WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1930 i>E LEIDSCHE COURANT fWEEDE BLAD PAG. 8 OP DE ZUIDERZEE-VISSCHERIJTENTOONSTELLING TE ENKHUIZEN werd gisteren een West-Friesche Boerenbruiloft van omstreeks 1800 opgevoerd. De bruid lepelt den bruidegom uit de bruiloftskom TER GELEGENHEID VAN HET 700-JARIG BESTAAN VAN NIJMEGEN is gisteren een groote historische optocht gehouden. De praalwagen, voorstellend „De Nederlandsche Maagd" en de elf Provinciën GEMEENTERAAD VAN HAZERSWOUDE Gisteren vergaderde de Raad dezer ge meente. Voorzitter is de burgemeester, de heer J. v. d. Meulen. Aanwezig alle leden, uit genomen de heer J. Brugman, die met ken nisgeving afwezig is. De voorz. opent de vergadering met ambtsgebed. De secretaris, de heer B. den Braver, leest de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. De voorz. doet mededeeling van inge komen stukken w.o. missive van Ged. Staten houdende goedkeuring van raads besluiten. Mededeeling van den Minister van Staat dat tot lid van de Gezondheids commissie is benoemd de heer J. P. La- gerberg te Sassenheim. Door B. en W. van Koudekerk werd gezonden de exploitatie rekening van de Koudekerksche brug, slui tende met een nadeelig slot van 1735.63.5 voor het jaar 1929, waardoor de bijdrage van de gemeente zal moeten worden ver hoogd. Tevens was ingekomen van ge noemd college de mededeeling dat de jaar- lijksche bijdrage van het fonds voor de Koudekerksche brug met ingang van 1 Juli 1.1. was verhoogd van 900 tot 1500. Mededeeling van de Gezondheidscommis sie dat de ontvangsten over 1929 bedragen 2225.04, de uitgaven 1530.26, batig sal do 694.78. De ingekomen bcgrooting voor het jaar 1931 gaf voor de gemeente aan als bijdrage in de kosten 82.95. De ba lans van winst- en verliesrekening van de Keuringsdienst van waren over 1929, en tevens verslag der werkzaamheden over de laatste maanden. Al deze stukkpn worden voor kennisge ving aangenomen. Verder is ingekomen een verzoek van den heer H. van Hoff, gemeentewerkman alhier, met ingang van 1 Jan. 1931 hem eervol ontslag te verleenen. B. en W. stel len voor het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen, waartoe wordt besloten. Aangeboden wordt de gemeen terekening over 1929 waarvan de ontvang sten, voor wat de gew. dienst betreft be dragen 127.265.28.5, de uitg. 127.185.76, sluitend met een batig saldo van 79.52.5. Voor wat deri kapitaaldienst betreft waren de ontv. 91.050.45, de uitg. 99.769.50, nadeelig slot van 8285.11.5. Wat het wa terleidingbedrijf betreft waren voor den gew. dienst de ontv. en uitg. 16.523.48. De kapitaaldienst in ontv. 8271.71.5, de uitg. 10715.72, nadeelig saldo 2444.00.5. De rekening wordt voorloopig met al gemeene stemmen vastgesteld. Tot lid van de commissie tot het nazien der rekeningen worden benoemd de heeren A. J. de Jong, C. Patijn en J. A. van Vliet. Wijziging belastingstelsel. Inzake wijziging belastingstelsel in ver band met de wet op de financieele ver houding tusschen het rijk en de gemeen ten, is eij uitvoerig overzicht aan de leden ter bestudeering gezonden. Aan het door B. en W. uitgebracht prae-advies ontlee- nen wij het volgende: Als gevolg van de tot standkoming der nieuwe wet komt de plaatselijke inkom stenbelasting, met inbegrip der forensen- belasting, met 1 Mei 1931 te vervallen, welke belasting over het belastingjaar 19291930 heeft opgebracht 61.500. Ver der vervallen de uitkeeringcn welke de ge meente volgens de bestaande wet krijgt, te weten: a. de uitkeering volgens het aan tal inwoners, welke over 1929 bedroeg 7162.05; b. de bijdrage in de jaarwedde van Burgemeester en secretaris 600. In totaal komt dus te vervallen 