Black Cat BINNENLAND SIGARETTENKOKER LUCHTVAART UIT DE OMGEVING MAANDAG 18 AUGUSTUS 1930 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 DE VERLANGENS DER KATHOLIEKE ONDERWIJZERS. Salaris-congres. Onder groote belangstelling heeft Za terdagmiddag in de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage het salaris- congres, uitgaande van de Federatie van R. K. Onderwijzers in Nederland, plaats gehad. Onder de aanwezigen merkten wij op de Kamerleden der Bruijn, Guit, Moller, Engels, Kuiper en van Poll, rector Goorts, geestelijk adviseur der Canisius-federaiie, prof. Heskens, geestelijk adviseur der Augustinusvereeniging en kapelaan Bak, adviseur der afdeeling Nijmegen, den in specteur van het L. O., den heer Beliën, uit Oirschot, en den heer Strik, burge meester van Oirschot. Openingswoord. Spr. wees er op, dat de duizenden aan wezigen hier gekomen waren om te pro testeeren tegen het aangedane onrecht. De intrekking van artikel 40 zal als een doorn in het vleesch blijven steken. Het gekrenk te rechtsgevoel zal niet hersteld worden, vóórdat er volkomen rechtsherstel zal zijn. Gezien de opbrengst der Rijksmiddelen was de salarisvermindering, gevolgd op korting voor penisoen, geenszins noodig geweest. De kortingen liepen van 1339 pCt. Deze aderlatingen waren overdreven;' de millioenen-overschotten èn vergis singen van Colijn waren er om dit te be wijzen. Ofschoon rechtsherstel was toege zegd, zoo spoedig men een veer van de lippen kon blazen, bleef herstel uit niet tegenstaande den buitengewoon goeden stand der Rijksfinanciën. Spr. noemt het onbegrijpelijk, dat men van een armzalig gepruts als werd toegepast, om een kleine verbetering voor sommigen te brengen, heeft kunnen spreken, alsof de verlangde sala risherziening misschien reeds door de feiten was achterhaald (daverend applaus). Wij blijven op ons standpunt staan en eischen volledig rechtsherstel. Onze Ka merleden mogen wel bedenken dat dit een zaak van groote beteekenis is. (Applaus). Een grief tegen de vertegenwoordigers in de Tweede Kamer noemt spr. het, dat zij geen recht hebben doen wedervaren aan de groote gezinnen, niettegenstaande steun aan het groote gezin een programpunt van 192S is. De heer Bullen stond alleen toen hij een poging waagde. (Applaus). Een onderhoud met de Kamerfractie was een groote desillusie. Een goede salarisre geling zal niet verkregen worden zonder een kindertoeslag-regeling. De Katholieke Kamerfractie moet zich tegen de halsstarrigheid van Minister De Geer verzetten, anders dan met woorden. (Donderend applaus). Wanneer herstel zal komen, zal er rust zijn bij de onderwij zers. Dit zal ten goede komen aan het on derwijs. Rede Kropman. Spr. voert thans het woord in zijn „hoog ste kwaliteit", n.l. als -katholiek gezins hoofd, als katholiek ouder, als een van de tienduizenden, die zijn kinderen aan de onderwijzers toevertrouwt. Daarom zijn de zorgen der onderwijzers de zorgen der ouders, de eischen der onder wijzers die der ouders! „Als gij tot de regeering gaat of tot de katholieke Kamerfractie, weet dan, dat achter u staan de tienduizenden gezinshoof den, die aan u hun kinderen hebben toe vertrouwd en die niet verdragen kunnen, in lnm eigen belang en dat der kinderen, dat de salarissen der onderwijzers in de verste verte niet toereikend zijn voor een behoor lijk levensonderhoud (applaus^. De zaak der onderwijzers is een alge meen katholiek belang! Het is duidelijk, dat niet meer in volle gerustheid de kinderen aan deze opvoe ders kunnen worden toevertrouwd, als er onder de onderwijzers nood heerscht! Bij de huidige salarieering is arbeids vreugde niet meer mogelijk Spr. noemt het als 'b grootste verwijt, niet van de onder wijzers, maar van de katholieke ouders aan de regeering: dat zij