zuidzijde kunnen machtige ge vels hefc gebouw afsluiten. Deze gevels vragen een geconcentreerde rangschikking in de verdeeling der raampartijen en toe gangen. Aan de Zuidzijde is aldaar een monumentale toren, zoo noodig met caril lon, gedacht. Deze toren moet ten o.v. den voorgevel eenige meters terugspringen, terwijl een monumentale toegangsfcrap met bovengelegen ruim balkon eenige meters naar voren moeten komen. De Noorclge- vel is gebroken gedacht met in het midden toegang tot Binnenhof en aangesloten rui me zij-uitgangen voor politie en brandweer post. toebedeeld worden welke zij noodig heeft. Ook Leiden zal dan haar portie krijgen voor de werken welke noodig zijn om haar vitale belangen, die ook de belangen van anderen zijn, te dienen. Daaraan zal geen verzwaarde belastingdruk gepaard gaan, doch ziden de kosten pondsgewijze over hefc land verdeeld worden. Zpo zie ik onze financieele belasting-en gelddistributie-toe" komst tegemoet.. Nadere gedetailleerde technische en financieele beschouwingen zullen de juiste kosten van dit plan vast kunnen stellen, deze laat ik momenteel in het midden, daar de tijd te kort is en te veel factoren mij daarvoor ontbreken. Velen zullen zich afvragen waarom dit plan door mij gepubliceerd is, welke mo tieven mij er toe dreven. Nadat ons, architecten en bouwkundi gen, de gelegenheid gegeven was om inzage van het eenige stadhuisplan te nemen, viel hefc mij ten zeerste op dat een „plan Beestenmarkt" reeds in de toelichting van het stadhuisplan als te duur op zijde gezet werd en de z.g. nog aanwezige kwaliteiten van den ouden stadshuisgrond sterk naar voren gebracht. Al de door mij in het plan- Beestenmarkt naar voren gebrachte voor- deelen schenen niet voldoende bekeken of ten onrechte verzwegen te zijn. Deze on billijkheid noopt mij naar potlood, pen en papier te grijpen om zoo goed en zoo kwaad als het gaat u toch een inzage van een project-Beestenmarkt te verschaffen, al zal dit project natuurlijk niet vrij van fouten en gebreken zijn. Echter zijt gij in grove trekken met mijn plan, toegel. in dit ar tikel, voldoende bekend geworden en met de hooge eischen aan ons nieuwe stadhuis te stellen. Aan den gemeenteraad en aan den volkswil staat de beslissing wadr het nieuwe stadhuis gesticht moet worden.»Ver geet niet de verantwoordelijkheid van uw antwoord, uw nazaten zullen u ter verant woording roepen. „Leiden, let op uw zaak". Gaarne worden kritieken en bijvalsbetui gingen bij mij ingewacht om zoo noodig vereend aan onze vroede vaderen te ver- zoeken zich niet alleen bij het plan aan de Breestraat te houden, doch ook hun blikken op plan-Beestenmarkt te richten en dit voldoende voor het Leidsche publiek te belichten. De bijzondere kwaliteiten zullen dan ze ker naar voren komen. Architectenbureau PONSEN EN LOHMAN, Rijnsburgerweg 24, Leiden. Leiden, 29 Augustus 1930.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10