69262.05. De gemeente krijgt uitgekeerd, zonder dat daartoe eenig besluit behoeft te worden genomen: a. een uitkeering nit het ge meentefonds, berekend naar 6.2648 per inwoner, bedragende 29026.90; b. uitkee ring van een gedeelte van het salaris van den burgemeester en den secretaris, tot een bedrag van 3000; c. 75 pet. van de opbrengst der grondbelasting, zijnde 14981.90; d. de geheele opbrengst der personeele belasting 11100.20, totaal 58109.zoodat alsnog door belastingen gedekt moet worden 1153.05. Dit bedrag moet nog verhoogd worden, wegens het vervallen van 50 opoenten op de vermo gensbelasting, met 4182.50, zoodat in to- 'aal nog door belastingen gedekt moet orden 15335.55. In het prae-advies wor- >n de mogelijkheden welke de nieuwe wet aangeeft om dit bedrag te verkrijgen, aan gegeven terwijl tevens wordt gezegd, dat er gestreefd is het bedrag te verkrijgen zonder de bestaande belastingen te ver- hoogen. Vervolgens wordt iedere belas ting afzonderlijk besproken en aangetoond dat de bestaande toestand gehandhaafd blijft, terwijl ten slotte wordt voorgesteld de volgende besluiten te nemen: le. de ge meente voor de gemeentefondsbelasting te rangschikken in de 3e klas. Hierdoor wordt een hoogere opbrengst verkregen van 7839.50, welke rechtstreeks aan de gemeente wordt uitgekeerd; 2e. de gemeen te voor de personeele belasting te rang schikken in de 7e klas, evenals thans het geval is; 3e. het aantal opcenten op de per soneele belasting te verhoogen met 30 in verband met het feit dat de 20 opcenten welke thans door de provincie en de 10 20 opcenten welke thans voor het leenings- fonds 1914 worden geheven, met ingang van 1 Januari a.s. vervallen. De belasting wordt dus voor de inwoners niet verhoogd terwijl de gemeente een hoogere opbrengst krijgt van 330.e4. de 50 opcenten welke thans door de gemeente geheven worden op de vermogensbelasting met in gang van 1 Mei 1931 te laten vervallen, aangezien het rijk met ingang van dien dag 50 opcenten op deze belasting gaat heffen ten behoeve van het gemeentefonds. Verder wordt medegedeeld dat volgens voorloopig gemaakte berekeningen voor 1931 vermoedelijk 20 opcenten op de ge meentefondsbelasting geheven moeten wor den en dat een voorstel tot heffing dezer opcenten gedaan zal worden, zoodra de begrooting voor 1931 is vastgesteld en het juist noodig bedrag bekend is. Ter verge lijking der bedragen voor de te heffen ge meentefondsbelasting, vermeerderd met 20 opcenten na rangschikking in de 3e klas, met de bedragen der thans geheven plaat selijke inkomstenbelasting, is een staatje overgelegd, waaruit blijkt dat de belasting voor de meeste personen aanmerkelijk la ger wordt. Vooral de gehuwden met groo te gezinnen zullen belangrijk minder, en in de eerste klassen zelfs niets betalen. Bij de gehouden bespreking acht de heer A. J. de Jong het gewenscht de opcenten op de grondbelasting, die naar zijn mee ning een onbillijkheid is, af te nemen voor wat betreft de ongebouwde eigendommen. De voorz. merkt op dat vele eigenaren buiten de gemeente wonen, zoodat het alleszins redelijk is deze opcenten te hef fen. Voor den eigenaar zijn die 20 opcen ten van weinig beteekenis en de huurprijs voor den grond zal er niet door worden verminderd. De heer P. F. Veelenturf wijst er op dat met de wet op de financieele verhouding tusschen rijk ,en gemeenten, een geheel nieuïk stadium is ingetreden en zou het gewenscht achten de te nemen besluiten te toetsen aan de praktijk, om bij een volgende bespreking van de be grooting deze zaak opnieuw te behande len en dan zoo noodig wijziging aan te brengen. De heer A. J. de Jong zegt na de gehoorde toelichting, zich te