direct de onderwij zers, doch indirect aan onze kinderen te kort doet! De katholieke ouders, de katholieke kie zers verlangen, eischen van de regeering, dab er rust kome in het onderwijs en de opvoeding der kinderen! Natuurlijk kost dat geld, véél geld, om dat het niveau veel te laag is, maar het geld is er! Spr. wil zich voor demagogie hoeden en deze zaak met onverbiddelijken ernst be handelen. Hierna betoogt spr., dat de Katholieke onderwijzers een benijdenswaardig concen tratievermogen hebben, ondanks al hun fi- nancieele zorgen en de onmacht om boe ken te koopen en door studie vooruit te komen. Spr. is ervan overtuigd, dat ze, on danks alles, aan de kinderen geven, het beste van hun eigen hart en eigen liefde. Maar daarmede zijn de ouders niet van hun verantwoordelijkheid af. Gezien den aard van den arbeid en de maatschappelijke positie, heeft de onderwijzer niet een be- hoorlijk bestaan. Wij ouders willen niet, dat die medeop voeders langzaam vervallen tot de Stille Armen Wij hebben prachtige theorieën over het rechtvaardig loon, wij hebben indruk wekkende Encyclieken en bisschoppelijke brieven. Als de onderwijzers congressen houden, dan houdt men zijn hart vast over al die bewondering voor het R. K. onder wijs en de Katholieke onderwijzers maar de feiten blijven dezelfde en deze zijn: dat de salarissen ten eenenmale onvoldoende zijn, om er behoorlijk van te leven! (Dave rend applaus). Als hij 30 jaar is, verdient hij evenveel 's een Amsterdamsch straatreiniger en als hij 43 jaar is, evenveel als een Amster- ALLEEN si VOOR BLACK CAT GRATIS yöor 200OCOI*£ons V c/ez.d rnoöpe ICEROYQOUiy 1 coupon* Afd. CADEAUX THE BLACK CAT 528 Rijswjjkscheweg DEN HAAG Een nieuw Engelsch metaal Als goud in het gebruik Als goud om te zien Gegarandeerd geen platewerk. U Krijgt kwaliteit op twee manieren als U Black Cat rookt. Kwaliteit's sigaretten - standaard model en kwaliteit's cadeaux. VIRCINIAf M-'SIGARETTEN 10 VOOR 20ö 20 VOOR 40ö damsch wagenbestuurder! Deze dingen zijn eenvoudig ergerlijk. Pauselijke Encyclieken dienen niet alleen om er meetings over te houdendat heeft de Paus nooit gewild; wèl heeft hij ge vraagd zijn woord toe te passen! (Luid ap plaus). Ook Paus Leo XIII ziet, blijkens zijn En cycliek, in den arbeid, het door de natuur gegeven middel niet alleen „tot eigen onder houd", maar ook tot verschaffing van de middelen voor de veelvuldige behoeften des levens. Het behoeft geen betoog, dat onze wetgevers zich van Pauselijke Ency clieken geen woord aantrekken en dat zij die beschouwen, alleen om er bij verkie- zings- en dergelijke gelegenheden mee te geuren! (Beweging. Stormachtige instem ming). Als de regeering onze eischen, die recht streeks voortvloeien uit de Pauselijke Ency clieken, verwaarloost, de katholieke fractie kan en mag niet verwaarloozen Spr. ontkent, dat ons land in een nood toestand verkeert. De strijd der onderwijzers is een voor postengevecht voor den algemeenen strijd; het gaat om het levenspeil van duizenden. Tot de katholieke Kamerfractie zegt spr.: Gij erkent of gij erkent niet, dat de salarissen te laag zijn! Erkent gij het niet, wil het dan zeggen erkent gij heb wel, onderwijzers en ouders verwachten van u een daad! Bedenk, dat het hier gaat, om de rust en de ontwikkeling; tenslotte den hoogeren bloei van hetgeen ons allen lief is het katholieke onderwijs! (luid applaus). Tot de onderwijzers zegt spr.: Bedenkt, uw actie zal en moet resultaat hebben! Daarvoor is de nood te duidelijk! Na de rede was er een minuten-lang ap plaus, dat tot een ovatie stijgt. Rede pater J. Jacobs M.S.C. Spr. begint met erop te wijzen, dat het verwondering zal kunnen wekken, dat hier in de Residentie een mijnwerkerspater uit de donkerste diepte van het donkere Zui den komt