MAANDAG 18 AUGUSTUS 1930 No. 6671 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 21ste Jaargang S)e £cidóoh^0ou^ömt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post ...••••••f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met 7 Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen V Een nieuwe richting, die zegen rijk kan zijn Zooals bekend, heeft „Sobriëtas" verle den week te Utrecht een grooten landdag gehouden. Op deze bijeenkomst, die onder presi dium stond van den heer J. G. Suring, voorzitter van „Sobriëtas" hebben het woord gevoerd de zeereerw. heer Terwis- scha van Scheltinga, directeur van het Centraal Bureau van „Sobriëtas", en de zeereerw. pater J. Jacobs M.S.C. Deze landdag heeft ingeluid de nieuwe richting van Sobriëtas, waarover ook reeds in ons blad is geschreven. Deze nieuwe richting beteekent met een verandering in wezen. Ook in de nieuwe richting blijft de drankbestrijding en het drankdervingsoffer hoofdzaak. Maar in de nieuwe richting omvat de taak van „So- óriëtas" mèèr, strekt de actie zich verder uit, dan tot nu toe. De zeereerw. heer Terwisscha, zeide in zijn betoog o. m. het volgende: Sobriëtas vraagt het offer der onthou ding en moet het blijven vragen, wil zij met succes haar strijd tegen den drink- dwang en de drinkgewoonten voeren. Aan deze oude, in wezen niet verander de taak van Sobriëtas, die zij ook in de toekomst als de hare zal blijven be schouwen, wordt een nieuwe toegevoegd, nl. het aankweeken van een geest van so berheid en levenseenvoud, die zich keert tegen alle moderne excessen van de ge notzucht; welke geest zal worden aange kweekt door het verdiepen van het ver- stervings- en offermotief. Hierin ligt dan ook de kern der nieuwe richting. Dat is duidelijk gezegd. Sobriëtas beteekent matigheid. En „Sobriëtas" wil voortaan de matig heid gaan propageeren, nog wel hoofdza kelijk, doch niet meer xiitsluitend op het terrein van het drankgebruik. „Sobriëtas" heeft verstaan de nooden en de eischen van onzen tijd! Onze tijd roept om matigheid op zoo verscheiden terrein, opdat het nu levende geslacht zichzelf niet in onmatig heid verlieze, opdat het niet ten onderga in genotzucht. De maatschappij heeft zulk een diepe en dringende behoefte aan soberheid en levenseenvoud aan de prediking dezer deugden door woord en voorbeeld. Door voorbeeld vooral. Soberheid en levenseenvoud hebben vele aanrakingspunten met de deugd van naastenliefde hierin komen ze ook over een met deze deugd, dat men ze zoo ge makkelijk.aan anderen voorhoudt en als plicht wil opleggen. „Sobriëtas" wenschen wij veel succes in de nieuw aangeslagen richting haar ar beid, waarvan wij in het verleden rijke vruchten hebben geplukt, kan ook in het heden en in de toekomst onschatbare be- teekenis hebben voor de Christelijke be schaving. FRANKRIJK. HET TEXTIELCONFLICT IN NOORD FRANKRIJK Bemiddelingspoging mislukt. De patroonsbonden uit de Noord-Fransche textiel-industrie, die door den minister van Arbeid, Laval, waren uitgenoodigd tot een gemengde vergadering te Parijs, hebben ge antwoord, dat zij tot hun spijt geen gevolg kunnen geven aan de invitatie; de toestand in de plaatselijke industrie, aldus het antwoord, blijft zorgwekkend en zal binnenkort tot nieu we productie-verminderingen dwingen, welke elke bespreking over de loonen nutteloos ma ken. Nog vóórdat deze beslissing bekend was, hielden de vakbonden te Rijssel een algemee- ne vergadering, in den loop waarvan besloten werd de staking voort te zetten, totdat aan de :ischen der arbeiders is voldaan. ZATERDAG BRACHTEN H.M. DE KONINGIN, Z. K. H. PRINS HENDRIK EN H. K. H. PRINSES JULIANA een bezoek aan Hulst, ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan dezer gemeente. Vanaf het