kunnen vereenigen met het advies van B. en W. De heer Jac. van Beek zou het billijk ach ten de opcenten op de vermogensbelasting te verhoogen, waartegen de voorz. op merkt dat deze zaak wettelijk wordt ge regeld. Met algemeene stemmen wordt be sloten overeenkomstig de voorstellen van B. en W. Aankoop motorspuit. Hierop komt aan de orde: Voorstel van B. en W. tot aankoop van een motorspuit. De voorz. zegt dat op de vorige vergade ring deze zaak in den breede is besproken en het gewenscht bleek, voor en aleer epn beslissing werd genomen, eerst een proef te nemen of de motorspuit die zou worden aangekocht, transportabel genoeg was. Bij de gehouden demonstratie met de motor- spuit, die voor den aanvang der vergade ring in de Torenstraat en in de Loete werd gegeven, heeft de raad zich kunnen over tuigen of de bedoelde spuit, aan de te stellen voorwaarden voldoet. De capacitei ten en het transportabele van de motor spuit zijn ongetwijfeld duidelijk gebleken, waarom B. en W. voorstellen over te gaan tot aankoop van de spuit. De heer Jac. van Beek acht dat nu de bezwaren, wat betreft het transportabele van de spuit, voldoende zijn opgelost, en verklaart zich voor het voorstel van B. en W. Enkele le den verklaren zich nog niet te zijn bevre digd en hebben nog andere bezwaren wat betreft verlichting enz. De heer P. F. Vee lenturf merkt hierbij op dat de geopperde bezwaren heel gemakkelijk uit den weg kunnen worden geruimd en door hem be reids pogingen zijn gedaan hieraan te ge- moet te komen. B. en W. hebben de vaste overtuiging dat de capaciteiten van de mo torspuit uitstekend zijn, deze aan alle rede lijke eischen voldoet, waarom zij met volle vrijmoedigheid voorstellen tot aankoop over te gaan. De heer C. A. van Dam ver klaart, na de gehouden demonstratie met de spuit, bevredigd te zijn, en is voor het voorstel van B. en W. Eveneens de heer A. J. de Jong, die uiterst voldaan is over de genoemen proef van de spuit. Het voorstel van B. en W. tot aankoop van de motorspuit over te gaan, wordt daarop met 6 voor en 4 stemmen tegen aangenomen. Tegen stemden de heeren D. Buitenhuis, C. Patijn, L. Noordam en J. A. van Vliet. De voor. stelt- daarop namens B. en W. voor over te gaan tot verhooging van het crediet- in rekening-courant bij de Bank voor Nederl. Gemeenten. Noodig is het crediet van 75.000 te brengen op 110.000 wegens uitgevoerde werken in de gemeen te, w.o. de bestrating van de Dorpsstraat met rioleering, de wegbedekking in Oost en Westeinde en de bewerking van de Ge- meeneweg met teer, wat voor den a.s. win ter nog eenmaal zal moeten plaats heb ben. De uitvoering van vèrschillende wér ken maken het noodig het crediet- te ver hoogen. De heer J. A. van Vliet vraagt of hec gedeelte grenzende aan de Roemer ook in het plan van uitvoering is opgeno men, waarop hij een bevestigend antwoord ontvangt. Besloten wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. Goedgevonden wordt wijziging der be grooting dienst 1930. Op verzoek van den eigenaar den heer A. A. Matze wordt besloten de nieuw aan gelegde straat-, waar 10 woningen zijn ge bouwd, te noemen Tuinstraat- De algemeene politieverordening wordt gewijzigd, waarbij aan de bestaande wij ken 2 nieuwe zullen worden toegevoegd n.l. de Gemeeneweg en de Tuinstraat en de woningen opnieuw vaneen wijkletter en nummer te voorzien, met dien verstande dat de woningen staande rechts met on even en die van links met een even getal zullen worden aangeduid. Bij de rondvraag vestigt de heer C. Patijn de aandacht van B. en W. op de toestand, in het Oosteinde, waar bij ver betering van den weg geen gelegenheid bestaat, tot afvoer van water. De voorz. zegt dat deze zaak afdoende zal worden geregeld. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorz. de vergadering. VOETBAL R. K. FEDERATIE. MISSIEFINALE. Het Uitvoerend Comité deelt- mede, dat de datum der Missiefinale van de R. K. F., welke dit jaar te Hoorn wordt gehouden, tusschen de bondselftallen van Haarlem en Den Bosch, bepaald is op 21 Septem ber a.s. Het Uitvoerend Comité. Het Uitvoerend Comité heeft zich als volgt geconstitueerd: Kapelaan M. v. d. Eem, sportadviseur, voorzitter, E. J. M. Stumpel, wethouder, vice-voorzitter, D. L. G. v. d. Broek, rijksambtenaar, secretaris, J. S. J. Luyckx, bankdirecteur, penning meester, H. N. Smits, journalist, gedeleer- de R.K.F., .te zamen vormend het dage- lijksch bestuur. Leden zijn verder de heeren J. B. v. Bockxmeer, voorzitter R. K. olksbond, N. Bos, bankdirecteur, mej. M. Botman be stuurslid R. K. Sportcentrale, de heer A. Bouchier, voorzitter R.K.V.V. Always For ward, Zeereerw. father J. Lefeber, directeur Bonifaciuymissiehuis, de heeren P. J. J. Nuyens, voorzitter R. K. Kring, J. F. Quax, bankdirecteur, mej. E. Schermer, presiden te R. K. Vrouwenbond, de heeren J. Schneiders. JcooDman. Leo Schuld, bestuurs lid R.K.M.V. de Hanze, en de Weleerw. heer S. Stroek, voorzitter plaatselijke Missieactie, allen té Hoorn. Verschillende mededeelingen. Besloten is tot de vorming van een eere comité en tot het samenstellen van een waarborgfonds voor het bestrijden der noodzakelijke onkosten, opdat- de ontvang sten zooveel mogelijk aan de Missie ten goede komen. Daartoe is een steun-circu- laire aan een aantal uitgezochte adressen gericht. Voor belangstellenden zij medege deeld, dat het adres van den penningmees ter is J. S. J. Luyckx, directeur Noord- Hollandsche Landbouwcrediet, Hoorn. Het dagelijksch bestuur heeft besloten, het permanente bureau der Missiefinale te vestigen aa nhet bureau van het Dagblad van West-Friesland Onze Courant, Draaf- singel 43, Hoorn. De propaganda is beg.men met de ver spreiding in eenige duizendtallen van een kort, sprekend strooibiljet. Verschillende vergaderingen, ook bijeen komsten, waar de propaganda voor het Missiewerk hoofddoel is, worden gehouden. De voorverkoop der kaarten, in geheel Noord-Holland, geschiedt op intensieve wijze en zal op 1 September aanvangen. Om den Trianonbeker. Door de Directie van het bekende Tria- nontheater is ter gelegenheid van haar 3-jarig jubileum een prachtige wisselbeker beschikbaar gesteld, welke verspeeld zal worden tusschen de volgende elftallen: Scheidsrechters, 6e R. V. A., de Post, Po litie en een elftal der Belastingambtenaren. De hieronder genoemde wedstrijden zijn reeds gespeeld: Belastingambt.Scheidsrechters 2—4; de Post6e R. V. A. X2; Scheidsrech tersPolitie 52. Donderdagavond wordt de halve com petitie voortgezet met den wedstrijd Be- lastingambt.6e R. V. A. Hef Belastingambtenaren-elftal is als voigt samengesteld: Ouwerkerk Krom (aanv.) Leune Pont Petit Nievaart. v. Bruggen Brakel Hensbergen Beerepoot Laman De wedstrijd heeft p laats op het Lug- dunum-terrein en vangt te 6.30 uur aan. ATHLETIEK DE NEDERLANDSCHE ATHLETIEK. KAMPIOENSCHAPPEN VOOR DAMES Evenals de reeds gehouden atletiek wedstrijden beloven ook de Nederlandsche kampioenschappen voor dames, welke ge houden zullen worden op Zondag 31 Augustus op de Sintelbaan „Olympia- plein" te Amsterdam, een groot succes te worden. Men weet het reeds, dit jaar is buitengewoon belangrijk geweest voor de Nederlandsche Athletiek en wij be hoeven slechts in herinnering te bren gen de kampioenschappen te Groningen, de wedstrijden om den Prins Hendrik beker te Hilversum en nu, de op Zondag j.l. gehouden Recordwedstrijden