spreken op een salarismeeting van onderwijzers! Docr spr. wijs er op, dat hij als pries ter tot taak en plicht heeft op te komen voor de stoffelijke belangen van het arbei dende volk, want dit is Christus' zaak. Met groote voldoening heeft spr. verno men, dat een der nieuwe grootmachten uit den tegenwoordigen tijd, de katholieke ar beidersbeweging, achter dit Congres staat. (Luid applaus). Wij ontleenen verder aan dit betoog het volgende. De onderwijzers hebben, aldus spr., niet alleen het recht voor de stoffelijke belan gen op te komen; dit hebben alle werkers, want alleen als die belangen behoorlijk behartigd zijn, kunnen de geestelijke be langen worden nagestreefd. Als eerste stelling welke spr. nader uitwerkt verdedigde Pater Jacobs heb volgende 't Is van eminent geestelijk belang, dat de onderwijzer een behoorlijken, met zijn cultureele taak overeenkomenden, economi- schen welstand geniet. En daarom hebben de Katholieke onder- wijzers-organiasties niet alleen het recht, ze hebben den plicht alle rechtvaardige middelen te gebruiken, om het bezit van dien welstand veilig te stellen, m.a.w. den plicht om te streven naar een behoor lijke bezoldiging. De Kerk stelt hen, die georganiseerd hooger geestelijk leven betrachten, de kloosterlingen, vrij van de economische be slommeringen door de gelofte van armoe de. De onderwijzers in de wereld echter worden door a.rmoede niet van de economi sche beslommeringen verlost; «zij moeten door een behoorlijke bezoldiging worden vrijgesteld van de zorgen voor hun econo mische behoeften! Ook deze rede werd langdurig toege juicht. Dr. Moller spreekt namens de Kamerfractie. Dr. Moller, het woord verkrijgende, ge tuigde, dat het salaris-congres de Kamer fractie met vreugde vervult. Met zijn mede leden zegt spr. het. eens te zijn met hetgeen hier gezegd is. Spr. las hier voor hetgeen hij hierover in de Tweede Kamer bij de algemeene be schouwingen sprak. Men heeft terecht een beroep gedaan op de Katholieke Kamei'fractie. Maar laat men zich niet vergissen; zij kan de eischen niet inwilligen, zooals de regeering dat alleen kan. Zij kan blijven opkomen voor de eischen, meer kan zij niet doen. (Protes ten). Positief kan zij zeJfs als grootste frac- ie niets doen, negatief wel. Spreker heeft bij de algemeene beschouwingen in zeer voorzichtige woorden gezegd, dat „wij", d.i. de katholieke fractie,misschien bij de ne- grooting van Financiën erop terug zouden komen. Of dan een daad zou zijn te stel len. Negatief zou de fractie misschien iets kunnen doen door de begrooting van Fi nanciën af te stemmen. (Gejuich en geroep: juist!) Maar dat kan de katholieke fractie alleen niet. Spreker heeft het. den sociaal democraten en vrijzinnig-democraten in hun gezicht gezegd, dat zij zeker niet te gen de begrooting zouden stemmen. De stemming zou dan ook den minister van Financiën ontzaglijk versterkt hebben. Bo vendien had de minister-president zich naast den minister van Financiën gesteld en afstemmen der begrooing zou een kabi netscrisis hebben uitgelokt en die zou spr. niet durven verantwoorden. Men kan er echter van overtuigd zijn, dab de fractie on verzwakt achter de eischen der onderwij zers zal staan. Spreker is verontwaardigd over de woor den van den heer Kropman, dat de ency clieken maar woorden zijn bij verkiezingen. Spreker hoopte, dat de heer Kropman dit zou terugnemen. De fractie staat achter u en mochten er enkelen zijn, die dat onverhoopt niet mochten inzien, dan zal hun dat aan het verstand worden gebracht (applaus). De heer Kropman verklaart gezegd te hebben, dat onze wetgevers zich van pau selijke encyclieken niets aantrekken en ze alleen gebruiken om daarmee bij verkie zingen te geuren. Daarmee heeft spr. niet de kath. fractie bedoeld, anders zou