bordes van het Raadhuis slaan de Koninklijke bezoe kers de voorbijtrekkende optocht, welke gehouden werd, gade Duivelseiland ontvlucht. De Times meldt uit Trinidad, dat daar Vrij dag negen mannen aangekomen zijn, die van de Fransche strafkolonie op Duivelseiland ontvlucht waren. Zij hadden tien dagen door gebracht in een open boot van tien meter lengte. Zes dagen na hun ontvluchting sloeg hun boot om in een storm en twee hunner, door uitputting verzwakt, kwamen om in de gol ven. De overigen wisten de boot weer over eind te krijgen en bereikten ten slotte in uit- geputten toestand Trinidad. Daar zijn zij da delijk in hechtenis genomen. De gouverneur van Trinidad heeft zich met dien van Cayen ne in verbinding gesteld. De mannen waren gestraft met een ballingschap van vijf jaar tot levenslang. het bericht, van de opmarsch der Turksche troepen op Perzisch grondgebied officieel wordt tegengesproken evenals de ontvangst van een nieuwe Turksche nota. De regeering van Koerdistan zou verklaard hebben, dat de Koerden, die in het Al ra.^ebied waren door gedrongen, tot eenige oppositioneele groepen behooren. De regeering van Koerdinstan zou al het mogelijke in het werk hebben gesteld, om den opstandigen Koerden het overschrij den der grenzen te beletten. Men gelooft, dat door deze verklaringen de vooruitzichten op een gunstig resultaat der Turksch-Perzische onderhandelingen veel grooter zijn geworden Naar uit Constantinopel wordt gemeld, zijn de Perzische troepen in het grensgebied op nieuw met opstandige Koerden slaags ge raakt en hebben zij dezen een gevoelig echec toegebracht, waarbij de Koerden veertig doo- den verloren. RUSLAND LEERPLICHT IN RUSLAND. Vier jaar op het platteland, zeven jaar in de steden. Krachtens een verordening der Sovjet- regeering zal met October a.s. algemeene leer plicht voor geheel Rusland worden ingevoerd. Oorspronkelijk bepaalde de Russische onder wijswet, dat de leerplicht eerst in 1932 zou worden ingevoerd. In de thans uitgevaardigde verordening wordt echter bepaald, dat onver wijld alle vereischte maatregelen voor de in voering van den leerplicht moeten worden ge troffen. In 1930/31 wordt het aanvangsonderwijs verplicht voor kinderen van 8, 9 en 10 jaar, in 1931/32 ook voor die van 11 jaar. In de na tionale gewesten en eenige afgelegen streken mag de invoering ten hoogste een of twee jaar vertraging hebben, behalve in de steden. Ook voor kinderen van 11 tot 15 jaar, die nog geen aanvangsonderwijs genoten hadden, wordt het volgende jaar het volgen van één- of twee jarige cursusen verplicht. In de industriesteden zal de leerplicht zich over zeven jaar uitstrek ken. Op ouders en verzorgers rust de plicht de kinderen naar school te zenden. In de dorpen moeten schoolgebouwen be schikbaar worden gesteld. Zoo noodig moeten de huizen der koelaki ter beschikking wor den gesteld of in beslag worden genomen. Ten einde voorts voldoende onderwijzers te ver krijgen, dienen aan de onderwijzers dezelfde bons voor levensmiddelen te worden verstrekt als aan de arbeiders in de nijverheid. Merkwaardig is de bepaling, dat ter alge meene voorkoming van zitten-blijven speciale hulp georganiseerd moet worden, om de kin deren, die niet mee kunnen, bij te werken, welke hulp door oudere leerlingen, pioniers en ouders verleend moet worden. Het aantal onderwijzers moet zoover worden uitgebreid, dat één leerkracht niet meer dan 42 leerlingen heeft. PERZIE DE STRIJD TEGEN DE KOERDEN. Geen Turksche invasie op Perzisch grondgebied Het Perzische ministerie van buitenlandsche zaken publiceert thans een verklaring, waarin JAPAN BELANGRIJKE ARRESTATIES IN JAPAN Japansche militaire geheimen aan Sovjet-Rusland uitgeleverd. Uit Tokia wordt gemeldt, dat een teekenaar eu zes