op ,.Te Werve" om de juistheid van deze stel ling te bewijzen. Met belangstelling wordt dan ook naar de wedstrijden van Zondag a.s. uitgezien, ook al om het feit-, dat er betrekkelijk weinig wedstrijden voor da mes worden georganiseerd en ook al om dat de Nederlandsche dames, dit jaar, zulke fraaie successen in Engeland en België wisten te behalen. Het behoeft dan ook geen nader betoog dat men sterk verlangt de „sterren" eens aan het werk te zien. In dit opzicht kan men zeer zeker Zondag bevredigd worden. Alle dames, welke eenige naam dragen in de Nederlandsche Athletiekwereld, hebben ingeschreven, ruim 80 dames zullen me dedingen naar de eeretitel van kampioene en onder deze tachtig dames bevinden zich tal van oud-kampioenen, record- houdsters en de beide Engelsche kam pioenen de dames Gisolf en Rombout. Teneinde deze wedstrijd, indien het. mogelijk ware, nog aantrekkelijker te ma ken heeft, men eenige interessante hee rennummers ingevoegd. Voor deze num mers hebben zich pl.m. 75 deelnemers opgegeven, zoodat. in totaal 165 dames en heeren aan deze wedstrijden zullen1 deelnemen. Het zeer aantrekkelijke pro gramma omvat de n.v. nummers voor 100 Meter hardloopen. 200 meter hardloopen. S00 meter hardloopen. 4 x 100 meter estafette. 80 meter 'hordenloop. Hoogspringen. Verspringen. Kogelstooten. Speerwerpen. Discuswerpen. Al deze nummers zijn bedoeld als wed strijden om het kampioenschap van Ne derland. Verder: 10o meter hardloopen. 4 x 80 meter estafette als open num mers. Voor de heeren vindt men de n.v. nummers op heb programma: 1500 meter hardloopen. Olympische estafette. 3 x 1000 meter estafette. 1000 meter snelwandelen. Polsstokhoogspringer Zoo men ziet, een bijzonder aantrek kelijk programma. De wedstrijden zullen om twee uur aanvangen. Wij hopen nog nader een bespreking over deze wedstrijden te ge- Naar Praag en Brussel. De Koninklijke Nederlandsche Athle tiek Unie heeft voor de Internationale Vrouwenspelen, die van 6 tot 8 September a.s te Praag gehouden worden, de volgen de Nederlandsche ploeg samengesteld: 100 M. hardloopen. De dames E. ter Horst en T. Schuurman. 200 M. hardloopen: Mej. T. Schuurman. Hoogspringen met aanloop. Mej. L. Gisolf. Discuswerpen. Mej. D. Wevers. Speerwerpen. L. Rombout. Leider is de heer B. Verwaalmas seuse mevr. Verwaal. De ploeg zal 2 Sep tember vertrekken. De Nederlandsche ploeg voor Brussel, waar ter gelegenheid van de openstelling van het nieuwe Stadion te Hesel op 14 Sep tember een groot sportfeest plaats heeft, is door de K. N. A. U. als volgt, samenge steld: 1 0 0 M. e n 4 X 200 M. hardloopen: Chr. Berger, M. v. d. Berge, A. Paulen en A. Denz. 1500 M. hardloopen: W. Effern. 5 0 0 M. hardloopen: J. Zeegers Jr. ZWEMMEN Diploma zwemmen in „De Zijl." Op Donderdag 4 Sept. n.m. 7 uur zal in de zweminrichting „De Zijl" examen wor den afgenomen voor geoefend zwemmer (ster). De gestelde eischen voor het beha gen van 't diploma zijn: 80 Meter gekleed borstzwemmen. 40 M. gekleed rugzemmen. Gegadigden kunnen zich aanmelden bij de zwemmeesters. SCHERMEN Kampioenschap op floret. In de schermzaal „Gijsberti Hodepijl", zal Zaterdag het kampioensschap Leiden en Omstreken op floret geschermd worden De wedswijden vangen uur aan. WIELRENNEN L^jflÉche Ren- en Tour.vereen. „Swift" Hedenavond laatstcl recordrit over 18.6 K.M. Start py?c^s 7.30 gewone plaats Alleen present. SCHAKEN HET T0URN00I TE LUIK. De verdere uitslagen van de zevende ronden zijn: WeeninkSoultanbeieff remise; Colle wint van Thomas; RubinsteinSultan Khan afgebroken in een voor Rubinstein gunstige stelling. Przepiorka—Pleci afge broken.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8