hij het hebben gezegd. Spr. hoopt, dat het kleine misverstand hiermede uit de wereld is geholpen (ap plaus). Motie. Onder luid applaus werd daarop met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: De R. K. Onderwijzers in Nederland, ge organiseerd in de St. Willibrordus- en de Canisius-federatie van R. K. Onderwijzers bonden, in massa-vergadering bijeen in de grooe zaal van den Dierentuin tet 's-Graven hage op Zaterdag 16 Augustus 1930, gehoord de besprekingen aangaande de onderwijzerssalarissen, ingeleid door den zeereenv. pater J. Jacobs M.S.C. te Stein (L.) en den ©delachtbaren heer mr. G. C. J. D. Kropman, webthouder der gemeente Amsterdam; overwegende, dat in 1924 op de onder wijzers-salarissen, welke toen volgens mi nister Colijn in absoluten zin niet te hoog waren, kortingen zijn toegepast, welke blij kens de resultaten der Rijksmiddelen schro melijk overdreven zijn geweest; overwegende, dat daaraan was vooraf gegaan: opheffing der vrijstelling van het betalen van pensioen-premie; overwegende, dat sinds dien van een noe menswaard herstel der zoo geschokte sala ris-positie geen sprake is geweest, hoewel de toestand van 's lands geldmiddelen dit reeds lang zeer goed mogelijk maakt; overwegenden, dat de gehuwden, waaron der vooral de groote gezinnen, zeer gevoe lig door de salarisverlaging zijn getroffen, waardoor hunne inkomsten beslist ontoerei kend zijn om op bescheiden wijze volgens hun stand te kunnen leven; overwegende, dat tengevolge der sterk verlaagde salarissen heb stichten van een gezin op normalen leeftijd wordt tegen gehouden; overwegende, dat ook de financieele toestand van den jongen studeerenden on derwijzer, die niet bij zijn ouders inwoont, treurig genoemd moet worden; dringen er bij de Regeering met klem op aan eindelijk de salarisregeling terug te brengen op 'het peil van 1920 en daar bij speciaal de aandacht te schenken aan bovengenoemde groepen; verwachten van de R. K. Kamerfractie volledigen steun en krachtigen aandrang bij de Regeering om aan genoemde wen- schen te voldoen; besluiten deze motie ter kennis te bren- g envan de Regeering, van het bestuur en de leden der R. K. Kamerfractie en van de Pers en gaan over tot de orde van den dag. Ten slotte betuigde de voorzitter zijn dank aan beide sprekers en aan de aan wezigen voor hun betoonde solidariteit en sloot de welgeslaagde bijeenkomst met den christelijken groet. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tegen half drie kondigde kanongebul der aan, dat de „Luctor et Emergo" te Walsoorden in zicht was en spoedig daar op betrad het hooge gezelschap de met groen, bloemen en vlaggedoek kwistig ver sierde aanlegsteiger en begaf zich door een eerepoort naar de gereedstaande auto's Successievelijk werd thans een bezoek ge bracht aan de gemeenten Hontenisse, Graauw, Clinge, St. Janssteen en Koe wacht, die allen door een luisterrijke ont vangst getuigden van hun hou en trouw aan het Oranjehuis en het Koninklijk ge zin spontaan met zang, muziek en bloemen huldigden. Afzonderlijk mag worden ver meld, dat te Clinge, het. centrum van de Zeeuwsche klompenindustrie, aan Z. K. H. den Prins een paar fraai bewerkte klom pjes werden aangeboden. 't Was ongeveer 5 uur, toen, onder het gelui der klokken, de koninklijke stoet Hulst, binnenreed om zich langs den sta tionsweg en de Groote markt naar het Stadhuis te begeven. Voor het Stadhuis stonden een 600-tal kinderen met vlagge tjes opgesteld en daarachter de talrijke vereenigingen met vaandels en vlaggen, voorts, met den rug naar het stadhuis" een eerewacht van 100 man van den bijzonde ren Vrijw. Landstorm van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen onder commando van luitenant Elout van Domburg. Naast den stadhuis- toren had het