andere burgerambtenaren werkzaam bij het Japansche ministerie van oorlog, gearres teerd zijn. Zij worden er van beschuldigd, Japansche militaire geheimen aan de Sovjet-regeering te hebben verraden. Bovendien zouden zij com munistische vlugschriften onder de troepen hebben verspreid. CHINA. De Japansche consul te Moekden heeft te legrafisch aan zijn regeering medegedeeld, dat generaal Tsjang Sjoe Liang Zaterdag te Pei- taho is vermoord of op een andere wijze om het leven gekomen is. TSINANFOE HEROVERD Naar uit Sjanghai wordt gemeld, is de stad Tsinanfoe door de Nankingtroepen ingenomen. De inneming moet vrij gemakkelijk in haar werk zijn gegaan. De regeeringströepen waren sterk in de meerderheid, en de Sjansi-troepen tiokken terug zonder veel tegenstand te bie den. Afgezien van een korte periode van ver warring en eenig vuren in de omgeving der stad, verliep de verovering niet zeer emo tioneel. Het is thans volkomen rustig in de stad; naar gemeld wordt zijn geen buitenland- ders gekwetst en bleven hun bezittingen on verlet. Als men bedenkt, dat de terugtocht der Noordelijken reeds eenige dagen tevoren was aangekondigd, is het wel bevreemdend uit Tsjang kai-Sjek's hoofdkwartier te vernemen, dat o.a. 30.000 geweren en 130 kanonnen zijn buitgemaakt, waaruit men veeleer tot een aébacle voor de Noordelijken moet concludee- ren, die tot een overhaaste vlucht zou hebben geleid. Niets wordt voorts gezegd over het aantal krijgsgevangenen, dat zou zijn gemaakt. Verder Oostwaarts zijn de Sjansi-troepen de Gele Rivier overgestoken; zij trekken zich te rug op Joesjan. Zoo heeft dan Tsjang Kai-Sjek na herhaalde teleurstellingen eindelijk succes behaald. Dit zal er sterk toe bijdragen het vertrouwen in de regeeringströepen en in de regeering zelf te versterken; het kan zelfs een beslissende factor worden, indien de verliezen, toegebracht aan het Sjansi-leger, inderdaad zoo groot zijn als beweerd wordt en indien Feng werkelijk terugtrekt. AMERIKA HÓOVER STEUNT DE FARMERS Prijsopdrijving van levensmiddelen zal echter streng worden gestraft. President Hoover heeft verklaard, dat op de door hem met de gouverneurs der door de droogte zwaar getroffen Staten, gehouden be sprekingen nopens de te nemen noodmaatre gelen, volkomen overeenstemming bereikt is ten aanzien van de te volgen methode. Eens gezind was men van meening, dat eerst ieder district en iedere gemeente een opgave moest verstrekken van de werkelijk geleden schade, alvorens een nood-program kan worden ont worpen. De gouverneurs zullen daarom ver schillende commissies benoemen, die de scha de hebben op te nemen, waarna over 10 dagen wederom te Washington een bijeenkomst zal worden gehouden. Tevens verklaarden enkele gouverneurs, dat, ofschoon de regen in eenige districten afkoeling heeft gebracht, de droogte in andere Staten aanhoudt. Daarom moet de regeering besluiten water uit de waterrijke streken naar de droge districten te doen bren gen, opdat ook hier de schade zooveel mogelijk beperkt zal worden. De gouverneur van Montana en die van andere Staten verklaarden dat er groote som men noodig zijn om de boeren door den a.s. winter heen te helpen. President Hoover heeft aangekondigd, dat prijsopdrijving van levens middelen streng zal worden gestraft. De regee ring zal in het National Park groote landerijen laten bebouwen, niet alleen om daardoor meer levensmiddelen te krijgen, doch ook om aan werkeloozen werk te verschaffen. CANADA'S IMMIGRATIE-BEPERKING. Werkloosheid het motief. De Canadeesche minister voor de immigra tie, Gordon, heeft officieel medegedeeld, dat de immigratie van Europeanen (d.w.z. van be woners van het vasteland van Europa) in Ca nada zal worden stopgezet, uitgezonderd voor wat betreft bekwame boeren, die in het bezit zijn van voldoende middelen om zich onmid dellijk te kunnen vestigen en op farms te hand haven en de vrouwen en kinderen van perso nen, die reeds in Canada gevestigd zijn. Deze politiek is noodig geworden door de werkloosheid in Canada. Wij achten de huidi ge situatie tijdelijk, aldus de minister, doch wij willen effectieve maatregelen nemen, tot dat de toestand verbeterd is. In de toekomst zullen wij de immigratie-beweging geheel on der controle houden, zoodat deze niet Opnieuw de werkloosheid kan vergrooten. De gevallen van hen, die zich reeds op weg naar Canada bevinden, zullen welwillend worden overwo gen. Het besluit is niet van toepassing op toe risten en zakenlieden. VOORNAAMSTE NIEUWS De Perzische regeering spreekt officieel het bericht van den inval van Turksche troepen op Perzisch grondgebied tegen. De Mantsjoerijsche dictator Tsjang Sjoe Liang vermoord? De R. 100 weer thuis (Luchtvaart, 1ste blad). Vreeselijk ongeluk tijdens het Eucharis tisch Congres te Zagreb. (Buitenl. Berich ten, 3de blad). BINNENLAND. Salaris-meeting R. K. Onderwijzers (1ste blad). Koninklijk Bezoek aan Zeeuwsch-Vlaan- deren (1ste blad). PLUVIUS Hebt U het gezien, dat de zon heeft geschenen, Dat Pluvius nu eens een dag was verdwenen, En dat heer Veraart ook of was hij verkouden1? Zich gist'ren bedaard en zijn rust heeft gehouden, 't Is haast wonderbaarlijk en niet te gelooven, Er daalde geen druppel, geen spatje van boven. Heer Pluvius was ons bijzonder genegen, Hij gaf ons geen deel van zijn voorraden regen. Of i& het soms juist als ik het van dees' kant zie, Moest Pluvius gisteren nu zelf op vacantie. En had hij, je kunt het toch immers nooit weten, Des morgens zijn jas voor de regen vergeten. In ieder geval, er was zon "en geen regen, Ik zag langs de straat zich veel mensdhen bewegen, Met zon en met jas, want zij waren nog vochtig, En door al de regen ook wat achterdochtig. Maar neen, er was zon en het ia< wonderbaarlijk, Heer Pluvius bleek nu eens zeer ongevaarlijk. Ik vraag nu hoe lang die verrassing zal duren, Voordat hij de boel in de war weer zal sturen. Ik kijk naar de lucht! Ja, hij gaat weer aan 't huilen, En wij gaan direct voor zijn tranen weer schuilen TROUBADOUR VAN M'N BOEKENTAFEL Oberammergau. Uitgave N.V. Verzijl's Electr. Drukkerij, Lei den. Het is begrijpelijk, dat in een jaar van de Passiespelen tc Oberammergau meer dere uitgaven verschijnen betreffende de Passiespelers en hun spel. Er zijn reeds verschenen Duitsche en Engelsche wer ken, die een uiteenzetting van de ge schiedenis- en de ontwikkeling van dit wereldberoemde spel geven. Ook een Hollandsch werk hieromtrent heeft nu het licht gezien, een, dat voor geen enkele andere uitgave behoeft onder te doen. Zijn de buitenlandsche werken hoofd zakelijk gebaseerd op een uitvoerige be schrijving van spel, spelers en dorp, dit boek bestaat in hoofdzaak uit prachtige foto's van spel en spelers, die dan in een begeleidende tekst worden beschre ven. Vooral voor Hollanders, die dit Jaar Oberammergau bezochten, heeft dit boek bijzondere waarde. Maar ook voor hen, die van het Passiespel slechts hoorden of lazen, omdat dit boek foto's geeft van het spel zelf, zooals bijna geen enkel ander werk die nog gaf. De verzorging door do Ned. Rotogra vure-Maatschappij maakt© bovendien van deze uitgave iets bijzonders. De foto's zijn scherp en duidelijk en geven ook een duidelijk beeld van het Passiespel, zoo dat ook zij, die het niet zagen, hierdoor een volledigen en juisten indruk krijgen van do wijze, waarop het oversohoone spel wordt opgevoerd. D© verkoop van dit aanbevelenswaar dige boek is in handen van de firma wod. J. R. van Rossem te Utrecht.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1