feestcomité plaats genomen benevens vertegenwoordigers van de na tionale en gewestelijke landstormcommis sies. Nadat H. M. aan den voet van het stadhuis de eerewacht had geïnspecteerd, besteeg zij onder de toejuichingen van de duizenden toeschouwers het bordes van het Raadhuis. Hier stelde de burgemeester de beide wethouders aan H. M. voor, waar na de oudste wethouder, de heer Ch. Burm Z. K. H. den Prins verwelkomde terwijl de heer Em; Lockefeer H. K. H. Prinses Ju liana weïkom heette. Daarna begaven H. M., de Prins en het rijk versierde stadhuis naar de Raads zaal, waarbij nog in de hal van het stad huis door dochtertjes van den burgemees ter en van den heer Lockefeer resp. aan H. M. en aan de Prinses bloemen werden aangeboden. In de Raadszaal stonden de gemeentesecretaris en de raadsleden naar volgorde van ouderdom opgesteld en wer den aan de vorstelijke personen voorge steld. Daarna begaven zich H. M., de Prins en de Prinses zich naar hunne zetels en hield de heer B. Truffino, burgemeester van Hulst een toespraak. H. M. beantwoordde deze rede van den burgemeester. Hierna werd Mevr. Truffino aan Hare Majesteit voorgesteld en werd door haar en eenige jongedames thee aangeboden. De Koninklijke Familie onderhield zich dan enkele oogenblikken met den gemeen tesecretaris en de raadsleden totdat het teeken werd gegeven, dat de historische optocht, die inmiddels was opgesteld, ging doortrekken. Met onverdeelde belangstel ling werd het voorbijtrekken van dezen waarlijk grootscben stoet door de Ko ninklijke Familie vanaf de pui van het Stadhuis gadegeslagen. Het was dan ook een schitterend schouwspel, waarvoor den organisatoren groote lof toekomt. Toen de optocht was voorbijgetrokken zongen de schoolkinderen nog eenige volksliederen en daarna, verlieten de hooge bezoekers het Stadhuis en reden onder de geestdriftige toejuichingen van de tallooze belangstel lenden weg, in de richting van Walsoorden, vanwaar te ongeveer 19 uur de terugreis via HansweertVlake werd aanvaard. De gisteren voortgezette feestelijkheden ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van de stadsrechten van Hulst stonden in het- teeken van het openluchtspel. Nadat om vier uur gistermiddag de Koninklijke Harmonie „De Kunstvrienden" te St. Ni- colaas op de markt een muziekuitvoering had gegeven, maakten in den vroegen avond honderden zich op om zich naar het attractieterrein te begeven teneinde de opvoering bij te wonen van het historisch openluchtspel „Ter Kruisvaart", van L. Lockefeer. Zooals bekend is dit openluchtspel een gelegenheidsspel, dat speelt in den tijd, waarin Hulst zijn stadsrechten ontving Het. spel, dat onder leiding stond van den bekwamen Vlaamschen regisseur Renaat Verheyen, leider van het Nieuw Vlaams ch Volkstooneel en waaraan ongeveer 100 per sonen hun medewerking verleenden, is tot een uitbundig succes geworden. Meer dan 2000 personen woonden de ontroeren de en boeiende opvoering bij. Alle ver pachtingen ook wat de weersornstan- LEIDEN. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Aug. a.s. waargenomen door de apotheken G. H. Blanken, Iioogcwoerd 171, telefoon 502 en D. J. van Driesum, Mare 76. telefoon 406. digheden betreft zijn verre overtroffen. Heb kijkspel maakte een zeer mooien in druk. Vooral de lichteffecten met fakkels en schijnwerpers kwamen uitstekend tot hun recht. De hoofdrollen waren goed be zet. Vermelding verdienen de magnifieke groepen van edellieden en kruisridders en de kermistafereelen. Heb spel heeft een grootschen indruk achter gelaten. R. K. LANDARBEIDERSBOND. Vooruitgang. Het orgaan van den Nederl. R. K. Bond van Bloemist-, Tuin-, Veen- en Landarbei ders deelt mee, dat de Bond in Mei met 214, in Juni met 253 leden is vooruitge gaan. „Nog een rukje en we zijn aan de elf duizend". DE R 100 WEDER THUIS. Interessante stabiliteitspproef. De R. 100 is Zaterdagmorgen 0111 circa elf uur boven Cardington aangekomen. Om kwart voor vier werd het luchtschip gesignaleerd op een afstand van 30 K.M. van de Zuidkust van Ierland. Medegedeeld werd toen, dat men regelrecht op Carding ton zou aansturen, waar men in den loop van den morgen hoopte te landen. Het laatste deel van den tocht had een zeer gunstig verloop. Daarna werd gemeld: De R. 100 is om 12.02, na boven Carding ton te hebben gecirkeld, vlot geland en aan de ankermast gemeerd. Nadat de R. 100 van haar toch uit Ca nada te Cardington aan den ankermast was gemeerd, verlieten de bemanning en de passagiers het luchtschip en werden zij begroet door den minister van Luchtvaart, Lord Thomson, die den commandant en de bemanning gelukwenschte met de ver richte prestatie. De passagiers waren zeer voldaan over den tocht en wezen als bewijs van de vaste ligging van het luchtschip op het feit, dat uit een glas met water, dat bij het ver trek uit Canada op een tafel aan boord van de R. 100 was geplaatst, geen enkele druppel bij aankomst, te Cardington ver loren bleek te zijn gegaan, ondanks het stormachtige weer, dat men boven den At- lantischen Oceaan had ontmoet. De snelheid van het luchtschip bedroeg op bepaalde momenten 92 mijl per uur. De bocht werd afgelegd in 59 uur, zoodat geen record werd gevestigd, doch de verminderde snelheid staat, zooals men weet, in verba-nd met de ongunstige weersomstandigheden. De vlucht heeft de kansen op een geregelde transatlantischen vliegdienst aanmerkelijk vergroot. 647 UUR IN DE LUCHT. Wereldrecord verbeterd. De Amerikaansche vliegers Jackson en O'Brien hebben het wereld-duurrecord van de gebroeders Hunter verbeterd door 647 uur en 28 1/2 minuut in de lucht te blijven. Zij daalden Zaterdagmorgen om 6.39 uur. Jackson en O'Brien hebben het wereld- duui'-record van de gebroeders Hunter met niet minder dan 93 uur en 28 minuten ver beterd. Met een luchtballon 16000 Meter hcog? Een Deensche firma heeft opdracht ge kregen van prof. Piccard van de universi teit te Brussel, tot he-t vervaardigen van een droge batterij met een zeer hooge vol tage, die in staat zal moeten zijn, een electro-motor van 2000 volt te drijven. Prof. Piccard zal dezen motor gebruiken bij zijn proeven en waarnemingen, die hij op zeer groote hoogte hoopt te doen. Daar toe wordt een ballon van buitengewoon grooten omvang vervaardigd, waarmee de Belgische hoogleeraar een hoogte van 16000 Meter hoopt te kunnen bereiken. De cabine zal hermetisch gesloten zijn. Reeds in den loop van de volgende maand hoopt prof. Piccard zijn waarnemingen te begin- KATWIJK AAN ZEE. Door den storm in zee getrokken. Zondagnamiddag te circa halfzes waren op ongeveer 2000 meter ten zuiden van het dorp één dame en twee heeren bij opko menden vloed gaan baden. Zij geraakten in een draaikolk en werden verder door den stroom in zee getrokken. Zij verkeer den in groot levensgevaar. Een paar Duit- sche heeren zagen hun benarden toestand en waarschuwden den politie-agent De Jong, die op het strand surveilleerde. Hij ging terstond met dreg en lijn en geheel gekleed tot aan de schouders te water. Een paar andere heeren, goede zwemmers, zwommen daarop met de lijn naar de in nood verkeerenden toe en smaakten het genoegen hen te bereiken. De drenkelin gen hadden hun tegenwoordigheid van geest behouden en hielden elkaar onder de armen vast. Hierdoor was het dan ook te danken, dat alle drie tamelijk gemak kelijk met de lijn in veiligheid getrokken konden worden. Iemand in een kano was ook te hulp gekomen, doch voor hij ter plaatse was, sloeg de kano om. De man jvist zichzelf te redden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2